a m 'Gemeente, steek eens geld in je eigen pand' Klussenstation wil in Stationsstraat blijven VIMHDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Streefbedrag niet gehaald Experimentele woningbouw 'Passage is verknald door winkelier zelf f- Stenen schip in Schie? Ontevreden klant gaat tekeer in Rabo-bank Kas van boksschool leeg Herrieschopper vlucht in auto Van Middelkoop (PvdA) wil zondagsmarkt Start van project op 27 augustus Crisisfestival gaat niet door H iin rk Haan wil niet weg van Lange Haven Auto duikt Harreweg af Drietal trekt spoor van vernielingen DONDERDAG fy AUGUSTUS 3983 m De Rotary Club in Maassluis, die zich ten doel had gesteld de financiële positie van het Sieepvaartmuseum met zo'n 10.000 gulden te verstevigen, moest gisteravond een tegenvaller incasseren. Slechts om en nabij de duizend toeschouwers woonden het treffen tussen rC Maeslantsluys (foto) en de Belgische subtopper FC Antwerp bij. Zrj waren gezamenlijk goed voor een ge schatte netto-opbrengst van 8000 gulden. Het sportieve aspect van dit treffen, waar- over meer in de sportrubriek, week niet veel af van het financiële resultaat. Van het als los zand aan elkaar hangende FC Maeslantsluys won FC Antwerp met 8-0. Erger vonden ze de blessure van oud-Fey- enoorder Petur Petursson, die door Harrie Huizing (VDL) hard werd aangepakt. Half verscholen achter het riet ligt in de Schie een toot. Het is een beetje een vreemde eend in de bijt; een geval apart. De kajuit is zo geschilderd, dat het lijkt alsof er een stenen huis op de woonark staat. Aardig, aardig. Nu nog een schoor steen, wat klimop en enkele dieren en we hebben een varend boerderijtje. Huisje, bootje, beestje. Vlaardingen Een on tevreden klant van de Rabobank beeft gister middag, boos omdat hij zonder legitimatiebewijs geen geld kon opne men, een ravage aange richt in bet bankge bouw aan bet Veer- plein. 'De 43-jarige Maasslui- zer, die tegen sluitings tijd binnenkwam, werd ziedend toen de loket bediende weigerde hem geld te geven. Een gel dig legitimatiebewijs kon hij niet laten zien. De Maassluizer koelde zijn woede toen op de ruiten van de bank. De politie moest eraan te pas komen om de on tevreden klant te kal meren. Hij werd op het bureau ingesloten en pas later op de avond, nadat proces-verbaal was opgemaakt, weer naar huis gestuurd. De schade aan de bank be draagt ongeveer 3500 gulden. Hein de Haan gaat Landstraat 'doen' Vlaardingen Voor het experimentele bouwplan aan de Landstraat bestaat voldoen de belangstelling om ermee verder te gaan. Bij de gemeente Vlaardingen hebben vijftien mensen zich ingeschreven voor deelname aan de combinatie wooneenheden/bedrijfsruimte. Op 20 september zal een eerste gesprek plaatshebben tussen de gegadigden, projectlei der Ad Smit-Duyzentkunst en de architect, Hein de Haan uit Amsterdam. De Haan heeft volgens Smit-Duyzentkunst ruime ervaring met dit soort wo ningbouwprojecten. Hij ontwierp in de Nieuw- marktbuurt bijvoorbeeld een project, waar wonin gen gekoppeld waren aan ateliers. Het Vlaardingse idee voor de Landstraat is hiervan een afgeleide, maar moeilijker. Het gaat erom aan de nieuwbouw woningen kleine bedrijfs ruimten te maken, die ge schikt zijn voor ambachte lijk werk („En dat kun nen natuurlijk ateliers zijn", aldus Smit-Duyzent kunst). Het voordeel van deze experimentele opzet is, dat de te bouwen be drijfsruimte niet per se kostendekkend hoeft te zijn, want er kan wat ge schoven worden met de grootte der woningen. Dat is volgens de projectleider heel voordelig. Het project aan de Land straat wordt uniek voor Vlaardingen. Het is ook het eerste project, dat Hein de Haan in Vlaardingen gaat 'doen'. Volgens Smit-Duy zentkunst is er plaats voor evenveel mensen als zich nu hebben aangemeld, maar hij raadt eventueel verdere ge ïnteresseerden toch aan om alsnog in te schrijven. „Er valt altijd nog wel een groep je af, want die hebben dan plotseling al wat anders ge vonden. Overtekenen kan dus nooit kwaad", aldus Smit-D uyzentkunst. Schiedam Wegens recalci trant gedrag en rijden onder invloed heeft de politie gister avond proces-verbaal opge maakt tegen een 27-jarige Schiedammer. De man stond om kwart voor zeven met zijn broer kabaal te maken bij het Bergersbuurtje in de Lange Nieuwstraat en een buurtbe woner dacht dat er gevochten werd. Daarom schakelde deze de politie in, die vanuit het na- bijgelegen hoofdbureau snel ter plaatse was. De broers na men daarop de benen, spron gen in hun auto, maar van hen was het juist degene, die ge dronken had, die reed. In de Tniniaan kon de politie de auto inhalen, waarop de broers nog probeerden met elkaar van zetel te verwisselen. Dat ging niet door. De bestuurder verzette zich te gen zijn aanhouding en kreeg enkele rake tikken. In het bu reau weigerde hij de blaas- en bloedproef Hij is in de loop van de nacht neen gezonden. Botterdam Het raadslid fiuud van Middelkoop (PvdA) wil dat de wethouder voor de .yen en economische ont wikkeling opnieuw nagaat of j-r mogelijkheden zijn om in «otterdam een zondagsmarkt houden. Hij denkt daarbij plaats aan de Kruiskade, bet Schouwburgplein of het stadhuisplein. Aanleiding tot 2ijn verzoek is feit, dat de gemeente .hledam wel op basis van de "'feuwe winkelsluitingsrege- tog kans ziet een zondags markt van de grond te tillen. Vlaardingen Het Klussenstation uit de VOP, een van de werk gelegenheidsprojecten die door de gemeente zijn goedgekeurd, is hard bezig om de ruimte die het als werkplaats en als vormingscentrum gaat gebruiken geschikt te maken voor haar doel. Dat is niet het door de gemeente toegewezen pand in de Oosterstraat, maar tóch de oude fa briek van Muylaert in de Stationsstraat, waar het project aanvankelijk het oog op had laten vallen. Ook al had de gemeente anders beslist; het klussenprojeet is in de Stationsstraat alvast maar begonnen, omdat er geen geld is om de Oosterstraat voor het doel aan te passen. Opbouwwerker Sjaak Sluijters uit de VOP, die het project dat vanuit het buurthuis in zijn wijk is ontstaan begeleidt, meent dat het ondoenlijk zou zijn om de ruimte in de Ooster straat in gebruik te nemen. „Heb je dat pand wel eens gezien? Daar kan je een fa briek in beginnen! Het is werkelijk een kolossaal pand. Het zou wel geschikt zijn, maar dan 20U er heel wat aan verspijkerd moe ten worden, want momen teel is het alleen maar een grote lege hal met straatte- gels op de grond. Het zou heel wat kosten om daar wat bruikbaars van te ma ken, en de gemeente heeft geen geld ter beschikking gesteld voor die verbou wing. Dus zijn we toch maar begonnen om het pand aan de Stationsstraat aan te passen: daar zijn vrijwel geen kosten mee gemoeid, omdat er alleen maar wat leidinkjes hoe ven worden gelegd." Prima idee Sluijters verwacht geen al te boze reacties van de ge meente, nu het project toch haar eigen zin doorzet. „Wethouder Bot vond dat pand een prima idee: het staat er heus nog wel een jaar of twee, drie. Alleen wethouder Goudriaan was fel tegen, want hij gelooft nog steeds serieus dat dat pand volgend jaar gesloopt moet worden, omdat er dan nieuwbouw kan wor den gepleegd. Daar zjjn nog helemaal geen plannen voor: je kunt er donder op zeggen dat dat veel langer duurt. En op den duur kunnen we altijd nog naar de Oosterstraat, als dat no dig is. Maar nu wilden we daar niet nog langer op gaan 2itten wachten." Het klussenprojeet blijft zich voorlopig ook verzet ten tegen het voornemen van de gemeente, om er een stedelijke activiteit van te maken. Daarom voelt het project er ook geen fluit voor, om de organisa tie en coördinatie van het project aan het Stedelijk Instituut voor Samenle vingsopbouw (S3SO) over te dragen. „Het kan wei uitgroeien tot een stedelij ke activiteit, maar dat moet in een later stadium. En op dit moment heeft het SISO ons ook niets te bieden; ze hebben ons meer tegengewerkt dan dat ze meegewerkt hebben. De medewerkers van het klus senstation hebben ook een grote aversie tegen het SISO: het is niet zo leuk als je via de krant verweten wordt, dat je aan intimida tie zou doen. Dat tekent de sfeer wel." Het project denkt al op 27 augustus, tegelijk met de open dag in het buurthuis in het kader van het nieu we seizoen, op beperkte schaal te kunnen gaan draaien. Schiedam De Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam ziet af van het organiseren van het zogenaamde Crisisfesti val. In september of oktober had men een klein festival wil len houden in de Sehiedamse binnenstad. Deze activiteit had moeten samenvallen met de feesten aan de Lange Haven, rond de Appelmarktbrug. Hiervan is om verschillende rede nen afgezien. „Geen tijd en geen geld", verduidelijkt een woordvoerder van de stichting. „We denken wel aan een an der festival, maar het kan nog geruime tijd duren voor het er van komt." Schiedam Wim de Haan, aan het werk in zijn boksschool aan de Lange Haven, kijkt ver stoord op. „Tja, als we dit pand uitgaan moeten we het volgens het huurcon tract in de oude staat te rugbrengen." Hij lacht: „Nou, daar zullen we nog aardig wat werk aan heb ben, om er weer zo'n ruïne van te maken. Dan kun nen we wel een feestje gaan bouwen." Met dat geintje reageert de boksschoolleraar op het ge rucht dat hij zou gaan ver huizen, omdat verbouwing van het pand aan de Haven te duur is. De Haan heeft he lemaal geen zin om het pand, waar zijn boksschool al elf jaar gevestigd is, te verlaten. Maar als de gemeente geen geld wil steken in de verbou wing zit er waarschijnlijk niets anders op. Om aan de richtlijnen van de Nederlandse boksbond te voldoen, moet De Haan zijn boksring meer naar het mid den van de zaal brengen. Daarvoor is volgens de bere keningen van de oud-bokser 35.000 gulden nodig. De ge meente gelooft daar niets van; anderhalve ton is er vol gens de ambtenaren nodig om het plan van De Haan ten uitvoer te brengen. En dat is de gemeente teveel van het goede voor een pand, dat op iets meer dan een ton geta xeerd staat. Onverantwoord „Ze hebben gelijk", zegt De Haan, „het is onverantwoord om nog anderhalve ton in dat pand te steken. Maar ik heb helemaal niet zoveel geld no dig. Ik heb ze met complete berekeningen laten zien dat de verbouwing, als we het zelf doen, 35.000 gulden kost." Hij heeft de gemeente echter niet kunnen overtui gen. „Ze geven me de kans niet om het te bewijzen", verzucht hij. De gemeente zou nu best eens geld kunnen steken in boksschool aan de Haven, vindt De Haan, In de elf jaar dat hij er met zijn vereniging zit, is er van alles opgeknapt. „Wij hebben er een van de modernste boksscholen van gemaakt, waar regelmatig Nederlands kampioenen ge kweekt worden." Maar de clubkas is aoor al die op knapbeurten we) zo geplun derd, dat-ie nu leeg is. Het zou niet onredelijk zijn als de gemeente nu ook eens iets zou doen aan haar eigen pand, aldus De Haan. Maar tot nu toe toont het stadskan toor zich niet erg welwillend. De Haan: „Het is bekend dat de gemeente een slechte ver huurder is." Ook andere suggesties van de boksers zijn met met enthou siasme ontvangen. De afge brande Gabrielkleuterschool aan de Dr Schaepmansingel, die voor 45.000 gulden zou worden gesloopt, had De Haan ook best wülcn hebben. „Ik heb tegen de gemeente gezegd: Geef mij die 45.000 gulden maar en ik maak daar een boksschool van. De fun damenten zijn er. en nog wel meer ook." Maar ook die sug gestie werd van de hand ge wezen. „Ze praten over be zuinigingen, maar op die ma nier gooien ze gewoon 45 mille weg", zegt een boze De Haan. Verpaupering De boksers zouden ook wet houder Herman Posthoorn een handje willen helpen om de gevreesde verpaupering van kleuterscholen, die in 1985 leegkomen, tegen te gaan. „Wij willen best twee jaar wachten en de Jacint- hökleuterschool betrekken. Een beetje verbouwen en we hebben een ideaal pand. Dan verpaupert het ook niet", is de simpele oplossing van De Haan. Voorlopig wachten de bok sers in hun pand aan de Lan ge Haven maar af wat er van het stadskantoor komt Hoge verwachtingen heeft De Haan daar niet van. „Hoe meer ik erover praat, hoe on tevredener ik word", zegt De Haan. „Wij hebben een fijne vereniging, maar de gemeen te merkt ons niet eens op. We hebben een onzeker, rot be staan. We kunnen zo een verbod van de boksbond krij gen, omdat ons gebouw niet aan de eisen voldoet. We hebben al een wedstrijd ge schrapt, omdat we bang zijn dat we het fiat van de bond niet krijgen Architect Van der Heiden: Schiedam De Schie- damse architect Pieter van der Heiden is van me ning dat Passage-winke lier A. Keyzer, voorzitter van de winkeliersvereni ging Passage, de hand in eigen boezem moet steken waar het gaat om de ach teruitgang van deze over dekte winkelgalerij. Van der Heiden verbaast zich er nogal over, dat Keyzer het alleen heeft over achterstallig onderhoud door het gemeente lijk woningbeheer. Dat is vol gens de architect wel een fac tor, waardoor publiek uit de Passage weg zou kunnen blij ven, maar belangrijker is de rol die Keyzer in de Passage speelt. „Die man heeft van een aantal oorspronkelijke winkel tjes één grote gemaakt, met maar één toegangsdeur, de rest is dicht. Nou, dat maakt Passa ge levendig, zeg!" verwijt Van der Heiden de winkelier. „Hij Pieter van der Heiden: „Dat moet je voelen." heeft het zo goed verknald." Een zelfde verwijt treft vol gens hem de gemeente, die naar zijn mening nooit had mogen overgaan tot een ver bouwing van de entree van hét Passagetheater. „Het beste is om die afschuwelijke vis kom, waarachter nooit iets te beleven valt, gewoon weg te breken. Het is een enorm le lijk ding, waar de mensen nu tegenaan kijken", zegt Van der Heiden. De architect ziet met enige weemoed terug naar de tijd,< dat er in Passage nog enkele kunstenaars hun winkeltje hadden, zoals Diet Wiegman en Frans van der Heide. Voor de laatste heeft Pieter van der .Heiden vijftien jaar geleden èen ontwerp gemaakt, dat be oogde om de galerie-Van der Heide soberder van inrichting te maken. j.Maar op een gege ven moment, een zaterdagoch tend, verkocht Frans zijn zaak. Aan Keyzer. En die is vanaf die tijd gaan uilbreiden, zon der dat de Passage er nu leu ker op werd." Volgens Van der Heiden had de gemeente er hel slimst aan gedaan om vrijkomende win kels in de Passage te bestem men voor informatieve doel einden. „Je had er bijvoor beeld de VVV of de gemeente voorlichting In kwijt gekund, en andere functies die publiek trekken", vindt hij. Zoals de situatie nu is, valt er volgens hem weinig eer aan te beha len. „Neem nu eens die galerij en in Parijs, waar de gemeente is gaan kijken. Daar zitten za ken met een hoofdletter z. Die hebben werkelijk wat te bie den, daar zit karakter in. En dat zie je alleen aan het uiter lijk van de galerij niet af, dat moet je voelen. Maar ik be twijfel of dat overgekomen is. Dan moeten er nu juist ambte naren gaan kijken: die hebben toch al zoveel fantasie..." Schiedam Een 26-jarige man is gistermiddag om tien over half vijf mei zijn auto de sloot naast de Harreweg inge doken, toen een tegenligger te veel beslag legde op het weg dek van de smalle route tussen Schiedam en Delft. De auto mobilist klauterde met natte kleren, maar zonder verwon dingen, aan de kant en later takelde een garagebedrijf zijn wagen op het droge. Vlaardingen Drie Vlaar dingse jongemannen zijn de afgelopen nacht aangehou den, nadat zij in het centrum een spoor van vernielingen hadden getrokken. De drie 17, 19 en 20 jaar oud - die dronken uit café de Bierbron aan de Vleersteeg kwamen, gooiden ruiten in. In de Hoogstraat sneuvelden twee etalageruiten. 3n de Groen van Prinstererstraat moesten kratten met lege flessen het ontgelden en werd een motorfiets uit bal dadigheid omgegooid. Toen was het afgelopen, wan* het drietal werd door de politie aangehouden en ingesloten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1