Zimba Hafkamp neemt commissie mee naar Sc h i eland "is Schiedam wel gebaat bij provincie Rijnmond?^ aan op spoedvergadering Buurthuis ook in werkgroep parkeren Het Baken neemt zingend afscheid HUMMES DAGBLAD SCHKDAMSCHE COORANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gasflessen in brand: steekvlam na ontploffing Ambtenaar m advies: m 'Anders wordt de zaak voorgekookt Praten over volksgezondheid Ds. Haas bevestigd Diploma's voor moeder mavo Man redt drenkeling en wordt bestolen Wanbetaler tapt stroom af Gestolen beurs per post terug □WATERWEG MAANDAG 1] JULI 1983 Vlaardingen Een ontplof- i fende gasfles op een binnen plaats achter het hoofdpost kantoor aan de Westhavenka- de zorgde vanmorgen even na elf uur voor een daverende knal en huizenhoge steek vlammen. De brand die daar bij ontstond, zorgde ervoor, dat ook enkele andere flessen, die stonden opgesteld, zeer heet werden. Het publiek, dat toe stroomde nadat de brandweer, die middelalarm had gegeven, aan het werk was gegaan, werd dan ook op afstand ge houden. Over de oorzaak van de om ploffïng was vanmorgen nog niets bekend. De brandweer moest ook de zijkant van dans school Rtjsdijk nat houden, om overslaan van het vuur te voorkomen. De dansschool liep daardoor waterschade op. De" brandweer bluste met en kele stralen hoge en lage druk, ^lll!illli!l|llltl|i||||ll!tlll|||||||i||||!I|j|||lilil|||!||!|||||||||||||l!!llllllllillil!Ilimil!lHll[lll!IIIIU[lflllfiüllllllilllllllllIIIlllllilllltlllll!llll!llllllilll[iII>^ Schiedam In een ambtelijk advies aan burgemeester en wet- houders vraagt de ge- meentelijk jurist mr. P.G.M.I. Helder zich af, of „Schiedam wel ge~ I baat is bij een provincie dichter bij huis." Helders adviesnota-van- één-vel is mede aanleiding voor een extra vergadering van de commissie algemene en bestuurlijke zaken E (ABZ), die teruggeroepen E van vakantie morgen- avond om negen uur bijeen- E komt in het stadhuis op de Grote Markt. Andere aanleidingen van uiteenlopende doch ernstige aard zijn een stagnatie in de tweede ombuigingsoperatie en de dreigende massa-exe- i cuties in het Turkse stadje Fatsa. In dit laatste geval heeft een Europese organi satie voor vluchtelingen werk, de Cedri, alle ge meenten opgeroepen hun solidariteit te betuigen met de burgers van Fatsa, die tot een unieke vorm van zelfbestuur op wijkniveau kwamen, totdat het leger er binnenmarcheerde en hon derden arrestaties verricht te. Er ligt naast het verzoek van de Cedri een advies van de Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG) om hier niet op in te gaan, omdat hogere instanties over deze kwestie al contact zoeken met Turkije. Een aparte gemeente doet er volgens de VNG beter aan om de regering bij motie te ondersteunen. De problemen in de bezui nigingen zijn veroorzaakt door verdeeldheid onder de politieke partijen over en kele punten uit de lijst van 122. Hierover zal morgen meer duidelijk worden. Wat het advies van mr. Helder betreft: hij meldt dat het goedkoper is om Rijn mond gewoon op te heffen en 2uid-HolIand niet te splitsen in twee provincies. Bovendien zou Schiedam, indien er ondanks verzet van Zuid-Holland toch een provincie Rijnmond zou ko men, ~een_„beperking van de beleidsvrijheid" kunnen verwachten, wat Helder in strijd noemt met de wens naar een sterkere en onaf hankelijke positie van de gemeente. Aanvankelijk is Schiedam het wel eens geweest met de vorming van een provincie Rijnmond, zodat het experi ment als 'openbaar lichaam' beëindigd zou kunnen wor den. Mia Broxks neemt haar mavo-diploma in ontvangst. Milieunota's schokken SP Vlaardingen De horeca doet goede zaken tijdens de zomera vond-optredens, die in deze periode georganiseerd worden door de Vlaardingse Kunststichting en het Popoverleg. Ook zaterdag waS dat weer het geval: overdag het nieuwe paviljoen in het Lickebaertbos, tussen Vlaardingen en Maassluis, en 's avonds het eveneens nieuwe etablissement Westpoint aan de Westha- venkade. De combinatie terras en muziek in de open lucht is wat dat betreft een uitstekende. Toch bleef het zomerprogramma van zaterdag in kwaliteit ach ter bij wat vorige week zondag door de groep Ter Weill in de Vlaardingse Hoogstraat ten gehore werd gegeven. De Zimbab waanse groep Zimba kon niet echt imponeren. Aangekondigd met 'african songs, rhythms, percussion en dance' speelden zij vanaf een binnenvaartschip, dat eerst in de Nietlwe Waterweg en *s avonds in de Oude haven lag afgemeerd. Zaterdagmiddag trok Zimba in het Lickebaertbos aardig wat dagjesmensen, die zich aan de oever al in de zon koesterden. Ze ker 's avonds vanuit de Oude Haven klonken de Afrikaanse to nen wel aardig over het water, maar het was wel jammer dat de geluidsinstallatie aan boord van het schip niet van geweldige kwaliteit bleek. De installatie bracht een geknepen geluid voort, dat niet erg aangenaam was om er langere tijd naar te luisteren. Vlaardingen Het buurthuis De Haven zal een vertegen woordiger aanwijzen, die zit- 2al nemen in de werk- p 'betaald parkeren', die door het gemeentebestuur is ingesteld. Die werkgroep moet bezien op welk tijdstip en on der' welke voorwaarden het betaald parkeren in de bin nenstad kan worden inge voerd. In de werkgroep zitten op dit moment naast bestuur lijke en ambtelijke leden ai- leen mensen van de Organisa tie van Vlaardingse Onderne mers (OVO). Het buurthuis in het centrum van de stad is zelf altijd erg ac tief geweest met het verkeers circulatieplan en rond de plan den om betaald parkeren in te voeren. De medewerkers van Aet buurthuis hebben zich er sterk voor gemaakt dat er dus danige oplossingen komen voor het parkeerprobleem, dat niet nog meer sluïpverkeer *omt in de woonstraten van de wijk. Ook wil het buurthuis voorkomen, dat automobilisten die er niet veel voor voelen otn te betalen voor het parke- Bh hun auto proberen gratis Kwijt te raken in woonstraten tn het centrum. «et college van B en W is er mee akkoord gegaan, dat het buurthuis iemand levert die zitting neemt in de werkgroep betaald parkeren. De ambtelij ke stuurgroep stadsvernieu wing noemde het 'zinvol' dat zo'n bewonersvertegenwoordi ger meepraat. Leo van Gerven, opbouwwer ker van het buurthuis: „De werkgroep betaald parkeren zou in eerste instantie alleen maar een intern overleg zijn, maar later hoorden we tot onze verbazing dat ook de OVO er in deel ging nemen. Dat vonden we een griezelige zaak, want het risico zit er in dat er een compromis zou wor den voorgebakken, waaraan door de bewoners niets meer veranderd zou kunnen wor den, omdat de gemeente dan de OVO tegen zich in het har nas zou jagen. Daarom hebben we gevraagd, een bewoners- vertegenwoordiging naar de 'werkgroep te mogen sturen." In het buurthuis zijn verschil lende kandidaten voor een dergelijke post binnen de werkgroep. In de projectgroep voor de stadsvernieuwing in het centrum zit iemand, die zich intensief met verkeersza ken bezig houdt, maar ook in andere buurtgroepen zitten ge ïnteresseerden Met spelletjes en een musical is vrijdag op de christelijke lagere school Het Baken in Vlaardin gen van de zesde klas- sers afscheid genomen, 's Morgens voerde het onderwijzend personeel van de school een kort toneelstukje op, dat de inleiding vormde op de musical, die de school- verlatertjes 's middags opvoerden voor de ove rige leerlingen van de school en *s avonds nog eens voor de ouders. Na de opening door het on derwijzend personeel konden de leerlingen een spelencircuit doorlo pen. De spelen hadden allemaal te maken met beroepen. Het thema voor de dag was dan ook 'Werk aan de win kel'. Aan de hand van die beroepen konden de leerlingen de titel achter halen van de op te voe ren musical, die is ge schreven door Benny Vreeden. De beroepen van hel spelencircuit wa ren 'alledaagse' beroe- pen. „Beroepen, die de leerlingen dagelijks te- genkomen in hun omge- ving", aldus onderwijzer Henk Jan Verka'de. Schiedam Het bestuur van het Schielandziekenhuis presenteert zich pas op 13 september aan de commissie volksgezondheid van de gemeente Schiedam. Daar zit die commissie al lang op te wachten. Met name het CDA heeft al her haaldelijk laten weten, dat de com missie meer ingelicht zou moeten worden over de verwikkelingen rond het Schiedamse ziekenhuis met zijn twee vestigingen. meenteraad heeft onder anderen Luub Hafkamp in het ziekenhuisbestuur be noemd. Deze wethouder voor welzijn en volksgezondheid kreeg al enkele malen van de commissie, waarvan hij voorzitter is, te horen dat men het bepaald niet leuk vond dat hij met zo'n takenpakket zelf geen lid was van het Sehielandbe- stuur was. Men kreeg het gevoel hierdoor informatie te missen. Gehoopt wordt dat Hafkamp daar verbetering in brengt. Het gesprek met het hele ziekenhuisbestuur is daarnaast een poging om het klimaat op te helderen. Daar kan sinds vorige maand ook wat Het venijn schuilt hierin, dat het Schie- meer op vertrouwd worden, want de ge-- damse gemeentebestuur niet meer zoveel over het lusieziexenhuis Schieland te vertellen heeft als vroeger over het (ei gen) gemeenteziekenhuis. Door de fusie met het particuliere Nolet verloor de po litiek haar absolute macht, want die moest met de Nolet-delegatie gedeeld gaan worden. Men aanvaardt weliswaar dit feit, maar zou toch naar wegen willen zoeken om meer invloed uit te kunnen oefenen op belangrijke kwesties zoals het personeelsbeleid, de vermindering van ziekenhuisbedden en de geplande nieuw bouw, die mogelijk niet doorgaat bij voortgaande bezuinigingen. In dat geval blijft de Nolet-flat mogelyk gewoon in gebruik, denkt men in de commissie volksgezondheid. Vlaardingen De Socia- listiese Partij heeft van morgen gevraagd op een spoedvergadering van de raadscommissie voor volksgezondheid en mi lieu, die nog vanmiddag had moeten plaatsvin den. Het openbaar li chaam Rijnmond heeft sinds vandaag zes rap porten over bodemon derzoek in Vlaardingen ter inzage gelegd. Met die ter visielegging wor den volgens Poppe de af spraken doorkruist, die het Vlaardingse gemeen tebestuur daarover heeft gemaakt. De rapporten zouden door Vlaardingen pas openbaar worden gemaakt, nadat de dienst gemeentewerken er commentaar op had gegeven. De stukken zijn al enige tijd in het bezit van de Vlaardingse gemeenteraadsleden. Afge sproken was dat om ondui delijkheid en onzekerheid te voorkomen eerst voor een ambtelijk commentaar gezorgd zou worden. Vervolgens zou den de rapporten in een ver gadering van de commissie voor volksgezondheid en mi lieu openbaar wdrden ge maakt. Uit een advertentie van Rijnmond bleek Poppe echter dat de stukken vandaag al ter visie gelegd zijn. In een spoedbrief aan het col lege van B en W hoeft het SP- raadslid er vanmorgen op aan gedrongen, dat die ter visieleg ging ongedaan wordt gemaakt, In augustus moet over de rap porten gesproken worden, vindt Poppe. Als die ter visie legging niet te voorkomen is, wilde hij dat vanmiddag de commissie bijeen geroepen 2ou worden om commentaar te ge ven. Volgens Poppe zou het een slechte zaak zijn, als de stuk ken door belangstellenden be studeerd worden zonder dat daar een gedegen commentaar bij gegeven wordt. „Er is in Vlaardingen niet zoveel aan de hand, in vergelijking met andere bodemverontreinigin gen. Maar als je die stukken zo leest, dan lijkt het heel wat." Vlaardingen Ds. C. Haas is gisteren tijdens een bijzondere kerkdienst bevestigd als nieu we dominee voor de Hervorm de Gemeente in Vlaardingen. De dienst, waarin de nieuwe predikant intrede deed, werd gehouden in de aula van de Groen van Prinsterer-scholen- gemeenschap. De dienst werd namens het gemeentebestuur bijgewoond door wethouder Jelle Wijnstok. Ds. Haas gaat werken in twee wijkgemeenten: Nieuwe Kerk (met als kerkgebouw de Oos- terkerk, die gedeeld wordt met de Gereformeerde Kerk) en Immanuel, vanuit de aula van de Groen van Prinster er- school. Met de bevestiging van ds. Haas wordt een vacature vervuld, die al geruime tijd bestond. Hoewel het al lang geen echte 'moeder-mavo' meer is. omdat aan de avondschool voor vol wassenen niet alleen meer moeders deelnemen, is de term nog altijd in gebruik. Aan de moeder-mavo in Schiedam van Mercurius, in het M. C. M„ de Groothuis, werden vrijdagavond de diplo ma's en certificaten uitgereikt. Dat was natuurlijk reden voor een feestje na een periode van hard werken. Of de mannen en vrouwen die tijdens de avonduren het zo zeer begeerde diploma hebben gehaald ook hun boekentassen aan vlaggestokken hebben buitengehangen is niet be kend, maar een feit is dat de vreugde bij hen net zo groot was als bij 'normale' scholie ren, die hun diploma m ont vangst mogen nemen. De avondschool voor volwas senen blijkt nog steeds in een grote behoefte te voldoen. Steeds meer leerlingen schrij ven zich in voor een dergelijke opleiding en het aantal 'afval lers' is doorgaans relatief laag. Een Schiedamse brand weerman heeft in zwem bad Groenoord het leven van een Vlaardinger ge red door hartmassage toe te passen. Tijdens die hulpverlenening werden elders in het zwembad zijn persoonlijke bezit tingen gestolen. En even later bleek ook zijn fiets gepikt te zijn. De 31-jarige drenkeling uit Vlaardingen was in het water onwel gewor den. Gelukkig had de badmeester het in de ga ten; hij haalde hem van de bodem van het bad weer boven water. De veertigjarige spuitgast werd opgetrommeld om hartmassage toe te pas sen, waarna de man weer bij bewustzijn kwam. De Vlaardinger is direct naar het Holy- ziekenhuis overgebracht. De Schiedamse redder, die zijn spulletjes op het grasveldje naast het bui tenbad had laten liggen, moest daarna constate ren dat zijn plastic tasje met onder meer een por temonnee was gestolen. Daarmee hield zijn strop niet op. Toen hij buiten op zijn fiets wilde stap pen bleek het rijwiel eveneens te zijn verdwe nen. In bad Groenoord wer den dit weekeinde ver der nog een radiocasset terecorder gestolen en twee horloges. Eerder op de dag was een 24-jarige Schiedamse vrouw op de Kerkstraat eveneens onwel gewor den. Zij was waarschijn lijk bevangen door de warmte. Vlaardingen Een 30-jarige inwoner van Vlaardingen heeft tegenover de politie be kend tot drie maal toe illegaal elektriciteit te hebben afgeno men. Het GEWB had de stroom bij hem enkele jaren geleden al afgesloten wegens wanbetaling. De man slaagde er echter via kunstgrepen in om de ontkop pelde toevoer! eidingen weer aan te sluiten. Het energiebe drijf kwam daar achter en sloot de boel weer af, waarop de wanbetaler zelf weer voor een illegale aansluiting zorgde. Dal gebeurde in drie keer. Na overleg met de officier van justitie is de doe-het-zelver het afgelopen weekeinde aange houden. Vlaardingen De Vlaardin ger J. P. Snijders heeft zijn portemonnee, die drie weken geleden werd gestolen, terug. De beurs werd door een PTT'er gevonden in een brie venbus. Er ontbrak 125 gul den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 7