BOTTEBDIIS NIEUW 1 GRAAfifiEDAA» ©BSBSir- --ïïïs.^,; College verduidelijkt beleid tegen apartheid gaart 'fimi Brandweer van Zwijndrecht schenkt 10.000 lesbrieven Ir.T.W.T Knook: 9Kennis niet verloren laten weggfw™Jpen Schildpadden, vissen en konijnen slachtoffer Feestelijk afscheid van school Reinigings recht weer een dent je omhoog D'66 wil opheldering over lozings vergunning Shell Chemie Botulisme melden voorkomt epidemie I ZATERDAG 9 JULI 1983 Zwijndrecht De Zwtjn- drechtse brandweervereniging heeft de Nederlandse Brand wonden Stichting 10,000 les brieven geschonken. Daarmee is definitief een einde geko men aan de viering van het 50-jarig bestaan dat vorig jaar met veel evenementen is ge vierd. Tijdens de jaarvergade ring in dat jubileumjaar is het bestuursvoorstel om een even tueel batig saldo te bestemmen voor een goed doel met alge mene stemmen aanvaard. Al leen bleek later dat het saldo erg klein was. Echter, door een flinke bijdrage van de le den en enkele giften is het toch mogelijk geworden de brandwondenstichting deze hoeveelheid lesbrieven te schenken. De voorzitter van de stichting, de heer W. Kruidenier, nam dankbaar de eerste exempla ren in ontvangst uit handen van voorzitter A. Verbokkem. Een deel van de lesbrieven is speciaal bestemd voor leerlin gen van het voortgezet onder wijs. Als blijk van waardering schonk Kruidenier de zilveren dasspeld van de stichting aan bestuur en brandweercom mandant ir. A.B.J. de Koning. Voor de mededeling dat er de dertiende weer geoefend wordt, overhandigde voorzitter A. Verbokkem de eerste les brieven aan de heer W. Kruidenier. Rotte jam - Het ophalen van huisvuil moet volgend jaar opnieuw een tientje duurder worden. Om de kosten voor rond 65 pro cent te kunnen dekken wil de ROTEB het reini gingsrecht verhogen van 117 naar 127 per jaar. De tarieven voor het verwer ken van bedrijfsafval gaan uit concurrentieoverwe- gingen enkele dubbeltjes per hectoliter omlaag. Rotterdam - Naar aanlei ding van kritiek van de werkgroep 'Rotterdam te gen apartheid' op het be leid van het college van B en W rond het meespe len van enkele cricketers uit Zuid-Afrika jl. zondag op het terrein van VOC, heeft het college aan de werkgroep zijn beleid ver duidelijkt. In Rotterdam gaat men er van uit, dat de vraag of er al of niet sprake is van een 'onge wenst persoon* uit Zuid-Afrika m de eerste plaats door de rijksoverheid dient te worden beantwoord De rijksoverheid voert het visumbeleid uit. Rot terdam heeft geen rechtsmid delen om te kunnen optreden tegen bezoekers, die een visum voor een bezoek aan Neder land hebben gekregen De ge meente volgt hier het rijksbe leid. Het college heeft wel een af wijzend standpunt tegen sport- contacten met Zuid-Afrika De gemeente heeft dat m februari aan de Raad voor Sport en Re creatie laten weten. Rotterdam ontraadt dergelijke contacten en zal er ook geen medewer king aan verlenen. Betreurd wordt dat enkele verenigingen deze aanbeveling niet ter harte hebben genomen Het gemeentebestuur meent, overigens, dat er tegen deelne ming van 'indivtduelen1 uit Zuid-Afrika in beginsel geen bezwaar behoeft te bestaan, omdat het niet als vanzelf sprekend kan worden be schouwd dat betrokkenen het Zuidafnkaanse apartheidsre giem steunen, tenzij er sprake is van een duidelijk exponent van dat regime In dat geval zal het college alles doen om dergelijke contacten te verhin deren. Metrobouwer pleit voor andere vorm van aanbesteding Rotterdam Tijdens de bouw van de nieuwe metrotunnel Hoog- vliet-Spijkenisse zijn op het gebied van de waterbouw een aantal op merkelijke technieken ontwik keld. Maar of er met deze tijdens de aanleg van de Spijkenissetun- nel opgedane ervaringen ook in de toekomst nog iets wordt ge daan, blijft voorlopig nog onzeker. Oorzaak hiervoor is het Jsysteem van de aanbeste ding, waarbij aan de goed koopste inschrijver het iwerk wordt gegund. De tijdens eerdere werken jopgedane kennis speelt j hierbij een ondergeschikte Irol. Maar het betekent -1, wel, dat door het mogelijk uitblijven van meerdere fopdrachten, deze kennis onbenut blijft en niet ver- ?der kan worden uitge bouwd. jJ Tot die conclusie kwam gister- middag ir.T.W.T.Knook, be- j-drijfsleider van het bouwbe- drijf Van Hattum en Blanke- K voort, onderdeel van de Ko ninklijke Volker Stcvin Het bedrijf bouwt in opdracht van sj Gemeente Werken Rotterdam ponder de Oude Maas de nieu- we oeververbinding Hoog- vl iet-Spijken isse. G iste rmid - dag was het moment waarop 3;de sluitvoeg tussen het vijfde 'en zesde tunnelstuk officieel -kon worden geopend. Dit ge- beurde aan de ene kant door ^burgemeester C.de Groen van |Spijkenisse en aan de Rotter damse zijde door wethouder JdrsJ.Laan van ruimtelijke or dening, verkeer en vervoer, ^openbare werken en milieu. Voorafgaand aan deze plech tigheid, op een diepte van 16,5 jimeter onder N.A.P., hadden ;de genodigden onder sterk ^.wisselende temperaturen een s wandeling gemaakt door de op net eiland Van Brïenenoord ^vervaardigde tunnelstukken. I De stukken liggen in de Oude >Maas in een sleuf die tot een ,diepte van 23 meter N.A.P. is «uitgebaggerd. De tunnel is op De burgemeester en de wethouder bij hun ondergronds treffen. staal gefundeerd en rust op stevig pleistoceen zand. Dich ter bij de oevers ligt de tunnel hoger. Om ook hier de stalen fundering mogelijk te maken, moest een aanzienlijke grond verbetering worden toegepast. Dit betekende dat tussen tot 29 meter diepte geheide dam- wandschermen de slappe grond moest worden weggezo gen, waarna er met tnlnaalden verdicht zand kon worden aangebracht. De voeg tussen de tunneldelen bestaat uit zwaar rubberpro- het zogenoemde Gina- profiel. Bij het aandrukken van de twee tunnelstukken wordt dit profiel ingedrukt te gen een stalen ring, die op het uiteinde van het tegenoverlig gende tunnelstuk is aange bracht. Bij het afzinken van de tun nelstukken is gebruik gemaakt van landmeters, die tot op de milimeter nauwkeurig moes ten werken. Het met water tanks verzwaarde tunnelstuk werd hiervoor tot op twee me ter afstand van het eerste af gezonken tunnelstuk gema noeuvreerd, waarbij die af stand vervolgens werd ver kleind tot 35 centimeter. Hier na werd een waterdichte af sluiting aangebracht. Door verschillende oorzaken zal de tunnel door een grote zandaanvuilmg toch aan zet ting onderhevig zijn. De uit einden van de landtunnels zijn onderheid en krijgen nauwe lijks zetting te verwerken. Er ontstaat dus een zettingsver- schil. De afdichting tussen de twee delen, die ten opzichte van elkaar verschuiven, wordt gevormd door een Gi na-pro fiel. Naar schatting zal het, na het afzinken, onderspoelen en Schets van de tunnelver- bïnding. aanvullen met zand, drie tot vijf maanden duren eer het zettingsverschii eruit is. Vei ligheidshalve is er door de bouwers rekening gehouden met een zetting van 25 centi meter. Voor al deze problemen von den het bouwbedrijf Van Hat tum en BJankevoori in nauwe samenwerking met gemeente werken Rotterdam een oplos sing, En daarop doelde ook be drijfsleider Knook, toen hij stelde, dat van de op deze ma nier opgedane kennis bij vol gende werken moet kunnen worden geprofiteerd, De toe gepaste sehuifvoegconstructie (Gma-profiel), het nat ontgra ven van de bodem met een zo genaamde Toyo-fraismachine en de methode waarop het slib onder de elementen is verwij derd, zijn voorbeelden van en kele door het bedrijf tijdens de bouw ontwikkelde technieken. De op deze manier ontstane Spijkenissetunnel vormt het ondergrondse deel van de ver binding tussen het metrosta tion Zalmplaat en de stations Heemraadlaan, Spijkenisse centrum en De Akkers. Om die stations te kunnen berei ken rijdt de metro over een 2730 meter lang viaduct van voorgespannen fabrieksbalken van 27 meter lengte, met een gewicht van 33 ton per stuk. In het eindpunt van de nieuwe metrolijn, net station De Ak kers, wordt een winkelcom plex gesitueerd. De vormge ving van de drie stations en van het viaduct door Spijke nisse is ontworpen door de ar chitect prof.ir.C.Weeber. ^iiiiiiiiitiiiiiii!iiiiiiiimiiitiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiijiiiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiifiitiiiii]iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimi(i -Rotterdam Het zal ook |wel iets met de vakantie ^te maken hebben, dat er gae laatste tijd opvallend 13veel uitheemse schildpad den zo maar op straat als- jmede in parken en plant poenen worden aangetrof fen. Zo ontdekte iemand in een plantsoen niet min der dan zes roodwangwa- terschildpadden. ;Een ander vond zo'n dier jhngs de Rotte en bracht dit naar het opvangcentrum van Dierenbescherming aan de Roel Langerakweg. Daar heeft men eigenlijk geen gelegen heid om de schildpad te ver zorgen, zodat een adres wordt gezocht, waar dat wel mogelijk is. Men kan daartoe het asiel bellen, waarvan het telefoon nummer 374211 is. Er wordt op gewezen, dat veel door Ben Swaep mensen de verzorging van schildpadden, die bij sommige dierenzaken als 'warme brood jes' over de toonbank gaan, sterk onderschatten. Dit geldt zeker voor de exemplaren, welke wat groter worden, zo als de roodwang, die wel tot ruim twintig centimeter kan uitgroeien. Die hebben meer malen per dag vers water no dig omdat door de uitwerpse len de bak al gauw gaat stin ken. Dit laatste kan behalve die van de vakantie de reden zijn, dat er zoveel schildpadden zo maar ergens worden gedropt. Zelfs in toilet Met vissen wordt soms even min dierlievend omgespron gen. De inhoud van sommige aquaria wordt, wanneer men de vissen beu is, in sloot of vij ver geledigd. In het ergste ge val worden zelfs vissen door het toilet gespoeld om in het riool te belanden. Tamme, niet langer gewenste konijnen worden op de vreemdste plaatsen aangetrof fen. Zelfs op vuilnisbelten en op puinhopen. Uiteraard is dit alles Dierenbe scherming en vele anderen een doorn in het oog. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat dieren --dit geldt uiteraard ook voor schildpadden, vissen en konijnen™ niet als speel goed mogen worden be schouwd. Het gaat hier im mers om levende wezens, die men niet als oud vuil dient weg te gooien. En daar komt komt het toch eigenlijk op neer. Ook als men schudpad den in parken of plantsoenen achterlaat en vissen in sloten en vijvers dropt in de overtui ging, dat dit de meest humane wijze is om er van af te ko men. Temperatuur en samen stelling van het water en ge brek aan het juiste voedsel kunnen voor de dieren vaak fataal zijn. Het is gewoon beter niet aan het houden van dieren te be ginnen, indien men er niet van overtuigd is dit tot het einde te kunnen volbrengen, zo wordt gesteld. Dit geldt dus ook voor honden, katten, vo gels enzovoort. ■iiiiiiiNiiMUitiJiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiJiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiJiiiriiiiiiiiiiiiiEiriiiiinitiiiiiiiiriJiufiiiMiiiiiiiiiilifiiiiiiiiiaiJiiitiiiiiiiiunniiiiiuiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiitijiiiijinttiitijniiiiiiiiiiiiiiiriEiiiiJiiiiiiiiitiiiiifiruifir Den Haag D'66 wil van mi nister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) opheldering over de vergunning die zij heeft ge geven aan Shell Chemie voor de lozing van vliegas en sterk vervuild afvalwater in de eer ste petroleumhaven. De D'66-kamerleden Lambers en Engwirda hebben de minis ter schriftelijk gevraagd af zij hierover overleg heeft ge pleegd met de gemeente Rot terdam en het openbaar li chaam Rijnmond. Ook willen zij weten wat de gevolgen zijn van de lozingen voor de kwa liteit van het water in de Noordzee en de Waddenzee. De gemeente Rotterdam is te gen een vergunning aan Shell voor nieuwe lozingen, omdat zij de sterk vervuilde petro leumhaven juist aan het schoonmaken is. De D'66-ka- merleden vragen zich af, wie voor de kosten van een even tuele nieuwe sehoonmaakope- ratie moet opdraaien. 'jj? In optocht naar de nieuwe school. Papendrecht De leerlingen van de Wipmolen-school in Papendrecht hebben gisteren een afscheidsfeest gevierd. Met ingang van 1 augustus wordt hun school opgeheven en krij gen de overgebleven leerlingen onderdak bij de Theo Thijs- sen-school. In feite geen verheugend iets, maar als de zaken er toch een maal zo voorstaan kun je beter op prettige wijze afscheid ne men van je oude vertrouwde schoolgebouw. Afscheid werd er wel definitief genomen van hoofdonderwijzer W. Ver steeg. Hij verhuist namelijk naar De Knotwilg in de nieuwe wijk Wilgendonk. Gistermiddag togen de leerlingen gezamenlijk naar de Theo Thijssen-school om vast kennis te maken. Voor meester Ver steeg was er geld ingezameld hij wilde zo graag een nieu we trompet opgeborgen in een trompet van. brooddeeg, 's Avonds overhandigde mevr. Baert namens de oudercommis sie hem een geborduurd schilderijtje van de wipmolen. De Egelanderkapel bracht in de loop van de avond de heer Ver steeg een serenade. Hij speelt namelijk zelf in deze kapel. Tij dens de receptie werd onder meer het woord gevoerd door wethouder Janssens van onderwijs. Rotterdam Vorig jaar maakte de ziekte duizen den slachtoffers, nu hoopt men een epidemie te voor- komen: botulïsme begint de kop weer op te steken in Rotterdam. Nu de da gen weer warmer worden en de temperaturen regel matig de twintig graden celcius overstijgen, is de kans dat watervogels door deze ziekte worden getrof fen sterk gestegen Nu al hebben medewerkers van gemeentewerken 75 dode watervogels gevonden die aan de ziekte waren be zweken. „Als we willen voorko men dat de toestand, net als volgend jaar gebeurde, epidemische vormen be gint aan te nemen, moeten alle dode watervogels en alle vogels met verlam- mïngsverschijnseien zo snel mogelijk gemeld wor den", aldus de botulisme- bestrijders. „Het zijn voor al de besmette kadavers die de ziekte bestrijden, dus hoe eerder we die vo gellijken verwijderen, hoe meer kans we hebben de ziekte de kop in te druk ken." De meldkamer van die dienst is gevestigd aan de Westersingel 114, telefoon 363217. Er zijn mensen die onze krant nog met Vfll lezen. Uw beste vriend ol vriendin misschien. Breng daar even Maatn- verandering in. Adres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I p( d en goed beloond! Want voor die kleine, moeite krijgt u een kruiden wijzer. ^CDd( I "WpiM,,. 0°^demoejte «aan,; AdreS: I postcod, Ta'oloon:___

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1