WATERWEG Zuid boycot bezuinigingen Bewoners erg blij met duidelijkheid SPORT VZC: progressie, maar hoe lang nog? Marius de Snayer favoriet in Schipluiden Jeugdland zweert bij wijkgerichte aanpak Cluhh uis werk en bewonersvereniging praten niet mee 'Samen met Zeeland toeristen trekken' HET LEICA FOTOADVIES; CENTRUM. MEER DAN ZOMAAR EEN FOTOZAAK. Zeeheldenbuurt: FOTO NIESTADT Supersnelle vergadering: 400 seconden Activiteiten Blauwe Brug nu georganiseerd door stichting 'RKWIK terug naar af Ben van Haren voorzitter af Financiën staan huidig beleid in de -weg Cees van Lingen gooit eerste bal ABO-curssusseh in de provincie p_ Schiedam Het clubhuiswerk Schiedam- Zuid en de bewonersvereniging in die wijk zullen niet meepraten over de invulling van de gemeentelijke bezuinigingen. In een open brief aan de gemeenteraad geven ze als reden op, dat ze „immers alleen maar mogen aange ven, hoe de door u vastgestelde bezuinigingen kunnen worden gerealiseerd." (tWe bedanken voor die eer, als we niets mogen zeggen over de uitgangs punten of effecten van het door u voorgestane be leid," aldus de beide in stellingen. Het clubhuiswerk en de bewonersvereniging tonen zich uiterst bezorgd over de tweede gemeentelijke bezuinigingsronde. „De Schiedammer moet meer gaan betalen voor minder service! Een treffend voorbeeld hiervan is het voorstel een keer per week huisvuil op te halen tegen hetzelfde tarief, als waarvoor nu twee keer wordt langsgekomen." De instellingen stellen dat B en W door hun wijze van be zuinigen het gevoel van on vrede onder de bevolking over het gemeentelijk appa raat alleen maar vergroot. „Sterk bezuinigen op het zichtbare, uitvoerende werk trekt de verhouding met het onzichtbare administratieve werk nog verder scheef, We zien dan ook liever voorstel len, die de bureaucratie ver minderen. Dat is een zinnige manier van bezuinigen, als dat zonodig moet," aldus het clubhuiswerk en de bewo ners vereniging. „We vragen ons af wat dit bezuinigingsbeleid ons gaat opleveren. Op het moment kunnen we alleen maar waarnemen, dat het aantal werklozen erdoor toeneemt en de Schiedammer met ho gere lasten wordt opgeza deld." Schiedam Er zijn kinde ren, die spelen alleen in hun eigen straat of in hun eigen buurt, maar nooit aan de an dere kant van de stad. Daar hebben zij geen zin In, of zij mogen het gewoon niet van hun ouders. Er zijn ook kin deren, die als ware globetrot ters de hele stad afstruinen. Het is vooral de eerste groep, waarop Jeugdland Schiedam zich richt. Kinderen, die nooit buiten hun eigen wijk komen, worden door de wijkgerichte aanpak van Jeugdland toch met allerlei activiteiten geconfronteerd, die zij uit zichzelf nooit zou den ondernemen. Volgens gemeentelijk jeugd- consulent Joop van Broekho ven is die opzet van Jeugd land gedurende zeven jaar wel beproefd. Er is, meent hij, geen enkele reden om de activiteiten .net zoals vroeger te concentreren in bijvoor beeld de Margriethal. Ook nu Jeugdland tot bezuinigen gedwongen is en er van de begroting a 72.000 gulden een negende deel ingeleverd moest worden, is volgens Joop van Broekhoven de wijksgewijze benadering be ter. Er ligt ook de theorie aan ten grondslag dat, als Jeugdland zich telkens op één plaats zou afspelen, dan iedereen veel sneller zou kunnen zien dat er bezuinigd was. Nu echter lijkt Jeugd land nog allerminst karig toebedeeld. „Maar er zou niet veel meer geld af moeten," aldus de jeugdconsulent. „Vakantiekampen lopen ook terug, de belangstelling daar voor neemt af, dus denk ik dat de behoefte aan activitei ten zoals van Jeugdland gaat stijgen." Hoewel Jeugdland het ge bruik van speelpleinen min of meer als traditie kan be schouwen, voelt Van Broek hoven zich nog steeds in de wijken 'te gast*. Jeugdland moet zich terughoudend op stellen, vindt hij. „Die plei nen zijn er voor de wijk- jeugd. Wij zijn daar te gast. Het beste wat je dan kunt proberen is de jeugd bij de activiteiten te betrekken." Dat lukt volgens hem uitste kend. Jeugdland wilde dan ook be taalbaar blijven. Het is vol gens Van Broekhoven moge lijk om drie weken lang aan alle activiteiten deel te ne men voor een bedrag van maximaal elf gulden per kind. Jeugdland 'te gast' op het speelplein aan de Marconi straat in Schiedam-Oost: gis termiddag werden er spelle tjes gedaan. Waterweg Als de gemeen ten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis de koppen bij elkaar steken en een op toerisme ge richt plan ontwikkelen samen met gemeenten in Zeeland, met name Vlissingen, kan aan buitenlandse toeristen een be zienswaardig en overzichtelijk reisprogramma worden aange boden. Zowel het Waterweggebied als Zeeland zou hier wel bij va ren. De suggestieis gedaan door de Schiedamse VVV-di- recteur Ruud Pillard, die op merkt dat in de driehoek Schiedam/Vlissingen/Hoek van Holland alle mogelijkhe den liggen om een representa tieve indruk van Nederland te krijgen. Het voordeel van dit gebied is, dat er enkele bootlij- nen uit Engeland op uitkomen en er voor Engelsen een aardi ge tegenhanger zou kunnen ontstaan voor de Belgische Ar dennen. Daar gaan momenteel nog de meeste Engelsen naar toe. aldus Pillard. Aantrekkelijkste kant van de Zeeland-Waterweg- samenwerking zou kunnen zijn, dat het toeristen alle as pecten van de Deltawerken kan laten zien en allerhande andere voorzieningen, die met de waterhuishouding en de scheepvaart te maken hebben. ADVERTENTIE. De woningen In de 'schil' van de Zee heldenbuurt blijven nog minstens vijftien jaar staan. Na de vakantie wordt aan een onderhouds plan gewerkt. Bijonsvindtu het toppunt van vakmanschap, service en kwahteitskeus. Ontdek de klasse van leitz pradovii projekioren. Focomatvergrcters, TnnovwJ kij ke rs en natu u rlijk de L eica camera's Uw LeicaFolo Advies Centrum FoKxpnfïe-Video-brui Vervolg van pagina 9 Vlaardingen De bewoners van de huizen fn de De Ruy- terstraat en de Spoorsingel, waarvan Patrimonium's Wo ningen nu heeft toegezegd dat ze gedurende minstens vijftien jaar zullen blijven staan, zijn erg blij met de duidelijkheid die er nu over verstrekt is. Na dat de renovatie, die voor deze huizen en voor 26 woningen op de 2e Van Leyden Gaei- straat was voorgesteld, door het rijk van de tafel was ge schoven omdat het ministerie vond dat de plannen te duur en de huizen te slecht waren, was de ontreddering in de wijk groot. 4* Niemand wist immers waar hij aan toe was. en dat na een pe riode van jaren waarin aan het renovatieplan was gewerkt. „Al jaren hebben die bewoners vrijwel niets aan hun huizen kunnen doen door die onze kerheid", aldus Alex Moret van de bewonersgroep Zeehel denbuurt. „Je gaat niet verven of behangen als je de kans loopt, dat je toch binnen af zienbare tijd je huisje uitmoet." Het is dan ook vooral het feit dat er nu uiteindelijk zeker heid is ontstaan, waar de be woners tevreden over zijn. Jammer vindt men het nog steeds, dat de renovatie niet is doorgegaan. 'Mevrouw Plan ken, een van de bewoners van de De Ruyterstraat, die al ja ren in haar huisje woont en er liever niet wegwil: „Toen de architect hier de zaak kwam opmeten, voor die renovatie was ik vreselijk blij, want het zou een paleisje worden. Met een mooie douche boven, mooie ramen en ga zo maar door. Daar had ik best een door Paul Houkes paar honderd gulden extra aan huur voor over: dat maakt met uit. Toen die renovatie niet doorging was dat een enorme domper; het is dan of je een klap in je nek krijgt. Maar nu zijn we toch wei blij dat het huis in elk geval blijft staan en dat er onderhoud wordt ge pleegd. Nou kunnen we ten minste ook weer eens een be hangetje plakken, want dat hebben we al die jaren natuur lijk niet gedaan. Daar zit je steeds maar over te dubben; zal ik het niet doen, zal ik het wel doen, want dat kost je toch een heleboel geld." 'Beetje vreemd De bewonersgroep van de Zee heldenbuurt vindt het erg jammer, dat het instandhou- dingsbesluit niet geldt voor de woningen in de 2e Van Ley den Gaelstraat. „Wij vinden het argument dat die huizen door de scheefstand niet meer verhuurd zouden kunnen wor den een beetje vreemd, maar daar is met Patrimonium niet meer over te praten. Triest, maar dat laten we verder maar zo", meent Alex Moret. Wel is de bewonersgroep er nog steeds nijdig over. dat het besluit over de 2e Van Leyden Gaelstraat al enkele weken ge leden in de projectgroep voor de Oost wijk is medegedeeld, zonder dat de bewoners daar vantevoren van op de hoogte waren gesteld. Er is overigens afgesproken, dat de huizen pas worden af gebroken als de nïeuwbouw- plannen gerealiseerd worden. In de tussentijd zullen de wo ningen op sloopcontract ver huurd blijven. De huidige be woners van de panden komen als eerste in aanmerking voor een van de leegstaande wonin gen op de Spoorsingel en de De Ruyterstraat. Het besluit van Patrimonium, om een deel van de woningen alsnog te handhaven kost de woningbouwvereniging aardig wat geld. Niet alleen-moet er een flink bedrag voor onder houd op tafel komen; ook moet de corporatie de al uitbe taalde verhuiskostenvergoe dingen en de huurgewenning voor een aantal al vertrokken huurders voor haar rekening nemen. Schiedam Voor een verga dering die amper zeven minu ten duurde om precies te zijn: 400 seconden heeft de Schiedamse gemeenteraad gis teravond het zomerreces on derbroken. Besloten werd om gemeentesecretaris mr. Melis Blok op diens verzoek eervol te ontslaan, omdat hij eind dit jaar gebruik wil maken van de VUT-regeling. Ook werd mr. A.G.H. Gorissen (39) met in gang van 1 december benoemd tot zijn opvolger. Op de huidi ge griffier van de arrondisse mentsrechtbank in Dordrecht werden gisteravond 26 stem men uitgebracht; twee raadsle den lieten het stembriefje blanco en zeven waren er met vakantie. Schiedam De afgelopen week is de activiteiten commissie van het Schie damse wijkcentrum Blau we Brug in haar oude vorm opgehouden te be staan. Sinds afgelopen vrijdag worden de activi teiten op het Bachplein voorbereid en uitgevoerd door een officiële stich ting, onder voorzitter schap van Ada Krabben dam. Jan van Vliet en Dini van de Most zijn res pectievelijk secretaris en penningmeester van de nieuwe stichting. Het zat al geruime tijd in de pen dat de activiteitencom missie, die de afgelopen jaren heeft gezorgd voor de pro grammering in de Blauwe Brug, tot een orgaan met rechtspersoonlijkheid zou worden omgevormd. Dat was een eis, die de gemeente had gesteld voor verdere subsidi ering van de activiteiten. Voor de gemeente was het belangrijkste argument, dat men wilde voorkomen dat de groep min of meer als los zand aan elkaar zou hangen. Ook de activiteitencommissie zelf, die sinds de opening van het wijkcentrum zonder officiële status draaide, wilde die verzelfstandiging. Volgens Ada Krabbendam, de voorzitter van het nieuwe stichtingsbestuur, heeft de groep veel medewerking ge had van de gemeente bij het opstellen van de statuten en dergelijke- „Dat is erg plezie rig verlopen", zegt ze er zelf van. Dick Vredebregt, woordvoerder van de afde ling sport, cultuur en jeugd zaken op het stadskantoor, merkt daarover op: „Veel mensen hebben moeite om zaken als statuten en derge lijke op papier te zetten. Daar mag je ze best een beet je mee ondersteunen. Het is trouwens een prettige groep om mee om te gaan: die doen het uitstekend in de Blauwe Brug." De nieuwe activiteitenstich ting kan rekenen op dezelfde subsidiemogelijkheden die de andere instellingen in het so ciaal-cultureel werk krijgen. Men ontvangt enerzijds een activlteitensubsidie en daar naast een bijdrage vanwege de huisvesting. De Blauwe Brug, die mo menteel vanwege de vakan tieperiode gesloten is. gaat op 29 augustus weer draaien. Dan gaat het programma weer van start met tal van cursussen en recreatieve on derdelen. De activiteiten- groep kan nog mensen ge bruiken die op vrijwillige ba sis willen meewerken. Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 20 juk 1983 Vlaardingen Totaal onverwacht is Ben van Haren tijdens de algemene ledenvergadering van RKWIK afgetreden als algemeen voorzit ter van de Vlaardingse voetbalvereniging. De leden kozen vervolgens Jan Remmerswaal, die vijf jaar geleden zijn functie als voorzitter neer legde, tot de nieuwe voorzitter. „Het is inderdaad vrij plotseling gekomen", is de eerste reactie van Ben van Haren. „De leden wilden terug naar de oude structuur van één voorzitter en eéri secretaris. Dus geen hoofdbe stuur meer. Terug naar af en in zo'n nieuwe structuur kan ik en met mij enkele andere bestuursleden-niet werken. Daarom heb ik mij niet herkiesbaar gesteld". Het doet Ben van Haren best pijn, die paleisre volutie binnen zijn vereniging. „Vijf jaar gele den kozen de leden zelf voor een structuurswij- ziging. Het was voor iedereen wennen en op onze manier hebben we invulling willen geven aan de nieuwe structuur. Ik dacht dat we daar aardig in zijn geslaagd. De club is financieel ge zond, de accomodatie is in orde en het leden aantal is al jaren vrij stabiel. Dat is een hele goede zaak omdat bij andere verenigingen al- leen maar een terugloop valt te constatererir Volgend jaar bestaat RKWIK 50 jaar en ik had gedacht dat dat een nieuwe hoogtepunt zou- worden. Ik had daar graag als voorziter mijn- steentje toe willen bijdragen. De leden, en dat isr hun goed recht, hebben voor een andere struCr- tuur gekozen. Jammer, maar het is niet an ders". Z-~ En met cynisme in zijn stem: „Als we kampioen, waren geworden was er misschien niets aan de hand geweest". Zich verder voor de vereniging inzetten is ër voor Ben van Haren niet meer bij. De afgetref. den preases: „Ik blijf voetballen, dat is het en$r ge. Ik kan niet meer actief zijn in een structuur, waar ik het niet eens mee ben". L Sjaak Bot; op de foto aan het werk als slager, traint samen met Ger Ede- lijn en Theo Romeijn de wedstrijd- - ploeg van VZC. Amersfoort Juist op het moment, dat de Vlaardingse Zwem Vere niging op de nationale kampioenschappen kon laten zien, dat het wed- strijzwemmen weer le- vensvatbaarheidheid heeft, moet met grote vrezen naar de komende jaargangen worden ge keken. Dan namelijk hebben de drie trainers bij VZC, Ger Edeüjn, Sjaak Bot en Theo Ro mein, weer een aantal uren minder tot de be schikking. En zoals be kend, zwemmen is een arbeidsintensieve sport. Progressie is er, dat toonde VZC in Amers foort onomwonden aan, de vraag is hoe lang dat nog mag duren. Sjaak Bot, die de meest erva ren wedstrijdzwemmers en - zwemsters onder zijn hoede heeft, heeft alle begrip voor de bezuinigingen, die leiden tot de vermindering van het aan tal uren. Hij: „Door bezuini gingen moeten we in de toe komst ook de ochtenduren gaan betalen. We hebben alle begrip voor die maatregel, maar financieel is het niet op te brengen. We zullen uren moeten afstoten". 1 Dat arbeidsverlies prestatie- vermindering tot gevolg heeft door Jan Dijkgraaf lijkt duidelijk. Bot en Edeüjn ontkennen dat als Jaatsten. „Wij trainen al niet zo gek veel. Die uren *s avonds zijn van minder waarde, omdat het bad gewoon te vol is om de no dige aandacht aan je zwem mers te geven. Je kunt niet doen wat je zou moeten doen. En bovendien missen we het binnenbad ook al, omdat de prijs plotseling sterk steeg. Jammer, maar -we kijken wel uit in de financiële problemen te geraken". Tevreden Overigens blijkt VZC in Amersfoort te hebben aange- Schipluiden Marius de Snayer (AV Fortuna Vlaardin gen) gaat zaterdag als één van de favorieten van start in de vijfde Kadeloop van Schiplui den. De Nederlandse vetera- nenkampioen was vorig jaar ook aanwezig en won toen met overmacht in zijn klasse. De Kadeloop van Schipluiden is in vijf jaar uitgegroeid tot een gigantische atletiek happe ning. Zaterdag worden ruim 100 atleten verwacht in het Westlandse dorp. De burge meester van de gemeente, A. Bruggeman, zal de deelnemers Schiedam Cricket-voorzit ter Cees van Lingen gooit zon dag 24 juli de eerste bal ter opening van het cricket-toer nooi bij Excelsior '20. Door vier clubs wordt dan ge streden in het zogeheten Bar Bistro Thurlede toernooi om de Arie Aandeel Bokaal. Wa- geningen, Wanderers (Oss), VCC (Voorburg) en Excelsior '20 nemen het tegen elkaar op. Het komende weekeinde blijft de Waterwegregio verder van cricket verstoken an verband met de zomerstop. De origani- satoren van de happening ver wachten dan ook dat het druk zal worden op Thurlede. Cees van Lingen gooit de eerste bal om 11.00 uur. 'wegschieten'. Het parcours voert dit jaar door de polders en het smalle pad langs de Vlaardingervaart. Naast de ruim 1000 deelnemers ver wacht de organisatie ook veel publieke belangstelling. Niet alleen recreatielopers doen aan het evenement mee. Tal van nationaal bekende at leten hebben hun weg inmid dels naar Schipluiden weten tevinden. Onder hen Johan Kijne (winnaar 1979), Jacques Valentin (winaar 1980) en Kees Langelaan, die de laatste twee edities op zijn naam bracht. Bij de veteranen is ui teraard Marius de Snayer de torenhoge favoriet. Gestart kan worden over ver schillende afstanden. Het sche ma ziet er als volgt uit: 14.00 uur: peuterloop voor kinderen tussen de 3 en de 6 jaar (1 kilo meter), 14.20 uur kinderloop voor de jeugd van 7 tot en met 13 jaar (2 kilometer), 34,45 ki lometer 5 kilometerloop voor alle leeftijden en om 15.15 uur start 12 kilometerloop voor da mes, heren en veteranen, In totaal zijn er 45 ereprijzen te verdelen. Inschrijving en omkleden vindt plaats op de sportaceomodatie van SV Schipluiden, die te bereiken is via de Goudregenstraat, Pru nusstraat of de Meidoornstraat. Meer informatie kan telefo nisch ingewonnen worden on der nummer: 01738-94.93 of 01738-94.82. toond, dat de prestatiecurve eindelijk weer de juiste rich ting wordt ingestuwd. Met ze ventien starts is VZC erg te vreden. Dat het jeugdige talent Sonja Stein op haar favoriete schoolslag derde van Neder land werd vinden Bot en Ede- lijn leuk, maar het vizier is niet gericht op een enkele top per. „Wij behoren in de breed-* te tot de tien beste clubs van Nederland, Dat komt, omdat we ons richten op zoveel mo gelijk deelnemers. Veel jonge ren stoppen namelijk zo rond hun zestiende, omdat ze meer dan acht jaar zwemmen. Ze beginnen te jong. Maar aan de andere kant moeten ze jOHg beginnen, anders redt je Töjt niet. Dat is het dilemma, waar de hele ZRO in verkeert". Z.' Een voorbeeld van het brede optiek van het VZC-trio is <fe eis, dat een bepaalde jaargang niet de vereiste drie, maar zes zwemmers of zwemsters hér bergt. „Want de kans op afval lers is groot. Zwemmen is eeh sport, die veel meer van je eist dein welke andere sport ook. Er wordt wel eens vreemd aangekeken tegen die blijd schap om een nieuw persoon lijk record, maar als je je reali seert, hoeveel moeite een kind moet doen om die ene seconde, dan is het duidelijk. Hier mee doen, dat is voor die jongens en meisjes al zo belangrijk, d_at kun je je niet voorsteilen". - De gedrevenheid van het trio Ger Edelijn, Sjaak Bot en Theo Romein zal er niet min der om worden, dat is duide lijk. Maar dat een verminde ring van het aantal trainingsu ren (en dientengevolge üe prestaties) de goede weg van barricaden kan voorzier» is duidelijk. VZC, progressie maar hoe lang nog? Den Haag In het najaar zul len in de provincie Zuid Hol land weer een groot aantel ABO-cursussen worden ge start. Deze Algemene Basis Opleiding is in vele gevallen noodzakelijk om aan vervolg- of trainerscursussen van sport bonden te kunnen deelnemen. De aanvangsdatum van de du- sussen in Gouda, Maassluis, Papendrecht, Schiedam en Vlaardingen en enkele casus sen in Den Haag en Rotterdam is nog niet bekend. r De overige data zijn, met tus- sen haakjes de telefoonnum mers waar informatie is Jrte krijgen: 5-9 Zoetermeer (W9- 168810), 13 en 15-9 Rotterdam (010-173155), 19-9 Delft (015- 133111), 26-9 Brielle (Ol&O- 5907), Hellevoetsluis (01883- 12300), Naaldwijk (02521- 15521), Spijkenisse (01E$Q- 12000), 10, 11 en 13-10 'Den Haag (070-122359). Gouda (01820-19868), Maassluis (01899-19111), Papendreëht (078-152755), Schiedam (010- 260500), Vlaardingen (010- 355888). Verdere informatie wordt ook verstrekt door de Provinciale Sportraad Zuid Holland, tele foon 01749-44940. 1 Y

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3