m Opbouwwerk of cursussen buitenlanders op de tocht VUARDIN6S DAGBLAD SCHIEDAMSCHE CODBANT NIEUWE WATERWE6 COURANT Gemeente jronselt9 jongeren voor vakantie- spelen Oud-CDA-leider wint van gemeente iïï Maassluis moet kiezen Steun winkeliers heeft ook nadelen Jeugdland stelt 't zonder Guus Klepke Zoekactie machinist stopgezet Politie let streng op hondepoep 3C 'Dan komt er een jandoedel VRIJDAG 22 JULI 1983 Schiedam Jeugdland moet het deze zomer zonder de vaartochten met Guus Klepke stellen. De Groene Vrede, 20- als de schuit van de Rode Val ken-leider heet, gaat geduren de een deel van de tijd dat Jeugdland duurt in de vaart met de eigen jeugdbeweging van Klepke aan boord. Toch vindt Joop van Broekho ven, de jeugdeonsulent die sa men met Riet Immerzeel Jeugdland organiseert, dat geen gemis. „Of Guus nu de ene groep jongeren aan boord meeneemt of de andere, dat maakt tenslotte weinig uit Het is echt niet zo, dat wij dat als Jeugdland zo nodig zelf moe ten organiseren. Welnee, laat Guus maar. Prima. Het is bo vendien een uitstekend initia tief, dat hij genomen heeft om in augustus met werkloze jon geren door Nederland te gaan varen. Daar had Jeugdland het geld niet voor gehad," al dus Van Broekhoven. Jeugdland loopt ondertussen als een trein. De activiteiten worden enorm druk bezocht. Een hoogtepuntje uit het drie weken durende programma bestaat morgen uit het fiets- crossen beneden aan de Vlaar- dingerdijk. Dat duurt van elf tot drie uur. fVlaardingen Om nog meer jeugd te trekken voor de va kantie-activiteiten die het ge meentelijk bureau sportieve recreatie volgende week houdt, is een speciale ophaal dienst ingesteld. De activitei ten worden gehouden in de Broekpolder en in Holy. Om dat de afstand vrij groot is en er enkele gevaarlijke kruis punten moeten worden geno men, worden de jongeren op een drietal punten op de fiets opgehaald.' De verzamelpunten voor deze ophaaldiensten zijn de sporthal aan de Flores de Vijfdelaan (Westwijk), het Groen van Prinstererlyeeum aan de Rot- terdamseweg (Oostwijk/Bab- berspolder) en de kantine van de handbalvereniging de Hol- landiaan aan de Amsterdam- laan (Holy). Iedere dag staan om tien uur 's morgens bege leiders klaar om de jeugd bij de activiteiten af te leveren. Na afloop van de dag worden de kinderen er ook weer afge zet. Het vakantieprogramma voor de jeugd begint dagelijks om half eli en eindigt om circa drie uur. Als ze de hele dag meedoen dienen de deelne- mertjes dan ook eten en drin ken mee te nemen. Deelname aan de activiteiten kost een gulden per dagdeel; een deel nemerskaart voor de hele week vijf gulden. Maandag wordt op de velden van de Hollandiaan begonnen met een handbal- en voetbal toernooi. Voor de dinsdag staat er een waterrecreatiedag ge pland. Bij de jachthaven Cal lenburgh aan de Broekpolder- kant van de Vlaardingse Vaart kunnen de deelnemers onder andere vlotten bouwen en kano varen. Kinderen die vlotten willen bouwen moeten wel een eigen hamer en spij kers meenemen. De vakantiespelen worden woensdag gehouden op het grasveld op de hoek Lepelaar- singel/Amsterdamlaan in Holy, 's Ochtends staat er een fietscross op het programma en 's middags is het sport- en spelteam aanwezig om de kin deren bezig te houden. Donderdag wordt weer een waterrecreatiedag gehouden bij de watersportvereniging Callenburgh en de week wordt vrijdag afgesloten met een zogenaamde mini-wam- pex: een speur- en oriëntatie- tocht met opdrachten. Ook be staat dan de mogelijkheid om mee te doen aan een levend strategospel door de bossen van de Broekpolder. Ook deze activiteiten worden gehouden bij de jachthaven Callenburgh. Voor verdere inlichtingen Over de kinderspelen kan men terecht bij de consulenten sportieve recreatie op het stad huis, telefoon 355888, toestel 199. Aan het eind van de schoolvakanties, van 22 tot en met 27 augustus, vindt in grote lijnen hetzelfde programma als van de week plaats. Siem Rosman: na vier jaar twee cassatiezaken gewon- 'Heel Kethel-Oost betaalde teveel ogb' Schiedam Siem Rosman, de vo rige fractievoorzitter van het CDA in de Schiedamse gemeente raad, heeft samen met zijn buren aan de Meeuwensingel een strijd tegen te hoge onroerend-goedbe- lasting (ogb) gewonnen van de gemeente Schiedam. Dat heeft hem vier jaar proeede- ren gekost. Tot tweemaal toe kwam de ogb-kwestie voor de Hoge Raad en viel de uitspraak in cassatie uit in het voordeel van Rosman en zijn buren. Deze week toonde loco-burgemeester Reinier Scheeres zich een sportieve ver liezer door Rosman uitgebreid te feliciteren. De bewoners van de Meeu wensingel krijgen nu vele honderden guldens van de ge meente terug, die zij tot 1980 te veel hebben betaald. Volgens Rosman heeft echter héél Ke thel-Oost tot dat jaar te veel betaald. Maar de groep rond Rosman was de enige, die in beroep ging. Verder krijgt dus niemand in Kethel-Oost geld terug. De kwestie is voor Rosman een strenge principezaak ge weest. Hij heeft zich in de af gelopen vier jaar uitvoerig ge documenteerd en nam kennis van eerdere uitspraken over OGB-zaken van gerechtsho ven en de Hoge Raad. Het ging erom, dat de gemeente voor de meest recente nieuwbouwwo ningen aan de Meeuwensingel, die in 1977 gereedgekomen zijn, een veel hogere ogb-aan- slag rekende dan bij veel ou dere woningen, die echter in het economisch verkeer op een even hoge waarde geta xeerd zouden worden. Rosman: „Dat kon niet. Dat was in strijd met het gelijk heidsbeginsel. Ik wilde dat uit gezocht hebben, want tenslotte ben ik zelf als raadslid betrok ken geweest bij de invoering van de ogb. Dan moet dat ook wel juist toegepast worden. Wij zijn destijds expres op een laag tarief gaan zitten als ge meente, om zoveel mogelijk beroepen en bezwaren te voor komen, maar in ons geval ging dat niet op." Rosman kaartte de zaak des tijds dan ook aan bij de chef van de gemeentelijke afdeling financiën, A.B. van den Bout, die in dit soort kwesties de enige beroepsinstantie bij de gemeente Schiedam vormt. Rosman kreeg geen gelijk en stapte naar het gerechtshof in Den Haag. Het hof noemde het gelijkheidsbeginsel niet van toepassing, stelde Rosman en zijn buren in het ongelijk, en daarom tekende de Meeuwen singel beroep aan in cassatie bij de Hoge Raad. Daar be haalden 2ij een succes: de uit spraak van het hof werd ver nietigd, de zaak moest afge handeld worden door het ge rechtshof in Amsterdam en die uitspraak nam de gemeen te Schiedam niet. Nu ging de gemeente in beroep in cassatie. Pas onlangs oordeelde de Hoge Raad opnieuw: de gemeente Schiedam verloor. Rosman: „Ik heb van dit alles wel geleerd, hoe moeilijk het is voor een burger om zijn recht te halen. Je moet je zeer zorgvuldig oriënteren en daar komt bij: als je honderd gulden ogb te veel betaalt, kost het bijvoorbeeld duizend gulden om een advocaat in te schake len. Wie doet dat nou?" De Hoge Raad had voor Ros man een complimentje over. Hoewel de gemeente een ge heimhoudingsplicht heeft ten aanzien van ogb-heffingen, slaagde Rosman erin om gege vens van buurtbewoners te verzamelen en deze met el kaar te vergelijken. Zo toonde hij aan, dat de gemeente maar een rare methode van heffen erop nahield. Het bewijs ervan leverde de gemeente zelf door in 1980 de ogb van nieuwe wo ningen te verlagen, terwijl overal elders in Schiedam de ogb werd verhoogd. „Toen was zonneklaar, wij hadden dus gewoon te veel betaald," con stateert Rosman. De oud-CDA-leider vindt, dat de gemeente van die geheim houding af moet. „De belan gen van een ieder zijn veel meer gebaat bij een zo groot mogelijke openbaarmaking van de gegevens," stelt hij. Kinderen veroveren De Hoek Hoek van Holland De zoek actie naar de 34-jarige machi nist J. Pronk van de veerboot Koningin Juliana is stopgezet. De man is gisteren overboord geslagen in de buurt van het lichtschip Goeree. De oorzaak is niet bekend. De Koningin Juliana was onderweg van Harwich naar Hoek van Hol land. De machinist is spoorloos sinds donderdagmorgen vijf uur. Reddingboten, helicopters en vliegtuigen hebben urenlang ggzocht. Een zoekactie aan boord leverde niets op. Het slachtoffer was afkomstig uit Heusden. Maassluis De Maassluise po litie gaat een offensief begin nen tegen hondenbezitters die hun dieren hun behoefte laten doen op voetpaden, openbare trappen of galerijen, speel plaatsen of in openbare portie ken. De laatste tijd regent het klachten van mensen die overlast hebben van de uit werpselen van honden. Vooral in de zomermaanden schijnt men zich daar aan te ergeren. De politie wijst er op dat in de algemene politieverordening (artikel 106) uitdrukkelijk staat vermeld dat het verbo den is honden op de bovenge noemde plaatsen hun behoefte te laten doen. Bovendien staan er in de gemeente diverse ver bodsborden voor honden en speciale trottoirtegels met een afbeelding van een hond en de tekst 'hond in de goot'. Maassluis Het categoriaal opbouwwerk voor buitenlanders en het gemeentebestuur van Maas sluis kunnen niet goed met elkaar over weg. Roe pen burgemeester Hans van Es en welzijnswet houder Elly Coenen, dat opbouwwerkster Betty Gerritsen niet aan de oorspronkelijke doelstellin gen voldoet en slechts conflicten aanwakkert; ver scheidene organisaties en verenigingen voor mi granten zijn een geheel andere mening toegedaan. Het draait allemaal om het woord 'welslagen' van dit expiriment, dat ruim twee jaar geleden door de rijksoverheid leven werd ingeblazen en gefinan cierd. Die subsidie houdt in mei van het volgend jaar echter op en zou volgens afspraak door Maas sluis moeten worden overgenomen, indien het ca tegoriaal opbouwwerk naar wens is verlopen. Die mening is de gemeente helemaal niet toegedaan. Eerst zou er geen cent in de begroting worden ge reserveerd voor het minderhedenwerk. Later is alsnog een honderdduizend gulden vrijgemaakt. Maar de werkgroep Behoud Opbouwwerk voor Buitenlanders vraagt zich af waar dat geld nu pre cies voor is. „De invulling van die ton", zegt Ron Daniëls, „daar doen ze nogal moeilijk over. VVD en RPF zijn gewoon tegen. De PvdA wil het wèl enkel en alleen aan het categoriaal opbouwwerk besteden. Maar dat blijkt weer niet de bedoeling van wethouder Coenen." Moeten van die ton gemeentesubsidie straks cur sussen als de naai- en taallessen voor Turken en Marokkanen worden betaald? Gaat daar het sala ris van de opbouwwerker af, de huur van het ge bouw? Het zijn open vragen. „Zo is die ton alleen maar een zoethoudertje", aldus de werkgroep, die Honderden kinderen heb ben gisteren de Prins Hendrik straat in Hoek van Holland Veroverd'. Boe ken, bloempot ten, speelgoed en allerhande knutselarijen waren daar een vertrouwd ge zicht. De jaar lijkse rommel markt voor kin deren werd weer gehouden. Deze was een van de onder delen van de jaarmarkt. Vol gens schattin gen van de or ganisatrice, Elly Nieuwenhuizen, hadden zo'n vijftienhonderd pupillen zich van een plaats je weten te ver zekeren aan de winkelstraat. Een enkel kind had onder begeleiding van zijn ouders, uren voor de opening van de rommelmarkt, het naar zijn mening beste plaatsje bemachtigd. Dat werd ten volle beloond door de duizenden belangstellenden, onder wie vele toeristen. Voor vandaag staat een standwerkers concours, een disco show, een playback wedstrijd voor de leeftijdsklasse van vier tot zestien jaar en een optreden van de Harbour Jazzband geprogrammeerd. Voor zaterdag zijn groep Vulcano en het duo Saskia en Serge gecontracteerd. Schiedam „De gemeente Schiedam kan zich niet zo goed voorstellen, wat het voor een ervaren winkelier betekent om het Regionaal Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf over de vloer te krijgen. Stel je een oude slager voor, die al jaren hard werkt en zijn geld verdient. kan zich goed voorstellen waarom winkeliers uit die wijk deze week zo'n moeite toonden met de stadsvernieu- wingssteun, die niettemin juist bedoeld is om hen te heipen Daarbij komt, dat er talloze problemen kunnen zijn, die maar ternauwernood de schijn van rechtsongelijkheid zullen wegnemen. Informerend bij gemeenteambtenaar Jan Roep vroeg Boel naar het voorbeeld, waarbij een bednjf, dat staat buiten het concentratiegebied waarbinnen de steunmaatregel van toepassing is, een filiaal begint binnen dat concentra tiegebied. Krijgt zo'n bedrijf, dat een filiaal opent, dan ver- plaatsingssteun of met? Zou het bedrijf alleen steun krij gen, als het van zijn filiaal de hoofdvestiging maakt? Boel noemde als voorbeeld de brood- en banketbakkerij Het Fijntje in de Professor Kamer- lingh Onneslaan, waarvan deze week in het stadhuis sprake was dat deze een filiaal begint op het Van 't Hoffplein. Ambtenaar Roep kon noch met het theoretische geval noch met het praktijkvoor beeld goed uit de voeten. Boel werd althans niet wijzer, zei hij. De bewonersdeskundige uit Sohiedam-Oost vreest, dat de gemeente Schiedam de veror dening voor steun aan bedrij ven in de stadsvernieuwing erg strak zal hanteren, gelet op de formele redeneringen die Roep op de winkeliers los liet. Boel wijst op de gemeente Lei den, waar men zeer ruim en soepel de verordening inter preteert. De winkeliers in Lei den zijn daar zeer bij gebaat, aldus Boel. Winkeliers, die op de informa tiebijeenkomst over Schiedam- Oost aanwezig waren, vroegen wat de gemeente kan doen om leegstand van winkels te hel pen voorkomen. Hier zal het bureau voor economische aan gelegenheden speciale aan dacht aan schenken, werd toe gezegd. Doordat om de hoek stadsver nieuwing plaatsvindt, raakt hij tijdelijk klanten kwijt, en dan kan hij inderdaad wel een be roep doen op de gemeentelijke steunverordening, maar niet nadat eerst zo'n jandoedel van een doctorandus van het RDK zijn hele doopceel heeft ge licht. Dat moet voor zo'n win kelier toch smadelijk overko men. Altijd kon hij het alleen, nu niet meer." Patrick Boel, bewonersdes kundige in Schiedam-Oost, in het witboek 'Meer voor minder of allies voor niets?' een hartstochtelijk pleidooi houdt voor de instandhouding van het categoriaal opbouwwerk. „De gemeente lijkt voorbereidingen te treffen om het categoriaal opbouwwerk de nek om te kunnen draaien", schrijven ze. Dat vindt gemeentewoord voerder Ab Zwaard overdreven. „We weten al leen niet zeker of we zo door moeten gaan." Hij onthult, dat er een keuze moet worden ge maakt tussen of het geven van cursusen voor bui tenlanders of het opbouwwerk. „Het 2ou dus best kunnen, dat het categoriaal opbouwwerk ver dwijnt, maar daar is nog geen enkele beslissing over genomen. Die keuze wordt de gemeenteraad in november voorgelegd." Zie ook pagina 11

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1