Vermiste vliegenier Fikke overleeft crash: ''Een mysterie la Huisartsen negeren Sehieland- ziekenhuis Maassluis staat borg voor Verolme Elektra Huizen in Zeeheldenbuurt blijven gehandhaafd VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEOAMSEm EHIURANI lllilt WATERWEG COURANT FAMILIE HAD HOOP AL OPGEGEVEN ROTTERDAMS NIEUWSBOD Patrimonium zegt opknapbeurt toe Versteviging kade: meer werk èn geld Vlaardingen/Djakarta Tien dagen zwierf hij spoorloos en vermist op de Javazee rond. Eigenlijk was Eüj al opgegeven, maar de Vlaardingse heli- copterpiloot Quentein Fik ke heeft een vliegtuig-on geluk tussen de Indonesi sche eilanden Java en Bor neo op wonderbaarlijke wijze overleefd. Alle goede dingen bestaan in drieën. _J STEEDS MEER PATIËNTEN NAAR ROTTERDAM VERWEZEN WOENSDAG 20 JULI 1933 Maassluis De gemeente Maassluis staat borg voor Verolme Elektra (VE). Zon der de verwachte strubbelin gen spraken de politieke par tijen zich gisteravond in een spoedvergadering eensgezind uit om dit van het RSV-con- cern losgekoppelde bedrijf de helpende hand toe te steken. VE krijgt nu zo goed als zeker tot 31 maart 1986 de kans haar eigen voortbestaan te bewijzen. CDA-raadslid Leo Spil omschreef het ge baar als „het toewerpen van een reddingsboei met een vaste lijn." De in ruime getale opgekomen VE-personeelsleden ervaarden de garantiestelling van ander half miljoen als een stap in de goede richting. „We richten ons weer langzaam op", ty peerden sommige werknemers de huidige stand van zaken. „We zullen bewijzen, dat Ver olme levensvatbaarheid heeft. In de laatste vijf maanden hebben we al voor acht mil- joen aan orders binnen ge sleept." Hoe de toekomstige tijd er uit komt te zien, hangt nu af van de onderhandelingen tussen Verolme Elektra en de banken ABN en AMRO. Maassluis heeft toegezegd borg te staan, maar heeft daar wel een aan tal voorwaarden aan verbon den. Zo zullen de VE-onder- handelaars bij de bank moeten hard maken, dat de gemeente twintig procent (ongeveer een miljoen gulden) van de op brengst van grond en gebou wen krijgt uitgekeerd, indien het bedrijf zich toch niet op ei gen benen staande weet te houden. In feite lijdt Maassluis met die eis nooit een echt grote finan ciële strop bij een faillisse ment. Daarnaast nam de raad in overweging, dat VE het zonder waarborg zeker niet redt en de gemeente dan sa men met het rijk bijna twee honderd werklozen moet on derhouden. Al die nieuwe uit keringen zouden niet minder zwaar op de gemeentekas drukken. Door de borgsom van 1,5 miljoen (de provincie neemt eenzelfde bedrag voor haar rekening) zijn de banken echter bereid VE geld te ver strekken, waardoor de werk gelegenheid in het Waterweg gebied een niet nog grotere knauw krijgt. Niet alleen ABN en AMRO moeten positief reageren, ook Verolme zelf is een drietal voorwaarden onder de neus gewreven. Er dient allereerst een duidelijk overlevingsplan te worden gemaakt. Daarnaast moet er een nieuwe directeur komen; een commercieel ster ke man uit de gelederen van het bedrijf dat VE wil overne men. En als derde voorwaarde zal een verkooporganisatie op poten moeten worden gezet, want deze afdeling is nu na de loskoppeling van het RSV- concern nagenoeg verdwe nen. Niettemin blijken zowel de ge meente als Verolme Elektra hoopvol gestemd over een goe de afloop. Na een sterke in krimping van het personeel in de laatste vijf maanden (21? man kwamen op. straat te staan) lijkt er werk tot zeker 1988 te zijn. Het ministerie van defensie plaatste bijvoorbeeld een order van vier miljoen. De opdrachten gelden evenwel grotendeels voor de VE-fa- briek; de zogenaamde buiten dienst draait bijzonder matig. Om echt te kunnen overleven zou deze montage-afdeling, als er geen verbetering optreedt, moeten word en afgestoten, wat opnieuw ontslagen bete kent. Quentein Fikke: „Ze kijken me hier in Dja karta aan of ik een wereldwonder ben..." Schiedam/Vlaardingen De provincie Zuid- Holland haalt voor twee projecten, die in Schie dam en Vlaardïngen ex tra werk scheppen, in to taal 1,65 miljoen gulden uit het werkgelegen heids fonds. In beide gevallen gaat het om verbetering van kademuren. Vlaardïn gen, die van vijftien pro jecten in Zuid-Holland op de grootste tegemoet koming kan rekenen, krijgt negen ton voor de beschoeiing van de Ko ningin Wïlhelmlnaha- ven. In Schiedam draagt de provincie 7,5 ton bij in de bouw van een ka demuur langs het voor malige terrein van scheepswerf De Nieuwe Waterweg, dat tussen de Wilhelminahaven en het gelijknamige .zeekanaal in ligt. Dit terrein wordt gereconstrueerd, mede in verband met het storten van verontreinigde grond, en daarvoor is een versterkte kade no dig. Vlaar dinger 10 dagen spoorloos in Javazee Vlaardingen De woningen in de De Ruyterstraat en de Spoorsingel, die onderdeel uit maken van de huizen in de zo genaamde schil van de Zeehel denbuurt waarvoor de renova tie onlangs werd afgewezen, blijven voorlopig nog vijftien jaar gehandhaafd. Het bestuur van de woningcorporatie Pa trimonium heeft dat besloten. Maandagavond heeft de bewo- nersgroep van de Zeehelden buurt daar de definitieve toe- egging over gekregen. De be- wonersgroep is erg tevreden met deze toezegging, hoewel de teleurstelling over het niet doorgaan van de renovatie op de achtergrond toch is blijven hangen. Het besluit geldt niet voor de 26 woningen aan de 2e Van Leyden Gaelstraat. Die huizen hebben vrijwel geen construc tieve gebreken, maar de wo ningbouwvereniging vindt de enorme scheefstand toch een groot bezwaar. De corporatie is bang dat de woningen in de toekomst juist door die scheefstand onverhuurbaar zullen zijn, of dat de toekom stige bewoners er niets voor zullen voelen de jaarlijkse huurverhoging te betalen. Om die reden is 5 in juni tijdens een vergadering van de pro jectgroep voor de stadsver nieuwing ïn de bvuurt mede gedeeld, dat die huizen zullen worden gesloopt. Afgesproken is, dat de 32 wo ningen die nu toch zullen blij ven staan een onderhouds beurt krijgen. Het bureau Bouwhulp uit Eindhoven, dat fungeert als bewonersdeskun- dige voor de Zeeheldenbuurt, heeft al uitgerekend dat een onderhoudsbeurt die er op ge richt is alle klachten weg te werken zeker een bedrag van 15.000 gulden per woning zou vergen. Over het bedrag dat per huis zal kunnen worden uitgegeven heeft de woning bouwvereniging zich nog niet uitgelaten, maar er is tijdens de vergadering van maandag avond ook niet over een maxi mum bedrag gesproken. Na de vakantie gaat Patrimonium ten lijst van gebreken opstel len, aan de hand waarvan een plan wordt opgesteld. Dat plan zal vervolgens aan de bewo ners worden voorgelegd. Een huurverhoging zal niet het ge volg zijn van de onderhouds- ronde, tenzij wordt overeenge komen dat bijvoorbeeld ook isolerende voorzetramen zul len worden aangebracht. De bewoners van de Zeehel denbuurt zijn voorlopig te vreden met de beslissing van Patrimonium. Zie daar voor ook pagina 11 Zaterdag kreeg zijn overge lukkige vrouw het telefoon tje, dat hij veilig en wel aan land was gespoeld. Momen teel verblijft hij nog in Dja karta voor een nader onder zoek. Dit weekend wordt hij weer thuis verwacht. in Nederland Fikke (uiterst links) samen met Veronica's Jan de Vries van 'Op Jacht naar de schat' op de foto in Bali. Resi Fikke kan het wel van de daken schreeuwen, zo dolblij is ze. „Vorige week maandag nog .werd me verteld, dat hij dood was. Nou ja, volledig vermist", lacht ze emotioneel en opge lucht. „Dinsdag waren er twee mannen van de zaak hier om de papieren te regelen. Die hadden ook alle hoop opgege ven. Anders kom je toch niet? En eergisteren zou ik de over- lijdensacte in orde maken... Tot ze plotseling belden: hij lééft; we hebben 'm gevon den." Quentein Fikke (35) vertrok 4 juli vanuit Nederland naar Djakarta, waar hij telkens acht weken werkt als piloot en vliegtuig-instructeur voor In donesia Air Transport. Hij kreeg de taak een gereviseer de Alouette-2 helicopter naar Surabaja terug te vliegen. Donderdag 7 juli verliet hij de basis op Balikpapan voor zijn vlucht over de Javazee, waar na hij uit het beeld verdween. Onverklaarbaar Fikke, omschreven als een ui terst geroutineerd piloot met zestien vliegjaren, blijkt door nog onverklaarbare reden er gens boven open water de koers te zijn kwijtgeraakt, „Hij meldde alleen: 'Ik zit over vijf minuten zonder benzine. Ik ga landen'. En toen was er hele maal niks meer. Het laatste wat ze van hem hoorden...", aldus Resi. Nog niemand begrijpt hoe Fik ke toen zo spoorloos kon ver dwijnen. Op zijn route werd hij door een vliegtuig begeleid en twee minuten later kruiste een ander toestel zijn koers. Schepen en vliegtuigen wer den later bij de zoekactie inge zet, Zonder resultaat. Resi Fik ke: „Ze hebben niks gevonden. Geen olievlek, niks. En dat kan alleen, als hij zich de zee had ingeboord." door Cock Riineveen Na tien dagen was van zowel de Alouette als van kapitein Fikke nog geen ontdekt „Het Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau, voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. Naam_ Adres Noteer mi.v van het Rotterdams Nieuwsblad als nieuwe abonnee Postcode/Plaats_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een set tennisballen naar: I Naam I Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Rotterdams Nieuwsblad, Antwoordnummer 834, 3000 VB Rotterdam. Adres Postcode/Plaats_ Telefoon Schiedam Sommige huis artsen in Schiedam verwij zen patiënten bij voorkeur door naar een ander zieken huis dan Schieland. De di rectie van het Sehiedamse ziekenhuis onderkent dit probleem, maar weet niet wat eraan te doen valt. De patiëntenbelangenvereniging Schiedam (PBVS) noemt de situatie zorgwekkend. PBVS-voorzitter ir. J.J. van Ewijk heeft het probleem deze week aangekaart tijdens een bijeenkomst met de directie van het Schielandziekenhuïs. Van Ewijk vraagt zich af waarom enkele huisartsen het Sehiedamse ziekenhuis nege ren, Binnen de belangenvereniging bestaat van één Sehiedamse huisarts de indruk, dat deze er zelfs 'een sport' van maakt om patiënten- naar Rotterdamse ziekenhuizen of het Vlaar dingse Holyzïekenhuis te ver wijzen. Van twee andere huis artsen meent men, dat die al leen voor bepaalde specialis men naar Rotterdam verwij zen. Hierbij gaat het met name om de oogheelkunde, waar voor in Schiedam een lange wachttijd bestaat. Om welke huisartsen het gaat, wordt zorgvuldig binnenskamers ge houden. Schieland-directeur dr. ir. Frits Sonneveld zegt niet te weten, waarom sommige art sen een voorkeur voor andere ziekenhuizen hebben, Wel is Medisch directeur C.J.M. Vlootman: „Het (s nu ook rustig in de huisartsenprak tijk..." het probleem hem bekend. In het Schielandziekenhuïs merkt men het aan de cijfers. „Wij weten uiteraard van elke afzonderlijke arts, hoeveel pa- tiénten hij naar ons ziekenhuis verwijst Dan zie je wel eens een vooruitgang, maar ook wel eens een achteruitgang. Ik denk niet dal het veel helpt, als je dan een briefje naar zo'n arts schrijft met de vraag: waarom ga je naar een ander? Wij zullen maar hopen op goed overleg, in ruimere zin." In ruimere zin, daarmee be doelt Sonneveld overleg met de Sehiedamse huisartsenvere- nïging (SHV). Huisarts C.P.A. Kortekaas is hiervan voorzit ter. Hij zegt: „Dat zou ik ge woon eens bij mijn leden moe ten navragen, Het kan natuur lijk wel dat zich bij een arts geleidelijk een voorkeur ont wikkelt voor bepaalde specia listen, maar of zoiets systema tisch gebeurt en dan bij het Schielandziekenhuis... dat vind ik nogal een krasse uit spraak. Ja, een selectie en dan kijk ik naar mijzelf maak je natuurlijk op den duur wel. Dat is afhankelijk van goede of slechte ervarin gen met een specialist. Maar de situatie als zodanig ken ik niet." Wel zegt Kortekaas onlangs benaderd te zijn door twee di rectieleden van Schieland, al gemeen directeur Sonneveld en medisch directeur Cees Vlootman, met het verzoek om over de toestand binnenkort te vergaderen. „Ik wacht op hun uitnodiging," aldus Kortekaas gistermiddag. Hij wijst op het probleem van de beabezettmg in het Schielandziekenhuis. die terugloopt. „Men zal willen welen, waar de schoen wringt." Schieland-directeur Vlootman: „Het is momenteel rustig in de huisartsenpraktijk, misschien is dat ook een verklaring." Niettemin beaamt de directie dat „een groeiend aantal pa- tiénten naar Rotterdam" gaat. Voor de meeste specialismen zou echter altijd nog gelden, dat tussen de tachtig en negen tig procent van de Sehiedamse patiënten ook inderdaad naar het eigen Sehiedamse zieken huis verwezen wordt. „In een enkel geval is dat misschien zeventig procent," aldus Son neveld. Hij wijst er echter op, dat Schieland een ziekenhuis is met een groter bereik dan al leen Schiedam. Er zijn volgens hem ook wel Vlaardingse art sen, die hun patiënten naar Schieland verwijzen. is een mysterie op de zaak", vertelt de echtgenote van de vliegenier. „En toch heeft hij al die dagen in een dinky (op blaasbaar reddingsbootje; red.) op de Javazee gezeten. Hij zegt de vliegtuigen te hebben ge hoord. Maar niemand zag hem. Er was zelfs een hoge be loning aan de inlanders uitge loofd voor wie wrakstukken vond." 'Op jacht...' Acht dagen peddelde Quentein Fikke (onlangs nog op TV als helicopterpiloot in Bah bij het Veromca-programma 'Gp jacht naar de schat') op zee rond. Wonderbaarlijk genoeg had hij 2ijn koffer vol met Hollands voedsel in handen weten te houden en hij wist zich zo met maïs in leven te houden. Don derdag 14 juli spoelde hij aan op de kust van Borneo, hoewel hij zelf zei verwacht te hebben in Vietnam aan te komen. Van toen af kostte het hem nog twee dagen lopen om Banjer- masim, het eerste bewoonde dorpje op Borneo, te bereiken. Soms door haar enthousiasme struikelend over de woorden vertelt Vlaardingse Resi Fik ke, dat hij niets mankeert. „Je bent toch vast verbrand?, riep ik maar steeds. Ik kon het met geloven." Anderhalve dag bracht Fikke zonder water door. Hij viel tien kilo af, maar het enige letsel dat hij daad werkelijk opliep is een afge scheurde vingernagel, Resi: „Het is een wonder. Dat hij leeft, en kerngezond is, als je hem volledig heb opgegeven." Op dit ogenblik verblijft Quentein Fikke in een hotel in Djakarta en maakt het fantas tisch, laat hij telefonisch" we ten. „Ze kijken me hier aan of, ik een wereldwonder ben. Ik heb het overleefd, dankzij de para-opleiding van kapitein Dirks." Graag had hij al in Vlaardingen willen zijn, maar allerlei onderzoeken houden hem nog vast in Indonesië. Vandaag moet de Nederlandse piloot een psychologische test doorstaan, maar dit weekend wordt hij thuis verwacht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1