16 ROTTERDAM Weinig animo voor afkickcentrum i ter meulen BEL VOOR 0KH44M4 Honden tegen 'zwartzwemmers' 39.- KORTINGEN TOT 50% Breng uw vakantie garderobe op peil Groep is moeilijk bereikbaar Flat in Ommoord uren zonder water bleyle Milieuorganisaties willen onderzoek naar zesbaksduwvaart Politie zoekt dader van moordpoging PvdA: 'Doe iets aan deelname sporters uit Zuid- Afrika' Betere wegen in Ommoord kosten dertig miljoen i Rotterdams Nieuwsblad woensdag 13 juli 1983 RZ/RV/KY/JZW Rotterdam De opvang op vrijwillige ba sis van jonge heroïnehoertjes in Rotterdam heeft tot nu toe niet aan de verwachtingen voldaan. Het nieuwe opvangcentrum voor jonge prostituées aan de 's Gravendijkwal heeft sinds de opening op 18 maart van dit jaar slechts vier meisjes opgenomen, die willen afkicken. Twee van hen zijn inmid dels doorverwezen. Het centrum, een on derdeel van de drugs-hulpverleningsin stantie de Bulldog, kan dertien meisjes te gelijk herbergen. Rsnus van Klaveren, directeur van de Bulldog, denkt dat de meeste meisjes niet voldoende 2ijn gemotiveerd de heroïne te ontwennen. „Ik denk. dat de meesten onze eisen te hoog vinden. De meisjes krijgen hier methadon. Wij controleren ie dere dag hun urine om na te gaan of ze geen he roïne bijgebmiken." „Het is niet de bedoeling, dat ze hier overdag rondhangen en 's avonds weer op pad zijn. We ei sen, dat de meisges zich actief opstellen. Dat er een zekere regelmaat in hun leven komt. Ze kunnen meedoen aan extra lessen in allerlei vakken. Al is het een naaicursus of sporten, als ze maar iets doen. ïn de praktijk blijken daartoe maar weini gen echt bereid." Toen het centrum in maart haar poorten opende, waren de verwachtingen vrij optimistisch. Ér was nu een goed geaccommodeerde instelling, speciaal voor jonge prostituées, dus zouden de meisjes zich vrijwillig melden. Bovendien was de Bulldog de enige instelling in de randstand, die 2ich speciaal met jonge heroïnehoertjes ging bezighouden. Van de vier meisjes, die 2ich wel meldden en met wie het nu redelijk goed gaat, komen er twee uit Den Haag. Van Klaveren schat zelf, dat in Zuid- Holland ongeveer honderd vrouwelijke prosti tuées in de leeftijd van 14 en 15 jaar zijn. Hij constateert, dat de laatste weken weer meer van deze meisjes op de Claes de Vrieslaan en om geving proberen klanten op te pikken. Maar ook zijn ze volgens hem de laatste maanden over de hele stad verspreid, in het bijzonder zou een aan tal naar het Oude Noorden zijn uitgeweken, „Het blijft natuurlijk gissen, waarom ze niet naar de Bulldog komen", zegt Van Klaveren. ..Mis schien omdat ze op die jonge leeftijd erg veel geld kunnen verdienen. Ze kunnen hun heroïnege bruik vrij makkelijk bekostigen en hebben de na delen ervan nog niet voldoende ondervonden." Bus Deze groep van verslaafden blijft voor de hulp verlening moeilijk te bereiken. Dat ondervond on langs ook de Rotterdamse Junkiebond, die met een bus de straat opging, om de meisjes met kleine praktische zaken te helpen, zoals een warm kopje koffie of soep. Ook daar bleek weinig animo voor te bestaan. Juist omdat deze groep zo moeilijk bereikt kan worden, is tot voor kort serieus gedacht aan ge dwongen opname voor de2e meisjes in het Haagse psychiatrisch ziekenhuis Bloemendaal, Dat zou via een besluit van de kinderrechter kunnen. Staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) maakte twee weken geleden tijdens een commissieverga dering bekend, dat het zeer twijfelachtig is of die plannen doorgaan. De bewindsvrouw twijfelt aan het resultaat van gedwongen opname en of het in de praktijk mogelijk zal zijn de meisjes op te slui ten, Een meerderheid in de Tweede Kamer is te gen de gedwongen opname. Ook zei de staatssecretaris tegen de commissiele den, dat de noodzaak van een gedwongen opname was weggevallen, omdat er inmiddels voldoende opvangmogelijkheden zijn voor jonge heroïne hoertjes. Zij verwees daarbij naar de Bulldog in Rotterdam. Ook Van Klaveren, die veel ervaring heeft met de opvang van heromeprostituées, ziet niets in ge- door Dirk Mellema dwongen opname. „Ik denk, dat ze daardoor on handelbaarder worden. Ook vallen ze volgens mij weer snel in hun verslaving terug, zodra ze weer op straat staan. Kijk maar naar de verslaafden, die een tijdje in de gevangenis hebben gezeten. Ze be ginnen na hun vrijlating allemaal weer te gebrui-. ken." De Rotterdamse gemeenteraad nam ïn april wel het besluit op kleine schaal in het Delta-zieken huis jonge heroïne-prostituées gedwongen te laten afkicken. Er zullen ten hoogste twee meisjes tege lijk voor een korte periode van enkele weken op genomen kunnen worden. Zodra de kinderen li chamelijk zijn ontwend, zullen ze ergens anders worden ondergebracht. Volgens de Rotterdamse wethouder W.J. van der Have is de gedwongen opname noodzakelijk, om dat geen enkel kindertehuis de meisjes verslaafd wil opnemen. Rinus van Klaveren; 'Gedwongen opname zal ook geen resultaat hebben' Rotterdam -Terwijl bui ten het kwik opliep naar een temperatuur van der tig graden, zaten gisteren de bewoners van het 164 woningen tellende flatge bouw aan de Sinclair Le- wisplaats in Ommoord en kele uren zonder water. Gewaarschuwd door een inderhaast door de huis meester in de hal van het gebouw opgehangen briefje, had een aantal be woners voorzorgsmaatre gelen getroffen en em mers en pannetjes met water klaar gezet. Anderen hadden het briefje niet gezien en draaiden te vergeefs aan de kranen. Maar enkele uren nahet tijdstip waarop het water weer uit de leidingen had moeten stromen, zaten de ge zinnen nog steeds zonder wa ter. En langzaam maar zeker sloeg de hitte toe. De stort bakken in de toiletten gaven slechts een droog gorgelend geluid, verkoelende douches gaven geen water en de kin derbadjes op de balkons kon den niet worden bijgevuld. En in het acht verdiepingen tellende gebouw sloop de on rust binnen. Men vreesde voor een wel erg hete nacht. In paniek belden enkele be woners de brandweer. Zon der succes. Men zocht het ho gerop en wendde zich tot de plaatsvervangend comman dant Klouwens van de Rot terdamse brandweer, die hierop de alarmcentrale in schakelde. Kort hierna reed er al een brandweerwagen naar de bewuste plaats, met de bedoeling de bewoners van water te gaan voorzien. Hangend over de bloedhete balkons zagen de dorstige be woners de brandweer arrive ren. Er werden zuchten van verlichting geslaakt. De brandweerlieden namen ech ter het zekere voor het onze kere en In een willekeurige woning werd een kraan opengedraaid, waaruit on middellijk een straal koel lei dingwater stroomde. De werkzaamheden aan de lei dingen bleken zojuist te zijn beëindigd. „Gelukkig, we hebben na vele uren einde lijk weer water", merkte een .van de bewoners nog op, ter- «wijl de brandweerwagen uit Ihet zicht verdween. „Toch is het een vreemde zaak, dat we juist bij deze temperaturen zolang zonder water worden gezet. Je moet er niet aan denken wat er had kunnen gebeuren; Ik denk dat ik in het hele flat gebouw zo'n beetje de enige ben die een brandblusser in huis heeft..." I 'rotest Middel land tegen overlast prostitutie Gezeten op klapstoeltjes bezetten de bewoners de rijbaan van de Claes de Vrieselaan. Rotterdam Ongeveer honderd bewoners van de wijk Middelland hebben gisteravond tussen half elf en half twaalf de rijbaan van de Claes de Vrieselaan geblokkeerd. Veel bewoners hadden een klap stoeltje bij zich, waarmee zij op de rijbaan gingen zitten. Zij protesteerden hiermee opnieuw tegen de overlast van de prostitutie, die op en rond de Claes de Vriese laan de laatste weken weer zou toe nemen. Een aantal prostituees zou gebruik maken van particuliere woningen. Zij huren in dat geval een kamer van een bewoner. De actie was spontaan opgekomen tijdens een bewonersver gadering. De politie heeft onlangs besloten 's nachts min der personeel lopend in de omgeving te laten surveilleren. Een aantal agenten hield de actievoerders gis teravond in de gaten, maar hoefde niet op te treden. Wel leidden zij het verkeer om. Rotterdam Het zwembad De Plompert aan de Zuider parkweg 10 in Rotterdam-zuid trekt momenteel ongekende aantallen bezoekers. Een met te schatten aantal verkiest als toegangsweg naar het verkoe ling brengende water echter niet de hiervoor geldende pa den langs de kassa's, maar geeft er de voorkeur aan via sluipwegen het bassin te berei ken. Hierbij schrikken de illegale zwemmers er niet voor terug de afrastering rond het open- lucbtbad te vernielen. Door die gaten in de omheining groeit de stroom n iet-betalen de toeschouwers gestaag. Dit tot ergernis van de beheerder van het bad, die in het verle den elders al eerder met het fenomeen 'zwart2weminers' geconfronteerd werd. Toen gaf het op geregelde tij den patrouilleren met een af- ferichte hond enigszins uit- omst. En dit staat vanaf van daag ook de niet-betalende be zoekers van De Plompert te wachten. Om de stroom door de bosjes sluipende zwemmers te kunnen afstoppen is de hulp ingeroepen van de leden van een hondenclub, die rond het complex gaan patrouilleren. De aanwezigheid van de hon den moet de 'zwarizwemmers* buiten de perken gaan hou den. ADVERTFNTIE Onderstaande bleyle speciaalzaken maken een vuist. Om plaats te krijgen voor de splinternieuwe en beeldschone najaarscollectie, ruimen zij rigoreus op. Bleyle Annaar Achterom 101. Dordrecht. Tel 078-310107 Bleyle Lambert de Jong - Hoogstraat 5, Gouda. Tel. 01820-14138 Bleyle in de Beethovenstraat Beethovenstr. 75. Amsterdam. Tel. 020-739935 Bleyle aan het Noordeinde Noordeinde 10. Den Haag. Tel. 070-650620 Bleyle aan de Coolstngei Cooisingel 48a. Rotterdam. Tel. 010-140356 Bleyle for Merl Noordeinde 10 a, Den-Haag Tel. 070-659545 Rotterdam Negen naiuur- en milieubeschermingsorgani saties hebben minister Smit- -Kroes van Verkeer en Water staat gevraagd een onderzoek in te stellen naar de gevolgen voor het milieu van de zes baksduwvaart. De stichting Natuur en Milieu heeft dat dinsdag meegedeeld. De vaste kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat is in april ak koord gegaan met proefnemin gen met zesbaksduwvaart tus sen Lobith en Europoort. De kamercommissie verwacht wel nadelige gevolgen voor het milieu en heeft daarover haar zorgen geuit. De rijkswaters taatsnota Duw- vaart met zes bakken of vier vergrote bakken vermeldt zeer nadelige ingrepen in het rivierengebied, zoals de bocht- verruiming in de Waal bij Nij megen en in de Oude Maas bij Heeijansdam en extra oever verdedigingswerken langs on der meer de Waal. Volgens de natuurorganisaties bevat de nota slechts zeer globale infor matie over te verwachten aan tasting van natuur en land- sehao. De resultaten van het door de natuurorganisaties bepleitte onderzoek mogen niet ontbre ken als een definitieve beoor deling over de zesbaksduw vaart plaatsvindt, zo stellen de natuurorganisaties. Rotterdam De politie is op zoek naar een man, die gister avond in een koffiehuis aan de Busken Huetstraat probeerde een 36-jarige Rotterdammer neer te schieten. Hij wilde wraak nemen, na een ruzie over geld. Nadat hij de trekker had over gehaald, ketste het wapen. De Rotterdammer vluchtte. Een omstander probeerde het vuurwapen van de man af te pakken, waarbij een schot af ging. Na een worsteling zag de dader kans te ontkomen. ADVERTENTIE Een fantastisch Ifchteffekt. geeft deze keurig afgewerkte M-store die erg sierlijk voor uw raam hangt, van 100% polyester kwaliteit. Nu met ongekend voordeel' Met een ca 25 cm hoge kant. In wit of écru. Afm. 250 x 197 cm voor 4Ó0 x 197 cm voor 69,- 600 x 197 cm voor 98,- Rotterdam De Partij van de Arbeid heeft haar partijgeno ten in de Rotterdamse ge meenteraad opgeroepen, op te treden tegen de deelname van Zuidafrikaanse sportlied^ aan wedstrijden in Rotterdam. De socialistische partij is ver baasd over het feit, dat het ge meentebestuur niet heeft op getreden tegen de deelname van een Zuidafrikaanse cric ketspeler, afgelopen zondag in Rotterdam. „Kennelijk gaat het college ervan uit dat be strijders van de apartheid vrij elijk hun land kunnen verla ten om hier en daar voor de aardigheid wat sport te bedrij ven", schrijft de fractie aan de partijgenoten in de gemeente raad. De PvdA wil dat de gemeente een actief beleid voert tegen uitingen van lokaal en inter nationaal racisme, van welke aard dan ook. Deelname van Zuidafrikaanse sportlieden aan Rotterdamse sportevene menten keurt de fractie af, omdat deelname de onjuiste indruk zou kunnen wekken dat het college of het gemeen tebestuur van Rotterdam het apartheidsregiem in Zuid- Afrik a billijkt. De PvdA vindt dat Rotterdam juist een effectief beleid moet voeren op het ontmoedigen en daadwerkelijk tegengaan van Zuidafrikaanse deelname. In een reactie zeggen burge meester en wethouder dat hun standpunt uitsluiten als college is ingenomen en niet als ge meentebestuur. De vraag of er al dan niet sprake is van een 'ongewenst persoon', wil Het college overlaten aan de rijks overheid. Ommoord Ruim dertig mil joen gulden gaat de wegverhiè- tering in Ommoord kosten. De wegen in Ommoord zijn prac- tisch allemaal in meer of min dere mate verzakt en zelfs ge vaarlijk. Door gebruik te ma ken van de open gaten in Om moord is het mogelijk de her- bestratingsplannen te betalen. Bijna 85 procent van de wegen in Ommoord is slecht tot zeef slecht. De deelgemeente Prins Alexander dringt allang aan op uitvoering van de herbe- stratingsplannen, maar de fi nanciële mogelijkheden stop- den uitvoering in de weg- Voor het 'wegenvierkant' rond Ommoord is een bedrag van meer dan dertien miljoen gui de- nodig. Tussen de achttien e' negentien miljoen gulden is nodig voor de uitgestelde aan leg van wegen en groen in het middengebied van Ommoord. De plannen tot herprofilering van het wegenvierkant gaan uit van een versmalling van de wegen, waarmee de deel raad vorig jaar al heeft inge- sumd. Extra ruimte voor an dere doeleinden dan voor ver keer levert de versmalling nauwelijks op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4