ROTTERDAM 13 Hetnieuwe7 24-spel is zo oud als de wegnaar Kralingen mm, "ALS IK WIL, SPEEL IK DE BANK HELEMAAL WEG" WBMrn Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 30 juli 1983 ^Rotterdam Zoals een ie der inmiddels weet, is •sinds kort een soort na smaak roulette door de rechterlijke macht toege staan, omdat het hier meer iom een behendigheidsspel !zou gaan, dan om het echte Igokwerk. De rechter in Al melo, die in mei tot deze Juitspraak kwam, baseerde Izijn oordeel voor een groot 'deel op een wetenschappe lijk rapport van TNO, dat Ihet zogenaamde 24-spel Jhad onderzocht De casi no's waar het 'behendig heidsspel' kan worden ge speeld, schieten nu als pad destoelen uit de grond. Vooral de oudere meer er- Ivaren gokkers krabben izich verbaasd op het hoofd. 'Voor hen lijkt het wel of 'de geschiedenis zich her haalt. „Er is niets nieuws Jonder de zon", beweren zij. ;De oudere garde weet zich ■nog heel goed de jaren zes tig te herinneren, toen al lerlei slimmerikken op stonden en beweerden een "roulette te hebben uitge vonden, die niet onder de Vet op de kansspelen viel, omdat het een behendig heidsspel betrof. Onroerend goed handelaar Maup Caransa begon bij voorbeeld in 1964 al een casino in het Badhotel in Zandvoort met het 'behen digheidsspel' Saturne. Ook toen bepaalde de recht bank in eerste instantie dat het spel was toegestaan. Later maakte een hogere rechterlijke macht er een einde aan. Er zijn gedurende de hele zestiger jaren en ver daar voor altijd mensen ge weest, die beweerden een vorm van roulette te heb ben uitgevonden, waarbij de speler zijn kansen kon berekenen, zodat de wet op de kansspelen hierop niet van toepassing was. -Er is sprake geweest van Strapero, Saturne, Delphi, Sept Boules, Deux Sept Boules, Jupiter, roulex en nog een aantal spelen. Het betrof altijd een vorm van pseudo roulette. Net zoals nu, rezen de casino's voor -behendigheidsspelen* in heel Nederland als padde stoelen uit de grond. Loos- drecht kende destijds drie speelpaleizen. Sommigen hielden het een aardig tijd je vol, maar uiteindelijk besliste de rechter altijd dat er toch sprake was van gakken en dat het spel dus verboden was. Ook het vierentwintig spel, waar nu zo veel ophef over is, werd in 1966 al op tal van plaatsen gespeeld, on der meer in het restaurant De Harmonie in Maarssen, Het werd destijds ook wel Delphi-24 genoemd. Uit eindelijk werd dit spel ver boden. Vooral om deze re den heeft de recente uit spraak van de rechtbank in Almelo veel verbazing gewekt. Ook in de jaren zestig werd in een rapport van TNO gesteld dat er sprake was van een behendigheidsspel, maar ook toen bleek in de praktijk dat de spelers niets anders deden dan gokken. En kwam er een zeer geroutineerde speler aan de bak, die zijn kansen inderdaad enigszins kon berekenen en dus veel winst maakte, dan werd «em al snel de toegang verboden. Het enige verschil tussen Delphi-24 en het huidige is, dat het balletje niet met de hand wordt ge gooid, maar via een soort glijbaantje in de bak te rechtkomt. Hierdoor zou de croupier het balletje geen effect kunnen geven en de gang dus niet kun- hen beïnvloeden. Hilton Tn de Hartmanstraat zijn binnenkort drie gelegenhe den, waar het 24-spel ge speeld kan worden. Henk Smol is hier de grote ani mator. Dan is er nog La Hive van Van Driel-Vis op door Dirk Mellema foto's Henk Speksnijder m Een blik op he; speelveld... een kwestie van behendigheid?.,. 'Het zijn pechvogels, het Westplein. Het Hilton hotel in Rotterdam springt nu ook in op de ontstane markt. Dit hotel is altijd al enthousiast geweest voor een casino. In veel buiten landse vestigingen nemen de speelzalen een voorna me plaats in. Deze week stonden er ad vertenties in de krant waarin om jonge represen tative jonge mensen werd gevraagd, die opgeleid wensen te worden tot crou pier van De Casino Club in het Hilton Hotel. Directeur P.W. van der Vliet: „We worden overspoeld met sollicitaties. We hebben 35 jongelui nodig, want we willen een grote speelzaal inrichten. Het is de bedoe ling dat we half augustus openen." De speelzaal in Hilton wordt geëxploiteerd door een vereniging, die mo menteel in oprichting is: De Casino Club - Rotter dam. Een Duitser, die veel ervaring heeft met casi no's, een zekere Herr Blattgerste, moet de speel zaal op poten zetten en de jongelui opleiden tot crou pier. Bij de politie zijn nog meer geïnteresseerde horeca-on- dernemers komen binnen wandelen. Ze keken ver baasd op, toen ze hoorden- zelfs geen enkele vergun ning voor het 24-spel nodig te hebben. Een ieder mag zo beginnen. En zo is de si tuatie ontstaan, dat wel toestemming nodig is om een fruitautomaat in een horeca-bedrijf te plaatsen, maar dat een ieder kan be ginnen met een spel waar in duizenden guldens van eigenaar, verwisselen. Niet trappelen Toch staat de afdeling bij zondere wetten van de po litie niet bepaald te trappe len tegen het 24-spel op te treden. Indien ook de Hoge Raad zou beslissen, dat het spel niet onder de wet op de kansspelen valt, zou de politie ongetwijfeld wel graag zien, dat er een ver gunningen-stelsel komt, zodat het aantal 'amuse- mentcïubs' beperkt kan bijven. Rechercheurs van de afde ling bijzondere wettten ne men regelmatig een kijkje in de gelegenheden waar nu hei 24-spel dagelijks wordt gespeeld. Behalve controleren of alles eerlijk toegaat, kijkt de politie ook met interesse welke effec ten het vrijgeven van een vorm van gokken oplevert. Vanuit de Rotterdamse po litie is in het verleden in vakbladen gepleit voor het onder bepaalde voorwaar den tolereren van gokken. Het dan ook vast dat de po litie niets zal doen, tot de Hoge Raad zich heeft uit gesproken over het 24-spel. Hilton-dïrecteur Van der Vliet laat weten, dat dat voor hem nog heel lang mag duren. die de eerste keer winnen' Rotterdam Het Rot terdams Nieuwsblad gaat vanavond niet gok ken. Als we dat legaal willen doen, zouden we richting Scheveningen of Zandvoort moeten gaan. Eigen haard is tenslotte goud waard, dus bijven we ïn Rotterdam. Legaal gokken is in de Maas stad uit den boze, dus zullen we ons vanavond moeten neerleggen bij het zogenaamde 'behen- digheidje spelen'. Het is natuurlijk zuiver toe vallig, dat de gelegenheden, waar we het behendigheids spel kunnen beoefenen, wor- den geëxploiteerd door. twee mannen, die in jhet-verleden zijn veroordeeld-jegens het exploiteren van illegale gok huizen. Want 'behendigheid- je spelen' is volgens de recht bank in Almelo heel Iets an ders dan gokken. Dat zo'n zaal, waar het be hendigheidsspel is uitgestald, erg veel weg heeft van een casino is natuurlijk ook zui ver toeval. Het zegt niets dat er croupiers zijn. in het mid den van de zaal een soort roulette met speeltafels staat en dat fiches, groene lakens en rood pluche de dienst uit maken. Het 24-spel is geen gokken. De deelnemer kan zelf zijn kansen min of meer bereke nen, zegt de rechtbank. Om dat ook wij het grote kapitaal aan de horizon zien gloren, stappen we 's avonds om tien uur de amusementsclub La Rïve aan het Westplein bin nen. Het is er redelijk bezet. De drie speeltafels zijn in vol be drijf. De spelers komen uit alle leeftijdcategoriën, maar er zijn opvallend veel oudere dames, die het geheel meer de gemoedelijke sfeer van een theekransje bezorgen. Een zacht beschaafd achter grond muziekje komt net bo ven het geroezemoes uit. De echte gokkers, die weke lijks de illegale gokhuizen •bezoeken,-vormen vooral in het begin'^vari ,de avond een min (Verheid. 'Later komen er wat meer. Een van hen, die even poolshoogte komt ne men, vindt het wel leuk om het 24-spel even te spelen, maar er gaat volgens hem toch niets boven de echte roulette-bak. De illegale gok- clubs hoeven dan ook niet voor een leegloop te vrezen. „Ik denk dat het grootste aantal mensen, dat hier nu speelt, regelmatig naar Bel gië gaat. De meesten ken ik niet", zegt Van Driel-Vis, die de amusementsclub exploi teert. Verschil Voor de leek lijkt het 24-spel erg veel op roulette. Het voornaamste verschil is de bak, waarin het balletje ronddraait, tot het tergend langzaam een vakje uitkiest. Bij roulette draait behalve het balletje, ook de roulette. Bij het 24-spel staat de bak stil. Mede hierdoor wordt de kans groter enigszins te bere kenen in welk vakje het bal letje zich neervlijt. Opvallend is dat geen van de La Rive.. redelijk bezet... spelers ook maar een poging doet behendig te zijn. Nie mand let tijdens het inzetten op het balletje. Ze gokken waar het balletje terecht komt en zien daarna de hark van de croupier zonder me dedogen de fiches opvegen. Winst Wij 2etten ons aan de speel tafel. Het is de eerste maal, dat we buiten de huiskamer en zonder een trommeldoos met oude knopen een gok spel spelen. Hoe goed we ook ons best doen, met geen mo gelijkheid valt de gang van het balletje te voorspellen. Het is zuiver een gok, Voor honderd gulden krijgen we 50 fiches. De Duitse crou piers kijken meewarig, maar vriendelijk naar onze eerste onhandige zetten. Aan de an dere zijde van de tafel zit een ervaren gokker, die op dat moment op vierhonderd gul den verlies staat. Dan haalt hij in twee keer vijfhonderd gulden binnen en scheidt er mee uit. Even later zit naast ons een grote man, die een enigszins aangeschoten indruk maakt. Binnen een half uur heeft hij vierhonderd gulden ver speeld. Zijn plaats wordt kort daarop ingenomen door een ander, die het al niet veel be ter vergaat. Wij staan binnen tien minu ten op tachtig gulden verlies. Maar dan begint Vrouwe Fortuna zich met ons te be moeien. Tien minuten later staan we op honderd gulden winst. De tijd vliegt voorbij. We worden brutaler, zetten meer in. Weer een half uur later staan we op driehon derd gulden winst. Twee oudere ervaren gok kers beginnen zich nu met ons te bemoeien. „Beginners winnen altijd", zegt er één. „Nu moet je er mee ophou den.", zegt de ander. Ze advi seren hoe we onze fiches moeten plaatsen en prompt verliezen we weer. Dan is de interesse van de oudere he ren er af en gaat het ons weer beter. Na anderhalf uur spelen verlaten we de speel tafel met honderdvijftig gul den winst. Een van de oudjes kijkt ons medelijdend aan. „De grootste pechvogels zijn zij, die de eerste keer winst maken. Zij komen namelijk terug", zegt hij met een wijze blik. Bankroet We laten Van Driel-Vis we ten, dat het 24-spel zuiver gokken is en dat hij geluk heeft, dat een rechter in Al melo daar anders over denkt. De gokbaas is het niet eens met deze zienswijze en wil dat ook bewijzen. Een half uur later worden we voorgesteld aan een slan ke jonge Duitser. Van Driel- Vis zegt dat Günther heeft meegewerkt aan het rapport, dat door TNO is opgesteld en waarin wordt beweerd dat het 24-spel meer is dan een gokspel. Hij zou voor de on derzoekers een demonstratie hebben gegeven, die in het rapport is opgenomen. Geen partij „Hij heeft eens samen met een collega op één avond 280.000 gulden gewonnen met het 24-spel. Sindsdien mag hij in de casino's niet meer spelen", zegt Van Driel-Vis. Günther beaamt deze woorden en zegt dat bij dit spel de bank geen partij voor hem is. Hij kan onge veer berekenen waar het balletje terecht komt en zal dat bewijzen. Ongemerkt mengt hij zich onder de andere spelers. Hij legt fluisterend uit hoe hij het berekent. We snappen er geen jota van. In tegenstel ling tot de andere spelers wacht Günther zo lang mo gelijk met het 2etten van de fiches. De fiches mogen worden ge zet, totdat het balletje een be paald punt op de bak heeft bereikt. Hij concentreert zich op het balletje en zet dan op het laatste moment vliegens vlug een groot aantal fiches op verschillende getallen neer. Binnen tien minuten staat hij op honderden gul dens verlies. Hij heeft pech. Het balletje komt inderdaad iedere keer ongeveer terecht, waar Günther het voorspelt, maar altijd een vakje verder of minder ver dan de Duitser verwacht. „Wacht maar, het duurt altijd even, voordat het goed gaat, maar uiteindelijk zijn mijn kansen toch groter dan van de bank", zegt hij zelfverzekerd. Hij maakt zijn woorden waar. Na ongeveer twintig minuten haalt hij achter elkaar binnen. Nu staat hij al snel op bijna dui zend gulden winst. „Als ik zou willen, speel ik de bank helemaal weg", zegt hij. Demonstratie Van Driel-Vis ziet dit alle maal met gemengde gevoe lens aan. Van Gümher heeft hij niets te vrezen. Die speelt nu even ter wille van de de monstratie voor spek en bo nen mee. Hij hoort bij de Duitsers, die de speeltafel ïn La Rive bedienen. Daardoor kent hij het spel en de tafel ook erg goed. Maar wat ge beurt er nu, als een andere echte 24-speler zijn opwach ting maakt? „Ik moet er niet aan denken", zegt Van Driel- Vis. Aannemelijk is, dat een dergelijke speler al snel de toegang wordt geweigerd, want tenslotte begint nie mand een casino om verlies te lijden." Onze conclusie luidt dan ook. dat alleen zij, die het 24-spel al jaren beoe fenen, inderdaad hun kansen enigszins kunnen berekenen, maar die mensen zijn erg zeldzaam en zijn in de mees te casino's bekend. Voor de andere spelers, of ze nu erva ren zijn of beginnelingen, is dit spel niets anders dan gok ken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 13