12 ROTTERDAM GRAAG ffiEDAAM. Vijf dagen feest 'Privatisering loodswezen gaat veel banen kosten' KAPITALE BRAND 'De Graaf tast autonomie gemeenten verregaand aan' Alleen het weer ging de mist in ONDANKS AFWIJZING DOOR VOORTGEZET ONDERWIJS ij» ^J.OUDSE 'Staelduinse Bos te mooi voor recreatie' Eerste proef uitzending van Radio Rotterdam: Heroïnedode Rotterdams Nieuwsblad donderdag 11 augustus 1983 RZ/KV/RY/RW Hoek van Holland Het behoud van arbeidsplaatsen bij loodsbootbemanning, ten der bemanning, de bestel dienst, communicatie en de administratie komt volgens de AbvaKabo in gevaar bij privatisering van het loods wezen. De bond vreest, dat daar bij privatisering de eer ste klappen gaan vallen als het gaat om vermindering van personeel. De AbvaKabo uil alles op al les zetten om privatisering van het Loodswezen te voorko men. „Dit voornemen van de minister van verkeer en wa terstaat is een grote vergis sing", aldus radarwaarnemer Ton van den Berge, kaderlid van de bond. Woensdag 24 au gustus komt er een landelijke ledenvergadering van Abva Kabo m Engels te Rotterdam AbvaKabo: „Nog geen vier jaar geleden besloot de ministerraad tot een eenheid van maritiem bestuur en werd het Directoraat-gene raal voor Scheepvaart en Ma ritieme Zaken {DGSM) opge richt. Privatisering van het loodswezen haalt die opzet weer helmaal overhoop. Één derde van de DGSM valt dan weer weg", vertelt de heer Van den Berge. Hij was twee jaar geleden coördinator bij de acties van de radarwaarne mers tegen de vermindering van hun bevoegdheden in een nieuw verkeersbegeleidend systeem. Nieuwe acties van radar waar nemers en andere takken bin nen de DGSM kunnen de te genstellingen tussen de lood sen enerzijds en het andere personeel anderzijds weer aan scherpen. Van den Berge vreest, dat de loodsen zuiver op macht uit zijn. „We hebben de indruk, dat het de loodsen zelf zijn, die de privatisering hebben gewild, Ik ben echter bang, dat ze de kunst van een goede bedrijfsvoering met ver staan en geld boven veiligheid stellen." Loodsen en radarwaarnemers liggen al enkele jaren met el kaar overhoop over de taak van de loods en van de radar waarnemer bij de verkeersbe- geleiding van de scheepvaart vanaf de wal. Bij de privatise ring hebben de loodsen geeist een plaats te krijgen op de ra darposten. De radarwaarne mers zullen zich daar heftig tegen verzetten. Zij zien hun promotiekansen daardoor in gevaar komen, terwijl een loods volgens hen geen taak heeft op de radarpost. Rotterdam wil experiment i j" middenschool doorzetten Rotterdam De gemeente Rotterdam gaat door met haar plannen voor een middenschool, ondanks afwijzende reacties van bijna alle scholen voor voortgezet onderwijs in Rotterdam. Wethouder Hans Simons kreeg gisteren steun van de onder wijscommissie, zij het dat slechts één raadslid (Riet Hof,PvdA) op de vergadering aanwezig was. Het is de bedoeling dat voor het eind van het jaar bij het rijk toestemming wordt gevraagd om met een mid- denschoolexperiment te starten. Nu duidelijk is geworden dat de mees te Rotterdamse scholen geen midden school willen, overweegt de gemeente een nieuwe school te bouwen. Drie wijken zouden voor die nieuwbouw in aanmerking komen: Beverwaard, Ze venkamp en Centrum. Hoewel Rot terdam al eens door het rijk op de vingers is getikt, omdat het teveel bouwde in het voortgezet onderwijs, wordt een nieuwe school toch als een reëele mogelijkheid gezien. Wethou der Simons: „Als het gaat om een on- derwijsvernieuwend experiment heeft het rijk géén bezwaren." Hoek van Holland Het Staelduinse Bos heeft een zodanig hoge natuurwaarde, dat gebruik voor in tensieve recreatie uit den boze is. Daarom heeft de provincie Zuid-Holland geen geld over voor de verplaatsing van het munitiedepót in het Staelduinse Bos. Het maken van hoge kos ten voor ontruiming van het depót is vol gens de provincie niet verantwoord. Al jaren lang worden pogingen gedaan om het munitiedepót uit het Staelduinse Bos te laten verdwijnen en het bos voor re creatie te gaan ge bruiken. Inmiddels is er overeenstemming bereikt over ver plaatsing naar het complex De Kom in Wassenaar, maar het is onmogelijk geble ken een financieel uitvoerbaar plan op te stellen. Het minis terie van defensie is bereid de helft van de verpiaatsingkos- ten, geraamd op ruim acht miljoen gulden, voor zijn rekening te nemen, maar de pro vincie weet niet waar de andere helft vandaan moet ko men. Naar aanleiding van vragen van de sta tenleden mevrouw M.A. Knol uit 's-Gra- vendeel en E.Kohler uit Den Haag hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ge steld, dat openstel ling van het bos voor het publiek onmoge lijk is gezien de be langrijke natuur waarde van het oos telijk deel. Er is nog overleg met de West- Jandse gemeenten over een bijdrage in de verplaatsingskos ten, maar gedepu teerde J. Borgman van de provincie acht hoge investerin gen in het bos niet gereehtva ar d igd Nieuwbouw lijkt ook noodzakelijk om dat de bestaande scholen niet aan de ei sen voor een middenschool zouden vol doen. Zowel onderwijskundig als orga nisatorisch zijn de scholengemeenschap pen met voldoende toegerust om een experiment in huis te halen, zo blijkt uil een ambtelijk rapport. Verder praten Toch blijft het aanhaken van een expe riment bij een bestaande sehool niet uit gesloten. Drie scholengemeenschappen (Caland, Libanon, Prins Alexander) hebben gezegd dat zij wél verder willen pralen over een middenschool. Pas als er meer duidelijkheid komt, willen die scholen een definitieve beslissing ne men. Bovendien kan het plan om een nieuwe school neer te zetten, best eens gaan werken als een soort chantagemiddel voor andere scholen. Zo'n nieuwe school dreigt veei leerlingen en leer krachten weg te trekken bij bestaande scholen. Wethouder Hans Simons merk te gisteren dan ook al fijntjes op dat de scholen minder stellig zouden kunnen worden in hun afwijzing, omwille van dat leerlingenaantal. Het zou Rotterdam in ieder geval wel goed uitkomen, wanneer scholen iets positiever tegenover de middenschool staan. Staatssecretaris mevrouw Gin jaar-Maas heeft al laten weten dat een middenschoolexperiment door een groot aantal scholen in de omgeving moet worden gesteund. En die steun ont breekt op dit moment in Rotterdam. AI met al heeft Rotterdam nu drie plan nen om tot een middenschool te komen: óf nieuwbouw, óf als een dependance van Caland, Libanon, Prins Alexander, óf een school onder de vleugels van de Ihno (huishoudschool) Rozenburcht, is samenwerking met één van het eerder genoemde drietal. Eilandjes Wethouder Simons benadrukte gisteren .dat hij een middenschoolexperiment al leen niet voldoende vindt. „Het gaat om de verbetering van het hele voortgezet onderwijs. De discussie over een mid denschool moet de aanleiding worden tot vernieuwingen op alle scholen. Tot voor kort waren die scholen geïsoleerde eilandjes. Nu worden de jaarverslagen van alle scholen kritisch nagekeken op de beleidslijn van de gemeente." Het gestrande geldtransport op de stoep van de Oldebarneveistraat. Rotterdam Een brand in de motor van een auto van het geldtransportbedrijf Armoured Car Service, heeft vanochtend op de hoek van de Coolsingel en de Van Oldebarneveltstraat voor de nodige opwinding ge zorgd. De met een hevige rookontwikkeling gepaard gaande brand dwong de be stuurder de auto ter hoogte van het warenhuis de Bijen korf op de stoep te zetten. De auto was op dat moment bela den met geld. Onder toezicht van de politie werd de inhoud overgeladen in een inderhaast gealarmeer de andere auto van het trans portbedrijf. De brandweer had het vuur snel onder controle. Tijdens de brand hadden de twee bewakers nog enige pro blemen ondervonden bij het verlaten van het voertuig. Een van de twee deuren ging niet open en de nooduitgang bleek te klein bleek om de cabine te kunnen ontvluchten. Het tweetal verliet de wagen hierop via de ruimte waarin het geld werd vervoerd. Het voorschrift dat onder alle om standigheden één van de inzit tenden in de auto dient achter te blijven, werd voor deze keer maar niet nageleefd... College over circulaire: Rotterdam Ondanks alles heerste er gisteravond rond kwart voor zeven een ze nuwachtige activiteit, in de bestuurskamer van het Ahoy'-complex en in de daarboven liggende cocktail bar. Vanaf die twee lokaties zou een kwartiertje later de eerste proef uitzending van Radio Rotterdam plaatsvin den, die ie beluisteren zou zijn via het Rotterdamse ka belnet. Een uitzending, die de stich ting Radio Rotterdam, die res sorteert onder de Radio Rijn mond, had 'uitbesteed* aan de ziekenomroep RANO-Rotter- dam. De RANO heeft een ja renlange ervaring met dit soort uitzendingen, en eigen lijk maakte hel voor de om roep nauwelijks verschil dat het programma nu via de ka bel ook buiten de ziekenhui zen te horen zou 2ijn. Toch was er vooraf spanning merk baar over het experiment. Technicus Ton Schuiten, die eenzaam in de studio van de RANO in het Dijkzigt-zieken- huis moest zorgdragen voor het doorzenden van het radio signaal vanuit Ahoy' naar de CAI-eentrale. meldde na af loop: „Ondanks alle tests ben - je blij als er om zeven uur in derdaad signaal vanuit Ahoy' blijkt te komen. En als dan na vijf minuten een telefoontje uit de CAI-centrale komt dat de ontvangst daar prima is, dan valt er toch wal van je af." Het uurtje uitzending liep ge smeerd. Vanuit de cocktailbar werd enkele minuten na zeven een registratie doorgegeven van de opening van het Mid- zomerfestival, waarvoor de laatste-rondebel uit het Sport paleis naar boven was gehaald. Daar vandaan ook vonden ge sprekken plaats met allerlei betrokkenen rond het festival en vooruitblikken op de ko mende dagen. Dat de uitzen ding zoals die de kabel op ging in die coctaiibar de eerste mi nuten nog niet te horen was, doordat een versterker toen nog niet aan bleek te staan, daarvan hebben de luisteraars thuis niets gemerkt. Vanuit de bestuurskamer in Ahoy', een verdieping lager, werd lokaal nieuws en een overzicht van wat de kranten gisteren te bieden hadden ge presenteerd. In dat onderdeel van het programma liep er op het laatste moment toch nog iets fout doordat het weerbe richt, dat iedere avond zou worden gegeven door een me dewerker van de meteorologi sche dienst van luchthaven Zestienhoven door een techni sche onvolkomenheid niet de lijn op kon. Ook vanavond is Radio Rot terdam weer te horen, onder meer met rechtstreekse repor tages van allerlei activiteiten die in het kader van het festi val rond Ahoy' plaatsvinden. De uitzending van vandaag duurt van zeven tot negen uur en is te beluisteren via de fre quentie 96.4 Mhz op de kabel. De proefuitzendingen duren tot en met zondag. Rotterdam In een brief, die deze week de deur zal uitgaan, vraagt de gemeente Rotterdam de drie andere grote steden niet in te gaan op de circulaire over werken met behoud van uitkering van staatssecretaris L.de Graaf, totdat hierover diep gaand overleg met de grote steden en het rijk is ge pleegd. De gemeente wil eerst uitzoe ken in hóeverre men gebon den is aan de bewuste circulai re. Het college, dat overigens nog niet op de hoogte is van de door ambtenaren geschreven brief, omdat burgemeester Pe per pas gisteren is teruggeko men van Cuba, is hoogst ver ontwaardigd over de circulaire van de staatssecretaris. De Graaf zegt dat werken met be houd van uitkering moet wor den beoordeeld door een toet singscommissie, waarin de ge meente, het rijk, de werkge vers, werknemers en vrijwilli gersorganisaties zitting heb ben. Volgens de staatssecreta ris moet deze toetsingscommis sie een unaniem positief oor deel geven. Het college vindt dat het rijk de gemeente niet meer als vol waardige mede-overheid ziet om de werkloosheidsregelin gen uit te voeren. Ieder lid van de toetsingscommissie heeft een vetorecht, waardoor de gemeente niet meer naar eigen goeddunken de beleids lijnen kan uitvoeren, aldus de brief. „Op deze manier wordt de gemeentelijke autonomie verregaand aangetast." Het college verzoekt de burge meester en wethouders van Amsterdam, Den Haag en Utrecht de brief van een handtekening te voorzien en die op te sturen naar het mi nisterie van binnenlandse za- door Karin Kuijpers ken. Rotterdam wil eerst op het zogeheten Schuyt-overleg in september een 'zo Intensief mogelijk gesprek' voeren. De vakbond FNV heeft zich overigens de opstelling van staatssecretaris de Graaf ge schaard. In een brief aan B en W van Rotterdam schrijft de vakbond dat de gevaren van verdringing van reguliere ar beid, concurrentie- en budget vervalsing zoveel mogelijk be perkt moeten worden. De FNV vindt het voorstel van De Graaf daarom een goe de zaak en stelt mede voor de toetsingscommissie onder te brengen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, omdat deze het meeste inzicht zou hebben in de situatie op de arbeidsmarkt. De kermis in Rotterdam zuid is er weer. WelisWaar nog niet overmatig druk be zocht. Het is de start van het Midzomerfestival, dat tot en met zondag 14 augustus op en rond Ahoy' wordt gehou den. De kermisattracties op het parkeerterrein langs de Zuiderparkweg vormen de voorbode van een dagenlang durend spectakel, dat van avond pas goed losbarst met een prestatieloop, een wed strijdloop over tien kilometer en het optreden van een big band. Vanaf morgen komen ook de artiesten aan bod, zoals de groep Champagne en BZN, op zaterdag gevolgd door 'Ome Joop', Andrè Hazes, Toontje Lager, Peter z'n Rockets, Guys en Dolls, Anita Meyer en The Frog. Andere hoogtepunten tijdens het Midzomerfestival: het open kampioenschap fiets- cross van Rotterdam, het wielercriterum der azen met coureurs als Henk Lubber- ding, Peter Winnen en Bert Oosterbosch en een halve marathon. Rotterdam In een toilet van het eethuis voor heroïne ver slaafden tn de Pauluskerk aan de Mauritsweg is gisteravond het stoffelijk overschot gevon den van een ongeveer 28-jari- ge man. Hij is vermoedelijk overleden aan heroïnegebruik. De identi teit van het slachtoffer is neg niet vastgesteld. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even g verandering in. Adres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst p0sf en goed beloond! Want voor die kleine^ C moeite krijgt u een telefoonklapper. rete/ooj,n.„_ S ttaaa,. Adres- I P°sfcode;_ f T°onph^ I -e'eloon; ^"urdok. °OJ1Piaa(s;i 'e' m. Hoejle

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4