'Niet uitgesloten dat er ziekten ontstaan' Parochie schrikt van moskee-plan met kerk Winkeldieven terroriseren de Hoogstraat 'Dit plan is al eens afgeketst' VLAARDIN6S DAGBLAD SGHIEDAMSGHE CODRAHT NIEDWE WATERWEG COURANT Korpsen breken record 25e drumband festival KERKBESTUUR TIPTE GEMEENTE ZELE Maandag praten over twee ton Steendijkpolder Steendijkpolder blijft met veel vragen zitten Plantage bomvol op 10 september 1 Dartelub met nieuw 1 bestuur I Jongens in lift vast Bewoners rond IJsselhoeveterrein: HUTTENDÖRP GAAT |i\\l WVir.Nop Veerboot De Hoorn te koop Politie haalt bende uit lijn 1 Auto's geplunderd VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1933 Vervolg van de voorpagina Maassluis „Uit voorzorg voor welke vergiftigingen moeten we dat contact met de grond vermijden?", wil de huisarts P.E.H. Kromdijk uit Maasssluis gister avond weten. Hij vond tijdens de hoorzitting dat Rijn mondgecommitteerde mevrouw L.van Rijn-Vellekoop de bewoners teveel geruststellende woorden voorhield. „Ja, dat gelul moet nu maar eens afgelopen zijn," schreeuwde een opgewonden bewoner. „Er zitten hier dok ters. Laten die maar zeggen watje er van krijgt; uitslag of kanker?" Na een plotseling door me vrouw van Rijn ingelaste pauze, verklaarde een verte genwoordiger van de inspec tie voor de volksgezondheid dat niet precies bekend is wat de gevolgen zijn. „Wel dat het vervelende stoffen zijn. Daarom hebben we ze kerheidshalve dat advies ge geven", verklaarde hij nadat hij eerst zijn ongelijk had moeten toegeven tegenover huisarts Kromdijk, die een handboek over vergiftigings verschijnselen aanhaalde. Later voegde een medicus van de inspectie milieuhygië ne daar nog aan toe „dat het niet uitgesloten is dat er ziek ten door kunnen ontstaan." Bekend Al enkele jaren voordat de woningbouw in de Steendijk polder begon, was bekend dat de grond was verontreinigd. Van 1973 tot en met 1975 nam het Instituut voor Bo demvruchtbaarheid in Haren monsters, die uitwezen dat er te hoge concentraties zware metalen en organische ver ontreinigingen in de bodem zaten. Geen enkele instantie heeft er echter reden in gezien de woningbouw in de Steendijk polder te schrappen. De Rijn mond-gecommitteerde zei dat dat vermoedelijk niet is ge- door Hans van Reeuwijk beurd, omdat indertijd nie mand precies op de hoogte was van de ernst van de ver ontreiniging van de bagger specie uit de Rotterdamse ha vens. De ruim vijfhonderd bewo ners van de Steendijkpolder- Zuid werden gisteravond niet veel wijzer van de informa tiebijeenkomst die Rijnmond in de Koningshof had belegd. ,,De antwoorden blinken uit in vaagheid" en „blijft dat gezwam nou nog lang door gaan," waren reacties van be woners die werden gevolgd door een massaal applaus. „Wij weten ook maar erg weinig," antwoordde me vrouw van Rijn op tal van vragen. „Maar we moesten de keus maken; of snel infor matie geven en veel ant woorden schuldig blijven of nog een paar maanden wach ten. Begin volgend jaar den ken we de resultaten van een nader onderzoek op tafel te hebben. Dan weten we meer," kregen de bewoners herhaaldelijk te horen. Bodemmonsters Tal van mensen hadden de indruk dat Rijnmond en de gemeente Maassluis gegevens achterhouden. Dat gevoelen werd vooral versterkt door schriftelijke informatie van Rijnmond, waaruit op te ma- 'Laten de dokters nu maar zeggen wat je er van krijgt: uitslag of kanker.' ken valt dat het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid in Haren al jaren op de hoog te was van de aanwezigheid van te hoge concerntraties zware metalen en organische verontreinigingen. Van 1973 tot en met 1975 zijn regelmatig bodemmonsters genomen die daarop wijzen. De resultaten van die onder zoeken doken echter pas weer op, nadat enkele maan den geleden verontruste be woners twijfelden aan de kwaliteit van de opgespoten grond tijdens een informatie bijeenkomst over de bodem verontreiniging in het zuide lijkste hoekje van de Steen dijkpolder, waar vroeger een vuilnisstortplaats is geweest. De onderzoeksrapporten heeft Rijnmond bij Rotter dam opgevraagd. Het onder zoek van het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid 'Con- taminaten in havenslib' is ge dateerd maart 1980. Pas in 1977 is de woningbouw in de Steendijkpolder van start ge gaan. Op de vervuilde grond staan momenteel 760 wonin gen (circa 2000 bewoners). Wroeten Op vragen over eventuele gevolgen voor hun gezond heid kwam niet meer dan het advies om zoveel mogelijk di rect huidcontact met de grond te vermijden en geen groenten uit eigen tuin te eten. „Maar mijn kinderen hebben al jaren in die grond zitten wroeten," riep een vrouw geëmotioneerd uit. Een verzoek om medische onderzoeken werd niet geho noreerd. Piet van Koppen van de be- wonerscommmissie bodem verontreiniging Steendijkpol der wilde weten op welke schaal het onderzoek wordt gehouden, maar ook op die vraag moest mevrouw Van Rijn het antwoord schuldig blijven. Tevens pleitte hij er voor dat de bewoners nauw worden betrokken bij de ver dere gang van zaken en. alle informatie krijgen, zodat ze weten waar ze aan toe zijn. Na afloop constateerde Kop pen:.,De mensen zijn met vragen in plaats van ant woorden naar huis "gegaan. De ongerustheid is alleen maar groter geworden. Dat hadden wij juist willen voor komen." Schiedam Reeds veertien dagen vóór het vijfentwintig ste drumbandfestival in Schie dam is er een record gebroken. Er hebben zich al 56 korpsen ingeschreven voor deelname aan het nationale spektakel, dat op 10 september in de Plantage en de Lange Nieuw- straat gehouden zal worden. „Dat is nog nooit zoveel ge weest", aldus Gerrit van Aal ten, één der organisatoren en medewerker van het eerste uur. Het drumbandfestival in Schiedam staat elk jaar in hoog aanzien. Juist nu, voor de viering van het vijfde lustrum, wil de Schiedamse Gemeen schap er enkele activiteiten omheen organiseren, zoals een optreden van een koperensem ble uit de muziekschool, die vlakbij de Plantage staat. Ook komt er een vlaggengroep van de gymvereniging Alliance en een gezamenlijk concert van de jeugd van de Rijnmond band en de OBK-jeugd. Het wordt een dag lang mar cheren in vele bonte kleuren. ■Er komen niet alleen drum bands, maar ook fanfarekorp sen en harmonieorkesten. Ui teraard ontbreken de majoret tes niet. Schiedam De dart- 1 vereniging Schiedam j= heeft een nieuw be- stuur gekozen. Voorzit- s 5 ter is Aad Offerman geworden, penning- E meester Henk van Ves- E sem van het dart- en 5 E theatercafé The Pub. I wedstrijdcoördinator 5 werd Theo de Jong en Hans Post is nu secre- EE S taris. Het bestuur heeft er bij 5 de Jeden het voorstel E 5 door gekregen om toe S S te treden tot de Nicdo 5 in plaats van de Rotter- §j damse dartbond RDO. SlIlHIlllllllllllllllllllllllllimilllimilllllliirS Vlaardingen De parochie van de Hei lige Geest is zich wild geschrokken van de suggestie, gedaan door de gemeente Vlaardingen, om een Turkse moskee te huisvesten in haar kerkgebouw aan de Van Hogendorplaan. „Wij weten van niets", ze«t kerkmeester H. Walter ver bijsterd. Even ontdaan toont zich H.L. Veugelers, penningmeester van het pa rochiebestuur. „Er is met ons geen enkel contact geweest", zegt hij. De telefoon heeft volgens Veugelers rood gloeiend gestaan, nadat het Rotterdams Nieuwsblad uit een commissievergadering algemene zaken noteerde, dat de moskee uit de Emmastraat kon verhuizen naar de rooms-katholieke parochie. Veugelers wil de schijn vermijden, dat het zijn parochianen om discriminatie gaat. Maar hij stelt nadruk kelijk, dat een moskee en een katholieke kerkgemeente niet naast elkaar kunnen be staan. Pastoor C.E.J. Giesbers Sj. onderbrak na het nieuws zijn vakantie om schriftelijk van zijn ontstemming blijk te geven. Ook hij stelt, dat er geen enkel contact is geweest, noch met de gemeente, noch met de Turkse gemeen schap. Veugelers heeft geprobeerd te achter halen hoe de commissie algemene zaken er aan kwam, maar hij werd nog weinig wijzer. Ambtenaar A. Hoozemans, belast met het werk voor minderheden, zegt dat hij van wethouder Wijnstok hoorde, dat de parochie kerk te koop was. Hij heeft toen de Turkse vertegenwoordiger Baygür ingelicht, maar het schijnt dat deze verder geen contact met de parochie van de Heilige Geest opnam. Ook Hoozemans heeft er tenminste niets meer van gehoord. De ambtenaar zegt niet te weten, hoe Wijnstok wist dat de kerk voor een ander doel kon worden bestemd. Die indruk blijkt door het kerkbestuur zelf te zijn gewekt, een jaar geleden, in een ge sprek met wethouder Bas Goudriaan. De pa rochie wilde de kerk toen te koop zetten. Daar is inmiddels echter geen sprake meer van. Veugelers: „Misschien willen wij het ge bouw nog eens verhuren, maar voorlopig niet." Veugelers heeft intussen het hoofd van de afdeling stadsontwikkeling van de gemeente, M. Ouwens, te verstaan gegeven dat de kerk op dit moment niet meer te koop of te huur is. Dat was de gemeente niet eerder meege deeld. Men ging er op het stadhuis van uit, dat de parochie van de Heilige Geest nog al tijd van hei kerkgebouw af wilde. Vlaardingen Twee jongens zijn gisteren vast komen te zitten in de lift van een flat aan de Vlaardingse Coonhertstraat. Ze speelden er met hun bal die op onverklaarbare wijze tussen de liftkooi en de schacht verdween. Daardoor trad de automatische rem in werking. De brandweer moest er aan ie pas komen om de twee knapen uit de lift, die tussen twee verdiepingen tot stil stand kwam, te bevrijden. Maassluis De commissievergadering financiën In Maassluis gaat niet door. Er blijken niet voldoende politici te kunnen komen, waardoor het quorum niet kan worden gehaald. De vergadering zou eigenlijk gisteravond al worden gehouden, maar wethouder Van der Knaap moest toen de bewoners van de Steendijkpolder-Zuld de fei ten over het gif in hun wijk uit de doeken doen. De commissie zou praten over de twee ton, die nodig zijn voor het schoonmaken van de grond. De nieuwe datum is maandag 29 augustus. Vlaardingen „Het belangrijkste is de veel te drukke ver keerssituatie die dan op de Populierendreef ontstaat. Het gaat echt niet om ons uitzicht", zegt Holy-Noord bewoner Brussaard over de bebouwing van het IJsselhoeveterrein. „Ze willen hun groen niet kwijt. Nou, dat is blijkbaar een bepaald stokpaardje van de gemeente Vlaardingen." De dreven buurt blijtt reageren op het „prestige-object van Goudriaan", zoals zij mogelijke nieuwbouw op het land van de voormalige IJsselhoeve noe men. „We zijn niet tegen wo ningen", legt Brussaard nog eens uit. „Maar wel tegen de hoeveelheid. Het wordt nu een fort van driehoog. En dat is in strijd met de aangrenzende be bouwing." Het Maas- sluise hutten- dorp van de Speelinstuif is gisteren in vlammen op gegaan. De met zorg ge bouwde hut ten werden door de deel- nemertjes ge sloopt. Onder leiding van de brandweer ging onder flinke belang stelling 'de fik er in1. Vanmiddag werd de vijf tiende speel instuif afgeslo ten met een optreden van Edwin Rutten en Jennifer Willems. Zij werden als Ome Willem m Teunlje door de kinde ren enthou siast onthaald. Maassluis De veerpont De Hoorn, één van de drie boten van het veer Maassluis-Rozen burg, staat te koop. Althans, dat willen gedeputeerde staten van Zuid-Holland. De commis sie verkeer van de provincie denkt er eveneens over om de pont aan de hoogst biedende van de hand te doen. Alleen de PvdA en klein links toon den zich gisteren tegen. De verkoop van De Hoorn maakt onderdeel uit van de aanpak van GS om de tekor ten op de veerdienst uit de we reld te helpen. Begin dit jaar werd besloten om uit zuinig- heidsoverwegingen de over tocht voortaan met één boot uit te voeren en niet ianger met twee. Toen bleek dat het verkeersaanbod gelijk bleef, is GS overgegaan tot fase twee van het herstelplan: de ver koop van De Hoora. Schiedam Een bende van vijf winkel dieven heeft gisteren tijdens de koop avond de Hoogstraat onveilig gemaakt. Drie jongens en twee meisjes, allen uit Rotterdam, opereerden in twee groepjes. Om kwart voor negen ontstond er een dreigende situatie, toen enkele winke liers en publiek zich rond de 31-jarige bendeleider groepeerden. De Rotterdam mer trok zijn mes, maaide om zich heen en wist met zijn 23-jarige maat een steegje in te vluchten. Intussen waren de drie 'anderen onont dekt gebleven. Zij stroopten de textielza ken af en hun tassen werden steeds vol ler. Uit bijna elke boutique namen zij kleding mee. Maar na het incident met het mes waren de winkeliers argwanend en oplettend geworden en het drietal liep alsnog in de gaten. De drie, een man van 31 jaar en twee vrouwen van 21 en 26 jaar, begaven zich nietsvermoedend naar de Koemarkt, waar zij bij het eind punt van de tram in lijn 1 stapten. Hier arriveerde even later de politie, zes man sterk, gewaarschuwd door de Hoog straat-winkeliers. Het drietal werd uit de tram gehaald en meegenomen naar het bureau. Daar zitten zij nog vast. Het tweetal, dat elders op de Hoogstraat gevlucht was, werd eveneens achter haald. Na een intensieve zoekactie in de binnenstad kon het duo, dat over de Sin gel holde op weg naar het Stationsplein, worden gesnapt- Zij bleken gewapend te zijn met twee messen, een ijzeren ket ting en een schroevendraaier. Wethouder Bas Goudriaan wil op het IJsselhoeveterrein nu 44 huurhuizen uit de grond- stampen, Helemaal geen nieuw voorstel; het zijn alleen maar meer woningen gewor den, roepen de bewoners. Brussaaard, die al sinds 1975 in de weer is: „Wat wij destijds bij de Raad van State hebben begrepen, is, dat het plan hele maal opnieuw moest worden ingediend. Met inspraakproce dures en zo. Maar dat Is hele maal niet het geval geweest. Dit plan van Goudriaan is in feite hetzelfde dat al eerder bij de Raad van State is afge ketst." „Rueksiehtlos doet de gemeen te wat ze zelf wil", merkt de Dre venbewoner geïrriteerd op. „Het verkeer, dat met de nieuwbouw gepaard gaat, zo'n dergelijke drukte 20U niet ver antwoord zijn. Het is nu al uit kijken dat je niet kapot wordt gereden bij wijze van spre ken dan. hè*. En in de plannen is ook geen sprake van een goede parkeergelegenheid. We zullen zeker opnieuw naar de Raad van State stappen, wan neer Goudriaan doorzet." Vlaardingen - In de laatste dagen zijn drie personenauto's geplunderd. De eerste slag werd op de Louise Coligny- laan geslagen, waar de buit uit een spiegelreflex-camera, een 200 mm zoomlens en een zon nebril bestond. Uit een auto, die geparkeerd stond op de Binnensingel werd een tennisracket van driehon derd gulden ontvreemd. En op de Willem Beukelszoonstraat raakte de- eigenaar zijn deel I en II kwijt, die in een bruine portefeuille zaten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1