COMIWI EN1A lAR In de hele stad rook je brandlucht Stone praat met verzet El Salvador De nieuwe loten liggen klaar. Evende buren bellen of ze ook meedoen. Midden- Amerika: nieuwe Balkan? EGRSTE GROEP TOERISTEN TERUG UIT SRI LANKA EN MAAR ZITTEN V/'-k Automatisch extraatje voor bijstandstrekkers Cocaïnevangst na noodlanding 'fjs gebroken De meeste kans in de Staatsloterij, -af* Minder Nederlanders naar Euro-stembus Raymond Massey (86) overleden Zes doden bij ongeluk met helikopter Rotterdams Nieuwsblad J maandag 1 augustus 1983 j DE CONFERENTIE IN Panama yan negen Latijnsamerikaan- se landen over de vrede in Midden-Amenka isvoorlopig zonder resuitaat geëindigd. Wel zijn er verklaringen af gelegd, die enig optimisme voor de foekomst mogelijk ma ken: de ministers gaan eerst thuis overleggen en komen deze maand opnieuw bijeen. Er zou een basis zijn voor 'een mogelijke voorovereenkomst': veel vager kan het met. Ondertussen krijgt de visuele nieuwsvoorziening over dit rumoerige deel van de wereld spannende en dramati sche trekken. Zo toont het televisienieuws Russische vrachtschepen die met wapens onderweg zijn. terwijl er ook beefden zijn van Amerikaanse marineschepen die op- stomen voor wat het weekblad Newsweek Reagans 'Gun boat diplomacy' noemde, de diplomatie met het oorlogs schip. Een tweede Vietnam? DE TEGENSTANDERS van Reagans beleid met name in Amerika doen daar somber over: ze vrezen dat dit ver toon van macht tot een oorlog in dit gebied zal leiden en geloven dat daarvan de invloed ook in het binnenland ern stig zal zijn. De les van Vietnam is duidelijk: Amerika was tijdens die oorlog een in zichzelf verdeeld huis, waarvan de bewoners elkaar fel bestreden. De scheidslijn vóór of tegen de Vietnam-oorlog zorgde zelfs voor tegengestel de kampen in de gezinnen. Die tegenstellingen hebben diepe voren getrokken, die nog zichtbaar zijn. Gaat het nu dezelfde kant op? Reagan heeft Midden-Amerika onlangs tot de 'achtertuin' van de Verenigde Staten verklaard en is niet van plan daar de invloedssfeer van de Sovjet-Unie want daar vreest hij voor toe te laten. DAT IS EN blijft de kern van de situatie daar: het is onderdeel van het machtsevenwicht tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Menig conflict in deze wereld was en is daartoe te herleiden. Korea in de jaren vijftig was er het eerste grote voorbeeld van, Vietnam eveneens, nu is Mid den-Amerika aan de beurt, zoals ook Hongarije, Tsjecho- stowakije en Polen in deze machtsstrijd hun rol spelen. Verzwakking van Ruslands positie in deze satellietlanden zij dreigt voortdurend wordt immers niet toegestaan, zo min Reagan het over zijn kant wil laten gaan dat de Sov- jet-Ume haar invloedssfeer in het Centraal-Amerika uit breidt. In dit verband sprak de president onlangs over 'de eerste werkelijke communistische agressie op het Ameri kaanse vasteland'. DAARDOOR WORDEN de belangen van de bewuste landen zelf tot een factor van ondergeschikt belang gedegra deerd. Reagans opvatting over 'communistische agressie' kan, van uit zijn positie bekeken, best wel kloppen. Maar daarmee is niet verklaard waarom deze agressie mogelijk werd en evenmin is er een oplossing voor de toekomst van deze regio aangeduid. De oorzaak van de ellende is im mers de sociaal-economische situatie in deze tanden: in de jaren zeventig Is de conjunctuur er in elkaar gezakt zon der dat de regeringen tot doeltreffende maatregelen over gingen. 2e beschermden voornamelijk geprivilegieerde groepen en dwongen door hun onderdrukkend beleid de allerarmsten tot verzet. De onrust en rebellie in deze lan den voor de betrokkenen van levensbelang gaat nu een wereldpolitieke rol vervullen, vermoedelijk zonder dat de deelnemers zich daarvan scherp bewust zijn. IN EEN WAT verdere terugblik los van de huidige tegen stellingen tussen Amerika en Rusland doet zich een ver gelijking voor met een geheel ander gebied, dat in het be gin van deze eeuw eveneens een brandhaard was in het toenmalige spel der machten: de Balkan. De volkeren In dat deel van Europa hadden niet het communisme ais ideologie, maar het nationalisme, maar het effect was niet veel anders. Een deel van de Balkan-volkeren was eeuwen onderdrukt door de Turken en zag, toen dat land verzwak te, een mogelijkheid zich te wreken: nationalistische revol tes waren er aan de orde van de dag. De grote mogendhe den van toen Engeland, Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk en Rusland beschouwden echter het roerige Balkan-ge bied als deel van het Europese machtsevenwicht: hun ei gen belang was er mee gemoeid. Reagan zou zeggen: de Balkan was hun 'achtertuin', DE TOENMALIGE Franse minister Poincaré waarschuwde er in die dagen meer dan eens voor dat de nationalisten op de Balkan het een zorg zou zijn wanneer er tengevolge van hun rebellie een algemene wereldbrand zou ontstaan. Hij kreeg gelijk: eerst brak een Balkan-oorlog uit, een krijg die het voorspel werd tot de Eerste Wereldoorlog. Als directe aanleiding daarvan wordt de moord op de Oostenrijkse troonopvolger op 28 juni in Serajewo in het Oostenrijk se deel van de Balkan beschouwd, maar in feite was deze gebeurtenis er éèn van een reeks. Een deel daarvan speelde zich at in en rond dat omstreden gebied van Euro pa, dat in het evenwicht van die dagen tussen de groot machten zulk een belangrijke rol speelde. MIDDEN-AMERIKA HEEFT iets weg van de Balkan. Mis schien is de vergelijking met dit gebied zelfs beter dan die met Vietnam, De strijd daar is lokaal gebleven en heeft tenslotte geleid tot de terugtrekking van Amerika uit het gebied. De Verenigde Staten zullen dat in Midden-Ameri ka zeker niet doen: ze laten hun achtertuin niet door Rus land omspitten. Er zal veel staatsmanschap nodig zijn, zo wel in Washington als tn Moskou, om tot een oplossing van deze kwestie te komen. Maar ais die gevonden kan wor den, is het probleem allerminst de wereld uit. Er zal pas werkelijk rust in dit gebied ontstaan als er een redelijke welvaart komt en die welvaart redelijk onder de bevolking wordt verdeeld. DE KOK De Colombiaanse politie heeft drie inzittenden (twee Amerikanen en een Co lombiaan) van een Ameri kaans vliegtuigje gearresteerd, dat een noodlanding moest maken bij de Colombiaanse stad Barranquilla. Het vlieg tuigje bleek 350 kilo cocaïne ter waarde van naar schatting twaalf miljoen gulden aan boord te hebben, vermoedelijk bestemd voor de VS. Frankfurt Hagenaar R. van der Hoeven had zich zijn huwelijksreis heel an ders voorgesteld. In het vooruitzicht waren een rondreis van een week door Sri Lanka en dan nog een week aan één van de stranden. Maar al halver wege kwam aan de reis een einde. In verband met de steeds fel lere rassenstrijd tussen Tamils en Si ngalezen haalde Arke Reizen in samenwerking met een Duitse reisorganisatie haar klanten terug. „We hadden nu nog de zekerheid de mensen weg te krijgen. De situatie wordt eehter met de dag erger. We konden met de garantie geven dat het ook over een paar dagen nog 'zou lukken", legt Rob Admiraal, vertegen woordiger van Arke, uit. Vannacht kwam het echtpaar Van der Hoeven met nog ze ventien anderen in Frankfurt aan. „We zijn opgelucht dat we weer terug zijn, maar we heb ben nooit echt het gevoel ge had persoonlijk m gevaar te verkeren", was het algemene gevoelen van de groep De reizigers vertelden steeds duidelijker te hebben gemerkt dat de situatie m het land ver slechterde. Er rijden geen taxi's meer. geen bussen en geen treinen. Tijdens de rond reis door Sn Lanka werden de Nederlanders steeds directer met de onlusten geconfron teerd. „Toen wtj zondag m Sri Lanka aankwamen, was er volgens ons nog niets aan de hand", vertelt de heer Van der Hoeven „Wij hebben Colombo nog intact gezien Tijdens een rondrit door de stad merkte je nergens iets van". Grimmiger Van af dinsdag, tijdens de rondrit langs Tissamaharama, Nuwara Ehya en Kandy werd de sfeer echter grimmiger Er werd een avondklok ingesteld, die eerst om vier uur en later om twee uur 's middags in ging Brandstof voor de bus was alleen nog na omkoping met sigaretten te krijgen. „We moesten hard rijden om elke keer voor de avondklok in de door Margriet Vrcmans vrlgende plaats van bestem ming te zijn" „De chauffeur was bang. Bij elke wegversperring door de militairen gooide hij meteen in de bus alle lichten aan. zodat de militairen zouden zien dat de bus vol toeristen zat en dat ze mets zouden doen Wij von den die versperringen ook angstig De soldaten stonden met het geweer op de bus ge richt". Volgens de teruggekeerde toe risten was vooral woensdag avond een angstige sfeer merkbaar ..Wy keken vanaf ons hotel op Kandy neer en zagen overal branden, rook pluimen uit de stad komen. De volgende dag zagen we veel Rob Admiraal neemt op Schiphol afscheid van het echt paar Van der Hoeven, dat daar in de auto stapte voor de laat ste kilometers naar huis. lege plekken, u-aar de huizen en winkels van Tamils hadden gestaan In de hele stad rook je nog constant de brandlucht De straten waren tamelijk leeg Wel zagen we veel mili tairen en politie" In Kandy werden de toeristen wel met direct geweld gecon fronteerd „We zagen hoe een militair met de kolf van zijn geweer zo maar op mensen in beukte We hadden het gevoel dat hij zich nog inhield, omdat wij vanuit de bus toekeken" Op de laatste plaats van be stemming. Trmcomalee. zagen de toeristen grote groepen uit hun huizen verdreven Tamils op net strand. ..Dat u-erd ons toen wel een beetje link", zegt de heer Van der Hoeven „De Si nga lezen zaten in de stad, de Tamils op het strand en tussen de bomen en wij zaten daar m ons hotel precies tussenin" Hamsteren Vooral toen ook de mensen waarmee de groep toeristen het meest had te maken, teke nen van angst begonnen te vertonen, werd het duidelijk dat ze terug zouden moeten gaan „De chauffeur en de gids wilden absoluut niet meer in Trmcomalee blijven Onder weg kochten ze enorme hoe veelheden voedsel in Ze ham sterden. voor als er straks geen voedsel meer is W:j wilden nog de stad in om te gaan kij ken of het echt /o erg was. maai we konden geen taxi chauffeur vinden die ons naai de stad wilde rijden Het wa*- vecl te gevaarlijk geworden" Volgens de toeristen is de be volking. zowel Tamils als Stn- galezen, bijzonder vriendelijk tegen de vakantiegangers ge bleven „De onlusten hebben zich nooit tegen ons gekeerd en we hebben ons ook nooit echt onveilig gevoeld Maar je moet natuurlijk met ongeluk jes rekening houden" Het is weer eens zo ver: het wereldrecord paalzitten is gisteren gesneuveld. Nico Meeuwenoord (25) uit Noordwijk en Bas Ouwehand (24) uit Katwijk hielden het met bemoedigende taal van familieleden op de wat 102 uur en 30 minuten uit op de paal boven het water in Noordwijkerhout. ledereen mag nu weer proberen dit record te verbreken. Een paar dagen op de rand van het bad thuis als oefening en dan weer de palen op, de verveling in. Zo komen we onze dagen wel door. Bogota De Amerikaanse gezant voor Midden-Amerika, Richard Stone, heeft gisteren in de Colombiaanse hoofd stad Bogota voor het eerst besprekingen gevoerd met een leider van het Salvadoriaanse verzet. Volgens de Colombiaanse president Betancur sprak hij minstens twee uur met Rubén Zamora, de leider van de politieke vleugel van de coalitie (FDR- FMLN), die strijdt tegen de door Washington gesteunde Salvadoriaanse regering. Zamora zei na afloop 'zeer bin nenkort' nieuwe ontmoetingen met Stone te hebben. Hij was 'duidelijk hoopvoller gestemd* ADVERTENTIE ADVERTENTIE Ze zijn er weer Staatsloten, met een kans van één op twee Gemiddeld natuurltik Hen prachtkans op een prachtprijs Var. een 'tentje tot 't halt' mihoen Adressen van lotenverkopens vindt u mdc Gouden Gids Speelt u liever per giro mee- Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070-47 74 84 Brussel Ruim driekwart van de Westeuropeanen ti> van plan volgend jaar juni een stem uit te brengen voor een nieuw Europees parlement, maar 1/1 Neder land en Engeland js de be langstelling voor de Euro pese verkiezingen fors ge daald De Italianen (89%,I en de Fransen (85%) hebben de meeste belangstelling, zo blijkt uit een opiniepeiling. Het Europarlement werd in '79 voor het eerst recht streeks gekozen, toen was het opkomstpercentage 73%. Nu is de verwachting dat 78% gaat stemmen In EEG- kringen is deze prognose met enige tevredenheid ontva ngenHet Europese pa riemen t was i miners de afgelopen jaren vaak m het nieuws, mei altijd met poli tieke tdeeen, maar met reeksen schandaaltjes. Van de Nederlandse bevol king zegt nu 54% dat ze ze ker weer gaat stemmen. In '79 ging 58% van de Neder landers stemmen. De Wesrdutise Groenen en de Nederlandse PPR zullen bij de verkiezingen voor het Europese parlement een ge zamenlijke lijst presenteren. Dn is afgelopen weekeinde tussen de twee partijen overeengekomen. S over de kansen op een politie ke oplossing van de burgeroor log in EI Salvador. Betancur zei zeer optimistisch te zijn over de kansen op vrede in El Salvador en Midden-Amerika. Betancur verklaarde gister avond dat dit eerste contact kan leiden tot een ontmoeting tussen de guerrillabeweging en de Salvadoriaanse regering met Stone als bemiddelaar Hij beklemtoonde dal du slechts een mogelijkheid was die ver dere studie vereiste, na een ontmoeting van Stone met Sal vadoraanse functionarissen Uitstel De president van El Salvador, Aivaro Magarta, is er volgens Betancur mee akkoord gegaan dat Stone ale bemiddelaar op treedt Magaiïa kondigde aan dat de verkiezingen, die oor spronkelijk L'ind dit jaar zou den worden gehouden, tot 1984 worden uitgesteld vanwe ge vertraging bij het opstellen van een nieuwe grondwet Betancur was spaarzaam met informatie over het besproke ne. Hij zei slechts dat het ijs was gebroken en dat de ont moeting een belangrijke slap was, die de gespannen suuaue in Midden-Ainerjka kon hel pen verminderen. Stone, die vrijdag in Bogota aankwam, is onmiddellijk na het gesprek vertrokken naar San Salvador en is weer naar Bogota terug gevlogen. Hij wordt waar schijnlijk vandaag nog in Ni caragua verwacht. Rubén Zamora was al vijf da gen m de Colombiaanse hoofd stad Betancur verklaarde dat de ontmoeting op diens ver zoek plaats had. Begin vorige week was ook Guillermo Ungo, de leider van het Salva doraanse verzet, in Bogota. Hij vroeg president Betancur naar verluidt deze ontmoeting te organiseren. Het contact tus sen Stone en Zamora was naar wordt aangenomen op het hoogste niveau dat ooit plaats had tussen de regering-Reagan en het verzet. Drie eerdere po gingen van Stone om de guer rillabeweging te spreken, mis lukten. Zie ook pagina 5 t Raymond Massey, alias dok ter Gillespie. Los Angeles De acteur Ray mond Massey, vooral bekend geworden als de nukkige dok ter Gillespie in de ook ui ons land op televisie vei loonde se rie 'Dr Kildare'. is zaterdag m een ziekenhuis m Los Angelus op 86-jarige leeftijd overleden De serie 'Dr Kildare' was in de jaren zestig overal ter we reld een absoluut kassucces Massey speelde iti meer dan 60 films. Het bisucnoppubhek leerde hem vooral kennen door zijn vertolking van Abra ham Lincoln St Rambert-d'Alhon Een mislukte landing met een ge- hu ui de helikopter m Si Rum- beri-d'Albon, een stadje ten zuiden van hei Franse Lyuii heeft gisteren aan de piloot en vijf inzittenden het leven ge kost Toen de helikopter land de, sloeg hut toestel om en vat te vlam Bij een vhegshow in de Cana dese provincie Brush Colum bia zijn de twee piloten en een passagier van twee oude. uit de tweede wereldoorlog stam mende Harvards omgekomen toen de toestelen met elkaar m botsing kwamen en neerstoit- ten De vhegshow was georga niseerd door een groep lief hebbers van oude vliegtuigen uit Canada en de Verenigde Staten Den Haag De gemeentelijke sociale diensten gaan zelf onderzoeken welke bijstandstrekkers in het najaar recht hebben op de eenmalige uitkering. Daardoor zai vrijwel geen van de bijstandsgerechtigden zelf de uitkering hoe ven aan te vragen. Du heeft staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgele genheid) de Tweede Kamer meegedeeld. Hij komt daarmee te gemoet aan de wens van vrijwel de hele kamer. Degenen die een bijzondei e bijstandsuitkering ontvangen, zoals de mensen die een ander minimum inkomen hebben (bij oor beeld AOW, of de WWV'ers). zullen zelf de aanvraag moeten doen. Bijstandgerechtïgden moeten, om in aanmerking te komen voor de uitkering ineens, evenals andere 'echte minima' het hele jaar in Nederland hebben gewoond en een eigen huishouding heb ben. Degenen die neven verdiensten hebben gehad die niet op hun bijstand in mindering zijn gebracht, kunnen voor de uitke ring worden afgewezen, omdat hun totale inkomen boven hei minimum ligt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3