BINNENLAND Zeeuwse bus chauffeurs in staking BUITENLAND YS positief over aanbod Castro I Chaos op I l Duitse I autobanen ter meulen Hör24'50 18?5 Barre: 'maak Ogaden onafhankelij k' Weer arrestant voor ontvoering Van der Valk Gronings zwembad afgebrand Twee mensen verdronken Ook ROVER tegen taxiplan Smit- Kroes Surinaamse militair legt verklaring af over Valk Zoontje gewurgd Marokkaan doodgestoken Het Parool in hoger beroep Herrenberg dreigt met geding tegen AD Twee agenten vermoord in Baskenland VS: 'Libië bombardeert in Tsjaad' Israël steunt voorstel VS voor troepenscheiding 'Arafat min mannetje Politie Polen grijpt in "Geen wapens meer naar Midden-Amerika Tunnel naai de Noorse kroon j uwelen Vierde dag van protest in Chili Rotterdams Nieuwsbldv' maandag 1 augustus 1983 Den Bosch De politie heeft een 30-jarige Amsterdammer aangehouden voor zijn rol in de de ontvoeringszaak van de 51-jarige mevrouw Van der Valk uit Nuland, op 27 novem ber vorig jaar. Groningen Het overdekte zwembad de Parrel in Gronin gen is vanochtend afgebrand. De schade loopt in de miljoe nen. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken. Bij een brand in het Friese Haulerwijk zijn zaterdagmor gen veertig slierkalveren om het leven gekomen. Well Een 10-jarige jongen uit Engeland is zaterdagmid dag verdronken in een meertje bij het Limburgse Well. De jongen zat met enkele vriend jes in een bootje dat onver wacht omsloeg. Een 37-jarige man uit Vorden is gistermiddag op het Velu- wemeer bij Harderwijk ver dronken. Het slachtoffer is volgens de politie van een luchtbed gegleden. Axel De meesten van de 90 buschauffeurs in Zeeuws-Vlaanderen zijn van ochtend in staking gegaan. Ze doen dit uit protest tegen een proef met een vervanging van een buslijn in de oosthoek van Zeeuws-Vlaand eren door zo geheten taxibussen van een particulier bedrijf. Vanochtend om acht uur reed de eerste taxibus tussen Lamswaarde en Hulst, begeleid door een politieau to. Minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) heeft tot de proef mede beslo ten, omdat zij in deze 'pri vatisering1 van het open baar vervoer een moge lijkheid ziet de onrenda bele buslijnen betaalbaar te handhaven. Bij do garages van de maat schappij Zuid-West Nederland Hilversum Roy Bottse, een voormalige luitenant van het Surinaamse leger die nu in Nederland ver blijft, heeft zaterdag voor de AVRO-televisie beves tigd dat de Nederlandse kolonel Valk de Suri naamse militairen heeft aangespoord de macht te grijpen, zoals enkele da gen geleden is beweerd door het weekblad Vrij Nederland. „Kolonel Valk heeft mij inder tijd in de officiersmess in Pa ramaribo benaderd over een machtsovername in Suriname. Hij waarschuwde mij. dat als ik het niet zou doen, de onder officieren de macht zouden grijpen". Bottse zei dat hij ook wel een initiatief heeft geno men, maar dat dit is mislukt. Vrij Nederland baseerde zich op een rapport van de Contra Inlichtingen Dienst (CID) van de Nederlandse landmacht, waarvan het weekblad zegt een afschrift te hebben gezien. Volgens Bottse heeft hij de in formatie over de gesprekken met Valk doorgegeven aan de CID. In een telefoongesprek met de Gemeenschappelijke Pers dienst (GPD) in Den Haag zei Bouterse vrijdag op de vraag, of Valk rechtstreeks betrok ken is geweest bij de staats greep: „Ik heb dat gehoord. Ik geef daar geen commentaar op". Hij noemde de kolonel, die nu een functie heeft bij de NAVO in Brussel, „een goede vriend van Suriname". (ZWN) in Axel en Draaibrug zijn de chauffeurs vanochtend om vijf uur opgewacht door mensen van de Vervoersbond FNV, die de staking organise ren Om twaalf uur betoogden zij bij het taxibedrijf in Hulst, dat de proef uitvoert. Twaalf chauffeurs meldden zich aan als werkwillige. Ze werden te gengehouden door de stakers. Werk De FNV zegt dat de werkgele genheid bij het streekvervoer wordt aangetast als het taxi plan wordt doorgezet. De bond wijst erop dat er in Nederland ongeveer 80 onrendabele bus lijnen zijn die voor een derge lijk experiment in aanmerking kunnen komen. „Dat betekent op lange duur een verlies van 250 arbeidsplaatsen bij het streekvervoer", aldus een woord'v oer de r De FNV zegt niet tegen het gebruik van taxibussen te zijn. mits die maar door personeel van hei streekvervoer worden bemand. Het is de bedoeling dat de sta king in Zeeuws-Vlaanderen twee dagen gaat duren en zo nodig woensdag wordt uitge breid tot heel zuidwest-Neder land. Vanavond worden daar over vergaderingen gehouden in Spijkenisse. Oude-Tonge en Middelburg. Woensdagmiddag om twee uur zal een protestbij- eenkomst worden gehouden bij het hoofdkantoor van ZWN in Zierikzee. Ook de vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (ROVER} is het oneens met de proef. Zij stelt dat een taxibus de reizi ger geen enkel voordeel biedt, omdat het aantal ritten gelijk blijft. ROVER heeft haar pro test verwoord m een brief aan de Tweede Kamer. Venlo De 33-jarige man uit Venlo die donderdag is aange houden op verdenking van moord op zijn 8-jarige zoon. heeft de politie bekend dat hij de jongen heeft gewurgd. De man zei daarna te hebben ge probeerd zichzelf ie doden. De politie had donderdag op de televisie een opsporingsbe richt uitgezonden nadat de man woensdagavond zijn zoontje had meegenomen In verband met een echtschei dingsprocedure was de man erg depressief, zodat een onge luk werd gevreesd. In de bos sen van het Noordlimburgse Arcen trof de politie de auto van de man aan. Diens zoontje was toen al dood. Haarlem Een 24-jarige Marokkaan is zaterdagmid dag doodgestoken in Haar lem. Volgens de politie is de man het slachtoffer gewor den van een familietwist. Drie broers van de man zijn gearresteerd. Een 33-jarige man uit Kerk- rade is gistermorgen levens gevaarlijk gewond geraakt b.j een schietpartij, Een 2 -jan ge verdachte uit Heerlen is voortvluchtig. De gewelddadige dood van een 22-jarige man uit Scha- gen. vorige week maandag, is volgens de politie het ge volg geweest van een ruzie over drugs die jonge man had gelevei. aan een 16-jarige jongen en diens 21-jarige halfbroer. Beiden hebben inmiddels bekend. Herrenberg kwam zaterdag terug uit Suriname. Rechts een medewerker van de Suri naamse luchtvaartmaat schappij SLM. SchiphoL Henk Herrenberg, de Surinaamse ambassadeur in Nederland, wil op nieuw een krant via een geding dwingen berichten over hem te rectificeren. Hij zei dit zaterdag op Schiphol, waar hij arriveerde met een vliegtuig uit Paramaribo. Het gaat om artikelen van de verslaggever Karei Bagijn in het Algemeen Dagblad, waarin deze meldde dat Herrenberg in Alge rije in de gevangenis heeft gezeten, omdat hij zou zijn opgetreden als agent van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA. Herrenberg won vorige week een geding tegen Het Pa rool, dat had geschreven dat hij contacten zou hebben gelegd met coca'mehandetaren in Colombia. In een reactie zei Karei Bagijn dat hij niet geschreven heeft dat Herrenberg als CIA-a- gent in Algerije heeft gefunctioneerd. „Ik heb geschreven dat de Algerijnse regering, Herrenberg enige tijd gevangen heeft gehou den omdat zij Herrenberg ervan verdachten CIA-agent te zijn", aldus Bagijn. Hij wees er op dat Herrenberg nooit om een rectificatie heeft gevraagd. „Ik heb Herrenberg, via zijn woordvoerder Jesserun. tot twee keer toe uitgenodigd voor een interview. Maar hij heefi dat afgewezen". Volgens Herrenberg heeft hij Karei Bagijn gewaarschuwd voor de gevolgen van publicatie. Bagijn zegt zaterdagmiddag op de Zeedijk in Amsterdam te zijn beroofd. Kort daarna kwam bij de redactie in Rotterdam een tele foontje binnen van iemand die zei dat de be roving het werk was van het Commando Herrenberg. Celuigen Herrenberg ontkende op Schiphol, dat de Su rinaamse getuigen in het kort geding tegen Het Parool, die achter de beweringen van de krant stonden, iets te vrezen hebben. Dit was eerder gesuggereerd door Wal'ïy Breeveld, van wie gezegd wordt dat hij een 'persoonlijk vriend van Herrenberg' is. Breeveld had ge zegd dat de getuigen en hun familieleden hun bezittingen in Suriname en hun Suri naamse nationaliteit zouden verliezen. Her renberg daarover: „Zij hebben onder ede de waarheid moeten spreken. Het spreekt van zelf dat zij daarvoor geen straf te vrezen heb ben". bfèt Parool gaat in hoger beroep tegen de uit spraak in het kort geding. Het hoger beroep zal op een nog nader te bepalen datum die nen voor het gerechtshof in Amsterdam. ADVERTENTIE Moderne shopper. Fijn model met voorvak met ritssluiting. Handig voor ieder een in ai verse kleuren zoals marine, zwart, bruin, grijs blauw enz a*. van 9,95 voor^95 oersterke fietstas. met lederen hoeken en sluit werk. Van waterdicht materi aal. in zwart, bruin of marine. Afm. 35x51x14 cm. 2 jaar ga rantie San Sebastian Twee Spaan se politiemannen zijn gisteren doodgeschoten in Spaans Bas kenland. waarschijnlijk door leden de Baskische afschei dingsbeweging ETA. Eerder gisteren ontplofte een bom voor de deur van een bank in Bilbao, eveneens in Baskenland. Daarbij werden twee mensen licht gewond en werd enorme materiele schade aangericht. Ook deze aanslag wordt toegeschreven aan de ETA. Washington De Verenigde Staten hebben gisteravond in scherpe bewoordingen Libië veroordeeld voor wal ge noemd wordt 'interventie in de burgeroorlog in Tsjaad'. Washington waarschuwde dat het met zijn bondgenoten aan het overleggen was over een reactie. President Habré van Tsjaad heeft Frankrijk, de VS en enkele Afrikaanse landen gevraagd om luchtsteun. Volgens Washington hebben Libische gevechtsbommen werpers aanvallen uitge voerd in en om Fay a Lar- geau aan de noordelijke grens van Tsjaad. Ook de Tsjadisehe regering en diplo maten in N'djamena ver klaarden dat de Libische luchtmacht aanvallen uit voerde op Faya Largeau. Li bië ontkent dit. Tot nog toe gaf Libië de opstandelingen alleen wapen- en logistieke hulp. De door het Westen gesteun de regering van Hissène Ha bré heroverde Faya Largeau afgelopen zaterdag op de door Libië gesteunde troepen van oud-president Goukounï Oueddei. Deze hadden de stad, eind juni, in het begin van hun offensief ingeno men. p Sr* «Pt'fWï Anti-Syrische milities bewaken een strategische positie bij Tripoli. Jeruzalem Israël steunt in principe een Amerikaans voorstel voor het uiteenhalen van de eigen en Syrische troepen in de Li banese Beka'a-vallei. De Israëlische leiders zullen het voorstel bespreken met de nieuwe Amerikaanse speciale afgezant voor het Midden-Oos ten, Robert McFarlane. Dit heeft de Israëlische radio gisteren gemeld, McFarlane is nu in Beiroet voor besprekin gen met president Gemayel. De Syrische president Assad heeft vandaag weer duidelijk gemaakt dat de Syrische troe pen in Libanon blijven zolang Israel zijn troepen niet geheel heeft teruggetrokken. In Oost-Libanon is de strijd tussen voor- en tegenstanders van PLO-leider Arafat afgelo pen weekeinde weer is opge laaid. Met artillerievuur probeerden aanhangers van rebellenleider Abou Moussa posities te vero veren op Arafai-getrouwen, zo deelde de Falangistische radio in Beiroet mee. In West-Beiroet werd een pa trouille van het Libanese leger aangevallen. Volgens ooggetui gen waren de aanvallers leden van de Sjiitische militie AMAL. De commandant van de patrouille werd gewond. Damascus Syrië heeft gisteren een zeer felle aanval gedaan op PLO-leider Jasser Arafat, nadat deze zaterdag Syrië weer had beschuldigd van betrokkenheid bij de onderlinge strijd tussen voor- en tegen standers van de PLO-leider. In Tunis had Arafat alle Arabische staatshoofden op geroepen de 'Syrisch-Libische' aanvallen op de Palestijnen in de Beka'a-vallei te doen stoppen. Het officiële Syrische nieuwsagentschap Sana noemde de PLO- -leider een 'min mannetje en een leuge naar'. Warschau De Poolse politie is gis teravond voor het eerst sinds de op heffing van' de staat van beleg op getreden tegen en kele honderden mensen die zich hadden verzameld bij het bloemen- kruis voor de kerk van de Heilige Anna in Warschau en die kreten tegen het regime en voor Solidariteit riepen. De politie rukte in een tiental wagens op en gelastte de mensen per luid spreker naar huis te gaan. Toen dat niet lukte kwamen de agenten uit de wagens en ver spreidden de beto gers. In het stadsdeel Zo- liborz woonden drie- a vierduizend mensen gisteren een mis waarin de celebrant onder bij val van de gelovi gen zei dat de op heffing van de staat van beleg niet had geleid tot ver mindering van de druk. Men wordt thans volgens hem in de hand gehou den door een "dool hof van verschil lende voorschrif ten'. Panama-Stad/Washington Het aanbod van de Cubaanse leider Fi del Castro om geen wapens aan Middenamerikaanse naties meer te leveren en Cubaanse militaire adviseurs uit Midden-Amerika terug te trekken bij een overeenkomst die voor alle partijen aanvaardbaar is, is Vooruitgang'. Dit heeft de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenig de Naties en lid van de onpartijdige commissie voor Midden-Amerika, Jeane Kirkpatrick, gisteren voor de Amerikaanse tv verklaard. „Iedere keer dat je Castro zo ver krijgt te spreken over onderhandelingen en vrede en beëindiging van de destabilisering in het gebied, is dat vooruit gang", zei zij. De VS be schuldigen Cuba ervan Nicaragua vol te stoppen met wapens en militairen en het linkse verzet in El ^uiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiuiniJiii^ H Hamburg Het begin van de vakanties in S Beieren en het vakantie-einde in Wesl-Ber- lijn. Bremen, Hessen, Neder-Saksen en Slees- wijk-Holstein hebben dit weekeinde hier en H daar voor vreselijke toestanden op de West- s duitsc autobanen gezorgd. Ook in Spanje (47 doden). Frankrijk (ll do- S j= den), Italië en Zwitserland zorgde vakantie- verkeer voor problemen. s S Bij de autobaan-driehoek Btebelried bij Wurz- s S burg ging het verkeer na een ongeluk over S 100 km slechts \n 'looppas' vooruit. Elders H werden files van 20 en 30 km. gemeld. De S verkeerscentrale van de rijkspolitie in Drie- j§ H bergen sprak gisteren van druk verkeer, maar zonder problemen. De drukte werd vooral be- 3 paald door dagjesmensen vooral nehting fl strand. H Zaterdagmorgen ontstonden door twee onge- valletjes wel files: rond het middaguur negen 5 met een gezamenlijke lengte van 56 kilometer. flIlllllllilllllIlllllMINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllllllllllltlIKIJIIIIIIIIIIIJIIIIIIilllliJii Salvador te steunen met wapens. De ministers van buitenlandse zaken van negen Latijnsame- rikaanse landen hebben zater dag in Panama-Stad hun drie daagse vergadering over vrede in Midden-Amerika beëindigd, zonder dat er concrete resulta ten zijn geboekt. De ministers, die zich zonder uitzondering positief uitlieten over het be raad waarbij de 'basis 20U zijn gelegd voor een mogelijke voorovereenkomst voor een uiteindelijk akkoord inzake vreedzame oplossingen voor de verschillende crises in Mid den-Amerika' spraken af op 16 augustus weer in Panama bij een te 2uiJen komen. De ministers discussieerden onder hoogspanning, onder meer door het besluit van de Verenigde Staten maximaal 4.000 man gevechtstroepen voor militire oefeningen naar Honduras te sturen. Voorts stomen tientallen Amerikaan se marineschepen op naar de wateren rond Nicaragua. De vrees voor oorlog nam toe, toen Nicaragua vrijdagnacht meldde dat een onbekend vliegtuig, uit Honduras ko mend, raketten afvuurde op een doel bij de havenstad Co- rinto. Washington zegt dat Co nn to gebruikt werd voor het ontschepen van wapens uit de Sovjet-Unie, maar een haven bestuurder zei zaterdag dat daar dit jaar geen Sovjet- -■vrachtschepen met wapens hadden afgemeerd. Oslo Do Noorse politie heeft bij toeval de plun dering van de Rijksbank kunnen verhinderen, On verin ten hadden het riool onder de bank 'doorgetrokkentot de gewelven, waar s kinds goudvoorraad en een deel van de kroonjuwe len worden bewaard Een controleur van ge meentewerken ontdekte een boot waarop het ge reedschap voor het graaf werk Jag. Met de bout - die Duitse kentekenen droeg - zou de buit waar schijnlijk zijn wegge voerd. Mogadishu De Somalische president Mahammed Siad Barre heeft Ethiopië opge roepen onafhankelijkheid te verlenen aan de Somalische bevolking die leeft in de Ogaden-woestijn. In deze woestijn woedt sinds 1970 een oorlog tussen beide landen. Barre koppelde aan zijn verzoek de eis dat Ethio pië alle Cubaanse en Sovjet- militairen het land uitwijst die Ethiopië hielpen Somalië te verslaan in de Ogaden-oorlog in 1979. Volgens Somalië bevinden zich in Ethiopië ongeveer 5.000 Sovjet-troepen en deskundigen en zo'n 17.000 Cubaanse ge- vechtstroepen Daarnaast zou zich nog een onbekend aantal adviseurs uit de DDR in Ethio pië bevinden. Barre zei bereid te zijn onmid dellijk met gesprekken te be ginnen om de spanningen tus sen beide landen te verzachten als Ethiopië zijn troepen terug trekt van de stellingen die ze de afgelopen twee jaar hebben ingenomen, In die afgelopen twee jaar heefi Somalië Ethio pië er herhaaldelijk van be schuldigd Somalisch grondge bied te zijn binnengedrongen, Ethiopië heeft dat altijd ont kend. Santiago De Chileense op positie heeft 11 augustus aan gewezen als vierde dag van nationaal protest tegen het mi litaire bewind van juntaleider Pinochet. Hel Hooggerechts hof heeft een uitspraak van een lagere rechtbank beves tigd dat vreedzaam demonstre ren tegen de regering geen misdaad is. Met dat vonnis werd een beroep van de rege ring afgewezen. De pnjtestdag wordt de vierde in even zo vele maanden. De oppositie wil daarmee berei ken dat de democratie nog voor 1989 wordt ingevoerd. Die datum werd drie jaar gele den vastgesteld tijdens een re ferendum. De huidige econo mische malaise in Chili en de scherpe daling van de levens standaard hebben de laatste maanden het verzet tegen het bewind van Pinochet nieuw leven ingeblazen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4