COMMI [NI fAfil II Voor miljoenen kunst vervalst 'Hete herfst' en de democratie FOKA» ONTROERD WEERZIEN VEREN VAREN NIET TA WINES TREFFEN ALPINISTEN Miljoenenbrand in Hamburg Echtpaar omgekomen bij ongeluk in Spanje Soedan beschuldigt Libië van steun aan gijzeling SCOTLAND YARD BEZIG MET ONGEKENDE ZWENDEL' ZWEDEN WINT KNOKKE CUP Componist Werner Egk overleden Mireille Darc overgebracht naar Genève Moskou en Bulgarije: niets te doen met Agga Rotterdams Nieuwsblad i maandag II iuli 1933 I HET WESTDUITSE kabinet vreest 'een hete herfst', als in het najaar de besluitvorming over plaatsing van de kernraket ten zal plaatsvinden. Woensdag zal de regering-Kohl daarom volgens veler verwachting een wetsontwerp goed keuren, dat het demonstreren in de Bondsrepubliek moei lijker moet maken. Demonstranten zullen volgens dit plan voortaan hun betoging moeten opbreken als de politie daartoe opdracht geeft. Ook vreedzaam en zwijgend pro test zal daaronder vallen, evenals het dragen van maskers, helmen en beschermende kleding. Wordt geen gevolg ge geven aan de opdracht van de politie, dan zal men direct schuldig worden bevonden en op gevangenisstraf kunnen rekenen. TERECHT heeft de president van het federale gerechtshof pfeiffer de plannen verworpen; hij meent dat ze niet stro ken met strafrechtelijke normen. In een vraaggesprek met het weekblad Der Spiegel zegt Pfeiffer het onjuist te vin den dat de overheid van alle demonstranten meteen mis dadigers maakt als ze hurï actie na sommatie door de poli tie niet direct stopzetten. NATUURLIJK moet de politie gewelddadige demonstranten kunnen oppakken, maar om nu elke demonstrant als ver dachte te gaan beschouwen, omdat hij demonstreert, dat gaat te ver. Het raakt niet eens aan het principe 'de goe den moeten maar onder de kwaden lijden', maar aan een democratisch recht: groepen burgers geven hun mening, laten bestuurders weten hoe zij over bepaalde zaken den ken. Men kan volgens het Westduitse kabinetsplan voort aan worden opgepakt, als men btj wijze van spreken met een bromfietshelm op toevallig in een demonstratieve op tocht verzeild raakt. DE VREES voor agressieve betogingen in het najaar is inge geven door de onlangs gehouden betoging in Krefeld, toen de Amerikaanse vice-president Bush daar op bezoek was. Bush was er ter gelegenheid van de 300ste herden kingsdag van Krefelder families, die naar Amerika waren geëmigreerd. Die families hadden hun geboortestad verla ten, omdat zij op godsdienstige gronden oorlog en eedsaf legging verwierpen. Krefeld is nota bene ook de stad, waarvan de naam verbonden is aan het appèl tegen de plaatsing van Amerikaanse raketten, het in de kernwapen- discussie nogal eens terugkerende zogenoemde 'Krefel der Appell'. De betoging tegen Bush was natuurlijk een ongunstig element in de buitenlandse politiek, Bonn dien de zich te verontschuldigen. 'KREFELD' heeft tot overspannen reacties in West-Duits- land geleid. In politierapporten over de rellen werd volgens Der Spiegel gesproken over 'systematisch voorbereide en georganiseerde gewelddadigheid', de betogers zijn 'met tot nu toe ongekende hardheid tegen de politie opgetre den' en er dient, aldus de politierapporteurs, in de herfst rekening te worden gehouden met 'flink uit de hand lopen de' rellen ('Aktionen mit erheblichen Ausschreitungen*), De plannen van het kabinet-Kohl geven aan dat men dat serieus neemt. Maar het woensdag te bespreken wetsont werp is wel wat al te zwaar geschut. BOVENDIEN is de Westduitse overheid, zo handelende, druk bezig de profetie zichzelf te laten vervullen. Door te spre ken van een 'hete herfst' roept men al acties op, het klinkt extra uitdagend naar op rellen beluste betogers. Ais men dan ook nog komt met provocerende plannen, zoals het kunnen verbieden van demonstraties, dan is dat olie op het vuur. Men zou een voorbeeld aan Nederland kunnen nemen: daar is en wordt al zo veel gedemonstreerd, dat er sprake is van inflatie, men raakt er zo aan gewend, dat men er nog nauwelijks van op kijkt. In Bonn is sprake van een overspannen reactie, waarbij een democratisch recht dreigt te worden ondergeschoffeld. H. J. K. Khartoem Soedan heeft Libië en een niet met name genoemd 'communistisch land' er van beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor de ontvoering van de vijf buitenlanders, onder wie Wim Noort. Volgens de opperbevelhebber van het Soedanese leger zijn twee ontvoerders onlangs in Libië geweest. Zij zouden daar een mili taire opleiding van Cubaanse instructeurs hebben gekregen. De vijf zijn vrijdag door Soedanese troepen bevrijd. Zij zijn gis termiddag overgebracht naar de Soedanese hoofdstad Khartoem. Daar zullen ze gesprekken hebben met de regeringsautoriteiten. Waarschijnlijk woensdag of donderdag zullen ze doorreizen naar, de Keniase hoofdstad Nairobi om met de organisaties die hen hebben uitgezonden te overleggen wat ze verder gaan doen. De kans is groot dat ze weer naar hun post in Zuld-Soedan gaan. Niet uitgesloten is echter, dat Wim Noort eerst nog naar ons land terugkeert om op adem te komen. AOVERTENTlb Bij ontwikkelen en afdrukken van uw kleur- negatieffilm krijgt u bij F ROTTERDAM Admirafiteitsstraat 8, lel 010 130 180 Viakbi) metrostation Oostplem. 2e Midcfeltandstraat 23, tel 010 -772117 Londen Een staking van Britse zeelieden bij Townsend-Tho- resen heeft diverse veerdiensten van deze rederij ontregeld Ongeveer duizend man personeel legde zaterdag voor onbepaal de tijd het werk neer om de eis voor loonsverhoging kracht bij te zetten. De veerdienst ZeebruggeFelixstowe viel uit, evenals de ver bindingen tussen Schotland en Noord-Ierland. j Overgelukkig vallen Edyta Pacek en haar opa elkaar in de armen. Voor de tweede keer zijn zaterdagmiddag op Schiphol familieleden van de Polen gearriveerd, die begin juni I negen dagen een hongerstaking hielden voor de Poolse ambassade in Den Haag. Met die actie, waarvan Edyla de leidster was, werden uitreisvisa voor de familie in Polen j afgedwongen. Ook de moeder van Edyta zat in het vliegtuig. Overigens zijn nog niet alle familieleden van de hongerstakers in Nederland aangekomen. Londen Scotland Yard houdt zich bezig met een kunstzwendel van een nog niet eerder voorgekomen omvang. Volgens de Sun day Times gaat het om vele miljoenen guldens De veilinghuizen van Chris tie's en Sotheby's werden op gescheept met vervalsingen. De vermaarde Tate Gallery, museum van moderne kunst in Londen, heeft m 1981 een schilderij van Modigliani door onze correspondent Ewout Janse in Londen aangekocht, dat niet van de Italiaanse meester afkomstig is. Het Tute-museum heeft intussen de veronderstelde Modigliani aan Scotland Yard overgedragen voor na der onderzoek. Een spectaculair onderdeel van de zwendel was de aan bieding van 52 moderne meesterwerken aan Chris tie's. De waarde ervan zou meer dan twee miljoen gul den bedragen Maar Chris tie's nam vorige maand de collectie schielijk uit de han del, toen bekend werd dat het vermoedelijk uitsluitend om vervalsingen ging. Twee mannen Hetzelfde deed de grote con current Sotheby's in mei met twee vervalste schilderijen Een vooraanstaande Londen- se kunsthandelaar. Anthony D'Offay, kocht voor een half miljoen gulden moderne schilderijen en tekeningen Ook deze zijn waarschijnlijk alle vals De Sunday Times heeft twee mannen opgespoord die van deze zwendel meer schijnen te weten Het blad noemt de 34-jarige Colin Turner, res taurateur van beroep, en een autohandelaar uit het East End, Mark Simpson, m kunstkringen beter bekend als Mark Lewis Turner erkent D'Offay schil derijen en tekeningen ver kocht te hebben, maar houdt vol dat ze echt zgn. Hij geeft echter toe geweten te hebben dat de aan de Tate verkochte Modigliani een vervalsing was Volgens hem ging het hier om een grap. Intussen is het volgens Scotland Yard bekend, wie er achter de zaak zitten Zij zullen deze week aan de tand worden ge voeld. Chamonix Bij drie ongelukken zijn dit weekeinde negen bergbeklimmers omgekomen. Een lawine van ijs, sneeuw en stenen heeft zaterdag in de Franse alpen bij Chamonix een groep van twintig Franse bergbeklim mers getroffen. Vijf van hen werden gedood en zeven gewond. Toen de groep bezig was op drieduizend meter hoogte de top van de Chardonnet te beklimmen brak een over hangende ijsrichel af. In Zwitserland zijn zaterdag drie Franse al pinisten gedood toen ze driehonderd meter naar beneden stortten op de oostwand van de Matterhorn. In de buurt van Lyon is een 36-jarige Belgi sche alpinist gedood. Hij viel dertig meter, In Vianden in Luxemburg zijn vijf mensen zaterdag gewond geraakt (van wie één ern stig) toen een cabine van een kabelbaan los schoot en langs de kabel tegen twee andere cabines schoof. De vijf gewonden, onder wie een kind van vijf jaar, vielen uit de cabine en kwamen in een bos terecht. Molukkers: actie tegen woonlasten Capelle aan den IJssel Vertegenwoordigers van alle Molukse wijken in Nederland hebben beslo ten een landelijke actie te beginnen tegen de in de afgelopen jaren snel ge stegen woonlasten. Ze hebben zaterdag in Ca pelle aan den IJssel een commissie opgericht die de actie moet voorberei den. Bijna alle 46 Molukse wijken waren vertegen woordigd. De delegaties van die wijken stelden zich achter de 1100 be woners van de Molukse wijk in Capelle, die al sinds enkele weken in actie zijn. Zij betalen geen huishuur meer. door Evelien Baks De Capelse Molukkers eisen een forse verlaging van de maandelijkse woonlasten, die volgens ae bewoners nu ver boven het financiële draagver mogen liggen. Bovendien moe ten de bejaarden worden vrij gesteld van het betalen van ziektekostenpremies. De Mo lukkers wijzen in dit verband op de verdiensten van de ou deren in het voormalige KNIL. De actievoerders me nen dat de bejaarden om die reden kosteioos in een ziekte kostenverzekering zouden moeten worden opgenomen. Domeinen De Molukkers willen dat de woningen weer onder beheer komen van Rijksdomeinen, in plaats van particuliere wo ningstichtingen. De Neder landse regering zou de maan delijks te veel betaalde huis huur 150 gulden, zo zeggen de Molukkers moeten te rugbetalen. Alle eisen zijn volgens de Mo lukkers een logisch gevolg van de verplichtingen die de Ne derlandse regering heeft. „De ex-KNIL-mïlitairen en de Zuidmolukse bevolkingsgroep is veel onrecht aangedaan, doordat de Nederlandse rege ring de Zuidmolukse zaak steeds in de doofpot probeert te houden". Op korte termijn zal een ver gadering worden belegd in Den Haag, waarop alle Moluk kers zich nader zullen beraden over de te voeren actie. Knokke Zweden heeft het omroep-ltedjesfestival om de Knokke Cup '83 gewonnen Het drietal Elisabeth Andreas- son, Karin Glen mark en An ders G1 en mark bleef zaterdag avond tijdens de fmale in het Casino van de Belgische bad plaats de teams van Vlaams Belgie en Finland ruim voor en streken daarmee een be drag van 250.000 frank (ca, 14.000 gulden) op. De persprijs voor de beste per soonlijke prestatie ging naar de Finse Aneli Saansto Inning am Ammersee De Duitse componist Werner Egk is gisteren op 82-jarige leeftijd in het Beierse Inning am Am mersee overleden Werner Egk was voor de Tweede Wereldoorlog dirigent van de Berlijnse Staatsopera en vervolgens directeur van het conservatorium van Ber lijn. Tijdens de Tweede We reldoorlog was hij voorzitter van de afdeling componisten van de 'Reichsmusikkammer'. Egk laat een omvangrijk oeu vre na Hij componeerde ver scheidene opera's, zoals 'Die Zaubergeige', 'Peer Gynt', 'Co lumbus' en 'Der Revisor', als mede een aantal balletten en orkestwerken Genève De Franse actrice Mireille Darc, die vorige week ernstig gewond raakte bij een verkeersongeluk nabij het Noorditahaanse Aosta, is dit weekeinde per helikopter overgebracht naar een zieken huis in Genève. De toestand van de actrice, die een rugge wervel breuk en hoofdwonden opliep, wordt 'stabiel* genoemd Bij een ontploffing gevolgd door een grote uit slaande brand in een fabriek voor soja-olie in het havengebied van Hamburg zijn zaterdag twaalf mensen gewond, van wie twee levensge vaarlijk. Een werknemer van de fabriek wordt vermist. Hij is waarschijnlijk omgekomen. De brand, die de fabriek geheel verwoestte en voor miljoenen guldens schade heeft aangericht, was gisteren nog steeds niet geblust. De brand ontstond doordat door nog onduidelij ke oorzaak een benzinetank explodeerde. '<L Den Haag De heer W. Heijnekamp (62) en zijn 63-jarige echtgenote uit het Brabantse Waspik zijn om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in Spanje. De auto van het echtpaar botste in de buurt van het dorp l Ametlla de Mar, 60 km ten zuiden van Tarragona, tegen een andere wagen. Ook de bestuurder van deze auto, een vrouw van 60 jaar, kwam om bet leven. In Nederland bleven de verkeersproblemen beperkt. Vol gens de verkeerscentrale in Driebergen was dan ook alleen op de Zeelandroute ZierikzeeRotterdam een duide- lïjk grotere drukte dan normaal. De Zeeuwse kustgemeen- ten zaten volgens de politie 'propvol'. Rond tien uur gister avond stond er ter hoogte van de Grevelïngendam een file van ongeveer 17 kilometer. Het aantal doden in het verkeer bleef beperkt tot acht. Bij hen waren vijf motorrijders. 125.000 mensen naar vlootdagen Den Helder De 'natio nale vlootdagen' m Den Helder hebben ongeveer 125.000 mensen getrok ken, tienduizend meer dan vorig jaar. De meeste bezoekers van het drie daagse evenement wer den gisteren geteld. 55.000. Tot filevorming heeft de grote toeloop niet geleid. Demonstratievluch ten van de Orion en de Bre- guet AÜantique konden vrijdag en zaterdag niet doorgaan vanwege de laaghangende mist. Tijdens de vlootdagen heeft zich één ongeval voorgedaaneen parachu tist kwam verkeerd te recht en brak zijn been. Rome/Moskou Zowel Mos kou als Bulgarije hebben met klem een verklaring van de Turk Mehmet Ag?a tegenge sproken, die afgelopen vrijdag heeft gezegd, dat hij voor zijn aanslag op de paus was ge traind door de Russische ge heime dienst KGB en was ge holpen door de Bulgaarse ge heime dienst. Het Sovjet-persbureau Tass verklaarde dat het onderzoek van de Italiaanse justitie geen enkel bewijs voor betrokken heid van een communistische staat bij het komplot tegen de Poolse paus heeft opgeleverd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3