Nederland weer massaal aan hoela-hoep Kijken en werken in andere landen Restauratie orgel Uitwisseling jongeren Vakblad voor bruids paren Vredes prijs Meer geld om meisjes kok te laten worden 'III! 'EEN KINDERLICHAAM IS VAN GUMMI EN SCHREEUWT OM BEWEGING' Vijfentwintig jaar na 1958 Geluid Redactie: Joke Korving Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 30 juk 1983 Onder de titel 'Bruid en Bruidegom' is een vakblad voor bruids paren op de markt ge bracht Het mikt op trouwlustigen {vorig jaar ruim 83.000) die in hun trouwjaar ge middeld 25.000 gulden uitgeven aan zaken zoals trouwkleding, trouwdag, huwelijks reis en woninginrich ting. Bet blad is in een be- ginoplage van 15.000 exemplaren versche nen bij uitgeverij Christiaan in Soest. Het verschijnt eens per kwartaal in de losse verkoop. Generaal Gnassingbe Eyadema, staatshoofd en minister van defen sie van Togo, is door het 'Instituut voor di plomatieke betrekkin gen' in Brussel uitge roepen tot 'man van de vrede' voor 1983. Graaf Erie Ost de Ma- rillac. die als lid van het bestuur van het in stituut in Togo Eyade ma de onderscheiding üitreikte, zei dat de president „altijd heeft geijverd voor de vrede, overal waar zij wordt bedreigd". Eyadema werd vooral geprezen voor zijn aandeel in de hulpverlening aan de buitenlanders die in het begin van dit jaar uk Nigeria werden ge zet. „In m'n eenq'e had ik dit nooit ondernomen. Nu wist ik dat ik terug kon vallen op een organisatie. Een veilige gedachte", zegt de 21-jarige Mirjam En gels. De Amsterdamse verkoop ster kijkt terug op haar drie weken Frankrijk in het kader van het werken de/ werkloze-jongeren- programma van AFS In- terkulturele Jongerenuit- wisseling. Een programma dat binnenkort weer be gint. Mirjam was vorig jaar in Frankrijk in gezelschap van een paar landgenoten. West duitsers en jongeren uit de Ierse republiek. Deze particu liere vrijwilligersorganisatie AFS, die zonder winstoog merk werkt, heeft vestigin gen in zestig landen over de hele wereld. Mirjam: „Het was een prima ervaring. Xk heb er allerlei bedrijven be zocht en er leuke contacten aan overgehouden". ..AFS stond vroeger voor American Field Service", zegt medewerkster Jolande Grouwstra (26). „De letters worden nog gebruikt, maar de betekenis heeft het niet meer. De vereniging is tijdens de tweede wereldoorlog ont staan: vrijwilligers die ge wonden verzorgden op de slagvelden van Europa en la ter contact bleven houden met het land waar ze waren geweest. Het doel van AFS was aanvankelijk om de vre de te bewerkstelligen. In de loop der jaren is AFS zich steeds meer gaan richten op jongeren". Jolande coördineert de pro gramma's. Via AFS zijn er in de afgelopen vier jaar zo'n 1800 jongeren tussen de 18 en Van links naar rechts: Jolande Grouwstra, Mirjam Engels en Venneke Stegehuis. 28 jaar binnen de EEG-lan- den uitgewisseld. Ze zegt: „Jongeren die een la gere of middelbare beroeps opleiding hebben gevolgd en werken of werkloos zijn. Het kan ook iemand zijn die de opleiding niet heeft afge maakt. Maar voor allemaal geldt dat ze voor hun twintig ste enige werkervaring moe ten hebben opgedaan", AFS heeft programma's waaraan jongeren met diver se beroepen mee kunnen doen en programma's waarbij de nadruk ligt op één bepaal de industrie, de voeding bij voorbeeld. Hiervoor komen alleen jongeren in aanmer king die in deze sector wer ken of hebben gewerkt. Het gaat om uitwisselingen van drie weken en acht maanden, waarvoor de jeugd wordt ondergebracht bij gast gezinnen, Tijdens de acht maanden leren de deelne mers in de eerste acht weken de taal van het land, daarna breken er zes maanden van werken aan. Het verblijf van drie weken houdt onder meer bezoeken aan bedrijven in. Het programma van acht maanden werd vorig jaar voor de tweede keer door AFS-Frankrijk georganiseerd en Nederland stuurde voor het eerst kandidaten. Uil de aanmeldingen werden vier jongens gekozen. Drie van hen is het zo goed bevallen, dat ze besloten hebben om er voorlopig te blijven. Jolande lacht: „Het is eigenlijk niet de bedoeling. AFS is geen emi gratiebureau. Maar ja, ze heb ben in de buurt van Parijs werk gevonden. Die jongens waren nooit op eigen houtje naar het buitenland gegaan. Van AFS gaat toch een sti mulans uit. want de jongen die naar Nederland is terug- Komend najaar biedt AFS zes programma's: Denemarken 17 septem- ber-8 oktober, voedingsin dustrie. Frankrijk 17 sepiember-8 oktober. vliegtuigindus trie: Italië 1 oktober-22 okto ber. algemeen programma; Griekenland 15 oktober-? november. textielindus trie. Zweden 5 november-26 november, algemeen pro gramma. Frankrijk november "83 - mei "84, Aan de programma's kun nen gemiddeld vijf Neder landse jongeren mee doen, in Zweden kunnen tien deelnemers terecht, Het drieweekse verblijf kost 350 (alles inbegrepen), de acht maanden 500. Voor meer informatie is AFS te bereiken op de Keizersgracht 722, 1017 EW, Amsterdam, telefoon (020 269481. gekomen, gaat in september naar de avond-hts". Ook AFS-Nederland biedt buitenlandse jongeren de kans om hier naar toe te ko men. Zo start volgend jaar mei in Nijmegen een pro gramma voor vijftien buiten landers die ervaring hebben met de voedingsindustrie. Voor het scholierenprogram ma van AFS is al jarenlang grote belangstelling. Zo bracht Venneke Stegehuis (24) in 1976 een jaar door in de Verenigde Staten. Binnen kort stapt ze op het vliegtuig om de VS opnieuw te verken- nen. Ze zegt: „Het is een leer zaam jaartje geweest. Ik ben er erg zelfstandig door gewor den". Orgelbouwer Flentrop (rechts) is nu al zo'n twee jaar in zijn Zaandamse atelier bezig met de restauratie van het uit 1617 daterende orgel van de Sint Jan in Den Bosch. Begin volgend jaar kan het orgel worden geplaatst in de kerk. De helft van de ongeveer 28G0 pijpen moet worden vernieuwd en het monteren en stemmen van het orgel ïn de kerk zal nog zo'n zeven maanden in beslag nemen. In 1985 zal zowel de kerk als het orgel zijn gerestaureerd. Een extra subsidie moot het voor bedrijven aantrekkelij ker maken een vrouwelijke leerling-restaurantkok on der de hoede te nemen. Nog veel te weinig meisjes vol gen zo'n opleiding, vindt het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid dat daarom de subsidie ver hoogt. Normaal krijgt een bedrijf dat een leerling-restaurant kok m opleiding heeft 4000 gulden Voor meisjes wordt het komend leerjaar nu 6000 gulden uitgetrokken ..Leerlingen in dienst heb ben. kost de ondernemer nogal wat", aldus een woordvoerder van het On derwijscentrum van de be drijfstak Horeca. „Je moet ze extra dingen laten doen om de opleiding te laten sla gen. Door deze maatregel van heL ministerie krijgen meisjes nu waarschijnlijk een grotere kans". Het afgelopen jaar volgden bijna 1600 jongeren een op leiding tot restaurantkok, onder wie slechts 77 meis jes. Het Onderwijscentrum verwacht door de extra sub sidie het komend jaar een verdubbeling van het aantal vrouwelijke leerlingen. De lichie plastic hoepel in bonte zuurstokkleuren wiegt weer rond hon derdduizenden heupen, benen en halzen: de Ne derlandse jeugd raakt op nieuw in de ban van de hoela-hoep, zo lijkt het. Het ziet er nu al naar uit dat de wekelijkse verkoopcijfers dicht in de buurt gaan komen van die van de legendarische hoela-hoep-rage van een kwart eeuw geleden, najaar 195B. In Nederland zijn toen een miljoen hoela-hoeps ver kocht. De afgelopen weken passeer den de leveranciers in korte tijd het streepje van 100.000. De grootste leverancier van het speelgoed, Otto Simon bv in Almelo, zette alleen al aan diverse speelgoedzaken en de speelgoedafdelingen van V&D 60.000 exemplaren af. Hetgeen eerder nog aan leveranties werd overeengekomen met De Bijenkorf houdt Simon ge heim. «Het is namelijk met De Bijen korf begonnen. Die hebben voor een grote partij een spe ciale prijs gekregen: daar mag ik u uiteraard mets van zeg gen", aldus een enthousiaste woordvoerder van Otto Si mon. Kampioenschap Op diverse plaatsen in Neder land worden inmiddels voor ronden gehouden van wat heel ambitieus al het nationaal Kampioenschap hoela-hoep Wordt genoemd. Vanmiddag treden in die strijd veertig jon geren op, bij de vestiging van de Bijenkorf in Den Haag. Kinderen tussen de 6 en 14 vooral, van wie de meesten jneisjes. Opgave: zoveel moge lijk hoela-hoeps minimaal een minuut rond het lichaam draaien. Wie dat uiteindelijk het beste doet krijgt de 'natio nale trofee' uit handen van de zangeres Doris D. van de Pins, undronde: op 27 augustus in Amsterdam. Aerobic Woordvoerder A. Wagemaker van De Bijenkorf: „Voor ons 1958, precies 25 jaar geleden, iedereen deed de hoela-hoep, maar even snel alt de rage opkwam, was zij ook weer verdwenen. ligt dit allemaal in het ver lengde van het Aerobic dan sen. waarvoor we een jaar ge leden produkten zijn gaan ver kopen. De scholen die daaraan doen, hoela-hoepen nu fors met ons mee". Vandaar ook dat de Haagse voorronde van het kampioen schap wordt omlijst met een demonstratie van The Ameri can Aerobic Center in Rotter dam. Omdat ook hoela-hoepen volgens de Aerobic-fanaten zo goed voor het lichaam is. De deskundigen houden 2ich overigens wat dat gezondheid saspect nog een beetje op de vlakte. „Laat ik zo zeggen: hoelahoepen lijkt mij niet slecht voor kinderen", aldus kmderfysiotherapeut P. Hel ders van het Wilhelmtna kin derziekenhuis in Utrecht. „Een kinderhehaam is van gummi en schreeuwt nou een maal om beweging. Een kind luistert bovendien zeer goed naar de signalen van zijn li chaam: het staakt onmiddellijk waarmee het bezig is als er iets met lekker zit". „Vooralsnog neem ik aan dat kinderen die wel klachten krijgen door hoela-hoepen, ook zonder dit spel op 2ekere dag last van bijvoorbeeld hun rug zouden hebben gekregen. Dat zie je wel eens bij reuma patientjes. De reuma komt pas aan het licht op het moment dat zo'n kind bijvoorbeeld bij het vallen ongelukkig is te recht gekomen. Dus voorlopig vind ik het het gehoelahoep helemaal niet alarmerend. En trouwens- ik heb hier nog nooit een kind gekregen dat er klachten van had. In de medi sche literatuur ben ik het ook nog nooit tegengekomen". Slagen om de arm Collega's van Helders houden ruimere slagen om de arm „Het is een wat overdreven beweging, waarvan ik me voor kan stellen dat de rugspieren kunnen worden overbelast. Dat geldt ook voor de bescher ming van de gewrichten: de kapsels en banden", aldus een Haagse therapeut Otto Simon laat er de produk- tiemachmes in haar hoepelfa- briek m Ttel niet minder om draaien. „Daar hebben we er door Raymond Timmermans nu in een paar dagen meer dan 100 kilometer plastic door heen gejaagd". Een flinke meevaller in een tijd dat de produkiie voor de bouw stil staat Stmon timmert dan ook be hoorlijk aan de weg. Het be drijf zorgt ervoor dat Ameri kaanse vedetten m het hoela hoepen want net als 25 jaar geleden is de rage weer daar begonnen bezoeken aan Ne derland kunnen brengen om de verkoop te stimuleren. Een zekere Melody Howe wordt ais wereldkampioene geïntrodu ceerd Voor sommige winkeliers gaai het zelfs veel te snel. De speel goedhuizen van Bart Smit ge ven toe dat de hausse een week of drie te vroeg komt. „Ze vliegen nu al de deur uit, terwijl we onze campagne met een wervelende Italiaanse ster pas op 13 augustus beginnen". Smit Den Haag verkocht er de afgelopen week zo'n 300 tegen /5.95 per stuk. plus een klei nere hoeveelheid mini-hoeps, voor de allerkleinsten, tegen 2.50. De speelgoedonderneming Venka. met haar hoofdvesti ging m Rotterdam meldt timi de door de telefoon- „Sorry meneer, we zijn uitverkocht op dit moment". V&D wil geen enkel verkoop cijfer geven „Het verrast ons wel. dat mag u weten. Zonder meer een goed lopend pro- dukt". Maar leverancier Simon draait er desgevraagd met om heen „Laat eens zien, ik geef u er twee: V&D Utrecht, op één dag 700 stuks verkocht; En schede 1000 stuks.. Maar men moet bij dn alles wel beden ken dat het ook weer in een klap afgelopen kan zijn. Want zo ging het in 1958 ook". Wat klopt. In razend tempo veroverde de hoela-hoep toen achtereenvolgens de Verenig de Staten, Engeland. Neder land. België, West-Duitsland. Polen Japan drie mihoen stuks Australië en enkele Afrikaanse landen Maar na enkele weken was het afgelo pen Enkele Nederlandse fabrieken van plastic elektriciteitsbuizen, een uiterst geschikt materiaal voor de hoela-hoep, die nor maal elk een weekgemiddelde haalden van 175 kilometer buis, kwamen in de twee laat ste weken van november en de twee eerste van december op 450 kilometer uit Maar eind december zaten alle fa brieken weer op het normale niveau De eindscore was toen wel overweldigend, in totaal ruim 3500 kilometer buis voor de Nederlandse markt en nog eens een paar duizend voor de export. Spijt Een grote plasticverwerker Wavin bv (Hardenberg) heeft met op een herhaling durven wachten. Tot voor vier jaar maakte het bedrijf hoela- hoeps „We zijn daar toen, om dat het er met naar uit zag dat het ooit nog wat zou worden, definitief mee opgehouden. Alle fabncagespullen hebben we van de hand gedaan", zegt een woordvoerster met spijt. „Als we toen dit hadden gewe ten..." Fred Racke Nu ze besloten hadden om dit jaar dan inderdaad in ei gen land te blijven en zelfs het 'lekker weg' zoveel mo gelijk achterwege te laten, nu kregen de wijk. de straat en zelfs hun eigen huis toch wel een heel andere dimen- Je kon door gewoon thuis te blijven en een heleboel dingen met te doen, die je anders wel móest doen. een beste vakantie hebben, ont dekten ze. Je maakte gewoon je eigen wereld anders en je was weg. En omdat de reguliere tele vlsieprogramma 's ook allemaal waren gestoptwas het wat dat betreft ook net alsof je m een ander land naar de buis zat te kijken, 's avonds. Het weer moest natuurlijk nog wel meewerken, maar dat bleek gelukkig het ge val. zodat je vaak in de tuin kon oin een lapje vlees op her rooster te leggen en alle ramen konden ook dag en nacht open Er waren veel mensen toch maar naar elders vertrok ken en zodoende was het ook nog lekker stil in de buurt. Je kwam bovendien niet om de haverklap bekenden legen en op die manier werd de indruk helemaal versterki dat 'thuiser toch 'helemaal uit' was Een van de dingen die de zaak allemaal nog plezieri ger maakte was. dat je uit kon slapen Lang op je ei gen bed liggenelke dag zondag. Ook een stuk va kantie. Maar dat was het 'em juist. De tweede dag begon het. De buren hadden de klein kinderen over. En die had den zo hun eigen ideeen over rust en vakantie, dus die stormden 's morgens om een uur of acht de straat op en opa en oma vonden dat wel best. kennelijk, want dan hadden ze zeil ook nog een béétje rust. Zo niet de omwonenden, voor zover aanwezig. Want waf maakten die kinderen een herrie. Zouden alle kinderen altijd zo'n herrie maken of had den juist deze van die bij zonder harde, schelle stem men en paste dat meespe lende buurjochte zijn door gaans ordentelijke geluid daar dan ook maar met een paar decibellen meer bij aan'* Ramen dicht zou ook onzin zijn. zodat zij na twee dagen besloot, dat jochie maar eens te vragen of hij. als hij 's morgens vroeg buiten- speelde, niet steeds zo hard wilde schreeuwen. Dat verzoek begon een paar dagen later door te werken, kennelijk, want er kwam een ochtend, dat ze zowaar door de wekker werden ge wekt. om negen uur Maar dat was dan ook de enige keer Want dc volgende dag kwam de post ergens iets afgeven, of een één of an dere matmeuze bestel dienst. en die ramde niet al leen met dc schuifdeur van de bestelwagen dat het wel onweer leek, maar boven dien stonden de autoramen natuurlijk ook open en was zo 'n Veronica -sch rceu wcr het land aan het wekken, dus... En de volgende morgen kwam de wagen van het grof vuil en die begon zijn ronde vroeg èn achter hun huis en weer een dag later kwam de hulp van de bu ren de boel even tegen el kaar open zetten en twee radio's aan, en het bleef maar mooi weer dus veel te warm om de ramen dicht te doen. En zo kon je dan tenslotte constateren, dat het welsla gen van een vakantie in de laren '80 niet alleen afhan kelijk is van het weer, maar vooral van de hoeveelheid geluid die je door je mede mens over je uitgestort krijgt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 7