BINNENLAND Acties militairen onaanvaardbaar BUITENLAND VS heffen sancties tegen Moskou op Deze week acties' F ranse j agers landen in Tsj aad Reddingswerk beter geregeld Hassan houdt vast aan referendum Leidse universiteit: Deetman gaat te ver Hasj vangst in Meerkerk termeulen T - Verstekelingen vast op schip Kampement uit ijstijd gevonden BOOREILAND GELICHT Staatssecretaris Hoekzema: Na storm op Hemelvaartsdag Kleine spaarders de dupe9 Pax Christi tegen wapenbeurs Stone praat weer met verzet Salvador Polisario wil praten Walesa: In Kairo en Alexandrië Flats starten in: 30 doden Martens uit ziekenhuis Moskou met plan tegen ruimtewapens naar VN Rotterdams Nieuwsblad maandag 22 augustus 1983 Londen Twee Algerijnse verstekelingen zitten vast op het Nederlandse vrachtschip Anny Danielsen, omdat ie geen papie ren hebben en geen enkel land ze toelaat. Dit heeft Hendrik Smeenk, de kapitein van het schip, het afgelopen weekeinde in Engeland bevestigd. De verstekelingen verborgen zich drie weken geleden toen het schip voor anker lag in de Algerijnse havenstad Skikda, Maar in Portugal noch Engeland of Ierland mochten de Algerijnen van boord. Volgens kapitein Smeenk heeft de Algerijnse consul in Ierland gezegd dat ook Algerije hen niet meer zal toelaten. Leiden Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) kan de vrijheid van onderwijs en onderzoek aantasten als het wetsontwerp voor taakverde ling m het wetenschappelijk onderwijs wordt aangenomen. Dit heeft de Leidse universi teit aan de Tweede Kamer ge schreven. De universiteit vindt het on nodig een dergelijke wet in te voeren. Ook op basis van de bestaande wetgeving kunnen opheffingen en fusies van stu dierichtingen worden gere geld, zegt de universiteit. Door de taakverdeling wordt de komende vier jaar een be zuiniging van ruim 260 mil joen op het wetenschappelijk onderwijs gerealiseerd. Schinnen Archeologen heb ben in het Limburgse Sch in nen de resten van een kampe ment uit de late ijstijd opge graven. Het- is voor het eerst dat in Nederland een neder zetting van de Magdalenicn- cultuur is aangetroffen. De mensen van deze cultuur leefden ongeveer 13.000 jaar geleden Zij hebben in Frank rijk onder meer de rotsschilde ringen van Lascaux en Alta- mira gemaakt. Sch innen is volgens de archeo- Logen van de universiteit van Amsterdam en de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek de meest noordwes telijke vindplaats van deze cultuur m Europa. In het kampement zijn stuk ken vuursteen en stukjes rode oker gevonden. Met de rode oker werden kleding en hui den beschilderd. Van de grote tent zelf is mets teruggevon den. Wel lagen er bij de ver moedelijke ingang duizenden vuursteenschilfers. De onder zoekers hebben de indruk dat op die plek gereedschappen uit vuursteen werden gefabri ceerd. IJmuiden Het bergingsbe drijf Wijsmuller Salvage bv uit IJmuiden is er in geslaagd het booreiland Ocean Ranger te lichten. Het eiland verging vo rig jaar in zware storm, waar bij 84 mensen omkwamen. Het zal deze week weer worden afgezonken. Het eiland is ge licht. omdat het een gevaar opleverde voor het scheep vaartverkeer. Den Haag Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft betere hulp beloofd bij slecht weer voor mensen die op de binnenwateren varen. In antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Hummel en Stoffelen (beiden PvdA) naar aan leiding van de moeizame hulpverle ning tijdens de storm op Hemel vaartsdag, kondigt Rietkerk de vor ming aan van een aeronautisch ma ritiem reddingscoordmattecentrum (RCC) en een nationale opsporings- en reddingseodrdinalieregeling (SARCOR). Het RCC zal zowel op de binnenwa teren als aan de kust optreden als algemeen coördinator bij reddings werkzaamheden voor in moeilijhe- den geraakte schepen. Volgens de minister doen zich bij reddingsacties voor de Nederlandse kust nauwelijks problemen voor. De coördinatie op binnenwateren is echter gebrekkig, zo geeft de minis ter toe. Belangrijkste oorzaak is het gebruik van verschillende communicatie middelen door de uiteenlopende in stanties. Een commissie bestaande uit vertegenwoordigers van de mi nisteries van verkeer en waterstaat en van defensie hebben de plannen voor het RCC en de SARCOR vrij wel gereed. Problemen deden z\eh op Hemel vaartsdag vooral voor bij het mobi lofoon- en portofoonverkeer in de kop van Noord-Holland en btj de Afsluitdijk. Dit is volgens de minister te wijten aan een radio- en tv-steun zen der van de PTT die uitzendt op fre quenties onderin de FM-band, waarop zich ook de poliiiefrequen- ties bevinden. Dit najaar zal een mobilofoon-re laisstation in Hippolystushoef wor den geplaatst, waardoor aan de sto ringen een einde komt. Daarnaast zullen de helikopters van de Koninklijke Marine en de vlieg tuigen van de rijkspolitie die be stemd zijn voor het opsporings- en reddingswerk worden voorzien van marifoons. De partij hasj wordt geïnven tariseerd door de rijkspolitie Dordrecht. Meerkerk In een loods in het Zuid hol- landse Meerkerk heeft de politie vrijdag nacht 4000 kilo hasj in beslag genomen, De partij heeft een waarde van zeker 12 miljoen. Drie Nederlanders en twee Belgen zijn aan gehouden. De hasj was verborgen tussen balen rijst en is vriiwel zeker afkomstig uit Libanon. Op de balen rijst stond dat deze waren geschon ken door de Italiaanse regering ten behoeve van de Derde Wereld. De hasj werd ontdekt dankzij een tip van de douane-recherche van Rotterdam. Den Haag De belangenverenigin gen voor militairen rijn verontwaar digd over de uitspraken van staatsse cretaris Hoekzema (defensie). Hoek zema vindt eventuele acties van mili tairen tegen een wijziging van de ziek tekostenregeling onaanvaardbaar. Enkele Friese afdelingen van militaire belan genorganisaties hebben voor vandaag stipheid- sacties aangekondigd op de vliegbasis Leeuwar den. Hoekzema zei zondag voor de radio dat snel maatregelen van de defensieleiding volgen als het tot acties zou komen. In het donderdag gehouden overleg tussen de staatssecretaris en ae belangenorganisaties van militairen liet Hoekzema weten, dat hij een be slissing over de wijziging van de ziektekosten regeling militairen heeft opgeschort. Daarmee probeerde de staatssecretaris acties van vak bonden van militairen te voorkomen. Vanmorgen zou op de vliegbasis Leeuwarden worden beslist of de acties alsnog doorgaan. De komende grote najaarsoefening Atlantic Lion zou van de acties hinder kunnen ondervinden. Premie betalen De omstreden wijziging van de ziektekostenre geling houdt in. dat de militair voortaan zelf de ziektekostenverzekering van zijn gezinsleden voor zijn rekening moet nemen. De staatssecre-' taris wil 22 miljoen guiden bezuinigen door de militairen gewoon premie te laten bétalen voor hun gezinsleden. Dat zou voor een modaal ge zin met twee kinderen een kostenverhoging be tekenen van ƒ150 tot ƒ200 per maand. Als com pensatie wil de staatssecretaris een vergoeding geven voor overwerk, maar daar willen de be langenverenigingen van militairen niet van ■weten. Amsterdam Kleine spaar ders bij de Tilburgse Hypo theekbank zullen de dupe worden van het faillissement van de bank. Dat is de vrees van de Vereniging van Effec tenbescherming (VEB). In een verklaring zegt de ver eniging zich te hebben geër gerd aan de berichten, dat de kleine beleggers geen schade zouden lijden door het faillis sement van de Tilburgse, Spaarders zouden tot een be drag van 30.000 gulden hun geld terugkrijgen door de col lectieve garantieregeling van het bankwezen. „Maar tot nog toe hebben uitsluitend de grote institutionele beleggers 30.000 gulden vergoed gekregen", al dus de VEB, die de Nederland- sche Bank om opheldering heeft gevraagd. ADVERTENTIE Den Haag De roomska- thoh'eke vredesbeweging Pax Christi is tegen Neder landse deelneming aan de wapenbeurs, die eind sep tember in Brussel wordt ge houden. Pax Christi noemt de beurs „een belediging voor allen die in verzet komen tegen de wapenwedloop". De vre desbeweging heeft Neder landse bedrijven die voor de beurs zijn uitgenodigd, ge vraagd af te zien van deel name. Pax Christi verwacht dat bedrijven op de Brusselse beurs wapens gaan verko pen aan militaire regimes, die de mensenrechten met voeten treden. Pax Christi zal ook de Belgische over heid vragen de tentoonstel ling af te gelasten. Snel halen! Sterke rollen olakplastic in di verse kleuren en leuke dessins o a fantasie en brabants bont 2 meter lang en 45 cm breed Zoek maar uit' SrSO Santa Barbara De speciale Amerikaanse afgezant voor Midden-Amerika, Richard Stone, is van plan de2e maand opnieuw besprekingen te voe ren met de Salvadoriaanse guerrillabeweging. Dit heeft het Witte Huis gisteren meege deeld. Stone sprak op 31 juli in Co lombia met guerrillaleider Ru- bén Zamora. De zogenoemde Contadora- groep heeft haar voor 25 au gustus voorgenomen vergade ring met de ministers van bui tenlandse zaken van de vijf Middenamerikaanse landen op verzoek van Guatemala uitge steld tot begin septemher. In de Contadoragroep zoeken Mexico, Colombia, Venezuela en Panama naar een vreedza me oplossing voor het conflict in Centraai-Amerika, Washington President Reagan heeft de sancties opgeheven op de ver koop aan de Sovjet-Unie van Amerikaanse trac tors die worden gebruikt hij de aanleg van aard gaspijpleidingen. De opheffing van de sancties is een overwinning voor mi nister van buitenlandse za ken George Shultz en minis ter van handel Malcolm Bal- dridge. Zij hadden er bij pre sident Reagan op aangedron gen de sancties in te trekken, terwijl minister van defensie Caspar Weinberger wilde dat ze gehandhaafd bleven. De woordvoerder van het ministerie van handel zei dat de sancties ongedaan zijn ge maakt, omdat de tractors mi litair niet van betekenis zijn en technisch gezien onder de sancties hadden moeten val len die vorig jaar november ■werden ingetrokken. Na de afkondiging van de staat van beleg in Polen verbood Reagan eind 1981 de verkoop aan Moskou van Amerikaans materieel bestemd voor olie- en gastransport. Rabat Koning Hassan van Marokko heeft gisteravond beves tigd dat hij bereid is een referendum in hel westelijke deel van de Sahara te houden. „Zij die bang zijn voor het resultaat, probe ren zo'n volksraadpleging te voorkomen," aldus de koning. De verzetsbeweging Polisario, die al zeven jaar strijdt met de Ma rokkaanse regering over het westelijk deel van de Sahara, ziet rechtstreekse besprekingen tussen Polisario en Marokko als de enige manier om het conflict op te lossen, aldus een verklaring van Polisario gisteren in Parijs als reactie op Hassans woorden. De koning zei er alle vertrouwen in te hebben dat de bewoners van de westelijke Sahara een voormalige kolonie van Spanje met veel fosfaat in de bodem zich bij referendum uit zullen spreken' voor aansluiting bij Marokko. De westelijke Sahara wprdt Marokko al jaren betwist door het Pollsario-front, dat steun geniet van Libië en Algerije. Polisario zelf heeft in het verleden altijd op het houden van een referen dum aangedrongen, maar eist daarbij wel eerst de volledige te rugtrekking van alle Marokkaanse militairen- Vorige maand bracht de Libische leider Gadaffi plotseling een bezoek aan Marokko. Bovendien verklaarde Gadaffi na een be zoek aan Tunesië dat hij tegen het scheppen van 'kunstmatige staten1 in de Arabische wereld is. Tekenen die er op duiden dat het Polisario steun voor een onafhankelijke DARS (Democra tisch Arabische Republiek Sahara) aan het verliezen is. De Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft vorige maand Marokko en het Polisarïo-frcnt aangesjxwrd voor het eind van het jaar directe besprekingen te beginnen over een staakt-het-vuren en een volksraadpleging te houden in West-Sa hara. Warschau -Lech Walesa heeft giste ren gezegd dat de verboden vakbond Solidariteit deze week in heel Polen zal beginnen met !angzaam-aan-acties. Als zich daarbij ongeregeldheden voordoen, zal dat de schuld zijn van de communis tische autoriteiten, aldus de leider van Solidariteit. Walesa, in de tegenaanval na de recente aanvallen op zijn persoon in de Poolse pers, oefende scherpe kritiek uit op de regering wegens het negeren van de verjaardag van de stakingen in augustus 1980 op de Lenin-werf in Gdansk, waaruit de vrije vakbond Solidariteit voortvloeide, Volgens Walesa eist Soli dariteit nog steeds besprekingen met de autoriteiten over de regeringsbelofte van drie jaar geleden dat vrije vakbon den zou worden toegestaan te opereren in Polen. „Dat is het belangrijkste on derwerp van bespreking", aldus Walesa in een interview bij hem thuis in Gdansk.'Wat voor soort bonden hebben we nu Alleen die georganiseerd zijn door de communistische partij. Zij zijn gewoon politiek dode lichamen', ver klaarde Walesa. De vakbondsleider gelooft overigens niet in besprekingen met het regime. „Door me aan te vallen in de pers en op de televisie is het voor mij en de arbei ders op de scheepswerf kristalhelder dat er geen besprekingen zuilen zijn". Ver wijzend naar de oproepen van de onder grondse organisatie van Solidariteit, zei Walesa: „De instructies zijn duidelijk; vanaf 23 augustus 2ullen er langzaam- -aan-acties zijn in de fabrieken. Op 31 augustus volgt er een boycot van het openbaar vervoer en de pers. Tot 31 au gustus zullen er geen protesten zijn die vergelding kunnen uitlokken van de kant van de ZOMO's (de rellenpolitie)". Vrienden van Walesa zeiden dat hij hun gezegd dat hij zal meedoen aan de lang- zaam-aan-acties. Kairo Het aantal slachtoffers als gevolg van het instorten van twee flatgebouwen in de Egyptische steden Kairo en Alexandrïe is gestegen tot dertig. Er zijn minstens tien gewonden. In Kairo stortte zaterdag een flatgebouw van vier verdiepingen in. De eigenaar had zonder vergunning verdiepingen op zijn huis gebouwd en was juist bezig met de bouw van een vijfde verdieping voor zijn zoon, die ging trouwen. De eigenaar, zijn vrouw en drie kinderen zijn onder de 21 slachtoffers. In Alexandrië stortte gisteren een gebouw van zeven verdiepin gen in, waarbij zeker negen mensen onder het puin omkwamen. In beide gevallen trad de politie onmiddellijk op tegen overtre ders van de bouwverordeningen. De eigenaar van het flatge bouw in Alexandrië is gearres teerd en in Kairo zijn drie in specteurs van het bouwtoe zicht in staat van beschuldi ging gesteld wegens plichts verzuim. Soortgelijke bouw- schandalen hebben de laatste tijd veel slachtoffers en op schudding veroorzaakt. Een van de slachtoffers In Kairo wordt weggedragen. Brussel Premier Martens van Belgie is zaterdag ontsla gen uit het ziekenhuis in Leu ven, waar hij op 5 augustus een hartoperatie onderging. De 47-jarige Martens zei dat hij met ingang van het op 2 oktober beginnende nieuwe parlementaire jaar zijn werk zaamheden denkt te hervat ten. Moskou De Sovjet-Unie heeft gisteren de Verenigde Naties officiéél een ontwerp verdrag voorgelegd dat de lan cering van ruimtewapens ver biedt. Partijleider Andropov ver- N'djamena Op de luchtha ven van de Tsjadisehe hoofd stad N'Djamena zijn gisteren tien Franse gevechtsvliegtui gen aangekomen voor het ver lenen van luchtdekking aan het regeringsleger van presi dent Habré en de 1000 tot 3000 Franse paratroepen. Het gaat om zes Jaguars en vier Mirages. Voorts heeft Pa rijs een tankvliegtuig ge stuurd, 2odat de toestellen in de lucht brandstof kunnen.bij- tanken. De opdracht van deze ge vechtsvliegtuigen, is volgens Franse militaire bronnen „uit sluitend om de Franse troepen te verdedigen die in het land gestationeerd zijn, wanneer deze aangevallen zullen wor den." Bij het vliegveld is luchtaf weergeschut geïnstalleerd. Het Tsjadisehe regeringsleger be schikt zelf niet over een lucht macht. Het Franse ministerie van de fensie deelde gisteren mee dat de luchtbrug van Franse para troepen naar Tsjaad nu is vol tooid. Volgens politieke kringen in Parijs onderhoudt de Franse regering- nog steeds contacten met de Libische leider Gadaffi in de hoop op een oplossing van het conflict door onder handelingen. Het militair machtsvertoon zou vooral bedoeld zijn om de Libiérs af te schrikken van een verdere opmars en hen onder druk te zetten om on derhandelingen te beginnen. Een compagnie van 160 legio nairs van het Franse vreemde lingenlegioen heeft inmiddels stellingen begrokken aan het oostelijk front bij Abéché. Aan het front is de afgelopen dagen niet gevochten, maar president Habré verklaarde zaterdag dat de Libiers voor bereidingen treffen voor een nieuwe gevechtsronde. Volgens goed ingelichte krin gen in Parijs heeft Frankrijk Libië gewaarschuwd dat de ja guars zullen intervenieren als pogingen worden ondernomen de beschadigde landingsbaan bij Faya-Largeau te herstellen. Als deze landingsbaan ge bruiksklaar wordt gemaakt zouden de Franse stellingen en ook de hoofdstad N'djamena binnen het bereik van de Libi sche Migs en Mirages liggen. Westerse diplomaten in de Li- biscl^e hoofdstad .Tripoli meld den gisteren dat Libische pantserkolonnes vanuit Faya Largeau op weg zijn naar Oum Chalouba, bij de Tsjadisehe grens met Soedan. Oum Chalouba, 320 kilometer ten noordoosten van N'djame na, ligt in het 'niemandsland' tussen de frontlijnen van het regeringsleger en het rebellen leger. Diplomaten in Tripoli verwachten niet dat Gaddafi uit is op een confrontatie met de Franse troepen. Hij zou ziin huidige terrein winst willen gebruiken ter versterking van 2ijn onder handelingspositie. klaarde donderdag al dat de Sovjet-Unie niet als eerste een anti-satelliet-wapen in een baan om de aarde zal brengen. Het voorstel houdt, kort sa mengevat, in: 1. Geen proeven met noch lan cering in een baan om de aar de van ruimtewapens, 2. Geen gebruikmaking van ruimte-objecten die al in een baan om de aarde zijn voor dit doel. 3. Geen vernietiging of be schadiging van ruimte-objec ten van andere staten. 4. Geen ontwikkeling van nieuwe anti-satelliet systemen en vernietiging van de be staande. 5. Geen militaire experimen ten met welke ruimteschepen dan ook. Vooral het vierde punt heeft de aandacht getrokken. De Russen hebben als enige be schikking heeft over een 'sa tellite-killer'. Impliciet bete kent het vierde punt echter dat Moskou aanbiedt deze te vernietigen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4