WATERWEG De moderne versie van schoolreisjes Komt OJCin Sint Joris Doele OJC voorzichtig in jaarverslag Stuurgroep akkoord met experiment Landstraat straks minder Bibliotheek Maassluis t Afscheid van de brugklassers van Beneden Maas Met fiets er op uit Gratis drank - Enthousiasme over mengvorm van wonen en werken Auto's door afgezette tunnelbuis personeel voor méér leners zwaard van Damocles... Sluiting dreigt voor clubhuizen Schiedam Het is niet uitgesloten, dat over betrekkelijk korte tijd twee clubhuizen in Schiedam als zodanig ophouden te bestaan. Het gaat om centrum De Kreek aan de Lange Haven 92 en de Sint Joris Doele aan het Doe- leplein 1. De Kreek zou verkocht moe ten worden, terwijl de Doele kan gaan functioneren als open jongerencentrum (OJC). In dat geval gaat de nieuwbouw van het OJC in Schiedam-Noord, gepland aan de Poldervaart, niet door. Dit 'plaatje* van hel Schiedam- se welzijnswerk houdt mo menteel het club- en buurt huiswerk in Schiedam in be roering. Aan de overwegingen, die overigens nog niet tot con-" crete plannen bij de gemeente hebben geleid, liggen enkele argumenten ten grondslag. De bezuinigingen zijn de belang rijkste redenen tot schrik in het sociaal-culturele veld. Hier is men reeds tot bezuini gen gedwongen. Vorige week maandag nog vond een verga dering plaats van de welzijns- commissie, waar zeer geageerd werd tegen besnoeiingen op het welzijnswerk. Nochtans zal er een forse besparing moeten plaatsvinden en de gemeente heeft al gezegd: zonder offers zal dat niet kunnen. Gezien de verwachtingen, die er ten aan zien van het gemeentebeleid zijn ontstaan, vermoedt men in het welzijnswerk, dat De Kreek en de Sint Joris Doele die 'offers* zullen zijn. Bij de gemeente krijgt men hierover echter geen uitsluitsel voor de volle honderd procent. Aan de slotsom, dat deze twee clubhuizen van de katholieke Stichting voor sociaal-culturele arbeid (KSCA) met sluiting worden bedreigd, liggen de volgende overwegingen ten grondslag. Het jongerenwerk in Nieuw- land ziet er veelbelovend uit, met de renovatie van de Mas ten broekschool, die momen teel aan de gang is. Het jongerenwerk in Schie- dam-Zuid draait zeer succes vol, met een dagelijkse vrijwil- ligersploeg en belangwekken de activiteiten in het verschiet. Het jongerenwerk in Schie- dam-Noord lijdt onder de cata strofe bij de SSSN, maar zou op eigen benen kunnen staan en dan succesvol draaien. De wijk is daarnaast groot genoeg voor een eigen jeugdhonk. Het jongerenwerk in Schie- dam-West kan rekenen op een kleinschalig project nabij wijk centrum De Bever. Dat zou ge realiseerd moeten worden aan de Aleidastraat. De Kreek, buiten de wijk gelegen, wordt daarmee overbodig. Het jongerenwerk in Schie- dam-Oost geschiedt op twee locaties: de Doele en Kluphuis Oost. Het meest centraal gele gen punt (aan de Ga!ileïstraat) zou behouden moeten worden. Weggegooid In dit nieuwe plaatje past De Kreek al helemaal niet meer. Bovendien lijkt de Doele er buiten te vallen, maar de ver bouwing a één miljoen gulden hoeft niet helemaal verspild te blijken. De popzolder (repeti tieruimte voor popgroepen) komt er weliswaar niet, als de popgroepen oefenlokalen in leegstaande scholen aanvaar den, maar dat hoeft de 2eer door Kor Kegel en Bert van Elk uitvoerige verbouwtngskosten van de Doele niet te bestempe len tot 'weggegooid geld'. Sterker nog: nu de Sint Joris Doele zich aandient als meest geschikte plek om een open jongerencentrum te herbergen, zou dat geld heel goed benut zijn, zó goed dat men in het Schiedamse club- en buurt huiswerk haast geneigd is om te denken aan een opzet, die al drie jaar geleden gold, maar dan enkel binnen de muren van de zesde etage van het stadskantoor, alwaar B en W huizen. Het is ook het popo- verleg Schiedam, dat op deze gedachte komt, nu de popzol der in de Doele op losse schroeven staat. Omstreden In het geval de Doele het nieuwe jongerencentrum wordt, kan de stichting OJC in Schiedam-Noord de nu reeds omstreden nieuwbouw aan de Poldervaart wel vergeten. De politieke partijen betwijfelen al de noodzaak, vooral na een advies van de Schiedamse jon gerenwerkers zelf, verenigd in het jongerenoverleg Schiedam (JOS), om dit OJC niet te rea liseren. Het zou te duur zijn en te weinig lucratief. Huisves ting van een OJC in een be staande ruimte zou veel beter zijn, aldus het JOS vorig jaar. Dat advies is nog steeds van kracht. Het geldt te meer, om dat de jeugdhonken in Schie- dam-Zuid (De Dijk) en -Noord nog maar twee jaar te gaan hebben en zich nu reeds een lacune aftekent, die na sluiting hiervan zal ontstaan. Eén OJC zou dat niet kunnen opvangen, aldus het JOS. Schiedam Het waarom wordt nergens duidelijk. Dat is opvallend, waar de stichting open jongeren centrum Schiedam-Noord het in het jaarverslag 1982 tot viermaal toe heeft over „het wanfunetione- ren van 'onze' beroepskracht" of qua klank en toonzetting vergelijkbare platitudes. Jaap van der Graaf, ook met name genoemd, heeft vol gens het jaarverslag behoorlijk frustrerend gewerkt. Hij ontkende dat eerder reeds. Te meer, omdat het OJC-be- stuur de discussies hieromtrent al meer dan een half jaar aanhoort, zou verwacht mogen worden dat het jaarver slag over de conflicten meer duidelijk maakt. Niets daar van. Geen woord van opheldering. Het bestuur presteert het zelfs om de vrijwillige medewerkers, die de zijde van Van der Graaf kozen, zonder omhaal te verwijten dat. deze „niet tot rede te brengen" waren. Er staat geen ver klaring bij. Waar de conflicten dan precies om gingen, maakt het jaarverslag niet duidelijk. Het OJC-bestuur stelt zich in het jaarverslag zeer voor zichtig op, waarbij in ogenschouw moet worden genomen dat de politiek zich herbezint op de nieuwbouw van een OJC en deze stichting ijvert voor een milde stemming in de verhouding GJC/politiek. Van der Graaf heeft er al eerder op gewezen dat het OJC ten onrechte spreekt over 'onze' jongerenwerker. Ook het OJC zelf geeft dat toe. Het OJC pleit ervoor om voortaan een beroepskracht van een stichting onder te brengen bij de stichting, waarvoor hij werkt, en niet bij een overkoepelende stichting. Zo was (en is) Van der Graaf in dienst bij de SSSN, die het OJC overkoepelt. Het OJC zegde het vertrouwen in de jongerenwerker op, hetgeen wederzijds was. Het OJC zit ermee, dat Van der Graaf toch in dienst (van de SSSN) bleef. Het komt Jaap van der Graaf uiterst onvolledig voor, dat een stichtingsbestuur in diens jaarverslag niet meer ver klaart over de ontstane problemen. Gisteravond zei hij op deze manier alleen maar in een kwaad daglicht te worden gesteld. Hij vraagt zich af, of dat nu zomaar on gestraft kan. Rotterdams Nieuwsblad i dinsdag RW 5 juli 1983 Vlaardingen Nu het mooie weer zich laat zien. heeft de Vlaardingse raad voor sport en recreatie voor aanstaande zon dag fietstochten uitgestippeld. Naast de gebruikelijke ritten van 35 of 45 kilometer is er nu ook een speciale 75 kilometer 'koers' voor de Zoetemelken onder de recreanten. De startplaats is het badpavil joen van het Kolpabad (tussen tien en twaalf uur). Wie voor vijf uur op deze plek terug keert, ligt een herinnerings vaantje te wachten. De jaarlijkse fietsdriedaagse van Hoek van Holland begint vanavond. Naar verwachting gaan dan weer enkele honder den fietsers van start. Zij leg gen per avond ongeveer twin tig kilometer af. De organisa toren hebben dit keer geheel nieuwe routes samengesteld. De start is tot en met donder dag om half zeven bij wijkge- bouw 'De Hoekstee'. Hoek van Holland De politie van Hoek van Hol land heeft negen personen aangehouden, die voor openingstijd een strand tent waren binnen gegaan. Zij hadden daar enige drankjes gedronken, zon der die te betalen. De eige naresse trof het brutale negental, dat in samen werking met de politie van De Hoek is aangehou den, in haar zaak aan. Mobilofoon kwijt Schiedam Uit de parkeerga rage achter de dienst centraal milieubeheer Rijnmond (DCMR) aan de 's-Graveland- seweg is een aantal auto's in gedeukt door vandalen. Uit een wagen van de DCMR ont vreemdden zij een mobilofoon. Deze bouwvallige pandjes moeten verdwijnen om plaats te maken voor een experi menteel bouwplan. Vlaardingen Het experimentele bouwplan, ontwor pen voor het middengedeelte van de Landstraat, maakt een steeds grotere kans inderdaad gerealiseerd te wor- ;den. De ministeriële Stuurgroep Experimenten in de -.Woningbouw heeft zieh er inmiddels achter gesteld en is bereid, subsidie te verstrekken. Als er voldoende belangstel lende Vlaardingers te vinden ...zijn, die wel iets zien in een totaal andere manier van wonen, gecombineerd met werken aan huis, dan zou er eind volgend jaar met de bouw begonnen kunnen „worden. Als het plan doorgaat, ontstaat op het gebied achter het post kantoor aan de Westhavenka- de een uniek project, waar de mengvorm van woningen en kleinschalige bedrijfjes, die steeds minder in woonwijken l'te vinden is, weer wordt her steld. Het plan is een persoon lijk initiatief van ambtenaar Ad Smit Duyzen ikunst, pro jectcoördinator in de stadsver nieuwing op het Vlaardingse stadhuis Hij is van mening dat het jammer is dat in 'zijn' wijk, de Vettenoordsepolder, met alle renovatie en nieuwbouw in de wijk veel van de klein schalige I-«drijven zijn ver dwenen. Ht Gemengde karak ter van vroeg. - vind je in mo derne wijken niet meer terug. „Juist in de Landstraat heb je die combinatie nog wel, en juist daar is dat met nieuw bouw ook weer terug te bren gen." Iets bijzonders Al enkele maanden geleden kwam Smit Du? ntkunst met zijn suggestie, .11 op de plek van de oude, vervallen panden in het middendeel van de Landstraat iets bijzonders te realiseren, in plaats van er weer een van de doorsnee bouwplannen neer te zetten waar er in Vlaardingen al zo veel van zijn. Hij bedacht dat er in de stad htel wat mensen moeten zijn. die werken en wonen zouden willen combi neren, en dat er daarnaast ook gezinnen moeten zijn die heel andere opvattingen hebben over wonen, en dan met name wat de indeling van een huis betreft. „Je ziet het in de reno vatie in de wijk: de huizen zijn net opgeleverd, en dan worden er al weer tussenwanden uit gesloopt. Dat betekent dat de Standaard plannen voor een aantal mensen toch niet bevre digend zijn." „Het zoeken is nu naar kandi daten", aldus de ambtenaar. „We willen van het eerste be gin af de toekomstige bewo ners er bij betrekken, omdat zij hun gedachten over de wo ningen zullen moeten bepalen. Daarbij zijn in principe alle mogelijkheden nog aanwezig, ook wat de financieringsvorm betreft. Er is dus nog niet be sloten of het koopwoningen zullen worden of huurwonin gen: daar wil ik ook eerst de draagkracht van de groep voor bekijken. Dat zullen we pas bepalen als de schetsontwer pen er zijn." De bedrijfjes die in het nieuwbouwproject moe ten komen, dienen overigens wel kleinschalig te zijn, en mogen geen overlast veroorza ken voor de rest van de wijk. Smit Duysentkunst verwacht dat er best een architect te vinden is die de uitdaging aan durft, ook al is dit bouwplan volstrekt anders dan normaal. „Het vereist heel wat meer van een architect: hij zal het plan volledig samen met de bewoners moeten opzetten. Dat is toch iets anders dan bij normale inspraak, waar de be woners eigenlijk toch alleen maar kunnen kiezen uit wat plannen, die door de architect zijn uitgewerkt." Vlaardingen „Eigenlijk is het in de loop van de jaren een gewoonte geworden om bij de afsluiting van de brugklasperiode een reis je te maken. Die leerlingen hebben twee jaar samengewerkt en gaan na die brugperiode ie der een andere kant op. Een soort afscheids- reisje", legt wiskundeleraar Evert Barreveld uit. De leerlingen van de tweede brugklas van scholenge meenschap Beneden Maas gaan aan het eind van ieder schooljaar met z'n allen op stap. In het verleden was dat meestal een soort schoolreisje naar Arnhem, maar dit jaar veranderde men de opzet een beetje. Aardrijkskundeleraar Harm Hakkoen „Op den duur ging het edukatieve aspect van die tripjes steeds meer verloren en natuurlijk gaan de leerlingen ook voor hun plezier, maar er kan toch ook iets geleerd wor den." Nog voor de paasvakan tie begon men met het inven tariseren van allerlei uitstap- mogelijkheden en na die va kantie kon aan de leerlingen een boekje worden overhan- Schiedam Tweemaal heb ben autorijders vannacht ge bruik gemaakt van de afgezet te tunnelbuis van de Benelux- tunnel, die momenteel schoon gemaakt wordt. De afzetting raakte daarbij vernield. Alleen in het tweede geval werd de autorijder 'getraceerd'. In Rot terdam kon de politie hem achterhalen. Hij bleek teveel alcohol gedronken te hebben. digd waarin meer dan twintig projekten stonden opgesomd. Opvallend Uit die goed gedokumenteerde keuzemogelijkheden kozen de leerlingen tien projekten. Zelf gekozen schoolreisjes. Het viel Barreveld op dat juist de handvaardigheidsonderwer- pen niet door de leerlingen waren gekozen. „Terwijl er toch heel leuke dingen bij za ten.". De tien uitverkoren pro jekten: geluid, fotografie, vi deo, kinderverzorging, water land, Zuid-Limburg, wildob- servatie, natuurwerkkamp, het stenen tijdperk en een f iets prestatietocht. Van het lerarenkorps van zes tig man verleent ruim twee derde medewerking aan de di verse projekten. Twintig ou ders zijn ook bereid gevonden om voor begeleiding, vervoer of orgenaisatie te zorgen. Bij elkaar doen 180 leerlingen mee. De kosten per projekt be dragen gemiddeld dertig gul den per deelnemer. Limburg Vier van de tien projekten vinden in het schoolgebouw aan de Buys Ballotlaan plaats. „Nou ja, gedeeltelijk dan. Dat projekt kinderverzorging bij voorbeeld vindt voor een deel ook plaats op kinderdagver- Inschepen voor de West land lour. blijven of peuterspeelzalen. Het projekt geluid bevat een uitstapje naar de NCRV-studio en voor video en fotografie door Mari Timmermans zullen ze ook wel de staat op gaan." verduidelijkt Harm Hakkoer. Hijzelf gaat met zestien leer lingen, één collega en twee ou ders naar Zuid-Limburg. „Daar gaan we vooral wat geo logische bijzonderheden van dat oudste stukje Nederland bekijken. Een bezoekje aan de mijnen hoort er natuurlijk ook bij." Voor het stenen-tijdperk- projekt gaan bijna twintig brugklassers naar Drente om daar de hunebedden en de Ballooier Kuil te bezichtigen. De projekten .wildobservatie' en .natuurwerkkamp' overlap pen elkaar ogenschijnlijk. Dat is echter niet 20: De wildobser- vatïe vindt in Hummelo plaats onder leiding van een bos wachter. Bij het natuurwer- kamp gaan de leerlingen echt hard aan het werk om een stuk grond bij Maarssen te be werken. Westland Een vrij grote groep leerlingen gaat twee dagen door het Westland varen. Die vertrok gisteravond al bij van de Vlaardingse Vaart met de Westlander van de heer Smal. Tenslotte gaat er morgen ook een fietsprestaiietoeht van start waarbij vijftien leerlin gen twee dagen door Zuid- Holland gaan fietsen. Ze kam peren bij Noordwijk. Vanoch tend om halfnegen vertrokken de leerlingen naar Limburg, Hummelo, Maarssen. Rolde en Noordwijk. De varensgezellen vertrokken gisteravond al. „We zijn benieuwd hoe het gaan zal. Dan weten we vol gend jaar wat we wel en wat we niet moeten doen.." zegt Evert Barreveld. Maassluis De openbare bi bliotheek van Maassluis gaat kommer en kwel tegemoet. Directeur Wim van Dijk schrijft dat in zijn jaarverslag over 1982 weliswaar niet zo zwart op wit, maar hij is ver re van optimistisch gestemd. En toch maken steeds meer lezers van het uLtleencen- trum gebruik. „De situatie voor 1984 en vol gende jaren", meent Van Dijk, „ziet er èn voor het publiek èn voor het personeel erg somber uit. Ook voor volgend jaar blijft de dreiging van ontsla gen hen als een zwaard van Damocles boven het hoofd hangen. De rijksoverheid snoeit mei de botte bijl, vol gens de bibliotheek, in de sub sidie. En de gemeente Maas sluis gaat het leescentrum ook minder toesloppen, hoewel zij dit jaar nog bijsprong met een extra bedrag twintig mille. Door het uitblijven van geld kunnen minstens twee werk nemers op straat komen te staan. De contributiegelden zijn al drastisch omhoog ge gaan. Iets wat de bibliotheek verre van prettig vond, maar daar door de bezuinigingen toe was gedwongen. „Indien er geen vervangende inkomsten kunnen worden gevonden en die kans lijkt in deze tijck erg klein— zal dit de dienst-" verlening aan het publiek sterk aantasten", aldus de di recteur. En ondanks al deze beslomme ringen hebben opnieuw meer Maassluizénaren de weg naar de bibliotheek gevonden. Ruim tweehonderd nieuwe le zers konden in 1982 worden genoteerd, waardoor nu 13.871 bewoners lid zijn. Dat is bijna 42 proeent van de gehele Maassluisse bevolking. Daarbij mógen de 1.200 Maaslanders dan niet eens worden opge teld, omdat zij in de ogen van het rijk niet de betiteling le ners kunnen krijgen. Het aan tal boeken is met 2.414 banden toegenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3