Horta's 'Volkshuis' Brussel als oud ijzer verkocht 1 Politie vreest 'dolle dinsdag' bij Efteling Echtpaar Giscard wint smaadpröces 'Hebt u Tinky gezien?' Kleindochter William Booth een eeuw oud 'Rechtop lopende mens'na 80 jaar weer in Leiden Ex-AVRO-voorzitter M.J. Keyzer overleden Kunstwerk verpatst voor 13 cent de kilo Wisseling commando zeemacht Antillen IKON luistert met open mond naar Bouterse □MENSEN Redactie: Joke Korving Rotterdams Nieuwsblad i woensdag 2D juli 1983 f,We hebben zegge en schrijve twee wacht meesters en die moeten zich ook nog eens bezig houden met de inbraken en de ongelukken". Dit zegt adjudant B. Dol- mans, chef van het inder daad drie man sterke rijks politiekorps in Kaatsheuvel. Drie man die gisteren on verwacht te maken kregen met een gigantische ver keerschaos rond het pret park De Efteling. Motorrijders van de politie in Den Bosch, Breda en Til burg werden te hulp geroe pen. Adjudant Dolmans had toen al tientallen kilometers file gesignaleerd. De toe gangswegen tot De Efteling zaten urenlang verstopt. Het pretpark maakte giste ren melding van zo'n dertig duizend bezoekers. In tegen stelling tot de directie van het park maakt Dolmans zich nu ernstig zorgen over de verkeerssituatie op de wegen van Kaatsheuvel. „Vroeger werd De 'Efteling door iets meer dan een mil joen mensen per jaar be zocht, dat zullen er met de komst van die nieuwe at tracties binnen drie jaar waarschijnlijk twee miljoen zijn". Dolmans ziet reikhalzend uit naar de aanleg van de snel weg Tilburg-Waalwijk. De rijksweg is tot Loon op Zand gevorderd en daarna door geldgebrek en de strijd om het natuurgebied De Loonse en Drunense Duinen voor onbepaalde tijd uitgesteld. Volgende week dinsdag ver wacht adjudant Dolmans op nieuw een grote drukte. „Sinds jaar en dag is het hier dan toch al een heksenketel. We noemen die dag dolle dinsdag. Een verklaring voor die drukte hebben we niet maar we vermoeden dat de vele mensen die dan twee weken op vakantie 2ijn ge weest in het weekeinde thuiskomen, dan een rustdag nemen en dinsdag nog eens in eigen land op stap gaan". „Ik hou van het leven. Ik denk dat dit een van de redenen is waarom ik al zo lang leef", vertelde Catherine Bramwell-Booth onlangs aan een Engelse krant. Zij is de kleindochter van William Booth, die in 1878 het Leger des Heils stichtte. Vandaag is Catherine Bramwell-Booth hon derd geworden. Net als de rest van de fami lie Booth is ook zij een leven lang actief ge weest in het Leger des Heils. Op de tentoonstelling 'De mens als jager' in het Rijks museum van Geologie én Mineralogie in Leiden, is na meer dan tachtig jaar weer het beeld te zien van de 'pi thecanthropus erectus', de mens die ongeveer 700.000 jaar geleden "op Java heeft geleefd. Het is geboetseerd door de ontdekker Eugène Dubois, die in 1891 het bestaan van de 'Java-mens' bewees aan de hand van skeletresten. In 1900 werd het beeld een tijdje geëxposeerd in het Mu seum van Kunstnijverheid in Haarlem en op de We reldtentoonstelling in Parijs. Het is nu tot 22 augustus in Leiden te zien. De vondst van Dubois bij het plaatsje Tri nil aan de Soio- -rivier was jarenlang onder werp van verhitte weten schappelijke discussies. Du bois dacht de ontbrekende schakel te hebben gevonden tussen mensaap en mens. De hersenomvang was gro ter dan die van een mensaap en veel kleiner dan van de tegenwoordige mens. Uit het dijbeen bleek, dat het wezen rechtop had gelopen. Een en ander was in tegenspraak met de algemene opvatting uit die tijd. Men meende, dat eerst de hersens tot ontwik keling gekomen moesten zijn voordat de mens rechtop kon gaan lopen. Dubois gaf zijn wezen de naam 'pithe canthropus erectus': de rechtop lopende aapmens. Na terugkeer uit het toen malige Nederlands Oost-In- dié boetseerde Dubois een reconstructie van het wezen dat tegenwoordig wordt ge rekend tot de soort 'homo erectus': de rechtop lopende mens. Een archieffoto van Valerie Giscard d'Estaing en zijn vrouw Anne-Aymone. De Franse oud-president Valery Giscard d'Estaing en zijn vrouw Anne-Aymone hebben een proces wegens smaad ge wonnen dat zij hadden aangespannen tegen het Engelse zon dagsblad 'Mail on Sunday'. Het zondagsblad bracht enige tijd geleden een bericht onder de kop 'Giscards echtscheiding eindelijk rond*. Volgens de Giscards heeft deze publiciteit hen „in grote verlegenheid en geestelijke nood" gebracht. Het echtpaar, dat al dertig jaar getrouwd is, eiste en kreeg een verontschuldiging, een aanzienlijk bedrag aan smarte- geld en vergoeding van de proceskosten. Meyer Joseph Keyzer, ex- voorzitter van de AVRO en oud staatssecretaris van ver keer en waterstaat, blijkt za terdag op 72-jarige leeftijd te zijn overleden. Vandaag wordt hij in stilte begraven. Op verzoek van de familie is zijn overlijden niet eerder bekendgemaakt. Keyzer, 15 oktober 1911 ge boren in Venlo, begon zijn politieke loopbaan in 1932 bij Buitenlandse Zaken, waar hij van stagiair opklom tot 'hand els raad'. In 1963 werd hij VVD-staatssecreta- ris voor verkeer en water staat. Hij richtte het Contac torgaan Nederlands Ver- voers Overleg (NVO) op. Van begin 1972 tot 4 januari 1982 was Keyzer voorzitter van de AVRO. Juist in die periode kampte de omroep, waarvan Keyzer altijd de li berale signatuur ontkende, met grote bestuurlijke pro blemen. Felle tegenstander was hij van de beperkende visie van de toenmalige CRM-minister Gardeniers. M.J. Keyzer De familie Pothof in Roc- kanje- is haar Tinky kwijt, een zes-jarige Yorkshire- terrier. Het dier is zaterdag in een onbewaakt ogenblik ontsnapt, waarna een groep jongelui volgens getuigen 'hoorbaar' Hage naars zich over de hond heeft ontfermd, in de ver onderstelling dat het een in de steek gelaten hondje Sindsdien doet de familie er alles aan om Tinky terug te vinden. Maar hun zoekacties hadden tot nog toe geen re sultaat. Maandag begon de familie alle huizen van het dorp te voorzien van strooibiljetten met de vraag 'Hebt U Tinky gezien?'. De heer Pothof had toen vrij snel een getuige. Van een inwoonster kreeg hij te voren, dat vier jonge lui kenneink -op weg naar de plaatselijke disco het hondje op de weg had den aangetroffen en zich boos hadden gemaakt over „weer zo iemand, die zijn beest uit de auto zet". Ze gingen niet naar de disco, maar ontfermden zich over het diertje en namen het mee. Maar hoe vindt de familie Pothof nu Tinky terug? Tin ky was het troeteldier in het gezin, zo zeggen de Pothofs. En ze willen haar voor geen goud wil missen. Dus als men Tinky heeft ge zien: het telefoonnummer van de familie Pothof is (01814) 2343. Voor zover kunstkenners nog hoop hadden, is die nu vermalen tot steengruis. Het beroemde negentiende eeuwse 'Volkshuis' van Brussel van architect Victor Horta zal nooit meer (kunnen) herrijzen. Het typische grillige smeed werk, kenmerk van de 'Art Nouveau'-stijl die Horta bezig de, is kapot gezaagd en als oud ijzer voor minder dan drie stuiver per kilo verkocht. Brussel heeft aldus het zoveel ste werk van één van België's beroemdste zonen kapot gesla gen. 3e moord met jarenlang voor bedachte rade is uiteindelijk voltrokken in het Laarbeek- bos. Dat ligt aan de rand van de Noordbrusselse gemeente Jette onder de oprukkende flatgebouwen. Daar lagen op een open stuk terrein de res tanten van wat meer dan een halve eeuw behalve de 'kathe draal van het socialisme' ook wel is gezien als het conver gentiepunt van Horta's mees terwerken. Het Volkshuis, be ter bekend 'La maison du peu- ple', was een kapitaal pand van vier verdiepingen. Het werd tussen 1895 en 1899 ge bouwd in het centrum van Brussel tussen de Zavel en de Kapellekerk. Het Volkshuis bood onderdak aan een conglomeraat van so cialistische organisaties, begin nend bij de 'Vooruitziende Vrouwen' via het partijbestuur cn de socialistische harmo nieën en andere verenigingen naar de coöperatieve winkels- bakkers/drogisten-ketens voor de Werkende Klasse. Vermaarde architecten en kunstcritici als Le Corbusier, Perret, Frank Lloyd Wright, Bruno Zevi, Ponti, Walter Gropius, Bakema hebben ooit van hun bewondering voor het Volkshuis doen blijken. Toen het pand met zijn talrijke grillige lijnen en liaanachtige motieven te duur werd om te onderhouden en de slopers- plannen ook in het buitenland Jckendheid kregen, hebben 600 prominente architecten uit de hele wereld gezamenlijk nog geprotesteerd. Dat was in het begin van de jaren zestig. Tevergeefs Toen de beulen in 1964 met hun bulldozers klaar stonden, deden 700 bouwkundigen in Venetie tijdens een congres bijeen een (alweer tevergeefs) beroep op de Brusselse autori teiten het Volkshuis te sparen. Het haalde allemaal niets uit. Onze buren zitten kennelijk zo rijk in hun monumenten, dat ze er tot op vandaag wel oog maar geen geld voor over lij ken te hebben. In een reactie op de gebeurtenissen van de voorbije dagen schrijft de 'Bel gische Centrale van de Archi tectuur* alles toe aan de 'natio nale onverschilligheid' en aan 'laksheid van de overheid'. Maar daarover later. Wat was dat Volkshuis dan wel voor een pand? Kranten uit de dagen van de sloop be schrijven het als reactie op be paalde stijl-imitaties. Victor Horta, in 1861 in Gent gebo ren, in 1932 vanwege zijn gro te verdiensten als architect van de Art Nouveau, verwant met de Duitse Jugendstil, tot baron verheven en in 1947 in Brussel op 86-jarige leeftijd overleden, was één van de be roemdste architecten die Bel gië heeft voortgebracht. Men noemde hem wel de pionier van het 'Belgische Modernis- Grillig Bij Horta verviel de soms gril lige Jugendstil met zijn talrij ke gebogen lijnen niet tot een weke uitdrukking van wans makelijke slappe overdrijving. Grilligheid wordt in Horta's werk absoluut beheerst door een knap gebruik van metaal en glas. Waarbij met name in het Paleis voor Schone Kuns ten in Brussel op een knappe wijze niveauverschillen zijn, verwerkt, die de ruimte heror denen naar een harmonisch geheel. Verder resteert nog het in 1894 gebouwde Huis Solvay aan de Louiselaan en het huis van de architect zelf aan de Amerika-straat, tegen woordig Horta-museum. door Jan Werts Voor het overige zijn talrijke Horta-ereaties gesloopt. Voor zover bouwbeleggers op zoek naar nieuw terrein dat met de den, sloegen de vlammen toe, zoals bij het befaamde waren huis 'A 1'Innovation' waar bij de brand van 1967 op een na middag ook nog 325 winkelen de klanten het leven lieten. Het Volkshuis was befaamd Volkshuis van Horta, detail van een briefhoofd. vanwege de bewogen gevels, met talloze smalle ramen, ais boeken bijeen gehouden tussen slanke pijlers waarachter zich grote voigader- en werkruim ten verscholen. Slagerswoede Horta is wellicht het slachtof fer geworden van de coalitie van banken, speculanten en handige politici die in Brussel, net als trouwens in menige an dere Westeuropese stad, huis gehouden hebben. Wat de 'hoofdstad van Europa' betreft, grot Twaalfduizend bewoners zijn hiervoor verjaagd en tweedui zend huizen gesloopt. Een soortgelijke operatie, kaalslag, voltrok zich aan de vooravond van de wereldtentoonstelling, nu een kwart eeuw geleden. Onguur Na afloop van dit veertig jaar durend afbreken verklaarde volksvertegenwoordiger Brun- faut in 1957 in de Kamer tegen de critici: „Ja, wij waren de slopers van die ongure en ver domde wijken met hun zielig en onmogelijk pauperisme. Ik ben er fier op te hebben bijge dragen aan deze sanering van Brussel", Dat aspect van een moderne volkshuisvesting is natuurlijk ook een belangrijke kant van deze zaak. De commandant Zeemacht Nederlandse Antillen P.A.A.J. van Oppen (51) wordt volgende maand op gevolgd door P.W. Schei- kers. Van Oppen is drie jaar commandant geweest. De 48-jarige Schelkers, die zijn loopbaan bij de Ko ninklijke Marine begon in 1953, voerde van 1981 af het commando over Hr. Ms. Zuiderkruis, het eerste marineschip met een ge mengde bemanning. In die periode bezocht hij ook de Antillen. Zowel Schelkers als Van Oppen heeft de rang van commandeur. doemt dan meteen het beeld op van de christen-democrati sche leider van Belgie, tegelijk mammoet-worstfabrikant, te vens burgemeester van Brus sel Paul Vanden Boeynants. Hij mag momenteel de burge meestersketen nog met dragen wegens verdenking van mil joenen-belastingfraudes. Maar kunstminnende bewoners van de hoofdstad vinden het veel erger dat deze 'VDB' zijn sla gerswoede destijds zó op de stad heeft kunnen koelen als slopende schepenen (wethou ders) een kwart eeuw geleden. 'VDB' is overigens zeker niet de enige; ook politici van al lerlei ander slag hebben hem geholpen. Gelukkig waren een eeuw ge leden meer beschaafde heren aan het bewind. Zoals bij voor beeld de burgemeester van Brussel Karei Buis, die zijn stedebouw baseerde op zijn boek 'Esthétique des Villes' (de schoonheid van de steden). "Hij liet Brussel evolueren naar een grote-stadstructuur binnen historische contexten. De Gro te Markt is toen gerestaureerd. Maar weer wat later, in 1911, begmt men dan met de be ruchte sloop voor een noord zuid-spoorwegverbinding tus- Het Volkshuis stierf een tweede dood aan de rand van Brussel. De onhanteerbare, grillige vormen die resteerden van de sloop, zijn kapot gezaagd voor de ijzerboer. Na de sloop van het Volkshuis nu al weer bijna twintig jaar geleden, zijn de belangrijkste restanten jarenlang bewaard. Een comité van Horta-bewon- deraars probeerde intussen plannen van de grond te krij gen om tenminste onderdelen van het pand te laten herbou wen in uiteraard de oorspron kelijke stijl. Er zijn destijds daartoe 1200 foto's gemaakt van het gesloopte materiaal, dat lag opgeslagen in een loods van het leger te Tervuren, on der Brussel. Maar naarmate het comité ouder werd cn de berichten over diefstal van deuren, ramen en smeedwerk geregelder opdoken, vonden steeds meer 'handelaren' en vooral ook brutale souveoirja- gers de weg naar het met be waakte pand. Sommigen wa ren zó brutaal dat ze zelfs met een vrachtwagen kwamen ste len. Herbouw, zo bleek bij het be gin van de jaren tachtig, zou ongeveer zeven miljoen gul den gaan kosten. Die waren er niet. Enkele jaren geleden hoorde je er dan ook schande van spreken dat er wel genoeg middelen waren voor de stich ting van een peperduur 'Bel gisch Huis' in Amsterdam. Toen de legerloods leeg moest komen, verhuisden de onder delen naar het open veld aan de rand van Brussel. Het roest, de handelaren en de souvenir stropers vonden ook daar snel hun weg. Niemand wist uitein delijk nog van wie het materi aal eigenlijk was. En nu is het smeedijzerwerk dan kapotge- zaagd en voor 2,5 frank per kilo verkocht. Protesten hoor je in Brussel nauwelijks. Be waarheid werd dezer dagen wat Victor Horta destijds in zijn dagboek schreef over het Volkshuis: 'Sï on la demolis- sait, je n'en serais guère éton- né', of wel: 'Het zal mij niks verbazen als ze m'n werk nog eens slopen'. Vooruitziend Een vooruitziend man was Horta aldus. In 1982 kreeg im mers de stad Brussel de 'gou den slopershamer' uitgereikt door een team van specialis ten. Zij beschreven wat er al lemaal al tegen de vlakte was gegaan, maar voegden er aan toe dat er nog best het een en ander te slopen valt: de Grote Markt met het fraaie stadhuis, het elegante Belfort, de reeks zeventiende eeuwse gildenhui zen, de Muntschouwburg, het parlement, het Koninklijk Pa leis. Ironisch? Ja natuurlijk. Over dreven? Eigenlijk niet. Al ja ren wordt hier volgens des kundigen om de andere dag een gebouw gesloopt, zonder dat iemand eerst de vraag stelt of dat wel kan. Het mag im mers allemaal. Amsterdam telt ongeveer 7Q0Q beschermde monumenten, Brussel met zijn negentien gemeenten 148. V Deze keer niet op deze plaats, zoals vorige week aangekondigd, een beschou wing over televisie in het buitenland. De kleinste Ne derlandse omroep. IKON, is 1 aanleiding tot onderstaande j ntermezzo- beschou wi ng door Alexander Münning- hoff. Vanavond komt deze omroep met een opmerkelijk interview met Desi Bouterse, Surmame's militaire leider. Nederlandse journalisten zijn niet meer zo welkom in Suriname en een Nederlands interview met de militaire 1 leider Desi Bouterse behoort tot de hoge uitzonderingen. Een team van de IKON werd in Suriname toegelaten en mocht tien dagen in Suri name blijven. Het resultaat is vanavond om 19.20 uur te zien in de informatierubriek 'Kenmerk'. Volgens de IKON is het in terview, dat tot vijftig minu ten uitliep, een zeer interes sante gedach ten wisseling ge worden voor beide partijen. De IKON-verslaggever laat de glimlachende overste rus tig alle riedels houden die hij in petto heeft, vraagt zel den door, wordt nooit lastig en heeft er tenslotte ook van afgezien om bepaalde uit spraken van Bouterse met filmbeelden te illustreren, laat staan de oppositie aan het woord te laten. Die wil de niet, is het IKON-ver- weer. Ook de mensen op straat hielden hun mond als het gesprek op politiek kwam. Zelfs een allervaagste aan duiding, dat er nog wel een en ander mis is met Surina me, ontbreekt in de reporta- Wat we zien zijn 15-jarige schooljongens die met antie ke buksen de volksmilitio- nair uithangen en inzoomers op borden met teksten als 'Leger en politie altijd waakzaam!'. Een term, ove rigens, door Marxisten bij voorkeur gebruikt wanneer de revolutie bedreigd wordt; dat was in Rusland zo en ook in Cuba. Voor de rest zien we wat nietszeggende stadsbeelden. Toch, zo verze kert de IKON, heeft men 'in alle vrijheid' kunnen wer ken. Voor een eerste confrontatie sinds de executies op 8 de cember van vorig jaar met het belangrijkste medium van het land dat de meeste kritiek op hem heeft is dat voor Bouterse ongetwijfeld een aardig publicitair succes. Zeventien minuten kan Bou terse ongestoord dingen zég gen als: Wanneer het nodig is voor het revolutionaire proces ga ik weer ingrijpen sprekend over 8 december). Of: „Nederland heeft hier niets te onderzoeken, maar wij hebben ook niets te ver bergen. We laten alleen geen mensen toe, die bewust ne gatief over ons schrijven". Of: We hebben nu geen fi nanciële problemen, maar straks als wc het volk geen eten of salaris meer kunnen geven, dan gaan we kijken hoe we ons tegenover de Ne derlandse belangen m Suri name gaan opstellen". Of: „Ik geloof niet dat onze mili tairen ooit terugkunnen naar de kazerne. We hebben geen officieren met een stokje en een grote snor die geaffecteerd praten, onze mannen komen uit het volk. Als wij naar de kazerne te ruggaan zouden we al lef 350.000 Surinamers moeten meenemenOf: „Een Ame rikaans blad vergelijkt mij met Dracula. Nou, dan ben ik de liefste Dracula van de hele wereld". Bouterse waarschuwt tussen de regels door dat eventueel geïnteresseerden in een in vasie achter het net zuilen- vissen: „Wij zijn nu bezig hef. volk voor te bereiden door bewapening met ideeen en wapens". Wie Suriname nu nog wil binnenvallen, kap op een eensgezind verzet' van het volk rekenen, meent Bouterse: „De huur-, liegen hebben een gouden kans gemist- Dat laatste kan ook, helaast- van de IKON gezegd wor-" den. Want behalve dat exo geen tegenstanders van Boü*m terse aan het woord kwal., men, is uit de reportage ook; niet op te maken hoe groól en enthousiast zijn aanhang is. De IKON heeft Suriname gewoon als zwijgend decor voor de leiders gebruikt en dat gaat te ver. Me niet van plan is serieuze pogingen te ondernemen om iets van de werkelijkheid te achterha len, kan maar beter thuis blijven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5