Westberlijnse jeugd terug naar huis iJa Pril vertedert in Blij dorp Scherpe kritiek op vergoeding voor elektrisch koken Rijk: 20 miljoen voor schoonmaakinrichting ROTTERDAMS NIEUWSBLAD College moet GEB-winst afwegen tegen voorzieningen Hulp onder voorwaarde, voor scheepswerf Alle goede dingen bestaan in drieën. IA RZ/RV/KY/RW Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 29 juli 1983 - 4 Voor dertienhonderd Westberlijnse kinderen zit de vakantie er weer op. Na een verblijf van een aantal weken bijv gastgezinnen in Neder land, vertrokken de kinderen gisteravond onder meer vanaf het station Rotterdam CS naar huis. De Westberlijnse jeugd verbleef in Nederland via bemiddeling van de stichting Pax Christ! Kinderhulp, die derge lijke vakantietrips al 22 jaar organiseert. De kinderen waren even ais in voorgaande ja ren geselecteerd door de sociale dienst van West-Berlijn en zijn voor het merendeel af komstig uit kinderte huizen en zogenaamde probleemgezinnen. De betrokken kinderen kunnen van hun zesde tot hun achttiende jaar aan deze vakanties deelnemen. indien zowel de gast ouders als de kinderen dit wensen, kan de va kantie jaarlijks op het zelfde adres worden doorgebracht. De praktijk heeft uitgewe zen dat kinderen en gastouders in een groot aantal gevallen ook buiten de vakan tieperiode om nauwe contacten onderhou den. Kopers voo drie RSV- bedrijven Rotterdam Er zijn nog steeds kopers op de markt voor Verolme IJsselmonde en de scheepswerf Piet Smit jr. in Rotterdam-zuid. Voor Verolme Elektra in Maassluis bestaat nog altijd belangstelling van een Nederlands bedrijf. Dit heeft bewindvoerder mr.F.Meeter de ondernemingsraden van de verschillende Rijn-Schelde-Verolme-onderdelen laten we ten. Volgens adjunct-directeur J. H. Carlier zijn de onderhan delingen voor Piet Smit jr. een puur administratieve aangele genheid. „Een eventuele koper heeft zich hier nog niet ver toond", aldus de topman die zegt niet te weten om welk be drijf het gaat. De interesse van een projectontwikkelaar voor Piet Smit jr. is volgens Carlier definitief van de baan. Het ligt in de bedoeling om de aandelen van Piet Smit bij de afwikkeling van de surcéance van betaling onder te br ngen in een trust-kantoor. Volgens de bedrijfsleiding is dat de wens van de overheid, maar 'de bewindvoerders van RSV voelen er met veel voor, aldus de adjunct-directeur. Voor Verolme IJsselmonde bestaat volgens de onderne mingsraad belangstelling van een groot Nederlands bedrijf, dat op de beurs genoteerd staat. De vakbeweging daaren tegen meent van bewindvoer der Meeter begrepen te heb ben dat het gaat om een 'niet- kapitaalkrachuge manager*. Gerucht De belangstelling van Holland Signal voor Verolme Elekra blijkt een gerucht te zijn, dat in de Maassluisse regio is ver spreid. Ook de interesse van DAF en een Spaanse gegadig de zou over zijn, aldus Dik Nas van de Industriebond FNV. Bij de vakbonden is nog steeds niet duidelijk welke Neder landse onderneming interesse heeft in het Maassluisse be drijf, dat door de overheid ten dode was opgeschreven. Het gaat Verolme Elektra ove rigens niet slecht. Voor dit jaar is er voor acht miljoen gulden opdrachten binnen gehaald, drie miljoen gulden voor de montage-afdeling en vijf mil joen gulden voor de fabriek. Rotterdam Zoek eens uit op welke stedelijk voorzieningen de gemeente nog kan bezuini gen om tot lagere energieprij zen te komen. Deze opdracht heeft het Rotterdams college gisteren meegekregen van VVD, CDA en SGP, die door de vakanties een meerderheid in de gemeenteraad hadden. Het college, PvdA, D'66 en klein links waren tegen de op dracht. Fractievoorzitter B. F, Bohré van het CDA vond het onzin worden om de winst van het gemeentelijk energiegebruik jaarlijks in de gemeentekas te storten, terwijl iedereen klaagt over de hoge woonlasten. „Aan de woonlasten doen we nauwelijks iets en we hebben alleen maar kritiek op de re gering", zei hij. „Er worden volstrekt zinloze huurinhou- dingsacties gehouden, die op de regering geen indruk ma ken". Hij pleitte er voor te onderzoe ken. welke stedelijke voorzie ningen dankzij de winst van het GEB in stand kunnen blij ven. „Als we de woonlasten willen verlagen door de ener giekosten te drukken, weten we tenminste welke voorzie ningen zonder winst van het GEB moeten wegvallen. Wil len wijkbewoners die voorzie ningen behouden, dan moeten ze niet meer over de GEB- winst zeuren", meende hij. Bezuiniging Wethouder dr. J. M. Linthorst was het daar niet mee eens. Met nadruk zei hij, dat het nauwelijks zinvol is om een discussie over het verlagen van woonlasten ten koste van de stedelijke voorzieningen te voeren, nu de gemeente volop in discussie is over de tweede bezuinigingsronde. „Dat zou neerkomen op een derde be zuinigingsronde van zo'n 70 miljoen gulden", aldus Lin thorst. Hij stelde, dat het niet de winst van het GEB is geweest, die de energiekosten heeft op gejaagd en daarmee de woon lasten. maar de gasprijs, die de regering heeft vastgesteld. Bo vendien vond hij dat de ge meente niet alleen naar de winst bp het GEB moet kijken, maar ook naar bijvoorbeeld de verliezen op de gemeentereinï- „Als je de winst van het GEB niet in de gemeentekas stort, moet je de verliezen van de reinigingsdienst ook aan de burgers doorberekenen. Daar schiet de burger niets mee op", meende hij. De wethouder Wees er op dat de gemeente bezig is met een nota over de woonlasten. Die nota kan in het najaar in de gemeenteraad aan de orde komen. Hij was bereid de GEB-tarieven en de winstafdracht bij die nota te betrekken. Rotterdam Op verzoek van de PvdA heeft de ge meenteraad een voorstel om een vergoeding te ge ven voor elektrisch koken naar de volgende verga dering verschoven. CDA en VVD hadden grote kritiek op het voorstel om bewoners van stadsver - nieuwingswijken na een gedwongen, verhuizing binnen de wijk een vergoeding van 700 gulden te geven voor de aanschaf van nieuwe kookappara- tuur en pannen, als de nieuwbouwwoning stadver- warming heeft. Zij stelden zulke ingrijpende wijzi gingen voor dat de PvdA behoefte had aan overleg met de nu op vakantie zijnde wethouders van stads vernieuwing en van bedrijven. Het VVD-raadsLid drs. G. W. van Gent kraakte het voorstel als zijnde slordig, onduidelijk en niet eer lijk. „öiijKoaar is nei noodzakelijk om bewoners, met spiegeltjes en kraaltjes naar de stadsverwar- mingsgebieden te lokken", zei hij. Hij vond dat in het collegevoorstel een gelijke behandeling van Rotterdamse burgers onder gelijke omstandigheden met voeten wordt getreden. Het college wil de vergoeding alleen geven aan ge dwongen verhuizingen binnen de eigen wijk en al leen aan de eerste bewoners van een nieuwbouw woning met stadsverwarming en aan alle toekom stige bewoners van Delfshaven Buitendijks en Bui zengat. De heer Van Gent vond dat alle bewoners, die wegens de stadsvernieuwing moeten verhuizen van een woning met gas naar een woning zonder gasaansluiting, voor een vergoeding voor elektrisch koken in aanmerking moeten komen. Volgens hem mag het niet uitmaken of ze zich weer binnen hun wijk vestigen of elders in de stad een woning zon der gasaansluiting vinden. Hij vroeg het college om met een nieuw en beter voorstel naar de raad te ko men. De PvdA zat duidelijk met dit voorstel in de maag. Fractievoorzitter J. H. A. Henderson vroeg de raad het voorstel naar de volgende raadsvergadering van 18 augustus le verschuiven, nu de beide vak wethouders er niet waren en VVD, CDA en SöP in de raad de meerderheid hadden. Hij wees erop dat de PvdA bij de voorrijkosten van de brandweer ook bereid was geweest op verzoek van de VVD de be handeling uit te stellen. Zijn verzoek werd gehono reerd. i Moeder stokstaartje neemt er haar gemak van, terwijl zij haar baby voedt. Voor scheepvaart in Rijnmond Rotterdam Het rijk wil in principe een bijdrage van maxi maal 20 miljoen gulden verstrekken voor de realisatie van een centrale schoonmaakinrichting voor de scheepvaart in het Rijn mondgebied. Minister Smit van verkeer en waterstaat heeft dat meegedeeld aan Rotterdam, Rijnmond en Zuid-Holland. Mevrouw Smit heeft de brief mede namens haar ambtsgeno ten van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer en van economi sche zaken geschreven. Een van de voorwaarden voor de bijdrage van het rijk is dat de centrale schoonmaakinrichting onderdeel gaat uitmaken van de integrale organisatie voor het ontvangen en verwerken van afvalstoffen van zee- en binnenvaartschepen, van op en overslagbedrijven en schoonmaakbedrijven. Daar over is al eerder in hoofdlijnen overeenstemming bereikt tus sen rijk en lagere overheden. De schoonmaakproblemaliek is door het beëindigen van de activiteiten van Tankercleo- ning Schiedam in een stroom versnelling geraakt, aldus het ministerie van verkeer en wa terstaat. Leonie en Indra kunnen heerlijk de buitenlucht opsnuiven. Kleine 'kleine panda'.jloto's Ben Blumers) Rotterdam Dat jonge dieren vertederen blijkt ook nu weer in de Rotterdamse Diergaarde. Grote belangstelling bijvoor beeld voor de orang oetans Leonie (2) en Indra (3), die dagelijks naar buiten mogen. Er zijn in Blijdorp mensapen, zoals de hoogbejaarde orang oetans Tineke en Ju lia, die nog nimmer buiten het gras aan hun poten hebben gevoeld. Het duo Leo nie en Indra heeft die ervaring nu wel, al vinden zij het zelf blijkbaar nog wat vreemd. De jonge apen houden dan ook beschermend de armen om elkaar heen geslagen. De stokstaartjes uit zuidelijk Afrika, lijken vrijwel voortdurend op de uitkijk te staan. In deze groep 2ijn binnen korte tijd vijf jongen geboren. Het is hartverwarmend te zien hoe zo'n moedertje haar jongen voedt en hoe die onderling ravotten. En dan die kleine 'kleine panda', alweer de zoveelste nazaat van het paartje, dat in door Ben Swaep dertijd dank zij een actie van het RN aan Blijdorp kon worden geschonken. Het we reldstamboek van deze diersoort is geves tigd in de Rotterdamse Diergaarde. Voor de wetenschap werden de dieren dag en nacht in de gaten gehouden, zelfs met m- f ra rood-cam era 's. Erg verheugd is men in Blijdorp met een zending dieren van het Baiyer River Sanctuary in Nieuw Guinea. Dit centrum is belast met de bescherming en instand houding van inheemse diersoorten. De zending bestaat uit paradijsvogels, een paartje dwergcasuarissen (zeldzame loop vogel), diverse soorten slangen en boom- kangoeroes. Vanuit Melbourne is de eerste zending prachtvinken aangekomen voor de aan deze vogelsoort gewijde tentoonstelling in het Rivièrahalcornplex van 29 november tot en met 3 januari. ■Rotterdam wii niet alleen voor strop- opdraaien ••-'y''* - ?-* Drie prima tennisballen handige koker, kriiat u cadeau voor vaneen nieuwe abonnee voor Rotterdam De gemeenteraad van Rotterdam heeft een extra voorwaarde gesteld aan hulp voor de seheepsreparatiewerf Nie- huis en Van den Berg. Rotterdam is bereid 3,2 miljoen gulden aan het bedrijf voor te schieten door drie jaar lang geen erfpacht te vragen en geen rekening te sturen voor het uitbaggeren van de dokhavens. Rotterdam wil echter niet alleen met de strop zit ten voor het geval de werf toch niet overleeft. vond het absoluut onjuist, dat de banken bij een onverhoopt faillissement van Niehuis en Van den Berg de verleende kredieten gedekt weten door de opbrengst van de werf en de gemeente niet. Hij stelde daarom voor als gemeente evenredig in deze zogenaamde zekerheidsstelling te delen. Het CDA-raadslid drs. P. L. M. Pex vond dat de gemeente bo vendien moet eisen, dat zij bij een eventuele verder herstruc turering van het bedrijf be trokken wordt. C. Oosterwijk van PSP-PPR vond dat de ge meente moet eisen, dat het personeel niet verder wordt ingekrompen dan tot 400 per sonen. Wethouder drs. R. den Dun nen legde uit dat de werf vóór 4 augustus de extra kredieten nodig heeft om aan surseance van betaling te ontkomen. De banken verweet hij een pi- stool-op-de-borst-methodiek met de eis, dat Rotterdam mee moet doen. Hij vond het echter toch verantwoord naar de raad te stappen, omdat er anders 569 mensen op straat komen te staan bij een bedrijf, dal best overlevingskansen heeft. De wethouder was het in prin cipe eens met de eis van de VVD, dat de gemeente evenals de banken een zekerheidsstel ling moet hebben voor haar aandeel. Volgens de havenwethouder is het onmogelijk van de werf te eisen 400 mensen in dienst te houden, als in oktober blijkt dat een verdere inkrimping noodzakelijk is. Daarmee kan de gemeente, die dan geld in de overleving van het bedrijf heeft gestoken, in eigen vlees snijden. Niehuis en Van den Berg wordt geherstructureerd om het bedrijf overlevingskansen te geven. Het personeelsbe stand wordt teruggebracht van 569 naar 400 en zo nodig volgt na oktober een verdere in krimping. De Amrobank en de Nationale Investeringsbank zijn bereid 5,5 miljoen gulden aan extra kredieten te geven, als Rotterdam ook meewerkt. Een voorstel van de VVD om een zogenaamde zekerheids stelling te eisen voor hei be drag dal de gemeente de werf voorschiet, kreeg ondanks een dringend afraden van wethou der drs.R. den Dunnen, een flinke meerderheid in de ge meenteraad. Alleen de PvdA was ertegen. Zekerheid Fractievoorzitter W. Bagger man van de VVD had scherpe kritiek op het college, dat op het laatste moment met een zo belangrijk voorstel naar de ge meenteraad was gekomen. Hij j Naam Adres Noteer m.i.v van het Rotterdams Nieuwsblad als nieuwe abonnee Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) |j O per kwartaal Stuur een set tennisballen naar: Naam Adres Postcode/Plaats Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Rotterdams Nieuwsblad, Antwoordnummer 834, 3000 VB Rotterdam. Besluiten Na een schorsing van de ver gadering besloot de gemeente raad met het voorstel van het college akkoord te gaan, maar daaraan wel de eis van de ze kerheidsstelling te verbinden. Omdat de VVD vasthield aan zekerheidsstelling voor zowel de erfpacht als het bagger- werk, stemde de PvdA daarte gen. Vijf leden van de VVD stemden tegen het voorstel om als gemeente bij verdere her structureringsplannen betrok ken te zijn, omdat zij vinden dat de gemeente niet voor de bedrijfsvoering verantwoorde lijkheid mag dragen. Een voorstel van de PvdA om voortaan bij hulp aan bedrij ven geld terug te verlangen als er weer winst wordt gemaakt, werd met slechts de stem van het VVD-raadslid mr. J. A. Reus tegen aangenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5