Feyenoord begint heel langzaam aan Cruyff te wennen AJAX NOG TE SPEELS Stokkel en Wirny leiden Privé-trainers hekelen lyeleid van tennisb Kans op wereld titel voor Kortsjnoj stijgt rswjz, -f. PSV en Brugge in finale Frankfurt en Dortmund gelijk Amoux snelste in training Sponsor FC Twente Uruquay en Peru gelijk 4 A Rotterdams Nieuwsblad |B°P Vl| jjj^fc "W "-M^Lk i3 augustus 1983 Amsterdam Het Rotterdam-toernooi had het vorige week al bewezen: Johan Cruyff is van zo'n grote klasse, dat hij zich niet aan Feyenoord moet aanpassen, maar het elftal aan hem. In het Amsterdam-7G8-toernooi toonde Feyenoord gisteravond tegen Manchester United dat het langzaam, heel langzaam aan de Am sterdamse maestro begint te wennen. En al domineerde Cruyff lang niet zo sterk als vorige week in de Kuip, hij liet het Ajax- bestuur op de eretribune toch zo nu en dan zien dat hij voor een elftal nog altijd goud waard is. Mede daardoor glipte Feyenoord, dat naast Cruyff in aanvoerder Bennie Wijnstekers een zeer ster ke schakel telde, via een 2-1 zege de finale van het evenement in het Olympisch Stadion binnen. Nog geen topvoetbal van Fey enoord, maar de ploeg lijkt op de goede weg. Al dient er nog aardig wat te verbeteren voor het 'we worden kampioen* van de Rotterdamse supporters werkelijkheid wordt. In de eerste helft zakte de ploeg bij voorbeeld te diep weg. Nadat Bennie Wijnstekers dit keer weer vol overtuiging voetbal lend Feyenoord met een magnifiek hard afstandsschot op 1-0 had gezet, verloor de Libregts-brigade snel zijn grip op de wedstrijd. Trainer Thijs Libregts: „Nog maals, de spelers moeten nog aan Cruyff wennen. Als hij aan de bal is, blijft de rest te veel kijken. Sommigen welen nog niet wanneer zij wel of niet moeten gaan. Na die voor sprong speelden we ook te angstig, namen te weinig initi atief. Daardoor werden we naar achter gedrongen en raakten onze spitsen volledig geïsoleerd". „Al was dit Manchester United natuurlijk veel sterker dan Li verpool vorige week. Man chester is beweeglijker, voet balt gevarieerder". De FA-cupwinnaar trok in het eerste bedrijf vrij agressief naar voren en de Rotterdamse defensie kreeg het moeilijk. Vooral ook omdat Sjaak Troost door Rob Venle zijn directe tegenstander te veel ruimte gaf en Joop Hieie bij de vele hoge Engelse voor zetten zijn defensie niet altijd even sterk organiseerde. Het was dan ook niet verwonder lijk dat de gevaarlijke Frank Stapleton op slag van rust uit zo'n hoge voorzet de gelijkma ker in het nylon kopte: l-l. Thijs Libregts: „In de rust heb ik gezegd dat we meer initia tief moesten tonen. Dat vooral Johan Cruijff in een verbeten duel gewik keld met Remï Moses van Man chester Uni ted. Michel van de Korput van achter uit meer leiding diende te geven. Kijk, Michel moet wij wijze van spreken het mid denveld naar voren duwen en hij heeft een goede pass in de voeten mar moet die dan ge bruik» t ok". Kansen In de tweede helft toonde Fey enoord zich inderdaad greti ger. En al groeide het nimmer tot grote hoogte uit, dankzij Cruyff en hard werken ont- stonden er toch kansen, ai bleef spits Peter Houtman de hele wedstrijd door onzicht baar. Thijs Libregts: „Vooral Jeltaz- kov vond ik dit keer erg zijn best doen. Hij verdedigde nu ook goed mee. Alleen jammer dat Pierre Vermeulen aan de andere kant veel last van zijn achillespees kreeg. Daardoor verving ik hem ook voor Ma rio Been". Vlak voordat Mario Been mocht opdraven, had Feye noord opnieuw de leiding ge nomen. Na knap werk van Cruyff door het Amster damse publiek koeltjes, maar bepaald niet vijandig ontvan gen kopte Jeliazkov op de rand van buitenspel met een listige boogbal raak: 2-1. En daardoor bereikte Feyenoord, na acht jaar weer terug in het Amsterdam-toernooi, ae fina le, Want vlak voor tijd voor kwam Joop Hiele met een flit sende reactie op een inzet van Moses dat strafschoppen voor scherprechter moesten gaan fungeren. Tot slot nog eenmaal Thijs Li bregts: „Nogmaals, we gaan. de goede kant op. Al weet ik nog niet precies hoe hét elftal eruit gaat zien. Dat hangt ook af van de tegenstander. Tegen de één speelt bijvoorbeeld Van Til op het middenveld beter, tegen de ander Stafleu". In de finale tegen AS Roma zal Feyenoord het in elk geval nog zonder Ruud Gullit moe ten stellen. De atletische mid denvelder: „Maar mijn dij beenblessure gaat prima voor uit. Ik reken er dan ook op te gen Volendam de competitie start mee te maken". Boedapest Het rumoer in de schaakwereld is nog steeds niet verstomd. De president van de Hongaarse schaakfede ratie, Tibor Florian, heeft FIDE-voorzitter Florencio Campomanes beschuldigd van het nemen van politieke be slissingen. Florian bekritiseer de de diskwalificatie van oud wereldkampioen Vassily Smyslov, die zelfs indien hij dat had gewild, niet in Aboe Dhabi de strijd niet had kun nen aanbinden met de Hon gaarse grootmeester Zoltan Ri- bli, omdat deze plaats haar kandidatuur had ingetrokken. Florian was de overtuiging toegedaan dat Ribli de op onreglementaire gronden toegekende overwinning nim mer zal accepteren. De kans dat Victor Kortsjnoj binnen kort door Campomanes zal worden uitgeroepen tot we reldkampioen wordt met de dag groter. Immers, als Ribli zich solidair verklaart met zijn schaakbond en als wereldkam pioen Anatoli Karpov zijn uit spraak gestand doet, dat hij onder de docr de FIDE-prae- ses geschapen omstandigheden zijn titel niet wenst te verdedi gen, dan blijft er voor Campo manes niets anders over dan af te treden of Kortsjnoj tot wereldkampioen te verklaren, karpov, die tijdens een schaak toernooi in Hannover een be roep had gedaan op de veel ge roemde sportiviteit van Korts jnoj ('Kortsjnoj zou er goed aan doen om de hem in de schoot geworpen overwinning op Kasparov niet te aanvaarden') antwoordde op vragen van journalisten of hij ook niet zonder te spelen de wereldtitel had geaccepteerd, dat de zaak toen geheel anders lag. Fischer wilde destijds niet spelen, maar Kasparov is ten alle tijde bereid naar Rotterdam te gaan, de stad die de eerste keuze was van zijn tegenstan der. Eindhoven Club Brugge heeft zich geplaatst voor de fi nale van het PSV-toemooi. De ploeg van Georg Kessler won gisteravond na het nemen van strafschoppen van Nottingham 'Forest. Anderhalf uur voetbal had een eindstand van 1-1 op geleverd. PSV bereikte de fi- jrtale door een alleszeggende 5- V 2 ^overwinning op Real Zara- Igoza.De Eindhovense doel punten kwamen op naam-van jKoolbof Zx, Lokhoff, Lands- '■hergen eii^Thoresen.; ,y- fyS&iiSiï b?'i Jt 'tf Amsterdam Het komt dit weekeinde in het Olympisch Stadion nog niet tot een botsing tussen de nieuwe club van Jopie Cruijff uit Botterdam-Zuid en zijn oude liefde uit de Watergraafsmeer. De fijnproevers zullen geduld moeten hebhen tot zondag 18 sep tember. wanneer KNVB-secretaris Huybregts Ajax-Feyenoord in zijn agenda heeft staan. Dat het morgen niet zo ver komt, heeft vooral Ajax op z n geweten, dat door de Italiaanse kampioen AS Boma met de wedstrijd om de derde en vierde plaats werd afge scheept (1-3). Ajax keek bij rust gisteravond al tegen een ho peloze 0-3 achterstand aan. De volledig gereno veerde ploeg van trainer De Mos leek een re gelrecht debacle tegemoet te gaan, maar her stelde zich enigszins in de tweede helft via een afstandschot van Jan Malby. Hoon daalde ver volgens royaal neer over het hoofd van voorzit ter Harmsen. De Mos vond dat onbillijk: „Ver sterkingen komen er niet. Dat weten we, Daar is geen geld voor. In de eerste helft hebben wij door Gijsbert Spierenburg Jesper Olsen is Ro ma-speler Cheirico te snel af. In Europees dam kampioenschap Deventer In de vierde ron de van het Europese damkam pioenschap hebben de beide koplopers Jos Stokkel en Wir ny hun leidende positie met succes verdedigd. Stokkel won van de Fransman Dubois en Wirny versloeg de Italiaan Berte. Ook de beide andere Russische grootmeesters kwa men tot winst, waardoor Tsrje- goljev de derde positie behield en Letsjinski naar de vierde plaats oprukte. Jos Stokkel kwam tegen Du bois, die eerder verrassend uit haalde tegen Scholma, als een gewaarschuwd man achter het bord. De Fransman beperkte zich niet tot een defensief speltype maar ging geheel met Stokkel mee en koos voor een interessante en gedurfde par- tijaopzet met vele corobinatïe- ve Vnogelïj khed enZoals in het verleden ook in de tweekamp Wiersma-Gantwarg wel is voorgekomen, waarbij de twee in Deventer in het middenspel echter afweken. Stokkel zette ogenschijnlijk zeer gedurfd voort, waarbij Dubois moge lijkheden kreeg een tegenaan val te plaatsen. Dat ging de Franse kampioen echter boven zijn macht en bij de door hem gekozen afwikkeling bleek hij korte tijd later in een kansloze positie te zijn gemanoeu vreerd. De drie Russische grootmees ters lieten zich dit keer niet verrassen. Met name titelver dediger Letsjinski pakte te zaak tegen Conard terdege aan, hóewei hij wel bijna de volle speeltijd gebruikte. Dit keer maakte de grootmeester uit de Oekraïne echter geen iout. Frankfort Eintracht Frank furt en Borussïa Dortmund hebben gisteravond het spits afgebeten in de strijd om de Westduitse voetbaltitel van dit nieuwe seizoen. De uitslag van het duel in Frankfort was 2-2. Bij de pauze had de thuisclub nog een voorsprong van 1-0. De andere wedstrijden in de eerste eompetïtieronde van de Bundesliga worden vandaag gespeeld. Zeltweg René Arnoux heeft tijdens de eerste training voor de Grote Prijs van Oostenrijk de beste tijd gemaakt. De Franse formule-1 coureur leg de in zijn Ferrari een ronde op het circuit van Zeltweg af in 1 minuut 29,995 seconden. Ar noux werd op minder dan een seconde gevolgd door zijn land- en stalgenoot Patrick Tambay en de Renaultrijder AJain ï^rost, ook een Frans- het redelijk kunnen bijhouden. Toen kwamen er drie identieke goals door het centrum van onze verdediging waar ook drie hijna dezelfde fouten aan vooraf gingen. Mij valt het vooral tegen, datje allés in drie minuten tijd ziet weg vallen. Als het minder loopt moet er iemand zijn, die opstaat en leiding geeft. Ik vind, dat we niet zijn weggespeeld door AS Roma. We hebben alleen even ons koppie verloren". Kritiek viel er uit de mond van De Mos slechts te beluiste ren, waar het zijn in huis ge haalde spelmaker Gasselich betrof. De Mos: „Zulke ploe gen als AS Roma kom je in de Nederlandse competitie niet tegen. We hebben vanavond geleerd, dat wij tegen grote ploegen niet maar kunnen blij ven gaan. Er moet dan iemand zijn, die op een gegeven mo ment zegt: laat die gasten nu maar eens het spel maken. Maar die man heb ik helaas nog niet gezien". Krediet Eénenveertigduizend toe schouwers zagen gisteravond met eigen ogen, dat van de Ajax-jeugd dit seizoen nog geen wonderen mogen worden verwacht. Het is kennelijk ook de nadrukkelijke wens van voorzitter Harmsen en de zij nen, die zonder blikken of blo zen afscheid namen van de duur betaalde vedetten Schrij vers, Cruijff, Lerby en Kieft en slechts volstonden met twee aankopen: Ronald Koe man en de tenslotte in het ver re Wenen opgedoken Gasse lich. Van het kritische Am sterdamse publiek wordt enig krediet verwacht en van trai ner De Mos, dat hij een com pleet nieuw team op de been brengt. Zonder een routinier van enige importantie lijkt zulks welhaast onbegonnen werk. Aad de Mos ging in Amster dam in zee met het team, dat nog .vorige week op de grens bij Bielefeld geducht van zich had doen spreken. Zoals voor zitter Harmsêp al eens had la ten doorschelneren met een lichte tint Braziliaanse virtuo siteit en een vleugje onver schrokken Schotse hardheid. Met Molenaar. Ophof en Si- looy in een kleversral jegens de gevreesde schutters Grazia- ni, Pruzzo en Cheirico; het viermanschaps Melby, Schoe naker, Gasselich en Vanen burg centraal op het midden veld", Rijvers' adept Van Bas ten en de Deense vlo Olsen in de meest vooruitgeschoven li nie. Dat alles onder supervisie van de door De Mos tot notoire gatend ichter gebombardeerde Groninger Ronald Koeman. Deze libero stond zijn manne tje een half uur lang. Ruim dertig minuten hield de veel geroemde opvolger van Krol het hoofd koel, terwijl zijn ploeggenoten speels en luch tigjes wat nieuwe patronen uitprobeerden. Het doek viel halverwege even onvermijde lijk als meedogenloos. Doel man Galjê, die toch al geen prettige herinneringen aan het Amsterdam-toernooi bewaart, kon drie keer kort achtereen vissen. Eerst Cerezo en even later Ancelotti en Graziani maakten optimaal gebruik van de vrije toegang plotseling naar de Ajaxpoort, 0-3. De ploeg van trainer Liedhalm, die zeven dagen terug nog kansloos van het veld was ge speeld -door het Zwitserse Young Boys, maakte het kar wei af als betrof het een oe fenwedstrijd en lieten doel man. Galje voor het overige ongemoeid. In Italië, waar het duel rechtstreeks op het net kwam en men een zege van internationale allure best kan gebruiken, bleven de cafés tot diep in de nacht open. Het verzamelde voetbalvolk wilde de jongelingen van trai ner De Mos (gemiddeld 21.3 jaar jong) aanvankelijk best op handen dragen, al was het in het stadion meer dan eens muisstil, wanneer de Italiaanse campionissimo onder aanvoe ring van de Braziliaanse bal kunstenaars Cerezo en Falcao dreigend richting Hans Galjé trokken. De kelen werden het wijdst opengetrokken in de 21e minuut, toen het troetel kind Olsen binnen het straf schopgebied oneerbiedig tegen de grassprieten werd gesmakt. De supporters hadden in die fase kennelijk nog het idee, dat er tegen de Italiaanse kampioen een overwinning te stelen was en claimden met man en macht een elfmetert- rap. De Belg Van Langenhove wilde, echter met alle geweld bewijzen pertinent geen thuis- fluiter'te zijn. Scheveningen Toen Tom Okker en Betty Stöve uit de hogere re gionen van het internationale tennis wegvielen duikelde het Ne derlandse topten- nis in een enorm diep dal. De pres taties van de bei de paradepaard- jes hadden had den hun uitwer king in de breed te niet gemist, de bond groeide ge staag, maar echte toppers die de o- pengevallen plaatsen onmiddellijk inna men waren niet één, twee, drie voor handen. Er volg de een periode waarin heel wat talentjes te vroeg in het 'diepe' werden gegooid en er dus nooit kwamen. Toch won tennis nog snel aan populariteit. De KNLTB moest dus iets doen. Deed ook het een en ander en be roept zich er sindsdien regel matig op dat 2e er ijverig aan sleutelt om zo snel mo gelijk over nieuwe toppers te kunnen beschikken. Vorig jaar werd met veel tam-tam de verwezenlijking een ten- nisschool aangekondigd, met open handen werd de komst van een aantal sponsors be groet, er werd met de TROS door Hans Koster zelfs een contract over ex clusieve televisie-uitzendin gen afgesloten, Tom Okker werd bij de begeleiding van het Davis Cup-team inge schakeld, Betty Stöve train de en begeleidde het vrou wenteam voor het toernooi om de Federation Cup en dan waren er nog de bonds- trainers Fred Hemmes en Jan de Rook. En juist bij de keus van dit laatste tweetal lijkt de ten- nisbond zich deerlijk te heb ben vergist. Met alle respect voor de kwaliteiten van de beide heren, maar het feit dat steeds meer spelers en speelsters zich teleurgesteld bij hen afmeldde en zelf, al dan niet met behulp van pri vé-trainers, hun weg verder zochten is illustratief voor de aanpak van de beide bondscoaches. De kritiek daalde en daalt nog altijd op hun ruggen neer. De bond liet echter in een eerder sta dium al weten weinig voor ontslag van Hemmes of De Rook te voelen. Er werd met de beschuldigende vinger naar andere sportbonden ge wezen wanneer daar een trainer of trainster voortijdig aan de kant werd gezet. Nee, zo was de KNLTB niet. Aanpak Dus gingen de heren verder hun gang. Alleen spelers of speelsters die zich bij hun aanpak wensten neer te leg gen konden aanspraak op uitzending naar buitenland se toernooien maken. Kon den profiteren van de finan ciële steun van de machtige tennisbond. De 'dwarslig gers' moesten het zelf verder maar weten. Met als gevolg dat er met de regelmaat van de klok talentrijke jeugd af haakte omdat het gewoon niet meer viel op te brengen. Ja, wanneer pa en ma over een buitengewoon hoog banksaldo beschikten kon er hier en daar nog wel wat worden afgereisd. Niet echter bijvoorbeeld door Hellas ter Riet, de 15- jarige ontdekking in het Ne derlandse voruwentennis. De jonge Apeldoornse stond van het jaar al in de finale van de nationale indoor kampioenschappen en be reikte deze week op de 'na tionale' in Scheveningen ook de halve finale. Daarin speelde ze gisteren een ge weldige partij tegen Karin Moos van wie ze in de derde set met slechts 9-7 verloor. Een belofte voor de toe komst, die Ter Riet. Denk echter niet dat ze door de De 15-jarige Hellas ter Riet speelde een goede partij tegen Karin Moos en verloor maar nipt. bond wordt gekoesterd, dat ze gisteren ook maar een schouderklopje van bonds- wege kon incasseren. Ja, de tennisbond wil graag met de Apeldoornse de baan op, maar niet met haar trainer Auke Dijkstra. Dus wordt er daar in Apeldoorn regelma tig gecollecteerd om de kos ten van deelname aan een buitenlands toernooi te be kostigen. Tegenstandster Karin Moos kan er van meepraten. De Zwanenburgse was een tijdje terug al afgeschreven, ging onder de hoede van trainer Martin Siemek toch verder en was gisteren dolgelukkig dat ze, ten koste van Ter Riet, de finale haalde. Redt ze het morgen ook in de fi nale, tegen Nanette Schutte, dan zou ze graag opnieuw willen proberen internatio nale prestaties te leveren. De benodigde financiën daar voor, en. dat is nogal wat, zijn er echter niet. En de kans dat de tennisbond er wat voor voelt Moos op dat punt te steunen moet nihil worden geëcht. Sterker, dezelfde tennisbond demonstreerde tijdens het duel tussen Moos en Ter Riet hoe moeilijk het blijkbaar te verteren is dat er straks geen pupillen van de bonds- trainers in de finales staan. Siemek, de trainer van Moos wond zich na afdloop heftig op over de griezelige manier waarop hem te verstaan was gegeven dat hij vanaf de tri bune niet mocht coachen. Achter zijn rug werd een 'spion' van de bond gepos teerd en KNLTB-voorzitter Hehenkamp gaf Siemek op een gegeven moment zelfs eigenhandig een waarschu wing. Waarschuwing „Op zich nog niet zo erg maar Karin kreeg op de baan van de scheidsrechter ook een waarschuwing. Hij voegde haar toe dat mijn coachen haar punten zou kunnen kosten. Maar Dijk stra seinde Hellas ook in. Ik weet best dat dat officieel niet mag, maar de heren van de bond moesten eens weten hoeveel er hier voor allebei die meisjes op het spel stond. Laat ze dan blij zijn da't er zo'n goed partij wordt ge speeld". „Kun je denken", viel Dijkstra zijn collega bij. Het gaat de bond slechts om het eigen belang en niet om goed tennis". Daarmee waarschijnlijk doe lend op de treurige gezich ten bij de bondsbonzen toen de als eerste geplaatste en zich gisteren weinig profes sioneel gedragende Mesker tegen Nanette Schutte sneu velde. En op het genoeglijke handenwrijven van een dag eerder toen Menno Oosting zich vanuit een benarde po sitie tegen René Boers toch alsnog naar de halve finale manoeuvreerde. Rekent Huub van Boeckel vandaag met Oosting af, dan staan er morgen in de heren-finale ook geen pupillen van de bond. Want wie het duel Schapers-Albert ook wint, beiden keerden zich al in een eerder stadium van de bondstrainers af, Een situa tie die de tweede sportbond van Nederland toch te den ken zou moeten geven. Enschede Bemico Moulding ien op het shirt de naam 'Hart- BV wordt de nieuwe sponsor man' dragen. Dat is het merk van FC Twente. De spelers tuinmeubelen dat Bemico ver van de eerste-divisieclub zul- vaardigt. Lima De nationale voetbal- van Muletaller (30e minuut) teams van Uruguay en Peru voor Uruguay en van Navarro kwamen in een ïnterlandwed- (41e minuut) voor Peru. Syrië strijd in. Lima tot een gelijk- versloeg Jordanië met 3-2. spel: !-£. De treffers kwamen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4