m COMMENTAAR Ruim zeven miljoen Britten leven in armoede Overtrokken conflict 'Veel meer doden op Sri Lanka' weer uit NIEUWE PARTIJ TEGEN APARTHEID IN ZUID-AFRIKA Terroriste werd zwanger in rechtzaal Renners van gisteren vandaag naar slachthuis Beet... CPN-bes tuur steunt redactie De Waarheid ter meulen Op en onder de hongergrens ïif Lijk van Nederlandse bergbeklimmer gevonden Protesten tegen varkensrace TUSSEN STAATSSECRETARIS Hoekzema van defensie en de belangenorganisaties van militairen botert het niet. De staatssecretaris hij behartigt de personeelszakenwii de ziektekostenregeling voor militairen zodanig wijzigen, dat hun gezinsleden niet meer kosteloos zijn meeverze kerd. De organisaties verzetten zich daartegen en dreig den met .modelacties, waarvoor in het bijzonder de vlieg basis Leeuwarden was uitverkoren. Vorige week besloot Hoekzema zijn beslissing over de regeling voorlopig op te schorten, maar dat ging de bonden niet ver genoeg: de plannen moeten helemaal van tafel en daarom besloten zij met de acties door te gaan. De staatssecretaris was aan zet. HIJ WAS KENNELIJK kwaad. De opschorting was een ge baar van zijn kant en dat nu werd beantwoord met de me dedeling dat er toch acties komen. Uitspraak van de be windsman: als die doorgaan, zou hij zich met de legerlei ding beraden over tegenmaatregelen. Bij de tegenpartij was groot misbaar het gevolg, men sprak over 'intimida tie': de staatssecretaris zou een wig willen drijven tussen belangenverenigingen die nu nog één lijn trekken. 'Puur machtsmisbruik', volgens de bonden, om een rechtmatige actie te voorkomen. Dat is gespierde taal, die suggereert dat staatssecretaris en belangenorganisaties als kempha nen tegenover elkaar staan. DEZE GANG VAN zaken heeft te maken met de altijd delica te verhouding tussen de overheid als werkgeefster en haar ambtenaren. Het zit er in de Nederlandse samenleving min of meer ingehamerd dat ambtenaren zich uiterst terug houdend opstellen als het om acties gaat. Aan staking vait helemaal niet te denken: het mag eenvoudig niet, ook al zijn er enkele rechtelijke uitspraken geweest die de gren zen niet zo absoluut trokken. Voor militairen is het actie terrein eng begrensd, van hen wordt volstrekte loyaliteit verlangd en daarin zijn acties niet zo makkelijk inpasbaar. Er kan zelfs sprake zijn van krijgstuchlelijke overtredin gen, een rr\ogelijkheid waarop de staatssecretaris blijk baar doelde mei zijn verwijzing naar een 'beraad met de legerleiding'. ER IS AL JAREN een discussie aan de gang over stakings recht voor ambtenaren: hun bonden vinden dat zij niet van dit 'koninklijk instrument' van de vakbeweging mogen worden uitgesloten. Herhaaldelijk is aangedrongen op een wettelijke regeling van dit recht, maar tot nu toe Is het daar nog niet van gekomen. Minister Rietkerk heeft nu een wetsvoortel in voorbereiding, waarin hij beperkingen stelt: geen stakingsrecht voor functionarissen die voor het fun geren van het staatsbestel onmisbaar zijn, zoals politie en militairen. In het conflict met staatssecretaris Hoekzema zeggen de belangenorganisaties echter dat zij met hun ac ties strikt binnen de regels en voorschriften zullen blijven. HET DOET DENKEN aan het middel dat Franse douaniers nog wel eens willen toepassen als ze het een of ander met hun regering hebben uit te vechten. Ze halen de voor schriften voor de dag en gaan die naar de letter uitvoeren, met als gevolg lange files van auto's aan de grens. For meel valt hun dan niets te verwijten: het staat allemaal in het boekje en zo voeren ze het uit. Vermoedelijk heeft de reactie van de staatssecretaris er ook mee te maken dat de aangekondigde acties zich vooral zullen richten op de vliegbasis Leeuwarden, een vliegveld dat in het militaire luchtverkeer van de NAVO een belangrijke rol speelt. De opvatting is verdedigbaar dat het hier om een van die on misbare functies gaat, waarvoor minister Rietkerk geen stakingsrecht wil reserveren. DE HELE ZAAK maakt aan beide kanten een overtrokken in druk. De bonden willen kennelijk tot het uiterste van hun mogelijkheden gaan en doen dat op een ogenblik, waarop dat strikt genomen niet nodig is. De invoering van het om streden besluit is immers op dit ogenblik opgeschort en daarmee is de directe aanleiding tot acties op dit moment vervallen. Niettemin willen de bonden doorgaan met ac ties, omdat zij 'geen vertrouwen meer hebben in de defen sie-top'. Wanneer komt dat dan terug? Alleen als zij hun zin krijgen? De leiding van het ministerie van defensie kan met evenveel recht betogen geen vertrouwen meer te heb ben in de leiding van de belangenorganisaties, want zij gaan met hun acties door terwijl de bestreden maatregel niet van kracht is. Beide partijen moeten te zijner tijd toch weer aan tafel gaan zitten: zou het niet beter zijn dat eerst maar eens te proberen? DE KOK NOVIB- secretaris: Amsterdam Bij de rel len op Sri Lanka zijn 1000 tot 2000 doden gevallen, 'Dit in tegenstelling tot het officiële dodental van ruim 300. Ook het aantal daklozen is veel hoger dan de 100.000 waarvan de regering op Sri Lanka spreekt. Aldus dr.S.Teu- bis, secretaris van de NO VIB, na een bezoek aan Sri Lanka. Volgens Theunïs moet Neder land zich afvragen of Sri Lan ka 'concentratieland' voor ont wikkelingshulp kan blijven. Een van de voorwaarden daarvoor is een redelijke toe passing van de mensenrech ten. Deze worden op Sri Lan ka ernstig geschonden. Volgens de NOVIB-secretaris probeert de overheid op Sri Lanka alle financiële hulp van buiten te centraliseren en het geld zelf, naar eigen goeddun ken, te verdelen. Diezelfde overheid is volgens Theunis bezig te Tamil-minderheids- groep te isoleren. Hulp komt niet bij de armsten terecht, al dus Theunis. Minister Schoo voor Ontwik kelingssamenwerking heeft inmiddels 100.000 gulden be schikbaar gesteld voor nood- hulp aan de Tamils. Volgens Theunis is dit geld via de Ne derlandse ambassade op Sri Lanka inderdaad terecht ge komen bij de mensen die deze hulp het hardst nodig hebben. Ook het geld van de vier par ticuliere Nederlandse hulpor ganisaties kwam op de juiste plaats terecht, aldus Theunis. Rotterdams Nieuwsblad maandag 22 augustus 1983 Londen Ongeveer 7,5 miljoen van de rond 55 miljoen Britten leven in armoede en van hen bevinden zich er 750.000 beneden de hongergrens. De overigen hebben het in het afgelopen jaar soms zonder voedsel moe ten stellen wegens geldgebrek. Tot deze bevinding komt een instituut dat in opdracht van London Weekend Television (LWT) een onderzoek heeft ingesteld naar de omvang van de armoede in Engeland. Gis termiddag is de eerste van een reeks tv-uitzendingen aan de resultaten van het onderzoek gewijd. Daarbij legde LWT er de nadruk op dat de normen door onze correspondent Ewout Janse in Londen voor het begrip armoede sinds de eeuwwisseling veranderin gen hebben ondergaan. Ze zijn verlegd van een absolute hon gergrens naar een bestaan waarin de minimale hygiëni sche en stoffelijke voorzienin gen van onze huid'ge samenle ving niet of onvoldoende zijn gewaarborgd. Droge, verwarm de behuizing met de meest elemen taire voorzieningen is voor veel Britten niet weggelegd. Tot die eisen behoren wat de huisvesting betreft verwar ming van woonruimte, een droge woning met eigen toilet en badgelegenheid, vochtwe- ring, een slaapkamer voor elk den te zijn en moeten de kin- kind. deren kunnen rekenen op drie Op het stuk van de voeding, zo maaltijden per dag. zegt LWT, dient tenminste om Iedereen heeft behoefte aan de andere dag vlees voor han- tenminste één waterdichte jas of mantel en twee paar weer- bestendige schoenen. Boven dien moet iedereen in staat zijn nieuwe kleren te kopen en met afhankelijk zijn van de zogenaamde 'Jumble Sales', de (veelal liefdadige) verkoop van tweedehands kleding. Koelkast Van de huisinrichting behoort in de woonvertrekken vaste vloerbedekking deel uit te ma ken alsmede een wasmachine, een koelkast en een televisie toestel (met name voor gehan dicapten en bejaarden is deze voorziening vaak het middel punt van het bestaan). Kinde ren hebben recht op eigen speelgoed en een hulpmiddel als een fiets en gezinnen moe ten eenmaal per jaar tenmin ste een week echt met vakan tie kunnen gaan. In schrille beelden maakte de LWT gisteren duidelijk dat de werkelijkheid ver van dit mi nim umideaal verwijderd is Ruim vier miljoen Britten moeten het zonder vochtvrije woning stellen, bijna drie mil joen hebben geen geld om zelfs maar één keer per week vlees te kopen. Ruim drie miljoen mensen zijn wegens armoede niet in staat hun woning te verwarmen, eenzelfde aantal ziet zich aangewezen op de koop van tweedehands textiel. Jas Bijna drie miljoen Britten mis sen een warme jas, bijna tien miljoen kunnen zich geen week vakantie veroórioven. Ruim twee miljoen mensen zijn niet m staat kerst te vie ren. De bevolkingsgroepen waarin de stoffelijke nood het grootst is zijn: jonge ongehuwde moe ders, door scheiding getroffen gezinnen, werkloze gezinnen, jeugdige werklozen, de onder betaalde arbeider met een ge zin, gehandicapten en bejaar den. Met name tn die laatste twee groepen wordt veel hon ger en kou geleden. Een blinde vrouw zei dat ze in hoofdzaak van eieren en toast leeft en moet afwachten 'of er zondags nog wat in huis is'. Een 79-jarige man zag geen kans de rekeningen voor stroom en gas te betalen en mompelde: „Waarom ben ik geboren - dat is de grote vraag!" PLO-man in Athene vermoord Londen De Engelse zeozender Radio Ca roline is zaterdag, na een onderbreking van driejaar weer in de lucht gekomen met pop programma's. Het schip, een oude IJslandse boot van 978 ton, ligt zestien mijl uit de En gelse kust, vlakbij de plek waar In 1980 het zendschip 'Mi Amigo' is gezonken. Op het tot 'Imagine' omgedoopte zendschip staat een meer dan vijftig meter hoge anten ne, waardoor de zender van 50 kilo Watt te beluisteren is in Engeland. Nederland, Bel gië en een deei van Frankrijk. Het hoofdkwartier van Radio Caroline is ge vestigd in Los Angeles. Voorlopig is twee miljoen dollar in het project gestoken. De eerste uitzending van Caroline was in 1961 te beluisteren, evenals nu op 319 meter middengolf. Salzburg Bergbeklimmers hebben gis teren in een gletsjergebied bij het Oosten rijkse Badgastein het stoffelijk over schot gevonden van de Nederlander Ger Koper uit Enschede. Koper werd sinds drie jaar vermist. Hij beklom in augustus 1980 met zijn oom de 3246 meter hoge Ankogel. Na die tocht trok hij alleen verder. Er is na zijn ver missing dagenlang naar hem gezocht. Gisteren werd hij gevonden in een kloof op 2900 meter hoogte. Athene Een lid van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO is zaterdag in de Griekse hoofdstad Athene door onbekenden doodge schoten. Twee jongemannen scho ten de man dood toen deze in zijn auto in het ge zelschap van zijn chauf feur en zijn vier-jarig zoontje in een voorstad van Athene een rit maak te. De laatste twee raak ten bij de aanslag gewond. Volgens het Marokkaanse pas poort van het slachtoffer zou deze Ahmat Mohammed Sio- nir geheten hebben, maar Palestijnse bronnen in Liba non identificeerden hem al spoedig als Mamoen Mreisj Soeghaijer, de 36-jarige advi seur en plaatsvervanger Khalil al-Wazir (beter bekend als Aboe Djihad), de tweede man binnen de militaire organisatie van de PLO. Acties Volgens een PLO-funciionaris in de Noordhbanese stad Tri poli was Soeghaijer vroeger in Beiroet êen belangrijke mili taire functionaris en deed hij nu in Athene politick-organi- satorisch werd. Ook zou Soeg- haijer verantwoordelijk zijn geweest voor Palestijnse acties op door Israel bezet gehouden grondgebied. Het Palestijnse persbureau WAFA publiceerde gisteren in Tunis een verklaring waarin de schuld voor de 'walglijke misdaad' geheel op rekening van Israel wordt geschoven. Even te voren had in de Koe weitse krant Al Qabas gestaan dat de verantwoordelijkheid voor de moord op Soeghaijer opgeeist was door een tot nu toe onbekende beweging bin nen de Fatah-organisatie, de grootste groepering binnen de PLO. Gestraft Deze beweging had in een anoniem telefoontje aan Al Qabas laten weten dat Soeg haijer 'gestraft* was voor het feit dat hij de broederstrijd binnen de Fatah zou hebben aangemoedigd. Door PLO-functionartssen in Athene werd dat bericht later 'belachelijk' genoemd. „Alle Palestijnen, en zeker zij die de heroïsche loopbaan van kolo nel Mreich kennen, weien dat de Mossad deze misdaad heeft begaan", verzekerde de WAFA-verklarmg bovendien gisteren nog eens. Kaapstad In Kaapstad is «it weekende een nieuwe over koepelende beweging tegen de apartheid opgericht, waarin alle rassen van Zuid-Afrika vertegenwoordigd zijn. Rond 8000 mensen waren uit alle de len van het land naar Kaap stad gereisd voor de oprich ting van het Verenigd Demo cratisch Front (UDF). Het UDF is een verbond van zo'n 400 religieuze, vakbonds-, spnrt- en andere verenigingen, die gezamenlijk ongeveer een miljoen leden zouden tellen. Daarmee is het "UDF de groot ste legale anti-apartheïdsorga- 'b nisatie in Zuid-Afrika gewor den, sinds het African Natio nal Congress (ANC) in i960 tot verboden beweging werd verklaard. De nieuwe organisatie wil zich inzetten voor een staat zonder rassenonderscheid. Tot de prioriteiten behoort het orga niseren van een campagne te gen de regeringsvoorstellen voor een beperkte deling van de politieke macht met kleur lingen en Indiërs. In die her vormingsvoorstellen blijft de zwarte meerderheid "uitgeslo ten van de politieke macht. In mei verscheen Giulia Borelli voor het eerst in de rechtzaal in een positie jurk. Achter haar de vader van de tweeling die dit weekeinde werd geboren. Turijn Giulia Borelli, een tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld lid van de Italiaanse onder grondse terreurorganisatie 'Prima Linea', is zaterdag in een zieken huis in Turijn bevallen van een tweeling. De vader, de 32-jarige Enrico Gal- mozzi, behoort eveneens tot deze extreem-linkse beweging. Hij is tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De zwangerschap van de 30-jarige vrouw heeft in Italië veel opzien gebaard, omdat de bevruchting moet hebben plaatsgevonden toen beiden gevangen zaten. Aangezien zij in afzonderlijke gevangenissen waren opgesloten kan de conclusie niet anders zijn dan dat de be vruchting is gebeurd tijdens het langdurige massaproces tegen 135 beklaagden die van lidmaatschap van 'Prima Linea' werden ver dacht. Ambt Delden Onder protest van leden van de Dierenbescherming is gisteren in het Over ijsselse Bentelo bij Ambt Delden de eerste officiële varkensrace gehouden. De race werd bijgewoond door de inspectie van de Dierenbescherming en de officier van justitie in Almelo. Dat was om in te kun nen grijpen als de die ren niet volgens de voorschriften werden behandeld. De rijkspo litie van Ambt Delden legde de varkensrace met drie camera's vast op video-band. De varkensrace trok achtduize id belangstel lenden. Dierenbescher mers. die n de afgelo pen maanden vergeefs hadden geprobeerd de organisatie van dit eve nement te verhinde ren, protesteerden bij het begin van de wed strijd. Vergunning Het landelijk bestuur van de dierenbescher ming kreeg vooraf gaande aan de var kensrace de gelegen heid 14.000 handteke ningen te overhandi gen aan de Katholieke Plattelands Jongeren die de wedstrijden organiseerden en burgemeester Van der Vegt van Ambt Del den. Van der Vegt had de vergunning voor de race gegeven, omdat hij er na overleg met dierenartsen, geen be zwaar tegen had. Hoofdbestuurslid H. Smit van de Dieren bescherming werd gis termiddag door het pu bliek uitgefloten, toen hij zijn kritiek via de geluidsinstallatie ken baar mocht maken. Bo ven het wedstrijdter rein liet de vereniging een vliegtuigje cirkelen met een sleep met het opschrift 'Varkensra ces, dierenleed'. Saxofoon Lang niet alle varkens voelden er voor om in het snikhete Bentelo ie rennen, ook niet als hun begeleiders hen bakken met voer voor hielden. op een trom mel sloegen, een saxo foon bespeelden of an dere capriolen uithaal den- De officier van justitie stelde na afloop vast dat zich tijdens de wed strijden geen excessen hadden voorgedaan. De d ïeren bescherm e rs vrezen evenwel dat de organisatie van de wedstrijden in Bentelo zal gaan zoeken naar middelen om de op zich saaie varkens races attractief te ma ken. De varkens zou den hiervan de dupe kunnen worden. Slachthuis De Dierenbescherming heeft er bovendien op gewezen dat elke con trole op de voorberei dingen van de wed strijd ontbreekt. De varkens die gisteren aan de wedstrijden in Bentelo deelnamen, zijn vandaag naar het slachthuis gebracht. Krimpen aan den IJs- sel Een Krimpense vrouw die gisteren zat te vissen in een sloot aan de Vijverlaan in Krimpen aan den IJs- sel, keek raar op toen ze in plaats van een vis twee geldkistjes boven water haalde. Er zaten nog papieren en diver se sieraden in, hoewel de kistjes wel waren opengebroken. Een half uur voordat de vrouw de vangst deedhad een echtpaar uit de omgeving aan gifte gedaan van de diefstal van de twee kistjes, die vermoede lijk een dag eerder zijn gestolen. Amsterdam Na een spoed beraad heeft het CPN-bestuur de redactie van het dagblad De Waarheid zaterdag steun toe gezegd bij het streven een „communistische krant voor heel links Nederland" te ma ken. Het bestuur betreurt het aftre den van hoofdredacteur Bart Schmidt, Deze stapte donder dag plotseling op. Hij liet we ten niet langer opgewassen te zijn tegen de strijdmethoden van de groep 'horizontalen' te gen het redactiebeleid. Sinds het november-congres pro beert deze groep het orthodoxe communisme weer vaste voet aan de grond te geven m de CPN. Het congres sprak zich uit voor meer openheid en ver breding van de CPN. Op basis daarvan wenkte De Waarheid aan een onafhankelijker op stelling. Hel CPN-partijbe stuur heeft nu verklaard de koers van de krant te onder schrijven. ADVERTENTIE Nu extra voordelig! Een grote sortering cretonnes van 100% viscose tn brutnf beige 120 cm breed Uit de pnjsserie van Ar tot Mr Zo lang de voorraad strekt' Nu alles door elkaar voor HST*'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3