[ROTTERDAM Overheidssteun redt werk voor 14.000 man in zeescheepvaart Besluiten over investeringen in stukgoed medio 1985 'I GRAAGÜEDAAN, /fint - -ffW 4P 4 Natuur en Milieu in beroep tegen kolencentrale Al veertig kandidaten voor eigen bedrijf Hoogste punt nieuwbouw Hofplein Fietskaart Rijnmond Raad beslist over parkeergarages in oude wijken Tasjesdief achtervolgd over daken Winkelende vrouw beschoten Nehem in herstructureringsrapport: Rotterdams Nieuwsblad 1 donderdag RZ/RV/RY/RW 7 iuli 1983 Job Creation op de Heyplaat Rotterdam In een maand heeft Job Creation op de Heyplaat veertig po tentiële kandidaten ge vonden voor de start van een eigen bedrijf. De helft van de initiatieven is af komstig van mensen die bij de RDM-scheepsrepa- ratiewerf hebben gewerkt en die zijn ontslagen. Job Creation, een bedrijf dat beginnende ondernemers heïpt met de start van hun be drijf, is niet ontevreden over de eerste resultaten. Rob Overwater: „Ik heb ongeveer 130 telefoontjes gehad en met de helft een gesprek. Daarvan zijn er veertig overgebleven die voor verdere uitwerking in aanmerking komen." Na de massa-ontslagen bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij, hebben de gemeente Rotterdam en de Stichting RSV geld gegeven voor Job Creation. Sinds een maand is dit bedrijf gevestigd in het RDM-kantoor op de Heyplaat. De ideeen voor kleinschalige bedrijven lopen uiteen van een veerpontje tussen de Lin ker en Rechter Maasoever tot een gieterij en een discotheek. Samen met Job Creation wordt een ondernemersplan opgesteld, waarin alle facetten van het bedrijf worden be schreven. „Vaak weet iemand, die altijd werknemer is geweest, niet waar hij aan begint", aldus Rob Overwater. „Hij moet door een leerproces heen, an ders is zijn idee bij voorbaat gedoemd te mislukken. Het is trouwens al twee keer gebeurd dat iemand tijdens een haal baarheidsonderzoek ergens in vaste dienst kon komen." De mogelijkheid om in de scheepsreparatie een klein be drijf te beginnen, is volgens Overwater een harde dobber. „De markt is verzadigd en he laas moet ik RDM'ers de illu sie ontnemen dat zij in hun oude beroep verder kunnen. Toch komen sommigen dan te rug met een geheel ander idee. Ze zijn hard bezig. Er leven hier vee! specialisaties. De problemen liggen dan bij het commerciële gedeelte en de boekhouding. Een eigen be drijf beginnen is niet erg moeilijk, alleen er is zoveel waar je op moet letten." Wethouder J. Laan heeft - gistermiddag hoog boven het Hofplein een vJaggemast geplaatst, omdat de nieuwbouw van appartementen daar het hoogste pynt bereikte. Het nieuwe gebouw wordt in mei volgend jaar opgeleverd, telt twaalf verdiepingen en omvat 132 woningen in dé premie-A-sector. Bovendien is er. ruimte voor winkels, showrooms en horeca gelegenheden en ln.de kelder komt een parkeerruimte. Het merendeel van de Woningen is inmiddéls verkocht ''/y'-ii y, y Rotterdam Rijnmond heeft in samenwerking met de gemeente Rotterdam een fietspaden- en recreatie- kaart voor het gehele gebied samengesteld. De nieu we plattegrond bevat alle fietspaden en recreatiege bieden in Rijnmond en geeft aan waar fietsen kun nen worden gestald en gehuurd. Voor een rijksdaal der is hij te koop in warenhuizenbij WV's cn rij wielhandelaren. Rotterdam De vereniging Natuur en Milieu heeft bij de Kroon beroep ïngestetd tegen de verlening van vergunnin gen voor de ombouw van de elektriciteitscentrale op de Maasvlakte op kolenstook. De vergunningen moeten worden geschorst; het ombouwproject kan beter worden vervangen door de bouw van een warm- te-krachtcentrale, zo heeft Na tuur en Milieu laten weten. Volgens Natuur en Milieu zal bij kolenstook de neerslag meer verzuren door een grote re uitstoot van zwaveldioxyde en stikstofoxyde. Bovendien zal de lucht verder worden vervuild door stof met sporen van zware metalen en gevaar lijke chemische verbindingen. Moderne zuiveringstechnie ken, zoals die in Japan al wor den toegepast, zijn niet voorge schreven, aldus Natuur en Mi lieu. De milieu-organisatie heeft ook bezwaar tegen de geplande verwerking van de afvalstoffen. Zoals de zaken er nu voorstaan, is een verant woorde verwerking niet ver zekerd. Natuur en Milieu noemt vooral de inrichting van het opslagterrein voor vliegas "milieuhygiënisch on voldoende'. Dinsdag al had de deeige- meenleraad van Hoek van Holland zich unaniem uitge sproken tegen een kolenge- stookte elektriciteitscentrale op de Maasvlakte. Rotterdam De Rotter-»--nse gemeenteraad moet vanmiddag een beslissing nemen e bouw van zeven parkeergarages in de oude wijken ten I van bewoners. Het college is er niet uitgekomen. Er zijn wethouders, die de garages niet willen bouwen, dan andersom. Probleem is, dat de parkeergarages de gemeente veel geld kos ten. De subsidie van het rijk is onvoldoende, terwijl de bewoners niet bereid zijn evenveel te betalen als de rijksnorm. Niet bou wen van de garages betekent echter, dat er op straat moet wor den geparkeerd en dat kost ruimte voor nieuwe hutzen. Het college laat de beslissing, wel of niet bouwen, nu aan de ge meenteraad over. Het rijk is bereid de bouwkosten van de zeven garages geheel voor haar rekening te nemen. Rotterdam Een 21-jarige Rotterdamse tasjesdief is giste ren achtervolgd, nadat hij een 70-jarige vrouw van haar tas had beroofd. Een getuige van de roof zette onmiddellijk de achtervolging in, die door een woonhuis heen naar de daken leidde. Toen de dief via een ander huis de begane grond weer bereikte, stond de gealar meerde politie hem al op te wachten. Rotterdam Een 26-jarige vrouw is op de Mathenesser- weg beschoten met een lucht buks. De dame bekeek de eta lage van een van de winkels en voelde plots een stekende pijn in haar rechterbeen. Toen zij de pijnlijke plek nader on derzocht, bleek er een kogeltje in te zitten. Van de schutter ontbrak elk spoor. Het kogeltje is later op de dag in het Dijk- zigtziekenhuis verwijderd. "Rotterdam De 25-jarige A van Gasteren uit Beesd heeft gisteren door een val van vijf meter in de Loofdakstraat ernstig rugletsel opgelopen. Het slachtoffer was op de eerste etage bezig met bouw werkzaamheden, toen hij zijn evenwicht verloor. Hij is in het Dijkzigtziekenhuis opge nomen. Rotterdam De sterke teruggang van de koopvaardijvloot in Nederland is tot staan ge bracht. Daardoor zijn ongeveer 14.000 arbeids plaatsen in zeescheepvaart behouden. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) deelt dit mee in een rapport aan de Tweede Kamer over de investerings-premieregeling zee scheepvaart." De minister vindt dat de over heidssteun in de periode '76-'82 'duidelijk suc cesvol' is geweest. In het rapport wordt verder gewag gemaakt van nieuwe investeringsprojecten voor een aanzienlijk bedrag. Voor de baggersector is het investe ringsvolume (over 1983) van 200 miljoen gulden bijna be reikt. Voor de andere scheep vaart-sectoren tezamen zijn premie-aanvragen ingediend tot een bedrag van ongeveer 625 miljoen gulden. De belangstelling bij buiten landse kapitaalverschaffers en scheepvaartonder nemingen om schepen onder de Neder landse vlag te brengen is in de eerste maanden van dit jaar verder toegenomen. Sinds 1979 is er, naar het oor deel van de bewindsvrouw, in kwantitatief opzicht sprake van een licht, maar duidelijk herstel in de koopvaardijvloot. Kwalitatief is de samenstelling van de vloot sinds 1976 sterk verbeterd. De steun heeft ook op het zeesleep- en bergings bedrijf, op een deel van de off-shoresector en op het zee gaande baggerbedrijf 'een dui delijk positieve invloed' gehad. Nieuw elan De minister concludeert dat met de sterke stijging van het investeringsvolume (van 100 tot 200 procent in de zee scheepvaart) in deze sector 'een nieuwe vitaliteit en een nieuw elan* duidelijk waar neembaar is. In de notitie wordt er ook op gewezen dat er in de sectoren van de tankvaart en van de droge buikvaart sprake is van een forse overcapaciteit, secto ren overigens waarop de Ne derlandse vloot slechts in be perkte mate is gericht. Uit het rapport blijkt dat thans nage noeg alle aanvragen om een premie zijn afgehandeld. Het gaat daarbij om een totale in vestering van 1,55 miljard gul den. Meer Nederlanders Een andere conclusie uit de notitie houdt in dat het absolu te aantal op de vloot werkza me Nederlanders weer stijgen de is. Het aantal buitenlanders, werkzaam op Nederlandse schepen, is fors teruggelopen. Voor het eerst sinds vele jaren kon worden geconstateerd dat de vloot in de sector van de grote handelsvaart niet verder meer terugloopt. In tonnage gemeten is er sprake van groei. Rotterdam Besluiten over moderniserings-investeringen in de conventionele stukgoedsector van de Rotterdamse en Amsterdamse haven moeten medio 1985 zeker worden genomen. De Nederlandse Herstructurerings Maatschappij (Ne hem) vindt dat de sociale partners (werkgevers en werknemers) samen mei de diverse overheden er alles aan moeten doen dit mogelijk te maken. De Ne hem schrijft dat in het vandaag bekendgemaakte structuurverbeteringsplan voor het stukgoed. De verwachting is dat de rijks overheid twintig procent zal subsidiëren op de investerin gen. Voor de Rotterdamse ha ven zal die investering 247 miljoen gulden bedragen; voor Amsterdam gaat het om 61 miljoen. In overleg met de rijksoverheid zal er een rege ling voor subsidiebijd ragen moeten worden vastgesteld, zegt het Ne hem-rapport. Die investeringen zijn nodig om de havens een betere concurren tiepositie ten opzichte van het buitenland te geven- De Nehem heeft héf herstruc tureringsplan gemaakt in sa menwerking met werkgevers, vakbonden en enkele over heidsinstanties (o.m. het ge meentelijk havenbedrijf in Rotterdam). Het plan richt zich met name op Rotterdam en Amsterdam omdat daar de stukgoedoverslag voorna melijk is geconcentreerd maar andere havens worden niet bij voorbaat van deelne ming aan het plan uitgesloten. Van de totale investering van 308 miljoen gulden is 92 mil joen nodig voor kranen, 68 miljoen voor aanpassing van bestaande en aanleg van nieu we terreinen en 61 miljoen voor de inrichting van gespe cialiseerde terminals (staalpro- dukten, fruit, hout e.d,). De in vesteringen die de havenbe heersinstanties (gemeenten) in de infrastructuur zullen moe ten doen, komen daar nog eens bij. Onvoldoende opgevangen De Nehem constateert in het rapport dat de stukgoedbedrij- ven de laatste jaren de veran deringen in de verschijnings vorm van stukgoed (grotere eenheden e.d.) onvoldoende hebben opgevangen door mo dernisering van termiraïs en door de organisatie an het werk. Investeringen rijn ach tergebleven door een onvol doende rentabiliteit, die weer een gevolg was van het door overcapaciteit veroorzaakte prijsbederf. Minder werkgele genheid heeft diverse malen tot sociale spanningen tussen werkgevers en vakbonden ge leid. Bij tijdige modernisering ver wacht de Nehem dat de ladin gontwikkeling minder nega tief zal worden dan wanneer men niets doet. Bij een over slag van 14,6 miljoen ton stuk goed in Rotterdam in '81 zal dit bij een gewijzigd beleid te ruglopen tot dertien miljoen ton in '85 en tot 12,6 miljoen ton in 1990. Wordt er niets ge- Overslag van conventioneel stukgoed in de haven. Straks geld voor modernisering...? daan, dan daalt de overslag tot resp. 10,7 miljoen en 8,7 mil joen ton. Afnemen Het aantal stukgoed-stuwa- doorsbedrijven zal volgens de Nehem afnemen. Op dit mo ment zijn er in ons land zo'n 35 stuks, die aan 8.000 mensen werk bieden en die een omzet maken van 800 miljoen gul den. Het aantal Rotterdamse bedrijven zal in 1990 zijn afge nomen van 24 naar dertien; in Amsterdam van 2even naar vier. Met name de kleinere be drijven zullen het moeten af leggen, aldus de Nehem, De meeste bedrijven hebben hun beleidsplannen aan de Nehem voorgelegd: plannen die gericht zijn op verhuizin gen naar andere lokaties, con centratie van activiteiten, be reidheid tot samenwerking en de oprichting van nieuwe ge specialiseerde terminals. De grotere bedrijven een over slag van meer dan een miljoen ton per jaar maken wat hun Er zijn mensen die onze krant nog niet W lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in, Adr< Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I p( en goed beloond! Want voor die kleine» moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurenskerk, f «aam.- Adres; I -Postcode- Te/efoo. I Stuurde rn Plekken f Aan nolss' ^"Plaats; SftJ«rajsd °°r de '"««tuur "en de L *Uren$ke[k plannen aangaat een aanta. voorbehouden. Projecten In Rotterdafrn gaat het op dii moment om elf concrete pro jecten. Het betreft: de Fruit- pier aan de Merwehaven, die in '87 gereed moet zijn (een ge zamenlijk project van Seaporf Terminals en Müller-Thom- sen), een nieuwe terminal van Seaport Terminals aan de Brit- tanniéhaven in Europoort (ge reed '85/'86); de reconstructie van de middenpier Merweha ven, waar Kühne en Nagel komt (gereed in '88); de 'korte vaart-pier' aan de Merweha ven; herindeling van Pier 1 aan de Waalhaven; reconstruc tie van Pier 2 aan de Waalha ven; modernisering van de lo- katie van Muller-Thomsen aan de Prinses Beatrixhaven (ge reed in '84); reconstructie van Waalhaven Noordzijde; vesti ging van kleinere bedrijven aan de Lekhaven; de tiouw van een vrij entrepot op het quarantaineterrein bij Hey plaat (gereed '85/'86); herinde ling van door Miiller-Thomsen te verlaten terrein aan de Maashaven. Werkgelegenheid De Nehem gaat er vanuit dat de werkgelegenheid bij het slagen van de herstructurering zich beter zal ontwikkelen. In Rotterdam wordt bij ongewij zigd beleid in '85 een overcom pleet van 1.850 werknemers verwacht (op het huidige be stand van 4,200 man); bij -ge wijzigd beleid zijn er 1.085 man teveel. De afgelopen weken zijn de sociale partners na zeer moei zame onderhandelingen over eengekomen dat er tol 1 janua ri '84 geen gedwongen ontsla gen vallen. Het overcompleet zal tot die lijd (vrijwel zeker) uit vrijkomende havenpensi oen-premiegelden worden be taald. Vanaf 1 januari '84' zal er op vier halfjaarlijkse data echter worden gepeild of er stukgoedwerkers teveel 2ijn. Als dat het geval is, zullen ér gedwongen ontslagen vallen, In het kader van tien procent werktijdverkorting hebben de werkgevers in Rotterdam to.t 1 juli '85 in elk geval 335 ar beidsplaatsen gegarandeerd. De rijksoverheid heeft deze so ciale afspraken als voorwaarde gesteld voor het verlenen 'van herstructurerings-subsidie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3