18 Proces tegen Shell begonnen GRAAG fiEDAAN BP bereidt project zelf voor ffiflüf 'ftïïö j Directie van bad'Zuid' wil vier mensen ontslaan Buurt pakt inbreker Leer gestolen Schillenboer stopt ermee Open dag schooltuinen Brutale roof Warm lopen \oor Jazz festival Stadhuis in de steigers Gifstortingen in Gouderak Verkiezing: Dè kletsmajoor Veiligheid talen Doe-Zelf- School voor werklozen oterrnAv-~ Rotterdams Nieuwsblad donderdag 25 augustus 1983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam De directie van het Sportfondsenbad- Zuid heeft vier perso neelsleden ontslag aange zegd. De ontslagvergun ning zal per 1 september bij het arbeidsbureau wor den aangevraagd. Volgens directeur Bierenbroodspot van de NV Sportfondsen- baden Nederland is een reorganisatie in bad Zuid nodig om de korting van 50.000 gulden op de subsi die van de gemeente Rot terdam op te kunnen van gen. Het PvdA-raadslid Ted Hop- pener heeft vanmiddag in de raadscommissie voor spon en recreatie vragen over het dreigend ontslag gesteld. De gemeenteraad heeft onlangs de bouw van een sauna in bad Zuid goedgekeurd om het zwembad'aantrekkelijker te maken en zo ontslagen te voorkomen. De gemeente is de Sport- fondsenbaden de afgelopen tijd fors tegemoet gekomen. Om te voorkomen, dat er on der het zwembadpersoneel ontslagen zouden moeten vallen, heeft het Sportfond- senbad Noord de exploitatie van de gemeentelijke zwem baden Oostervant en Zeven kamp in handen gekregen. Rotterdam Toen gisteren aan het eind van de middag de bewoner van het pand aan de Zoutziederstraat thuiskwam werd hij verrast door een on bekende, die net zijn huis uit kwam. Er ontstond een wor steling waarna de dader alsnog wist te ontkomen. Hij ont vreemdde 24 girobetaalkaar ten en twee kascheques. Minder voorspoedig verliep het een 22-jarige Rotterdam mer, die uit een woning aan de Jeroen Boschlaan een tasje probeerde te stelen. Hij werd betrapt waarna de bewoonster, samen met enkele buurtbewo ners de achtervolging inzette. De man werd gepakt en aan de politie overgedragen. Rotterdam In de nacht van dinsdag op woensdag hebben onbekenden uit een loods aan de WilHngenstraat tachtig rol len onafgewerkt leer gestolen. De waarde van de buit be draagt 30.000 gulden. Voor het karwei hebben de inbrekers een vrachtwagen moeten ge bruiken. Diezelfde nacht werd de deur van een boetiek aan de Dord- tselaan geforceerd. Qnbeken den gingen er vandoor met kleding ter waarde van JÖ.0Q0 gulden. Rotterdam Het schillen- boerproject van het bureau Al ternatief Werk ligt stil. Na een experiment van een half jaar, wil het bureau bekijken of er een andere opzet mogelijk is. In de praktijk is gebleken dat< het schillenproject nauwelijks kostendekkend is. Begin dit jaar begon de Vlaar- dinger Jan Kervezee als schil- lenophaler in Overschie. Het lag in de bedoeling om in drie andere wijken ook een schil lenproject te starten, maar be langstelling bleef uit. Het bureau Alternatief Werk gaat zich nu intern beraden over een nieuwe opzet. Hierbij denkt men aan een uitbreiding van het arsenaal. Naast de schillen zou de schillenboer ook,lorre en huisraad kunnen ophalen. De projecten Spullen- hulp en het Schillenproject zouden dan kunnen integre ren. Het schillen ophalen is in de wijk Overschie met enthou siasme ontvangen. De wijkbe woners hebben trouw hun em mer buitengezet. Jan Kervezee hoopte echter op den duur Joon vormend te kunnen draai en. Hij heeft nogal pech gehad met zijn ijzeren hond, die op een gegeven moment moest worden ingewisseld voor een bestelwagen. Het Bureau Alternatief Werk denkt erover om het schiUen- proiect wat romantischer te maten en goedkoper door paard en wagen te gebruiken. Inmiddels heeft een aantal mensen belangstelling getoond voor het schillenproject. Of er echter nieuwe scholenprojec ten van start zullen gaan, hangt af van de subsidiegever de gemeente, de begeleidings commissie en het Bureau Al ternatief Werk. Rotterdam De Rotterdam se schoolwerktuinen zijn woensdag 7 september van vier uur 's middags tot acht uur 's avonds te bezichtigen. Belangstellenden kunnen die dag zien hoe 6500 kinderen groenten en bloemen kwe ken. De leerlingen krijgen onderricht in het meten, proeven, ruiken, knippen, schrijven en kleuren van de groenten en bloemen. De schooltuinen hebben een instructiegedeelte met be kende en minder bekende groenten en fruitsoorten, zo als postelein, kersen, kom kommers, sla, kruisbessen en landbouwgewassen. Sommi ge tuinen hebben een krui den hoek. Loodsen bereid tot Rotterdam „Heeft U wat geld voor mij." Op die manier werd een 42-ja- rige vrouw gis teren aange sproken in de Statentunnel. Toen zij ont kennend ant woordde, pakte een nog onbe kende man haar handtas, deed die open en haalde haar portemonnee eruit. Botterdam Een parade dwars door de binnenstad. Iedereen opzij, de Silverleaf Brassband moet voor bij. En zo liepen acht musici giste ren spelend over de Lijnbaan, ge volgd door een stoet muziekliefheb bers die van de lunchpauze gebruik maakten om mee te swingen. Een gezellig voorproefje voor het ko mende Jazzfestival op 8, 9 en 10 september. De Silverleaf Brassband is het enige orkest in het Rijnmondgebied, dat nog de oorspronkelijke New Orle- ansstijl speelt. Deze muziek, die in New Orleans werd gespeeld op fees ten en begrafenissen, is niet zozeer opvallend door virtuoze speel tech nieken maar de nadruk ligt meer op persoonlijke expressie door geluid en ritmiek. actie tegen privatisering Geduldig zette de Franse schilder Franz gisteren het Rotterdamse stadhuis in de steigers. De doofstomme kunstenaar, die op doorreis is door ons land, zag in vlot tempo kans het bouwwerk aan het papier toe te vertrouwen. Tot bewondering van vele voorbij gangers, die doorgaans grif reageerden op zijn in gebrekkig Nederlands geschreven verzoek om wat geld. Rotterdam Bij de rechtbank in Rotterdam is gisteren het proces begonnen, dat de Staat der Nederlanden en de gemeente Gouderak hebben aangespannen tegen Shell. De oliegigant wordt door rijk en gemeente ver antwoordelijk gesteld voor de ernstige bodemvervui ling in de 96 woningen tellende Zellingwijk in Goude- rak. Een woordvoerder van het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne verwacht dat de rechtbank 'minstens een aantal maanden' nodig heeft om tot een uitspraak te ko men. Het is de eerste maal dat de overheid een vervuiler rechtstreeks aansprakelijk stelt voor toegebrachte scha de. Dit volgens het principe 'de vervuiler betaalt'. De procedure wordt gevolgd op grond van de ïnterimwet Bo demsanering, die tot stand kwam na de gifaffaire in Lekkerkerk - west. Shell heeft in een eerder sta dium al toegegeven dat de grote hoeveelheden insectici den (drins) die in Gouderak zijn gevonden afkomstig zijn van Shell Chemie in Pernis. Het chemisch afval is in de vijftiger jaren gedumpt, bij het bouwrijp maken van een buitendijks gelegen gebied. De totale kosten van de sa nering van de woonwijk worden geschat op enkele tientallen miljoenen guldens. De civiele procedure zal voorlopig schriftelijk worden gevoerd. Vanaf vandaag heeft Shell enige weken de tijd om op de dagvaarding te reageren. Daarna kan de f meervoudige strafkamer eventueel overgaan tot het horen van getuigen. Rotterdam Op een landelijke vergadering van het loodsdienstper- soneel, aangesloten bij de vakbond AbvaKabo, is besloten privatise ring van het loodswe zen af te wijzen. De bond zal aan het over leg over de privatise ring blijven deelnemen om een totaalbeeld van de plannen te krijgen. De regionale groepen bereiden tegelijkertijd acties voor om afwijzing van privatisering binnen het overleg te onder steunen, zodra dat nodig is. Loodsdienstpersoneel vanuit heel Nederland was naar Rot terdam gekomen om het standpunt ten opzichte van de door de minister van verkeer en waterstaat voorgestelde pri vatisering te bepalen. De Ab vaKabo wijst alle plannen om overheidstaken om te zetten in particuliere bedrijven resoluut van de hand. „We zijn niet bereid om tot overleg te komen, hoe er moet worden geprivatiseerd bij het loodswezen. Wij willen een to taalplan met argumenten om daar tegenover onze argumen ten te kunnen stellen", aldus voorzitter A.van der Sluis. „Als binnen het overleg de privatisering van het loodswe zen niet wordt afgewezen, gaan we later andere metho den toepassen. De beloodsing is een overheidstaak en dat moet het blijven." Voorbereiding Het bondsbestuur voelde wei nig voor suggesties van een aantal leden om nu al harde acties te beginnen. „Als we nu met acties komen, worden we door de rechter naar de over- legtafel teruggefloten. Daarom kunnen we pas met acties ko men, als het overleg niet ople vert, wat wij ervan verwach ten." Het bestuur riep de leden op nu al actieplannen voor te be reiden, temeer omdat er in no vember toch al landelijke ac ties van de hele vakbond te gen het overheidsbeleid ten opzichte van de ambtenaren komen. De bond nam stelling tegen de loodsen, verenigd in de Vere niging De Nederlandse Loods, die bereid zijn onder voor waarden aan de privatisering mee te werken en zelf een loodsbedrijf op te zetten. De bond verweet de loodsen al leen maar op meer geld uit te ztjm Ook had men scherpe kritiek op het management van directeur-generaal J.J. Valk van Scheepvaart en Ma ritieme Zaken. „Wij achten hem niet in staat dit soort ingrijpende operaties goed te leiden", aldus de voor zitter van AbvaKabo. Rotterdam Zaterdag 8 oktober is bekend wie de grootste kletsmajoor van Rotterdam is. Dan zal tijdens de Femina de fi nale worden gehouden van een heuse wedstrijd, waarin onder anderen Theo Kooraen als jurylid optreedt. Er worden drie voorronden afgewerkt. Op zaterdag 17 septem ber op de Noorderboulevard, op vrijdag 23 september in het Zuidplein winkelcentrum en op zaterdag 1 oktober in Delfsha- ven. Iedere deelnemer krijgt vijf minuten om vol te kletsen over wil lekeurig welk onderwerp. Voor iedere deelnemer ligt een 'dijen kletser' klaar. De eerste prijs bestaat uit een beker en duizend gulden. .'CM it Europoort Met het oog op het grote aantal tijde lijke personeelsleden dat tijdens de grote onder houdsbeurt op het BP- t er rein aan het werk zal gaan, is extra aandacht besteed aan de veilig heidsmaatregelen zoals die bij de raffinaderij ook voor hen gelden. Het toe zichthoudend personeel van de betrokken hoofd en onderaannemers heeft vooraf instructie gekre gen aan de hand van en kele lezingen en een dia serie. In speciale trai ningsruimten hebben alle personeelsleden van de ingeschakelde bedrijven groepsgewijs middels vi deobanden kennis geno men van de geldende veiligheidsvoorschriften. De begeleidende tekst is daarbij opgesteld in ze ven talen te weten Ne derlands, Engels, Duits, Frans, Joegoslavisch, Turks en Marokkaans. Tijdens het werk houden speciaal benoemde veilig heidsinspecteurs, die zijn gerecruteerd uit BP-per- soneei en uit het perso neel van de aannemers, de zaken nauwlettend in de gaten. Om niet de ge hele raffinaderij in pa niek te brengen als er kleine brandjes ontstaan bijvoorbeeld doordat een zeildoek tijdens las- werkzaamheden vlam vat is er een stil bran dalarm ingevoerd. Hel 'normale' brandalarm wordt alleen gegeven bij eventuele grotere bran den. Een deel van de BP-instal- latie, die een grote beurt krijgt Rotterdam De volks universiteit Rotterdam en het Bouwcentrum starten in september een Doe-Zelf-School, waar mensen tegen een zo laag mogelijk bedrag de gelegenheid krijgen met eenvoudig gereed schap goede prestaties te leveren. De Stichting Doe-Zelf- School speelt in op een maatschappelijke be hoefte. Vooral voor werklozen, die beschik ken over veel vrije tijd, kan de Doe-Zelf-School een zinvolle besteding betekenen. De sociale dienst onder steunt het nieuwe initi atief, dat in navolging van de Doe-Zelf-School in Amsterdam, is opge zet. Burgemeester Bram Peper zal de Doe-Zelf- School, die in de kelder komt van het Bouwcen trum, op 27 september openen. Vervolg van voorpagina Rotterdam Vrij uniek is het feit dat BP de gehele voorberei- ding van het project zelf ter hand heeft genomen, en niet heeft uitbesteed aan de hoofdaannemer. Die voorbereidingen zijn al'" meer dan een jaar aan de gang en de staf die daarmee is belast heeft er zo'n dertigduizend manuren ingestoken. Van het opge stelde draaiboek hoopt men ook in de toekomst bij dergelijke on- derhoudsbeurten gebruik te kunnen maken. De zorg voor het tijdelijk personeel vormt een hoofdstuk op zich. Voor die mensen móet gezorgd worden voor kleed- en was- ruimten, sanitaire voorzieningen, eten en drinken etc. Op topda-, gen zullen zo'n elfhonderd „vreemde gezichten" dagelijks het j raffinaderijterrein bevolken. Mét het BP-personeel zullen dan'v zo'n vijftienhonderd personen .bezig zijn met de grote onder houdsbeurt. Tijdens de „stop" van de komende weken zal voor het onder houd aan de twee jaar geleden in gebruik genomen katalytisehe kraakinstallatie gebruik worden gemaakt van adviezen vanuit het BP-kantoor in Londen. Dit omdat de staf in Europoort nog niet voldoende ervaring heeft met het onderhoudswerk op dit jonge complex, waarvan de bouwkosten ongeveer één miljard gulden zullen bedragen. Het stopzetten van de produktie op BP's grootste raffinaderij in Europoort (op jaarbasis wordt hier 20 miljoen ton ruwe olie ver werkt) heeft geen gevolgen voor de aflevering van de produk- ten. De verscheping vanuit het goed gevulde tankpark gaat al die weken gewoon door. Er zijn mensen die onze krant nog niet J lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even N*azn: verandering in. Adi Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I en goed beloond! Want voor die kleinej moeite krijgt u een telefoonklapper. P°stcodb I "oom:. Adres; I d, Wo. Teleloon: Stuur de h ml

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4