WATERWEG Laatste stukje Hoogstraat verpaupert steeds verder ««PABlOl SPORT Geïrriteerd SVV vergeet defensie Museum toont stamboom van huis Oranje-Nassau Winkeliers maken zich zorgen Bcrsargt urn bruiloften recepties DSS'26 nog niet compleet WC verrast Westlandia Piet Drentb op de stoel van Juliana 't (©uh (Moilaitbsch 'poffxe en ?Xetljugs EETHUISJE Deze rubriek verschijnt eens per 14 dagen, inlichtingen omtrent adverteren kunt u krijgen op tel. 010-34.03.53. Joke Ritman klopt Deense Sparla toch in eerste Nieuwerkerk SPORTAGENDA Vlaardingen Het is langzamerhand geen pretje meer, om over het laatste stokje van de Vlaardingse Hoogstraat te wandelen. Scheefstaande panden, dichtgetimmerde winkels, plakkaten op de ruiten met de tekst 'Te koop' en even ver derop 'Uitverkoop'. Het aantal ondernemers dat op het ge deelte tussen de Afrol en de Dclflandsluis rijn brood pro beert te verdienen wordt steeds kleiner. stichting te vormen die die panden voor een symbolische prijs zou kopen, waarna we zouden proberen er zo snel mogelijk mensen voor te vin den die ze in gebruik zouden willen nemen en zouden wil len opknappen. Men voelde daar echter niets voor, omdat men bang was dat het ons om winst te doen was, maar daar ging het ons helemaal niet om. Voor ons was het belangrijk ste, dat die panden zo snel mo- .gelijk weer in gebruik zouden worden genomen." En hoe verder de verpaupe ring voortschrijdt, hoe moei lijker het wordt om de be drijven draaiende te houden. Omdat de sfeer in dit stukje winkelstraat ver te zoeken is blijven steeds meer klanten weg. Het laatste deel van de Hoog straat staat in schril contrast met de rest van de winkel straat. In het gedeelte van de Markt tot aan de Afrol is het overdag vrijwel altijd druk: een echte flaneer-straat, waar je zelfs 's avonds nog mensen ziet. De 'Oude Hoogstraet', zo als de winkeliersvereniging van het stuk ten noorden van de Korte Hoogstraat het graag noemt, heeft immers sfeer en gezelligheid, en dat geldt ook voor het gedeelte dat uitkomt op de Markt. De meeste zaken lijken aardig te floreren: erg veel wisselin gen in eigenaars komen niet voor. Op het laatste gedeelte is dat echter anders. Er zijn win kels bij, die elke twee jaar door een nieuwe eigenaar worden betrokken, in een po ging er toch nog iets van te maken. Zorgen Frans Hoogendijk, voorzitter van de winkeliersvereniging, kent het probleem terdege. „Ook de gevestigde winkeliers op dat stuk, die zowel finan cieel als wat hun branche be treft een goede basis hebben, baart dat zorgen. Het ziet er niet gezellig uit, de bewinke- ling is veel te onregelmatig; dat scheelt klanten, dat is ze ker. We hebben onlangs zelfs nog een bestuursvergadering aan dat probleem gewijd, maar als winkeliersvereniging staan we er vrij machteloos tegen over." Het probleem op het stukje winkelstraat zit 'm vooral in de winkels, die niet meer in gebruik zijn. Sr is inmiddels ai heel wat dichtgetimmerd. Di verse panden verkeren in ui terst slechte staat. De gemeen te kan er weinig aan doen, omdat slechts enkele panden haar eigendom zijn. Het op knappen van die pandjes is voor de gemeente een vrijwel onmogelijke zaak, omdat het om verspreid staande panden gaat. Vandaar dat het gemeen tebestuur al weer enige tijd ge leden heeft besloten die pan den te verkopen, met de ver plichting voor de nieuwe eige naar, om de zaak op te knap pen. Hoogendijk is verdrietig over de manier waarop dat gegaan is. „Wij hadden een duidelijk idee over die zaak. We hebben de gemeente voorgesteld, een Zaterdag BV „Er zijn inmiddels inderdaad enkele panden door de ge meente verkocht, maar het wordt wel de firma Zaterdag BV: het duurt allemaal vrese lijk lang voor er wat gebeurt. De gemeente heeft wel de voorwaarde gesteld dat die pandjes opgeknapt zouden worden, maar heeft daar geen termijn aan gebonden. Nou, dan weet je het wel." Volgens Hoogendijk heeft het feit dat diverse winkels in het betreffende stuk het moeilijk hebben zonder twijfel ie ma ken met het armoedige uiter lijk van de straat. „Er zit geen door Paul Houkes loop meer in, en dat is voor de meeste winkels funest. Het meest sprekende voorbeeld is dat van die slagerij die nu te koop staat. Die man had het gegarandeerd langer uitgehou den als het er op dat stuk beter uit had gezien. Zeker zo'n on derneming moet het van de loop hebben. Als dat er niet meer is kun je het wel verge ten. Of je moet een uniek pro duct brengen." De slagerij is niet de enige die er een punt achter heeft gezet. Even ver- jderop op hetzelfde rijtje zit een grote antiekhandel, die inmid dels aan de opheffingsuitver koop bezig is. Het laatste stuk van de Hoogstraat, tussen Afrol en de sluis: onregelmatige bewirt- keling en al heel wat winkelpanden dichtgetimmerd of leeg. Sloop Het zit er overigens dik in, dat over enige tijd het aanzien van het stukje Hoogstraat er tijde lijk nog verder op achteruit zal gaan. Het zal met lang meer duren voor begonnen wordt met de sloop van twee panden op de kop van de straat, naast de bakkerij van Frans Hazen berg. De bedoeling is dat op het stukje kaalslag dat daar zal ontstaan op den duur nieuw bouw zal komen, maar concre te plannen daarvoor zijn er op dit moment nog niet. „Architect Den Duik heeft daar al eens wat schetsen voor gemaakt, maar die wilde door- De twee leegstaande panden op de kop van de straat, naast bakker Hazenberg, worden over enige tijd afgebroken. Daar moet nieuwbouw voor komen. bouwen voor de nieuwbouw van de kerk langs. Maar als je zoiets wilt gaan doen moet er ook nog grond aangekocht worden en dan ben je vier, vijf jaar verder voor er wat kan gaan gebeuren. Nee, het moet een eenvoudig plannetje wor den dat snel kan worden uit gevoerd. Want het is hoogst wenselijk dat er snel wat voor terugkomt: anders krijg je weer een stuk kaalslng erbij", aldus een woordvoerder op het stadhuis. Schiedam AI een eeuw heeft Nederland een koningin en maar één week is in Schiedam de tentoonstelling te zien over Emma, Wilhelmina en Juliana. Dat is jammer, vindt Piet Drenth, voorzitter van de stichting tot viering van nationale feest- en gedenkdagen (VNFG) in Schie dam. Maar er was in de rest van het land zoveel belangstelling voor die reizende ex positie, dat het stedelijk museum aan de Hoogstraat de negentien panelen met fo to's niet langer binnen zijn muren mocht herbergen. Er zijn tenslotte meer Oranje verenigingen dan alleen de VNFG. Toch mag een week genoeg zijn, want wie echt Oranje-minded is. zal best een uurtje in ruimen om te gaan kijken. Beatrix blijft bui ten schot, want de expositie omvat de perio de 1880-1980, vanaf de geboortedag van Wil- helnuna. De herdenking van die dag was de aanleiding voor de Oranje-verenigingen en het Prins Bernhardfonds om de tentoonstel- hag op touw te zetten, wat niet geslaagd was, als er geen unieke foto's beschikbaar waren gesteld uit het eigen archief van het konink lijk huis. Afgezien van de achttien panelen tnet historische opnamen is vooral het ne gentiende, met een complete stamboom van het huis van Oranje-Nassau, de moeite waard. Loco-burgemeester Cor van Tilborg prees gisteravond dan ook het initiatief van de VNFG om de tentoonstelling naar Schiedam te halen. Het is niet de ee-ste gemeente, waar de foto's te zien zijn, want anderhalf jaar ge leden ai toonde Vlaardingen de hele serie. Dat was in Triangel en dat was meteen de Nederlandse primeur. „Wij willen van het idee af, dat een Oranje-vereniging uitslui tend spelletjes en wedstrijden organiseert," aldus voorzitter mr. I.W. Opstelten van dé confederatie van Oranje-verenigingen, waar bij ruim 1800 plaatselijke verenigingen en co rn ité's aangesloten zijn. Eén van die vele is de VNFG. Museumdirec teur Hans Paalman herinnerde er gister avond aan, dat in 1978 koningin Juliana op de stoel zat, waar nu VNFG-voorzitter Piet Drenth (toevallig) had plaatsgenomen. Dat was, toen Juliana prijzen kwam uitreiken in verband met de jaarlijkse koninklijke subsi dies voor de vrije schilderkunst. Wegslikken Bijna alle foto's op de expositie zijn van een kort onderschrift voorzien. Prinses Juliana verleende haar toestemming voor het gebrui ken van du materiaal, waarop in een bege leidende brochure ook een toelichting wordt gegeven. Ook hoort er een film bij, '50 laar nader bekeken', die eveneens het Oranjehuis tot onderwerp heeft, maar daarnaast ook fragmenten laat zien van de toestand in Ne derland voor en in de oorlog. Het is een do cumentaire, die geschiedkundig de moeite waard is. Wei moesten Aart Aartoom en Cor Nater. bestuursleden van de vereniging van ex-politieke gevangenen (Expogé) in Schie dam, even wat wegslikken toen Hitler opeens opdook in de documentaire. De film was wat haperend begonnen. Het televisie toestelletje deed het aanvankelijk niet en liet alleen wat gekleurde flikkerlichtjes zien. Het betrekkelijk kleine beeld riep in het museum toch enige heimwee op naar de tijd, dat films nog inyiet Passagetheater werden verto^id. ADVERTENTIE Tiaar een geïclltg kopje koffie. HOOGSTRAAT 169 - VLAARDINGEN TEL, 356372 s?-s? BR/ELLE TEL.OI8IO-29ÓO kotterdams Nieuwsblad woensdag RW 17 augustus 1983 Vlaardingen Het was bepaald niet het sterkste elftal, waarmee DSS'26 te gen Wassenaar voor de dag kwam. Liefst vijf ba sisspelers ontbraken in de ploeg van trainer Dirk Hoogenboom. Mede daar door was het een chaoti sche wedstrijd, die de Vlaardïngers door een kopbal van John Klein toch nog winnend konden afsluiten. Spits Ronald Schotel geniet nog van een vakantie, terwijl ook laaisie man Johan van Aken elders moed voor het nieuwe seizoen aan het verza melen is. Eugène Sordam is herstellend van een blessure van vorig seizoen en hoe wei de kleine voorstopper al voor zichzelf aan het trainen is, lijkt het vooralsnog onwaarschijn lijk dat hij het begin van de competitie speelklaar zal zijn Leen Bongers was door werk zaamheden verhinderd, terwijl Sjaak Tuwana Kotta (gestopt), Najim Nasri (naar Satelliet) en Boudewijn Groen (idem) DSS'26 de rug toekeerden. Trainer Hoogenboom was na afloop ondanks alles m een prima bui. „Het komt door die rotte vakantiespreiding", was door Norbert Kieinherenbrink zijn verklaring, „We zijn alle maal amateurs, dus ik kan on mogelijk van mijn spelers ver langen dat ze met op vakantie gaan. Ik zou het wel willen, maar het gaat nu eenmaal niet". Invallers De invallers deden het echter zeker niet slecht en dat stemde de 'karakter-trainer' bij uit stek tot tevredenheid. Vooral over Richard Zeebregts, de jongere broer van Marcel en al even brutaal, was hij goed te spreken. „Hij is natuurlijk erg jong en komt zeker fysiek nog wel het een en ander tekort. Maar het is een rakker. Van daag kreeg hij erg weinig be speelbare ballen, maar hij stoorde de opbouw van die gasten prima en dat is natuur lijk positief. Wanneer hij zich in de komende drie wedstrij den zo blijft presenteren dan kan ik niet om hem heen. Voorlopig is Schotel nog vier wedstrijden geschorst, dus misschien vormt hij voor mij dé oplossing". DSS'26 begmt uitgerekend te gen aartsrivaal Satelliet de competitie. Interessanter kan het met, aangezien Nasri en Groen bij Satelliet waarschijn lijk van de partij zullen zijn. terwijl ook de broertjes Zee bregts elkaar wellicht zullen treffen. Typerend voor Hoog enboom is zijn reactie: „Heer lijk om met zo'n wedstrijd te mogen beginnen. Ik houd van derby's. Mijn spelers hoef ik in ieder geval niet te motiveren, dat doet de wedstrijd zelf wel". Breda Een.flinke la ding irritatie weerhield SVV gisteravond van een enigszins aanvaadbare ge- neralé repetitie. Tot aan de verplichte onderbre king (0-3) wenste gastheer Groen Wit de Schiedam mers het vuur niet al te na aan de schenen te leg gen, maar nadien bleken de meeste Bredanaars de scheermessen nadrukke lijk te hebben gesiepen. De meestentijds te scherpe tackles, waarvan in deel één Jeffrey Oost het slachtoffer was geworden, leidden er toe, dat op nieuw de verdediging van SVV het zorgenkindje werd. De offensieve drang werd ditmaal gekoppeld aan een uiterst behoedza me opstelling, die Groen Wit zowaar de gelegen heid bood de schade tot 5- 2 te beperken. Hoewel Huib Ruygrok na af loop de elfde en laatste oe fenwedstrijd in de categorie 'verplichte nummers' onder door Donald Bax bracht, moest hij andermaal twee verdedigers met lichte blessures in de ziekenboeg laten plaats nemen. Voor stopper Henk Salari haakte halverwege af met een op nieuw dik wordend knie, terwijl Jeffrey Oost uit voor zorg ook door Ruygrok en verzorger Jan van Heynin- gen tot toekijken werd ge dwongen. Mark Wolte, die zich verbaal ('klootzak') er gerde aan de eerste tegen treffer van Groen Wit, werd onder dwang van arbiter Uitterhoeve naar de dug-out verbannen, zodat Ruygrok bij lange na met de gelegen heid kreeg een elftal aan het werk te zien, dat zaterdag Heerenveen tegemoet treedt. Mark Wotte: gedwongen wissel. De harde charges van Groen Wit, al liep ook Jan Kone- mann af en toe behoorlijk te schoffelen, haalden de 'schwung' volledig uit de wedstrijd, die tot dan bij vla gen fraaie combinaties had getoond. Mark Wotte impo neerde als linker middenvel der en de teruggekeerde Jan Kroos had SVV al na twaalf minuten naar een 2-0 voor sprong getild. Eerst strafte hij met een listige lob een grove fout af en vervolgens zette hij een loepzuivere pass van Wotte in een doelpunt om. Na een klein half uur te kende Leen Swanenburg nummer drie aan, nadat Kroos en de Groen Wit-doel- man een trekbal van Gerrie van der Heide hadden ge mist. Resultaat Groen Wit hechtte daarna meer belang aan het resul taat dan aan het publiek, dat zich constant ergerde aan dc tweede cyclus van vijfen veertig minuten. Een over bet hoofd geziene handsbal van een Bredase aanvaller, waaraan een slippertje van Van der Heide vooraf was gegaan, bracht de aanhang van de thuisclub op de ban- Ger van der Heide: trekbal. ken, maar vrijwel in dezelf de minuut zorgde Jan Kone- mann met een droog afstand schot voor 4-1. Een nieuwe onzekerheid in de SVV-ver dediging, waarin Leen War- naar duidelijk te worstelen had met de naweeen van een zware werkdag, luidde 4-2 in, waarna Jan Konemann vanaf de kalkstip (Kroos was gevloerd) de eindstand op 5-2 mocht bepalen. Opatelling SVV: Boa, Van dar Helde, Warnaar, Salari (Kiebert), Ooat (Van Hemert), Ven Kapel, Konemann, Wotte (Van Alphen), Oercka, Krooa en Swanenburg. Vlaardingen In de oe fenduels voor de competi tie verbaasde VFC vriend en vijand door eerste klas- ser Westlandia met 2-3 te rug te wijzen. Ook HVO, Zwaluwen en VDL kwa men tot winst, terwijl Vlaardingen met EDS deelde. PPSC moest de eer aan Zwijndreeht laten. VDL—MVV'27 2-0 Tot aan de rust wogen beide ploegen goed tegen elkaar op, maar na de hervatting nam VDL verdiend afstand van de Maaslanders via doelpunten van Aan Trees en Cees de Man. VlaardingenEDS CH) Ook deze wedstrijd was gelijkop- gaand. EDS kreeg de beste kans via een schot op de lat, terwijl Vlaardingen door Dan ny Molendijk gevaarlijk werd, maar de doelman kon rie bal nog net via de paal uit zijn heiligdom weren ZwijndreehtPPSC 3-2 Een aantrekkelijke wedstrijd met veel doelrijpe situaties. Door knullig balverlies van Ron de Bruin op het middenveld kwam PPSC op achterstand. Kort daarop vergrootte Zwijn dreeht de voorsprong door een vrije trap, die rechtstreeks in het doel verdween, Nieuwko mer Arnold Monlob zorgde voor 2-1, waarna door een uit gespeelde aanval van de gast heren 3-1 op het bord ver scheen. Peter van der Meijden bepaalde de eindstand op 3-2. Z wal uwenLaa kkwartïer 3-0 Tot aan de rust konden de gasten het hoge tempo van Zwaluwen nog aardig bijbe nen, maar na de onderbreking werden ze conditioneel volle- dig weggespeeld. Achtereen volgens waren hel Eric Visser, Bas van der Leije en Aad Bies heuvel die namens Zwaluwen het net vonden. LoosduinenHVO 0-2 HVO is constant sterker geweest in deze aantrekkelijke wedstrijd. Al voor de rust was de eind stand bereikt door doelpunten van Jose Jongsten en Hans Nieuwen huizen. Na dc* thee probeerde trainer Ger Pijl Leo Bergman in de spits en dat ging met onverdienstelijk. Westlandia—VFC 2-3 De start van de Vlaardingers was bijzonder voortvarend. Door Eric Teumssen en Fred Gru- delbach stond de ploeg van Aad de Held al snel op een 0-2 voorsprong. Pas vlak voor de rust kon Westlandia iets terug doen doordat de verdediging van VFC bij een vrije trap stond te slapen. Na de hervat ting verhoogden de gastheren de druk op het doel van Sjaak de Herder, maar die wist stand te houden.Twee minuten voor tijd school Grudelbach nog 1-3 binnen, voordat in de laatste seconde het laatste doelpunt viel: 2-3. t Krimpen aan den IJssel De Schiedamse Joke Ritman heeft zich in de leeftijdsgroep tot en met achttien jaar geplaatst voor de tweede ronde van het internationale Krimpense Pol- dertoernooi. De 17-jarige ten nisster. die vorig jaar de halve finale bereikte, versloeg Tan- ne Elver Jorgensen uit Dene- markenmet 6-1, 6-0. In de leeftijdsgroep tot en met 21 jaar verging het haar slech ter. Daarin was zij niet opge wassen tegen de uit Denemar ken afkomstige Anne Meijer Joke Rilman verloor de eerste set met 6-1, trok de tweede met 6-3 naar zich toe, maar bleek m dc beslissende derde set niet meer over de gewenste accutaresse te beschikken: 6-3 verlies. Nieuwerkerk aan den IJssel Hoewel Jos Sparla nog maar een tweetal maanden geleden nadrukkelijk stelde zich bij Nieuwerkerk niet beschikbaar te stellen voor dc A-selectie, verdedigde de oud-keeper van DHS vorig weekeinde gewoon hel doel van de door Jan Pos- tema (ex-Fortuna VI) getram de formatie. Postema is er toch in geslaagd Sparla tot andere gedachten te brengen, temeer daar de positie onder de Nieu wer kerkse lat zeer matig bezet was. Woansdog 17 augustus: Tennis: Open tennistornooi VLTC In de Bi B2C— en D—klasse; Voetbal: 19.00 uur Excelsior MSparta (am), 19.00 uur Fortuna Vlaardingen—Ex celsior '20. 19.00 uur De Hollandi- aanHBSS, 19.00 uur Swift Boys— Hoekse Boys. 19.00 uur SVV 2—Fey- enoord 2; Korfbal: 19.00 Oranje Nas sauVil esse. Donderdag 18 augustus: Voetbal: 19.00 SatellietDRZ. 19.00 DVO'32—Olympus S, 19.00 Schie damSVV 2. J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3