Ambacht los van centrum 'Mik Vakmanschap herken je zo. Bewoners dreigen asfalt Lekstraat weg te breken Buurt wil school nu toch echt kwijt Begraafplaats Emaus straks toegankelij ker VLAAMSS DAGBLAD SGHILOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT ^ioé&cA Clubhuizen reageren verdeeld op sluiting Bezwaren tegen café Achterhuis verworpen v ïffèzmmging is.- voor Vïaardingen rampzalig Door Zijde veld bedrogen \./i' Olie vervuilt bodem bij lts m'xi ©MSN* pil Honki-Ponk niet groter WATERWEG WOENSDAG 6 JULI 1933 Schiedam De beroepskrach ten van de Sint Joris Doele in Schiedam hebben een brief naar het bestuur van de katho lieke stichting voor sociaal- culturele arbeid (KSCA) ge stuurd, dat zij vanaf vandaag geen verantwoordelijkheid ne men voor acties van bezoe kers. Aanleiding tot het schrijven van deze brief is het nieuws, dat voor enkele clubhuizen sluiting dreigt als gevolg van bezuinigingen in de sociaal- culturele sector. „De bezoekers, die in de Doele komen, hebben zo weinig te verliezen, dat zij rustig naar het stadskantoor zuilen stap pen. Met alle gevolgen van dien", aldus een van de stafle den, die eraan toevoegt dal de ideeën, verwoord in het arti kel, ook daar leefden. Dat geldt ook voor centrum De Kreek. Dat het clubhuis aan de Lange Haven zou moe ten sluiten, is niet nieuw. In De Kreek gaat men er ech ter zonder meer vanuit, dat aan de Aleidastraat nieuwe ruimte geschapen wordt, als onderdeel van het wijkcen trum Schiedam-Wesl. Hier over is vanavond een vergade ring. Er zijn nog wat knelpun ten over de beheersvorm, waar De Kreek en de stichting initiatief wijkcentrum West (SIWW) anders over blijken te denken. Schiedam De bezwaren van bewoners van het Proveniershuis tegen de komst van een café restaurant in dit monument zijn door B en Drie ton W van tafel geveegd. Het college heeft besloten om de Rotterdamse horeca ondernemer J. L. Eman toch een vergunning te verlenen voor een zaak in het Achterhuis, zoals het staartstuk van het Proveniershuis heet. Dit Achterhuis is nog het enige niet gerestaureerde gedeelte van het eeuwenoude gebouw. Het college van B en W vindt de aantrekkelijke kanten van een café restaurant zwaarder wegen dan de angst voor overlast van de bewoners van het Proveniershuis. Sluiproute en auto worden aan banden gelegd Vïaardingen De inspraakavond op het Vlaardingse stadhuis voor een deel van de bewoners van Ambacht is gisteravond rustig verlopen. De kritiek op het nieu we bestemmingsplan voor dit buurtje bleef beperkt tot hoofdschuddende gebaren en geringschattend gesteun. i Rustige inspraak op bet bestemmingsplan Ambacht Dat was trouwens verre van vreemd. De heetste hangijzers het VCP en de bouwplan nen voor De Put en Dijk- zichtwaren door de ge meente niet meer in het vuur gelegd en stonden nadrukke lijk buiten de discussie. In het nieuwe bestemmings- minder voor bibliotheek Schiedam Bewoners van de Lekstraat hebben gisteren aange kondigd een flink stuk asfalt uit hun straat.te verwijderen. Zij willen daarmee het doorgaand verkeer terugdringen. De bewo ners gaan over tot harde acties, zoals zij zeggen, omdat zij zich door wethouder Zijdeveld 'bedrogen' voelen. Ook de bewonersvereniging Schiedam-Zuid en opbouw werker Armand van Puyvelde zeggen zich 'behoorlijk geno men' te voelen. „De wethou der kan zich de toezeggingen, die hij in maart gedaan heeft, nu niet herinneren," aldus Van Puyvelde gistermiddag. In maart werd de Lekstraat geblokkeerd, nadat een vrachtwagen twee honden had doodgereden. De bewoners hielden de straat een hele dag versperd en uiteindelijk werd, in overleg met politie en amb tenaren, besloten tot maatrege len, Er kwam een omleiding via het Hoofd voor vrachtver keer en in de Lekstraat zelf werden borden geplaatst, die tot vermindering van snelheid advertentie Vïaardingen Het gemeentebestuur van Vïaardin gen heeft van het ministerie van WVC te horen ge kregen, dat de bijdrage die Vïaardingen krijgt voor de gemeentebibliotheek volgend jaar met ruim 330.000 gulden zal worden gekort. Die korting vindt plaats in het kader van het voornemen van de mi nister, om ruim 18 procent te bezuinigen op de kos ten van het bibliotheekwerk. De Tweede Kamer moet dat nog goedkeuren. Hoe Vïaardingen die korting gaat opvangen is nog niet be kend. Het bedrag moet op de een of andere manier worden verwerkt in de begroting voor volgend jaar. Of de korting aan de bibliotheek wordt door berekend en dan zal leiden tot verhoging van de contributie, afstoting van personeel biblio theek of andere bezuinigings maatregelen is nog niet duide lijk. De kortingsmaatregel geldt niet alleen voor de Vlaarding se bibliotheek: het gehele bi bliotheekwezen in Nederland krijgt er mee te maken. Voor Vïaardingen heeft de Ingreep echter extra grote consequen ties, omdat de bibliotheek het toch al bijzonder moeilijk heeft. Al jaren wordt er op aangedrongen, dat er meer geld ter beschikking moet worden gesteld. De bibliotheek zit, zowel op de centrale vestiging als in de di verse filialen in de stad, met enorme huisvestingsproble men, De ruimten die de bieb tot haar beschikking heeft zijn in de meeste gevallen veel te klein. De bibliotheek heeft daarnaast te maken met een snel verouderend boekenbe stand, omdat er door geldge brek te weinig vervangen kan worden, te«wijl ook de perso nele problemen groot zijn. Morgen heeft directeur John Lamens van de bibliotheek een gesprek met wethouder Arij Maarleveld over de vraag, of de korting moet worden doorberekend in de begroting voor de bibliotheek. Lamens: „Ik hoop dat de gemeente kans ziet die bezuiniging op een andere manier op te van gen, want als het naar de bi bliotheek zou worden doorbe rekend zou dat ernstige gevol gen hebben. Over wat voor ge volgen dat zouden zijn wil ik liever nog niets zeggen: dat zou - paniek schoppen zijn. Maar die bezuinigingen van Brinkman komen er gewoon op neer: hoeveel hebben de ge meenten voor het bibliotheek werk over? Terwijl de ge meenten zelf er niets aan kun nen doen." maanden. Ook zouden er plan nen tot wegversmalling ont wikkeld worden. Lekstraat-bewoner Aad Eiber- se maakte tekeningen, die op het stadskantoor bekeken wer den en waar de ambtenaren na enkele wijzigingen zich in konden vinden. „Maar nu puntje bij paaltje komt, trekt het college zijn handen ervan af," zegt Aad Elberse, „De wegversmalling komt er niet en die borden zijn ook ineens weggehaald". Elberse kreeg van ambtenaren te horen, dat de wegversmal ling volgens zijn tekening 15.000 gulden zou kosten. „In de loop der jaren zijn al veer tien kinderen in deze straat onder een auto gekomen. Som migen zijn blijvend toegeta keld. Weegt voor de wethou der 15.000 gulden dan zwaar der dan veertien kinderen?" De Lekstraat (het gaat vooral om het oude deel) vreest men na september opnieuw grote moeilijkheden, want dan gaat in verband met de aanleg van de Deltadijk de omleiding voor vrachtverkeer via het Hoofd' dicht. „Krijgen wij dan al dat verkeer weer door de straat?", zegt Pleun Kamp, die de eige naar was van één der honden, die in maart doodgereden wer den. Van Puyvelde zit er als op bouwwerker goed mee, zegt hij. „Want wij krijgen dit nu voor ons kiezen. De bewoners vereniging bemiddelt, praat met politie en gemeente en denkt succes te behalen en dan gaat het niet door. Dan krijgt de bewonersvereniging het verwijt: jullie maken toch niks klaar. Terwijl in feite B en W hun toezeggingen niet nako men." Aad Elberse zegt dat er weldra acties zullen volgen. „Eerst plaagstootjes, maar uiteindelijk zal het toch drastischer wor den, als het verkeer dan nog steeds hier door de straat raast." Schiedam Bij de lts aan de Mgr. Nolenslaar» is vorig jaar een lichte bodemverontreini ging ontstaan door een lek kende vulleiding van een van de huisbrandolietanks van de school. Nog dit jaar wordt een oriënterend onderzoek inge steld naar de omvang van de vervuiling en hoe deze kan worden opgeruimd. Aad Elberse en Pleun Kamp: „Weegt voor de wethouder 15.000 gulden zwaarder dan veertien kinderen?" j !P|§ .??w- De actievoerende vrouwen: Netty Klein, Fie Verberk, Nel van Rijswijk, Elly Seljaars, Jos Haverkamp en Annie de Jager. Schiedam Het leeg staande scholencom plex tussen de Prins Mauritsstraat en de Prins Frederik Hen drikstraat is voor de buurtbewoners in toe nemende mate een bron van ergernis. „Een paar mannen in onze straat hebben al een paar keer op het punt gestaan de fik erin te steken," zeiden zes actievoerende vrouwen gistermiddag. „Het is dat het zo ge vaarlijk is, maar an ders was dat allang ge beurd." De vrouwen voelen zich bedreigd door wat er achter de geheim zinnige schoolmuren allemaal gebeurt. Sorns zien zij mensen door raampjes loeren naar de huizen aan de overkant. „Dat zijn in brekers, die bij ons kij ken wie er thuis is en wie niet Het aantal inbraken neemt ook toe. Het was eerst alleen nog in de Prins Frederik Hendrik straat, maar het breidt zich nu ook uit naar de Prins Mauritsstraat," 2egi Jos Haverkamp. Waarop een van mede-actievoer- sters uit de andere straat reageert met de opmer king: „Is jullie straat dan leeggeroofd, dat die in brekers nu bij ons begin nen?" De inbrekers vormen niet de enige grief. Het zijn vooral ook de ratten, die langzamerhand een piaag beginnen te wor den. In de leegstaande school staan 28 we's zo maar open, zegt Jos Ha verkamp, die een keer in de schooi is gaan kijken. De buurt wil de naar geestige school het liefst gesloopt hebben. Er zou een parkeerterrein of speelveld moeten komen, of desnoods woningen, vinden de zes actievoer- sters. Een schrif tel ijk antwoord van B en W, dat de school eigendom van het rijk is en er dus niets aan te doen valt, kan de bewoonsters niet tevreden stellen. Zij wil len nu naar het spreek uur van loco-burgemees ter Scheeres gaan en an ders de politieke partijen inschakelen. llllllllllllllinillllllllllllllllllllllltlllHlHIllUtll Schiedam Kinderdagver blijf Honki-Ponk aan de Kerk- Iaan in Keihei mag niet uit breiden. Burgemeester en wet houders van Schiedam hebben besloten om geen verzoek om extra personeel in te dienen bij het ministerie van WVC. Hon ki-Ponk is hiervan in kennis gesteld. iiiitifimtiimiiiimmiiiijiiiimiimiitiiimiiiif. plan wordt Vlaardinger-Am- bacht voor autoverkeer van het centrum afgesneden. De Voorstraat en het Emaus krij gen in de toekomst een afslui ting aan de kant van de Schie- damsedijk. waardoor een be langrijke en nu veelvuldig ge bruikte sluiproute naar rijks weg 20 onmogelijk wordt ge maakt. „De helft van het ver keer heeft momenteel niets in de wijk te zoeken", verduide lijkte verkeersmedewerker Theo Eliasberg van gemeente werken. „De auto in onze ogen de boosdoenerwillen we aan banden leggen. We moeten de wijk weer leefbaar maken." De Kethelweg en de Anthony Knottenbeltsmgel, nu nog de drukke verkeersaders van Ambacht-I, zullen gedeva lueerd worden tot onbeduiden de wegen voor auto's. De sin gel moet zelfs een busbaan gaan worden. Extra parkeer plaats blijkt daarentegen zo goed als onmogelijk. De reac ties van de bewoners waren niet bepaald meegaand en hoogdravend. „Tjonge jonge", en andere afkeurende gelui den stijgen stilletjes uit de me- ningte van zo'n zeventig man op, „Tjonge jonge..." Veel woningen moeten er ook komen. Zelfs op de plek van de oude Jan Ligthartschool. De bewoners voelden al wei nig voor een wijkcentrum, zo als wethouder en medebewo ner Bas Goudrtaan van stads ontwikkeling het in gedachten had. Hij had het karakteristiek gebouwtje voor de wijk eerst willen behouden, maar heeft daar nu zelf ook een hard hoofd in. „De kans dat er een wijkcentrum komt, is zeer klein gezien de financiële situ atie van de gemeente", sprak Goudriaan tot opluchting van Ambacht-1. „Er is een goede kans. dat we er 25 tot 30 wo ningen gaan bouwen." In het bestemmingsplan is veel ruimte ingericht voor groen. Zo ligt het in de bedoe ling de Kethelweg en Emaus van meer bomen te voorzien. Het Landje van Chardon moet na het verdwijnen van de bus daar nadrukkelijker een buurtpark worden, terwijl er eveneens ideeen bestaan om van de grasstrook tussen de rijksweg en de Van Heusden- laan een zij het wat luid ruchtig— wandelparkje te ma ken. Vïaardingen De begraaf plaats Emaus in Vïaardingen zal binnenkort de hele week toegankelijk zijn. Door het kerkhof ook in de weekends en op feestdagen langer voor ADVERTENTIE \l meer dan v i] jaar brouwt Cïrolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze En dat proef je. VakiTunichtip is Meesterschap1 het publiek open te stellen, krijgen de bewoners van Vlaardinger-Ambacht wat meer plek voor een rustig wandelingetje. Begraafplaats Emaus, die over negen jaar definitief moet worden gesloten, is niet be paald een recreatief gebied. Maar, vindt de gemeente, zo krijgt Ambacht iets meer openbaar groen. „Het zijn toch prachtige parken om te wan delen", geeft deskundige Da- vidse van de plantsoenen dienst te kennen. „In de toe komst wordt de begraafplaats wellicht blijvend open gesteld. Dus waarom er nu al niet ge bruik van maken? Hei is een goede plek om te mediteren. Waar je jezelf in alle rust kunt terugvinden en terugtrekken. Zulke plekken heb je toch al te weinig in de stad." De nieuwe bezoektijden staan overigens nog niet vast. „Van negen tot vijf uur zou Emaus toegankelijk moeten worden", vindt wethouder Bas Goudri aan, die zelf in de buurt van de begraafplaats woont. „Ik hoop wel", benadrukt hij. „dat er dan geen vernielingen plaatsvinden. Anders gaan we direct weer terug naar de oude situatie." Want in tegenstelling tot de doordeweekse dagen (de slui tingstijd blijft om vier uur ge handhaafd; anders zou er ex tra personeel aangetrokken moeten worden) zal er op de zondagen geen wacht aanwe zig zijn. Tot nu toe hebben zich echter nooit grote vernie lingen op de begraafplaats voorgedaan. De gemeente verwacht in dien het meezit mogelijk volgende maand de toegang tot Emaus al te kunnen ver- plengen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1