12 'Gehandicapten moeten uit hun luie stoel' n«^/o voonfc"9er' aha 12 MAANDEN GRATIS KREDIET BU EEN NIEUWE RENAULT OF: Guus Klepke zoekt j eugd voor leerzame vakantie Zwemfestijn in Dolfijn V-/ ONS vervangt glasbakken Het Baken viert derde lustrum 24 36MAANDEN DE LAAGSTE RENTE, Lagere school in ban van gezonde voeding Van Baarlen, Regionaal Overleg Revalidatie: iiifliiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii 'Jehova's laten ons meegenieten, maar niet heus' In de opruiming bij Alja koopt u de allerbeste zoals bijvoorbeeld: Alcantara mantels, korte jasjes Ralph, Basler, Wilken zomermantels Fink, Kio, Elvi japonnen en "pakjes Lucia, Mondi, Escada combinaties, pantalons, rokken, jumpers, vesten Marianne Paris blouses. ~ï=s3ir" T REMW9 Vlaardingen; Dorzo, James Wattweg 12-14, Tel. 010-353533. Maassluis; Automobielbedrijf R. wljnands ZnT'SC Mozartlaan 334, Tel. 01899-20066. Rotterdams Nieuwsblad donderdag 7 jub 19S3 RW Leerlingen enthousiast7 Schiedam „De leerlingen reageren enthousiaster dan verwacht. Ze zijn er 's mor gens om acht uur al en gaan rond vijf uur.pas weg", zegt onderwijzer Fred Lelieveld van de Albertus Magnussehool in Schiedam. Lelieveld heeft voor de schoolverlaters van deze lagere school een project opgezet over gezonde voeding. De reacties hierop zijn tot op heden verrassend geweest „Juist omdat alles plaatsheeft in onofficiële sfeer vinden de leerlingen het zo leuk." De leerlingen van de zesde klas hebben deze week al een bezoek gebracht aan een bak ker en daar gezien hoe brood gebakken wordt. Maandag middag fietste de klas naar een boerderij naar Maasland om uitleg te krijgen over het maken van kaas, Ze hebben er óók bij geholpen. Ook de keu ken van het Holyziekenhuis jverd bezocht en moesten de leerlingen de handen uil de mouwen steken bij het berei den van het voedsel. .Gisteren hebben de leerlingen inkopen gedaan voor een mènu, dat ze zelf hebben sa mengesteld en bereid. „De 'leerlingen doen versehikkelijk veel ervaring op, op het gebied Van de huishoudkunde. Ze moesten zelf een ingredienten- lijst samenstellen en zorgen dat ze met hun geld uitkomen. De leerlingen hebben ook een taakverdeling moeten maken", verduidelijkt de leerkracht. Het diner is bereid in de loka len van Ihno Liedewyde en werd rond vier uur door deze koks genuttigd. Voeding en sport To deze week werd ook de link •gelegd tussen gezonde voeding en sport. De klas bezocht een sportschool. Vandaag wordt een speurtocht door Schiedam- centrum gehouden, waarbij de leerlingen door twaalf winke liers worden ontvangen en daar kennismaken met aller hande soorten voedingsmidde len. Morgen wordt het project af gesloten met beatballet en ae robic dancing. „Ook hierbij .wordt weer eens benadrukt •hoe belangrijk goed voedsel is voor een gezond lichaam", al dus de onderwijzer. „De ervaringen, die de leerlin gen opdoen worden verwerkt in een tentoonstelling, die vol gende week donderdag wordt 'gehouden voor de ouders van de schoolverlaters, 's Avonds voeren de zesde klassers een musical op, die ook weer be trekking heeft op voedsel", legt Fred Lelieveld uit. De musical wordt volgende week Vrijdag opgevoerd voor de leerlingen van de Albertus Magnussehool. door Paul Houkes maar tijdelijk, want op den duur zal het samenwerkings verband zelf moeten gaan uit maken, welke hulpverlener ze er bij willen betrekken", meent hij. Vlaardingen „Het wordt hoog tijd dat gehandicapten zelf eens wat gaan ondernemen. Het klinkt misschien wat hard, maar ik bedoel het wél zo: gehandicapten moeten uit hun luie stoel ko men en zelf bet heft in handen nemen. Het moet zo langzamer hand maar eens een keer afgelopen zijn, dat hulpverleners over de hoofden van gehandicapten allerlei dingen regelen." Die krasse uitspraken komen niet van een 'actievoerende' gehandicapte, maar wel dege lijk van een hulpverlener. Ze zijn van het hoofd van de af deling revalidatie van het Ho lyziekenhuis, K.W. van Baar len, die tevens lid is van de commissie planning van het Regionaal Overleg voor Reva lidatie (KOR). Op initiatief van dat ROR wordt op dit moment gewerkt aan een bundeling van allerlei belangenvereni gingen voor gehandicapten in het Vlaardingen. Vorige maand hebben zo'n veertig vertegenwoordigers van allerlei gehandicaptenor ganisaties uit Vlaardingen de koppen bij elkaar gestoken om te zien of een dergelijke regio nale bundeling te realiseren is. Er is tijdens die bijeenkomst een werkbestuur gevormd, dat de plannen verder gaat uit werken. De bedoeling is om vooral op het coördinerende vlak allerlei taken te gaan aanpakken, die momenteel nog door individuele belan gengroepen worden gedaan. Van Baarlen, als vertegen woordiger van het ROR, zal de groep de eerste tijd de nodige steun verlenen. „Maar dat is Rapporten Binnen het Regionaal Overleg, waarvan er 11 in Nederland zijn, wordt al jaren geprobeerd een beter gehandicaptenbeleid te realiseren. Volgens Van Baarlen gebeurt dat echter toch te veel via dikke rappor ten, in plaats van dat er in de praktijk werkelijk iets ge beurt. „Ik heb toen geroepen, hel moet maar eens afgelopen zijn met die papierwinkel; het wordt hoog tijd dat we op plaatselijk niveau eens iets gaan doen. De bedoeling is, dat er zowel in Schiedam als in Vlaardingen en Maassluis der gelijke bundelingen ontstaan, Maassluis De Maassluise Zwemvierdaagse trekt elk jaar meer deelnemers. Vijf jaar ge leden, bij de eerste zwemmani- festatie, kwamen 863 zwem mers naar de Dolfijn en vorig jaar bedroeg dat aantal al meer dan 1600. De verwachting is dat er zich dit jaar meer dan 1700 deelnemers aanmelden. De organisatoren van de zwemvierdaagse doen hun best om het festijn steeds aan trekkelijker te maken. Maan dag 11 juli begint het spekta kel en donderdag 14 juli wordt het afgesloten. Tijdens die vier avonden verzorgt de boeren- blaaskapel ,De Dauwtrappers' voor de muzikele omlijsting. Verder wordt door autodealer Maromé een tweedaagse show gehouden, er is een speciale markt voor kinderen, een surfdemonstratie, fietscrossen, de Vlaardingse reddingsbriga de geeft een sensationele de monstratie, sportschool Hen- neveld laat zien watje met ka rate kunt doen, tafelspring- groep Advendo laat zien wat zij kan en natuurlijk kan in 1983 het Aerobic Dancing niet ontbreken. In het zogenaamde randgebeu- ren wordt er met kano's geva ren, op kussens gesprongen en kinderspelletjes uitgevoerd. Op 14 juli worden ook de me dailles uitgereikt. Deelname kost zes gulden en wie op de beginavond nog een kaartje wil moet één gulden extra be talen. K.W, van Baarlen: geen echt gehandicaptenbeleid in Vlaardingen. die het werk op plaatselijk ni veau kunnen aanpakken. En er is werk zat. Met name in de richting van de plaatselijke overheid kan er nog erg veel gebeuren." Volgens Van Baar len is het niet zo eenvoudig, gehandicapten, aan te zetten zelf iets aan hun situatie te doen. Meestal zit men teveel vast aan zijn eigen problemen. En het wekt bij hulpverleners en overheid natuurlijk afkeer als gehandicapten in een over leggroep alleen maar over hun eigen persoonlijke problemen praten: daar probeer ik ze ook zo veel mogelijk voor te waar schuwen." De invloed van de bestaande belangenorganisaties, zoals de ANIB, noemt Van Baarlen 'ni hil', „Het blijft over het alge meen alleen bij praten, en daar schiet je niet zoveel mee op. Neem zo'n proces om een rolstoelwoning gerealiseerd te krijgen: dat duurt normaal ge sproken jaren. Maar als je met zijn allen naar de juiste perso nen stapt, dan krijg je het wél met drie maanden voor elkaar Het kan wel, maar je moet er wel hard aan werken." ïswaar een erg progressieve gemeente, met schuin overste ken enzo, maar er is nog steeds geen echt beleid wat gehandi capten betreft, ook al gebeurt er incidenteel best wel wat. Maar bet is niet genoeg en het is niet gestructureerd." „Weet je wat het grootste pro bleem is: hulpverleners en overheid sturen gehandicapten maar al te vaak met een kluit je in het riet, omdat ze een voudig niet durven zeggen als dat nodig is: nou moet je eens ophouden met ouwehoeren. En gehandicapten moeten van het idee af: ik stap er maar niet naar toe, want het heeft toch geen zin. Niemand hoeft medelijden te hebben met ge handicapten: een mandje eie ren naar een arme invalide brengen hoeft tegenwoordig gelukkig niet meer." Welwillend Van Baarlen zou graag zien dat de bundeling van gehandi captenorganisaties, die nu tot stand komt, een echte coördi natiegroep wordt, die onder voorzitterschap van de func tionele wethouder komt te staan. „De gemeente moet er nauw bij betrokken worden. Inmiddels is gebleken dat wet houder Wijnstok er welwil lend tegenover staat. Dat is fijn, want Vlaardingen is wel- Schiedam Guus Klepke heeft zijn plannen wat moeten bijstellen. Joop den Uyl komt niet, dat is tegenvaller num mer één. Maar geleerde spre kers over werkloosheid waren ook moeilijk samen in één va kantieweek te persen, en dat was tegenvaller nummer twee. Nu gaat Guus Klepke maar 'gewoon' met vakantie. Varen, Als het hem gelukt was en al lerlei bekende figuren tijdens een vakantiekamp te Drunen speeches op Schiedamse jonge ren hadden willen afvuren over de werkloosheid, had er een vrij unieke herhaling van de vermaarde AJC-activiteiten van weleer kunnen ontstaan: een soort hedendaagse Paas- heuvel, leerzaam en toch nut tig. Maar zo rood en zo geestdriftig denkt Nederland niet meer. Althans, Schiedam niet Guus Klepke had nog maar drie aanmeldingen van jongeren zelf. „Dat was veel te weinig", zegt hij zelf. „En dat is natuur lijk wel jammer." Maar Guus zou Guus niet zijn, als hij geen geslaagde alterna tieven voorhanden had. Hij heeft een soort open inschrij ving gestart, waarvoor elke Guus Klepke: poosje door Nederland varen... Schiedamse jongere zich kan opgeven maar snel, want er is maar plaats voor vijftien jongens en meisjes. Er is een voorwaarde aan verbonden, dat zij 17, 18 of 19 jaar moeten zijn en geen uitkering mogen hebben. Het is Klepke's bedoe ling om met een ploegje van deze jongeren „een poosje" (één a twee weken) door Ne derland te varen. Een paar daagjes Amsterdam of zo, maar Sneek kan ook, of Zie- rikzee. Dat kost die jongeren niets. Guus Klepke verdient er niet aan. Hij is alleen nog één van die zeldzame lieden, die hun eigen vakantie opofferen om het anderen naar de zin te ma ken om ze mooie plekjes te laten zien, of om saamhorig heidsgevoel aan te kweken in dit zogenaamde Ik-tijdperk. Hij ging al vaker met jongelui op zeer geslaagde vakantie- tochten. Alle plaatsen aan boord van zijn schuit De Groene Vrede, die altijd in de Hoofdstraat ligt afpr —-<*rd, zijn nog open. KL, gaat namelijk eerst met eigen groep jongeren weg voor twee weken. Daarna, op 8 augustus, wil hij met an deren het land in. Hij had al een balletje opgegooid bij de Trechter, het Schiedamse werklozenproject, maar daar kwam coördinator Hans Ver linde volgens hem met de tip om jongeren uit de Sint Joris Doele mee te nemen. „Maar dat is mijn bedoeling niet", zegt Klepke, „dan krijg ik weer zo'n hechte groep, waar die jongens al op elkaar inge speeld zijn. Dan ontstaat er niets. Het moeten vreemden voor elkaar zijn. Daar leren ze wat van." Actiegroep tegen overlast Schiedam Als er een dienst is in de Konink rijkszaal van de Jehova's Getuigen aan de Stad houderslaan, kan de hele buurt dat merken. „Zij laten ons meegenieten", zegt de deze week gevormde actiegroep uit de Prins Maurïts- en de Prins Frederik Hendrikstraat. Het blijkt cy nisch bedoeld. „Maar niet heus", voegen de ae- tievoersters er snel aan toe. De buurtbewoners kunnen de geluidshinder, die in de Koninkrijkszaal veroorzaakt wordt, nog wel verdragen. Vervelender vinden zij het, dat de Jehova's Getuigen voor het grootste deel met de auto komen. „Als wij dan even wegge weest zijn, is er in onze eigen omgeving geen parkeerplekje meer over", mopperen zij. Het zelfde speelt volgens hen een rol, als er veel lessen tegelijk zijn in het aangrenzende M.C.M. de Groothuis, De actiegroep heeft het niet zo zeer op de Jeho va's en het De Groothuis gemunt, als wel op het leegstaande scholencomplex dat erachter staat. De actiegroep wil die school gesloopt hebben. De grieven over de volle parkeerplaatsen on derstrepen alleen maar hun eis, dat er parkeer ruimte geschapen moet worden op de vrijko mende grond. - Modehuis I - Schiedam Broerstvest 109. Airconditioned Telefoon OiO - 2ó 74 16 Donderdag koopavond rrj Ruime parkeergelegenheid Ufo ons modehuis Schiedam De ONS heeft besloten de drie glasbakken, die bij het winkelcentrum Hof van Spaland staan, te vervangen door een grote glascontanier met een inhoud van veertien ku bieke meter. Reden hiervoor is het feit dat de kleine bakken, waarvan veel gebruik wordt ge maakt, regelmatig overvol zijn. Het apart inzamelen van glas is de laatste jaren sterk toegenomen. De hoeveelheid glas in hel huishoudelijk afval is de laatste jaren gedaald van twaalf naar acht procent. Door hergebruik kunnen bij de fabricage van glas veel energie én grondstoffen worden bespaard. Er wordt In Schiedam nu al zoveel oud glas in gezameld dat het plaatsen van de glasbakken geen geld kost. Het verzamelde glas wordt ver malen en gewassen en kan,dan opnieuw wor- ,den gebruikt. Glas kan onbeperkt opnieuw worden gebruikt zonder dat de kwaliteit af neemt en is daardoor uniek kringloopmatenaal. Vlaardingen De leerlingen van de christelijke Jagere school Het Baken vieren morgen het vijf- tienjarig bestaan van de school. De leerlingen Tijoen 's morgens mee aan een spelencircuit en de t ^fesde klassers voeren 's middags een musical van "Benny Vreeden op. Töovendien is het voor de zesde klassers hun laat ste dag op de lagere school en traditioneel wordt Lér dan een musical opgevoerd. In eerste instantie heette de school.de Gerbrandyschool, maar na het samengaan roet kleuterschool De speeldoos werd he naam veranderd in Het Baken. jDe feestdag draait om verschillende beroepen. Het thema voor die dag is dan ook Werk aan de win kel. De leerkrachten openen het feest met een kort toneelspel, waarna de leerlingen deelnemen £»an een spelencircuit. Bij elk spel staat een beroep ^céntraal. Deze beroepen komen weer terug in de 'fnusical, die 's middags wordt opgevoerd. Tussen de middag blijven de leerlingen op school en 's middags volgt dan de musical. "Wij hebben gekozen voor een feestdag in plaats jran een sportdag, omdat hieraan ook al de kleu ters kunnen meedoen. Die zijn dan al een hele dag ëp de lagere school. Dan hebben ze al een idee hoe Let volgend jaar wordt op de lagere school", aldus <rnderwijzer Henk Jan Verkade. De musical wordt Vavonds nog een keer uitgevoerd voor de ouders Sran de agsde klassers, die de school gaan verlaten. Kijk en vergelijk. Titel van 24 maanaen 225.50 360,80 151,00 586,30 721.60 ld nnancteren f 5000 8000 10.000 13 000 16000 12 fnaanden ÏÏ566 666,66 833,33 1 083.33 1 333.33 36 maanden 156.04 249.66 312,08 405,71 499.33 i nraiii Een uitzonderlijk goedkope financiering, aüeen bij de Renault5 of de Renault 9. Dat is mooi mee genomen zo vlok voor de vakan tie! Voor een vol jaar iang krediet zonder rente van bijvoorbeeld f 10.000,- betaalt u 12 x f 833,33. Voor hetzelfde krediet maar met een betaling in 24 of 36 ^"maanden betaalt u slechts f451,-resp. f 312,08. Dit betekent 'n ongelooflijke lage rente van 8%. De Renault 5 en de Renault 9. Beide buitengewoon zuinig. En be trouwbaar. De Renault 5 kent u m, als dat comforfabe- Ie, plezierige, snelle baasje vol vrolijke mensen.De Renault 9 als auto van het jaar 1982. Nu in Amerika auto van het jaar 1983. Tot 31 juli 1983 kunt u profi teren van dit uiterst voordelige financieringsaanbod. Rij dus nu bij ons langs. Wij helpen u stukken goedkoper op weg dan u ooit voor mogelijk had gehouden. I.s.m. Aicredis Bank. Renault adviseert OH den f 13.475.-. Afleveringskosten f337.-- Renoult 9 vol 16.100... AHeveringskasten f383.-. Prijzen incl. B.T.W. Wijzigingen, voorbehouden. De Renault dealer informeert u desgewenst over een financing en leasing via Renault Leasing Nederland.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2