Kerkepad in 't echt Stortplaats Broekpolder niet ernstig vervuild Passage hoont gemeente over uitje naar Parijs 15® VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE GODRANT NIEUWE WATERWEG COBRAMT Investering zou in de miljoenen lopen Jeugdland lijkt 't wilde westen ter meulen Verwachtingen ver overtroffen' Drank maakt automobilist bewusteloos 'Na renovatie door de vloer Milieubeheer: minder klachten over stank Pinkse: niet rendabel MAANDAG 8 AUGUSTUS 1983 Westland Aardig wat trou we kijkers naar het NCRV- programma Kerkepad hebben dit weekeinde een tochtje ge maakt langs de kerken, die vorige week donderdag in het veelbekeken T V-programma werden geloond. Kerkepad maakte toen een tocht door het Westland, te beginnen in Maassluis, om vervolgens ook plaatsen als Maasland, Schip luiden en De Lier aan te doen. Het is een goede traditie, dat jn het weekeinde na een der gelijke uitzending de getoonde kerken hun deuren openzetten om de TV-kijkers de gelegen heid te geven het Kerkepad zelf af te leggen. Dat was za terdag in de Grote Kerk in Maassluis te merken: aardig wat mensen die het NCRV- programma hadden gezien kwamen nog eens op hun ge mak kijken naar wat de NCRV in slechts enkele minu ten had moeten tonen. Koos Delhaas, chef-voorlichting van de gemeente, schat het totaal aantal bezoekers op vijf- tot zevenduizend. „Ik heb zelfs hele bussen met bezoekers ge zien. Volgens de NCRV trek een uitzending aardig wat be zoekers, maar dit aantal heeft overtrof de verwachtingen verre." Dat waren zeker niet allemaal mensen van buiten de streek. Opvallend was dat er aardig wat eigen inwoners van de omgeving in het TV-program- ma aanleiding hadden gezien, om de kerken die ze van de buitenkant al wel kenden ook eens van binnen te bekijken. Mevrouw Van Dijk uit Maas sluis: „Ach, ik kom dagelijks langs de kerk, maar het komt er nooit van om ook eens bin nen te kijken. Dat geldt voor het kerkje van Maasland ook. En daarom ben ik nu met mijn kinderen toch dat Kerkepad maar eens aan het af-fietsen." Ongeveer 3500 bezochten de De hervormde kerk van 't Woudt kreeg dit weekeinde zo'n 3500 bezoekers. hervormde kerken van 't burg, Overijssel. Noord-Hol- Woudt en Schipluiden. Vol- land en zelfs uit Belgie. Ook gens ds. Terlouw van de her- de hervormde kerk aan de vormde gemeente Den Hoorn. Dorpstraat trok ongeveer 3.500 waren er bezoekers uit Lim- mensen. Schiedam In volstrekte apa thie trof de politie zaterdag middag om twee uur een 52-ja- rjge automobilist uit Ridder kerk aan, die door de Benelux- tunnel was gereden alsof het de rutschbaan was. De man rook zwaar naar alcohol en wist de politie niet te antwoor den. Hij herinnerde zich ook niet, dat hij op het Kethelplein tegen een andere auto was op- geknald en dat hij vervolgens: de tunnelwand in de Benelux- tunnel enkele malen had ge schuurd. Wel had hij zijn wa gen na het kermisspektakel op de vluchtstrook aan de kant gezet, waar de politie hem vond, gealarmeerd door een 54-jarige Zoeter meerder die dc eerste botsing te verwerken had gekregen. De man uit Ridderkerk bleek vrijwel buiten bewustzijn. De GGD bracht hem naar het Schielandziekenhuis, waar de man helemaal buiten kennis raakte. Toen hij later in het weekeinde bijkwam en de ka ter langzaam gezakt was, kon hij de politie nog geen accepta bele verklaring geven. Schiedam In de gereno veerde woningen van de rooms-katholieke woning bouwvereniging Sint Jozef in Schiedam-West heeft zich vanochtend een incident voor gedaan, dat goed aantoont hoe slecht de renovatie daar is ge weest. De bewonersverenïging gaat ontzettend tegen de resultaten van de renovatie te keer en hpt incident hedenochtend il lustreert waarom: een vrouw zakte pardoes door de vloer van haar woning. Zij werkt in de bonbonnerie van VVD- fractieleider Gerard Verhuis- donk en mocht van haar baas thuisblijven om vandaag de boel te laten opknappen. Nieuwe Waterweg Bij de Dienst centraal milieubeheer Rijnmond (DCMR) in Schiedam zijn in het eerste kwartaal van 1983 minder klachten over luchtverontreiniging bin nen gekomen dan in dezelfde periode van het jaar daar voor. Van de woongebieden ten noorden van de Nieuwe Water weg was alleen het aantal klachten uit Hoek van Holland toegenomen. Maar in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Maasland namen de klachten met ruwweg de helft af. Vooral voor de twee eerstegenoemde gementen is dat op merkelijk, want hier is de concentratie zwaveldioxide (S02) in de lucht, op Pernis na, het grootst in het Rijn mondgebied. De concentratie boven de Gorzen in Schie- dam-Zuid en in Vlaardingen boven de Vettenoordsepolder (VOP) en de Westwijk was ruim tweemaal zo groot als in het grootste deel van Rijnmond. De DCMR noemt zoveel mogelijk de veroorzakers van luchtverontreiniging en geluidhinder. De belangrijkste veroorzakers zijn geweest: British Petroleum, Graan Ele vator Benelux, Gulf Oil en Maasvlakte Oil Terminal. Op deze plek in de Broekpolder, langs de Vlaardinger Vaart en ter hoogte van Hoiy-Centrum, zouden de windmolens moeten komen. Berekeningen wijzen uit dat het zou moeten gaan om vier, wellicht zelfs vijf molens van veertig meter hoog: een mil j oeneninvestering. T* WD wil windenergie voor Holy-Centrum Vlaardingen De Vlaardingse WD-fractie heeft vanmorgen aan burgemeester Fred van Lier een nota overhan digd, waarin de fractie het plan lanceert om ruim negenhonderd nog te houwen woningen en enkele bedrijfshallen in Hoiy-Centrum te voor zien van windenergie. Voor dit doel zouden volgens het WD-plan een of meer windmolens moeten worden geplaatst in de Broekpolder, in de strook tussen de Vlaar dinger Vaart en de Water- sportweg. Volgens Wim van Klink en Jan Elants, de sa menstellers van de nota, zou den windmolens die daar worden geplaatst genoeg wind vangen om voldoende energie op te wekken. De VVD-fractie heeft het plan gelanceerd, om op die manier een discussie over het opwekken van winde nergie op politiek niveau op gang te brengen en „met deze nota een positieve bij drage te leveren voor alle bewoners van Vlaardingen". Volgens Klink en Elants zou het aansluiten van de wonin gen op windgeneratoren een flinke besparing op de ener giekosten kunnen betekenen. De VVD ziet in het plan goe de mogelijkheden, omdat een groot deel van Holy-Cen- trum nog gebouwd moet worden, en omdat er dus geen extra kosten gemaakt zouden hoeven worden om de woningen op de windmo lens aan te sluiten. Volgens de VVD zou het windener gieplan een gunstige invloed kunnen hebben op de ver huurbaarheid van de wonin gen. Het zou ook stimulerend kunnen werken op de inte resse van ondernemers, die zich op het kleine industrie terrein in Hoiy-Centrum zouden kunnen vestigen. In de nota is op geen enkele wijze uitgewerkt, hoe groot de capaciteit zou moeten zijn van het windmolenpark, dat nodig is om de negenhonderd wo ningen en enkele bedrijven van elektriciteit te voorzien. Ook is op geen enkele wijze ingegaan op de hoogte van de investering en op de vraag, of een dergelijk project rendabel zou kunnen zijn. Het berekenen van de beno digde capaciteit is echter niet zo moeilijk. Directeur W.F, Pinkse van de gemeentelijke energie- en waterleidingbe drijven (GEWB) schat dat al leen al voor de negenhonderd woningen een vermogen van minstens één megawatt zou moeten worden opgewekt: per woning is zeker 1,2 kilowatt nodig. Alleen al om dat ver mogen op te wekken zouden er drie of vier van de grootste windmolens moeten worden opgesteld die momenteel le verbaar zijn: van 300 kilowatt elk, molens die een hoogte hebben van veertig meter en met een wiekdiameter van dertig meter. Wellicht zouden dat er zelfs vijf moeten zijn; een woordvoerder van het Energie-onderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten meldt desgevraagd dat het noodzakelijk is een flinke ^overcapaciteit te hebben, om op momenten dat het wat min der hard waait ook nog vol doende stroom op te kunnen wekken. Volgens de stichting Energie Anders in Hoek van Holland kosten dergelijke grote wind molens per stuk al gauw zo'n acht ton tot 1,2 miljoen gulden. Inclusief de plaatsing, de aan sluitkosten, de grondkosten en allerlei bijkomende voorzie ningen zou het windmolenpro ject van de VVD dus zo'n 4,5 tot 6 miljoen gulden vergen. Juist vanwege die hoge kosten meent directeur Pinkse van de GEWB dat een dergelijk plan volstrekt onrendabel is. „Het zou in de toekomst kun nen, als de energieprijzen nog heel wat hoger zouden zijn, maar op dit moment is het niet rendabel. Volgens berekenin gen van de Provinciale Zeeuwse Elcktriciteits Maat schappij (PZEM) zou een kilo watt/uur elektriciteit opge wekt door windmolens 20*n 32 cent kosten, terwijl de norma le prijs momenteel ongeveer 24 cent is." Het grootste project in Neder land waarbij woonhuizen van windenergie worden voorzien draait sinds enkele maanden in Kamperduin, in de gemeen te Schoorl. Daar sLaan twee windmolens die wél rendabel stroom leveren, maar die hoe ven slechts 28 woningen van stroom te voorzien. De woord voerder van. de ECN in Petten, welke instelling nauw bij het project in Kamperduin betrok ken is, noemt het Vlaardingse VVD-plan dan ook voorzichtig „nogal ambitieus". Grote onduidelijkheid is er ook over de subsidie, die Vlaardingen zou kunnen krij gen. Volgens de VVD-nota zou de helft door het riik kunnen worden betaald als het project zou worden aangemerkt als een uniek plan, dat nog ner gens is uitgevoerd. Een woord voerder van het ministerie van economische zaken weet van een dergelijke subsidiere geling niet af. Wel zijn op het ministerie enkele andere sub sidie-regelingen bekend, die echter in de meeste gevallen aanmerkelijk lager uitvallen. Zie ook pagina 8 Vlaardingen De vervuiling van de stortplaats voor kolkenslib in de Broekpolder, waarover SP'er Remi Poppe op 10 juni alarm sloeg, valt mee. Dat blijkt uit de rapportage van het bedrijf ge meentewerken, dat een onderzoek heeft laten instellen. Alleen de concentraties van olie en lood zijn hoog, maar volgens milieu deskundige Molenaar van gemeentewerken niet verontrustend. Nee, voor Joop van Broekhoven was het niks, die mechanische stier. De jeugdconsu- lent van de gemeente Schiedam had nog steeds last van zijn hernia en waagde zich maar niet op het wild springende bakbeest, dat vrijdag één van de aardigste attracties vormde op de slotdag van Jeugdland Schie dam. Ook de wat rustiger springmatras was er voor Joop niet bij. De grote kinderschare echter beleefde er dikke pret aan. Er was daarbuiten ook genoeg te doen op het terrein van Excelsior '20, waar traditioneel de slotda gen van Jeugdland worden gehouden. Het stond een beetje in het teken van het wilde westen. Een paardetram, een huifkar, een mini-stoomtrein, ponyrijden, het was allemaal een tikje cowboy- of rodeo-achtig. En wat had goochelaar Hans Kazan daarmee te maken? Enkele kinderen wisten het wel. Zij wezen op de nieuwe avonturen van cowboy stripheld Lucky Luke, waar de Daltons steun krijgen van een vingervlugge gauwdief. Er was wel een verschil met Jeugdland: Hans Kazan gaf alles terug. Poppe werd in juni gewaar schuwd door mensen die in dc Broekpolder een wandelinge tje maakten en hun neus moesten dichtknijpen voor de* stanklucht die daar hing. De bron bleek een slootje bij de stortplaats voor kolkenslib en snoeihout, waar smerig, borre lend water te zien was. De SP'er sprak het vermoeden uil, dat er op de stort illegaal „chemische rotzooi" was ge loosd. Volgens het onderzoeksrap port is daar geen sprake van. De hoeveelheden lood en olie liggen op de grens, waarbij nog sprake is van sehone grond. Ze liggen er zo dichtbij, dat Molenaar vermoedt dat die grens zo nu en dan wel zal worden overschreden. Maar reden tot maatregelen geeft dat volgens hem met. Afgewerkte carterolie, die door automobilisten gemaks halve maar illegaal m de kol ken wordt geloosd, is volgens het rapport de grootste boos doener. Dat vermoeden werd a! bij de ontdekking van de vervuiling door Poppe uitge sproken. Over het loodgehalte 2egt gemeentewerken, dat dat hoog zal blijven zolang het loodgehalte in benzine niet verlaagd wordt. „Zo maar doorgaan met stor ten kan natuurlijk niet, want het gaat om vervuiling", aldus Poppe in een commentaar op het rapport van gemeentewer ker,. „Hel is zinnig m het ver volg de vacuümauto's te con troleren op olievervmlmg. Dal is simpel, want olie komt bo vendrijven op het kolkenslib. Als vervuiling wordt geconsta teerd moet de inhoud in het vervolg naar de AVR worden gebracht. Als het slib niet is vervuild is er niets op dumpen tegen 'Woningbeheer schuldig aan achterstallig onderhoud Schiedam De winkel.) l vereniging Passage laat zich honend uit over het uitstapje, dat een delegatie van het ge meentelijk woningbeheer naar "arijs heeft gemaakt. „Het is .een lachertje van de bovenste •Pjank", vindt A. Keyzer, voor zitter van de nog maar enkele Qi aan den oude winkeliersver- ;emging. Volgens hem hebben alle win keliers van de Passage sarcas- .üsch moeten lachen, toen zij ■Xiamen van hel uitje, dat de gemeente bedoeld had om in de Franse hoofdstad te 'spie ken' hoe daar twee overdekte winkelstraten zijn verbeterd. Het ging hier om passages, die op de Champs-Elysées uitko men en die net als Passage in Schiedam optisch doodlo pen. Dat is in Europa een zeld zaamheid. De meeste Passages, zoals in Den Haag, verbinden twee winkelstraten. Passage in Schiedam heeft die schakel functie met. Parijs Is er nu in geslaagd om in twee vergelijk bare galerijen de loop er weer in te krijgen. Toch is het voorbeeld voor de gemeente Schiedam nog niet leerzaam genoeg geweest, con stateert Keyzer, „want nu wil het woningbeheer ook nog eens in Antwerpen gaan kij ken. Het is toch het toppunt." Keyzer vraagt zich af, of voor het reisgeld geen pouen verf hadden kunnen worden ge kocht. De winkeliersvereni ging heeft 5flOÜ gulden subsi die gevraagd om uiteindelijk maar zeJf in de Passage***de boel op te gaan knappen. „Hoewel het puur achterstallig onderhoud is, waar het ge meentelijk woningbeheer zich schuldig aan maakt, willen wij met langer wachten met het opknappen", zegt Keyzer. „In november beslaat de Passage vijftig jaar en dat willen wij toch m een ordentelijke toe stand kunnen vieren." Wakker Passage was vroeger een NV, waarvan bedrijven jsls Van der Meer Schoep deel uitmaak ten. Het werd in de jaren ze ventig door de gemeente Schiedam aangekocht. „Al die tijd heb ik mijn winkel hier al en ik weet dus wat ik zeg: de gemeente heeft aan de hele Passage nog nooit iets gedaan. Dan vragen wij om steun en wat is de reactie: dat de reha bilitatie een tijd wordt uitge steld", aldus Keyzer. Volgens hem is elke winkelier in de Passage bereid zijn eigen gevel op te knappen. Dal is vooral het geval sinds dejactie- ve Thomas Scheepers en Caro line Hoogstad met hun bruids winkeltje begonnen, zegt Key zer. „Zij hebben ons eigenlijk wakker geschud. Zij zijn be gonnen de boel hier en daar op te knappen. Nu gaan ze die ramen aan de Broersveld-kant helemaal lappen. Dat zal niet meevallen. En eigenlijk doen zij het voor de gemeente, want haar taak is het." Het bestuur van de Passage vereniging, waarvan Caroline Scheepers-Hoogstad secretaris is en Rico Belfi van ijssalon La Venesia penningmeester, noemt het echter bij monde van voorzitter Keyzer ondoen lijk om de hele Passage te re noveren. „Eigenlijk zouden alle tegels vernieuwd moeten worden. Er ontbreken er vijf en elke dag zie je wel mensen struikelen. Ik heb wethouder Zijdeveld eens gevraagd, of hij wist dat Passage één van de slechtste winkelstraten van Schiedam was, en toen zei hij. ja, ik snap niet dat die winke liers het daar uithouden." ADVERTENTIE Aan nieuwe gordijnen toe? Kijk eens t: j ter Meulen Volop keuze en de prijzen zijn er geen probleem Dit kant en klare gordijn is van goede kwa liteit en toch voordelig ge prijsd in bruin of goud 120 x 220 cm ibxh) vanja^s?" voor 240x220 cm van voor 31,90 120x260 cm van Z&f? voor 18,95 240x260 cm van voor 37,90 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 7