Vier jaar geëist na dodelijke mishandeling Kunst+ en museum doen expositie Klink samen ULAAROINGS DAGBLAD SCRIEDAMSCHE GOURANT NIEUWE WATERWEG COURANT SG komt half jaar na Olaertsduyn met plan Maassluis slinkt verder Helinium blijft boren in Oostwijk Conflict SSSNin doofpot Publiek haalt winkeldief in j 'Sommigen zullen wel verrast zijn Ruiter en Van Man rijdt in op agent Vijftiende speel- instuif gusius zaal 5 Koop. ro, in- i over. der p enige or de sche-' VRIJDAG ^AUGUSTUS 1983 Vlaardingen Advo caat mr, S. Ivens zucht te diep toen officier van justitie mr. J. Schoon- aard zijn requisitoir te gen een Vlaardingse ca féhouder besloot met de eis van vier jaar ge vangenisstraf. De man ■wordt ervan beschul digd de Maassluisse kelner Klaas Berg- werff zwaar te hebben mishandeld met de dood als gevolg. „Ontzettend teleurstellend wat het openbaar ministerie hier vertelt", zei mr. Ivens hoofdschuddend. „Er is geen flard van menselijk heid in het requisitoir te ontdekken. Ontstellend." De oud-bokser zei er spijt van te hebben dat hij zijn eigen kracht 20 had onder schat en de kelner, die tot 1978 in zijn café werkte, had doodgeslagen. „Dat is nooit mijn bedoeling ge weest." Bergwerff werd in de nacht van zondag 8 op maandag 9 mei dood aangetroffen op de parkeerplaats bij de Lijnbaanhallen in Vlaar- dingen, naast de auto van de 39-jarige caféhouder. Ja renlange beledigingen wa ren, zo zei verdachte voor de Rotterdamse rechtbank, de reden geweest voor de uiteindelijk dodelijke af straffing van de kelner, vroeger een goede maat van de caféhouder. Boven dien zei hij nog steeds woe dend te zijn geweest, omdat de Maassluisse kelner in '79 zijn toen 13-jarige dochter oneerbare voorstellen had gedaan. „Een smeulend vuur", zo noemde mr. W.D. Meeter, president van de rechtbank, die woede. Die zondagnacht was het volgens de verdachte weer raak. „Hij heeft me in café de Sphinx waar collega's bij waren urenlang beledigd", zei de verdachte. „De ene keer was ik een paardelul, de andere keer een oplich ter. Dat gedonder -moest maar eens afgelopen 2ijn." Hij verliet met zijn vrouw de bar, reed weg, kwam weer terug en zag dat de kelner juist in een taxi naar huis ging. De caféhouder volgde hem naar het huis van Berg werff in Maassluis om hem daar „voor zijn kop te stom pen en eens goed te vertel len wat hij van hem dacht." Eén dreun van de ex-bok ser, was al voldoende om de dronken Bergwerff bewus teloos op de grond te laten zakken. Daarmee was de caféhou der zijn agressie nog niet kwijt. Hij legde de kelner in de kofferbak van zijn auto. „Ik wilde hem meenemen naar het Lickebaertbos om hem daar flink de waarheid te vertellen en hem nog een paar stompen te verkopen." Op de Vlaardingerdijk ïn Maassluis merkte de politie echter de auto op, omdat hij had vergeten zijn alarm- lichten uit te doen. Hij schudde de politie af en reed naar het parkeerter rein in de Vlaardingse Landstraat. Daar sloeg hij Bergwerff nog een keer in elkaar, waarbij hij en zijn vrouw de kelner uitschol den voor „vuile verkrach ter." Bergwerff bleef in shocktoestand achter met inwendige bloedingen in hersens en maag en gebro ken ribben. Hij overleed even later. President Meeter noemde het „wel erg vreemd", dat de Vlaardinger zo lang woedend was gebleven. De caféhouder kon dat zelf ook niet verklaren. Voor de of ficier was die langdurige woede een van de redenen om te spreken van het ,;op- zettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel." Daarbij meende mr. Schoonaard dat de man had moeten weten, wat de ge volgen van de afranseling konden zijn. Tegen de ver dachte pleitte ook, zo zei mr. Schoonaard. ,.de onbe heerste agressie waarmee hij op Bergwerff, die zich niet kon verweren, heeft ingeslagen." De raadsman noemde de dood van Bergwerff een ongeluk „Een ongeluk voor beiden." Hij bestreed dat zijn client de kelner, zoals de officier van justitie ten laste legde, opzettelijk had gedood en wees erop dat een gevangenisstraf van vier jaar het einde zou zijn van de baan van de ver dachte. De uitspraak volgt volgen de week donderdag. ^iifinniLiiLuirTniiiriiiiuijjniiiTiiiiiiiiiiiiiijFiriiiiiiiiiijjiniiijiTiijfiiiiHiriiriiiiiiiirijriiTjriiJitiiiiiiiMiriiiiliilihiiiciiiiiiiitiJHnFiiHiiiiijiriiiiiJiiJiiiiiiiiinirriiiiiiiinnrniriiiiHiriiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiriiniiiiriinrHiiiitfiiiTiiiiHiiHiiiiiiiniJiiiüiiiiiiniiiiiiiiiLiiiiriiiiiiifiiJnijiirjijEijriiT Schiedam Een 25-ja- rige Rotterdammer is gisteravond op de West- vest in de kraag gegre pen, nadat hij door winkeliers en publiek vanaf de Hoogstraat was achtervolgd. De man had bij Turksma enkele videobanden ge stolen, maar ondanks de drukte op koop avond viel zijn gedrag de omstanders toch op. De achtervolging werd ingezet. Vluchtend door de Branderssteeg gooi de de man de videoban den weg, maar het pu bliek was sneller. In middels was ook de po litie gewaarschuwd en die wachtte de winkel dief op bij de Kippen- hrug. Toen zat de man tussen twee vuren. Schiedam Meer dan een half jaar na Olaertsduyn heeft de Schiedamse Gemeenschap het plan klaar voor de nieuwe organisatie van de cultuur in Schiedam. Het gaat om een bewerking van een eerder praatstuk, dat in de SG-stichtingsraad al veel kritiek ontving. Het culturele 'plaatje' is nog niet naar buiten gebracht, want eerst moet wethouder Posthoorn het deze maand nóg lezen. „Sommigen zullen wel verrast zijn," is het enige, dat Henk Bonzet over de nota prijs wil geven. Hij maakte deel uit van een werkgroep uit de Schiedamse Ge meenschap, die het afgelopen half jaar de 'akkoorden van Olaertsduyn' trachtte te concretiseren. Als de kritiek is verwerkt in het nieuwe stuk, dan kan het wel eens 2ijn dat de gemeentelijke afdeling cultuur, sport en jeugd (CSJ) zware bedenkingen heeft. Ook de politieke partijen zullen in dat geval nog het nodige te verhapstukken krijgen, zodat het ernaar uitziet dat de Schiedamse Gemeenschap 1984 wel haalt. En dat was eigenlijk niet de bedoeling. In Olaertsduyn, het vormings- en bezinningscentrum ïn Rockanje, gingen enkele gemeenteraadsleden, SG- leden en ambtenaren ïn januari van dit jaar in retraite. De SG was een te log bolwerk geworden, vond men, met min of meer zelfstandige poten als het vormings- en ontwikkelingswerk (V O) en de VVV. Een nieuwe organisatie van de cultuur was nodig, te meer ook om een verstrengeling van belangen van de culturele verenigingen en de subsidieverleners te voor komen. De verenigmgern zouden hun eigen adviseren de platform moeten krijgen. In de praktijk heeft het veel tijd gekost om voorstellen hiertoe op papier te krijgen. Aanvankelijk waren er drie maanden voor uitgetrokken. Eén maand voor de SG, één maand voor CSJ en één maand voor de ge meenteraad: in mei al had de SG opgeheven kunnen worden, en de nieuwe organisatie opgericht kunnen worden. De SG heeft echter die termijn, zij het met toestemming van de gemeente, al met een half jaar overschreden. In september gaat CSJ ermee aan het worstelen en dan volgt de politiek. Ondertussen zal de SG dan toch nog het 35-jarig jubileum kunnen vieren. Sporthal Margriet krijgt misschien geen directeur Vlaardingen Een surveil lerende agent die gistermid dag op de Maassluissedijk eeii motorrijde* tot stoppeh maande, is bijna omver gere den. De politieman gaf een stopte ken, maar de motorrijder reed onverschrokken door, recht op de agent af- Die ntoest snel op2ij springen om zich het -vege lijf te redden, pe dader verdween met hoge snelheid in de richting Maassluis. De politie stelt een onderzoek in naar zijn iden titeit. Maassluis Het aantal inwo ners van Maassluis is in de maand juli weer verminderd. Het zakte van 33.267 tot 33 208, een achteruitgang van 59. Hr werden 17 jongetjes gebo ren en 20 meisjes. Er kwamen mannen en 51 vrouwen in de eerste stad aari de water- Weg wonen. Vijftien personen overleden de afgelopen maand en 97 mannen en 100 vrouwen vertrokken naar een andere woonplaats. Negen maal werd 'n juli een huwelijk ontbonden j-1* vijf maal gaf men elkaar htt jawoord. Sinds janiari van dit jaar is «et aantal inwoners van Maas sluis afgenomen met 83. Schiedam/Vlaardingen De Vlaardingse gale rie Kunsten het stede lijk museum in Schiedam werken samen aan een vrij omvangrijke ten toonstelling, die het werk van de getalenteer de kunstenaar Age Klink behelst. De tentoonstel ling duurt van 20 augus tus tot en met 18 septem ber en toont de olieverf doeken, die Age Klink» de afgelopen vier jaar gemaakt heeft. De in Vlaardingen gebo ren en getogen kunste naar woont en werkt te genwoordig in Rotter dam. Zijn stijl is opnieuw verbijzonderd- Het gaat om abstract werk, waar in kosmische invloeden vermoed kunnen wor den. Talrijk zijn de licht puntjes in zijn donker ge kleurde schilderijen. Voor ïijn eerdere werk won hij al eens een ko ninklijke subsidie voor Jos Noordhuizen de vrije schilderkunst (1968), een reisbeurs van CRM (1969), de zilveren medaille van de Europa- prijs voor schilderkunst in Oostende (1971) en een CRM-stipendium (1976). De tentoonstelling van zijn nieuwe werk wordt gehouden zowel in het Schiedamse museum, Hoogstraat 112, als in ga lerie Kunstaan de Jo~ han Willem Frisolaan 70 in Vlaardingen-Holy. Deze galerie is voor dit soort tentoonstellingen veel en veel te klein ge worden. Galeriehouder Jos Noordhuizen moet het hier stellen met de garage onder zijn wo ning. Noordhuizen kent Age Klink al vele jaren en is goed met hem bevriend. De organisatie van de ge combineerde expositie is I dan ook in handen van Noordhuizen, wel in sa- menwerking met het Schiedamse museum. ui 111 [iiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiii 1111111111111111 tm 11 mi iiiiniiiiiiiiiii 1111111111 Schiedam In politieke kringen wordt eraan ge dacht om voor sporthal Margriet geen nieuwe directeur meer te benoe men, na het vertrek van Eeen van der Kraan (64) volgend jaar. Er is spra ke van om hooguit een bedrijfsleider voor de Margriethal aan te stel len. Eventueel zou boven deze bedrijfsleider een directeur aangesteld kunnen worden, die dan niet alleen voor de sporthal verantwoorde lijk wordt, maar ook voor de Schiedamse zwembaden en andere sportaccommodaties in Schiedam. Dit Is allemaal nog niet offi cieel, er zijn ook nog geen plannen op papier, maar in het kader van de bezuinigin gen mag deze mogelijkheid niet uitgesloten worden ge acht. Formeel zijn de stich ting Zwembaden Schiedam en de stichting Sporthal Mar griet hiervan nog niet op de hoogte gebracht. Wel is de stichtingen enkele maanden geleden een verzoek gedaan door de gemeente om zich eens te beraden over samen smelting. Deze suggestie zou vooral bij de sporthal moei lijk liggen. De opvolging van Van der Kraan wordt onderhand een kwestie, die officieel bespro ken zal moeten gaan worden. Een sollicitatieprocedure is nog niet gestart, maar wei zijn er reeds namen 'gedropt' van kanshebbers. Men noemt het oud-PvdA-raadshd Huub de Ruiter en Musis Saerum-direc- teur Frans van Rijsbergen. Als er in plaats van een sport haldirecteur een 'zware' direc teur voor de gehele gemeente lijke sportaccommodatie komt, zal de politieke kleur een be langrijke rol gaan spelen, meent men. Van De Ruiter is die kleur duidelijk, maar van Van Rijsbergen weet niemand dat, zelfs zijn vrouw niet, zegt men. Enkele maanden geleden werd ook de naam van SVV-be- stuurslid Huib van Zandwijk genoemd, maar dat schijnt te berusten op een grap die uit de hand is gelopen na de Zes daagse in Rotterdams Ahoy". Van Rijsbergen is wegens 'be zigheden in de stad' niet voor commentaar bereikbaar. De Ruiter wel, hij ontkent gesolli citeerd te hebben. „Wel heb ik ooit mijn interesse kenbaar ge maakt. Dat is nu ongeveer an derhalf a twee jaar geleden." De Ruiter, die vorig jaar niet terugkeerde m de gemeente raad, zegt een eventueel ver zoek om te solliciteren „beslist in overweging" te willen ne men. Theo Janse, voorzitter van sporthal Margriet, was heden ochtend niet voor commentaar bereikbaar. Huub de Ruiter Fran5 van Rijsbergen Vlaardingen/Maassluis De archeologische werkgroep He linium gaat half augustus verder met grondboringen langs de. Spoorsingei. Op de plek, waar vroeger de Van Kinsbergen- plaats was, hebben Helinmm-leden Jeroen ter Brugge en Le onard Rozendaal al enkele malen geboord, maar het bodem onderzoek in de Oostwijk is nog met afgerond. Men hoopt resten van het vroegere Vlaardingen te vinden. Naast dit veldwerk zal Helinium ook een historisch onderzoek instel len naar de voormalige Buitenweide. Ook in de Vlaardingse Westwijk en op het Kerkeiland te Maassluis is Helinium actief, meldt het bulletin Terra Nigra. De drooggelegde singel tussen de Marathonweg en de Mr. Verschuurstraat leverde nog geen vondsten op, ook niet bij de voormalige Taanderij aan de Maassluissedijk, waar een deel van de grond is gestort. Maar in Maassluis bij de Schans, waar elf Helmium-leden ac tief waren, onder wie de Schiedamse kunstenaar Sjef Hende- rickx, kon een deel van de bodem dankzij boringen in kaart worden gebracht. Henderickx maakte de tekeningen. Schiedam Het conflict tus sen de stichting samenle vingsopbouw Sehiedam- Noord (SSSN) en haar ont slagen opbouwwerker Jos van der Lugt wordt verder schriftelijk afgehandeld door beider advocaten. De juridi sche stnjd kan nog jaren du ren. De SSSN-rel zal derhal ve in de doofpot belanden, neemt men vrij algemeen aan. Het SSSN-bestuur is tevre den met een door de ge meente aangedragen oplos sing om in plaats van de op bouwwerker een coordinator in dienst te nemen. Van der Lugt hoeft zich geen zorgen te maken. Hij heeft sinds zes weken een nieuwe baan als opbouwwerker in Vlaardingen. Maassluis Voor de vijf tiende keer wordt in Maas sluis de speelinstuif gehou den. Het festijn is bestemd voor kinderen tussen de zes en dertien jaar en vindt plaats in de Koningshof. Van maandag 15 augustus tot en met vrijdag 26 augustus kun nen de kinderen tussen tien en vier uur onder deskundi ge leiding knutselen, dansen, timmeren, met skelters racen of naar films kijken. De instuif gaat 15 augustus van start met een balonnen- race. Wethouder Elly Coe- nen opent de speelinstuif. De instuif wordt 26 augustus af gesloten met een optreden van Ome Willem Edwin Rutten) en zijn vriendin Teuntje (Jennifer Willems). Dagelijks wordt met borden aangegeven welke activitei ten er plaatshebben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1