16 Overleg over gouden handdruk ontslagen directie Volkswoningen WimZwama: 'Ik had alleen op binnenwater gesurfd9 GRAAG .GEDAAN. ka»»ëSu./ BEL VOOR 310-144144 ,ass=33SBBr-' Rotterdam saneert de Waaldijk zelf Novotel wil motel bij Woudesteiii 9 Wie zwijgt stemt toe9 'Neptuiras'- team gehuldigd Wethouder Vermeulen niet bij voorbaat tegen een regeling Oud-Beijerlander beleeft hachelijk avontuur op Noordzee Stukgoedwerkers positief over haven-akkoord Rotterdams Nieuwsblad vn]dag 15 juk 1983 SZ/RV/RY/RW Rotterdam Het succesvolle team van de Rotterdamse mo- delbootvereniging 'Neptunus', dat afgelopen weekeinde de gouden medaille won bij het wereldkampioenschap in Bul garije, Is gisteren gehuldigd in het clubgebouw aan de Slie- drechtsestraat. Het team won het goud in de klasse F6, een op tijd uitge voerde show. De Nederlanders kwamen met een op schaal ge bouwd containerschip, de Ned- lloyd Delft. De show omvatte een volledig uitgevoerde bin nenkomst in de haven van het 5.20 meter lange 2eeschip. Het team be stond uit de he ren Blom, Ver hezen, Van Os, Helbers, Cupe- do, Matser. Sap en Van Belle. De show werd ondersteund met verschillende sleepboten, loodsboten en andere schepen, die doorgaans betrokken zijn bij de binnen komst van een dergelijk schip. De 'Neptunus'- leden werden ingehaald door hun mede-leden, enkele verte genwoordigers van de deelge meente en ver tegenwoordigers van Nedlloyd. De Nedlloyd Delft op het droge, omringd door de sle pers. zoals die het container schip op de we reldkampioen schappen in Bulgarije feil loos de haven in brachten. Rotterdam Het college van B en W heeft besloten om on derzoek en en sanering van de aan de Waaldijk in Delfshaven aangetroffen bodemverontrei niging in eigen beheer uit te voeren. Voorwaarde daatoe is wei dat over de financiële gevolgen overeenstemming wordt be reikt met het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne (VROM). De procedure vol gens de interimwet bodemsa nering zou te veel tijd vergen, zodat vertraging zou ontstaan in de plannen voor 350 tot 400 woningen. Daaruit zou een aanzienlijk renteverlies voort vloeien. Na onderzoeken door de- Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) bleek ter hoogte van een voormalig gal vanisch bedrijf de grond te zijn verontreinigd met zware metalen. Ten oosten van de Buizenwaal werd een olieve rontreiniging ontdekt van on geveer 900 kubieke meter. Op het terrein van een voormalig overslag- en handelsbedrijf zijn verontreinigingen door koolwaterstoffen geconsta teerd. Tenslotte bleek ook het slib van de Buizenwaal plaat selijk verontreinigd te zijn met olie en zware metalen. De verwachting is dat op de eerste drie genoemde plaatsen saneringsoperaties nodig zijn. Bij de verontreiniging van de binnenhaven De BuizenwaaJ kan waarschijnlijk volstaan worden met afdekken van het slib met een laag schone grond van twee tot vijf meter. De saneringskosten worden globaal geschat op drie miljoen gulden. De wonïngbouwactivitelten in Delfshaven zijn gepland voor 1935 en 1986. De aanvang van de bouw staat of valt met de gedeeltelijke demping van de 13 ui zen waal. Hiervoor is name lijk een zettingstijd van mini maal anderhalf jaar nodig. Uitstel van demping betekent een vertraging van de bouw met één jaar of meer. Rotterdam Novotel Nederland heeft plannen om een motel te bouwen aan de oostkant van Rotterdam op het gebied Woudestem. Met het Grondbedrijf zijn contacten over een vestiging op de hoek van de Abra ham van Rijckevorselweg en de Kralingse Zoom Eerder had Novotel bij de gemeente Capelle aan den IJssel een optie op een terrein aan de Hoofdweg op de grens van Zevenkamp en Capelle langs de A 20 naar het oosten. Het concern heeft echter van deze optie afgezien Nu is Novotel bezig met een studie naar de mogelijk heden voor een motel-hotel langs de A 16 naar het zuiden. Het architectenbureau Van Nierop en v.d. Hoeven is bij de voorbereidingen betrokken. Novotel heeft al enkel jaren een motel-hotel m Schie dam langs de A 20 voor de regio Rotterdam. Dit hotel is twee jaar geleden uitgebreid met 40 kamers uitge breid. Rotterdam De raad van commissa rissen van de Maatschappij voor Volkswoningen NV onderhandelt over 'gouden handdrukken' voor di recteur J. Th. Swaters en adjunct-di recteur H.C. van Haeringen, die in april ontslag is aangezegd. Ingewijden beweren dat Swaters op zijn minst drie ton kan eisen. Ze berekenen dat Van de raad van commissaris sen maken onder anderen deel uit oud-minister W.F. Schut (ARP), het VVD-raadslid Nel van der Pol - Van den Dorpel, mr. André Bakker van de Ad- vokatenkollektief en notaris mr. M.J.J. Boelen, tevens lijst trekker van de VVD bij de deelraadsverkiezingen in Schiebroek. op basis van het salaris van de vijftig jarige directeur (volgens rijksnormen te ramen op ongeveer ƒ80.000) en het feit dat hij als directeur nog vijftien jaar had kunnen werken. De commis sarissen van Volkswoningen weigeren commentaar te geven op de onderhan delingen. Overleg met wethouder Met de wethouder van stads vernieuwing, ir. Pim Vermeu len, is al overlegd over de 'gouden handdrukken'. Wo ningbouwcorporaties moeten de gemeente raadplegen over (hoge) afvloeiingsregelingen. De gemeente heeft namelijk een toezichthoudende taak op de financiën van door het mi nisterie toegelaten instellin gen, die met rijksgelden wo ningen mogen beberÈn en ex ploiteren. De wethouder heeft niet op voorhand gezegd dat hij zich zou keren tegen de 'gouden handdrukken'. Dat betekent dat Volkswoningen voor de af vloeiingsregelingen zelf geld moet onttrekken aan de alge- Oud-Beijeiïand De schrik zit hem nog flink in de benen. Wim Zwama. (24) uit Oud-Beijerland, die gisternacht urenlang met zijn surfplank op de Noordzee heeft rondge dobberd, denkt met ge mengde gevoelens terug aan zijn hachelijk avon tuur. De Oud-Beijerlander was woensdagavond laat mei een 32-jarige Eindhovense vriend gaan surfen op de Noordzee. „We hadden de hele dag nog geen tijd ge had. Omdat het zulk rus tig weer was. besloten we alsnog even naar de Maasvlakte te gaan om een uurtje te surfen", ver telt Wim Zwama. Nadat zij ter hoogte van Rockanje te water waren gegaan, kwam het tweetal door eb en wegvallende wind enige tijd later in moeilijkheden. De Oud- Beijerlander: „De stro ming was op bepaalde plaatsen zo groot gewor den, dat ik meegezogen werd en het zeil niet meer omhoog kon houden. Mijn vriend daarentegen geluk te het nog wel om aan kant te komen." Zwama, die zich zo'n an derhalf jaar intensief be zighoudt met surfen, moest zich urenlang met de stroom laten meevoe ren. Uiteindelijk wist hij Uit onze krant van giste ren. al roeiend de oevers van het natuurreservaat De Kwade Hoek tussen Goe dereede en Ouddorp te be reiken. „Het enige dat ik me herinner is dat ik aan land ben gegaan en mijn plank op het strand heb gesleept. Ik had totaal geen besef van de tijd", zegt Zwama, die zich ook niet kan herinneren hoe lang hij heef! gelopen om in Goedereede te komen, waar hij contact opnam met de Rijkspolitie. Inmiddels was men al enige uren bezig met zoek acties, nadat de politie was gealarmeerd door de vriend van de Oud-Beijer lander. Aan de zoekacties namen twee reddingboten van de Zuidhollandse Reddingsmaatschappij en nog vier andere schepen deel, terwijl de marine een fregat inzette en de Belgische luchtmacht zelfs met een helikopter assisteerde. Hij zelf zegt zich voorlo pig niet meer op zee te wagen. „Tot dusver heb ik door Wim Abrahamse eigenlijk alleen maar op binnenwater gesurfd. Voor het zeilen op zee heb je echter aanzienlijk meer ervaring en kennis van de stromingen nodig." Voor collega-plankzeïlers heeft hij nu een duidelijk advies: „Waag je alleen in groepsverband of met er varen surfers op zee", luidt zijn devies. Rotterdam De leden van de Vervoersbond FNV die werkzaam zijn in de stukgoedsecor zijn in het algemeen redelijk positief over het principe-akkoord voor de werkgelegenheid en de cao '83. Kaderleden van de bond hebben dat laten weten nadat negentig procent van de le den mondeling is geïnformeerd. Deze informatieronden gaan vooraf aan het re ferendum over het akkoord; de uitslag daarvan is 15 augustus bekend. De bond gaat ervan uit dat de leden positief zullen reageren. De bond hoort wel de klacht dat er fors moet worden in geleverd bijna vijf procent voor tien pro eent werktijdverkorting en niet volledig water dichte werkgelegen heidsgaranties. Het bestuur van de bond blijft er echter bij dat het bereikte akkoord het best haalbare is en dat er geen ander alternatief bestaat dan een koude sanering van de met een overcompleet kam pende stukgoedsector. Oppositiegroepen in de haven hebben volgens de bond geen greep op de FNV-leden. door Kees Jonker mene bedrijfsreserve of dat die door de gemeente worden be taald. In ieder geval is duidelijk dat de commissarissen ervan over tuigd zijn dat ze niet sterk staan in hun motivatie, die leidde tot de ontslagaanzeggin gen. De onderhandelingen duiden er op dat Volkswonin gen het liever niet op een pro cedure laat aankomen. Komt men niet tot een ak koord over een gouden hand druk dan zal adjunct-directeur Van Haeringen zijn ontslag bij het Gewestelijk Arbeidsbureau moeten aanvechten. Eerst moet Volkswoningen dan ech ter een ontslagvergunning aanvragen bij het GAB. Als statutair directeur zou Swaters (nu in de ziektewet) zijn ont slag kunnen betwisten voor de kantonrechter. Procedure De commissarissen steken niet onder stoelen of banken dat ze de hele kwestie het liefst in beslotenheid hadden willen af wikkelen. Al sinds de zomer van '80, toen de naam Swaters viel als mogelijk plaatsvervan ger van directeur H.J. den Dunnen, hadden de commissa rissen kritiek te verduren ge had. Den Dunnen trad uitein delijk in januari 1981 uit als directeur. Deze bij de wijkbe woners zeer geliefde directeur bleek niet te kunnen mee groeien in een klimaat van verhoogde activiteiten in het stadsvernieuwingsproces. Hij was eerlijk genoeg om dat zelf toe te geven. Als gevolg van de weinig overzichtelijke bedrijfsvoering van Volkswoningen besloot de raad van commissarissen het consultants-bureau Krekels, Van der Woerd en, Wouterse in te schakelen. Opdracht was het opzetten van een nieuwe organisatiestructuur. Het ingehuurde bureau liet het onderzoek verrichten door werknemer H.C. van Haerin gen, die vervolgens per 1 mei '80 directeur werd van Volks woningen. Toen was Den Dunnen in feite al gestopt. Met dien verstande dat Van Haeringen de functie zou krij gen van - niet statutair - ad junct-directeur met procuratie bevoegdheid als er een nieuwe directeur gevonden zou wor den. Swaters dong naar de direc teursfunctie, nadat zijn sollici taties in soortgelijke functies bij de woningbouwverenigin gen 'De Combinatie' en TJssel- monde' op niets waren uitgelo pen. Toen al protesteerde 1 et perso- Zote*rm. moeite krijgt u een kmidenwijzer Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even ff ^a, verandering in. Adres: Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I p0stcc. en goed beloond! Want voor die kleine» vu 1 - ff W°Onpidafs. Adres;. I ^Cod,, Tetooon: ^tourdehfv I fc,. 3000vu»'fhd. I Organisatie Walertribunaal over wegblijven industrie: Rotterdam Teleurgesteld heeft de organisatie van het eerste Internationale Watertribunaal gisteren gereageerd op het bericht, dat de Vere niging van de Nederlandse Chemische Indus trie geen acte de presence wil geven op het tri bunaal, Woordvoerder Boudewijn Heidenrijk: „Wie zwijgt, stemt toe, zou ik zo zeggen." Hij spreekt het oordeel van de VNCI, dat er globale gege vens worden gehanteerd met klem tegen. „Alle aanklachten zijn wel degelijk goed onder bouwd, Bovendien is de jury volstrekt onafhan kelijk. Iedereen, die straks zal worden aange klaagd krijgt trouwens ruimschoots de kans de aanklachten door te nemen en eventuele ver weren te voeren. De VNCI kent nu nog niet eens de beschuldigingen." Dat het Watertribunaal geen correcte normen zou aanhouden, is in zijn ogen ook pertinent onwaar. „De normen, die de Europese minister raad heeft opgesteld voor de kwaliteit van het oppervlaktewater zijn ons uitgangspunt. Dat is toch algemeen aanvaard?" neel van Volkswoningen. Het personeel maakte niet in de laatste plaats bezwaar tegen het feit dat directeur Den Dunnen in het geheel niet be trokken werd bij de benoe ming van zijn opvolger. Royaal aanbod Verontwaardiging bij het per soneel ook al na een van de eerste maatregelen van direc teur Swaters. Hij wilde het oude kantoor van de Maat schappij voor Volkswoningen aan de Oudedijk 21 verbou wen om er zelf in te gaan wo nen. In dat pand woonde toen nog het echtpaar Ardon, bei den in dienst van Volkswonin gen. De raad van commissaris sen bleek er veel aan gelegen te zijn en deed de familie Ar don royale voorstellen: een - even goedkope woning in Oos- terflank, gratis verhuizing en, stoffering, J Het oude kantoorpand moest voor Swaters worden vrijge maakt. In een door Schut on dertekende brief: „Goed eco nomisch beleid, van belang voor continuïteit van de Maat schappij brengt met zich mee dat vermogen (bedoeld wordt het ongebruikt leeg staan van de benedenverdiepingen van het pand Oudedijk 21 -red.) aanvaardbare vruchten af werpt." In Oosterflank bleek geen ge schikte woning voorhanden, zodat moest worden overge gaan tot aanschaf van een pand aan de Oranjelaan (prijs ƒ199.500; huur ƒ600). Toen kon dat nog zonder al teveel pro blemen: de algemene bedrijfs reserve van Volkswoningen was begin '80 nog acht miljoen gulden; nu wordt het tekort geschat tussen de tien en twin tig miljoen. Eén procent Nog voor de familie Ardon verhuisde kreeg Swaters uit publicaties in het RN het ver moeden dat het pand wel eens gekraakt zou kunnen worden. Hij liet het onbewoonde ge deelte van het pand 'onklaar' maken (losgerukte toiletpotten en deuren). Wat de uiteindelijke verbou wing gekost heeft is niet dui delijk. Van januari tot eind mei is men daaraan bezig ge weest. Mevrouw Ardon, die pas in maart naar dc Oranje laan verhuisde, heeft geconsta teerd dat er gemiddeld vijf man met de verbouwing bezig waren. Elke willekeurige aan nemer zou daarvoor al gauw 175.000 gulden in rekening moeten brengen.. Anderen - wellicht niet van enige rancu ne gespeende ramingen - van Volkswoningen-personeel la gen zelfs boven de drie ton. De huur die de directeur werd berekend bleek relatief laag: jaarlijks twaalf procent van zijn bruto jaarsalaris. Schut lichtte dat destijds toe: „Wij brengen onze directeur het zelfde in rekening als wat de burgemeester van een grote stad aan huur betaalt voor zijn dienstwoning." Nu brengt de woning van Swaters de raad van commis sarissen nog eens extra in ver legenheid. In zijn arbeidscon tract is de clausule opgenomen dat de directeur bij ontslag het pand moet ontruimen. Swaters 1 echter vecht dal ontslag aan, zodat als er geen akkoord komt over de 'gouden hand druk', hij aan de Oudedijk kan blijven wonen. In ieder geval tot er dan een gerechtelijke beslissing valt. De raad van commissarissen maakt zich al weer op voor de sollicitatie-procedure voor een nieuwe directeur. Duidelijk is wel dat men Swaters niet denkt te kunnen handhaven in zijn directeursfunctie, zoals hij die tot voor kort uitoefen de; wie ook die gouden hand druk (uiteindelijk) zal moeten betalen: de huurders van Volkswoningen (via de alge mene bedrijfsreserve) of alle Rotterdamse belastingbetalers (via een gemeentelijk bijdra ge).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4