Steen dij kpolder grootste gifwijk van Nederland D'66 en VVD willen spoedvergadering over Schiedamseweg Gemeente begint zelf bus naar 's-Graveland mm Musis Sacrum betreurt vertrek Van Rijsbergen VLAAR0IN6S DAGRlAD SCHIEDAMSGIff COBMNT NIEUWE WATERWEG COURANT mm Scheeres' kans sterk verkleind 9 Wethouder zet ons huiten speP Ons huis op hei Journaal; clan moet het wel erg zijl Goudriaan:Wij vergaderen niet op zondag" Kinderen: 'Hebbie soms gif uit de grond gehaald?' Iemand anders van Schiedam? Industriegebied wordt beter bereikbaar DONDERDAG 25- AUGUSTUS 1983 De kinderen van Hannie Oostervink in de tuin, net naast de plek waar de grondmonsters zijn genomen. Louise Veiieman vertelt over de open wond van haar kind: „ik weet niet of het van het gif komt..." 1 Maassluis Het begint er veel op te lijken dat, daar waar in Maassluis geen zand ligt, de grond met gif is ver ontreinigd. De beruchte zandaffaire ging aan de Steendijkpolder voorbij. Maar nu blijkt, dat de bewoners van de nieuwbouw in de Steendijkpolder- Zuid al jaren op sterk vervuilde bag ger wonen. Ook in dit geval duikt de naam van directeur Kloet van gemeentewerken op. Hij zou, volgens bewoners, in 1976 tij dens een hoorzitting over de toen in aanbouw zijnde Steen dijkpolder stellig hebben be weerd, dat er van gif geen sprake zou zijn in dit gebied. Steendijkpolder-Zuid: de een is zich doodgeschrokken, de ander trekt zich er niets van aan. Vlaardingen Het scheidende D'66-raads- lid Don Rodrignes en zijn VVD-collega Floor Quast hebben in een brief aan wethou der Bas Goudriaan (verkeer) aangedrongen op een spoedvergadering over de Schiedam seweg. De raadscommissie voor verkeer en vervoer moet volgende week al plaatsheb ben, vinden zij. De twee raadsleden willen die vergadering geheel wijden aan de pro blemen rond de asfaltering van de Sehie- OMnseweg en de gelijktijdige aanleg van fietspaden, waardoor parkeerplaatsen ver vallen. De beide raadsleden laten in hun brief aan de wethouder blijken een beetje boos te zijn over de gang van zaken. Het asfalteringsplan is in verband met de vakantieperiode niet tn een commissievergadering behandeld. De leden van de yerkeerscommissie kregen de plannen eind juni onder ogen en kregen toen, omdat de com missie niet zou vergaderen, de gelegenheid om £r rechtstreeks op te reageren, als ze daar be hoefte aan hadden. Omdat in een advies van gemeentewerken gesproken was over een uit gebreide onderhoudsbeurt, waarbij de aanleg van fietspaden meteen kon worden meegeno men, hadden Rodrigues en Quast het niet nodig gevonden om op dat plan te reageren. Nu ech ter inmiddels een bezwaarschrift tegen de plan den is ontvangen van het WD-iid mevrouw Bleeker en omdat de raadsleden onlangs te keningen van de werkzaamheden hebben ge zien, zijn ze tot de conclusie gekomen dat het karwei méér dan een uitgebreide onderhouds beurt omvat. En daar willen 2e eerst over pra ten in de commissie. Best Gisteravond heeft wethouder Bas Goudriaan laten weten, dat een spoedvergadering hem best is, maar niet op de gevraagde datum. Ro- driques en Quast hadden het over dinsdag 28 augustus. Maar dSt is niet op dinsdag. „En wij vergaderen niet op zondag", zegt Goudriaan la coniek. Hij zegde toe, dat hij er in de loop van komende week afspraken over maakt. Goudri aan vermoedt overigens, dat er bij de VVD nog sprake is van oud zeer. De reconstructie van de Schiedamseweg houdt verband met het ver keerscirculatieplan, waar de VVD zeer fel te gen gekant was. Behalve de VVD'er Quast stelt echter ook D'66'er Rodriques: „Het verlies van parkeer plaatsen is. een voor ons zwaarwegende zaak. Wij vragen ons daarom af, waarom een beperk te inspraakprocedure niet is toegepast, evenals waarom ons de tekening niet tegelijk is toege zonden. Naar ons oordeel is hier sprake van, een opeenstapeling van omissies." De raadsle den stellen in hun brief, dat die omissies nog tijdig rechtgezet kunnen worden, als er een spoedvergadering van de commissie wordt uit geschreven. Ook zou de relatie met de Vlaardingse Broekpolder wel degelijk ter sprake zijn geko men, hoewel dat nu ontkend wordt. Rijnmond-voorzitter André van der Louw deed dinsdag avond de ernst van de vervui ling in een huis aan huis ver spreid bulletin uit de doeken. De reacties van de bewoners van de 760 huizen de groot ste gifwijk in Nederland tot nu toe lopen sterk uiteen. „Ach meneer", haalt een bewoner zijn schouders op, „ik snap er niks van. 't Zal dus wel mee vallen." Een ander geeft toe: „Ik ben me doodgeschrokken. Vooral toen ik ons huis op het NOS-journaal zag. Dan moet het wel erg zijn. En we waren zo blij met ons huis." Buiten op straat blijkt het gif onophoudelijk gespreksstof op te leveren. Wat moeten we doen?, vraagt een deel van de bij da tweeduizend getroffen huurders en kopers zich af. Verhuizen, of heeft dat nu geen zin meer? Typerend is dat kinderen spelend met grote plastic auto's naar je opkijken en onschuldig vra gen: „Hebbie gif uit de grond gehaald?" Maar dan is er weer zo'n nuchtere bewoner, prut send aan zijn fiets, die op merkt: „Alles groeit en bloeit goed. De tuin zit vol ongedier te. Het valt dus best mee." Rij nmon d-kin deren Na de twee hoge flats aan de Albert Sehweitzerlaan, die op een vuilstortplaats zijn opge trokken, blijkt nu ook de rest van de Steendijkpolder 'be smet'. De bagger uit een aantal Rotterdamse havens (er ligt evenwel ook afval van de Schiedamse scheepswerf Wil- ton-Fijenoord) die in 1962, 1963 en 1964 daar in drie lagen is gestort, blijken zware meta len als chroom, kwik, cadmi um en arseen te bevatten. „Je schrikt je rot", zegt Louise Velleman uit de Zeemandreef. „Het schijnt hier nog giftiger te zijn dan in Lekkerkerk. Chloor, pesticiden. Je weet niet wat het is, maar het klinkt al zo eng." Ze laat de wittige vlek op de arm van haar kind zien. Een open wond geweest. „Je weet niet of het van dat gif komt. Ik ben echter met haar naar de dok ter geweest en die zei: 'Oh, da's niets btizonders. Daar hebben zoveel kinderen in Rijnmond last van'. Maar eer lijk gezegd, van die troep heb ben we verder nog weinig ge merkt," De familie Oostervink was al min of meer voorbereid op de vervuiling. Twee jaar geleden hadden ze een grondmonster in hun tuin aan de Lorenz- dreef laten nemen, omdat het gen tuin. Ben er nog nooit ziek van geworden." En een ander: „Het is allemaal overdreven. Als ze willen, vinden ze overal in Nederland gif. Ik wacht rustig af." Hoe de reacties ook mogen zijn, de hele Steendijkpolder- Zuid trekt vanavond wel naar ontmoetingscentrum De Ko ningshof. Dan zullen Rijn mond-gecommitteerde Van Rijn-Vellekoop en milieuwet- houder Isaak van der Knaap de vragen van bewoners be antwoorden. Er komt in ieder geval nog een nader onder zoek, waarvoor Maassluis twee ton op tafel moet leggen. door Cock Rijneveen zo stonk. Toen bleek al dat er een hoop olie in de grond zat. „We hebben daarna een laag plastic onder de kruipkelder en de tuin laten leggen", zegt Han Oostervink. „De mensen hier zijn allemaal geschrok ken. Troep uit de Petroleum haven is het ergste wat er is. Ik ben wel blij dat ik het nu weet. Mijn gezondheid vind ik van groter belang. We zouden wel willen verhuizen, maar ik weet niet of we onze woning nu nog kwijt raken." Een Zeemandreefbewoner laat daarop echter weer weten, dat „we ons niet zo druk moeten maken. Al zes jaar woon ik hier en heb niets aan mijn ge zondheid gemerkt. Ik eet aard beien en bosbessen uit m'n ei- Schiedam De kans, dat Reinier Scheeres (39) na negen jaar wethouder schap in Schiedam nu burgemeester van die stad wordt, zou volgens welin gelichte bronnen in Schie dam en Den Haag sterk zijn verkleind. Volgens een PvdA Iid in Schiedam is er al sprake van berusting in de ge meenteraadsfractie, waar men echter overeenkoms tig de voorschriften van de vertrouwenscommissie geen commentaar mag ge ven. Een buitenstaander zou meer kans maken, zoals overigens in het algemeen het geval is wanneer een wethouder solliciteert naar het burgemeester schap in diens eigen woonplaats. Genoemd worden de namen van de Dordtse wethouder Piet Janse, de Rotterdamse wethouder Wim van der Have, Rijnmond-gecom mitteerde Johan de Jong, oud-staatssecretaris Sas- kia Stuiveling en oud-ka merlid Meini Epema. De twee Iaatsten zouden fa voriet zijn bij klein links in de Schiedamse gemeen teraad, omdat zij vrouw zijn. Maassluis De leden van de Maassluise raads commissie voor milieu krijgen vanavond, apart van de betrokken bewo ners, eindelijk de door hen gewenste informatie over de vervuiling van de nieuwbouwwijk Steen dijkpolder-Zuid. Tijdens de commissiever gadering van dinsdag avond namen zij het wet houder Izaak van der Knaap hoogst kwalijk, dat hij vrijwel niets wilde zeggen over de vervuiling. Hij verwees hen iedere keer weer naar de hoorzit ting, die vanavond om acht uur in de Konings hof begint. Van der Knaap zei tegen de com missie dat bij de toestem ming van het college niet had op de vragen in te gaan. Bovendien had hij naar zijn zeggen niet voldoen de kennis van de zaken. „Anders vertel ik straks halve waarheden en zorg alleen maar voor paniek", meende de wethouder. Vrijdagmiddag vergadert om half vijf de commissie financiën, omdat die het college groen licht moet geven voor een krediet van. twee ton. Dat geld is nodig voor een nader on derzoek van de vervul ling. Die gang van zaken is met name Jaap van der Griend (PPR) en Anton Bijtenhoorn (PvdA) In het verkeerde keelgat ge schoten, omdat de vervui- Iingsaffaire niet opnieuw door de commissie milieu wordt besproken. „Dus wij mogen alleen maar aan dc zijlijn toekijken wat het college doet. Wij hebben ook bestuurlijke verantwoordelijkheid en daar onttrekt u ons aan", riep Van der Griend geïr riteerd uit. „Vrijdag be slissen de financiële des kundigen van de fracties. U passeert de milieudes kundigen!". Wethouder Van der Knaaj> hield het boze raadslid voor dat alleen Rijnmond de mogelijk heid heeft informatie te geven. „Ik kan moeilijk hun beleidsbeslissingen verdedigen", stelde hij. Schiedam De Schiedamse bowlingbond Musis Sacrum betreurt het vertrek van Frans van Rijsbergen, directeur van het gelijknamige bowlingcen- irum aan de Lange Haven. De bond heeft eerst nu kennis ge nomen van het besluit van de oprichter van Musis Sacrum om ermee te stoppen. Het is geen geheim, dat Van Rijsbergen na de zwendel van zjjn twee vroegere compag nons tegen zulke problemen opliep, gepaard gaande met een veiling van zijn gebouw, dat hij daarna nooit meer zo draaide als eerst. „Het is net alsof je alles nu voor de twee de keer doet", liet hij de laat ste tijd aan kennissen weten. Hij had daar geen schjk meer De bowlingbond laat in een schriftelijke reactie weien, dat „gezien zijn eerlijkheid en za kelijk inzicht, zrjn algemene kennis en promoting van de bowhngsport, zijn ruime be langstelling voor de jeugd en zijn organiserend en improvi serend vermogen" zijn vertrek uitermate betreurd wordt. Schiedam Het industriegebied 's-Grave- land wordt eindelijk bereikbaar met het openbaar vervoèr. Volgens wethouder Chris Zijdeveld hoeft het nu niet lang meer te du ren, voordat er tijdens de spitsuren een bus vanaf het Stationsplein naar VGraveland gaat rijden. De busdienst zal worden uitgevoerd door een commercieel bedrijf in opdracht van de ge meente. De bus zal alleen rijden tijdens de uren, dat het woon-werkverkeer hel drukst is. De wethouder denkt aan een ritprijs van ƒ1,- a /l,25. Een eventueel exploitatietekort zal door de gemeente worden bijgepast. Voordat de ge meente eraan begint, wil Zijdeveld van de be drijven in het industriegebied wel, dat zij ga ranties geven voor een bepaald aantal ritten. „Als de bedrijven daadwerkelijk meedoen, wil de gemeente de busdienst enorm steunen", al dus Zijdeveld. „De open baar-vervoers verbin ding met het industriegebied is al jaren een heet hangijzer." Voor hoeveel guldens de ge meente wil bijspringen wil de wethouder niet kwijt, wel dat het om een bedrag van vijf cij fers voor de komma gaat. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening, waaronder verkeer en vervoer valt, zal zo snel mogelijk worden ingelicht over de plannen. Zij develd verwacht een positief advies van de commissie, waarna niets de busplannen meer in de weg staat. Aanvakelijk was het de bedoeling dat er een RET-bus zou gaan rijden naar 's-Graveland, dat na al die jaren nog steeds niet met het openbaar vervoer bereikbaar is. Toen daar geen geld voor bleek te zijn door de forse bezuinigingen van het rijk op openbaar vervoer, is Schiedam Het industriegebied *s-G ravel and wordt beter bereikbaar. Gisteren sloeg wethouder Chris Zijdeveld de eerste paal voor een brug over de Schie. de mogelijkheid gaan bestuderen om zelf een buslijn te beginnen. Brug Dc wethouder maakte dc- plannen voor de bus lijn gisteren bekend bij de start van de bouw van een brug over de Schie achter het kantoor complex Klaverstede. Aan dc Schiedamse kant" komt de brug te liggen m het verlengde van de De Brauwweg. die naar de op- en afritten Schiedam-Centrum van rijksweg 20 loopt. Aan de Rotterdamse kant sluit de 45 meter lange brug aan op de Vlaardingweg en de Matlinge- weg, vanwaar automobilisten via het Giessen- plein eveneens op rijksweg 20 kunnen komen. Zijdeveld wees erop. dat het industriegebied door de brug en de bus aanmerkelijk beter be reikbaar zal worden. „Van slecht tot matig be reikbaar wordt het goed tot uitstekend," aldus de wethouder, die tevens het enkele maanden geleden geopende fietspad langs rijksweg 20 van Sehtedam-Noord naar het industriegebied noemde. De provincie draagt ter stimulering van de werkgelegenheid een bedrag van 8,5 ton bij in de bouwkosten van de brug (4,5 miljoen gul den). Zijdeveld: „Zo snijdt het rnes aan twee kanten De bouw levert werkgelegenheid op en door een betere bereikbaarheid hopen wij meer bedrijven naar het industriegebied te trekken." Andere projecten in de regio, die voor een deel gefinancierd zullen worden uit het provinciale fonds voor stimulering van de werkgelegen heid. zijn een opknapbeurt van de Koningin Wil hel mm aha ven en -de reconstructie van de kruising Westlandseweg met de Marathonweg, beide in Vlaardingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1