DE OUDE SWINGERS IN TOPVORM KUNST/RTV termeulen 'Werken voor massa van gewone mensen' Bezoek gelijk aan 1982, consumpties verdubbeld Vaste TROS- avond op zaterdag Hilversum De Verenigingsraad (het 'parlement') van de VARA is zaterdag in grote meerderheid akkoord gegaan met de hoofdlijnen van het totaalplan over de toekomst van de VARA. De raad stelt wel als voorwaarden, dat bij de uitvoering van het bestuursplan geen concessies aan de identiteit van de VARA worden gedaan, dat de kwaliteit van de programma's omhoog gaat en dat de VARA weer gaat werken voor de 'massa van gewone mensen'. Nu de raad het totaalplan heeft goedgekeurd, zal het bestuur'tot en met november met personeel en bonden de toekomstplannen gaan dootnemen. Het '4V AR A-bestuur kwam twee weken geleden naar buiten met het totaalplan voor de omroepvereniging. Daarin worden voorstellen gedaan om de VARA uit de huidige situatie van een te groot personeelsbestand, teruglopende kijk- en luistercijfers, een afnemend aantal leden en financiële tekorten te hélen. Rotterdams Nieuwsblad maandag '-11 jub 1983 Den Haag als jazz-Mekka Den Haag De vier grote jazz-senioren die het North Sea Jazzfestival voor veJen tot dè grote attractie maak ten, Ray Charles (vrijdag), Oscar Peterson (gistermid dagStephane Grappelli en Lionel Hampton, hebben hun publiek op maat be diend. Al is daar wat 'de grote uit smijter van North Sea Jazz' Lionel Hampton betreft, wel een kanttekening bij te ma ken. Het eerste Hampton-con cert startte gisteravond name lijk vijf kwartier te laat en de vele honderden die naar Hampton hun programma ge regeld hadden, kwamen daar door stevig in de knel. ,De vibrafonist Hampton was "opnieuw geniaal en aan de vir tuositeit van zijn orkest valt ook niet te twijfelen. Maar: 't is niet meer het grote show-or- Tïest van enkelë jaren terug. De sterk gewijzigde en op nieuw verjongde bezetting kreeg van de oude 'Hamp' ar rangementen van een modern signatuur dat men niet ge wend is van dit orkest. Jongeren zullen het wellicht hebben toegejuicht dat Hamp ton aan zijn succesformule door Jaap Koopmans durft te sleutelen, dat hij nieu were muziek maakt. Maar een mevrouw naast ons drukte het treffend uit: ,,'t Is niet meer zo gezéllig als vroeger". Zaterdagavond werd de show al vroeg gestolen door Ray Charles. De 50-jarige pianist zanger-componist {ofwel "The Genius', zoals hij werd aange kondigd) lijkt op het hoogte punt van zijn carrière. Hij zong weliswaar voor een groot deel bekende stukken, maar die werkte hij op een zo ener verende manier uit, bijgestaan door 2ijn uiterst gedisciplineer de big band, dat er geen spra ke was van 'oude kost'. Zijn bereik en volume zijn groter dan ooit. 'Georgia' was de eerste her kenning, van 'Come rain or come shine" maakte hij een heel concert en met can't stop lovin' you' kreeg hij de zaal geheel plat. Toen ook nog de Raeletts kwamen meedoen was het feest helemaal groots en meeslepend. De meisjes met hun zoete geluid die ineens la ten merken dat ze ook de blues in hun bloed hebben maakten de show compleet. Ray Charles weet wat er van hem wordt verlangd en hij geeft meer dan dat. Ovationeel applaus was zijn deel. Over Oscar Peterson valt na tuurlijk niks meer te schrijven i dan wat we met vrijwel ieder jaar geschreven hebben: hij is nog precies dezelfde klavier virtuoos zonder slijtage-ver- schijnselen en hij maakt de zelfde fascinerende muziek. En opnieuw was het publiek niet te temmen. De 58-jarige Canadees zorgt met zijn over dosis aan techniek en zijn enorme swing dat hij de PWA- zaal iedere keer weer bomvol krijgt. Grappelli Van de weinige jazz violisten die er zijn, is de beroemdste de 75-jarige Fransman Stephane Grappelli. Hij kreeg naam met de vooroorlogse Hot Club de France {met Django Reinhardt als gitarist), vanaf '43 speelt hij met eigen —wisselende groepen. Grappelli speelde gisteravond niet in de PWA, zoals de ande re oude swingers, maar in de Carrousselzaal 1. Het verschil is, dat men voor de PWA extra moet betalen en vooral dat de Carrou&selzaal waarin ook voedsel wordt verkocht ru moeriger is. Het swingfeest van Grappelli heeft ooit een hoogtepunt ge had in een opname met Oscar Peterson, de Franse meester heeft bovendien een schitte rende elpee gemaakt met Me- nuhin. Zelf liet hij gisteravond zijn bedrevenheid in de barok muziek merken met een. schit terende intro Voor 'How high the moon', een verbluffend strak en helder gespeelde im provisatie die overging in de joyeuze swing die we van hem gewend zijn, 'How high the moon' was de tweede toegift: het publiek wilde hem naar niet laten gaan. Misschien past dè wat slordige sfeer van zo'n Car rousselzaal best bij de char mante en zo pretentieloos schijnende Grappelli. Gisteravond ook nog even ge luisterd naar de 'John Lee Hooker Coast to Coast Blues Band'. Ha blues!, dachten wij verheugd, maar daar leek het helemaal niet op. Een in het Hooker-genre niet geheel thuisloze vertelde ons dat het 'Rhythm and blues' heette en dat was wat anders. 'Jazzoholic Blues werd onder meer gezon gen door de vermaarde Engel se zangeres en wasbord be- speelster Beryl Bryden. Zij zong in de Sweelinckzaal en werd begeleid door een schit terend groepje oude stijl-spe lers, getiteld 'The Jazzoholics Anonimous'. Deze groep deed de eerste helft van het concert en dat was dikke pret, vooral toen een tweetal een heuse boogie woogie op de piano ten beste gaf. Beryl Bryden zong onder meer een nummer van Billie Holi day en dat leek bijna profaan: Bryden is tenslotte een typi sche music hall-ster. Het werd al met al een heel aardig en warmbloedig concert, met al weer een zeer enthousiast pu bliek. Voor de bluesliefhebber was het een diepe teleurstelling dan de aangekondigde zanger Big Joe Turner verstek liet gaan. Die aankondiging had al verwondering gewekt: in ok tober vorig jaar schreef het 'oude stijl'-blad Revival dat de 'boss of the blues' niet meer naar Europa zou komen, In een interview in New York had Turner gezegd: „Een At lantische overtocht zit er niet meer in". Organisator Paul Acket vertelde dan ook op de vraag waarom Turner er niet was: „Hij wou graag zijn laat ste Europa-tour maken, maar de dokter heeft 't hem verbo den". Acket vertelde ook dat North Sea Jazz '84 formeel nog niet zeker is (al staan de data voor '84 al vast: 13, 14 en 15 juli), maar de gemeente Den Haag komt in ieder geval over de brug en met het Rijk wordt onderhandeld. En Oscar Pe terson komt ook! Consumpties We zijn het zo gewend, het consumptie-lijstje van het North Sea Jazzfestival. Wel aan: er is bijna twee keer zo veel geconsumeerd als vorig jaar door ongeveer hetzelfde aantal bezoekers: 30,000. 25.000 sticks saté, 45.000 brood jes, 5.500 salades, 2000 vegeta rische schotels, 9000 haringen, 7.500 gerookte worsten, 750 biefstukken',1 10.000 hambur- gers, 40.0001 glazen bier en 25.000 flege? fris. Er is op North Sea Jazz nog nooit zoveel verzwolgen als deze keer. Den Haag Het is maar goed dat de jazzmuziek nooit tot religie is verheven. Dat het Congresgebouw nooit uitgeroepen zal worden tot officiële bedevaart plaats voor liefhebbers van muzikale improvisaties en dat festival-organisator Paul Acket geen profetische ambities heeft. Want anders was Den Haag al vele ja ren te klein geweest om het aantal jazzgelovigen te herbergen. Het North Sea Jazz Festival, 's werelds grootste jazzma- nifestatie, die het afgelopen weekend voor de achtste maal gehouden werd, is immers langzaam maar zeker aan het uitgroeien tot het Mekka van de jazz. Tot een trefpunt voor allerhande nationaliteiten, die drie dagen lang het Wonder van de improvisatiemuziek onder gaan, verdeeld over zo'n slordige 150 concerten en va riërend tussen archaïsche vormen en hypermoderne stijlen. Bobby McFerrin...elastieken stembanden... Tot een heilige plek derhal ve, waar je als liefhebber toch minstens éénmaal lijf elijk aanwezig moet zijn ge weest om voor vol aangezien te kunnen worden en waar je het heen en weer hollen tussen dakterras en souste- rainzaa1 een bezigheid die je het gevoel geeft van een menselijke jojo op de koop toe neemt. Want klagen is taboe tijdens dit monsterevenement. Het onverwacht uitvallen van ve detten als Monty Alexander, door Willem Bruring David Murray, Big Joe Turner en Dr.John werd bijvoorbeeld slechts voor kennisgeving aan genomen en zelfs het feit dat de kwaliteit van het gebodene over het geheel genomen min der was dan bij voorgaande af leveringen mocht de pret niet drukken. Het North Sea Jazz Festival is een instituut gewor den, dat is wel duidelijk. Mode draden Overigens zou 'North Sea' .zichzelf niet zijn geweest als er ook ditmaal niet in bijzondere programmapunten was voor zien. Zo had de organisatie, be wust of onbewust, een groot aantal rode draden in het pro gramma aangebracht. Er was bijvoorbeeld een reeks 'batt les', die achtereenvolgens de trompet, trombone en tenor saxofoon tot onderwerp had den. Er waren opmerkelijk veel Latijns-Amerikaanse for maties en er was zelfs een mini-verlengstuk op het Ja pan-thema van het recente Holland Festival. Soms kwa men die rode draden spontaan tot stand, zoals de vele Thelo- mous Monk-herdenkingen die de openingsavond kenmerk ten, soms ook uiterst gefor ceerd, wat het geval was bij het eerbetoon aan pianist Mose Allison, dat uitgroeide tot een gigantische zeepbel. Maar daarover straks. Dat de geest van de vorig jaar overleden pianist Thelomous 'Sphere' Monk ook bij de vele bezoekers van het festival be hoorde, werd meteen al de eerste avond duidelijk. Bij de groep 'Sphere' vooral, die on der leiding van ex-Monk-teno- rist Charlie Rouse terugblikte op de grote pianomeester. Rouse bleek na een serie com merciële uitstapjes weer naar vertrouwde sferen te zijn afge daald en dat leverde een zeer ambachtelijk concert op. Zon der memorabele hoogtepunten weliswaar, maar met voldoen de overtuiging om langer dan een kwartier te blijven boeien. Shepp Dat kon niet gezegd worden van Archie Shepp. Deze tenor saxofonist heeft nog nauwe lijks een North Sea Festival overgeslagen en komt om die reden al geruime tijd in aan merking voor een vast appar tementje binnen het festival- complex. Dat wil zeggen: als hij zich voortaan beter presen teert. Nog afgezien van de schermutselingen rond de pia nokruk de vaste begeleider had een vliegluig-aansluitmg gemist werd Shepp's optre den immers gekenmerkt door matheid en desinteresse, Een kortstondige opleving in Monks 'Round about midnight' uitgezonderd. Diezelfde compositie klonk overigens bijna tegelijkertijd twee verdiepingen lager bij het achtmans trompetgebeu- ren 'Trumpet-no-end* en had zich zowaar ook in het reper toire van pianist Chick Corea en vibrafonist Gary Burton weten binnen te dringen. Deze beide muzikanten verzorgden een duo-concert met muisstil- makende, tot het uiterste door- gecomponeerde muziek, waar in techniek het belangrijkste element bleek te zijn. Wat vooral tot uitdrukking kwam Art Ensemble of Chicago.-.schitterende visie op de jazzgeschiedenis... Paquito d'Rivera... razende improvisaties... Ray Charles...bereik en volu me groter dan ooit... in de Satie-achtige 'Children's Songs' en Gary Burton's ge- truucte spel met vier mallets. Niettemin leverden Corea en Burton fascinerende klanken af. Net als tenorist Bennie Wallace, die ten overvloede bewees een van de interessant ste musici van dit moment te zijn. Zijn staecato-achtige wijze van improviseren omvatte vele stijlen die op een uitgeba lanceerde manier werden sa mengevoegd. Spannende ge luiden leverde dat op, die een hoogtepunt bereikten in een pesterige calypso en een even fraaie als ruige ballad. Brood Ruig was ook het trefwoord bij het optreden van Herman Broods 'Wild Romance'. Een eerbetoon aan pianist Mose Al lison. maar daar was weinig van te merken, want Brood mag dan een devoot bewonde raar zijn van deze grijze piano- meester, de aanwezigheid van Allison gaf hem geen aanlei ding zijn overigens vlekkeloze poprepertoire ook maar een millimeter aan te passen. Zo dat het aanschuiven van Mose Allison aan het eind van het optreden eerder een merk waardig incident was dan een logische voortzetting van dit gezochte eerbetoon. Nee, de écht interessante klan ken stegen vrijdagavond op een geheel andere plaats op. In de Carrousselzaal om precies te zijn, waar de elfmans-groep Irakere het startsein gaf voor een triomftocht voor de Cu baanse jazz. In zowel technisch als kwalitatief opzicht, want Irakere koppelde een arsenaal imponerende solisten zoals de trompettisten Juan Mun- guia en Jorge Varona aan een dito repertoire. Met veel franje en gevoel voor show, dat wel, maar met een inzet en een overtuigingskracht die zel den meer gehoord worden. Een dag later deed altsaxofo nist en ex-Irakere-werknemer Paquito D'Rivera er zelfs nog een schepje bovenop, door met razende improvisaties en een ultrahoge, door merg en been gaande toon zijn publiek volle- i Oscar Peterson dankt zijn niet te temmen publiek. dig plat te spelen. Waarmee hij het overrompelende optreden van de Cubaanse tak van de jazzfamilie compleet maakte en voor een van de hoogte punten van het festival zorgde. Art Ensemble Samen met het Art Ensemble of Chicago wel te verstaan, dat een als gebruikelijk schitteren de, twee uur durende visie op de jazzgeschiedenis afleverde en daarmee tijd- en voormalig stijlgenoot Ornette Coleman volledig in zijn hemd zette. Met Coleman zijn we immers aanbeland bij een van de grootste jazzgrappen sinds Pim Jacobs: de 'free-funk'. Een mengvorm van free-jazz eri funk-ritmiek die zich graag mag omhullen met het predi- caat vernieuwend, waarop ge heimzinnige 'harmolodics' harmonische melodieen van toepassing schijnen te zijn en waarvan Ornette Coleman de uitvinder is. Maar die onder tussen niet méér is dan een handige manier om vertrouw de free-jazzgeluiden in zeer vereenvoudigde vorm pre sentabel te maken voor een groot publiek. Een aanpak die bij Ornette Coleman en zijn collega James 'Blood' Ulmer neerkomt op een artistieke doodsmak. Snel terug naar de gezondere jazzstijlen dus- Naar Herbie Hancocks behoudende maar niettemin toonaangevende VSOP-kwintet bijvoorbeeld, waarin de kersverse Edison- winnaar Wynton Marsalïs er weer niet in slaagde zijn naam als grote trompetgeest waar te maken, maar slagwerker Tony Williams de mooiste drumge luiden van het gehele festival liet horen. Ongeëvenaard De Japanse jazz had, m de per- Stephane Grappeli: ©en swinger van 75. soon van de jonge pianiste Aki Takase, het een en ander te vieren. En hoe, want zoals deze dame een jaar geleden de Berliner Jazztage opschrikte, zo verbijsterde ze ditmaal het Haagse publiek. Met zeer ener gierijk pianospel, dat bol stond van senitterende verwijzingen naar Keith Jarrett, Cecil Tay lor en de vroege Chick Corea en in intensiteit ongeëvenaard bleek. Een pianiste waar we nog veel van zullen horen. Vooralsnog overtrof ze moeite loos alles en Ledereen tijdens dit festival. Zelfs Bobby McFerrin, de zanger annex keelkunstenaar, die zo'n ex plosief optreden verzorgde dat zijn toch al elastieke stemban den er bijna vlam van vatten. Resteren Screamin' Jay Haw kins, Freddie Hubbard en de North Sea Tenor Sax Battle. Hawkins verzorgde een per fecte show met aanstekelijke blues en rhythm and blues en het stemgeluid van een voor- bijsuizende kanonskogel. Trompettist Freddie Hubbard trad aan met een nogal one venwichtig samengesteld kwintet, maar was zelf zeer op dreef en scoorde derhalve voor het eerst in zijn North Sea-oarriere een voldoende. En over de Tenor Sax Battle kunnen we kort zijn. Bij de vorige gelegenheid werd al ge concludeerd dat deze moede- loosmakende onderneming maar eens een tijdje van het programma zou moeten ver dwijnen. Zand jrover dus. Hilversum Met ingang van het nieuwe winterseizoen per 1 oktober worden de vaste om- roep-avonden op Ned.l weer gewisseld.' De TROS gaat van de dinsdag- naar de zaterdag avond. De NCRV van donder dag- naar maandagavond. Op dinsdagavond is voortaan de VARA te.zien (was vrij dag), op donderdagavond de AVRO (was zaterdag) en op vrijdagavond de KRO (was maandag). De VPRO blijft op woensdagavond ADVERTENTIE Even zelf.maken... Prachtige kwaliteit rolgor- dijnstof om zelf rolgordijnen te maken. In beige met brum randmotief, 200 cm voor

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4