Vermiste schipper blijkt verdronken Bar-eigenaar krijgt drie jaar voor dood slaan kelner Vooral schoolverlaters met lagere opleiding vinden moeilijk werk Milieuonderzoek vanuit vliegtuig VLAARDIN6S DAGBLAD SGHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bordje moet schatgravers weghouden Jeneverstad nu ook goed voor cola Amnesty loopt marathon met brandende toorts ABP: bouwen in Woudhork 9Veel verkeer verdwijnt uit Schiedam- Oost9 Bottelo: twintig ontslagen Bende inbrekers zette Vlaardingen zonder tv Commissie wil advies over Zer nikedreef Portret Te Loo komt nu ook bij burgemeesters MTEflWEG DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 Schiedam /Vlaardingen De Sehiedamse Ioeo-burge- meester Reinier Scheeres reikt op donderdagavond 1 september een fakkel uit aan een hardloper, waarmee in deze regio de protestactie van Amnesty International tegen politieke moorden offi cieel gestart zal zijn. De fakkeldrager zal naar Vlaardingen hollen, waar hij de brandende toorts bij het verzetsmonument op het Ver- ploegh Chasséplein zal plaat- Hier zal Amnesty bloemen leggen ter nagedachtenis aan politieke slachtoffers in onder meer Iran, El Salvador, Libië, India, Chili, Guatemala en de Filippijnen. Amnesty schat al leen al het aantal slachtoffers in Guatemala op 30.000. In Schiedam kreeg de actie van Amnesty al aandacht via petitielijsten en brieven aan regeringen. Ook kunstenaars zouden hun medeleven heb ben betuigd, maar hier 2ijn nog geen mededelingen, over gedaan. De actie moet op 1 september een hoogtepunt krijgen bij het Sehiedamse stadhuis op de Grote Markt. Er vertrekt om acht uur een fakkeloptocht door de binnen stad, met borden en bloemen, richting Vlaardingen. De Vlaardingse afdeling van Amnesty neemt de fakkel vrij dag 2 september om kwart voor zeven over, voor een stil le optocht naar het Geuzenmo- nument. Hier neemt burge meester Fred van Lier de fak kel over om deze naar de Vis- bank te dragen. Vervolgens scheept Amnesty in om de fakkel naar Maassluis te va ren. Zaterdag is er een regio nale actiedag in Spïjkenisse met Liesbeth den Uijl, Seth Gaaikema en het Amnesty- theater Waterweg. Diverse Vlaardingers moeten op de hoek van de Markt en de Maassiuissedijk ai verbaasd de wenkbrauwen hebben gefronsd, toen ze keken naar het terrein waar voor de bouwvakva kantie de oude, bouwvallige bedrijfshal die daar stond met de grond gelijk is gemaakt Van dat pand zijn momenteel alleen de betonnen vloerdelen en enkele wanden tegen de dijk nog over: die worden binnenkort ook gesloopt. Die verbazing geldt niet zozeer de sloop zelf, maar weI het bordje dat tegen de zijmuur van het belendende perceel op de Markt is aangebracht. Onder het bord je Verboden toegang wetboek van strafrecht" hangt nog een tweede bordje, met daarop de tekst: Verboden toe gang monumentenwet". Wat is er voor monumentaals aan zo'n stoopterrein? Een woordvoerder op het stadhuis weet het antwoord. „Als de sloop eenmaal beëindigd is, zai op die plek een onderzoek worden gedaan naar oudheidkundige voorwerpen die in de grond zitten. Om die eventuele voorwerpen te beschermen en ervoor te zorgen dat schatgra vers het terrein ongemoeid f.aten is dat bordje er neergehangen. Die oude voorwerpen kun je namelijk wel beschouwen als vallende onder de monumentenwet. Op dit moment zal er echter nog geen enkele schatgraver zijn, die er lol in zal hebben op die plek in de bodem te gaan spitten. De betonnen vloerdelen die nu nog aanwezig zijn werken voorlopig veeI meer preventief dan dat fraaie bordje. Schiedam De proble men rond het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds gaan in ieder geval aan Schiedam voorbij. Het ABP heeft van burge meester en wethouders van Schiedam de bouw vergunning binnen ge kregen voor 184 premie huurwoningen in Woud- hoek-Noord. Het gaat hier om bouwen in het deelgebied 4-A. v Bouwvergunningen wer den ook verleend voor het gasont vangststation aan de Buitenhavenweg, aan de Sint Willibrordus- stichting voor het ver bouwen van de basis school aan de Dr. Schaepmansingel, aan de Spaland Ruiters voor een nieuwe stal aan de Ker- kweg en aan de RET voor nieuwe wachthuis jes voor buschauffeurs aan de Overschiesestraat en de Havendijk. Brug over Schie komt in aanbouw yiaardingen/Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft de 39-jarige Vlaardingse café-houder, die ervan werd beschuldigd in de nacht van 8 op 9 mei de Maas- sluisse kelner Klaas Bergwerf te hebben doodgeslagen, vanmorgen veroordeeld tot drie jaar onvoorwaardelij ke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Rechtbankpresident mr. W.D. Meeter zei zware mis handeling met voorbedachte rade, de dood ten gevolge hebbende, bewezen te ach ten. Tegen de man was vier ]aar geëist. De bar-eigenaar kreeg op de bewuste avond ruzie met de kelner, die vroeger bij hem in dienst was geweest, maar' met wie hij sinds enkele ja- ren op gespannen voet stond. In zijn verdediging verklaar de de bar-eigenaar vorige week tijdens de rechtszitting, ner mishandeld voor zijn wo ning in Maassluis, waar' en de bar-eigenaar hem met een taxi was gevolgd. Vervolgens legde hij het slachtoffer in de kofferbak van zijn auto, met de bedoeling de afstraffing in het Lickebaertbos nog eens zachtjes over te doen. Omdat hij bij toeval hij was ver geten de alarmlichten van zijn auto uit te doen werd gesignaleerd door de politie moest hij met hoge snelheid over de Vlaardinger- en de Maassiuissedijk naar Vlaar- dat de man hem jarenlang dingen vluchten. Daar gaf hij zou hebben getreiterd. Nadat op een parkeerterrein aan de to een café in Vlaardingen weer ruzie was ontstaan wil de hij hem eens een lesje le ren. Aanvankelijk werd de kel- Landstraat de Maassluizer nog dusdanige klappen en schoppen, dat het slachtoffer even later ter plaatse over leed. Schiedam Bottelo BV gaat vanaf begin 1984 alle Coca Cola, Sehweppes en andere frisdranken in Schiedam produceren. De Amsterdamse bottellijn wordt opgeheven en dat betekent ont- voor twintig man. Hierover is overeenstemming bereikt jnet ondernemingsraad en vakbonden. Up het kantoor aan de VGravelandseweg in Schiedam wordt nieuwe bottelcolonne in bedrijf genomen, maar het zal on geveer tot maart duren voordat het zover is. In Amsterdam wordt wel de verkoop en distributie gehandhaafd. Vijf produk- ^fimedewerkers gaan over naar de jeneverstad, die nu dus ook - grote producent van cola is geworden. Het investeringsplan van Bottelo beloopt zes miljoen gulden. Een groot deel van de ^a-colafabriek in Schiedam krijgt een nieuwe fundering. Schiedam Wethouder Zijdeveld slaat volgende week woensdag een hei paal de grond in aan de oevers van de Schie. Hier gaat Schiedam voor 4,5 miljoen gulden een nieuwe brug bouwen, die ook Rotterdam veel voordelen biedt. De pro vincie Zuid-Holland draagt 8,5 ton bij, omdat de bouw werkgelegen heid oplevert. De brug komt achter het kantoorcomplex Klaverstede in het industriegebied 's- Graveland. Aan de Sehie damse kant sluit zij aan op de De Brauwweg en, iets verder, op rijksweg 20 bij de op- en afritten voor Schie- dam-Centrum, Aan de overkant van de Schie komt de brug uit op de Vlaar- dingweg naar Overschie en ook op de Matlingeweg. Deze weg is vorig jaar verlengd en loopt nu niet alleen zuidwaarts richting Giessenplein (inclu sief rijksweg 20 en verderop het Marconiplein), maar er is ook noordwaarts een aanslui ting gemaakt op de polder Noord-Kethel, beter bekend als de Oostabtspolder. Ook hiervoor moest een nieuwe brug worden gebouwd. Met de paal, die Zijdeveld woensdagmiddag om half vier slaat, zal de bruggenbouw offi cieel gestart zijn. In mei 1984 wordt de oplevering verwacht. Het ontwerp is van het Rotter damse ingenieurs- en architec tenbureau DSBV, de aanne mer van de onderbouw is J. Heijmans BV uit Rotterdam en van de bovenbouw is het Staalbouw Bergum BV uit Bergum. Het geheel staat on der directie van gemeentewer ken Schiedam, De brug wordt 45 meter lang en 14,74 meter breed, de rijbaan wordt geflan keerd door voet- en fietspa den. Binnenschippers kunnen er niet door, als de brug ge woon gesloten is. De doorvaar- thoogte komt dan op slechts een meter. Binnenstad Volgens de Sehiedamse ge meentevoorlichting is de brug behalve voor de industrie gebieden 's-Graveland, Spaan- sepolder en Oostabtspolder ook van grote betekenis voor de wijk Schiedam-Oost en zelfs voor de binnenstad. Veel verkeer uit het industrie gebied achter het NS-station Schiedam/Rotterdam-West zal nu geen gebruik meer hoeven te maken van Schiedam-Oost. Ook verkeer naar Overschie en Delft zal geneigd zijn van de nieuwe brug gebruik te gaan maken; dat ontlast de woonwijken. Voor langzaam verkeer is er een bijkomstig voordeel. De Rolbrug blijft bestaan en wordt alleen toegankelijk voor fietsers en voetgangers. Auto's kunnen tenslotte over de nieu we brug. Nabij Overschie 2ijn er wel complicaties. De brug is zo ge pland, dat de Overschieseweg 35 meter oostwaarts zal moe ten opschuiven. Dat betekent in de praktijk een tijd lang hinder voor het verkeer, dat via de Overschieseweg naar Overschie, Delft of Kethel wil. De ruimte is er in ieder geval wel. Die werd al in de jaren zestig gereserveerd, toen er nog sprake van was om via de zuidkant van hel Prinses Bea- trixpark- een verbinding te maken tussen Schiedam- Noord en de Spaansepolder. Vlaardingen Zestien jongens in de leeftijd van 13 tot en met 21 jaar, die het Mendels- sohnplein in de Vette- noordsepolder als ont moetingsplaats hadden, zijn gearresteerd in ver band met een hele reeks misdrijven. De meest opvallende daar onder betroffen de vernie lingen aan kastjes van de kabeltelevisie, waardoor hele woonwijken in Vlaar dingen begin dit jaar zon der tv kwamen te zitten. De jeugdbende heeft echter ook inbraken op zijn kerfs tok, aldus de politie. De bal ging aan het rollen, toen vier jongens in Maasland werden aangehouden bij een inbraak in tennisclub De Commandeur. Bij huis zoeking in hun woningen werden goederen aange troffen, die bij andere in braken in Vlaardingen verduisterd waren. Het verhoor van het viertal bracht de politie bij de an dere bendeleden. Meestal gingen zij volgens de politie in wisselende groepjes op pad. De politie- zender werd met behulp van een scanner afgeluis terd. Voornamelijk bij het NS-station Viaardingen- Centrum en het Holyzie- kenhuis werden fietsen en bromfietsen gestolen, wel ke gedemonteerd werden en overgespoten met verf, die ook al was gestolen uit diverse winkels. Inbraken werden gepleegd in de LTS aan de Deltaweg (driemaal) en in bedrijfs panden in de industrie wijk. Hier werden ook ne gen vrachtwagens openge broken, waarbij vooral 27 Mc-apparatuur werd ont vreemd. De meeste hier van zijn opgespoord en te ruggegeven aan de eige naars. Ook werd op een bouwter rein aan de Stations- straat/PKD een beton- schaar gestolen, die ge bruikt werd voor het door knippen van bromfietssio- ten. Voorts hebben de jon gens bekend kleding te hebben gestolen uit het Kolpabad, de Lijnbaanhal len en zaal Prikkewater, alsmede andere kleinere vergrijpen. Vlaardingen De 41-jarige schipper/eigenaar van het zandsehip Dreehtstroom, Bart M.P. Mijnster uit Zwijn- drecht, is vanmorgen in de Koningin Wïlhelminahaven in Vlaardingen in het water gevallen en verdronken. Het ofigeval moet rond kwart over zeven gebeurd zijn, maar pas een uur Jater werd de politie gewaarschuwd en werd door duikers naar de man gezocht. Het ongeval gebeurde toen het 400 ton metende binnenvaart schip aan bet afmeren was in de KW-haven. De schipper stond daarbij zelf op de voor plecht van het schip, en zijn knecht aan de achterzijde. Op een gegeven moment zag de knecht de schipper niet meer staan, maar omdat toen al was afgemeerd dacht hij dat zijn baas alvast de wal op was ge gaan. Dat kwam wel meer voor, vertelde hij de politie ia- ter. Na een uur zoeken, waar bij hij onder meer met een chauffeur de haven rondreed, Enkele minuten nadat dui kers waren afgedaald werd het slachtoffer gevonden. werd alsnog de politie inge schakeld, die op hiiar beurt do brandweer en een duikers ploeg liet oproepen. Om even over half negen kwam het le venloze lichaam van de schip per boven water. De GGD-arts, die in hot mor tuarium van het Holyziekon- huis een onderzoek instelde, constateerde dat de schipper een wond aan zijn hoofd had. De politie neemt aan. dat de man ergens zijn hoofd tegen gestoten heeft en vervolgens overboord is gevallen. Verkeersproblemen Steen dijkpolder: Maassluis De raadscom missie voor ruimtelijke or dening wil eerst een ad vies van de staf verkeer en een definitief stand punt van Ben W over de verkeersproblemen rond de Zernikedreef, in de Steendijkpolder-Zuid, voor de raadsleden de zaak willen bespreken. Tijdens de vergadering van de commissie van gister avond werden er daarom nog geen opmerkingen ge maakt over de vraag, of te ruggekomen moet worden op de eis dat de verschillende woonclusters in de wijk on derling bereikbaar moeten zijn. Over de verkeerssituatie rond de Zernikedreef is een briefmet een handtekenin genlijst op het stadhuis bin nengekomen. Omwonenden willen dat de situatie verbe terd wordt om de veiligheid voor spelende kinderen te waarborgen, desnoods door de verbinding af te sluiten. Volgens de afdeling ruimte lijke ordening op de gemeen tesecretarie zou zo'n afslui ting ook de consequentie zijn, als er maatregelen zouden worden genomen. In het ver leden heeft de raad echter de uitspraak gedaan, dat de woonclusters onderling be reikbaar moeten zijn, om in geval van calamiteiten extra ontsnappingsroutes te heb ben, Schiedam Volgens de portrettengalerij in het Sehiedamse stad huis is Arie Lems nog altijd de laatste burge meester van de stad geweest. Zijn opvolger John te Loo, inmiddels alweer 'gesettled' in Leeuwar den, ontbreekt nog altijd in de reeks. Maar daar komt verandering in. „De foto is nu klaar", weet de heer C. Gouw, chef van de afdeling in terne zaken op het stads kantoor. „Er moet alleen nog een lijstje om ge maakt worden." Gouw weet niet of het een aardig portret is, want hij is nel terug van vakantie en heeft de plaat nog niet gezien, maar wel is bekend dat Te Loo er zijn zondagse pak voor heeft aange trokken. De fotograaf was Martin van den Burgh, Dat de foto klaar is wil niet zeggen, dat nu bij de gemeente bekend is wan neer Te Loo zijn voor gangers komt versterken. Want het wordt niet sim pel een kwestie van erbij hangen. Daar is namelijk geen ruimte voor, want het portret van Lems hangt al pal naast de we- deur. De foto's moeten dus dichter op elkaar ko men te hangen. Dat gaat meteen goed gebeuren: helemaal waterpas. Voor <lit karwei is nog geen termijn aangegeven. Van de schoolverlaters die momenteel als werkzoekende geregistreerd slaan en dat zijn nog niet alle jongeren die in juli de schooldeur voor het laatst achter zich gesloten heb ben, zo verwacht het arbeids bureau heeft 63 procent een MAVO-opleiding, een diploma van het lager beroepsonder wijs (zoals de LTS) of zelfs in het geheel geen diploma. Slechts 35% van de geregis treerde schoolverlaters heeft een hogere opleiding: HAVO, VWO, MBO, HBO of universi tair. Directeur Van Lent* van het arbeidsbureau constateert in zijn stemmingsbericht over de afgelopen maand, dat de schoolverlaters met een lagere opleiding vrijwel kansloos lij ken op de arbeidsmarkt. Het is vooral hei aantal in schrijvingen van schoolverla ters, dat het werkloosheidsper centage in juli extra heeft op geschroefd, In totaal staan in het werkgebied van het Sehie damse arbeidsbureau (Schie- Schoonhoven Het milieu-onderzoek van de provincie Zuid-Holland mqt behulp van infrarood-fotografie vanuit de lucht, wordt verder voortgezet. Ook de gebieden rond Gouda en Schoonhoven komen voor onderzoek in aanmer king. De juiste data van onderzoek provincie niet noemen. Als re- wil een -woordvoerder van de den noemt hij de mogelijkheid dat illegale storters bij het noe men van exacte data alsnog in de gelegenheid worden gesteld hun afval tijdig weg te halen. Bij het eerste experimentele onderzoek vanuit de lucht werden in het gebied tussen Waddinxveen, Alphen aan den Rijn, Hazerswoude en Woerden, maar liefst 700 stort plaatsen genoteerd, waarvan een belangrijk deel illegaal. dam, Vlaardingen, Maassluis en Rozenburg) momenteel 10.617 personen als werkzoe kende geregistreerd. Dat is volgens de nieuwste bereke- ningsmethoden voor mannen 13.2 procent en voor vrouwen 14.3 procent van de zogenaam de afhankelijke beroepsbevol king. Onder die norm worden alle inwoners gerekend die 20 uur of meer per week willen werken. In de bouw daalde de werk loosheid enigszins, maar in de metaalindustrie werd het overschot aan werkwilligen groter. Ook de werkloosheid onder het handelspersoneel en het kantoorpersoneel is geste- gen. De jeugdwerkloosheid vormt momenteel ruim 35 procent van het totale aantal werklo zen. zo heeft het arbeidsbu reau uitgerekend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1