m COMMENIAR Een blije paus in Lourdes ABP: een nieuwe aflevering Poolse politie drijft betogers uiteen ter meulen ■S I Valse briefjes i van 25 gulden 'Strenger tegen Suriname' Nederlandse j opgepakt voor j goudsmokkel AMERIKANEN MOGEN NIET MET JONGE RUS SPREKEN Kort geding van de baan DE GANG VAN ZAKEN met het rapport-Gruijters over het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds is volgens de ijzeren wet van het uitlekken verlopen. Niet naar buiten, zei de mi nister in eerste instantie ferm en vastbesloten, een hou ding die hij vervolgens afzwakte. Het rapport mocht toen vertrouwelijk naar de kamer en naar de vakcentrales, zij het zonder bijlagenDaarin waren namelijk de gesprekken samengevat, die Gruijters met betrokkenen had gevoerd. Daarop ging het zoals waste verwachten: in het afgelopen weekeinde werd het stuk op beperkte schaal en vertrou welijk rondgezonden en tegelijkertijd kwam het naar bui ten. Een nieuwe aflevering van het ABP-verhaal, in dit ge val een klucht, die de minister had moeten vermijden: van zijn goedgemeende en hooggestemde ethische opvattin gen kwam in de praktijk niets terecht, DE GEVOLGEN WAREN duidelijk: het rapport kreeg de grootst mogelijke'publiciteit. Wat dat betreft zat het NOS- journaal op rozen, het kon voor een primeur zorgen omdat de kranten zaterdag al uit waren. De vraag van de buiten wereld in een geval ais dit is altijd weer: kan dat zo maar? Hebben de media geen schroom om dwars tegen de opvattingen van een bewindsman in tot publikatie over te gaan? Het antwoord: nee. In Engeland formuleerde de Times dat al in de negentiende eeuw: 'The press lives by disclosures', de pers leeft door onthullingen een opvat- ting die de media in democratische landen nog altijd als een opdracht zien. In dit geval was de afgelopen weken in vrijwel alle media betoogd dat de gronden, die de minister tegen publicatie aanvoerde, ontoereikend waren. Het al gemeen belang eiste openheid. DE MINISTER SLOOT zich echter min of meer in een theore tische constructie op en verwarde die theorie met de prak- tijk. Zo ging hij er vermoedelijk van uit dat op zijn departe- ment de ambtelijke solidariteit met de politiek verant- woordelijke minister er toe zou leiden dat zijn opdracht strikt zou worden uitgevoerd. Tegelijkertijd vertrouwde hij er blijkbaar eveneens op dat de vrij grote groep die het stuk wel zou krijgen, zich gebonden zou weten door het predikaat .vertrouwelijk'. Meer dan eens is echter geble- ken dat dergelijke uitgangspunten niet in overeenstem- - ming zijn met de realiteit. Dat is altijd nog zo geweest: de geschiedenis kent vele voorbeelden van welbewust ge pleegde 'lekken', omdat de 'onthuller' andere-naar zijn mening hogere belangen wenste te dienen dan degene die de politieke verantwoordelijkheid droeg. De 'Penta gon-papers' in de Verenigde Staten vormen daarvan een markant voorbeeld uit de Vietnam-periode. IN DIT GEVAL gaat het om een afweging van waarden. Er was komen vast te staan dat er jegens het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds alle redenen waren om de leiding van dit fonds te verdenken van handelingen, waarvoor het woord 'dubieus' niet misplaatst is. Voorts lag er een ge heim stuk het rapport-Gruijtersop tafel, waarin blijk baar voor deze veronderstelling opnieuw aanleiding werd gegeven. Overweging van de minister: een aantal figuren dat daarbij Is betrokken, heeft recht op bescherming om dat eerst nog bewijzen moeten worden geleverd. Overwe- ging van de buitenwereld: er staan grotere belangen op het spel, namelijk van ambtenaren en van de burger in het algemeen. Het gaat hier om handel en wandel van een overheidsfonds, dat een onderdeel is van de rrjksbegro- ting. Nochtans prefereerde de bewindsman het kleine be lang, een verkeerde keus. EEN AFWEGING VAN waarden, inderdaad. Nog weer an- ..4 ders gezegd: een toepassing van ethische normen in de vele kringen en sferen die bij deze affaire zijn betrokken. Een minister, de kamer, de leiding van het fonds, de vak beweging, de media, de bouwwereld, de advocaat van het f nds. At deze kringen hebben eigen ethische maatstaven. Om een voorbeeld te noemen: de raadsman van het ABP. f Hij blijkt een belangrijke bron voor het rapport te zijn ge- weest en zijn optreden was er mede aanleiding toe dat de - zaak aan het rollen kwam. Binnen diens eigen professie zal hier en daar 2eker het hoofd worden geschud: behoort de vertrouwensrelatie lussen cliënt en raadsman hier niet de hoogste prioriteit te hebben? Kennelijk heeft de betrok ken jurist geoordeeld dat er andere hogerebelangen aan de orde waren. Hij lichtte namelijk de minister in. IN MENIG OPZICHT blijkt zelfs sprake te zijn van een vol strekte vervaging van ethische normen. Gruijters vermeldt In zijn rapport dat hij de directie van het ABP vroeg of het niet voor de hand zou hebben gelegen het contact te ver breken met de vermoedelijk chanterende handelaar In on roerend goed. Antwoord: 'Het belang van het ABP dient voor te gaan'. Vanzelfsprekende wedervraag van Gruij ters: 'Moet de bescherming van de integriteit van de APB- leiding niet prevaleren?'. De hoofddirecteur: 'Als contac- - ten met dergelijke personen worden afgebroken, zou het opereren van het ABP op de markt voor onroerend goed nagenoeg onmogelijk worden'. Bij een dergelijk citaat wrijft men zich de ogen uit. In feite zegt de leiding van het 1 fonds dat de bouwwereld een zo corrupte troep Is dat men maar beter mee kan doen. -In een dergelijke situatie valt er weinig aan waarden af të meten: ze zijn er niet. UIT ALLES WAT nu naar buiten is gekomen, blijkt dat Riet- kerk terecht Gruijters advies heeft opgevolgd: een nader onderzoek. In hoeverre tijdens het onderzoek de directie van het ABP onverminderd kan doorwerken, is een be- 1 langrijke vraag. Schorsing van deze leiding za! zeker aan de orde moeten komen: tijdens onderzoeken in aanzienlijk minder belangrijke aangelegenheden zijn leidinggevende figuren tijdelijk van hun taak ontheven. Uit de rapportage tot nu toe blijkt hoe dan ook dat de directie van het fonds op zijn minst een we gebruiken dit vriendelijke woord nog maar eens'dubieuze' houding moet worden verwe ten. Kan zij rustig doorgaan? DEKOK Emmen Bij de gemeentepo- utie van Emmen zijn vijftien Valse biljetten van 25 gulden ingeleverd. De politie acht het waarschijnlijk dat er meer zul- ten volgen. Het gaat om goede r falsificaties. Onderzocht zal J nog worden of de biljetten van hetzelfde maaksel zijn als die welke in september vorig jaar in een groot deel van het land in omloop werden gebracht^ De valse biljetten onderschei den zich van echte 25-gulden- biljetten doordat de achterkant lichter gekleurd is, waarbij geel de overhand heeft. De donkerkleurige randen om de ovaalvormige beeltenissen in de linker bovenhoek ontbre ken. Ook zijn de zogeheten blindenstippen niet of nauwe lijks voelbaar. Botterdam» Nieuwsblad mean dag 15 augustus 1983 Den Haag De VVD-fractie in de Tweede Kamer blijft er bij dat een onafhankelijk onderzoek naar de dood van 15 Surinamers op 8 decem ber vorig jaar voorwaarde moet blijven voor hervat ting van de Nederlandse ont wikkelingshulp. Minister Schoo (ontwikkelingssa menwerking) mag deze voorwaarde volgens de WD niet laten vallen. Het WD-kamerlid Weisglas vindt de antwoorden van minister Schoo op vragen over Suriname onvoldoende. Daarin noemt zij als voor waarden voor hervatting van de hulp stappen op weg naar herstel van de demo cratie en de rechtsstaat, het respecteren van de grond rechten en het scheppen van structuren, die herhaling van gebeurtenissen als in de cember '82 uitsluiten. Dc VVD-fractie vindt ook dat de verantwoordelijken voor de gebeurtenissen in Suriname de gevolgen daar van moeten dragen. ^jini iiiuiiii iininiiiiinra minui j uiuiviriiiiiiH S Kathmandoe Een Ne derlandse vrouw is in de 5 5 Nepalese hoofdstad S Kathmandoe gear res- S teerd op beschuldiging van goudsmokkel. De vrouw zou volgens de po- =5 li tie afgelopen donderdag s 2 hebben geprobeerd vijf kilo goud ter waarde van S H ongeveer 330.000 gulden van uit Thailand het S land binnen re brengen. S millllllllIllllflIIllllllIllllimillllllllllllllllillK Lourdes Enige uren voor de aankomst van de paus in Lourdes hebben onbekenden giste re ren het gebouw van een katholiek blad op vijf plaatsen in brand gestoken. Niemand heeft Hf zich verantwoordelijk gesteld. Vrijdag ont- plofte een bom bij een religieus beeld. De paus in stil gebed onder het beeld van Maria, in de Grot van Bernadette. Lourdes De rolstoelen en ziekenhuisbedden op wielen, de blauwe koetsjes voor de half-invaliden; de in wit geklede ziekenhelpers, de ontel bare padvinders en brancarddragers dat alles was in streng gelid aan de oever van de rivier Gave, toen daar gisteren aan het eind van de mid dag het hoekige voertuig kwam aanschuiven, dat men 'pausmobiel' noemt. Er stroomden vele tranen over de gezichten van de zieken, die hier in Lourdes bij traditie op de eerste rij liggen; galmend van de wanden van het rivier dal klonk in een opeenvolging van talen, waaronder ook het Nederlands, het welkom aan de Heilige Vader en toen stap te de paus uit zijn mobiel en begaf zich naar de Grot. Voor de plaats, waar in 1858 de heilige maagd moet zijn verschenen aan het simpele herderinnetje Bernadette, maakte paus Johannes Paulus II een knieval en kuste de grond. Gelukkig maar. Twee uur ge leden, bij zijn aankomst op het vliegveld van Tarbes, dat de hoofdplaats is van de streek, waarheen de paus ter bede vaart is gekomen, had hij 2ich overdreven formeel gedragen. Handschuddcn met dc presi dent van de Franse republiek, Francois Mitterrand, luchtig wuivend naar de menigte op het vliegveld, wat verlichte toespraken over-en-weer, waarbij vooral de Franse pre sident strak en niet op zijn ge mak stond te kijken een be trokken hemel en dreigend onweer. hehkóptervlucht, die de paus van het vliegveld naar de pre fectuur van Tarbes en vervol gens naar de kathedraal van die plaats brengt. Het ronde gelaat van de Poolse paus rimpelt zich pas in vreug de als hij na de staatkundige door Aad Wagenaar plichtplegingen m zijn eigen witte voertuig omhoog klimt door de uitlopers van de Pyre- neeen en Lourdes binnengaat. Helikopter Daar staan zc, dc bedevaart gangers, de Mana-vereerders Het is niet feestelijk tijdens de met wie hij zich wil vermen gen in drommen langs de weg naar de heiligdommen van de Grot m de bronnen; maar toch weer met in zó'n grote menigte als was ver wacht. Op de bergweide aan de over kant van de rivier, waar het zeshoekige altaarpodium van paus staat, zijn deze zondag middag vele kale plekken. ,,Ze moeten allemaal nog komen", zegt Joseph Monteagudo, voor zitter van de Lourdonse hotel- liers geruststellend, „het échte feest van Lourdes, de Maria Hemelvaart, is op maandag de I5e augustus". Zingen De vijftigduizend die er zijn, houden niet op te zingen en in de handen te klappen als het pauselijke voertuig over dc es planade naar dc baseliek van de Heilige Rozenkrans rijdt brede akkoorden van een or gel, trompetstoten en tromge roffel. gezang van mensen; door de weerkaatsing van de bergwanden komt er geen ein de aan als Johannes Paulus II bij de Grot uitstijgt. Dan begint de paus te lachen. Hij kijkt omhoog naar het beeld van Maria, in de Grot van Bernadette. Gaat naar links en rechts en strijkt de zieken over het hoofd, zegent ze. Tranen als hij m stil gebed gaat op een rood pluche kniel- stoel Drie minuten lang is het doodstil dij de Grot van Lour des. Ook alle zieken hebben mèt de man m de witte souta ne de ogen gesloten. Plotseling klinkt in Lourdes weer het Ave Maria. Karol WoytïUa staat op en rijdt weg van de Grot. wuivend naar aJ die zieken, die hier al drie, vier uur liggen opgebaard in de schaduw van kastanjebo men dat soelaas is er in ie der geval wei. Dank Op het podium in de weide zegt de paus* „Dank je, lieve broeders en zusters, dat jullie in zo'n groot aantal aan de uit nodiging van deze bedevaart hebben gehoor gegeven". Dan. 's avonds, als in het ri vierdal van het Pyreneeen- siadje een vochtige sluier is ge daald, komt Johannes Paulus II weer terug van zijn tijdelij ke residentie bij de bisschop van Tarbes en is daarna de be jubelde voorganger in een pro cessie van duizenden, die alle maal een kaars dragen. Die lange lichts toet wordt in het merkwaardige oord Lour des 220 avonden per jaar ge houden van de Grot naar de esplanade, zingend, het kruis voorop, dan het evange lieboek. dan het beeld van de heilige maagd van Lourdes, deze avond doet tn de proces sie dan ook paus Johannes Paulus II mee, een grote kaars in zijn stevige Poolse knuist. Hij kijkt blij, Karol Woytilla. Franse militairen op wacht aan de rivier de Chari in de Tsjadische hoofdstad N'Djamena. Aan de overzijde van de rivier ligt Kameroen. Fransen naar front in Tsjaad N'Djamena/Parijs Franse troepen helpen met man en macht het leger van president Habré van Tsjaad om een sterke verdedi gingslinie op te richten tegen de troepen van rebellenleider Oued deye, die naar de hoofdstad N'Djamena oprukken. De door Libië gesteunde troepen van Oueddeye beheersen nu het gehele noorden van Tsjaad. Frankrijk lijkt vastbesloten Oueddeye niet tot de hoofdstad te laten komen, maar niet bekend is hoe ver Parijs wil gaan om te voorkomen dat Habré door Oueddeye uit N'Djamena wordt verdreven. Een radiostation in Parijs meldde dat er een nieuw contingent paratroepen is gestuurd, zodat er nu 700 Franse militairen in Tsjaad zouden zijn. Hissene Habre ADVERTENTIE Een prachtig dessin... Deze strikt eerste keus nostal gische kanten vensterval is onge20omd en daarom nu met maar liefst 5 gulden voor deel' In ivoorkleur. 60 cm hoog 11,98 O» President Mitterrands belang rijkste adviseur in Afrikaanse zaken, Guy Penne, voerde gis teren in de Tsjadische hoofd stad N'Djamena uitvoerig overleg met pi-esident Habré over de Franse hulp bij de strijd. Parachutisten Tegelijk met het vertrek van Penne naar Afrika, maakte de Franse minister van defensie Hernu in Parijs bekend dat een contingent van vijfhon derd Franse parachutisten vertrokken Is naar de plaats Salal, die 350 kilometer ten noorden van N'Djamena ligt, om daar een voorhoedepost in te nemen. Met de terugtrekking van de regeringstroepen tot buiten het bereik van de Libische jacht bommenwerpers en de statio nering van Franse eenheden in hei oosten en het westen, is Tsjaad nu in tweeen gedeeld. De opmars van de door Libië gesteunde rebellen zou, zo lijkt nu de strategie, gestopt moeten worden op de oost-west-lijn van Abéché naar Salal. Zaterdag vertrok al een con tingent van 150 Fransen naar Abéché, de voornaamste plaats in Oost-Tsjaad. Verlies In regeringskringen verluidt het nu dat de regering-Habré er alles aan gelegen is na het verlies van de noordelijke oa seplaats Faya-Largeau in ieder geval de zuidelijke helft van het land le behouden. Na de terugtrekking van de regeringstroepen uit het noor den was hel dit weekeinde re latief rustig aan het front. Gdansk Poolse oproerpolitie heeft gisteren in de havenstad Gdansk hard ingegrepen om een menigte van twee duizend demonstranten uiteen te drij ven. De demonstranten vierden de der de verjaardag van de grote stakingen op de Lenin-werf, die tot de oprichting van de vakbond Solidariteit zouden lei den, Tien demonstranten en een Ameri kaanse cameraploeg werden gearres teerd en na enkele uren weer vrijgela ten. De demonstranten scandeerden leuzen als 'Solidariteit, Solidariteit' en 'Bevrijdt de politieke gevangenen'. Zij hadden zich verzameld na afloop van een mis in de kerk bij de scheepswerf, waar ook de vroegere leider van Solida riteit, Lech Walesa, aanwezig was. Wa lesa was de avond tevoren al tijdens een dienst in de St. Brigid-kerk door dui zenden sympathisanten toegejuicht. Walesa verliet Gdansk voordat de rel len begonnen. De oproerpolitie wilde gisteren voorkomen dat de menigte zich naar het monument bij de werf zou be geven, dat geplaatst werd m nagedach tenis van de doden die vielen tijdens de arbeidersopstand m 1970, Het monu ment is als symbool voor de kracht van Solidariteit gaan gelden. Washington De Sovjet-Unie blijft weigeren 5= Amerikaanse functionarissen een gesprek toe te staan met de 16-jarige zoon van de Russische diplo- S£ maat Berezjkov in Washington. De jongen had vorige week te kennen gegeven dat hij in Amerika wil blijven, De Russische diplomaat Oleg Sokolov heeft zater- dag, na afloop van een gesprek met de Amerikaan- se onder-minister van buitenlandse zaken Richard Burt, verzekerd dat de jongen nog steeds in de VS is en niet met zijn moeder naar Parijs is gevlogen, =55 zoals aanvankelijk werd bericht. H| De diplomatenzoon liep vorige week van huis weg en schreef een brief aan de New York Times en 5=5 aan president Reagan, waarin hij verklaarde dat hij in de VS wilde blijven. g De dag daarop keerde hij naar zijn ouderlijk huis 5= terug. Het Amerikaanse ministerie van buiten ga landse zaken liet inmiddels weten dat de jonge Be- rezjkov in de VS dient te blijven totdat er met hem SS is gesproken. VERVOLG VOORPAGINA Nu het rapport-Gruijters, ove rigens zonder de door hem ge voerde gesprekken, toch in de openbaarheid is gekomen, vindt de grootste ambtenaren- ceiuraJe ACOP een kort ge ding niet meer nodig. Voorzit ter Van de Scheur zei niet ge schrokken te zijn van de in houd van het rapport. ,,Veel daarvan was toch al bekend geworden. Er kan echter niet volgehouden worden dat er helemaal niets aan de hand is bij het ABP. Het gaat ër nu om de feiten over de gang van za ken op tafel te krijgen via het justitieel onderzoek". Van de Scheur noemde de conclusie van Gruijters overigens wel een "forse uithaal' in de rich ting van de directie. De A COP-voorzitter noemt de uitlating van oud-ABP-direc- teur Wiarda zaterdag, dat de pensioenen van de ambtena ren gevaar lopen, 'flauwekul'. Volgens hem hebben de cen trales ingestemd met het te rugtrekken door de overheid van een bijdrage* ter grootte van 900 miljoen gulden, nadat de stand van zaken-was gecon troleerd. „Een fonds dat een vermogen van L0Ö miljard heeft, kan wel een stootje heb ben", aldus Van de Scheur. Kamerleden van de regerings partijen CDA en VVD, die zich bezighouden met de ABP- affaire, hebben ernstige kri tiek geuit op de ABP-directie. Ze vinden dat de ABP-directie in de fout is gegaan door za ken te blijven doen met de on- roerend-goedhandelaar Meijer, toen de directie zelf de indruk had gekregen door hem te worden gechanteerd. De ka merleden vinden echter niet dat de bevindingen van Gruij ters nu al consquenties moeten hebben voor de directeuren Van der Dussen en Masson. -rit

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3