CONSUMENTEN INFORMATIE Ministerie staat niet achter 'goedgekeurde' afslankkoek E 'Doordouwers' zijn EE!!» weer actief Trekkers blokhutten: met z'n vieren voor 40 onder dak Onder rembours. Eist Sociale Dienst alles op? Alleen eigen kind erft Op wiens naam .'hèi; 1 staat maakt niet uit DE NABESTAANDEN 'SIJTHOFF INFORMATIE CENTRUM -mm Zoete meloen [Rotterdams Nieuwsblad i maandag ~- I'31 jüE'1983-.- onder redactie van L.Bakker, Els Kemper en Guus van den Oudenalder v goedgekeurd? Het ministerie heeft alleen toestemming gegeven om aan deze koeken vitamines toe te voegen. Zo moet het, volgens de fabrikant van Crunch. Sedanken voor taart, en een vermageringskoekje nemen. Er is de laatste tijd een ver bijsterende hoeveelheid af slankmiddelen in de handel. Opgestapelde dozen vol staan bij drogisterijen en super markten te lonken naar vrouwen, die er in bikini graag nog een beetje hebbe lijk uit willen zien, „Een weekje een kuur, mevrouw, en u bent zoveel ponden kwijt". Dat klinkt heel aardig en waarom zou je het niet een keer proberen? Goed koop is het niet, maar je geeft in die week geen geid uit aan ander eten. Het houdt elkaar min of meer in evenwicht. Nu er zo'n gigantische handel Jn deze afslankprodukten is ^worden ook de reclame-ac ties harder. Crunch Slim (afsla nkkoeken, geïmpor teerd door The Boots Corapa-* ny) gooide er onlangs een halve krantepagina tegenaan. Een groot interview met Lenny Kuhr, waarin deze zangeres vertelt dat ze de kuur ideaal vindt en dat de koekjes,nog heel gezond zijn ook; Het ministerie Aan hot eind van het verhaal worden de koeken tenslotte aangeprezen als 'veilig en goedgekeurd'. Als je je aan de regels houdt, zo staat er, raak je V/2 tot 2 kg overtollig ge wicht kwijt, zonder honger gevoel en zonder gevaar voor je gezondheid. „De Crunch Slim-koeken zijn door voedingsdeskundi gen uit natuurlijk voedings stoffen samengesteld en zijn dan ook goedgekeurd door het Ministerie van Volksge zondheid". Goedgekeurd door het minis terie! Dat is zeer opmerkelijk, want het ministerie geeft nooit, maar dan ook hele maal nooit, goedkeurings stempels aan levensmiddelen. Wat is er nu gebeurd, vragen wij daarom aan het ministe rie. Niets tegen le doen Het blijkt natuurlijk net even anders in elkaar te zitten dan ze je laten denken. „Dit is heel handig geformuleerd", geeft de voorlichter van het ministerie als zijn persoonlijk commentaar. „Wij kunnen hier vermoedelijk niets tegen ondernemen, want echt on juist is het niet, maar onze bemoeienis ermee is hier wel heel erg in een reclame-jasje gestoken". Want het enige wat het mi nisterie heeft gedaan is dit: het heeft een ontheffing ge geven voor de toevoeging van vitamines in deze koe ken. door Els Kemper Het is in Nederland namelijk verboden om vitamines aan levensmiddelen toe te voe gen. Wil een fabrikant dat toch doen, dan moet hij ont heffing vragen. En aangezien er vitamines in de Crunch- koeken zitten, heeft Crunch en ontheffing nodig want an ders mogen deze mense brokjes niet worden ver kocht. Ontheffing wordt alleen ge geven als het ministerie geen bezwaar heeft tegen de sa menstelling van het bewuste levensmiddel, in dit geval dus de koekjes. Wat doen de ambtenaren in zo'n geval? Het gaat over een maaltijdvervanger, die ie mand gedurende een bepaal de tijd gebruikt, dus moeten er voldoende noodzakelijke voedingsstoffen in aanwezig zijn, en voldoende calorieën. Daar wordt op gelet. Ook bij andere afslankmid delen gebeurt dat, want er zijn er hog veel meer die ge vitamineerd zijn en die dus allemaal diezelfde ontheffing nodig hebben. Goedgekeurd door het mi nisterie betekent in dit ge val dus niet dat hogerhand er volledig achter staat. Zo iets doet het ministerie niet. Het vindt dat in prin cipe iedereen zelf maar moet uitmaken wat hij eet en het beveelt daarom nooit bepaalde merken- /produkten aan. „Sinds kort leef ik van een WAO-uitkering, aangevuld door bijstand. Als mijn vader nu komt te overlijden en ik erf van hem, moet ik dat dan afstaan aan de gemeentelijke sociale dienst? Of mag ik ook iets houden? Ik heb weieens gehoord dat je een spaarcen tje mag hebben, ook als je bij stand krijgt." Wie bijstand krijgt hoeft niet eerst al zijn spaargeld op te maken. Je mag een eigen vermogen hebben. Gezinnen mogen 15.200 gulden op hun spaarbankboekje heb ben, alleenstaanden ƒ7.600. Voor bejaarde echtparen in tehuizen is het bedrag 9.200 en voor alleenstaanden in te huizen f 4.600 Iemand die bijstand ontvangt en een erfenis van enige om vang krijgt, moet er rekening mee houden dat hij tijdelijk geen bijstand meer Krijgt. Hij moet dan namelijk weer eerst zijn eigen vermogen (de erfenis in dit geval) gebrui ken om van te leven. Pas als dat eigen vermogen weer is ingeteerd tot het bedrag dat je als bijstandontvanger vrij op je boekje mag hebben staan, dan kun je weer bij de Sociale Dienst aankloppen voor bijstand. Als de vragenstelster, die al leenstaand is, dus meer erft dan het vrijgelaten vermo gen, dan moet zij dat eerst opmaken. Op haar boekje mag nooit meer dan ƒ7.600 blijven staan. Maar geërfde voorwerpen hebben meestal hoofdzakelijk een emotionele waarde en om die reden zal de gemeente daar geen aan spraak op maken. Dus een mooie klok erven van je va der kan best, ook als je bij stand hebt. Ik was zeventien jaar ge trouwd toen mijn vrouw overleed. We hadden een zoon. Een paar jaar iater her trouwde ik. Uit dat huwelijk zijn nog twee dochters gebo ren. Mijn zoon heeft zijn deel van de erfenis van zijn moe der uitbetaald gekregen. Om dat ik veel ouder ben dan mijn echtgenote, neem ik aan dat ik het eerst zal overlij den. In dat geval erven .naar mijn meningmijn vrouw en Onze serie 'De Nabestaanden* heeft een geweldig groot aan tal vragen van lezers tot gevolg gehad. Opmerkelijke kwesties, en problemen die in de prak tijk vaak bleken voor te ko men. behandelen wij hier nog eens apart. mijn drie kinderen van me. Komt mijn vrouw daarna te overlijden dan erven alleen onze dochters van haar en blijft mijn zoon buiten de er fenis. Ja dat klopt. Tenzij uw vrouw een testament zou ma ken waarin ze bepaalt dat ook uw zoon als erfgenaam var haar moet worden be schouwd. Is er geen testa ment, dan regelt de wet de nalatenschap, en erven al leen de eigen kinderen. Uw zoon is geen eigen kind van uw vrouw en dus erft hij niet van haar. Mijn vrouw en ik zijn op hu welijkse voorwaarden ge trouwd. Uit mijn eerste hu welijk heb ik twee kinderen die ik nooit zie. Moet ik nu ondanks die huwelijkse voor waarden nog een testament op de langstlevende maken? Huwelijkse voorwaarden be palen slechts het bezit van de overledene, maar zij regelen niet de erfenis. Als mensen in gemeenschap van goede ren zijn getrouwd, dan is eenvoudig de ene helft van het vermogen van man en de andere helft van de vrouw. Bij huwelijkse voorwaarden kan die verdeling heel an ders liggen. Daar kan bij wij ze van spreken de een niets hebben en de ander alles. Door het maken van huwe lijkse voorwaarden voorkom je niet dat kinderen uit een vorig huwelijk aanspraak kunnen maken op de nala tenschap van hun vader of moeder. Stel dat de man omdat er huwelijkse voor waarden zijn niets bezit en zijn vrouw alles, dan erven zijn kinderen dus niets. In zo'n uitzonderlijk geval hebben huwelijkse voorwaar den dus toch invloed op de erfenis. Maar het zal meer voorkomen dat man en vrouw allebei iets bezitten. De kinderen van een van beiden kunnen dan aan spraak maken op hun erf deel. Maakt het echtpaar een testament op de langstleven de (of beter gezegd wordt er een ouderlijke boedelverde ling gemaakt per testament), dan kan daarmee meestal voorkomen worden dat de kinderen hun wettelijk erf deel opeisen. In ieder geval kan je dan bepalen dat ze nóóit méér zullen krijgen dan hun (beperkte) legitieme por tie. Onder deze titel is in uw krant een serie voorlichtende artikelen verschenen. Hierin zijn velerlei problemen behandeld die ach afspelen rond het overlijden. Genoemd kunnen worden: erfrecht, blokkering van geldrekeningen, successierecht, crematie en begrafenis. De serie heeft een stroom van readies teweeg gebracht. Het is gebleken dat erop het gebied van overlijden en wat daarmee samenhangt weinig of geen voor het grote publiek toegankelijke leduur bestaat. Daarom is besloten deze artikelenreeks te bundelen tot een handzaam boekje, dat zojuist van de pers is gekomen. U kunt dit boekje bestellen dcor storting/overschnjving van f 12,50 op girorekening 5378421 t.n.v.Sijthoff Informatie Centrum, onder vermelding 'De Nabestaanden'. Het boekje wordt u, dired na het verschijnen, zonder extra kosten thuisbezorgd. Ik ben voor de tweede keer - in gemeenschap van goede ren - getrouwd. Uit mijn eer ste huwelijk heb ik twee kin deren. Vtmr de zekerheid hebben wij al ons geld op de giro van_ mijn vrouw gezet. Die giro staat alleen op haar naam. Nu hebben ze me ver teld, dat wanneer ik kom te overlijden, mijn kinderen uit het eerste huwelijk toch aan spraak. kunnen maken op hun erfdeel. Kan dat als alles op naam van mijn vrouw staat? Jazeker. Als je in gemeen schap van goederen ge trouwd bent, dan is van het hele bezit de helft van de man en de helft van de vrouw. Ook al staat alles op een girorekening van de vrouw (of van de man). Als het dus de bedoeling is dat de kinderen voorlopig hun erfe nis niet zullen krijgen, zal de man naar de notaris moeten. Een testament kan bewerk stelligen wat hij bedoelde te doen met de girorekening van zijn vrouw. Als hij na melijk testamentair bepaalt dat alles vooreerst naar zijn vrouw gaat, dan zullen zijn zoons naar alle waarschijn lijkheid, inderdaad moeten wachten met het innen van hun vaders erfdeel totdat ook de vrouw is overleden. Indeling van de ruimte in een Overijsselse blokhut. Rijtje blokhutten op eer camping in Brabant. Nieuw verschijnsel op de camping: de trekkers blokhut. Kleine houten hutten die eruit zien als volkstuinhuisjes, worden dit jaar fneens in nogal grote aantallen met sub sidie neergezet om de goedkope vakantie in ei gen land te propageren. Zes dagen (vijf overnach tingen) met vier perso nen langs blokhutten trekken kost in Noord- Brabant in totaal ƒ200, in Overijssel ƒ175. Het komt dus met z'n vieren op zo'n vier tientjes per nacht De trekkershutten zijn Finse houten hutten. De afmetin gen zijn een kleine 4x4 me ten Daarin staan twee stel stapelbedden, een tafel met stoelen,,en een kleine kook gelegenheid. Er is gas en licht, maar water en sanitair Zitten er niet in. Daarvoor moét"'mén, net als de tent- kampeerders, naar de centra le voorzieningen van de cam- ping. Op dit moment zijn er alleen in Brabant en Overijssel zul ke trekkers-blokhutten. Maar de WV-Overijssel voorspelt: „Binnen afzienba re tijd zal heel Nederland van de2e hutten hebben, zo dat zodat men zonder tent of caravan van hut naar hut kan trekken van Groningen naar Maastricht, en van Vlis- singen naar Den Helder." Overijssel Overijssel heeft de meeste hutten. Pas vorig jaar werd het plan ervoor geboren. Pas vorig jaar werd het plan er voor geboren. Rond Pinkste ren dit jaar werd de eerste hut geopend. Nu zijn er al honderd. Ze staan verspreid over 25 campings in de pro vincie. De huthuur per nacht is 35 gulden, er kunnen vier personen in. Men mag een hut op dezelfde camping hooguit drie nachten bezet houden. Hutten reserveren kan bij de Provinciale VVV Overijssel, Oyerijssels plan: blokhut 1 f ULV, *1 v«n C't'-*frn blühtn Hn i» d* bc4o*),nr 4e blaft- i me* bloJtj}».,.-. ld. 7 'e voor OvPr;jSSey n Zw"llt „f. CCD «km? Sr VST. De Werf 1, Almelo, tel. 05490 - 18765. Er is gratis een trek- kershuttenkaart van de pro vincie verkrijgbaar bij deze VVV en bij de grotere VVV- kantoren in het land. Noord-Brabant Noord-Brabant heeft thans De plannen zijn voorvarend aangepakt. Nog maar kort na de eerste berichten staan er nu al meer dan honderd blokhutten. blokhutten op zes campings. Ze worden verhuurd in com binatie met een zesdaagse fietstocht door Midden-Bra bant Dat kost dan ƒ200, ook voor maximaal vier perso nen. Dat komt dus op 40 gul den per nacht. Er is nog een service aan verbonden: men kan een koffer laten nabrengen van camping naar camping, zodat men zonder zware bagage fietst. Dit kost ƒ10 per per soon. Voorts kan men warm eten bespreken op de cam pings die men aandoet. Dat kost voor vijf keer 93,50. En een fiets huren kan voor ƒ32,50. Het adres is; VVV Hart van Brabant, Spoorlaan 416 A, Tilburg, tel. 013 - 351135. Drenthe heeft intussen ook al gevorderde plannen voor een groot aantal blokhutten. Er worden verder studies ge meld uit Gelderland en Zuid- Holland. De gemeentelijke camping 'De Kan aal weg' in Rotterdam heeft al langer, maar dan als losstaand pro ject, enkele tientallen van dergelijke hutten staan. In Zeeland heeft een camping aan het Veerse Meer twee zwerfhutten op proef geïn stalleerd. De hutten zijn niet duur om neer te zetten. In de recrea tiebranche meldt men aan biedingen voor circa ƒ5.000 per stuk, bij levering van honderd tegelijk. De Overijsselse hutten heb ben 9.000 gekost, Ze zijn ge plaatst in het kader van pro jecten voor werkloze jonge ren. door L. Bakker De laatste tijd steken de 'doordouwers' in de verkoop- per-post weer de kop op. Hun systeem is simpel. Zij noteren je gewoon ongevraagd als klant of minstens als goede relatie. Soms gebeurt dat 'be houdens uw tegenbericht' en soms brutaalweg zonder meer. De handelsonderneming in Waalwijk, die ongevraagd doe-het-zelf pakketjes met bouten en moeren rondstuur de, waarvoor de ontvangers meteen aan de post ƒ25 moesten betalen, is één uiter ste. Maar ook de iets minder grof opererende 'doordou wers' trekken met hun bru tale werkwijze heel wat men sen over de streep, die allang vergeten zijn hoe het ook al weer zat, tegen de tijd dat ze de rekening thuisgestuurd krijgen. Een paar recente voorbeel den -van 'doordouwen': Iemand krijgt een voorge drukte girostortingskaart in zijn bus, waarop zijn naam met voorletters, adres en woonplaats met postcode keurig staan voorgedrukt. Plus een ingevuld bedrag van 15 gulden, dat hij als zijn 'bijdrage 1983' dient over te maken aan 'Holland Link Travel' in Nunspeet. Ook staat er een lidmaat- sehapsnummer op de kaart ingevuld. Maar ondanks al deze per-, soonlijk getinte gegevens heeft de ontvanger nog nim mer van de reisclub in kwes tie gehoord. Iemand anders, een collega- journalist, ontvangt een post stuk waar buitenop dik op staat gedru,:t: „U heeft nog 2 x 24 uur". De inhoud is een drukwerk. U HEEFT NOG2x24UUR Haast u! U moet binnen 2 x 24 uur reageren waarin hem wordt meege deeld dat hij zijn naam en adres zal worden vermeld in het 'Music Industry Directo ry 1983', onder rubrieknum mer 36. Het blijkt dat de per soongegevens van deze colle ga die enige jaren geleden in de krant over t.v. en mu ziek schreef te boek zullen worden gesteld in een geva rieerde opsomming van thea terbureaus, bejaard enomroe- pen, discjoekeys, fonotheken, managers, enzovoort, enzo voort. Maar helaas bestaat de kans dat hij er niet goed in komt te staan, want ze hebben zijn persoonsgegevens maar half. Hij krijgt 2 x 24 uur de kans om snel te reageren, om die gegevens aan te vullen. Bij deze brief zit vanzelfspre kend ook de gebruikelijke gi- rostortingkaart. Daarmee moet 65 worden overge maakt als vóórintekening op het 'Music Industry Directo ry 1983, waarvan overigens de verschijningsdatum niet wordt genoemd. Wie nu snel nu intekent, krijgt een tientje korting beloofd. Dat is een slimme manier van 'doordouwen'. Want wie zou er in zo'n belangrijk boek met een fout in zijn naam of adres willen staan? Er wie zal dat boek niet willen kopen, als hij er dus zelf in komt te staan? Rotterdam De handelsonderneming Alteiia in Va al wijk stuurt ongevraagd onder rembours pakket-1 Iten naar mensen, die daar ƒ25 voor moeten betalen. I 1 De pakketten bevatten wat foldermateriaal waarin* I ptaat dat zelf doen in deze tijd voordeliger is. De in-J Jioud bestaat verder uit bouten en moeren ter waardel van enkele guldens. ÉBÉM— De wel zeer verregaande aanpak van een handelszaakje in Waalwijk. bS' meeste mensen vin den een meloen pas echt lekker als hij heel zoet is. Hollandse ogenmeloenen zijn ingedeeld in klassen en alleen de zoetste mo gen in klasse 1. Het sui kergehalte is dan min stens acht procent en de doorsnee minstens 9 cm. Klasse 1 is te herkennen aan een sticker, fel oran je gekleurd, met een zon netje en een boerinnetje. Dat is het 'Holland meis je-merk'. Op mindere kwaliteit meloen mogen die stickers niet worden geplakt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6