De terugkeer van een j Rotterdamse James Bond Minister Smit zoekt naar goedkopere spoorverbinding Spoortunnel mag van Neelie, maar.. iiui icnufim Stuntman Nico Hoogendijk: 'Ik wil niet dood, anders sprong ik wel van de Euromast1 nftTTTfiim nun Geen treinen van Dordrecht haar Sliedrecht slISf I •allM'.I Dit weekeinde: "t Rotterdams Nieuwsblad woensdag RL 20 juli 1983 gU!l«lllll!ll!IHIIIIIIIII!IIIIiliniUMIIIIIIIIinillll!IMIMIII[IIIIIIUIII!ll!llllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllll|]|!lllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllll!lllllllllllll!llllllll!llllllilllllllllllll!llllllllllllllllll!lllllllllllll!inilllllllllllll!llll!ini!IIIIUlllllll!linilllllllllHllnllillllllUIIIIIIIIIIIIIIII!lllll!| i Rotterdam Het m licht in de hoek van de discotheek dooft langzaam. De mu- ziek sterft weg. Plot- seling, temidden van een hels kabaal, i springt een schim te- voorschijn. Een schreeuw, gevolgd door het doordrin- s gende geknetter uit een machinepistool dat op de verschrikt s terugdeinzende dis- i cogangers wordt i leeggemaaid. Iemand j, gilt. De spots gloeien I op. Verstikkende I flarden kruitdam- pen. Bleke gezich- j ten. Onzeker ge- lach... Zo maakte stuntman- /cascadeur Mister Nick Holiday gisteravond in s discotheek The Roxy aan de Karei Doorman- s straat zijn come back. s Want Nico Hoogendijk, zoals de in Crooswijk geboren en getogen H door Hans Soeters 1 Rotterdammer in het •§s dagelijks leven beet, is terug op de Neder land- EE se podia. De tijden van ee het uit de poriën gut- sende klamme angst- zweet zijn weer aange- E broken. Net zo abrupt als hij gister- avond uit de donkerte van de discotheek te voorschijn *|f. sprong, is zijn onverwachte terugkeer in het wereldje van de stuntmensen. Jaren- lang was het stil rond de 1.92 S meter lange, bepaald niet als een krachtpatser ogende Rot- 3 terdammer. Hij leek verge- H ten. Maar in alle rust werkte hij met een zorgvuldig gese- lecteerd groepje medewer- kers aan een nieuwe show. .'5 Met nog meer spektakel, nog - meer opspattend bloed, nog H meer ijzingwekkende tafere- M *en- -= „Er kan voor mij geen bloed genoeg vloeien. Als 't aan mij S gelegen had, had de hele zaak hier vanavond vol met S bloed gezeten", zegt Nico Hoogendijk over zijn bloed- S stollende rentree. Hij kijkt S erbij als een teleurgesteld kind,- dat zojuist tot de ont- -S-" dekking is gekomen dat een pas gekregen speelgoedge- weertje niet eens écht kan S schieten. „De mensen moeten gruwelen. Het moet net echt zijn", verklaart Nico Hoogen- S dijk. Zijn ogen flonkeren weer. De gedachte alleen aL.. s Verongelukt H Nico Hoogendijk, alias Mister .5. Nick Holiday, leek enkele ja- ren geleden verloren voor het vak van stuntman. Tij- dens een stunt met branden- de hoepels verongelukte zijn S in Rotterdam woonachtige S vriend en leermeester Jan Vos. Het zette hem aan het ff denken. Maar tegelijkertijd reconstrueerde hij wat er fout was gegaan. ..Op het terrein waar Jan, zijn Nico Hoogendijk, alias Mr. Nick Holiday, zoals hij zichzelf graag presenteert: met een vuurwapen en omringd door vrouwelijk schoon. De scene waarmee de Rotterdamse stuntman zijn terug keer kracht bijzette. Na twee schoten uit het machinepis tool kronkelt een medewerker over de dansvloer. stunt deed, was even daar voor een autocross geweest. Vermoedelijk was daardoor de grond wat losgewoeld en is een van de hoepels iets naar binnen gezakt. Jan sprong er tegenaan." Op die manier verloor hij zijn com pagnon, met wie hij negen' jaar samenwerkte. „Ik heb gehuild als een kind. Was ik er maar bij geweest. Mis schien had ik dan nog iets kunnen doen", zegt hij toon loos. „Altijd deden we alles samen. Die ene keer net niet." Opvallend onaangedaan voegt hij eraan toe: „Een cas cadeur - iemand die alle soorten stunts aankan wordt vaak niet ouder dan dertig, vijfendertig jaar. Maar dat weet je, als je eraan be gint. Op die leeftijd loopt je reactievermogen terug. Dus ben ik nu dubbel voorzichtig geworden. Ik controleer alles zelf, niet tien keer, maar mis schien wel honderd keer. Dén ga ik, omdat ik weet dat het kén." Nico Hoogendijk praat op die momenten als over een vreemde, alsof niet hij zelf. maar een volslagen onbekende straks opnieuw zijn leven in de waagschaal stelt. Zo ogenschijnlijk lucht hartig benadert Nico Hoog endijk de grote aan het stunt werk klevende risico's. Maar hij zegt ook: „Ik wil niet dood. Als ik dat zou willen, sprong ik wel van de Euro mast, Maar als ik toch ga, dan maar liever in mijn vak," Wat hem echt bezielt om voort te razen in plotseling over de kop slaande auto's, laaiende vlammenzeeën te trotseren en van angstaanja gende hoogten te buitelen, kan hij moeilijk onder woor den brengen. Maar het en thousiasme, waarmee hij zegt: „Ik vind het heerlijk om dingen te doen, die ande ren niet kunnen", klinkt op recht. Hij meent het, als hij zijn zin nen doorspekt met woorden als geweld, spanning en sen satie. Hij fungeerde immers in verschillende Nederlandse en buitenlandse films als stand in. Waar het de film sterren iets te dol werd, stap te Nico Hoogendijk naar vo ren. Zo leverde hij een aan deel in de Nederlandse pro ducties 'Wat zien ik', 'Geen paniek' en 'Haar van boven', In andere landen draaide hij mee in de serie over Jason King en in de rolprent Derek Flint, maar maakte ook de oversteek naar Amerika om actie te leveren in een aantal karatefilms. Vorig jaar ver toonde hij nog in Roemenië zijn stunts, maar of er in dit op het gebied van het bloed stollende stuntwerk nogal te rughoudende land voor hem in de toekomst wat te bele ven valt, moet nog worden afgewacht. James Bond Zelf heeft de Rotterdammer in ieder geval een uitgespro ken mening over de ingre diënten, waarmee een in zijn ogen goede speelfilm rijkelijk moet zijn gevuld. „Een spec taculaire achtervolging, veel geschiet, flink wat knokken en een paar mooie wijven", klinkt het onomwonden. „Dat wil het publiek, Kijk maar naar James Bond. En geef het nou maar toe: als al die dingen erin zitten heb je toch peis een échte film. Déar komen de mensen op af." Zijn visie op de juiste inhoud van een film onthult meteen iets over de gisteravond met een door het artiestenbureau Star Express vervaardigde videopresentatie in première gegane Mister Nick Holiday Show. Daarin stoeit Nico Hoogendijk met vuurwapens alsof het speelgoed is. De ene keer met een Yver Johnson Ml, dan weer met een Wal- ther machinepistool of heel gewoon met een colt.38 schiet hij moeiteloos de kurk van een champagnefles, een kap stok aan diggelen, ruggelings een ballonnetje aan flarden en de vlammetjes uit een rij kaarsen. Zo nu en dan stort er ook nog een mens ter aar de, maar dat blijkt nep. En overeenkomstig zijn op vatting over het vrouwelijk schoon, koos hij zeven maan den geleden uit ruim hon derd sollicitantes de fraai ogende Betty Mcuthaan, alias Nicole in de show, tot zijn as sistente. Vijftig dames renden al weg, toen alleen nog maar het wóórd schieten werd ge bezigd. Maar Betty bleef. Zij bleek als enige over voldoen de stalen zenuwen te be schikken om zelfs onder een spervuur van kogels toch lief te blijven glimlachen. Behalve dan die ene keer toen het toch misging. „In eens gilde iedereen dat m'n haar in brand stond", zegt de lieftallige blikvanger van de show over dat bewuste mo ment „Maar ik had nauwe lijks in de gaten wat er aan de hand was. Bang ben ik dan ook niet geweest. Nee hoor, ik vind het gewoon leuk om te doen. Ik hou^wel van wat spanning." Toch'was het allemaal maar op het nip pertje geweest. „Ik sprong over alles heen naar haar toe", vult Nico Hoogendijk aan. „Uit ervaring wist ik dat één seconde voldoende is om vlam te vatten. Dus sprong ik alles omver, de camera, de lampen, alles." Betty glim lacht en zegt, terwijl ze met haar handen door haar haar dos woelt: „Een beetje uitge dund hè. Maar ach, één zo'n ongevalletje in zeven maan den valt eigenlijk best nog wel mee." Bepaald kinderachtig zijn ze dan ook niet, de zeven mede werkers aan de Mister Nick Holiday Show. Nico Hoogen dijk zelf niet, getuige zijn achteloos opgesomde hoe veelheid in de loop der jaren opgelopen verwondingen, va riërend van lichte en zware botbreuken tot een kogelgat net onder de hartstreek, maar ook de anderen niet. Het met elkaar zo'n achttien uur per week trainende groepje knippert nauwelijks nog met de ogen, bij het zien van uiterst realistische schietpartijen en bloedige moordaanslagen. Bluffer Voor een proeve van hun be kwaamheid dan ook even te rug naar gisteravond, naar het door kruitdampen verge ven hoekje van de disco theek, waar Nico Hoogendijk in zijn rol van Mister Nick Holiday zijn toekomstplan nen ontvouwt. „Bluffer", roept een donkergekleurde toeschouwer plotseling. En Nico Hoogendijk zou Mr. Nick Holiday niet zijn als hij deze vuige verdachtmaking zou slikken. De hierna ont stane woordenwisseling wordt dan ook beslecht met twee knallende schoten uit een machinepistool. Een schreeuw weerklinkt. En kermend valt de opdringeri ge bezoeker op de dansvloer. Uit twee schroeigaten in zijn eerst nog smetteloos witte overhemd gulpt het bloed naar buiten. Een vrouwelijke bezoeker rent met de hand voor de mond naar de uit gang. Applaus. Het was slechts een voor proefje van wat ons in de ko mende maanden nog te wachten staat. „Het wordt al lemaal nog veel mooier", zegt Nico Hocgendiik met glinste rende ogen. „Ik hak ook nog een hand af en snij iemand z'n buik open, schitterend joh, de darmen rollen eruit." Het zal ondertussen wel dui delijk zijn: stunten zit Nico Hoogendijk in het bloed. „Het is m'n leven", zegt hij ten overvloede. „Alles offer ik er voor op. Om het te kun nen betalen heb ik er zelfs dingen voor moeten verko pen. Maar het is dan ook bij na niet te betalen. Ga maar na, als ik maar één schot los, ben ik aan kosten, zoals voor de huur van het wapen, de begeleider en de vergunnin gen al zo'n vijfentwintig gul den kwijt. En dan heb ik nog meer één keer geschoten. Met een kogel die zelf hoog uit een gulden kost." Toch denkt hij nog vaak te rug aan hoe het ooit begon, toen hij, amper zestien jaar oud, nog werkte als uitsmij ter in een nachtclub. Een plotseling oplaaiende knok partij veranderde daags erna zijn leven. „Ik had er een aantal met een paar flinke knallen tegen de vlakte ge slagen, toen er ineens twee Engels sprekende heren op me afkwamen. Of ik dat meer gedaan had en bf ik er iets voor voelde dit ook in een film te doen. Met in m'n achterhoofd de wetenschap dat er veel van dit soort maf fe mensen zijn, heb ik toen 'ja' gezegd, meer met de be doeling om van ze af te we zen. Rijdt er de volgende dag ineens een Amerikaanse' slee voor deur: of ik in de film Derek Flint body guard wil de zijn van Magila Golia. Ik verdiende er een pak dollars mee. Toen het voorbij was, bedacht ik bij mezelf dat het wel een erg makkelijke ma nier was om in korte tijd veel geld te verdienen." Op welke tijdsduur hij daarmee doelt, blijft in het midden. Maar Nico Hoogendijk is weer terug. „Nog een paar wereldrecords en daarna al leen nog maar shows op de bühne", zegt hij over de toe komst. Zolang zijn instinct, zoals hij het noemt, hem niet in de steek laat, gaat hij door. „Zolang ik nog van zes meter hoogte naar beneden kan vallen en toch instinctief dat ene uitsteeksel grijp dat ik onderweg tegenkom, maak ik me nog geen zorgen", zegt hij luchthartig. Zo'n onverwachte bungelpar- tij aan een doorzwiepende vlaggestok brengt hem nau welijks van zijn stuk. „Waar om? zegt hij tot slot. „Ik weet heus wel wat ik doe. Ik heb een vak waarin je niet moet lullen maar doen. Daar om zeg ik ook altijd, als ie mand bij het zien van een stunt bluft dat 'ie dat ook wel kan: Oh ja joh? Nou, loop dan meer even met me mee, dan gaan we heel even een stukje autorijden..." Dordrecht Tussen Dor drecht en Sliedrecht is ko mend weekeinde geen trein verkeer mogelijk. Dat komt doordat twee brugdelen van de Baanhoekspoorbrug over de Beneden-Merwede wor den vervangen. De spoor brug wordt voorzien van een speciaal fietspad, dat onder deel uitmaakt van het pro vinciaal fietspaden plan. De brugdelen zijn in H. I- Ambacht geassembleerd en worden van daaruit op pon tons geladen en naar Baan- hoek vervoerd. De vervan gingsoperatie wordt uitge voerd met drijvende bokken. Het twee kilometer lange fietspad over de Baanhoek spoorbrug wordt op 16 sep tember officieel geopend. De kosten belopen 9 miljoen. Daarvan heeft de provincie miljoen betaald en het rijk rest Rotterdam Minister Smit van verkeer en wa terstaat heeft voorgesteld een ambtelijke commissie in te stellen voor de Wil- lemspoorverbinding. Op dracht voor de commissie is het zoeken naar moge lijkheden om de kosten te verlagen en alternatieven te presenteren voor een goedkopere uitvoering. In de commissie, die eind au gustus een rapport moet uitbrengen, zijn het minis- ^terie, de Nederlandse Spoorwegen en de ge meente Rotterdam verte genwoordigd. Zij nam deze beslissing nadat de vaste commissie voor ver keer en waterstaat uit de Tweede Kamer zich in een motie had uitgesproken voor een tunnel met vier sporen. Eerder had de minister be sloten tot een goedkoper tweesporig viaduct en twee sporige brug. Minister Smit wil zich nu via de ambtelijke commissie oriënteren over de mogelijkheid een tunnel te bouwen tegen voor het rijk aanzienlijk lagere kosten dan tot dusverre waren geraamd. Zij blijft daarbij denken aan de raming van 760 miljoen gulden zoals ze die eerder in een nota had vastgelegd. In een reactie op het jongste besluit van minister Smit herhaalt Rotterdam dat de gemeenteraad reeds enige malen heeft aangedrongen op de bouw van een vierspo- rige tunnel. Daarbij is een aantal voorwaarden gesteld over maatregelen tijdens en na de bouw, die betrekking hebben op de inpassing van een dergelijke ingrijpende voorziening in een stedelijke omgeving. De leiding van de commissie berust bij de directeur-gene raal van het verkeer. Na mens Rotterdam zullen wor den afgevaardigd ïr, A. B. M. van der Plas, directeur ge meentewerken; S. Kolthek, algemeen directeur DROS, of diens plaatsvervanger ir. C. de Wijs en drs. A. Liedorp, hoofd secretarie-afdeling ruimtelijke ordening, stads vernieuwing en volkshuis vesting. Probeer daar nu maar eens ernstig bij te blij ven: minister Neelie Smit heeft weer een nieuwe ambtelijke werkgroep ingesteld, die op de Willemsspoorver binding gaat studeren. Is daar nog iets nieuws over te bedenken? Na tuurlijk niet. Ondanks de vakanties moet de werkgroep al eind au gustus klaar zijn. Dat is voor een ambtelijke werkgroep onwaar schijnlijk snel. Het gaat dus helemaal niet om een studie. Het gaat er om dat ambtenaren hun politieke bestuurders moeten gaan vertellen hoe zij zoveel aan elkaar kunnen toegeven, dat het voor de buitenwereld toch nog net is of zij hun poot stijf houden. En in tussen dienen over en weer de nodige conces sies te worden gedaan. Goed beschouwd gaat het niet meer om de vraag of het een viaduct- /brug (wat de minister voldoende vindt) of een tunnel moet worden (zo als Rotterdam en de Spoorwegen willen). On der druk van de Tweede Kamer is Neelie al ge zwicht. Het wordt een vier-sporige tunnel. Het enige waarvan die amb telijke werkgroep haar moet overtuigen is, dat die tunnel haar niet meer dan 760 miljoen gaat kosten. Nu is dat een bedrag, waarvan de laatste tijd altijd sprake is geweest Waarover praten we dan nog Toch over heel wat- Toen Rotterdam met de tunnelbouw akkoord ging, knoopte het niet minder dan zestien voor waarden aan die instem ming vast. De inlossing van elk van die voor waarden kost miljoenen. Over acht zijn Spoorwe gen en Rotterdam het eens: de gemakkelijkste. Ze betreffen zaken als het bereikbaar houden van de omliggende stra ten, een goede afwikke ling van het verkeer, een proces-verbaal van de toestand van de omlig gende bebouwing, bema ling van het grondwater en al dat soort voor de hand liggende dingen meer. Maar nu komt het. Hele maal geen overeenstem ming is er over een ga rantie van nieuwbouw bij schade enover het huurniveau bij nieuw bouw van woningwetwo ningen. (En men weet hoe zwaar dat hier weegt). Over acht andere voor waarden wordt nog on derhandeld. De moeilijk ste: - Rotterdam wil geen kosten of voorfinancie ring voor zijn rekening nemen. Rijk en NS vin den dat, zo er voor de stad voordelen uit voort vloeien, Rotterdam die best zelf kan betalen. - Rotterdam wil dat de te slopen panden aan de Wijnhaven op kosten van de Spoorwegen wor den herbouwd. Rijk en NS weigeren zover te gaan. - Rotterdam eist beta ling van de reserverings vergoeding voor het on gebruikt laten van de grond. De Spoorwegen vinden dat een overdre ven eis, want Rotterdam kon intussen toch niets anders met die grond doen. - Rotterdam wil, dat er straks óp de tunnel door de stad kan worden ge bouwd. Dat maakt de tunnel duurder en de Spoorwegen willen die extra kosten niet beta len. - Rotterdam eist een ver gaande vergoedingsrege ling voor de bedrijfs schade aan omliggende bedrijven (de Kamer van Koophandel vreest een omzetverlies van miljarden Geen over eenstemming. - Rotterdam eist op de zuidelijke oever een iets langere tunnel en een goede stedebomvkundige relatie binnen Feije- noord. Over het belang van dergelijke voorzie ningen is men het eens, over de betaling er van niet. Van lieverlee wordt dui delijk waarmee Neelie Smit bezig is. Zij vindt dat Rotterdam veel te veel noten op zijn zang heeft. Ze vindt dat Rot terdam probeert een slaatje te slaan uit de tunnelbouw door allerlei voor dc stad belangrijke uitgaven op de tunnel te laten drukken. In wezen heeft ze tegen de nieuwe ambtelijke werkgroep gezegd: 'Hier hebben jullie 760 mil joen en dat geld mag en kel en alleen ten behoe ve van de tunnelbouw worden uitgegeven. Brengen jullie politiek Rotterdam nu maar aan het verstand, dat de ge meente óf al die extra voorwaarden inslikt, óf een deel ervan zelf be taalt'. Dat is het spel, dat nu gespeeld wordt. Het uur van de waarheid is geko- door Koos de Gast men, er zal nu met het mes op tafel onderhan deld gaan worden. (Even tussen haakjes: het is goed dat partijen dat in eerste instantie aan hun topambtenaren overlaten. Minister Smit en wethouder Jan Laan liggen elkaar, zo is ge bleken, niet zó goed). De vraag is intussen wie er nu gelijk heeft. On derhandelt de minister zo goed en is ze bezig Rotterdam voor het blok te zetten Men kan het van twee kanten bekijken. In eer ste aanleg is de bouw van de tunnel het belang van de Spoorwegen, Men zou kunnen zeggen, dat de Spoorwegen in Rot terdam 'gastvrijheid' ge nieten en een nieuwe spoorlijn door de stad mógen aanleggen. Ver taald naar Uw minia tuurspoorbaan komt het er toch op neer, dat de NS hun belangrijkste lijn dwars door onze huiskamer mogen leg gen. Dan is het terecht, dat je als stad aan de spoorwegen ile eis stelt zich aan te passen aan de opvattingen, die in het huis van de'gastheer leven. In de discussie over de vraag 'brug of tunnel* heeft Rotterdam echter breed uitgemeten over de stedebouwkundige voordelen, die wèl aan de tunnel, maar niet aan het viaduct zitten. En daar begint het geharre war, want het maakt een heel verschil of je als NS ïn Rotterdam met een nieuwe lijn 'gedoogd' wordt, óf dat je in de ga ten krijgt, dat de ge meente probeert garen te spinnen bij zo'n opera tie. Men krijgt dc indruk, dat Rotterdam bij het stellen van zijn voor waarden gewoon teveel gewild heeft De minis ter is duidelijk van me ning, dat de raad daar voor het lid op de neus dient te krijgen. De uitslag van de studie zal wel zijn, dat alles voor die 760 miljoen kan. Er zal wel een tijd besparende en daardoor goedkopere bouwmetho de worden ontdekt; er zal nog wel ergens iets te bezuinigen zijn, waar mee wat voorwaarden kunnen worden inge vuld, en ga zo maar door. De kredietoverschrijdin gen komen uiteindelijk pas in de jaren '90 boven tafel....

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2