KUNST/RTV Een schop tegen de ivoren toren Olympische opera van een nieuwe Richard Wagner Sibelius in de Balkan I MULTINATIONAL ROBERTWILSON 198 ter meulen m Ijl i David Bowie als Livingstone Rotterdams Nieuwsblad maandag 22 augustus 1983 i Eindhoven Wat is dat móói! Ik wist niet dat er zulke mooie dingen bestonden... Kan je tóch zien dat 't echte 1*1 kunst is!" Het aan de tongval hoorbaar Brabantse echtpaar is werkelijk verbijsterd. 'Kunst', zo kan je met vrij grote zeker- heid aan hen afzien, was voor door Rob Vermeulen deze mensen lot gisteren toe een beperkt begrip. Het ge bronsde zigeunerjongetje met de op de wang een biggelende traan, die dat o zo knap ge schilderde natte spoortje ach terlaat. Of de Nachtwacht mis schien, maar dat is zo ver weg... De in het oog vallende groen- /rood/witte zeefdrukken die een galerie uit het Brabantse Nu enen laat zien, de in de stijl van de oude meesters geschil derde landschappen, de bron zen sculptuurtjes, tekeningen, etsen, litho's te kust en te keur. dit alles vormde de afge lopen drie dagen voor duizen den mensen een eerste kennis making met do beeldende kunst van vandaag. "Holland Art Initiative', de manifestatie die vrijdag, zaterdag en zondag .gehouden werd in en om het Philips Ontspannings Centrum (POC) in Eindhoven is dan ook qua opzet zonder meer ge slaagd. Want die kennismaking, dat slechten van de geweldige drempels waar menig galerie houder en museumdirecteur zo'n last van heeft, dét was het ideaal waaruit de inspannin gen van twee 'vrije jongens' voortkwamen. Robby Veer man (38, grafisch ontwerper) en Tjallie Huizenga (36, semi- professioneel beeldend kunste naar), ongehinderd door frus traties maar wel behept met een gezonde hekel aan alles dat door ambtelijke handen moet en dan heel lang duurt, hebben bewezen dat je met een heleboel kunst in een on gedwongen sfeer wel degelijk een groot publiek op de been kunt brengen. Een publiek dat zich uitstekend amuseert ook nog. Slaap „Geen kater, wel slaap", beeft Tjallie Hui zenga aan het eind van de laatste dag van zijn 'Holland Art Initiative'. Er is dan ook hel een en ander een beetje misgegaan. Om het publiek, dat vijf gulden moest be talen, in voldoende mate naar het POC te krijgen hadden hij en zijn compaan het idee om enkele fikse pop-acts te engage ren. Joe Cocker, bijvoorbeeld, en K.C. and the Sunshine Band zouden optreden in het aanpalende PSV-stadion. Dat is werk voor door de wol geverfde ouwe rotten in het vak, zo bleek alras. Dus werd in de nacht van vrijdag op zaterdag besloten, dat de financiële en organisatori sche zorgen verder van Veerman Hui- zenga's schouders zou worden afgenomen, en dat de ervaren directie van het POC de zaak met vaste hand tot een goed einde zou brengen. Dat is gelukkig ook gebeurd. Joe Cocker verzorgde een sfeervol concert, en dat K.C, het gisteravond op het laatste mo ment liet afweten kon zelfs het POC-ma- nagement niet verweten worden. Huizen- ga: „Toen wij met onze plannen in de pu bliciteit kwamen, was er een heleboel kri tiek en ongeloof. Zo van 'dat krijgen die jongens nooit voor elkaar, dat kunnen ze .niet betalen'. Onzin natuurlijk, maar met zulke praatjes gaan allerlei bands wel in- eens veertig, vijftig procent van het hono rarium vooruit vragen. En ja, dót kunnen wij inderdaad niet opbrengen voordat de baten binnen 2ijn..." Hoopvol Onwetend van de organisatorische proble men liepen ondertussen in totaal meer dan 50.000 mensen het POC in en uit. Meer dan verwacht, precies zoveel als "gehoopt, en waarschijnlijk net genoeg om er geen al Kunst kijken in honderden kraampjes: voor velen een eerste kennismaking. te grote financiële strop van te maken. „Niemand houdt hier een cent aan over" is de voorlopig voorzichtig-optimistische uit spraak van POC-directeur W.C. Miedema. Maar voor de initiatiefnemers zou een der gelijk resultaat voldoende zijn om volgend jaar met frisse moed opnieuw te beginnen. Hoopvolle woorden, die ook al klonken bij diverse deelnemers aan de kunstmarkt in de grote Jubileumhal van het POC: niet alleen galeries en kunsthandelaren, maar vooral ook bedrijven in materialen en be nodigdheden voor de amateur-kunstenaar. Alom enthousiasme wegens de sfeer en de omzet viel evenmin tegen, zo is de stem ming onder deze deelnemers samen te vat ten. „Moeten ze zeker volgend jaar weer doen. De kunstmarkt in Bazel is tenslotte ook zo begonnen", aldus een tevreden ver koper van grafiek, die overigens verklaar de temidden van het vele 'kunstvreemde' publiek toch ook zijn vaste klantenkring aan te treffen. Toren Het beeldmerk dat voor het Holland Art Initiative was ontworpen vertoont een mo dieuze herenschoen, die een rond kasteel torentje in stukken schopt. Een aardige weergave van de bedoelingen van de orga nisatoren, die de beruchte ivoren toren van de kunst wilden slechten, 'zodat een doorbraak kan worden gemaakt naar een betere verstandhouding tussen kunstenaar en publiek'. Welnu, de fundamenten van die ivoren to ren lijken in Eindhoven aardig aangetast. Beeldende kunst werd onbeschaamd gelar deerd met al dan niet bijpassende pop- en andere muziek, piet de absurde toeren van de theatergroep Onk, met Brabantse hoe veelheden koffie, pils en broodjes haring. Een gezellige rommel af en toe, maar wei een rommel waar misschien veel mensen een beetje wijzer van zijn geworden, „En dat was precies wat we wilden", aldus Tjalle Huizenga. Schilderijen, materialen en muziek in de Jubileumhal van het POC, Holland Art Initiative- trekt ruim 50.000 kunstkijkers 'ft I Rotterdan Wat hebben Mata Hari, Koningin Wil helm ina en Karl Marx ge meen? Zij treden op in de enkele avonden in beslag nemende opera 'the CI VIL warS* (zo en niet an ders is de typografie) van Robert Wilson, die de on dertitel 'A Tree Is Best Measured When It Is Down' draagt. Première: de Olympische Spelen 1984 in Los Angeles. Wil sons levenswerk, dat vol gens zijn schatting langer dan twaalf uur zal duren, wordt opgevoerd in het kader van de culturele ac tiviteiten rond de Olympi ade van volgend jaar. Ook David Livingstone, Jean ne d'Arc, kapitein Nemo, prins Willem van Oranje, Madame Curie en Don Quiehotte zijn van de partij. Eln Abraham Lincoln wordt doodgeschoten terwijl hij naar de film 'Gone with the wind' zit te kijken. David Bowie neemt de rol van Livingstone op zich. De be door Aad van der Ven roemde operasopraan Hilde- gard Behrens die van Madame Curie, terwijl de volumineuze zwarte zangeres Jessye Nor man eveneens meedoet. Het project is zo omvangrijk en zo kostbaar, dat vijf landen participeren m de produktie van de diverse onderdelen van 'the CIVIL warS'. Vanaf vol gende maand tot april volgend jaar gaan die afzonderlijke de len van de opera achtereen volgens in Rotterdam, Keulen, Tokyo, Rome en Minneapolis in première. Schaatsers Het eerste deel van de opera Bowie, Behrens en Norman zitten er niet in wordt ge durende deze weken gerepe teerd in de Rotterdamse Schouwburg (officiële premiè re 7 september a.s.). Op het to neel een Nederlands winter landschap met sneeuw en ijs. Een paar schaatsers glijden voorbij op een daarvoor spek glad gemaakt stukje van het toneel. Onder hen bevindt zich Mata Hari. Koningin Wilhelmina loopt, met bontje, statig achter een slee. Op de achtergrond ver schijnen de authentieke film beelden van Wilhelm in a's aankomst na de bevrijding in 1945, toen ij in Zeeland aan^ land was gekomen. Beschik baar gesteld door de Rijks voorlichtingsdienst. Een dwerg komt het toneel op. Die moet Willem van Oranje voor stellen. Dichterlijke vrijheid van de maker. In de coulissen liggen enkele duizenden tul pen van kunststof opgestapeld. Voor als we een seizoen, dat wil zeggen een uurtje, verder 2ijn. Dan kan die enorme ijs beer die er naast staat worden opgeborgen. Spin Een ongewone 'opera' (zo noemt Robert Wilson 41 jaar al zijn theaterstukken, hoe nietig het muzikale aan deel ook is). Honderden men sen in vijf steden werken er aan. Maar de groep die in Keulen actief is weet niet wat de collega's in Tokyo doen. De mensen van de opera van Rome hebben geen notie van wat er allemaal in het Guthrie Theatre in Minneapolis ge beurt. Een scenario ontbreekt. De enige die alles weet is Bob Wilson, de Amerikaanse 'mes- sias" van het avantgarde-thea- ter, de maker van 'Einstein on the Beach', met die urenlang langzaam bewegende plaatjes op een sober toneel, met lo pende band-mu2iek van Philip Glass. Wi'ly Hofman, éminence grise van het toneel in Rotterdam, behoorde 101 de voorstanders. Hij was er snel bij om die hele Eïnstein-produktie naar Euro poort te laten verschepen. Ro bert Wilson is dat nog niet vergeten. Daarom krijgt Rot terdam de primeur van de 'Ring des Nibelungen' van de twintigste eeuw, waar de hele culturele wereld naar uitkijkt. Dat kost de Toneelraad Rot terdam drie ton, ongevegr de helft van wat het eerste stuk 'Civil Wars' het duurt nog geen twee uur in totaal kost. De rest komt van het mi nisterie van WVC en sponsors. Pretenties Bij Richard Wagner lag onge veer een half mensenleven tussen de eerste ïdeeen en de uiteindelijke realisatie van 'Der Ring des Nibelungen'. Stoekhausen denkt voor zijn levenswerk 'Licht' iets minder tijd nodig te hebben. Maar op zijn beurt wordt hij makkelijk ingehaald door Robert Wilson, werkend aan een 'Gesamt- kunstwerk* van eveneens im mense afmetingen en onstoffe lijke pretenties. Maar de vergelijking is niet eerlijk. Bob Wilson wordt ge assisteerd door een groot aan tal scenarioschrijvers, onder wie Heiner Myller en Susan Sontag. En door minstens vijf componisten: Gavin Bryars, David Byrne (leider van de rockgroep de Talking Heads), Nicolas Economou (hij compo neerde de grotendeels op de band vastgelegde muziek voor het Rotterdamse deel), Jo Kondo en zijn oude bentgenoot Philip Glass. Robert Wilson voor de Schouwburg in Rotterdam. „Dit wordt een werk geheel in overeenstemming met het ka rakter van de Olympische Spelen", zegt Wilson in de na een belichtingsrepetitie nog half verduisterde Rotterdamse Schouwburg. Hij zit in het midden van de zaal aan de re gietafel en houdt alles in het oog. „Het gaat om de broeder schapsgedachte. Allerlei lan den en rassen, vertegenwoor digd door hun beste mensen. Niet alleen in de sport maar ook in de kunst". Mensheid Het begon allemaal zoals het bij menige ordentelijke opera componist pleegt te beginnen. Robert Wilson dacht aan eert werk van een paar uur over de Amerikaanse Burgeroorlog. Later kwam zijn schatting op negen uur. De Amerikaanse Burgeroorlog was nog slechts het vertrekpunt voor een eso terisch epos over de geschiede nis van de mensheid. Nu hij in Rotterdam is spreekt hij, zonder met zijn ogen te knipperen, over een werk van tussen de twaalf en vijftien uur. Veel verder kan hij moei lijk gaan. Want de première van het totale werk is al vast gelegd op enkele juni-avonden volgend jaar m Los Angeles. De organisatie kwam bij Wil son met het verzoek of hij vol gend jaar met een nieuwe pro duktie van 'Einstein on the be ach' naar Los Angeles wilde komen. Wilson zei: „Ik kom liever met iets nieuws". Kort daarop, ruim twee jaar geleden, zat hij in de Beierse Staatsopera in München. Met enkele tientallen door hem uitgezochte Duitse artiesten (musici, beeldende kunste naars, schrijvers) en theater technici «praatte hij over zijn nieuwe project. Een jaar latpr organiseerde hij een soortgelij ke workshop in Tokyo. Afge sproken werd. dat Kabuki- en No-spelers eer» belangrijk aan deel in 'The Civil Wars' zou den hebben. Vijftiende-eeuwse Japanse muziek zou moeten worden gecombineerd met avant-garde-klanken van Jo Kondo. In juni 1982 dreef hij schrij- vers, dansers, choreografen, acteurs en musici een man of zestig bijeen in de West- duitse stad Freiburg. De sessies duurden vier weken. Het ge heel werd afgerond met een vijf uur durende bijeenkomst in het stadstheater van Frei burg, waar de medewerkers werden voorgesteld aan moge lijke sponsors uit het interna tionale bedrijfsleven, die ook al iets van de dekors konden zien. Volgende stap: een bijeen komst in maart van dit jaar in Rotterdam: Nederlandse ac teurs en actrices, de Toneel- raad Rotterdam, de componist Nicolas Economou uit Cyprus en de Amerikaanse choreo-i graaf Jim Self kwamen er bij. In juni j.l. zat Wilson in Keu len. Hij sprak met onder ande ren David Byrne en Heiner Muller. Vorige maand Rome. Praten over het laatste onder deel van 'the CIVIL warS' met Philip Glass en de staf van de Opera van Rome (aan dit deel komt een compleet symfonie-orkest tc pas). Intussen maakt Robert Apple- garth, directeur van de Byrd Hoffman Foundation in New York, 2ich nog steeds zorgen. Het totaal zal ongeveer veer tien miljoen dollar kosten. Tien procent wordt door de organisatie van de Olympische Spelen betaald. De rest moet van kunstinstellingen, overhe den en sponsors in de verschil lende deelnemende landen ko men. En van de Byrd Hoff man Foundation zelf, een door Robert Wilson opgerichte stichting, die de wereld onder meer door middel van 'CIVIL warS Newsletters' geregeld op de hoogte houdt van de stand van zaken rond de langste en duurste opera aller tijden. In Nederland stond bet minis terie van WVC niet op de eer ste rij toen er bijdragen wer den gevraagd. Een aanvraag voor 700.000 gulden werd af gewezen. Toen de Toneelraad vervolgens aanbood drie ton in de produktie te steken kwam WVC alsnog met 120.000 gul den over de brug. Alleen door dat het eerste deel van 'the CI VIL warS' na de Rotterdamse voorstellingen (try-outs op 2, 3 en 5 september, officiële op voeringen van 6 tot en met 11 september) aan Frankrijk kon worden verkocht (33 voorstel lingen in 8 steden) kon het Nederlandse aandeel ook wer kelijk gerealiseerd worden. Het overbrengen van de pro duktie volgend jaar naar Los Angeles dat kost al gauw een paar ton is bij lange na nog niet rond. De Byrd Hoff man Foundation en zijn Ne derlandse contactmensen zijn nog druk bezig met fund rai sing. Daarnaast zijn er contac ten met musea in een groot aantal landen in verband met het exposeren van de circa zeshonderd ontwerp-tekenin- gen die Robert Wilson voor 'the CIVIL warS' heeft ver vaardigd (een nogal wazig ogende selectie is tot en met 13 september in Museum Boy mans-van Beuningcn te zien). Televisie Wat gebeurt er met 'the CI VIL warS' na de Olympische Spelen van 1984 Daarover maakt Robert Wilson zich geen zorgen: „De diverse de len van de opera blijven bij verschillende theaters op het repertoire. Rome heeft al toe gezegd er zeker mee door te gaan. En een ander deel gaat naar Stuttgart. Mijn werk zal langer leven dan ik. Kijk maar naar Einstein on the beach'. Dat wordt binnenkort in een geheel nieuwe produktie opge voerd". De Sudweslfunk in Baden-Ba den wil een radio-versie van 'the CIVIL warS' realiseren. En Robert Wilson zelf werkt aan een televisie-produktie, die volgens jaar ook tijdens de Olympische Spelen te zien zal zijn. Hij is bereid daarvoor flinke stukken uit zijn werk te snijden. Want het is hem heel wat waard, dat via de televisie iedereen, die aan zijn toestel gekluisterd zal zitten voor de sport-eve nemen ten, c»ok een portie 'the CIVIL warS' zal krijgen (de bedoeling is dat de sport heel slim aan de kunst wordt gekoppeld). Intussen denkt Robert Wilson ook al weer aan iets totaal anders. Nadat Wolfgang (kleinzoon van Richard) Wagner heeft had uitgenodigd 'Parsifal' in Bayreuth te regisseren (dat ging niet door wegens een me ningsverschil met dirigent Ja mes Levine) hebben nu enkele, andere operahuizen hem ge vraagd voor het werk van Wagner. Zo ontmoeten de gro te geesten dood en levend elkaar. Concertgebouw, Amsterdam: Concertgebouworkest o.l.v. Herbert Blomstedt, m.m.v. Thomas Zehetmair (viool); vioolconcert van Sibelius en symfonie nr.5 van Beethoven. Amsterdam In de zo mermaanden is Amster dam zo ongeveer de enige stad in ons land die mu ziekliefhebbers iets te bie den heeft. Het Concertge- door Aad van der Ven bouw doet met zijn zomer- serie, waaraan diverse or kesten meewerken, boven dien de toeristen een ple zier. Die zien dit jaar de grote zaal op haar mooist, want de vervanging van de oude, gerafelde stoelen door iets beter zittende re plica's is net voltooid en het hout op en rond het po dium is grondig opgeknapt. Aan de zomerserie neemt het Concertgebouworkest met vier concerten deel. Een mooie gelegenheid om de stukken door te nemen, die in de komende weken onder leiding van Haïtink in Gent, Edinburgh, Lon den, Montreux, Luzern en een aantal Westduitse ste den worden gespeeld. Al leen het concert van zater dagavond j.l, viel buiten het kader van die voorbe reiding op de toernee. Dirigent en solist traden voor het eerst met het Concertgebouworkest op, namelijk Herben Blom stedt, in 1927 tn Zweden geboren, chefdirigent van de Staatskapelle Dresden, en Thomas Zehetmair, Oostenrijker, geboren in 1961, algemeen beschouwd als één van de grote vioo lontdekkingen van dc laat ste jaren. Blomstedt kenden we in Nederland al van zijn con certen met zijn eigen or kest van Dresden (wie er bij was herinnert zich een wondermooie Bruckner- uitvoering) en van zijn op treden met het Rotterdams Phil harmonisch Orkest in het afgelopen seizoen. En van zijn platen, met onder meer de complete symfo nieën van Nielsen. Geen spectaculaire dirigent, die Blomstedt, Wel iemand die op een sobere, trefzekere manier het beste uit een orkest haalt. Wat zaterdag avond dan ook gebeurde. Dat Zehetmair met zijn 22 jaren al in hoog aanzien staat blijkt wel uit het feit, dat Telefunken hem Bachs complete sonates en parti ta's voor vioolsolo liet op nemen. Een taak die altijd alleen weggelegd is ge weest voor oudere, rijpe violisten. Zehetmair begon zijn uit voering van het vioolcon cert van Sibelius wat pro blematisch. Eigenlijk werd vrijwel het hele eerste deel ontsierd door de glijpartij en, die we gewoonlijk ho ren bij in de horeca werk zame violisten van al dan niet gefingeerde Balkan- origine. En dat is voor dc grote eenzaamheid in Sibe lius' muziek niet het ideaal. Maar het tweede en het derde deel klonken veel overtuigender. De finale speelde Zehetmair zelfs met een combinatie van flair en ritmische precisie die je in dit stuk maar zel den hoort. Als Thomas Zehetmair niet meer uit zijn fraaie Gua- dagnini (bouwjaar 1751) wil persen dan er in zit zou hij wel eens één van de grote violisten van zijn ge neratie kunnen worden. ADVERTENTIE Voordeel voor U! Kant en klare geborduurde vensterval die 20 opgehangen kan worden door de hand kla re lussen aan de bovenkant in beige Kom snel, op op' 30 cm hoog Per meter 50 cm hoog per meter van oervoor 2,98 jïjr

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5