CONSUMENTEN INFORMATIE Een route rij den voor de 'mooie plaatjes' Veel lezers profiteren van btw in Oostenrijk Nu ook souvenirs voor op de video 1000 Je liefste foto in een plastic Jasje hOM-as!* Zo goed als nieuw Zo komt u aan de fotoroütes 1 iiilftiÈk FOTOROUTE Van korting op souvenir bleef veel Boos op Lekturama Inkomsten belasting moest ook nog worden betaald UW VRAGEN OVER 'DE NABESTAANDEN' Wat te doen als een ambtenaar overlijdt DE NABESTAANDEN IPSUTHOFF INFORMATIECENTRUM Als het maar lekker is Kotterdams Nieuwsblad I maandag Q augustus 1983 onder redactie van L.Bakker, Els Kemper en Guus van den Oudenalder Behalve al dan niet draaien de molentjes, klompen, pop pen in klederdracht, wand borden en niet ie vergeten de kleurendia's van Hollands fraaiste plekjes, zijn er nu ook 'video-souvenirs' te koop. Geen aan elkaar geplakte kleurige archiefbeelden van mooie plekjes, maar een to taal nieuw boeiend verfilmd en ook nog uniek video-pro- dukt van Jef Rademakers, zeggen de producenten, zon der spoor van bescheiden heid. De videobanden zijn er in vier edities -plus een spe ciale voor Amerika, vanwege het afwijkende beeldlijnen systeem daar, van elk 55 minuten. Natuurlijk zien we de Am sterdamse grachten, de Alk- maarse kaasmarkt. Zand- voort. Scheveningen. Madu- rodam. Panorama Mesdag. Marken. Volendam en de Keukenhof. kortom het geijkte programma dat be kend staal als de 'toeristen top 10'. De cassettes zijn te koop in een Nederlandse. Engelse, Duitse en Spaanse versie. Er zit een, hier en daar bijzon der matig gedrukt, boek werkje bij van 24 pagina's mei wat kleurenplaten en een samenvatting van de tekst in 6 talen (daarbij ook VIDEO SÜUvEraRS Korte samenvatting in zes talen erbij. Frans en Japans waarin geen aparte banden beschikbaar zijn). De video-souvenirs worden geproduceerd door Euro Vi deo Corporation (EVC). in Nijkerk in samenwerking met Uitgeverij Bonaventura in Amsterdam. De program ma's zijn geschikt voor VHS, Beta max en Video 2000 re corders. De cassettes kosten f 99; de Amerikaanse versie J19. Waar koop je een tweede hands gaskachel, een schrijf machine, een fototoestel, een bankstel of een chique avondjurk. En bij wie kan je terecht voor een zo goed als nieuw gasfornuis, een cara van. roeiboot, piano, radio- zendertje, een nog best wer kende maar toch verouderde computer of een legeijas? Het is allemaal te vinden in 'Zo goed als nieuw'. Een pocket boekje met 1732 adressen met 283 soorten tweedehands goe deren in 369 Nederlandse plaatsen. Niet allemaal echte tweede hands winkeltjes, want er staan ook adressen in van za ken die behalve nieuwe spul len ook een gebruikte versie daarvan verkopen. Maar het gaat dus om gewoon tweede hands goederen, antiek zult u er niet in aantreffen even min de adressen van veilin gen, zwarte markten en ge- verzameld doorjodjtk INslb*»*** DeVi wont rommelmarkten. Een nuttig boekje voor moeilijke lijden dat nel uit is en dus voorlopig alleen nieuw te koop is. 'Zo goed als nieuw', samen gesteld door Judith Poll man n. Pocketboek, 172 pa gina's. Uitgeverij De Vier gang (Querido). Prijs ƒ12.50. Ook dit jaar bespreken we op de Zo-pagina een aantal reis doelen voor een dagje uit in eigen land of net over de grens. We geven u bij de ideeën voor uitstapjes zoveel mogelijk praktische informa- tie: wat er te beleven is. wat het kost, hoe je er komt. Een zeer aparte uitstap is het rijden van een zogeheten toeris tische Fotoroute. Geschikt voor iedereen die met zijn camera eens 'mooie plaatjes* wil maken. Je kunt van zo'n route ook stukken overslaan om aantrekkelijke binnenweggetjes op te zoeken. Je pakt dan gewoon weer ergens de draad op en gaat verder. Wij .kozen uit de 11 beschikbare routes de Fotoroute Zuid-Holland die voornamelijk door de Alblasser- en Krim- penerwaarden voert. Naast de duidelijke routebe schrijving is een gedetaileer- de auto- of fietskaart van het De 'Fotoroutes* worden uit gegeven door de Stichting Amateurfotografie. Zij zijn tot stand gekomen door sa menwerking met plaatselijke en provinciale VVV's, de ANWB en de Vereniging 'De Hollandsche Molen'. De com plete set van 11 toeristische foto routes in een plastic map je kost 9,50. Losse fotoroutes zijn ook- verkrijgbaar voor Het eenvoudigst is om het be drag aan postzegels in een enveloppe te stoppen met een briefje erbij wat men wenst. Richt de brief aan Stichting Amateurfotografie. Singel 32, 1015 AA Amsterdam. Bestel len per giro kan ook. Het re keningnummer van de stich ting is 338. Vergeet op het strookje niet te vermelden om welke fotoroutes het gaat. Er zijn fotoroütes voor Zuid- Holland, Hart van Brabant, Boerderijen van Salland (Overijssel), Drenthe, Fries land, Tussen de rivieren (Gelderland,Zuid Holland, Utrecht), Gelderland. Hol lands Glorie (West-Fries land), Midden Limburg, West Zeeuws-Vlaanderen en Gro ningen. Behalve een beknopt kaartje met alleen de aanduiding van de plaatsen die men aandoet (zonder details van de we gen) geeft de folder een dui delijke routebeschrijving, wat voorbeelden van te fotografe ren onderwerpen, en wat aanwijzingen. gebied erg nuttig om de oor spronkelijke route weer op te pakken, als je ervan bent af geweken. Aan het eenvoudi ge routefolderkaartje heb je daarvoor niet veel. En omdat de route alleen in de tekst gedetailleerd is aan gegeven, moet je met z'n tweeën 2ijn, want rijden en lezen tegelijk is niet goed mogelijk. Folder als 'pasje' AI kun je de route in princi pe vanaf elk punt onderweg aanvangen, wij hielden ons aan de beschrijving en be gonnen in Schoonhoven. De routefolder kan daar dienst doen ,als een soort 'pasje*, want in 't Silverhuys op de Haven no.l maakt men op vertoon van de folder even een vitrine open. Je mag dan zonder hinderlijke spiege ling van het vitrineglas hooguit drie oude munten fo tograferen die men er voor je uithaalt. Met het pontvcêr (aardige fo to's van de Lek te maken) ga je naar de overkant en je kunt daar een bezoek aan het Ooievaarsdorp Het Liesveld brengen. Via wat polderwe gen bereik je Groot-Ammers en Ammersluis. De route vervolgend kom je enige ma len visbunnen in het water tegen, waarin paling levend wordt bewaard. Parkeerplek je zoeken Er vallen dus volop aardige dingen te fotograferen: je komt ook nog langs een vier tal fotogenieke molens, waar onder drie wipwatermolens en een rieigedekte boven kruier. Wie met de auto is. moet wel even opletten waar die neergezet zal worden. Dat geldt trouwens voor de hele Een van de talrijke voetgangersbruggetjes in Noordeloos. Rustige plekjes dicht bij de Lekdijk. HOONHOVEN Betfcenw/oude Bergambacht Nieuvjpoon KRIMPEN A/D LEK -«Lekkefkefk Stieelkerk Ottolajid audnaan ^deröiik Nieuw-Lekkertand Bteskensgraaf (va Vu>'c-ndam ALBLASSERDAM pud-AÏb/as RICHTING DORDRECHT HARDINXVELD-^- ter heen is gebouwd. Een reeks interessante mo lens komen we tegen rijdend in de richting Bleskensgraaf. Oud-Alblas en Nieuw-Lek- kerland. En allicht is een be zoek aan de molendijk in Kinderdijk altijd de moeite waard. Fietsers moeien kiezen We kunnen nu via het pont- veer bij Krimpen aan de Lek overvaren en dan via Ber ken wou de. Bergambacht (langs de Vlist) weer naar Schoonhoven riiden. Het routekaartje geeft te weinig details om. zonder extra kaart als steun, even van de route af te wijken. fotoroute. Af en toe een stuk je lopen is wel zo aardig en bovendien veiliger dan alles per auto doen, want je komt vrij smalle stukken weg le gen. Éven voorbij het ANWB- bord Ottoland zien we een bijzondere en voor de Alblas- serwaard typerende boerde rij. Het grondvlak is als een L gebouwd. Ook opvallend zijn de zwart geteerde molens die we hier en daar zien. Het zwart heeft te maken met de levensover tuiging van de oorspronkelij ke en mogelijk ook wel de huidige bewoners. Stukje wandelen Voor Noordeloos wordt de weg nogal bochtig. Goed op letten bij het rijden dus. In Noordeloos zelf kunnen we maar beter de auto ergens parkeren en wat gaan wan delen. Je komt dan heel wat bijzonder aantrekkelijke plekjes tegen, en bovendien is er redelijk wat gelegenheid voor café- of restaurantbe zoek. Opvallend zijn de prachtige boerderijen in het dorp zelf. De route vervolgend via Giessenburg. Giessen-Ouder- kerk en Molenaarsgraaf (mooie goed te fotograferen spiegelbeelden in het water van de Graafstroom) zien we opnieuw talrijke typische oude boerderijen leuke 'plaatjes' maar ook het moderne raadhuis van Mole naarsgraaf, dat over het wa- Wie niet teveel van de route is afgeweken, heeft in totaal toch wel 90 kilometer gere den. Fietsers zullen daar. bij de planning rekening mee moeten houden en slechts een deel van de route kiezen. Langs de hele route kom je. vooral in de plaatsjes zelf, tientallen grote en heel klei ne restaurants en café's te gen. Dus onderweg even af stappen kan op deze rondrit goed. ïn alle plaatsen is ook wel tenminste één bakker en een kruidenier/melkzaak ge vestigd. Zoals in alle kleine plaatsen zijn die echter altijd tussen de middag gesloten. Wel iets om rekening mee te houden als u onderweg iets wilt inslaan. Veel reacties kregen wij op ons artikel over de moeilijk heden met het incasseren van btw-korting na vakantie in Oostenrijk. Ons verhaal beschreef de ervaring van ie mand die in Oostenrijk een kristallen vaas had gekocht, waarop hem als toerist btw- teruggave was beloofd. Maar dat viel hem tegen: om de Oostenrijkse bankcheque te innen die hem thuis werd toegestuurd, was hij veel kos ten kwijt. „Je moet de btw-teruggaaf ook nooit via de bank laten lopen", was de reactie van de meeste lezers die reageerden. Zij hadden allen ervaring met vakantie-aankopen in Oostenrijk, en vertelden hoe zij het aanlegden om de btw terug te krijgen. Hier volgen ■wat mogelijkheden die ons werden genoemd: „Ik heb al jarenlang erg goede ervaringen met de ser vice van de OAMTC, de zus terorganisatie van de ANWB in Oostenrijk. Ze hebben overal aan de grens agent schappen waar je de btw te- rugkrijgt, soms is dat bij een sigarenwinkel, soms bij een wisselkantoor. Je moet dus wel lid zijn van de ANWB". „Als wij iets van waarde hebben gekocht in een Oos- tenrijkse winkel die btw te ruggeeft, rijden wij diezelfde week altijd even lang een douanepost om het btw-for- mulier te laten afstempelen als bewijs dat wij het artikel hebben uitgevoerd. Dan ke ren wij meteen weer om en gaan naar de winkel waar wij bij inlevering van het pa pier meteen onze btw terug krijgen. Maar wij zitten dan natuurlijk wel in een vakan- tieplaats dicht bij de grens." „Wij hebben het zelfs al meegemaakt dat een winke lier zeir'Laat hier maar uw horloge of iets anders van waarde achter, en ga maar even bij de grens het papier laten afstempelen. Dan hoeft De slechte ervaring van een vakantieganger, waaro ver wij vorige keer bericht ten. u pas te betalen als u het kor- tingbewijs hebt'," „Wij laten het formulier op de terugreis aan de grens af stempelen en geven het dan mee aan kennissen of familie die na ons naar Oostenrijk gaan. Die halen dan bij de winkel de btw voor ons op. Dat is op sommige aankopen een hele meevaller. Vorig jaar hadden wij een aleanta- ra-jas van 1200 gulden ge kocht, en dan is circa 15% te rug natuurlijk een handvol geld." „Wij bewaren het afgestem pelde formulier gewoon tol we volgend jaar weer naar. Oostenrijk gaan. Dat hebben wij al een paar keer zo ge daan, ze maken er in de win kels geen enkel bezwaar te gen dat het van een jaar gele den is. Ze betalen meteen aan de kassa de btw uit." Overigens wil dit alles niet zeggen dat alle Oostenrijkse winkeliers de administratie van de btw-teruggave met liefde verrichten. „In de plaats waar wij komen willen ze lang niet allemaal mee werken aan de terruggave van btw. Je moet daar echt wel van tevoren in de winkel naar informeren." Een meneer die wel van de bank gebruik maakt, heeft een originele oplossing: „Ik ga zo vaak op vakantie in Oostenrijk, dat ik bij een bank daar een rekeningetje heb geopend. Ik stuur vanuit Nederland het afgestempelde formulier naar de winkel en dan Iaat ik de korting meteen op mijn Oostenrijkse bankre kening storten." Zonder uitzondering barstte iedereen die wij vroegen of men de in Oostenrijk gedane aankopen nu ook weer bij de Nederlandse douane als in voer aangaf, in vrolijk gelach uit De Reclame Codecommissie is boos op het postorderbe drijf Lekturama, dat in een folder reclame maakte voor een bloemschikboek van een tientje. Geïnteresseerden kregen er nog een boek over groenten kweken took 9.95) bij, plus een rekening voor verzendkosten 6,40). Bij el kaar is een klant ƒ26,30 kwijt, terwijl de folder zei dat het bloemschik boek bijna gratis was. K Je dierbaarste foto ingekapseld als een pasje. T Talloze Nederlanders hebben altijd een foto bij 2ich van vrouw, man, kind of huis dier. Jammer genoeg gaan die fotootjes er na enige tijd verschrikkelijk uitzien. Be duimeld, gekreukt, gekrast en zelfs gescheurd. De oplos sing voor die langzame ver nietiging zagen we onlangs in een fotozaak, Een op het formaat van een be taal pas afgedrukt fotootje en die afdruk als het ware 'gesmolten' tussen stevig plastic, net zoals een betaai- pasje. Het resultaat is een fo tootje dat goed beschermd te gen beschadigingen jaren meegaat. Gedurende de zomermaan den kun je zo'n ingekapseld afdrukje gratis krijgen bij een dubbelpak Agfa kleuren- negatieffilms. Op de verpak king 2it een waardezegel er voor. Wie meer van die spe ciale afdrukjes wil, moet ƒ2,50 betalen. De afwerking duurt een tot twee weken. Het was een eenvoudige erfe nis, bestaande uit contanten afkomstig van spaarbank boekjes en girorekening. We hebben de zaak zelf afgehan deld. Na een tijdje kregen we van de belastingdienst te ho ren welk bedrag aan succes sie verschuldigd was. Dat hebben we betaald en de er fenis is verdeeld. Nu, ruim een jaar later, ploft plotseling een aanslag voor de inkomstenbelasting (over het inkomen van de overle denein de bus. Daar hadden we helemaal niet meer op ge rekend. Dit misverstand komt vaker voor. Mensen denken klaar te zijn met het betalen van belasting als ze eenmaal de successie hebben voldaan. Dat kan wel eens zo zijn, maar meestal moet er ook nog inkomstenbelasting wor den voldaan. Of, is er recht op teruggave van belasting- eld. Je kunt dus beter maar eerst eens afwachten hoe het met de inkomstenbelasting zit. Dan staat tenminste vast hoe groot de erfenis werke lijk is. Zodra iemand overlijdt, geeft de gemeente waar de aangif te van overlijden is gedaan, dit door aan de dienst die de successie regelt. De erfgena men ontvangen, een formu lier waarop een aantal vra gen moeten worden Inge vuld. Aan de hand van deze inlichtingen wordt bepaald of er successie verschuldigd is. De afdeling successierechten geeft het overlijden weer door aan de inkomstenbelas ting. Dit onderdeel van de belastingdienst bekijkt hoe het met de belastingverplich tingen van de overledene staat en stuurt op haar beurt een aanslag (inkamstenbelas- Onze serie 'De Nabestaan den' heeft een geweldig groot aantal vragen van lezers tot gevolg gehad. Opmerkelijke kwesties, en problemen die in de praktijk vaak bleken voor te komen, behandelen wij hier nog eens apart. ting) aan de erfgenamen. (Soms maar aan één erfge naam, die moet het dan rege len met de anderen). Vrijwel altijd gaat er een tijd overheen voordat er een de finitieve aanslag inkomsten belasting volgt. Voor de af wikkeling van de inkomsten belasting van een overledene bestaat ook geen versnelde procedure. Je moet afwach ten. Verdeel je de erfenis al te snel, dan bestaat er dus een goede kans dat achteraf toch nog een deel weer voor de inkomstenbelasting nodig Als een ambtenaar overlijdt, gelden voor de nabestaanden regelingen die vergelijkbaar zijn met die voor werkne mers ïn dienst bij particulie ren. De regelingen voor overheidspersoneel zijn dus niet precies hetzelfde. Hoe moet je het ABP-weduwen- pensioen aanvragen, wat is de uitkering van een wacht gelder en hoe te handelen als een FLO-er (functioneel leef tijdsontslag) of een VUT-er overlijdt? Wat je als nabe staande van een ambtenaar in eerste instantie moet doen. staat in een brochure die per briefkaart door CFA-lcden kan worden aangevraagd bij: CFO. postbus 84500, 2508 AM Den Haag. Onder deze titel is in uw krant een serie voorlichtende artikelen verschenen. Hierin zijn velerlei problemen behandeld die zich afspelen, rond het overlijden. Genoemd kunnen worden: erfrecht, blokkering van geldrekeningensuccessierecht, crematie en begrafenis. De serie heeft een stroom van reacties teweeg gebracht. Het is gebleken dat er op het gebied van overlijden en wat daarmee samenhangt weinig of geen voor het publiek toegankelijke lectuur bestaat. Daarom is besloten deze artikelenreeks te bundelen tot een handzaam boekje, dat zojuist van de pers is gekomen. U kunt dit boekje bestellen door storting/overschrijving van f. 12,50 op girorekening 5378421 l.n.v. Sijthoff Pers Informatie Centrum Den Haag, onder vermelding 'De Nabestaanden'. Het boekje wordt u, direct na het verschijnen, zonder extra kosten thuisbezorgd. 'Het kan me niet schelen hoe het heet, als het maar lekker is'. Van deze uitspraak is de samenstelster van het kook boek 'Als het maar lekker is' uitgegaan. De meeste recepten in dit nieuwe kookboekje zijn inge stuurd door de lezers van het tijdschrift Tong Tong/Moes son' gedurende de afgelopen jaren.. Voornamelijk dus In dische huisvrouwen. Uit die voormalige Nederlands-Indi sche keuken een smeltpot van vele nationale culinaire tradities zijn de lekkerste en wonderlijkste eterijen voortgekomen. In het boekje komen vreem de recepten voor. Maak zo'n gerecht toch .eens om te' pro beren, het resultaat is vaak verrassend lekker. 'Als het maar lekker is'. In gezonden recepten in een bewerking van Lilian Du- celle en Lia WaranL Poc ketboek 176 pagina's. Uit gegeven door Moesson-Den Haag. Prijs ƒ27,50.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6