HAL-schepen leveren ons weinig op BUITENLAND VS beslissen vandaag over 'Madrid' Taiwan geeft voorschot aan Wilton Onderzoek naar storten chemisch afval in Tilburg Stone terug naar Washington Arafat zelf ook snel naar Moskon Opperrechter tegen plannen Kohl Justitie wil ontgroenen recruten hard straffen Leiden stemt in met bezuinigingen Deelman Milieudefensie: weinig trek in Groene Partij Minister Smit-Kroes klaagt over scheepsbouw in buitenland W ereïdwinkel in Arnhem overvallen 'Lage straling schaadt ongeboren kind niet' WD bezoekt Israël Vier Surinamers van politie-academie Diepvrieskip overleeft Chilenen gearresteerd Israël verlaat stelling Libanon Washington nieuwsgierig naar Genschers ervaringen in Moskou Rotterdams Nieuwsblad maandag j 1 juli isa3 Arnhem Justitie wil dat ontgroenen van dienstplichti gen krachtiger wordt aange pakt. Auditeur-militair mr. E. Visser heeft dit meegedeeld in een zitting van de krijgsraad in Arnhem, waar zeven dienstplichtigen terecht ston den voor 'het terroriseren' van een collega. Zij kregen een boete van ƒ300. Mr. Visser had ƒ500 geeist. De zeven hadden in februari ïn 't Harde een soldaat op zijn bed vastgebonden, zijn snor gdVeltelijk afgeschoren, hem uitgekleed en met sneeuw be- gooid, .Volgens mr. Visser ko men dergelijke excessen vaker voor dan men denkt. Hij gaat er van uit dat de meeste slachtoffers geen aangifte dur ven te doen, uit vrees voor re presailles. De auditeur-militair kondigde aan, binnenkort vrijheidsstraf fen te zullen eisen voor derge lijke vormen van wat hij noemt 'kazerneterreur'. Leiden Het college van be stuur van de rijksuniversiteit in Leiden heeft laten weten in beginsel in te stemmen met de bezuinigingsplannen van mi nister Deetroan fonderwijs en wetenschappen). Voor Leiden betekent dit onder meer dat de apothekersopleiding ver dwijnt. Farmacie blijft echter wel behouden, zij het in een gewijzigde vorm. De studie richting Spaans wordt aange past. Amsterdam De Vereniging Milieudefensie {VMD} zegt twijfels te hebben over de wenselijkheid van een Groene Partij in Nederland. Zo'n partij geeft naar haar mening name lijk geen antwoord op het ge brek aan politieke invloed van de milieubeweging. De VMD schrijft dit in een ar tikel in het maandblad Milieu defensie. Schiedam Taiwan heeft de vroegere RSV-werf Wil- ton-Fijenoord een voorschot van vijftig miljoen gulden in het vooruitzicht gesteld op de twee onderzeeërs die voor dit land in aanbouw zijn. Daarmee is de financiële rege ling voor de afbouw van de onderzeeers veilig gesteld. Met de twee boten is een bedrag gemoeid van een mil jard gulden. Bij Wilton-Fijenoord ontstonden tijdens de surséance van betaling ernstige financiële problemen. Een deel van de door Taiwan gedane aanbetalingen voor de onderzeebo ten bleek door het moederconcern. R$V in andere projec ten te zijn gestopt. Wilton-Fijenoord inmiddels met overheidssteun een zelfstandige werf heeft nog een kwart miljard gulden op RSV te vorderen. Le Havre Nederland verdient weinig aan de twee nieuwe schepen van de Holland Amerika Lijn (HAL), de Nieuw Amster dam en de Veendam. Die klacht klonk zaterdag door bij de doopplechtigheid van de Nieuw Amsterdam ïn de Franse havenstad Le Havre. Zo liet minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) weten het te betreuren dat de HAL- schepen in Frankrijk zijn ge bouwd. Naar haar oordeel heeft de Franse werf Chan- tiers de l'Atlantique dit uitslui tend aan de kredietgaranties van de Franse regering te dan ken. Zij wees er op dat de Ne- derlandse werven daarmee or ders zijn misgelopen van een miljard gulden. Maar het rechtstreekse Neder landse belang in de Nieuw Amsterdam en de Veendam is ook om andere redenen be perkt. Zo heeft de HAL het schip op St. Maarten laten re gistreren, dit om minder belas ting te hoeven betalen dan in Nederland, Van de bemanning is slechts een tiende deel Ne- Tilburg De politie is een onderzoek begonnen naar illega le stortingen van chemisch afval in Tilburg. Een opkoper uit Tilburg en twee directeuren van een bedrijf uit Hapert waar het afval vandaan kwam zijn gearresteerd. De zaak is aan het rollen geko men doordat enkele weken ge leden de Tilburger gewond raakte bij het lossen van vaten met afval. Hij wilde die vaten opslaan achter zijn woning. Arnhem De Wereldwinkel in Arnhem is overvallen door mensen die zich kennelijk er gerden aan de affiche 'Jat be wust', waarin wordt aangezet tot 'proletarisch winkelen': boodschappen doen zonder' te betalen. De overvallers namen boeken en spullen mee. De buit werd later bij een plaatselijke krant terugbezorgd. De dieven schreven op de rui ten van de Wereldwinkel dat zij nu 'bewust' hadden gesto len. Ze noemden zichzelf 'spartacisten contra rode fas cisten'. De poster 'Jat bewust* is al twee keer door de Arnhemse politie in beslag genomen van wege het opruiende karakter ervan. Een vat viel van de wagen en scheurde open. De man kreeg uitslag op zijn lichaam en werd misselijk. Hij heeft te genover de politie verklaard dat hij in de veronderstelling verkeerde dat het om vaten met afgewerkte olie ging. KEMA B en W van Arnhem hebben bekendgemaakt dat er geen medisch onderzoek komt van omwonenden van het terrein van KEMA, waar jarenlang radioactief afval is opgeslagen. Het college heeft dit geant woord op vragen van de Socia- listiese Partij. B en W vinden zo'n onderzoek te duur en bo vendien onnodig, „omdat het niets nieuws kan opleveren en het de onrust zal doen toene- i men". Het college ontkent dat het aantal gevallen van bloed- kanker in Arnhem boven het landelijk gemiddelde ligt. Onlangs heeft de Anti-Kerne nergiebeweging (AKB) de offi cier van justitie In Arnhem ge vraagd KEMA te vervolgen, omdat diverse milieuregels zouden zijn overtreden. De of ficier heeft echter laten weten daar niet veel voor te voelen, omdat eventuele fouten bij de opslag van radioactief afval verjaard zijn. Het afval is vo rig jaar verwijderd. Conclusie congres: Amsterdam De kans dat een nog ongeboren kind schade op loopt door stralingen vanuit de ruimte, van medische apparatuur en van kerncentrales is één op de tien miljoen. Dit is een van de conclusies van het zevende wereldcongres van stralingsdeskun digen dat vorige week is gehouden in Amsterdam. Volgens de 1500 congresgangers is het menselijk vermogen eventuele schade van lage stralingen te herstellen trouwens gro ter dan jaren is aangenomen. De deskundigen voegden er aan toe dat op dit gebied nog enige studies zullen worden verricht. derlands. De overige beman ningsleden zijn Indonesiërs en Amerikanen. Zelfs het orkes tje dat in de Stuyvesant-room Tulpen uit Amsterdam* speelt bestaat uit Indonesiërs. En de ruim 1374 passagiers, die voor hun verblijf aan boord van het schip circa 400 gulden per dag betalen, komen vooral uit Ca nada en de Verenigde Staten. Het schip is zaterdag gedoopt door prinses Margriet, die De Nieuw Amsterdam is gedoopt door prinses Margriet. Onder de aanwezigen was minister Smit-Kroes (links). Tussen hen in op de loopplank Margriets zoon Floris. Rechts op de foto de president directeur van de HAL, mr. N, van der Vorm. daarvoor met haar kinderen de vakantie had onderbroken. De plechtigheid was als gevolg van storingen al twee keer uit gesteld. Advocaten van de HAL en de werf, overleggen nog wie fi nancieel voor de vertraging moet opdraaien. De HAL heeft passagiers die hun reis moes ten uitstellen, voor het zelfde geld een duurdere reis op een later tijdstip aangeboden. Den Haag Een delegatie van de VVD is deze week op bezoek in Israel. De delegatie heeft een afspraak met Israels president Herzog, premier Be gin, minister Shamir van bui tenlandse zaken, oppositielei der Peres, de voorzitter van de Knesseth het Israëlische parlement Ben Ehzar en ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken van Israël. Apeldoorn Vier Surinamers, die al enkele jaren studeren aan de politie-academie in Apeldoorn, zijn met ingang van 1 augustus van de opleiding verwijderd. Volgens de Surinaamse ambassade mochten de vier hun studie slechts voltooien als ze de Nederlandse nationaliteit aannamen. „De studenten hebben toen de eer aan zichzelf gehou den en gekozen voor hun eigen land", aldus een woordvoerder van de ambassade. Al eind mei heeft de Nederlandse Politiebond (NPB) bij de ministeries van binnenlandse zaken, buitenlandse zaken en justitie aangedrongen op verwijdering van de vier. Dat was eerder ook ge beurd met Surinaamse studenten die ïn Nederland een militaire opleiding volgden. „Wij kregen klachten uit Korpsen waar de vier stage liepen", licht NPB-voorzitter L. van der Linden toe. „Vooral mensen met familie in Suri name ergerden zich eraan, dat hier politiemannen worden opgeleid, die na hun studie in Suriname het bewind van Bouterse zouden gaan verdedi gen". De studenten zouden op korte termijn afstuderen, één van hen al binnen twee maanden. San José De Amerikaanse speciale ambassadeur voor Midde- n-Amerika, Richard Stone, is gisteren voortijdig teruggevlogen naar Washington. Hij brak daarmee zijn voorgenomen tweede vredesmissie van tien dagen af. Stone wilde in Costa Rica een gesprek tot stand brengen tussen de regering van El Salvador en hel verzet over mogelijke deel name van de guerrilleros aan de verkiezingen eind dit jaar. Daartoe zou hij in Costa Rica een ontmoeting hebben met de lei ders van het overkoepelende FDR/FMLN-verzet. Stone annuleerde het gesprek echter wegens meningsverschillen over de aard van de onderwerpen, aldus diplomaten in Costa Rica. Tunis PLO-leider Arafat reist spoedig, waarschijnlijk eind deze week, naar Moskou om met de leiders in het Kremlin de rebellie binnen El Fatah en de crisis tussen Syrië en de PLO te bespreken, zo heeft één van Arafats mede werkers bekendgemaakt. Vandaag al komt een delegatie van het uitvoerend comité van de PLO in Moskou aan onder leiding van Faroek Kaddoenh, het hoofd van de politieke af deling van de PLO. De andere leden van de delegatie zijn Mohammed Abbas, lid van El Fatah en Jasser Abder-Rabbo van het Democratisch Frjgit voor de Bevrijding van Pales tina. Verder wordt vandaag in Mos kou verwacht de voorzitter van de Palestijnse nationale raad (het Palestijnse 'parle ment'), Khaled al Fahoem, die op het ogenblik een bemidde lingsdelegatie leidt die pro beert de banden met Syrië te herstellen. De Syrische regeringskrant Tisjrin, noemde Arafat zater dag een 'verrader'. Het blad 'verweet de PLO-leider zich nooit ronduit tegen het Ameri kaanse vredesplan voor het Midden-Oosten en het Israe- lisch-Libanese troepenakkoord uitgesproken te hebben. Partijvoorzitter Gabriel Valdes van de Chileense christen democraten wordt zwaar bewaakt het gerechtsgebouw in Santiago uitgevoerd. Zijn echtgenote Silvia weet toch door het cordon agenten te breken om voorlopig afscheid van hem te nemen. Behalve Valdes werden dit weekeinde nog twee andere chris ten-democraten gearresteerd.Eén van hen is voorzitter Ga briel Valdes, oud-minister van buitenlandse zaken in de rege ring Frei (1964-1979). Leigh-on-Mendip De Britse kip Esmeralda heeft, I zo er al een Guinness book of Records voor kippen zou bestaan, beslist al het nodi- ge gedaan daarin een pro- minente plaats te verwer- ven. Niet minder dan twee weken diepgevroren toe- i stand wist Esmeralda te i overleven, tot niet geringe i verrassing van het perso- neel van de vleesverwer- kende fabriek waar Esme- I ralda temidden van duizen- j den ingevroren soortgeno- i ten was bestemd om binnen afzienbare tijd op de eetta- fel te belanden. Toen het personeel bij toe- i val de zak waarin Esmeral- da zich bevond opende, j bleek de kip nog te ademen, i De werkers, toch wel wat gewend op dit gebied, wa- j ren geroerd en brachten ü- meralda in grote haast naar een vogelliefhebster. De i laatste masseerde Esmeral- da tot de kou uit de botten i was weggetrokken. Ze loopt j nu weer trots kakelend rond. Bonn De hoogste West- du itse rechter, Gerd Pfeiffer, president van het federale gerechtshof, vindt de plan nen van de regering-Kohl om het demonstreren in de Bondsrepubliek moeilijker te maken niet stroken met de gebruikelijke strafrechtelijke normen. In een interview met het weekblad Der Spiegel zegt Pfeiffer dat het onjuist is dat de staat met de bedoeling ge welddadige betogers op te pakken, van alle demon stranten gelijk misdadigers maakt als ze hun actie niet willen stopzetten. Volgens hem zijn de laatste tien jaar de meeste demonstraties vreedzaam verlopen. Bij slechts een op de 20 is sprake geweest van een klein aantal mensen dat geweld gebruik- Krachtens de wet zal voort aan ook het dragen van mas kers en beschermende kle ding, zoals helmen of dikke jassen, verboden zijn. Boven dien zullen journalisten en medisch personeel moeten kunnen aantonen dat ze uit hoofde van hun beroep bij een demonstratie aanwezig zijn. Beiroet/Jeruzalem Israëli sche troepen hebben zich gis teren teruggetrokken uit een stelling in de bergen tien kilo meter ten oosten van de Liba nese hoofdstad Beiroet. Het geregelde Libanese leger nam de positie over. De Israëliërs behouden zich echter wel het recht voor in het gebied te blijven patrouilleren. Een hoge Libanese officier ziet de zet daarom als 'een wassen neus'. Waarnemers zien de te rugtrekking als een teken van goede wil dat Israel bereid is zich verder terug te trekken. Volgens militaire bronnen in Beiroet moet deze stap worden gezien als een generale repeti tie voor de gedeeltelijke terug trekking van de Israëlische troepen naar veiligere posities in het zuiden van Libanon. Een Israëlische legcrwoord- voerder ontkent dit echter ten stelligste. Volgens hem heeft Israel slechts een controlepost in het stadje Momeverde over gedragen aan het leger van Li banon. De post was de laatste Israëlische stelling ten noor den van de weg Beiroet-Da- raascus. Madrid/Washington/Bonn De leider van de Ameri kaanse delegatie bij de vei ligheidsconferentie in Ma drid is voor de tweede keer deze week ïn Washington ontboden voor overleg met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz. Volgens westerse diploma tieke kringen in Madrid werkt Kampeiman aan een document voor de regering in Washington waarin wordt beklemtoond dat alle oorspronkelijke westerse ei sen op het gebied van de mensenrechten in enigerlei wijze zijn terug te vinden in de slotdocumenten van de conferentie. Kampeiman, die tegelijk met de Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Die- trich Genscher in Washington zal zijn, wil minister van bui tenlandse zaken George Shultz overreden om naar de slotzit ting te komen. Volgens de Amerikaanse New York Ti mes zal tijdens dit onderhoud tussen Shultz en Kampeiman de beslissing vallen of Ameri ka akkoord gaat met het in Madrid bereikte akkoord. De Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko heeft al laten door schemeren dat hij present zal zijn. Westerse conferentiekrin gen willen voorkomen dat hun ministers verstek laten gaan en de slotzitting overlaten aan de delegatieleiders, terwijl de ministers van het Oostblok in groten getale naar Madrid ko men en zo de show kunnen stelen. Tot dusver maken de Ameri kanen er bezwaar tegen dat bij wijze van compromis de hu manitaire aspecten van de ak koorden van Helsinki niet worden genoemd in de slot verklaring van Madrid, maar in een bijgevoegde 'verklaring van de voorzitter'. Onofficieel heeft Kampeiman laten door schemeren dat hij dat idee wel zou willen aanvaarden als Moskou nog een 'gebaar' maakt, zoals de vrijlating van een vooraanstaande dissident. Naar verwachting zal ook Genscher vandaag in Was hington aandringen op onder tekening van het slotdocument van de Europese Veiligheids conferentie in Madrid. Bonn Vandaag zal minis ter van buitenlandse zaken van de Bondsrepubliek, Hans-Dietrich Genscher, in Washington verslag uit brengen van de gesprekken die hij heeft gehad met zijn Russische collega Gromyko en de ontmoetingen van kanselier Kohl met de Rus sische president en secreta- ris-generaa] Joeri Andro pov. In Washington is men onge twijfeld in de eerste plaats nieuwsgierig naar de per soonlijke indrukken van Genscher en Kohl over de persoon Andropov. Is hij werkelijk ziek en moet het westen rekening houden met een snelle machtswisse ling in het Kremlin? Uit de eerste berichten die door on2e correspondent Bert Tlgchelaar in Bonn naar buiten zijn gedrongen na het plotselinge afzeggen van de eerste ontmoeting van kanselier Kohl blijkt dat Andropov zich welis waar moeilijk beweegt, maar dat hij aldus kanse lier Kohl 'klaarwakker' is en een bijzonder intelli gente indruk maakt. De Westduitse delegatie is er dan ook van overtuigd dat Andropov zeker geen over gangsfiguur is in het Krem lin, maar dat hij de situatie volledig in de greep heeft. Het tweede onderwerp in Washington zal de kwestie van de kernwapens voor de middellange afstand zijn, waarover onderhandeld wordt in Genève. Bonds kanselier Kohl sprak na zijn langdurig onderhoud met de Russische minister van defensie Oestinov van enkele nieuwe interessante details die hij te horen had gekregen. Nu is het de vraag of die details echt nieuw zijn, want kanselier Kohl, zo bleek ook tijdens de ge sprekken met Oestinov en zijn rechterhand Ogarkov, is nu niet bepaald een spe cialist op het gebied van de kernwapens. De Sovjet-ge neraals reageerden zelfs wat lacherig op de makke lijke vragen van kanselier Kohl, omdat deze er ook geen geheim van maakte dat hij de details niet kende. Toch begint duidelijk te worden dat er twee dingen zijn gebeurd die voor de on derhandelingen in Genève van belang kunnen zijn. In de eerste plaats hebben ook de Sovjets niet meteen nee gezegd tegen een verlen ging van de onderhandelin gen wanneer er deze herfst in West-Europa een begin zal worden gemaakt met de stationering. Bovendien heeft een dele gatie van Amerikaanse af gevaardigden, die ook de afgelopen week op bezoek waren in Moskou, zij het in formeel, van de Russische maarschalk Akhromeiev te horen gekregen, dat de compromis-formule, hei zo genoemde wandelakkoord, 'the walk in the woods', tus sen de Russische onderhan delaar Kwizinski en zijn Amerikaanse tegenspeler Paul Nïtze, de Amerikaanse onderhandelaar in Genève, wellicht een basis is om weer in gesprek te komen. Tijdens het bezoek van kan selier Kohl is een dergelijk signaal niet gegeven, al thans het is niet naar buiten gebracht, noch door de Sov jet-Unie, noch door de Westduitse delegatie, maar het kan haast niet anders of er moet over gesproken zijn. Bondskanselier Kohl heeft enkele weken geleden al la ten weten dat voor hem deze tussenoplossing, die in hield dat beide partijen in Europa 75 kernwapensyste men zouden mogen hebben, waarbij aan Westerse zijde niet de bedreigende Pers- hing-raketten in de Bonds republiek zouden worden opgesteld, voor hem een aanvaardbare tussenoplos sing zou zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5