SPORT 13 Karsmakers ziet kansen i HOCKEYERS WILLEN EUROPESE TITEL Anderlecht onderuit Solleveld maakt zich geen zorgen éZ Ajax schiet zich in Peter Shilton breekt pink Wunderlich mag in Spanje handballen Steve Ovett loopt niet Zege Foresters Rustdag doet geen goed Tennis- bond boos Mesker toch naar Flushing Meadow Knetemann wielertrainer Liebregts vervangt Peter Post Lewis nam geen doping Wedstrijden Spanje geklopt III! In schaduw van gevecht om werelditel cross APPIE HAPPIE en de BOLLE UiT ZWOLLE m Hilversum Vijf dagen voor het begin van de voetbalcom petitie heeft Ajax zich inge schoten bij de zondag eerste- -klasser Hilversum. Het werd 16-1 na een ruststand van 7-0. Voor Ajax scoorden: Ekxve (2), Molby (5). Olsen. Vanenburg (3), Van Basten (3), Gassehch en Schoenaker. Bij de stand O-U scoorde Rensen voor FC Hilversum. Zo'n 3000 toe schouwers zagen bij Ajax Schoenaker in de slotfase ge blesseerd uitvallen. Andere oefenwedstrijden: Barendrectit - Feyenoord 1-7 (0-3). Baan (ed.) 0-1, Hoekstra 0-2, Hout man 0-3. Baan (e.d.) 0-4, Nielsen 0-5. Hoekstra 0-6. Vermeulen 0-7. Van der Mijn 1-7. Toeschouwers: 3500. RKAW - FC Den Hang O-S (0-2). Bouwens 0-1, TreSing Ü-2, Van Delft 0-3. De Roode 0-4 en 0-5. Toeschou wers: 2000. Groen Wit - SVV 2-5 (0-3). Kroos 0-1 en 0-2. Swsnenburg 0-3, Hagens 1-3, Konemann 1-4. Van Campenhout 2-4. Konemann 2-5. Toeschouwers: 300. Go Ahead Eagle» - West Bromwich Albion (Eng) 3-4 (0-2). 12. Thomp- spon 0-1. 42. Jot 0-2, 47. Small 1-2, 60. Small 2-2. 65. Regis 2-3. 79. Cross 2-4. 85. Witbaard 3-4. Scheids rechter: Mulder. Toeschouwers' 3000. Noordwijk - Haarlem 1-6. Scorever- loop* 3. Van der Waart 0-1, 24. Tol 0-2. 58. Keur 0-3, 60. Vink 1-3, 64. Nijholt 1-4, 68. en 78. Keur 1-5 en 1-6. Toeschouwers: 1000. Budel - PSV 0-3 (0-1), Doelpunten: Van den Boogaard (3). Toeschou wers' 1500. De Rijp - A2767 1-15 (1-B). Doelpun ten AZ: Tiktak (6). Loggie (3). Van de Poppe. Haar, Tol, Heus, Weijsters en Hoop (eigen doel). Voor De Rijp: Ver donk, Toeschouwers: 400. Da Kennemera - Teister 0-3 (0-0). Wildschut 0-1, 0-2, Bischot (straf schop) 0-3. Toeschouwers- 600. Db Treiters - NEC 2-4 (2-1). Beijer 1-0, Hoekman 1-1, Thijssen 2-1, Mommerts (strafschop) 2-2, Janssen 3-2. Grim 4-2. Toeschouwers: 2000. Quïck*20 - FC TwentB 1-7 (0-2). Doelpunten Twente. Piasmans, Roord, Vreysen, Ashcroft, Bleuming (2) en Van Benthem. Quick'20: Vaan- holt. Toeschouwers: 1250, Sportclub Caberg - MVV 1-5 (0-2). Doelpunten MVV: Nanninga (2), Pen- ders. Jansen en Maas. voor Caberg: Rutten. Toeschouwers: 800. Sportclub Eijsdon - Fortune S. 0-6 (0-4). Doelpunten: Smeets (2), Koe- verrnans, Ruys. Hoyer en Evers. Toe schouwers: 500. Southampton Peter Shilton, de doelman van Southampton en het Engelse voetbalelftal, is het seizoen niet goed begon nen, In een oefenduel tegen Crystal Palace brak hij de pink van de linkerhand. Het is twijfelachtig of Shilton de start van de competitie (op 27 augustus) zal meemaken. Hannover 0e Westduitse handbalbond heeft Erhard Wunderlich toestemming ge geven voor het Spaanse FC Barcelona te spelen. Wunder- licht moet wel beschikbaar blijven voor de nationale ploeg. Dat betekent dat hij of ficieel als amateur te boek moet staan. Londen Steve Ovett ziet er van af dit weekeinde, tijdens de finale om de Europese be ker in Londen, de 5000 meter te lopen. Na zijn teleurstellen de vierde plaats in Helsinki kwam hij niet voor de 1500 meter in aanmerking. Op die afstand start voor Engeland wereldkampioen Steve Cram. Op de 5000 meter start nu de in Finland afwezige Steve Harris. Deventer Het cricketteam van de Free Foresters boekte in Deventer, in de tweede wedstrijd van de tournee door Nederland, een ruime zege op het Nederlands B-elftal. De Britten wonnen met 154/4 te gen 153, Alleen HBS-er Bart Visee (44) en Bart Lubbers (Koninklijke UD, 39) maakten aan bat enigszins indruk. Quick-speler Marcel Bertsch nam twee van de vier Britse wickets: 2-38. Deventer De rustdag in het Europese damkampioenschap heeft de twee Nederlandse deelnemers geen goed gedaan. Na de hervatting van het toer nooi ging in de zevende ronde eerst Jos Stokkel onderuit te gen leider Wadim Wirny. Ver volgens kregen de toeschou wers ook nog een teleurstel lende remise van Auke Schol- wa tegen de Italiaan Berte voorgeschoteld 9® uitslagen: Letsjinski (Sov) - Schwarzman (Isr) 1-1, Conard (Bel) - Dubois (Fra) 0-2, Wirny (Sov) - Stok te} (Ned) 2-0, Tsjegolev (Sov) - Cor- *er (Fra) 2-0, Stmonelli (Ua) - Krista Hsj) 0-2, Berte (Ita) - Scholma (Ned) De stand is na 7 ronden: 1. Wfrny 13 punten. 2, Tsjegolev 11, 3. Scholma en^tokket 9. Rotterdams Nieuwsblad woensdag I7 ajgus'js 1933 Marcella Mesker... geen afspraak... Den Haag De Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) is boos op 'De Metselaars'. Marcella Mesker, een van de speelsters van de Haagse vereninging, zal een deel van de nationale competitie niet meedoen. De Metselaars schendt daarmee de enige jaren geleden gemaakte afspraak dat er met Vaste teams' gespeeld wordt. Mesker geeft er de voorkeur aan deel te nemen aan het 'US Open', het Ameri kaanse toernooi op Flushing Meadow. Zij mist daardoor tenminste een van de zes weekeinden, die de competitie telt. Vol gens de KNLTB is hier geen sprake van overmacht. Rotterdam Gerrie Knetemann, die langzaam herstelt van zijn ernstige val in Dwars door Bel gië, houdt er rekening mee, dat hij als profwiel renner niet meer zal acteren op het allerhoogste niveau. De 'Kneet', die voorbestemd lijkt om in 1985 de positie van ploegleider van Peter Post over te nemen, gaat komende winter ook de er kende cursus wielertrainer volgen, die door de KNWU wordt georganiseerd. Omdat de cursus op 5 september begint ziet Ger rie Knetemann af van de invitatie van de wielre- nunïe om een dag eerder in Zwitserland het we reldkampioenschap op de weg voor beroepsren ners bij te wonen. Knetemann meent dat hij voor een dergelijke cursus lichamelijk en geestelijk geheel fit en goed voorbereid aan de start van de cursus moet verschijnen. Rotterdam Piet Lie bregts zal de Nederlandse prof ploeg begeleiden tij dens het wereldkampi oenschap op de weg, dat op 4 september in Altenr- heïn wordt gehouden. De coach van de Nederlandse amateurwiei renners neemt tijdelijk zijn oude functie waar, omdat Peter Post gezien de huidige omstandigheden binnen de Nederlandse profwie- Jersport dit jaar liever niet zijn medewerking aan het WK wil verlenen. StocKholm De con troles op doping bij de wereldkampioen - schappen atletiek in Helsinki hebben geen enkel positief resultaat opgeleverd. Professor Arne Lundqvist, de Zweedse voorzitter van de anti-doping- commissie van de in ternationale atletiek fe deratie, heeft met die verklaring een eind gemaakt aan de ge ruchten dat Carl Le wisde Amerikaanse sprinter en verspringer die drie gouden me- Carl Lewis dailies won, betrapt zou zijn op gebruik van het spierverster- kende hormoonprepa raat testosteron. Ewout van Asbeck kent zijn plaats Amstelveen Olympi sche Spelen, wereld- en Europese kampioen schappen, Champions Trophee, tien- en zeslan- dentoernooien; de Ne derlandse hockeyers hebben niet te klagen over belangrijke evene menten. En steeds weer staan ze volop in de be langstelling, want suc cessen wekken nu een maal de belangstelling op bij het thuisfront. Ook bij chauvinistische landgenoten, die niet uit hockey-kringen ko men. Vanaf morgen zit ten ze er weer tijdens de Europese kampioen schappen: voor de buis de NOS besteedt bij na dagelijks ruime aan dacht of in het Wage- ner-stadion zelf. Een titelstrijd in eigen land dus. De verwachtin gen zijn hoog gespannen, vooral omdat de vorige grote toernooien op het Amstelveense kunstgras (WK in 1973 en Cham pions Trophee in 1982) glorieuze overwinningen opleverden. Met die we tenschap liet bondscoach Nederland speelt in poule B de volgende wedstrijden: morgen: Nederland- Ierland (17.00 uur); zaterdag 20 augustus: Nederland-Schotland (15.00 uur): zondag 21 augustus: Nederland-Sovjet Unie {13.00 uur); dinsdag 23 augustus: Nederland-Polen (19.00 uur); woensdag 24 augustus: Nederland-Belgie (19.00 uur); vrijdag 26 augustus: kruisfinales zondag 28 augustus: fi nale. Het Wagener-stadion op zijn kop. Nederland, met Ewcut van Asbeck als tweede van rechts, heeft, gescoord. Amstelveen In de laatste oefenwedstrijd voor het Europees kam pioenschap heeft het Ne derland hockeyelftal met 5-1 van Spanje gewon nen. Bij rust was de stand 3-1. Coach Van Heumen liet tegen Spanje het elf tal spelen, waarmee hij ook aan het EK begint. Scoreverloop: 13. Kruize (strafcorner) 1-ü, 16. Oli- va 1-1, 19. Kruize (Straf corner) 2-1, 22. Doyer 3-1, 40. Bouwman 4-1, 57. Doyer 5-1. Opstelling Nederland: Hermans: Van der Have; Steens, Van Asbeck en Pierik; Jenniskens. Krui ze en Diepe veen; Doyer, Bouwman en Van "t Hek. Wim van Heumen zijn se lectie driftig oefenen. Diverse wedstrijdjes en, sinds begin juli, vier trainingen per week. „Het was dit keer heel zwaar", aldus voorstop per Ewout van Asbeck. „Ik heb vakantie, maar voor jon gens zoals Ties Kruize en Ro derick Bouwman, die ook nog werken, was het extra vermoeiend. Ze kwamen steeds rond half elf pas thuis uit Utrecht en moesten dan de volgende ochtend weer vroeg op. Soms was het wei eens aan hun humeur te merken". De plichtgetrouwe hockeyers weten echter wat er van ze wordt verwacht. In ieder ge val een finaleplaats en als door Hans Klippus het even kan ook nog de ti tel. Van Asbeck: „We krijgen het niet gemakkelijk. Lan den als Polen, België en in iets mindere mate Rusland zullen tegen ons zeker verde digen. Daar houdt Nederland niet van, omdat we niet ge wend zijn om lang op een doelpunt te moeten wachten. Het 2ulien ieder geval geen mooie wedstrijden worden, met kleine uitslagen". Meer dan ooit hebben de Ne derlandse topspelers de afge lopen weken om een basis plaatsje moeten knokken. Van Heumen beschikt over een opmerkelijk brede selec tie en morgen (om 17.00 uur start tegen Ierland) zullen er dus ongetwijfeld hockeyers teleurgesteld op de bank moeten plaatsnemen. Dat staat in deze tak van sport echter zeker niet garant voor een conflict of een hoogoplo pende ruzie. Van Asbeck: „Heeft weinig zin. Van Heu men zegt toch 'dit is mijn op stelling'. Hij wil er dan wel over praten, maar verder gaat'ie toch niet". Onopvallend Zelf verwacht Ewout van As beck in de basis te staan. Niet zo verwonderlijk, omdal de 27- jarige student fiscaal recht bij na niet weg te denken valt uit de hockey-elf. Hij droeg in middels alweer 78 maal het oranjeshirt. Bijna onopvallend. De nu in Amsterdam woon achtige Hagenaar kent zijn plaats. In de schaduw van hoofdrolspelers als Ties Kruize en Roderick Bouwman laat hij simpelweg de vijandelijke spits niet aan de bal komen, „Geen probleem hoor", zegt de lange verdediger. ..Ties is een nationale bekendheid. Hij maakt doelpunten en dan kom je in de belangstelling. Nou van mij moet men geen solo langs vijf man en veel goals verwachten. Een mooie pass geven, dat lukt wel eens, maar ik moet het hebben van een man uitschakelen en van mijn spelinzicht. Een super-techni cus zal ik noott worden". Van Asbeck, die afgelopen sei zoen van landskampioen KZ naar Amsterdam ('Ik wilde m Amsterdam wonen. Dus had ik steeds op en neer moeten blijven rijden') overstapte, is best tevreden zo. Hoopt op cle Olympische Spelen van vol gend jaar in Los Angeles, maar eerst op een Europees kampioenschap. Een titel, die in 1978 net aan de neus van Nederland voorbijging. De ploeg speelde toen, in Hanno ver, erg sterk, maar de zaak werd met afgemaakt. In de fi nale tegen de Westduitsers stond men binnen zeer korte tijd met 3-0 achter, het werd nog wel 3-2, maar verder kwam Nederland, mede door een gemiste strafbal van Paul Litjens, niet meer. „Ik zat destijds op de bank in Hannover", blikt Ewout van Asbeck terug. „Evenals mijn slapie Roderick Bouwman. Het was ons eerste toernooi. Het werd tijdens die finale alsmaar stiller en stiller. Ik was zelf niet zo teleurgesteld, omdat ik er als nieuweling een beetje buiten viel. Maar de oudere garde was er kapot van...". Brussel Anderlecht is de Belgische competitie begonnen met een nederlaag. De Brusselse ploeg, die spelmakers Loza- no en Coeck verkocht, verloor met 1-2 bij Beerschot. Noilet (strafschop) en Valkenbosch maakten de twee treffers voor Beerschot, voordat international Erwin Vandenbergh tegenscoorde. Francois van der Eist zette Lokeren tegen Beringen op het goede spoor met de openingstreffer Het werd uiteindelijk 4-1 door doelpunten van Devrieze, Van Cauteren en de Deen Larsen. Waregem en Mechelen deelden de punten (1-1). Bundedsliga In de Westduitse Bundesliga speelde 1. FC Kaïserslautern en Borussia Dortmund met 2-2 gelijk. Kaïserslautern. dat op de openingsdag verloor van kampioen Hamburger SV, nam door Brummer en Brehme (strafschop) een voorsprong van 2-0. Dortmund kwam terug via Sehaub en Klotz. Vfb Stuttgart plaatste zich voor de tweede bekerronde door met 1-0 te winnen bij FSV Mainz. Het winnende doelpunt kwam van de voet van Buehwald. naar huis... Gerrit Solleveld... De Lier Gerrit Solleveld maakt zich nog geen zorgen. De nationale wielerkampioen bij de amateurs, die het organisa tiecomité van de ronde van De Lier gisteren verraste met een telefoontje dat hij vanavond toch in eigen woonplaats zal rijden, verwacht nog steeds een goede prestatie van de Ne derlandse tijd rijders. Ondanks het uitvallen van vier van de zes renners uit de selectie van Jan Gisbers in de Ronde van Slowakije, rekent Solleveld erop dat het Oranje-kwartet bij het verdedigen van de wereldtitel, op 31 augustus in het Zwitserse AUenrhein, opnieuw een medaille verovert. groep, maar maandag was hel weer niks. Schipper en Alberts kwamen ook niet over de heu vels Eigenlijk reed alleen Boeve behoorlijk mee, want ook met Van Poppel. die nog wel doorfietste. ging het met best". Coach Jan Gisbers zorgde er voor dat zijn vier uitgevallen renners voortijdig Tsjechoslo- wakije mochten verlaten. Sol leveld. die volgend jaar profes sional wordt m de ploeg van Jan Raas: „Een meevaller is dat ik (samen met Schipper) nu vandaag in De Lier kan koersen. Zaterdag doen we ook nog de Omloop van de Krimpenerwaard en vanaf zondag werken we - onder lei ding van Gisbers - dan het normale programma af: één koers is België; maandag naar Zwitserland en daar dan flink trainen. Het ziet er nu wat som her uit, maar misschien valt alles wel rnee Ik blijf op timistisch" Toch kwamen Solleveld en Geert Schipper (de twee die ook in Goodwood goud droe gen), samen met Jos Alberts en de bij een valpartij in de eerste etappe uitgeschakelde jonge Westlander Leo van Beusichem, drie dagen eerder naar buis dan was voorzien „Dat was voor iedereen het beste", legt Solleveld uit. „We door Henk Kruithof hadden daar niets meer te zoe ken. Het was net ais vorig jaar. slechte hotels en slecht eten". „Alleen ui 1981, toen hel WK in Praag werd gehouden, had den de organisatoren het goed geregeld. Dit keer was het waardeloos Ik raakte al mei een aan de diarree Op de cer- stfi dag kwam ik rnei twintig minuten achterstand binnen De tweede rit verloor ik veer tig minuten. Daarna zat ik plotseling een keer in de kop- Sint-Anthonis Het ziet er naar *iit dat Hakan Carlq- vist toch de langste adem heeft. Vorig weekeinde zette hij in de Grand Prix van San Marino André Malher* be, zijn enige concurrent in de strijd om de wereldtitel in de 500 cc-klasse op grotere (van 11 naar 17 punten) ach terstand. Met nog slechts de Grote Prijs van Sint-Antho nis zondag voor de boeg hoeft de Zweedse motorcros ser niet eens tot de bodem te gaan. Dat zullen wel de Nederlandse renners moeten doen. De Ne derlands kampioen 1982 en waarschijnlijk 1983 Toon Karsmakers bijvoorbeeld, die voor de nationale coureurs kansen ziet. „Wij hebben het U/AND, WIE M EE F TT VAN VCETEALLEM 'T yiAAff TO CM £>LON£L &Ü/7&J MATU U RL'JK MAAK" VÖOtTT EN DOE T LICHT U TT voordeel dat het een typisch Hollandse baan is. Met veel zand dus, zoals bijna alle ba nen hier. De buitenlanders zijn daar met zo aan gewend, afge zien dan van de echte toppers. Die rijden overal ijzersterk. Maar ik verwacht zeker vier door Gerard van den Ende of vijf Nederlanders bij de eer ste tien in de twee manches. En als 't even kan wil ik er zelf bij zijn". Dat wordt dan de enige keer dit seizoen, want hij komt met alle andere nationale rijders pas heel ver achter de grote fabneksrer.ners op de ranging voor. De vroegere fabru-k i.j der Gerard Rond is m*r; het meest succesvol, maar htt op volgen van de voormalige we reldtopper Gerrit Wolsink kon hij, na zijn ongeval m de strand race in Le Touquet, ver geten. Geen geld Ook Henk Scppenwoolde en Karsmakers wachten op hun doorbraak. Voor de eerste geldt dat een ernstige voet blessure hem ruim een half jaar van de motor heeft gehou den en Karsmakers stelt sim pelweg, dat hij geen centen heeft voor de internationale races om de wereldtitel. Wellicht pakt hij zondag een extraatje van duizend gulden, dat Toon Karsmakers. der in een van de twee man ches. Een brede glimlach tooi de zijn bebaarde gezicht toen op de persconferentie in Sint- Anthonis gekscherend werd opgemerkt, dat hij bij winst wel naar het buitenland zou kunnen afreizen. „Het geld is een mooi meege nomen, maar om dat te zeggen is schromelijk overdreven", zegt de 31-jarige man uit Waalre, die sinds half juni op een door de fabriek ter be schikking gestelde 490 Honda een assurantiekantoor heeft aangeboden aan de ,CR '84 rijdt. „Voor een heeL gïé 1 hoogst eindigende Nederlan- .|seizoen van 12 GP's ben je aarjj, zijn". reizen, monteurs en dergelijke al gauw een 75 000 gulden kwijt Daar zoek ik dus nog een sponsor voor" Explosie De Hon da/Snic kers-coureur heeft dit seizoen twee GP's be zocht Voor die van West- Du itskirid kon hij zich met plaatsen. „Zo'n kwalificatie voor een cross ts feitelijk on zin. Je klasseert je wel of niet naar aanleiding van de tijd over een ronde Het gaat puur om een krachtsexplosie en niet om uithoudingsvermogen over de 40 minuten en twee ronden die een GP duurt. Het is te vergelijken met atleten op de tien kilometer, die zich via de honderd meter sprmt moeten plaatsen" Ook ging Karsmakers, nel als de daar weer voor het eerst na zijn blessure startende Seppen- woolde, naar de citadel van Namen, om in de Grand Prix van Belgie over de kop te rol len. Hij hield er een polsbles sure aan over. die hem even wel niet verhindert zaterdag te trainen en zondag te starten in Sint-Anthonis. Want dat doet hij, wat er ook gebeuren mag. „Ik leef hier al het hele seizoen naar toe. Dit en de Nederlandse titel tellen voor mij. Het nationaal kampi oenschap kan mij nauwelijks meer ontgaan of er moeten heel gekke dingen gebeuren. Al moet je altijd nog wachten tot de vlag is gevallen. Ten slotte had mijn blessure in Bel- heel wat erger kunnen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5