iOmfili 'Louis Davids' verdient een plek tussen de mensen Bouw van ECT's Maasvlakte-project op schema eet Europa Kraakactie plotseling 1 afgelopen m Blijdorp vanouds Cao-akkoord bij Van Nelle-Lassie Rotterdams Nieuwsblad 1 zaterdag 9 juli 1983 De totale groep, die op weg naar Ge- nève even 1 Rolterdam Botterdam Een groep van zestien Amerikanen, afkomstig uit Florida, trekken momenteel per fiets van Am sterdam naar Genève om op deze wij ze aandacht te besteden aan de hon- gerproblematiek in de wereld. De groep, die op 5 juli vanuit Amsterdam vertrok, hoopt op 22 juli in Genève aan te komen. Gisteren deden zij Rot terdam aan, De korte tijd dat zij op de Coolsingel pauze hielden werd benut -met het verzamelen van handtekeningen ter ondersteuning van een petitie, die in Genève zal worden aangeboden. De oudste deelnemer is 45 jaar, de jongste 11. De groep vertrekt morgen vanuit Dordrecht naar Antwerpen. Rotterdam De kraakactie in het §j pand aan de Heemraadssingel 87 is gisteren onverwacht beëindigd. g Ondanks de constatering van de Ge- meentelijke Geneeskundige en Ge- zondheldsdienst (GG GD), dat het S met allerlei spullen volgestouwde H 2 pand een gevaar voor de volksge- =j S zondheid is, ziet de gemeente af van s verdere pogingen om het pand weer bewoonbaar te maken. ff S Kraker Jeroen vertelde gisteren, dat S de gemeente haar vingers volledig heeft afgetrokken van bemoeienissen met het pand: „De gemeente gaat er kennelijk vanuit, dat de toezegging S van makelaar Van Swieten om het E pand op te ruimen ook werkelijk zal worden nagekomen." De kraker vindt het bovendien een kwalijke zaak, dat de politie de na- s men van de bezetters van het verpau- perde pand heeft doorgegeven aan de E eigenaresse. e ^lUMiiiiiiiiiiiimiiiiiimninimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniH ;h all Th u'f* ima-i 00 -en e bk] I8l5fr arèön. itlaat- tijd in Delta-terminal: eerste schip ligt er over njaar Rotterdam Over 'ruim een jaar lost en .laadt het eerste con tainerschip op de .Maasvlakte: dat staat vast. De bouw van de Delta-terminal van Europe Container Terminus (ECT) ligt nauwgezet op schema. Problemen zijn er niét. In de uitgestrektheid tussen de in de verte op rijzende ertsbergen van ,het Europees Massagoed •Overslagbedrijf (EMO) en de nabije GEB-centra- le groeit in de meest westelijke havenhoek van Botterdam een fas cinerend stuwadoorsbe- drijf. temidden van schaars begroeid zand en krijsende meeuwen. De Delta-terminal van ECT: toekomstige aan- en afvoer- plaats van containers, dichtbij ree. Een iokatie die móét. om- dat de uit '67 daterende termi nal van ECT aan de Prinses Margriethaven volloopt. Op basis van wat daar de eerste zes maanden van '83 aan con tainers is verwerkt, zit het erin dat dit jaar de grens van door Bram Oosterwijk deica terminal öftabSi- v NOOnoZEÊ De situering van de ECT-terminal op de Maasvlakte (de cij fers geven de drie fasen aan) i Een luchtopname van de in aanleg zijnde Delta-terminal Mn miljoen behandelde con tainers voor het eerst kan worden overschreden: in elk geval zullen dat er dan 50.000 meer 2ijn dan in '82, De ECT zit daarmee langzamerhand aan het maximale wat er op de 'Home'-terminal kan worden verzet Na het in bedrijf ko men van de terminal op de Maasvlakte zal de jaaromzet van de huidige terminal tot de optimale capaciteit van 750.000 containers worden terugge draaid. Omvangrijkste project De Delta-terminal: in omvang en in kosten het omvangrijkste stuwadoorsproject dat de Rot terdamse haven ooit op zich af heeft zien komen. Na het jaar 2000 en bij een fikse groei van het containerverkeer kan de terminal zelfs uitgroeien tot 400 hectaren: want zoveel Maasvlakte-ruimte is er voor beschikbaar. De eerste fase omvat tachtig hectaren en dat is vrijwel evenveel als de com plete terminal aan de Prinses Margriet ha ven. Over schaal vergroting gesproken! ECT investeert 350 miljoen gulden in het nieuwe project en de gemeente Rotterdam in kaden, baggerwerk e.d. '.nog eens 165 miljoen. Boven- >5ren verstrekt Rotterdam van '»pe 350 miljoen die er wordt uitgetrokken voor de inrieh- ,tmg van het terrein, voor de tfouw van kranen, gebouwen V?n VOor al bet andere 150 mil- lijoen als 'voorfinanciering': dat onder uiterst gunstige ^financieringsvoorwaarden aan ECT wordt geleend. Herman van Leeuwen, hoofd van de bouwtechnische dienst van ECT, stuurt het giganti sche en ingewikkelde proces van ontwerpen, organiseren, •jbouwen. Coördineert het sa- ^raenspel van de twintig aanne mingsbedrijven en de ruim i'^&öhonderd man die dage- Jtjtjks bezig zijn aan het vorig jaar april officieel begonnen Met een aantal van deze machines worden 100.000 stenen per dag gelegd werk. Fout gaan mag er niets: het ene karwei kan beslist niét op het andere wachten. Bij een project van deze proporties kost tijd namelijk verschrikke lijk veel geld. Aan de zuidkant van het noor delijke havenbassin van de Maasvlakte verrijst de indruk wekkende zeekade. Twaalf honderd meter lang, waarvan de helft in augustus '84 klaar zal zijn: de rest volgt een klein jaar later. Een kade waaraan 's werelds grootste container schepen komen te liggen, in water dat 13,65 meter diep wordt. In de jaren negentig kan dat zelfs nog twee meter meer worden, als de op papier inmiddels reeds ontworpen schepen met een vervoersca paciteit van 5.000 containers realiteit zullen zijn. Vóór de kade ligt momenteel nog een enorme zandberg, die in het najaar door baggerschepen zal worden 'aangepakt'. In februa ri '84 stroomt het water tegen de kade. Het Maasvlakte-bas sin heet sinds kort overigens Europahaven. Terminal-tech- nïcus Van Leeuwen: „De oor spronkelijke naam was Acht ste Petroleumhaven. Geen nóém natuurlijk, zeker niet voor buitenlanders. We heb ben het gemeentelijk havenbe drijf de naam Europahaven voorgesteld en dat was snel voor elkaar". Drie fasen Uiteindelijk, als de terminal inderdaéd in drie fasen wordt uitgevoerd en de 400'hectaren aldus worden bereikt, zal de kadelengte 2.800 meter omvat ten. En als ook dat niet genoeg is, kan er via het graven van een tweede bassinnog eens 1.100 meter kade extra worden aangelegd. Behalve aan de be tonnen zeekade wordt er tege lijk gewerkt aan een 260 meter lange kade die uitsluitend voor de aan- en afvoer van contai ners met binnenvaartschepen is bestemd. Op die binnenvaartkade ko men twee kleinere kranen te staan. Op de zeekade in eerste instantie drie en in een later stadium vijf containerkranen: Herman van Leeuwen van een groter formaat dan de kranen waarmee ECT op de Prinses Margriethaven-termi nal werkt. De nieuwe kranen zullen 50 tot 60 containers per uur kunnen laden of lossen. Op de terminal zelf zullen de containers worden behandeld met de al jaren bij ECT in ge bruik zijnde apparatuur: straddle-carriers' en stapelkra nen. Containers die niet met een moeten worden afgevoerd, zullen worden neergezet op een 65 hectaren beslaand op stelterrein, waarvan een stuk inmiddels klaar is. Op een met X cement vermengde zandbo dem er wordt voor dat kar wei 60,000 ton cement ge bruikt!— ligt reeds een deel van de veertig miljoen beton nen stenen. Herman van Leeuwen: „Vier honderd dagen lang worden er honderdduizend stenen per dag gelegd. Samen met de steenfabrikant en de aanne mer hebben we een machinaal systeem ontwikkeld dat die stenen legt. Een wereldpri meur. De stenen komen op pallets aan en ze staan dan al gestapeld in het patroon waar- Een schets van een containerschip zoals dat vanaf volgend i Delta-terminal wordt gelost en geladen- aan de zeekade van de in ze komen te liggen, met vijfenveertig stuks tegelijk. De machine pakt ze op en legt ze. Tien procent moet daarna nog met de hand worden gelegd". Kade, opstel terrein, stenen. Maar ook rioleringen leggen en 250 kilometer leidingen: voor de elektriciteit, het water en het toekomstige infrarood- informatiesysteem. En tevens: de realisering van dienstge bouwen, spoorrails, het neer zetten van 23 lichtmasten van elk 45 meter hoogte. De Delta-terminal: toekomstig werkterrein, in de eerste fase, voor een vast personeelsbe stand van 125 man, die af hankelijk van de hoeveelheid werkzullen worden aange vuld met een 'uitzendgroep' van de thuisbasis aan de Prin ses Margriethaven. Rederijen Augustus '84: het eerste schip dus, op het moment dat het grootste deel van de eerste fase zal zijn voltooid. Na reali sering van die hele fase me dio '85volgt een tweede, die trouwens met vóór het midden van de jaren negentig bedrijfs klaar zal (en moet) zijn. Niet temin denkt ECT reeds wèl over die tweede 150 hectaren en tot op zekere hoogte toch ook al over de laatste, afron dende fase van 140 hectaren, in de nieuwe eeuw. Veel van wat er staat te gebeuren en hóé dat gaat, zal afhangen van de ontwikkeling van het con tainer-gebeuren, wereldwijd. Voorlopig denkt ECT voor de Delta-termninal nog niet aan gewéldige hoeveelheden con tainers. De eerste fase staat voor een capaciteit van een half miljoen stuks per jaar, in volle bezetting. Voor de laatste vijf maanden van '84 houdt men het op een verwerking van 50.000 tot 100.000 contai ners; voor het jaar daarna op het dubbele. De enige rederij waarvan op dit ogenblik vaststaat dat die met z'n schepen van de 'Home'-terminal naar de Del ta-terminal verhuist, is het Australische bedrijf Trans Freight Lines (TFL), dat twee maal per week tussen de Vere nigde Staten en Noordwest- Europa vaart. De tweede, gro te rederij voor de Maasvlakte- terminal lijkt United States Lines (USL) te worden, die in '85 met een serie forse, nieuwe containerschepen op het Noord atlantische container traject verschijnt. ECTT en USL voeren daar onderhandelingen over en die zijn vèrgevorderd. Nostalgie in de diergaarde gisteren, toen 175 leerlingen met begeleiders van de 's Gravenwegschool op bezoek kwamen. Omdat het bestuur van de Diergaarde de school in 1907 uitnodigde voor een gratis bezoek. Ter gelegen heid van het jubileum kwam de school terug in 1983. In ouderwetse kledij en dat deed - gezien de temperatuur - sommigen misschien wel 'terugverlangen' naar de wat luchtiger kleding van tegen woordig. Rotterdam De directie van Van Nelle-Lassie {ta bak en voedingsmiddelen) in Rotterdam en de vak organisaties hebben giste ren overeenstemming be reikt over de cao voor 1983. Tegen inlevering van de prijscompensatie van 1 juli 1983 en 1 januari 1984 krij gen de werknemers in de dagdienst vier roostervrije dagen. Bovendien zal het be drijf op i januari 1984 een malig een half procent van het jaarsalaris uitkeren Hierdoor worden de extra vrije dagen in feite door de werkgever vergoed. Gezien het onderhandelings resultaat heeft de Industrie bond FNV goede hoop in de toekomst overeenstemming te bereiken over een structu rele arbeidstijdverkorting bij Van Nelle. Het streven van de vakbonden is, om in 1985 te komen tot een 36-urige werkweek Er wordt nu nog 37,5 uur per week gewerkt. Van de twaalfhonderd werk nemers vallen er negenhon derd onder de cao. Ze bestaan dus nog: Rot terdamse zakenlieden, die met een royaal ge baar de portefeuille trekken om iets moge lijk te maken dat anders zou blijven liggen. Er is direct één toevoeging noodzakelijk: het zijn dan wel Rotterdamse bankiers, maar ze zijn van Franse kom-af. U herinnert zich hoe krenterig de Rotterdam se gemeenteraad veer tien dagen geleden deed over een garantiestelling voor een monumentje voor de kleine man: Louis Davids. In de 'kro niek en kritiek' vroeg 't 46-ste zich in deze krant af waar de tijd van het grote gebaar is gebleven, toen men in Rotterdam de hand niet omdraaide voor een bedragje van een ton. Dat vond een van de functionarissen van de nieuwe Crédit Lyonnais Bank Nederland ook en hij stapte met een idee naar zijn nieuwe Franse bazen. Je kunt je voor stellen, dat hij iets ge zegd met hebben in de geest van: 'als je wilt la ten zien, dat je je al aar dig thuis begint te voe len in Rotterdam, dan adopteer je dat beeldje voor Louis Davids'. En op de wedervraag van monsieur Vigon wie Louis Davids dan wel mocht zijn, heeft hij mis schien iets geantwoord in de trant van: 'een be grip in onze cabaretge schiedenis, zoals Edith Piaf dat voor Frankrijk is'. (Goed, goed, de tijd klopt niet, maar weet U zo gauw een Frans cabe- reüer uit de tijd van Da vids Nou, toen was er snel be slist. Als je bij een nieu we start in Rotterdam een leuke binnenkomer wilt hebben, dan is het de spontaniëteit van zo'n royaal gebaar. De ge meenteraad werd er eer gisteren totaal door ver rast. Verheugd, maar ei genlijk toch ook een beetje bedremmeld, werd de genereuze schenking geaccepteerd. Het monument ter nage dachtenis aan de hon derd jaar geleden in Rot terdam geboren Louis Davinds komt er dus. En op tijd nog wel, want volgende week beslist de raadscommissie kunstza ken al over de verlening van de opdracht aan de Rotterdamse kunstenaar Matthieu Figeroux. Nu er toch nog nader over de opdracht moet worden gesproken zou het goed zijn ook de plaats waar het beeldje komt te staan nog eens ter discussie te stellen. Het is een voor de hand liggende gedachte het monumentje op de plek achter het Stadhuis te zetten, waar vroeger de Zandstraat liep en waar de oude naam nog in herinnering wordt ge houden. Het lijkt logisch 'de bronzen Louis' daar neer te zetten. De Zandstraat is een pleintje van steen, groen en bloemen tussen politiebureau en Stad- stimmerhuis. Maar is dat wel zo'n goede plek 7 Veel meer dan een paar honderd ambtenaren en politiemannen op weg naar hun werk komt er niet langs. Het ligt uit de loop. De plaats mag dan historisch juist zijn, als je zo'n beeldje enige praktische gebruiks waarde wilt geven, zet je het op een plek waar da gelijks duizenden men sen passeren en het een deel van de stad kan worden. Tot nu toe heeft Rotter dam een gelukkige greep door Koos de Gast gehad in het plaatsen van zijn beelden. Daar door kent de Rotterdam mer de Beertjes, de Trommelslager, het Le zend Meisje, l'homme qui marche, en niet te vergeten Monsieur Jac ques. Door de 'Louis Da vids' achteraf aan de Zandstraat te zetten maak je er een beeld van, dat is voorbestemd om vergeten te worden, 't Is veel leuker Louis Davids tussen de men sen te zetten over wie hij altijd heeft gezongen. Op het Stadhuisplein, ïn het gezichtsveld van de schenker, zou een goede plek kunnen zijn. Des noods tijdelijk, om te zien of er straks in de omgeving van Rotter dams nieuwe uitgaans centrum rondom het Schouwburgplein wel licht een betere Iokatie te vinden is. Intussen is het alleen maar plezierig, dat de problemen rondom de fi nanciering van het beeldje zo opgelost zijn. Het zou erg verdrietig zijn geweest als er door alle bezuinigingsopera ties voor deze franje in het leven geen geld meer zou zijn. Een monument voor Louis Davids richt je alleen maar dit jaar op. Na 31 december is de actualiteit er af, is er geen aanleiding meer toe en gebeurt het dus niet meer. Merci monsieur Vigon. Toch knap, hoe die grote 'kleine man' als Davids van dubbeltjes en kwar tjes alsnog een ton heeft kunnen maken, 't Is maar waarvoor je gebo ren bent....

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3