s ROTTERDAM Verzet tegen richtlijnen voor werken met uitkering André de trekpleister Rijnmond pleit voor nieuwe inrichting zwakzinnigen ■)ÈK TWEE WEKEN ZITTEN VOOR EEN OUDE AUTO Rijnmond geeft groen licht voor storten in Oost-Abtspolder Patiëntenvereniging: abortusvergunning niet aanvragen lllillllllilllllllllllllllllllllllll Slooppand inbrand III Op heterdaad betrapt Katten onverzorgd achtergelaten Petroleumhaven na lekkage afgesloten Maritza moet ons land verlaten Roltrappen buiten gebruik Rotterdams Nieuwsblad donderdag 4 augustus I9S3 RZ/RV/RY/RW Twee weken wachten op een zestien jaar oude auto. Rotterdam Het dagelijks bestuur van Rijnmond is ernstig verontrust over het nijpend tekort aan inrichtingen voor zwakzinnigen in het Rijnmondgebied. In een brief aan de staatssecretaris voor volksgezondheid noemt Rijnmond de intramurale zwakzinnigenzorg een wit te vlek op de kaart. De enige zwakzinnigeninrichting in de Rijnmondregto is de kinderklvniek Bea trix-Irene met een capaciteit van 250 plaatsen in Rotterdam. Rijnmond wil, dat de kinderkliniek wordt omgevormd tot een algemene inrichting voor zwak- £*nnigen van alle leeftijden. Bovendien moeten er nieuwe kleinschalige inrich tingen komen, zoveel mogelijk in de woonomgeving en geschikt om ook am bulante hulp te geven. Als eerste stap wil Rijnmond een ver groting van de capaciteit tot 400 plaat sen. Voor de vestiging vcab een nieuwe inrichting voor zwakzinnigenzorg gaat de voorkeur uit naar het gebied benoor den de Nieuwe Waterweg. Vlaardingen heeft voor zo'n inrichting ruimte in de wijk Holy. •'s. m Grote trekker tijdens de radiodag van Vero nica op het Stadhuisplein gisteren: André van Duin. Een Rotterdamse dag waarop overi gens veel losse opmerkingen van radio-me dewerkers moesten worden rechtgezet. De kwaliteit van het Rotterdamse drinkwater bij voorbeeld werd ter discussie gesteld, waarbij duidelijk werd dat de Veronica-man zich niet had gewaagd aan een slok. Het leek een kwestie van 'horen zeggen'. Een vertegen woordigster van de Drinkwaterleiding kwam het allemaal weerleggen. Hetgeen niet weg nam dat er enorme belangstelling bestond voor het radiogebeuren. Rotterdam Je moet maar zin hebben in vijftien dagen ergens voor de deur te gaan zitten en dan als hoofdprijs een auto van zestien jaar oud binnen halen. Voor welis waar de aantrekkelijke prijs van vijftig cent, maar toch. Kees (30) en zijn vriend Jur (24) gaan dat doen. Voor de deur van de bloemenzaak 'De Peperzak' aan de Schiedamse- weg. Aan de stoeprand staat een Volkswagenbus, die als buis dienst zal doen. Tot IS au gustus. wanneer de eigenaar van de bloemenzaak de deur zal openen en het duo kan vertrekken in de Chevrolet Nova, kilometerstand 60.000, compleet met ingebouwde ste reo radio. En zeg niet tegen Kees dat hij in wezen een beetje gek is, want uiteraard zal hij dal be strijden. Hij heeft toch niets te doen en is gek op dit merk au to's. „Het is natuurlijk een heel aantrekkelijke prijs", zegt Kees nog eens ten overvloede. „Bovendien heh ik gehoord van een garagehouder dat het een prima auto is. Geen mis koop van de maand in ieder geval. Nou, dan hebben wij het er best voor over om hier vijf tien dagen te gaan zitten." Niets heeft het tweetal aan het toeval overgelaten. In hun portemonnee zitten sowieso vijftig losse centen, een flinke voorraad dubbeltjes en even- zovele kwartjes. „Dat we niet ineens voor verrassingen ko men te staan, waardoor alles voor niets is geweest", meldt Jur vanuit het busje, waar een vervaarlijk blaffende bouvier als waakhond dient. De reacties op de zit-actie van de twee is wisselend. Natuur lijk zijn er passanten, die eer lijk voor hun mening uitko men en hoofdschuddend eerst de auto en dan de knapen be kijken. Maar Kees meldt dat de positieve reacties toch de overhand hebben. „Zelfs de politie heeft ons sterkte toege wenst. Ze zijn de eerste nacht twee keer langs geweest voor een praatje. Heel gezellig." Hoe dan ook, nog twee weken en de Chevrolet van zestien jaar oud is van Kees en Jur. Voor een 'prikkie', maar wel zonder verdere garanties. Het lijkt namelijk vrij moeilijk om een bloemenverkoper ook maar enige zekerheid te geven omtrent het functioneren van een auto. Wat dat betreft is de combinatie dan ook wat vreemd. Maar het is wel een stunt, en daar gaat het met een uitverkoop toch om... Rioolslib op folie Rotterdam De Roteb mag haar riools lib in de noordwest-hoek van de Oost- Abtspolder storten, maar op de bodem van de stortplaats moet wel folie worden aangebracht. Dit heeft het openbaar li chaam Rijnmond bepaald, die Rotter dam, vanwege de 'actuele noodsituatie', toestemming heeft gegegeven om de stortplaats vooruitlopend op de definitie ve vergunningen in gebruik te nemen. De nieuwe stortplaats in de Oost-Abt spolder wordt ruim vijftigduizend kubie ke meter groot. Een klein deel is be stemd voor rioolslib uit het industriege bied, de rest voor het slib afkomstig uit de zuiveringsinstallaties in de stad. Rijnmond ging overstag, nadat wethou der drs.J. Laan (milieu) stelde dat de tij delijke bergplaats in Hoogvliet onvol doende was en Rotterdam geen uitweg wist met het overtollige slib uit zuive ringsinstallaties. Voordat Rijnmond de definitieve toestem ming verleende moest Laan het openbaar li chaam wel beloven dat de Roteb uiterst zorg vuldig zal omspringen met het slib en dat milieu-hygiënische ongewenste situaties wor den vermeden. Verder heeft wethouder Laan het openbaar lichaam de belofte ge daan om voor 1986 te streven naar een ope rationele techniek om het slib te verwerken. De berging van sib in Overschie is jarenlang een heet hangijzer geweest. Met name de deelgemeente Overschie maakte veel be zwaar tegen de stortplaats, die tot begin dit jaar in gebruik was in het zuidelijk deel van de polder. Aan de Goudse Rijweg is vannacht rond I half twee een slooppand uitgebrand. De j brandweer rukte uit met een hoogwerker en j had het vuur vrij snel onder controle. Van het pand is nagenoeg niets overgebleven. Rotterdam -De Neder landse Pa tiënden vereni ging- heeft de Biekenhui- zen ©pgjeroepea om geen vergunning &an te vra- jgS£n voor abortus provo cates, Ibdls bekend wordt er gewerkt aan een vergunningenstelsel voor het verrichten van abortus. De ziekenhui" zen kunnen eind dit jaar een dergelijke vergun ning aanvragen. Binnen veel ziekenhuizen is de aanvraag voor een vergunning een gewetens vraagstuk tussen mensen die voor en mensen die te gen het plegen van abortus provocatus zijn. Met name in het protestants-christe lijk ziekenhuis Eudokia kwam deze discussie al in een vroeg stadium op gang. Het personeel van dit zie kenhuis wil druk uitoefe nen op de besturen van Rotterdamse ziekenhuizen om geen vergunning aan te vragen. In een schriftelijke verkla ring wijst de patiëntenver eniging, die vorig jaar de cember is opgericht en 1200 leden telt, de ziekenhuisbe sturen er op dat het aan vragen van een aborteer- vergunning een radicale aantasting is van de oor spronkelijke doelstelling van een ziekenhuis, name lijk het genezen en verzor gen van zieken. De christe lijke ziekenhuizen zouden volgens de patiëntenvere niging er helemaal niet aan moeten denken om de vergunning aan te vragen. Het doden van leven druist tegen het christelijk geloof Verder wijst de patiënten vereniging de ziekenhuis besturen op het gevaar van storende verhoudingen on der het personeel. De men sen die tegen abortus zijn komen in gewetensnood, wanneer het ziekenhuis een vergunning aanvraagt. De vereniging wil overi gens bij het overleg over het aanvragen van een abortusvergunning worden betrokken, „Als patiënten verwachten we niet dat medici voor ons de kwaliteit van het le ven bepalen. We verwach ten wel dat zij hun specia le kennis ten dienste stel len van de zieke mens", al dus de Patiëntenvereni ging. Rotterdam De gemeente Rotterdam is niet van plan .2ich neer te leggen bij de nieuwe richtlijnen, die staatssecretaris De Graaf van sociale zaken heeft uitge vaardigd voor het werken met behoud van een uitke ring. Rotterdam wil samen met de drie andere grote steden zo snel mogelijk een gesprek met de staatssecretaris om de bezwaren duidelijk te ma ken. zo heeft wethouder Wim van der Have meege deeld. Volgens de wethouder druisen de nieuwe richtlij nen in tegen de autonomie van de grote steden om een eigen beleid uit te stippelen. Overigens zal Rotterdam hiermee gewoon doorgaan. Een beleidsnota over het werken met behoud van uit kering, die momenteel in voorbereiding is, zal volgens Van der Have binnenkort ter beoordeling aan de gemeen teraad worden voorgelegd. De wethouder vreest, dat door de regels van de staats secretaris nauwelijks nog iets terecht kan komen van werklozenprojecten. Vooral de instelling van een toet singscommissie zal ernstig belemmerend werken, 20 verwacht Van der Have. Deze commissies moeten vol gens de Graaf worden sa mengesteld uit vertegen woordigers van de plaatselij ke overheid, vakbonden en werkgevers, die ieder het ve torecht krijgen. De commis sies moeten in de toekomst oordelen over het al dan niet doorgaan van een bepaald project. Volgens Van der Have valt met deze commis sies „niets te beginnen" Juristen van de gemeente zoeken momenteel uit of de nieuwe richtlijnen van de staatssecretaris wel bindend zijn en of de gemeente hier eventueel stappen tegen kan ondernemen. Rotterdam De politie heeft gisteravond op de Ma- thenesserdijk een inbreker op heterdaad betrapt. De 29- jarige Rotterdammer stond met beide handen in een brievenbus. Omwonenden, die de man zagen ploeteren, wisten dat de bewoners op vakantie waren en alarmeer den de politie. Bij onderzoek werd een stuk ijzerdraad ge vonden. Rotterdam De poli tie en de brandweer hebben gisteren twee katten uit woningen aan Pantserstraat en de Zijdewindstraat ge haald, die onverzorgd zijn achtergelaten. De bewoners waren op va kantie en hadden geen vervangend tehuis ge zocht voor de beesten. De katten hadden reeds enige dagen niet te eten gehad. De politie heeft ze overgebracht naar het asieL De bange vermoedens van de deelgemeente dat het sterk verontreinigde slib vervaarlij ke consequenties voor het mi lieu met zich meebracht, wer den toen door de milieudienst van Rijnmond bevestigd. De lozingen werden stopgezet, waardoor Rotterdam moest uitwijken naar de droogbed- den van rioolzuiveringsinstal latie in Hoogvliet. Direct daarop deed Rotterdam het verzoek bij Rijnmond om een andere stortplaats in Overschie te mogen openen, in de noordwest hoek van de Oost-Abtspolder. Ook dat stuitte op verzet van de deel gemeente, die echter in juni alsnog instemde met de plan nen van het gemeentebestuur. Desondanks stroomde de be zwaarschriften tegen de stort plaats bij Rijnmond binnen, onder meer van de bewoners vereniging Belangen Over schie, Overschie '81, de stich ting Centrum Milieubeheer Zuid-Holland en de stichting Samenlevingsopbouw Woon wagenbewoners Schiedam. De bezwaarschriften richten zich voornamelijk op de vrees voor stank- en geluidsoverlast, mogelijke grondwater- en bo- demverontreiningen en de kans op watervervuiling. Volgens het dagelijks bestuur van Rijnmond zijn de bezwa ren echter ongegrond. Ook de inspecteur voor de volksge zondheid in Zuid-Holland is die mening toegedaan. De Rijnmondraad moet zich nog over de bezwaarschriften uit spreken. Tot die tijd kan de door Rotterdam gewilde hin derwetvergunning niet wor den afgegeven. Rotterdam De tweede Pe troleumhaven is vannacht ruim een half uur gesloten geweest voor alle scheep vaartverkeer, als gevolg van een lekkage op een schip. Doordat een sluiter op het Panamese zeeschip Cordiel- leras niet goed was afgeslo ten, stroomde tweeduizend liter methyl-ethylketoom de haven in. Deze licht ont vlambare giftige stof ver dampt snel, maar de politie achtte het uit voorzorg beter de haven tijdelijk af te slui ten. Rotterdam Het actiecomi té Pro Gastarbeiders heeft zich ingezet voor het lot, dat de 13-jarige El Salvadoriaan- se Maritza Luz Als Paz wacht. Staatssecretaris Kor- te-Van Hemel heeft besloten dat de 13-jarige ons land, waar zij al twee jaar woont, moet verlaten. Maritza kwam naar haar zus ter in Hoogvliet, nadat haar moeder was overleden. Het meisje, dat aan epilepsie lijdt, kon niet worden verzorgd door haar vader in haar ge boorteland. Het actiecomité Pro Gastar beiders probeert nu samen met advocaat mr. P, J.- de Bruin de beslissing van* de staatssecretaris middels ho- ter beroep ongedaan te ma- en. Maritza woont in El Salvador in een gebied, waar dagelijks gevechten plaats hebben. De kans dat het meisje ia Nederland kan blijven,' is klein. De staatssecretaris vindt dat er voor Maritza een opvangmogelijkheid is in haar eigen land en boven dien een ziekenhuis in de omgeving, waar Maritza met haar ziekte terecht kan. Justitie denkt dat het meisje twee jaar geleden illegaal in Nederland is gekomen. Haar moeder zou het meisje echter op haar sterfbed aan haar oudste dochter hebben toege wezen. Ook Amnesty Inter national heeft zich voor het lot van de El Salvadoriaanse ingezet. Rotterdam Door de braad in een winkeltje in het metro station Beurs zijn de roltrap pen voor een week buiten ge* bruik gesteld. Zondagnacht verwoestte een felle uitslaande brand een tapijtwinkel in de onderdoorgang van het metro station. De brand heeft 00» een deel van de technischè in stallatie verwoest. De RR' werkt nog steeds met man en macht om de roltrappen weer zo spoedig mogelijk in gebruik te kur.nen stellen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4