Rijk moet meer betalen aan zuiveringswerk Dokhaven Weinig interesse voor experiment met middenschool GRAAG .GEDAAN. 19 ssr13 N,euwsbiad HHTTFRIIfiM Sportsoos bezorgt Jeugdland record FNV: 'Rijnmond hoeft Lubbers nog niet tot spoed te manen' Kamerlid Eversdijk: START TWAALF NIEUWE PROJECTEN AFHANKELIJK VAN HAAST GEMEENTEN Brand in woning Hans Berg naar Berenschot Loods afgebrand Advocaten: mogelijk kort geding tegen staat 'Nieuwe scheepvaartwet discriminerend' j cy 'arl""i7ont7r,>vi-"'; i f 2 augustus 1983 RZ/RV/RY/RW Rlil I I LllUmVI Rotterdam De gemeenten en vakbeweging in Rijnmond hoeven nog geen. spoedeisend briefje aan minister-president Lubbers te sturen, waarin zij de re gering aanmanen tot het zenden van nog meer geld voor twaalf grote projec ten in het Rijnmondgebied en de Drechtsteden. Want niet het rijk blijkt de remmende factor bij de realisatie van deze infra- structuele werken te zijn. Veeleer zijn het de gemeenten, provincie Zuid-Hol- Nieuwe projecten leveren weinig nieuwe arbeidsplaatsen op. Het werk land en Rijnmond zelf, die het tijdstip beïnvloeden waarop de werken kunnen wat nu onder handen is, is immers bijna afgerond, zoals hier de aanleg starten. Toi deze conclusie komt een ambtelijk werkgroepje van Rotterdam. Dordrecht en een vertegenwoordiging van de vakbond FNV. De werkgroep heeft de voort gang onderzocht van twaalf projecten, die in de Rotter damse regio op stapel staan. Daaronder de Wtllemsiunnel, de verbreding van de Bene- luxtunnel. de chemische oven bij de AVR en de havenont- vangstinstaliatie bij Verolme Botlek. Uit het onderzoek is gebleken dat van het rijk de toezeggingen voor financiële middelen veelal binnen zijn. De lagere overheden daarente gen hebben vrijwel voor alle projecten nog een aantal zaken te regelen, voordat de start werkelijk kan aanvangen. Zo is bijvoorbeeld de gewilde verdubbeling van de Benelux- tunnel nog niet vastgelegd in een streekplan. En kunnen de bezwaarschriften van de Be wonersorganisatie Feïjenoord tegen de Wiliemstunnel de aanleg van dre tunnel met ja ren vertragen, aldus districts- besiuurder Wim Vijg van de FNV en initiatiefnemer tot de werkgroep. Het district Zuid-Holland-Zuid van de FNV spoorde de lagere overheden vorig jaar aan spoed te maken met de aanleg van infrastruciueie werken in het Rijnmondgebied en de Drechtsteden. Met als doei een bijdrage te leveren aan de be strijding van de werkloosheid. „En om tijdig klaar te zijn met „de oplossing van een aantal in frastructurele knelpunten in de regio, in het geval de eco nomie weer opleeft", aldus Vijg. De FNV weet dat de aan pak van de werken niet de wezenlijke bijdrage is aan de oplossing van de werkgelegen- heidsproblematiek. („Een aan tal projecten als de aanleg van de metro en de Deltawerken lopen binnen enkele jaren af"). Maar vanuit een 'histo risch besef' weet de vakbewe ging dat de economie zal ople ven en dat de werkelijke kan sen dan direct moeten worden aangegrepen om van dat her stel te profileren. ..In deze periode van economi sche windstilte moet je zaken aanpakken die zijn bin ven lig gen en toch noodzakelijk zijn. Ais hu mets doet. kun je straks wel vergeten", aldus Vijg, Als voorbeeld noemt hij de chemi sche oven bij de AVR. „Stijgt de produktie dan zitten de be drijven met meer afval. Wan neer er nu niets aan die pro blematiek wordt gedaan, ligt straks het afval wederom her en der m de weilanden". Hetzelfde geldt volgens hem ook voor de ha venom vang- stmstailatie, waarvoor Rotter dam plannen heeft op de Bot lek. Naast de2e twee projecten staan erop het lijstte van daden van de metrotunnel onder de Oude Maas. Rotterdam Een zolder-etage en het trappenhuis van een woning aan de Bergpolder- straat is gisternacht geheel uit gebrand. De uitslaande brand werd rond half zeven gecon stateerd- Belendende panden liepen rook- en waterschade op. Bewoners van de overkant werden via een hoogwerker uit hun woningen verwijderd. De oorzaak is nog niet bekend. Rotterdam Hans Berg, pro jectleider van de grote bezuini- gmgs- en ombuigingsoperatie van Rotterdam, treedt op 1 ok tober in dienst van het advies bureau Berenschot. Hij zal als senior-adviseur werkzaam zijn in Berenschot Bestuurskunde, de groep overheidsspecialisten. Berg was eerder hoofd Organi satiezaken van de gemeente Rotterdam. Daarvoor was hij werkzaam in het bedrijfsleven. Rotterdam De politie heeft vannacht tWee Rotterdammers op heterdaad betrapt, toen zij aan de Persoonshaven bezig waren een loods in de brand te steken. De loods brandde ge heel af en lag naast een school, die op de nominatie staat om gesloopt te worden. verder nog de WiJlemsspoor- verbir.dmg, de verbreding van de Brienenoordtunnel, ver dubbeling van de Beneluxtun- nel, de spoorbrug bij de Oude Maas over Dordrecht, de rond weg rond Dordt, de tunnel on der de Noord, de slufterdam bij Voorne, het opruimen van verontreinigde gronden en de aanleg van het rangeerterrein Kijfhoek. Met deze werken is zeker twee miljard gulden gemoeid. Aantrekkelijk Alle projecten hebben tot doel hei ondernemingsklimaat in Rijnmond en in de Drechtste den te verbeteren, zodat het voor het bedrijfsleven aan trekkelijk is om de Rotterdam se regio te verkiezen boven welke andere plaats in Europa ook. De Rotterdamse regio heeft volgens Vijg verder een econo misch herstelplan op tafel te leggen, waarin het beleid voor de toekomst wordt uitgestip peld. Daaraan wordt momen teel door hetzelfde werkgroep je gewerkt. Willen de pogin gen tot herstel vervolgens suc ces hebben dan ts overleg met en steun vanuit Den Haag no dig. ..Maar niet via een treurscena- rio. In de zin van zielig. Want dat is Rijnmond niet'aldus Vijg, die stelt dat de aanpak voor het westen van het land anders moet zijn dan bijvoor beeld voor het noorden het ge val was. Rijnmond en de Drechtsteden kunnen volgens Vijg via een creatief en vernieuwend ver mogen' en "op eigen kracht''uit de economische moeilijkheden komen. Maar, stelt hij met na druk, herstel van de economie is wel een voorwaarde, maar nog geen garantie voor het creeeren van meer banen, Profiteren De kans dat werkeloze Rotter dammers en Dordtenaren di rect profileren van de inspan ningen die hun ambtenaren nu leveren, is volgens Vijg niet groot. Eerder zullen de werknemers uit kleinere ge meenten aan de slag komen of ervaren arbeidskrachten uit andere delen van het land. Oorzaak is volgens Vijg de lage scholingsgraad van met name de Rotterdamse beroeps bevolking. Maar wanneer de aandacht wordt gelegd op op- ieidingskansen voor deze groep en het bedrijfsleven een zo groot mogelijk aantal leer- hngenplaatsen openhoudt, kan ook die neerwaartse spiraal worden gestopt, aldus Wim Vijg, die hoopt dat de inspan ningen van nu in de toekomst meer blijken te zijn dan een druppel op een gloeiende plaat. Rotterdam Wanneer het ministerie van Verkeer en Waterstaat de nieuwe Neder landse Scheepvaartwet niet wil veranderen op discrimina toire aspecten, zullen drie Rot terdamse advocaten een kort geding aanspannen tegen de staat. Aanleiding is de nieuwe wet geving van het rijk voor de grote handelsvaart, waarbij buitenlanders voor 1987 moe ten worden uitgeschakeld. De Nedlloyd heeft onlangs vijf honderd buitenlanders ontsla gen op grond van deze nieuwe wetgeving. Mr. J. Heinrici: „De instructies die het hoofd van de Scheepvaartinspectie heeft gekregen sluiten verdere medewerking van buitenlan ders uit. Of ze gekwalificeerd zijn of niet, voor 1987 mag er geen buitenlander meer op de grote handelsvaart van de Nedliovd werken." Volgens de nieuwe instructies moeten buitenlanders vloeiend Nederlands kunnen spreken. „Een merkwaardige zaak als je bekijkt dat buitenlanders al» tien jaar op de vloot zitten en' in de voertaal engels alles' kunnen regelen", aldus Hein-'' rici. „Dat is altijd goed ge-> gaan." De Nedlloyd neemt on-'' geveer 75 procent van de Ne derlandse grote handelsvaart' in beslag. Het bedrijf heeft de-, oude vrachtschepen afgestoten" en ontslag aangevraagd voor 250 Spanjaarden en Portuge-i zen en 225 Aziatische zeehe-' den. Op de nieuwe schepen- mogen geen buitenlanders' werken. 1 Rotterdam Een brand in de onderdoorgang van het metrostation Beurs heeft vannacht een tapijtenwinkeltje geheel in puin gelegd. Het koffiehuis de Pineut, dat ernaast ligt, liep waterschade op. De brand ontstond rond drie uur. De oorzaak ia nog niet bekend. g!lllllllllllllillllinilllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlHIIIIIIIIII,l!IIIIIIIIIIIIIII!lllll!IIIIIIIIIIIIIMinillllin,IIIIJIIIIIIMIIIIIIIIIIMIII!lllllllllll!llllllllllllllll!IIË Rotterdam Tien Rotter dam scholen voor voortge zet onderwijs wijzen deel name aan een midden school-experiment af. Drie middelbare scholen zijn in principe wel be reid om aan een dergelij ke proefneming mee te werken. Dat blijkt uit een rapportage aan de onder wijscommissie over expe rimenten met voortgezet basisonderwijs. De geringe bereidheid op de scholen is volgens het rapport te wijten aan het tijdstip waarop het onder zoek plaatsvond. „De in ventarisatie heeft plaats gevonden In een periode waarin de onderwijsge venden voorzichtig uit gedrukt in sociale on rust verkeerden door de bezuinigingsmaatregelen van de landelijke over heid", schrijft men in het rapport. Bovendien wijst men erop dat juist de jonge leerkrachten, die eerder tot verandering geneigd zouden zijn, door de bezui nigingen hun baan verlo ren. Tenslotte zijn er scholen die al aan onder wijsvernieuwing doen en die dus geen mogelijkheid hebben een nieuw experi ment aan te gaan. De scholengemeenschappen Caland, Libanon en Prins Alexander hebben wèl be reidheid uitgesproken verder te praten over een experiment met voortge zet basisonderwijs. Men wil eerst echter duidelijk heid hebben over de fi nanciële mogelijkheden. Bovendien zijn er drie werkgroepen die pleiten voor een Rotterdamse Middenschool: de werk groepen Voortgezet Jena- plan-onderwijs. Voortge zet Montessori-onderwijs en Voortgezet Basisonder wijs in het Oude Westen. Aan Rotterdam is overi gens al één middenschool experiment toegekend. Technische school De Beukelburg start komend jaar met de voorbereiding voor een dergelijke proef neming. -iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiii[ii:iiiiiiiiiiiiifiiiiiniiiiiiifi[iiE!iijimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii{iiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiii[iiHiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiuHiiimi(ii[iii[iftiiiimiiiiii^ Rotterdam De belangstel ling voor de kindermanifesta tie Jeugdland, die tot en met 11 augustus op en rond het tentoonstellingscomplex Ahoy' wordt .gehouden, breekt alle tot nu toe gevestigde records. Tijdens de eerste twee weken bezochten 33.000 kinderen Jeugdland en de sportsoos in het Zuiderpark. Dit is vijfdui zend meer dan vorig jaar na de eerste veertien dagen. Vooral de sportsoos voor de oudere jeugd blijkt in trek. Vandaag bracht een jeugd honkbalselectie uit het Ameri kaanse Town of Rotterdam een bezoek aan de sportsoos bij de kanovijver in het Zuider park. Daar verzorgde de uit spelers van 16 tot ?l jaar ge formeerde ploeg een demon stratie. Hierna kwam de Rot terdamse jeugd in een geïm proviseerde wedstrijd in actie. Het bezoek van de Ameri kaanse jeugdhonkballers is een voortvloeisel van de vorig jaar in het kader van Bicentennial gelegde contacten. Tijdens de manifestaties rond de herden king tweehonderd jaar betrek kingen Nederland-Amerika, bracht toen een Rotterdamse selectie een bezoek Amerika. Ridderkerk en Zwijndrecht in MESO-project Rotterdam Aan het Multi-gemeentelijk Experiment voor Startende Ondernemingen (het MESO-project) nemen sinds kort ook Ridderkerk, Zwijndrecht, Bodegraven en Leerdam deel. Eerder al hadden Alphen aan de Rijn, Delft, Gouda, Papendrecht, Vianen en Woerden zich aangesloten. Hel MESO-project is er op gericht om de startende ondernemer in de eerste periode van het bestaan te helpen bij de oplossing van concrete problemen. De samenwerking van de gemeenten betekent vooral begelei ding en advisering van de startende onder nemers. De deskundige inbreng van het Eco- nomisch-TechnoIogisch Instituut voor Zuid- Holland springt bij op het moment dat de ge meenten hulp bij de begeleiding vragen. Rotterdam Het rijk moet een gro ter deel betalen aan de nieuwe water zuiveringsinstallatie Dokhaven in Rotterdam. Dat vindt het CD A-ka merlid Eversdijk. De rijksoverheid wil nu niet meer betalen dan 56 pro cent van de kosten. Eversdijk vreest hierdoor problemen in de toekomst voor het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden. Dat- moet meebetalen aan de nieuwe zuive ringsinstallatie. Eversdijk wijst er in vra gen aan de ministers Smit (verkeer en waterstaat) en Winsemius (volkshuisves ting en milieubeheer) op dat de afwate ringsheffing in dit betrekkelijk jonge waterschap al tot de hoogste in Neder land behoort. Tot de bouw van de instal latie aan de Dokhaven is met name be sloten door rijkswaterstaat, openbare werken van Rotterdam en provinciale staten. Een plan om een open installatie"; te bouwen aan het Vaanplein in Rotter-"- dam moest er voor wijken. Deze installa tie zou meer overlast geven. Eversdijk toont daarvoor begrip, maar vreest dat door de keuze van het plan aan de Dok haven en de daarbij behorende rijksbijdrage in de toekomst overcapaciteit zaï ontstaan. Hij wijst er op dat door de keuze voor dit duurdere plan het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden zich waarschijnlijk ge noodzaakt zal zien om de heffingen te verho- gen. Dat versterkt de neiging bij veel bedrij- ven om zelf het afvalwater te gaan zuiveren. Als dat gebeurt, dan is het plan Dokhaven te groot opgezet. Als voordeel van uitvoering van het plan aan het Vaanplein geldt volgens Eversdijk dan des te meer, dat dit gefaseerd kan worden opgezet. Indien blijkt dat steeds meer bedrijven afzien v van de diensten van het zuiveringsschap bij de zuivering, dan kan tijdens de bouw van dat plan worden teruggevallen op een lagere capaciteit. Bij het plan Dokhaven ontbreekt die kans, volgens het Kamerlid. Volgens hem kan het rijk het probleem op- lossen door de bijdrage te verhogen. Volgens Eversdijk is daarvoor geld aanwezig. Hij zegt dat bij de rijksoverheid inmiddels een posi tief saldo is opgebouwd door de gezamenlijke waterschappen van ongeveer 600 miljoen, - gulden. Dat geld zou kunnen worden ge- bruikt om de lasten voor het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden te verlagen. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f verandering in. -^dres; Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f PostCOrj en goed beloond! Want voor die kleine» ty e: moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de ktvar' Laurenskerk. °°Qpidafs- f er2ilverd ruin j J van de ri,, Adres: -ka f Stuurde A&'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 13