Hoevenbuurt betaalt ophoging grond niet t r ai mr r n VIAARDH1GS DAGBIAE 1 I, H I 1 I SCHHBAMSCHE COURANT UUni HUIIU fPHsTl NltllWt WATERWEG COURANT EEEEEF Vhuirelingen h huizen onderhands verkopen FNV in brief aan arbeidsbureau: Schiedam verspilt tien procent van drinkwater Ozobleu blijft twee maanden langer open 1 1IH iBH HUB HI HH HH donderdag30jum 1933 PvdA wil Scheeres als burgemeester Dief in overhemd Vriendelijk conflict met Patrimonium Grintpad kost veel lekke banden Doorkijkje Olie vervuilt bodem bij LTS Officiële pubiikatie Vlaardingen Het aantal mensen, dat huizen heeft gekocht met een gemeentegarantie en niet aan de financiële verplichtingen kan voldoen, neemt hand over hand toe. Openbare verkopin gen leveren weinig op. Om het verlies wat daar door ontstaat te beperken wil de gemeente die huizen onderhands gaan verkopen. „Er komen steeds meer berichten van de bank, dat mensen die een hypothecaire lening hebben gesloten met gemeentegarantie niet aan hun fi nanciële verplichtingen kunnen voldoen", aldus gemeentewoordvoerder R. "Wijk. Vorig jaar leed de gemeente op de garanties een verlies van 700.000 gulden. „We verwachten dit jaar nog meer dan zeven ton verlies te hebben", zegt een verontruste Wijk. „Door failissementen en scheidingen loopt het aantal huizenkopers dat in de problemen komt schrikbarend op." De gemeente zit dan met de huizen in haar maag, want openbare verkopingen zijn geen succes. Wijk: „Wat je terugkrijgt is een druppeltje." Met onderhandse verkoop wil de gemeente het verlies wat beperken. Wijk bestrijdt dat de ge meente daarmee als makelaar Op zou treden. „Onze prijs is de vordering die we op de kopers hebben. Daar willen we met een onderhandse verkoop zo dicht mogelijk bij in de buurt komen. Op die manier kan voor zowel de in problemen geraakte koper als de gemeente het verlies wel licht worden teruggebracht. Er zijn ook nog steeds mensen die denken, dat als de gemeente hun huis overneemt voor hun de kous af is. Wijk: „Wij proberen natuurlijk wel om die schuld terug te vorderen. Er zijn mensen die dat niet begrijpen. Die zeggen: „Ja, maar dat kan toch niet, de gemeente koopt toch mijn woning?" Om dat misverstand, dat volgens de gemeente vooral bij migranten veel heerst, te vermijden ts de afdeling voorlichting bezig met een circulaire. Daarm wordt de aspirant-kopers duidelijk ge maakt wat een garantie van de gemeente precies inhoudt. De circulaire, die in Turks en Marok kaans wordt vertaald, wordt gegeven aan menser die een aanvraag doen. voor een gemeentegaran tie. Het schrijven zal besproken worden in het on langs ingestelde overlegorgaan migranten. Reinier Scheeres Schiedam De PvdA-fraetie schaart zich unaniem achter Reinier Scheeres bij diens kandidatuur voor het burge meesterschap van Schiedam. Hierover zou een principebe sluit in de fractie genomen zijn. „Het verbaast mij niets," zegt VVD-fractieieider Gerard Verhulsdonk, coalitiepartner van de PvdA, „die geruchten gaan al zolang." Toch zal de VVD niet zomaar de PvdA volgen in een steunbetuiging aan Scheeres. „Als er zich een geschikte VVD-kandidaat aandient, zal ik die partijgenoot niet afval len. alleen om gen pvdA'er een pleziertje te doen," aldus Verhulsdonk. Maar hij voegt eraan toe geen enkele moeite met Scheeres te hebben. „Hij is zeer geschikt als wethouder: een verdraagzaam man, geen doordrammer. Dat ligtrbijons wel goed," zegt de VVD-Jei- der. In PvdA-gelederen werd met een al na het vertrek van bur gemeester Te Loo veronder steld, dat Aad Wiegman einde lijk een wethouderszetel zou kunnen innemen, als Scheeres in het college opschuift van wethouder naar burgemeester. Wiegman' is evenals Scheeres financieel-economisch onder legd. In de PvdA wordt echter ook de naam van Truus de Nijs genoemd als kandidaat wethouder. Verhulsdonk denkt niet dat hij een breuk in de coalitie ris keert, indien de VVD niet aan Scheeres maar aan een eigen partijlid de voorkeur zou ge ven. Als zich echter geen VVD-kandidaat aandient, dan lijkt het Verhulsdonk voor de hand te liggen dat de PvdA zelf maar uitmaakt wie de meest geschikte PvdA'er is. De VVD volgt dan wel. Op Scheeres is de profiel schets, die pas aan commissaris der koningin Vrolijk werd ge geven, volkomen van toepas sing. De schets is hem zelfs op het lijf geschreven en beslist met veel opzet, zo garandeert een PvdA-lid. Overleving Wilton in gevaar door ontslagen Schiedam Volgens de Industriebond FNV brengen de op handen zijnde ontslagen bij Wilton-Fijenoord de overlevingskansen van de scheepswerf in gevaar. Dat schrijft de vak bond in een brief aan de directeur van het ge westelijk arbeidsbureau, waarin de ontslag aanvraag voor 179 werknemers wordt aange vochten. De bond noemt de argumenten van de directie ondeugdelijk en vraagt de directeur van het arbeidsbureau er bij Wilton- Fijenoord op aan te dringen de gesprekken met de vakbewe ging en de ondernemingsraad te heropenen. In de brief wordt aangevoerd dat door de voorgestelde maat regelen de reeds bestaande on balans tussen personeel en ou tillage alleen maar groter wordt, waardoor de uurprijs van de werf omhoog moet en dientengevolge de concurren tiepositie verzwakt raakt. „Een te grote werf met een te kleine bezetting wordt als een huis met een massief gouden dak erop. Het duurt even en de fundamenten zullen bezwij ken", zo schrijft de FNV. Bovendien meent de vakbond dat bij de overwegingen van de directie uitsluitend de vraag „hoe komen we van de surséance af?" de belangrijkste rol heeft gespeeld. „Nergens is aangegeven, dat ook op de lan ge termijn de onbalansen zul len zijn weggenomen door de maatregelen, die de directie nu wtl doorvoeren," aldus de FNV, die er op wijst dat in de direetieplannen niet staat wel ke minimumbezetting de werf moet hebben om überhaupt een kans van overleven te hebben. In het verweer wordt beweerd dat niet het uiterste is gepro beerd om gedwongen ontsla gen te voorkomen, omdat de door ondernemningsraad en vakbonden gedane voorstellen voor arbeidstijdverkroting en herplaatsing binnen het be drijf geen schijn van kans heb ben gekregen. De FNV stelt dat in enkele weken tijd het aanvankelijke getal van 188 Schiedam Het afgelopen jaar is in Schiedam ongeveer 340.000 kubieke meter water verdwenen, een kleine tien procent van de totale Schiedamse wateromzet die 3,885.205 kubieke meter be droeg. Tot die conclusie komen de Openbare Nutsbedrijven Schiedam door de hoeveelheid verkocht water af te trekken van het van Rotterdam ingekochte water. Volgens de ONS kan dte hoe veelheid zijn veroorzaakt door lekverliezen, het spuien van drinkwater in leidingen om ze schoon te maken en onbeme- ten bluswater voor de brand weer. De resultaten van het perio dieke waterlekonderzoek dat de ONS onlangs hebben ge houden wijzen uit dat er het afgelopen jaar ruim 17.000 ku bieke meter water is wegge- Schiedam Een 28-jarige in woner van Schiedam is door de gemeentepolitie op heter daad betrapt, toen hij in een winkel op het Broersveld een aantal overhemden stal. De shirts hebben een gezamenlij ke waarde van 180 gulden. Uit het portiek van een win kel in de Lozentzlaan verdwe nen zeven truien. De waarde hiervan bedraagt 78 gulden. lekt. Het onderzoeksteam re gistreerde een tiental kleine en enkele grote lekken in de waterleiding. Aan het Johan Straussplein werden twee lekken ontdekt, die een verlies gaven van 1250 liter per uur. In de 's Grave- sandsestraat werd een water lek gevonden, waar 570 liter per uur in de grond verdween. In alle gevallen was sprake van lekkages van on bemeten water uit aansluiüeidïngen bij de gevels van woningen. In middels zijn alle lekkages ver holpen. Hoewel de ONS het waterle konderzoek heeft afgesloten kan het niet vaststellen of alle lekken in Schiedam zijn gelo kaliseerd. Vanwege de vrij forse waterverliezen die zijn geconstateerd overwegen de ONS het onderzoek voortaan frequenter te laten plaatsvin den. Het voorlaatste onderzoek naar lekken in de waterleiding werd za'n vier jaar geleden ge houden. gedwongen ontslagen is terug gebracht met negen. „Daaruit blijkt dat er nog veel ruimte in de organisatie zit, waarover verder moet kunnen worden gesproken." Ook protesteert de FNV tegen het plan van de directie om 172 werknemers van 60 en 61 jaar vervroegd te laten uittre den. „Daarbij is geen sprake van vrijwilligheid en hoven- dien is er geen sprake van vervanging van oud door jong, waarvoor de regeling is be doeld," stelt de vakbond. Te vens wijst de FNV er op dat Wilton enkele tientallen leer lingen van de bedrijfsschool wil ontslaan, waardoor zich zeer snel een sterke vergrij zing van het personeel zal voordoen. Verder stelt de bond dat de di rectie bezig is versneld vacatu res te vervullen, waarbij zelfs mensen van buiten worden aangetrokken terwijl de beno digde kennis ook intern aan wezig is. Vlaardingen Een groot aantal huurders van woningen van Patrimonium in de Hoevenbuurt in Holy heeft geweigerd een aanvulling op de huurovereenkomst te tekenen, die gaat over de vraag, wie de grond in de tuinen en onder de woningen moet ophogen. Inzet van het conflict is de grond onder de woningen, die woningbouwvereniging Patri monium niet langer voor haar rekening wil ophogen, indien het 'spaarpotjessysieem' dat in het oorspronkelijke huurcon tract staat wordt afgeschaft. De huurders vinden echter dat de ophoging van de kelders wél door de woningbouwver eniging moet worden betaald. Maassluis De tweede avond van de fietsvier daagse in Maassluis heeft veel lekke banden opgele verd- Dat kwam vooral omdat de ruim zevenhon derd deelnemers onder an dere langs de Deltadijk moesten fietsen, langs wel ke route een betrekkelijk nieuw fietspad loopt, dat is geasfalteerd en later be strooid met grint. En dat is gemeen spul voor fietsers. „Ik heb nog nooit zoveel lekke banden bij elkaar fezien", aldus een van de eelnemers. „Ik vond het ook vrij gevaarlijk op dat rijwielpad: volgens mij was er na het strooien van dat grint nog geen wals overheen gegaan." De deelnemers hadden het toch moeilijk tijdens de tweede etappe van de vierdaagse. Sterke wind, stormvlagen en flink wat regen zorgden ervoor, dat er heel wat moest worden afgezien. Het verschil van mening wordt overigens in alle vrien delijkheid uitgevochten. Van grootscheepse moeilijkheden over en weer is geen sprake. Het ingewikkelde probleem van de ophogingskosten vindt zijn oorsprong in de huurove reenkomsten, die de huurders destijds met de woningbouw vereniging hebben afgesloten. In dat contract werd overeen gekomen, dat Patrimonium met 10 gulden extra service kosten die per maand zou wor den berekend een fonds zou vormen, waaruit ophogingen in de toekomst zouden kunnen worden betaald. Ook de woningbouwvereni ging Samenwerking had een dergelijke regeling. In de praktijk bleek dit echter niet zo goed te werken, en daarom kwamen de beide woning bouwverenigingen onlangs met de huurders overeen, dat het geld dat in het fonds zat zou worden terugbetaald, dat de servicekosten in de toe komst een tientje lager zouden worden en dat de bewoners voortaan zelf de ophogingen voor hun rekening zouden moeten nemen. De huurders van Samenwer king kregen in dat kader een aanvulling op de huyurove- reenkomst, waarin alleen ge sproken werd over de tuing rond die door hen op peil zou moeten worden gehouden. Pa trimonium ging echter nog een stapje verder, en wilde ook de grond onder de woningen door de huurders laten betalen. Daartegen kwamen de Patri monium-huurders in opstand. Zie ook pagina 15 Vanaf de Vlaardingse Markt is een onverwacht doorkijkje ontstaan op de nieuwbouw van de Vettenoordsepolder. Slopers zijn al enkele dagen hard bezig, om hel oude bedrijfspand op de hoek van de Markt en de Maassluissedijk, dat de laatste tijd door het bouwbedrijf van Van der Waai als opslagplaats werd gebruikt, af te breken. Het zal niet lang meer duren voor het complex geheel met de grond gelijk is gemaakt Er ligt inmiddels een plan klaar voor de bouw van enkele woningen op dit vrij unieke stukje binnenstad. Schiedam Bij de I.TS aan de Mgr. Nolenslaan is vorig jaar een lichte bodemverontreiniging ontstaan door een lek kende vulleiding van een van de huisbrando lietanks van de school. „Nadat de verontreini ging is geconstateerd, is de tank a! in september van het vorige jaar door een nieuwe vervangen. De rijksoverheid maakt op dit moment geld vrij om de grond op te rui men", aldus directeur N.van Vierzen van de LTS. Wanneer het geld beschikbaar komt, is nog niet bekend. ADVERTENTIE. Navordering van benzine-accijns Voor de benzine-accijns geidt met ingang van 1 juli 1993 een hoger tarief. Ten aanzien van de navordering van accijns over aanwezige voorraden deelt het ministerie var» Financien het vol gende mede Uiterlijk 5juti 1983 dienen gebruikers van opslagplaatsen-andere dan entrepots - waarin bij de aanvang van 1 juli 1983 voorraden benzine aanwezig 2ijn (hiertoe worden ook gerekend de hoeveel heden welke op die datum naar die opslagplaatsen m vervoer zijn) daarvan in tweevoud schriftelijk aangifte te doen bij de insjsecteur der invoerrechten en accijnzen. De navordering is vastgesteld op 10,00 per hl bij 15 gr. Celsius. Indien het na te vorderen bedrag 200,of minder bedraagt, blijft navordering achterwege Twee of meer opslagplaatsen in gebruik bij dezelfde persoon worden in alie gevallen als één opslagplaats aangemerkt. Ten aanzien van pompen moet in de aangifte bovendien opgaaf worden gedaan van de stand van het telwerk van de pomp bij de aanvang van 1 juli 1983. De aangifte moet worden ingediend bij de inspecteur die bevoegd is over de plaats waar de goederen zich bevinden. Indien meer dan een inspecteur bevoegd isten aanzien van de voorraad van dezelf de persoon wordt de aangifte gedaan bij de inspecteur die be voegd is over de plaats waar de aangever woont of is gevestigd- in dit gevat zendt de aangever een afschrift in tweevoud van de aangifte aan de andere mspecteur(s) die bevoegd is (zijn) over de plaatsen waar de goederen zich bevinden. De aangifte moet worden ingericht volgens het model dat verkrijgbaar is bij de inspecteur der invoerrechten en accijnzen. Deze zal desgevraagd nadere inlichtingen verstrekken. Maassluis Ozobleu mag nog twee maanden open blijven. Hoewel de subsidie is stopgezet en het jongerencentrum mor gen de deuren had moeten sluiten, heeft de gemeente Maassluis toegezegd dat de jon geren in Ieder geval tot 1 sep tember respijt krijgen. Het centrum moet dicht, om dat er te weinig bezoekers zou den komen en omdat het ge luidsoverlast veroorzaakt. On zin, menen de jongeren, want het bezoekersaantal is de laat ste tijd gestegen en aan de ge luidsoverlast is met een paar duizend gulden te verhelpen. Volgens de jongeren zelf is de belangrijkste reden van de ge meente om de subsidie te be ëindigen dat er in het centrum soft-drugs worden gebruikt. „Dat is toch onzin," aldus de nog enige overgebleven be roepskracht, cultureel werker Bert Bakelaar. „Ze willen niet begrijpen dat we dat niet aan trekken. Zoiets gebeurt ge woon. Moet je jongeren soms weigeren als ze een stickie op steken? Dan loop je de kans dat ze naar Rotterdam gaan en daar met heroïne in contact komen." Sinds het bestuur van Ozobleu zich heeft neergelegd bij hel intrekken van de gemeentelij ke subsidie van bijna vijftig duizend gulden per jaar, heb ben de bezoekers van het jon gerencentrum het heft zelf in handen genomen. Een maand geleden werd een overlevings plan gepresenteerd en gingen de jongeren gesprekken aan met de gemeente om te be werkstelligen dat ze van het gemeentelijk pand op het Hoofd gebruik ktlnnen blijven maken tot er een oplossing is gevonden. Voorlopig heeft dat dus geresulteerd in een extra periode van twee maanden dat Ozobleu open kan blijven. Maar de jongeren blijven bij hun eis dat ze pas uit het cen trum zullen gaan, wanneer een andere ruimte beschikbaar is. In de ogen van verantwoorde lijk wethouder Elly Coenen kunnen de Ozobleu-bezoekers terecht in jongerencentrum Coco. Maar de jongeren zelf noemen dat geen oplossing. „Daar voelen wij ons niet thuis", aldus bezoeker Boris van Duyn. „We hebben hier een prima sfeer. Er wordt ont zettend veel door de bezoekers zelf gedaan. Hoewel iedereen achter de bar kan, wordt hier geen flesje gejat. En als er wat moet worden gedaan, staat ie dereen klaar, We doen alles samen. Zo zou de hele wereld eruit moeten zien! Als Ozobleu sluit, gaan de jongeren weer de straat op, met alle proble men van dien." Beroepskracht Bert Bakelaar zegt dat de bezoekers plannen genoeg hebben. „Ze willen hier een eethuisj'e realiseren en ook zouden we hier een klussenproject kunnen begin nen. Maar daar hebben we wel een ondersteuning van de ge meente voor nodig. Uit het feit dat we nog twee maanden lan ger mogen blijven zitten, con cludeer ik dat er goed met de gemeente valt te praten." Boris Duyn: „We zullen nog heel wat moeten praten en vooral veel doen. Als ze zien dat we het een tijdje zonder steun van de gemeente draai ende kunnen houden, kunnen ze toch niet om ons heen?" Aanklacht '83 Morgenavond houden de jon geren in Ozobleu een demon stratieve manifestatie onder het motto Aanklacht '83, als ondersteuning van de eis om door te kunnen gaan als jonge rencentrum. Er is onder meer mu2iek, theater en video. En om te laten zien dat de plan nen om een eethuisje niet uit de lucht zijn gegrepen, worden er maaitijden geserveerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1