Nkomo terug naar Zimbabwe BBITEWÜHIB |Pakistanen lopen jte hoop tegen Zia a i' Vliegveld Beiroet blijft dicht 'Chili mag vóór 1989 ter stembus' Z.-Afrika bombardeert Angola Guatemala helpt El Salvador 15® ter meiden Rus op Spitsbergen vraagt asiel 'Gelliin Argentinië' Tamils willen praten met regering van Sri Lanka ;Twee Ierse iterroristen •gedood Franco wijkt voor Carlos Verdachte hotelmoord Avignon vrijgelaten Tien doden bij verkiezingen in Nigeria Rotterdams Nieuwsblad maandag 15 augusUS 1983 ■"Londen Oppositieleider Jos- .iiua Nkomo keert na een vrij willige ballingschap van vijf maanden in Londen naar Zim babwe terug. Woensdag wil hij daar deelnemen aan een parle mentair debat. De regering van premier Robert Mugabe had verklaard hem zijn parle mentszetel te zullen ontnemen als hij in zijn buitenlands ver blijf zou volharden. De 66-jarige Nkomo, leider van de ZAPU, had in maart de wijk genomen naar Londen omdat hij zich door de ZANU, partij van zijn grote rivaal Mu door onze correspondent Ewout Janse in Londen gabe, bedreigd voelde. Nkomo werd er van verdacht deelge nomen te hebben aan geweld dadige acties in Matabeleland waar de meerderheid van zijn aanhang woont. Nkomo heeft de aantijgingen altijd ontkend. Mugabe van zijn kant liet weten dat wat hem betreft de oppositieleider niets te vrezen zou hebben en dat hij desnoods op politiebe scherming zou kunnen reke nen. Wel bestaat de mogelijk heid dat tegen Nkomo een vervolging wordt ingesteld wegens beweerde smokkel van deviezen en smaragden. De Britse autoriteiten waren ietwat verlegen met Nkomo's komst naar Londen maar wil den hem toch een (enkele ma len verlengde) verblijfsver gunning niet onthouden. Nko mo was een van de hoofdrol spelers in de conferentie van 1979 in Londens Lancaster House waar na moeizame on derhandelingen de grondslag werd gelegd voor de onafhan kelijke staat Zimbabwe. De hoop van Mugabe's ZANU met Nkomo's ZAPU blijvende vormen van vreedzame sa menwerking in het nieuwe staatsverband te zullen vinden is niet in vervulling gegaan. Politieke- en stammentegen stellingen hebben de poging tot een democratie van min of meer westers stempel in de weg gestaan. Mugabe heeft er eigenlijk nooit twijfel over la ten bestaan een éénpartijstaat na te streven. Beiroet De luchthaven van Beiroet, het enige bur gervliegveld van Libanon, is het gehele weekeinde geslo ten gebleven. De Libanese regering heeft gisteren ge zegd het vliegveld, dat afge lopen woensdag na beschie tingen gesloten werd, niet meer te zullen heropenen zonder waterdichtp garan ties dat het niet opnieuw zal worden beschoten. Gister avond vochten druzen en christelijke milities weer ar tillerieduels in en rond Bei roet uit Voor de inwoners van Bei roet is de luchthaven de eni ge verbinding met de 'hui- tenwereld'. Israëlische en Syrische troepen beheersen alle gebieden ten noorden, oosten en zuiden van Bei roet, terwijl goedbewapoen- de plaatselijke milities bin nen deze gebieden de door tocht moeilijk en niet zon der gevaren maken. De druzen onder leiding van Walid Djoemblatt, die de luchthaven de afgelopen da gen hebben beschoten, heb ben laten weten dat zij eén hervatting van het luchtver keer pas zullen toestaan, als de regering hun eisen heeft ingewilligd. Eén daarvan is het vertrek van premier Wazzan. Santiago De Chileense grondwet zal zo danig worden veranderd dat eerder dan de bedoeling was Pinochet heeft altijd 1989 als verkiezingsjaar genoemd parle mentsverkiezingen kunnen worden gehou den. Dit heeft de nieuwe minister van bin nenlandse zaken, Sergio Jarpa, in een gis teren gepubliceerd vraaggesprek ver klaard. In dit interview met het Chileense dagblad El Mercuric^ dat donderdag plaats vond (dus kort vóórdat de ongeregeldheden be gonnen die aan zeker 24 mensen het leven hebben gekost), zei de minister dat de con stitutionele wijzigingen in een referendum ter goedkeuring aan de kiezers zullen wor den voorgelegd. Hij vermeldde echter niet wanneer deze volksraadpleging zal worden gehouden, terwijl hij ook geen datum noemde voor de parlementsverkiezingen. Een regeringswoordvoerder deelde gister avond mee dat het in de hoofdstad Santia go rustig was ondanks enkele incidenten bij de begrafenis van 24 slachtoffers van de eerdere onlusten. In de nacht van vrijdag op zaterdag is het in de Chileense hoofdstad Santiago echter opnieuw tot een gewelddadig treffen geko men tussen betogers en veiligheidstroepen. Hierbij zijn zeven doden gevallen, zo is za terdag uit officiële bron vernomen. Sinds donderdag, de vierde dag van nationaal protest tegen het bewind van Pinochet, zijn m Chili naar verluidt in totaal 27 doden gevallen. Volgens mensenrechtenorganisaties heb ben soldaten op betogers geschoten zonder dat die provoceerden. Alfonso Marquéz, de secretaris-generaal van de regering, verklaarde dat in de stad Concecion in het zuiden van het land twee mensen waren gearresteerd die legeruni formen droegen, zonder daartoe gerechtigd te zijn. De twee arrestanten hadden nog 70 uniformen in hun bezit, aldus Marquéz, die suggereerde dat er tijdens de demonstraties infiltranten in de gelederen van de veilig heidstroepen waren. President Mexico kritiseert Reagan Karatsji Tienduizenden tegenstanders van het mili- faire bewind van generaal £ia Oel-Haq hebben gisteren 5n de grote steden van Pakis tan betoogd voor herstel van de democratie. Daarbij is het ïot ernstige botsingen geko- fnen. Meer dan 200 demon stranten zijn gearresteerd in Karatsji, alsmede een vijftig tal oppositieleiders die uit hun schuilplaatsen tevoor schijn waren gekomen om vrije verkiezingen te eisen. Vele oppositieleiders waren de afgelopen weken ondergedo ken om te ontkomen aan een golf van arrestaties die al meer dan 150 mensen in de gevan genissen bracht. Toen in Karatsji een menigte demonstranten volgens waarnemers onverwacht groot gisteren bekogeld werd met stenen door aanhangers van het Zia-regxme dreef de politie de demonstralie met traangas granaten uiteen. Daarbij zijn vier gewonden gevallen. De demonstratie op onafhan kelijkheidsdag was georgani seerd door de 'beweging voor het herstel van de democratie' (MRD), een alliantie van acht partijen, als begin van een campagne van burgelijke on gehoorzaamheid. Ook voor vandaag zijn nieuwe demonstraties in Karatsji aan gekondigd. Oslo Een Russische geoloog 'op Spitsbergen in de Noorde lijke IJszee heeft politiek asiel in Noorwegen gevraagd. Hij wordt nu in Oslo ondervraagd, De man maakte deel uit van een wetenschappelijke expedi tie die een jaar doorbracht in de Sovjet-kolenmijn in Ba- rentszburg. Spitsbergen ïs ingevolge een internationaal verdrag sinds 1925 Noors gebied. Dit verdrag staat de Russen echter toe de kolenmijn in Barentszburg te drijven. Buenos Aires De vorige op een landgoed bij de Argen- Iweek uit een Zwitserse gevan- tijnse hoofdstad Buenos Aires, gen is ontsnapte leider van de aldus een Argentijnse krant. Italiaanse vrijmetselaarsloge Het landgoed beschikt over *P2, Licio Gelli, verbergt zich een privé-landingsbaan. ÜNew Delhi De leider van 'de belangrijkste politieke -partij van de minderheidsge- Londonderry In Noord-Ier- riand is het gisteren voor de ze- 'jvende achtereenvolgende dag 'onrustig geweest. Roomskatho- .lieke jongeren wierpen in ^Londonderry barricades op, /bekogelden de politie met ben- fzinebommen en gooiden win- /kelruiten in. De onlusten volg eden op een actie van de politie, /waarbij zaterdag twee gewa- £pende terroristen bij een con- ^trolepost in Dungannon, vlak- ubij de Ierse grens werden ge- /dood. De politiepost was even ^daarvoor aangevallen door een /vijf man sterke bende. Tijdens /het vuurgevecht dat daarop ^ontstond overleed één van de -/aanvallers ter plaatse, terwijl £het lichaam van de andere /enige tijd later gevonden werd $n een auto enkele honderden /meters verderop^ Een politie- jman raakte door de kogels van |de aanvallers gewond. meenschap van de Tamils op Sri Lanka, waar onlangs ras- senrellen aan zeker 380 men sen het leven hebben gekost, heeft gisteren gezegd dat zijn organisatie overweegt zijn besluit te herzien om niet te onderhandelen met de rege ring van het eiland. Appapil- lai Amrithalingam, secreta ris-generaal van de Tamil- partij TULF heeft dit bespro ken met de Indiase premier Gandhi. Gandhi bemiddelt sinds gis teren actief in het conflict op Sri Lanka. Voordat Amritha lingam met Gandhi sprak voerde hij bovendien nog overleg met Tamil-leiders uit India. De meeste Indiase Ta mils wonen in de zuidelijke staat Tamil Nadoe. India heeft zijn goede diensten aangeboden en de regering van president Jayewardene is op dit aanbod ingegaan, al dus mevrouw Gandhi. Presi dent Jayewardene zelf heeft dit weekeinde laten weten bereid te zijn ieder voorstel in overweging te nemen dat de Tamils een aandeel geeft in staatszaken, binnen het kader van de grondwet Reagan en De la Madrid heffen eensgezind het glas, maar over Midden-Amerika bleven zij het volstrekt oneens. Managua De Nicaraguaanse krant La Prensa, die gisteren een verschijningsverbod opge legd had gekregen van de San- dinistiSche autoriteiten, mag weer verschijnen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van bin nenlandse zaken in Managua vandaag verklaard. Hij vertelde dal minister van binnenlandse zaken Tomas Borge een gesprek heeft gehad met de uitgevers van La Pren sa. Tijdens dit gesprek hebben Pedro Joaquin Chamorxo jr. en Jaime Chamorro Cardenal toegezegd dat ze in de toe komst de voorschriften van de censor zullen opvolgen. Eerder had Chamorro tegen journalisten gezegd dat zijn krant met meer zou mogen uitkomen, nadat ze een bericht had gepubliceerd over een in cident bij het huis van zijn moeder. Violetta Barrios de Chamorro, voormalig lid van de heersende junta, is de we duwe van Pedro Joaquin Cha morro wiens dood in 1978 het eind van de dicatuur van pre sident Somoza versnelde. Sinds de Sandinisten in maart 1982 censuur instelden op de nieuwsvoorziening is La Pren sa 30 keer verboden. Chamor ro jr. heeft in dit verband de autoriteiten in Managua er van beschuldigd de krant 'tot zwijgen te willen brengen'. De overgang in Spanje naar volledi ge democratie Krijgt steeds meer vorm. Zo werd zaterdag op een kiein marktplein tje in het Zuidspaan- se Malaga het borst beeld van wijlen ge neraal Franco ver vangen door een beeld van koning Juan Carlos. Lissabon Zuidafrikaanse vliegtuigen hebben de Angole se stad Cangamba bestookt en volledig vernield. Dit heeft president José Eduardo dos Santos van Angola gisteren verklaard in Brazzaville, waar hij de viering van de 20e ver jaardag van de onafhankelijk heid van Kongo bijwoont. Cangamba was kort geleden door het Angolese leger vero verd op de guerrillabeweging UNITA, die strijdt tegen het linkse bewind in Luanda. Vol gens de president hebben acht Zuidafrikaanse toestellen de stad in*de oostelijke provincie Moxico, die aan Zimbabwe grenst, gistermorgen bestookt. Om Cangamba is ruim een week lang heftige strijd gele verd. Eerder gisteren meldde ANGOP dat UNITA er 1100 strijders heeft verloren, tegen de regeringstroepen 53 man schappen. Guatemala-Stad Guate mala zal in ruil voor wapens en munitie leden van het Salvadoraanse leger opleiden voor het bestrijden van op standelingen. Dit is gisteren in betrouwbare kringen in de twee hoofdsteden verno men. Het militaire akkoord zou al enkele dagen na de staatsgreep, die op 8 augustus generaal Oscar Umberto Me- jia Victores in Guatemala aan de macht bracht, zijn ge sloten. Volgens deze overeenkomst zullen Guatemalteekse des kundigen op bases in hun land cursussen geven aan le den van het 24.000 man tel lende Salvadoraanse leger, dat door de Verenigde Staten wordt gesteund. Een van de bases ligt bij Jutiapa, op 40 kilometer ten noorden van de grens met El Salvador. In ruil voor de trainingen zal El Salvador Guatemala lichte wapens en munitie leveren Avignon De Franse politie heeft zaterdag zonder aan klacht in te dienen een man vrijgelaten die vrijdag was ge arresteerd in verband met de moord op zeven mensen, on der wie twee Nederlanders in een hotel in de Zuidfranse stad Avignon, acht dagen geleden. De 35-jarige Christian Paris werd op vrije voeten gesteld na intensief verhoor over de zaak. aldus de politie. Verdere bijzonderheden werden niet gegeven. Een tweede verdachte, Jean Roussei, werd direct na de massamoord gearresteerd. Het stoffelijk overschot van een derde verdachte, Jacques Gouttenoire, werd de dag na de moorden gevonden in een veld. Een woordvoerder van de politie zei dat nog wordt ge zocht naar een vierde man. uit de door de VS geleverde voorraden, aldus westelijke diplomatieke kringen. Politieke waarnemers be schouwen het akkoord als een verdere aanwijzing dat de rechtse staatsgreep in Guatemala wellicht zal lei den tot de vorming van een driehoek van pro-Ameri kaanse staten ten noorden van het linkse Nicaragua, be staande uit Guatemala, El Salvador en Honduras. ADVERTENTIE Kies maar uit... Er is volop keuze uit soepelvai- lende kant klaar gordijnen voor superlage prijzen, Afm. 120/220 cm. In bruin of groen, 240/220 cm voor 31,90 120/260 cm 3A&5 voor 18,95 240/260 cm Ae-SCTvoor 37,90 KANT KLAAR La Paz President Mi guel de la Madrid van Mexico heeft zijn Ame; rikaanse collega Reagan gewaarschuwd dat in Centraal-Amerika een groot conflict kan uit breken tenzij 'demon straties van macht' plaats maken voor een politieke dialoog tussen de Verenigde Staten', Cuba en Nicaragua. Reagan bracht dit weekr einde een bliksembezoek aan De la Madrid. 'Gezien de maatschappe lijke onderontwikkeling, die wordt verergerd door een diepe economische crisis en door machtsver toon dat kan leiden tot een groot conflict, moeten we met spoed uiting ge ven aan onze gehechtheid aan vrede en solidariteit', aldus het Mexicaanse staatshoofd. Zijn openlijke kritiek gold met name de Amerikaanse manoeuvres voor de kust van Nicara gua en in Honduras, de grootste oefeningen die de Verenigde Staten ooit in het Caribisch gebied heb ben gehouden. De oefer ningen hebben tot doel een halt toe te roepen aan wat Washington be schouwt als een versprei ding van communistischè ondermijning in Centcaal- -Amerika. Reagan gaf er geen blijk van dat bij zijn politiek wil wijzi gen. Voor de pers verklaarde hij, met zijn gastheer naast zich, dat de Verenigde Staten El Salvador helpen tegen dê linkse opstandelingen omdat 'het beginsel van zelfbe schikking voor burgers van de Verenigde Staten vol strekte prioriteit heeft'. 'Voor dit beginsel hebben wij verscheidene oorlogen gev voerd. Wij geloven dat vol keren in staat moeten zijp hun eigen oplossingen te be palen en daarom hebben wij verzoeken om hulp positief beantwoord'. De Amerikaanse president zei dat het een mooie dag in de geschiedenis van Cen traal-Amerika zou zijn 'als alle buitenlandse eenheden, waaronder die van ons zelf, veilig teruggetrokken kun nen worden'. De la Madrid, die vriend schappelijke betrekkingen onderhoudt met Cuba en dé Sandinistische regering in Nicaragua ondanks klachten van Reagan dat zij de com munistische revolutie in Centraal-Amerika proberen te verbreiden, zei dat 'geen volk zijn eigen beeld aan an dere kan opleggen'. Lagos Tien doden zijn tot nu toe gevallen in de westelij ke Nigeriaanse staat Oyq. waar de verkiezingsstrijd oré een gouverneurszetel zaterdag tot ongeregeldheden leidde. De verkiezingsdagen, die 6 au gustus begonnen met de her verkiezing van de president Shagari en zich nu concentre ren op plaatselijke functie^, waren tot voor deze ongere geldheden rustig verlopen. ló Oyo is gisteravond een uit gaansverbod afgekondigd. N I In Ibadan, de hoofdstad van Oyo, raakten aanhangers van de Nationale Partij van Nige^ ria en de Eenheidspartij van Nigeria, die aan de macht is, met elkaar slaags. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4