WATERWEG 11 Moderne kunst houdt ook op zolder de loop erin SPORT Excelsior M boeit publiek Inspraakprocedure gezondheidszorg is veel te kort Jan van der Gaag stopt met keeperstraining HBSS kan niet scoren Bowlingmarathon Gemeentemuseum Maassluis Huib j Ruygrok j rekent op j Schiedams publiek Duif er en Kornet in B-team Noad contra Van Slobbe en Van den Broek SPORTAGENDA Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 24 augustus 3983 Dit is de vijfde alweer. Begonnen met ae Archco- ruimte in het Vlaardingse gebouw Hollandia, ver volgd met het Nationaal SIeepvaartm useum in Maassluis en het Nationaal Gedistilleerd Museum en het Politiemuseum in Schiedam, gaat het Rotter dams Nieuwsblad vandaag verder met zijn tocht langs de musea ten noorden van de Nieuwe Water weg. Aan de Zuiddijk, die in Maassluis de binnen stad doormidden snijdt, vertoeft in een onopvallend dijkhuis het gemeentemuseum. Trap af, tuin in. Hoe lieflijk! Maassluis De keuken is ook balie. De leeszaal is tegelijk kantoor. Tevens doet de tuin dienst als entree. En het depot staat bij de politie. Het lijkt wat klein allemaal, in dat aardige gemeentemuseum van Maassluis. Warjan Groen temidden van oude, antieke en moderne kunst: blij met uitbreiding.. De gemeenteraad vond dat ook en besloot in juni om het pand ernaast erbij te nemen. Daar zat tot voor twaalf jaar feleden bakker Eijsberg. ïndsdien staat het pand Zuid- dijk 18 leeg en nu kan het ge meentemuseum op nummer 16, door een brede poort ervan gescheiden, het goed gebrui ken. Die poort wordt de nieu we ingang. Midden 1984 moet de verbouwing a 750.000 gul den achter de rug zijn en is het museum tweemaal zo groot. Dat komt dan goed uit. Want wat lijkt zo'n klein museum actief, als je het vergelijkt met grotere in de buurgemeenten en als je bovendien Maijan Groen er zo over hoort praten. Waar hoor je nu, dat de be trokkenheid van de burgerij bij een museum steeds groter wordt? En waar hoor je nu, dat steeds meer oude mensen, scholieren, leerkrachten, men sen uit de politiek en het be drijfsleven met van alles en nog wat komen aandragen ter meerdere glorie van een mu seum? Dat hoor je in Maas sluis. Marjan Groen, 26 jaar en reeds geruime tijd conservatri ce, zegt het. Schoolklasje Zij studeerde museumkunde in Leiden en kende Maassluis niet, toen zij hier drieëneen half jaar geleden solliciteerde. Maar Maassluis heeft iets on vermijdelijks, een happy-toge- ther-sfeer waar je snel inrolt, tikje Vlaams bijna. Dus nu kent Marjan Groen de hele stad, zowel de geschiedenis als zijn huidige inwoners: de Haagse woont er nu ook. Haar team is evenals het mu seumgebouw niet groot: zes mensen, van wie één parttime, twee op uurbasis en een inval ler, Meestentijds runnen Mar jan Groen en Cees Huisman samen het 'bedrijf'. Er werk ten in het museum nooit veel mensen, ook niet toen het vijf tig jaar geleden als 'oudheid kamer' begon aan de Hoog straat, waar tegenwoordig het Nationaal Sleepvaartmuseum is gevestigd. Er zijn met veel musea, waar vrijwilligers spontaan voorko men dat er écht personeelsge brek ontstaat. Over een poosje komt er een expositie over Cornelis Jetses. Samen met onderwijzers wordt deze opge zet en wordt er een schoolklas- door Kor Kegel je uit het begin van deze eeuw nagebouwd. Leerkrachten werken ook mee bij een expo sitie over de zestigjarige Minis ter De Visset-school. Uit deze voorbeelden blijkt niet een pretentie om de grote K voorrang te geven boven plaatselijke ontwikkelingen. Kunst heeft het museum ook wel, een vaste collectie van enkele honderden moderne werken zelfs, en elke zes we ken is er een andere expositie van moderne kunst, maar het is niet de enige prioriteit en zeker niet het enige, waarnaar de Maassluizers komen kijken. Dat de loop erin zit, blijkt uit de bezoekersaantallen: 10.000 vorig jaar, 6500 in '83 tot nu toe. waar het gemeentemuseum op inhaakte, omdat het Mehling toch in de collectie had. Van Mehling heeft het Maassiuisse museum niet de grootste col lectie. De pijler van het mu- se urn bezit is Jan van Heel, van wie de kunstverzamelaar Jac. de Vries veertig doeken had, toen hij in 1970 zijn collectie aan de gemeente Maassluis schonk. „Natuurlijk was de gemeente er blij mee, maar men heeft er nog goed over nagedacht, want zo'n schenking heeft natuur lijk consequenties. Je moet het onderhouden en ook af en toe tentoonstellen. Het is dus be palend voor de richting, die je aan een klein museum geeft", zegt Matjan Groen. Nu wilde Maassluis meer dan alleen de oudheidkamer. „Als je die twee keer gezu. hebt, kom je niet meer. Zonder an dere dingen ernaast zou dat te statisch zijn. Is er telkens een andere tentoonstelling, dan trekt dat meer publiek." Moderne kunst houdt dus indi rect ook in de oudheidkamer de Joop erin. Over het budget hoor je Marjan Groen niet mopperen. Vorig jaar was er 65.000 gulden beschikbaar, dit jaar 58 000. „Je moet er na tuurlijk geen Appels voor gaan kopen, bovendien hebben Den Haag en Schiedam daar al ver zamelingen van", zegt zij. Eigenwaarde De oudheidkamer verhuisde naar de zolder, toen het mu seum zestien jaar geleden van de Hoogstraat honderdzestig meter opschoof naar de Zuid- dijk. De bekende postbode Marcus, de wimpels Maas stroom en Elizabeth Maria, achttiende eeuws glaswerk van de Govert van Wijnstich ting, een mini-kuiperijtje dat uitgebreid wordt, het model van de oude brug in de Van der Veerstraat het is een greep uit de oudheidkamer. Hier en daar duikt de naam Haasnoot op. In een hoek staan de scheepsmodellen van Stigter. „Dat hij die in zijn vrije tijd maakt, kan ik met zeggen, want hij is er dag en nacht mee bezig", zegt Marjan Groen. Zij vertelt over domi nee Fenaeoiius, die de vissers- stad Maassluis eigemvürde gaf, nadat de gemeente jaren lang onder de plak van het rij kere Maasland had geleefd. Tussen de zolder en de entree is een verdieping, waar de mo derne kunst hangt. Ter ere van de vijfentachtigste ver jaardag van Jan van Heel hangt daar werk van hem. Abraham Kuyper, geschilderd door Jan Veth, hangt naast de 'Rode kool' van Gerrit Fillekes boven de traptreden, die weer terugleiden naar de entree. Hier is de keuken, annex in formatiebalie, die na januari verbouwd wordt tot stijlka mer. De aangrenzende lees zaal, die dus meteen kantoor is en waar Cees Huisman uitno digingen zit klaar te maken, ziet er ook uit als stijlkamer. Oud, antiek en modern. Het museum is, behalve op maandag, 's middags geopend van twee tot vijf uur. Dat blijft vermoedelijk zo na de verbou wing van de voormalige bak kerij. Matjan Groen is blij met die uitbreiding, zegt zij, en: „Gelukkig wordt dat niet zo ingrijpend als in Vlaardingen met de verhuizing van de ar totheek." Maijans aardigste plannetje voor komend jaar: een grote herdenkingstentoonstelling over de relatie tussen Maas sluis en Willem de Zwijger, die in 1984 in heel Nederland wel herdacht zal worden. Schenking De bezoeker komt binnen via de tuin aan de zonzijde. In het weelderig groen staat een bankje, hier en daar prijkt een gevelsteen, zoals van 't Wees- huys. Achter het museum, aan de Taanstraat, zijn woningen In aanbouw. De toekomstige bewoners worden rond deeem-, ber in het gemeentemuseum uitgenodigd voor een kennis making met de nieuwe buren. Achter de ingang staat een te geltableau van de familie Dirkzwager, scheepsagentuur. Aan de wanden hangen wat werken van de Duitser Armin Mehling, die pas op tv was en Hoek van Holland De Soci al Inn in Hoek van Holland vindt de inspraak in de ge zondheidszorg veel te kort. Op de nieuwe wet kan niet ade quaat gereageerd worden, al dus de organisatie waarin de hele Hoekse gezondheidszorg is gecoördineerd. De zorgverleners komen via de Social Inn niet meer bijeen voor 9 september, wanneer de reacties op de nieuwe wet bij gedeputeerde staten moeten binnen zijn. Daarom heeft de organisatie via huisarts G. Freriks een schriftelijke reac tie gedeponeerd bij het dage lijks bestuur van de deelge meente. Wel heeft men vooraf contact opgenomen met de zorgverle ners in Hoek van Holland, Westland en de regio Water weg-Noord. De reacties wor den verwerkt in de nota 'De. eerstelijnszorg in Hoek van Holland en de regionalisering". Hoekse kritiek op nieuwe wet De hoofdpunten van die nota zijn: Er worden vraagtekens ge plaatst bij het grote verschil tussen de theorie en de prak tijk. Nota's zijn niet verzon den, de inspraakprocedure is te kort. De regionalisatie levert knel punten op. Het zal vrijwel on mogelijk worden in Hoek van Holland te voldoen aan de wettelijke norm voor vroed vrouw, ambulance en wijkver pleging, indien moet worden samengewerkt met Maassluis in plaats van met 's-Graven- zande. De afstand (15 kilome ter) en de kwaliteit van de verbinding over de smalle Maasdijk met regelmatige op stoppingen maken samenwer king onmogelijk. Op die ma nier komt de zorg in Hoek van Holland en in Maassluis in ge vaar. De Social Inn vindt dat alle zorgverleners binnen één re gio dienen te functioneren. Ruygrok echter uit van 3 een redelijk aantal bezoe- 3 kers. SVV zal tegen Eind- 3 hoven in dezelfde basis 3 beginnen als tegen Hee- §f renveen. „Niemand heeft 3 gefaald, dus zie ik reden 3 om het elftal te wijzigen. j§ We willen het publiek spektakel bieden via 3 agressief voetbal. Daar jf heeft SW zeler de spelers 2 voor. Jongens als Mark Wotte, Harrie van Kapel, 1 Jeffrey Oost en Ger van 3 der Heide moeten daar 3 voor zorgen. Niet Jan 3 Könneman, want dan 3 krijgt hij alleen maar 3 gele kaarten en daar 3 schiet niemand iets mee op. We zullen ons in ieder 3 geval leeg knokken." Gezien de resultaten- van 3 de eerste speeldag wordt het volgens Ruygrok een onvoorspelbare conipeti- tie: „FC Twente is vor mij 3 de torenhoge favoriet, 3 maar ze hebben het tegen Heracles ontzettend moei- 3 lijk gehad, Het wordt een 3 gekke competitie en dat is alleen maar interessant 3 voor het publiek." 3 SVV begint tegen Eindho-1| ven in de volgende opstel- 3 ling: Henk Dirven, Ger 3 van der Heide, Eeen War- naar, Henk Salari, Jeffrey 3 Oost, Harry van Kapel, Jan Könneman, Mark 3 Wotte, Richard Dercks, 3 Jan Kroos en Leen Swa- 3 n en burg. 3 nuiiifiifiiuiiiDifKHMiiiiiiirniiiiiifiJtiiiiiiiiiJiiifiiitriiititNiiiiiiiuiiiiiiniiiitrifiHiiifiiifiMiiHp Schiedam Huib Ruy- grok verwacht vanavond de nodige respons van het Schiedamse voetbalpu- bliek, na de aansprekende prestatie van SVV in de uitwedstrijd tegen SC Heerenveen. „Er is niets interessants op de televi- sie, dus verwacht ik dat i er redelijk veel mensen l naar Harga komen." Dat Feyenoord eveneens een l thuiswedstrijd afwerkt is volgens Ruygrok geen be- 5 zwaar: „Als Feyenoord j veel publiek trekt, bete- kent het dat het voetbal E weer leeft. Ik heb van het E bestuur begrepen dat dat E ook positief werkt op SW." Met een kritische onder- toon: „Als je tegen Eind- hoven zo'n 1.000 toeschou- wers zou trekken dan heb je volgens mij geen be- I staansrecht. Dan kun je er beter maar mee stop- I pen." Vooralsnog gaat Huib Maasland Jan van der Gaag, elftalleider bij MVV'27 en trainer van de selectiekeepers, is weer aan de belerende hand. Vier weken geleden werd Van der Gaag op de eerste dag van zijn vakantie in het Zuid-Franse Frejus getroffen door een lichte hartaanval. Hij werd meteen in het zieken huis opgenomen, om na een week per vliegtuig naar Neder land overgebracht te worden. Inmiddels herstelt Jan van der Gaag, destijds keeper van Ex celsior Maassluis en het Nederlands zaterdagelftal, goed. Wei is hem door de artsen veel rust voorgeschreven, zodat er van werken en het uitvoeren van zijn taken bij MVV geen spra ke is. Op advies van de behandelende specialist stopt Van der Gaag definitief met het geven van de keeperstraining. Jn zijn opvolging is nog niet voorzien. Voorlopig neemt tweede trai ner en leider van het tweede elftal Henk Poortvliet deze training waar. Als het herstel van Van der Gaag zich gunstig .blijft ontwikkelen, blijft hij wel aan als eiftalleider. Wanneer dat is hangt af van de nog te houden controle-onderzoeken. Vlaardingen Ruim 600 toeschouwers genoten in Maassluis van Excelsior M-Sparta 2. In de laatste minuut trok Sparta met 1- 2 alsnog aan het langste eind. DVO'32 won met 3-2 van Kogelvangers, terwijl de ontmoetingen Zwalu wen-Unicum en HBSS- GSS in een dubbel blanke stand eindigden: 0-0. TSB maakte korte metten met Schiedam (4-1). Hermes DVS en Excelsior'20 maakten er op Thurlede een ware happening van. De wedstrijd, die kon worden gezien als een re play van de finale van de Waterweg Cup, eindigde in een 2-2» gelijkspel. De karakteristieken van de gisteravond gespeelde oe fenwedstrijden luiden als volgt: Excelsior M-Sparta-2 (Rijn mond-trofee) 1-2 Beide vere nigingen maakten er een ui terst aantrekkelijke wedstrijd van. Excelsior M was danig gehandicapt door het ontbre ken van een aantal basisspe lers, maar Henk Kuipers, Pe ter van Duyl en Ed Blok vin gen het verlies goed op. Sparta kwam op 0-1 voorsprong, maar na een half uur was het Cor van Hoeven die alleen door ging. De buitenspeler kon alleen via een overtreding worden gestopt en dat bete kende een strafschop. Ment de Jong had geen moeite het bui tenkansje te verzilveren. In de tweede helft wogen beide ploegen goed tegen elkaar op. Robert Korengevel... doelpunt... Ment de Jong.., strafschop benut,.. Veel kansen over en weer en het talrijke publiek genoot. In de laatste minuten van de wedstrijd besliste Sparta tegen de verhouding in de wedstrijd alsnog in eigen voordeel: 1-2. DV0 32 Kogelvangers 3-2 Tot aan de rust konden beide ploegen niet scoren. Na de hervatting ging het heel wat beter en dat kwam de wed strijd zeker ten goede. DVO'32 won uiteindelijk met 3-2 door treffers van Wilco Wapenaar (tweemaal) en John Poot. Zwaluwen-Unicum 0-0 Een goede wedstrijd van beide ploegen. De voorwaartsen van Zwaluwen hadden het vizier echter niet op scherp staan. Theo Juistenga, Albert de Pee en Ernest Kegel verprutsten de meest ideale mogelijkhe den. Peter Eijkelenboom voor kwam met enkele goede red dingen dat Unicum kon sco ren. HBSS-GSS 0-0 HBSS kampt met veel blessures. Tegen GSS ontbraken Roel den Hartogh (spierseheuring), Leen Rade maker (dijbeen) en Henk Pla teel (enkel). GSS speelde on bevangen en was zeker de ge lijkwaardige aan HBSS. In de tweede helft had de thuisploeg de wedstrijd echter moeten be slissen, maar Rob van der Meer, Andrê van den Berg en Marcel Vïngerhoets misten goede kansen. TSB-Schiedam 4-1 TSB be leeft veel plezier aan de nieu we aanwinsten Barry Zuid geest (MVV '27) en Hans Lan- gelaan (Fortuna Vlaardingen). TSB speelde tegen Schiedam een zeer goede wedstrijd en drukte het verschil uit in vier doelpunten die op naam kwa men van Barry Zuidgeest (tweemaal), Jos Odijk en Wim Stoeveiaar. Voor Schiedam scoorde Rime de Opper tegen. Excelsior'20-Herm es DVS (Rijnmond-trofee) 2-2 Een open en aanvallende wedstrijd op Thurlede, waar de ploegen niet voor elkaar onder wilden doen. Rob van der Tuyn open de voor Hermes DVS de score, maar het was Edwin van Hoe ven die nog voor de rust gelijk maakte Mathieu Scheffers bracht de thuisploeg vervol gens op voorsprong, maar na een fout van Martin de Vette kwam Hermes DVS via Leo van Hagen alsnog langszij. De noodzakelijk geworden straf schoppen werden beter benut door Excelsior'20 Ruud Bak ker, Cock van der Tuyn en Fred Meerhof faalden voor Hermes DVS van elf meter, terwijl voor Excelsior Ton de Leede en Hans Smolders on fortuinlijk waren. Ursus-SVDP 1*2 Op een zeer slecht bespeelbaare terrein, de gemeente heeft er de afdgelo- pen zomer niets aan gedaan, maakten Ursus en SVDP er weinig of mets van Bert Ra demaker opende voor Ursus nog wel de score, maar SVDP had het laatste woord: 1-2. Satelliet-S FC 1-1 Satelliet had zeker met groot verschil ge wonnen als Henk Oonk in het doel van SFC met een gewel dige partij had staan keepen. Eduard Kippuw scoorde voor Satelliet, maar in de laatsre minuut doelpuntte Hans Hek man uit een strafschop de ge lijkmaker. DHS-Blones (Rijnmond-tro fee) 2-0 DHS was oppermach tig en had het overwicht ih veie meer doelpunten moeten uitdrukken. Bolnes kwam er in het geheel niet aan te pas en via Robert Korengevel en Clarence Eggelmeijer moest het met een 2-0 nederlaag ge noegen nemen. VDL (za)-CCO (H) Er komst steeds meer lijn in het spel van VDL. Tegen CCO was het elf tal van Arie Eis»elstnn de veel betere ploeg, maar Jan Rijps- ma (lat) en Loek Marei misten enkele goede mogelijkheden. Monster-Hoek van Holland 1-1 (gestaakt) Hans Kenters maakte het Hoekse doelpunt in dit duel, dat in de rust werd gestaakt door de Monsterse ar biter J. Hagman. Oorzaak was het feit dat volgens Hagman een speler van Monster (Han Verkade) na opmerkingen te gen de leiding niet wilde wor den gewisseld, nadat dit hem door de arbiter was gevraagd. Ook gooide het publiek met zand naar de scheidsrechter. Monster-trainer Herman van Dmten stelde, dat de gang van zaken in het veld niet was, zo als de arbiter het 2ag, Hagman is overigens ook consul van Monster en die functie staat nu ter discussie. Vlaardingen Burgemeester F. van Lier van Vlaardingen geeft vrijdag 26 augustus om preceis 20.00 uur hel startsein voor een bowhngmarathon die 25 uur in beslag zal nemen. De burgemeester gooit de eerste bal en opent daarmee de 'nacht van Vlaardingen'. In totaal doen tien teams aan de bowlingdag in het Vlaar dingse bowlincentrum L)e Kangoeroe aan de Anna van Saksenweg, het evenement mee. De teams strijden om di verse trofeeën die zaterdag aan het einde van de Mara thon worden uitgereikt. De teams die mee doen zijn: Fly ers, Barneveld, Van der Staar, De Serveersters, All-Stars, Verbrug, Van Luyn, Anoniem, Euro Boot en Husters. Schiedam De Schie damse cricketers Eric Dulfer en Henk Kor net zijn in het Neder lands B-team opgeno men,dat zaterdag de interland afwerkt te gen Belgie. In Vught strijden voor de 28e keer de teams van Ne derland en Belgie om een in 1953 ingestelde beker. Nederland, dat de laat ste keren in een zwak kere opstelling aan trad vanwege het spei- niveau in Belgie, won de beker zestien keer. Belgie kwam elf keer ais overwinnaar uit de strijd. De interland wordt afgewerkt op de velden van MOP. Schiedam Ter voorberei ding op de op 17 september startende tafeltenniscompetitie speelt Noad zondag 28 augus tus een oefenwedstrijd tegen ere-divisionist 't Hooge Huys. In dit Alkmaarse team speelt al een aantal jaren de uit Schiedam afkomstige Nico van Slobbe, terwijl naast hem ook oud-Noad-speler Hans van den Broek zijn opwachting maakt. Hans van den Broek legde voor Noad de basis, voor de promotie naar de eerste divi sie. Aan het eind van het afge lopen seizoen vroeg hij over schrijving aan naar 't Hooge Huys. Het is voor hem een rentree in de eredivisie, waar in hij drie jaar geleden nog voor De Korenbeurs speelde. Behalve Van Slobbe en Van den Broek maakt ook interna tional René Hijne deel uit van het Alkmaarse team, waaruit oud-Korenbeurs-speler Bert van den Ham inmiddels is vér- dwenen. Naast de eerste teams van beide verenigingen, ko men ook de tweede edities te gen elkaar achter de tafel. - De oefenwedstrijd wordt ge speeld in de Schiedamse Beurs en begint zondagmiddag qm 14.00 uur. Noad en De Koren beurs hebben nu ook een geza menlijke toptraining opgezet. Behalve door de spelers van eerste en tweede teams, wordt deze training ook bezocht door Hans van den Broek en Ron van der Aa. Noad en De Korenbeurs teke nen ook voor organisatie van de op 4 september in de Beurs te houden achtkamp. In de A- groep wordt daaraan onder meer deelgenomen door Jan Simons (Noad), Ron van der Aa (Quick'32), de Rotterdamse belofte Roy Good run (FVT) en Hans van den Broek (*t Hooge Huys). De achtkampen begin nen om 12.00 uur. 24 augustus: Voatbsfc 19.30 uur SW-EIndhoven, 19.00 uur HVO-Martinlt, 19.00 uur 's-Graven- zandse SV-Hermes DVS, 19.00 uur Excelsior M-DHL, 19.00 uur DCV- PPSC, 19.00 uur DSS ^Ö-Naaldwljk. 19.00 uur Olympus Schfedam-Clon, 19.00 uur Forluna Vlaardlngen-Veto, GTB-FCN *66. MW '27-WFB. Donderdag 25 augustus: Voatbah 19.00 uur Rozen burg-VDL (za), 19.00 uur Hoekse Boys-Excelsior P, 19.00 uur DRZ-Alexandrla '66.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3