WATERWEB 15 Open dag in De Pijpelaar Vier Schiedamse molens malen weer meel op wind wssaiËÊm 'Snobistisch, pikant en extravagant' Parimaribop van Fra Fra Sound -v* v*.k mrnmmêMmmgéSmêsiMmSÊmM Fietsen voor Derde Wereld Pijp slaat werknemer onderuit Vrouw (77) overvallen bij station 1». 1 't Koetshuys zet bomen op Islam, een levenswijze Kunstkiasseu beginnen weer Vlaardingse bands op Dordtse podia Pee Dee geeft vanavond Ibiza-party Facetten van schilderkunst Mannenkoor is weer bij stem Wandkleden en sieraden in Schieland Belgisch wandelconcert Laatste beiaardconcert Rotterdams Nieuwsblad vrijdag RW 26 augustus 1983 Vlaardingen Buurthuis De Pijpelaar (Willem Pijper straat 10) in de Vettenoordsepolder houdt zaterdag een open dag. Aan het begin van het nieuwe seizoen wil de wijkvereniging VOP de buurtbewoners, die niet weten wat er allemaal omgaat in het buurthuis, de kans ge ven zich daarvan op de hoogte te stellen. Heel de dag zijn er activitei ten voor jong en oud en zal er informatie worden gege ven over alles wat de wijk vereniging te bieden heeft. Behalve aan een ontmoe tingsruimte, waar de bewo ners dagelijks, behalve in de weekeinden, van 's morgens negen tot middernacht te recht kunnen voor een praatje, een kaartje kunnen leggen of een spelletje biljart biedt de Pijpelaar onderdak aan .tal van activiteiten. Voor de allerkleinsten van twee ëneenhalf tot vier jaar is er eën peuterspeelzaal. Voor de kinderen zijn er wekelijks clubs en ieder jaar een va kantiekamp en speelweken. En voor tieners is er disco, tafeltennissen en regelmatige activiteiten in de weekein den. Volwassenen kunnen wekelijks terecht op een kof fieochtend en een handenar- beidmiddag. Maassluis In Maassluis wordt zaterdag weer een fietstocht gehouden, waar van de baten ten goede ko men aan een project in de Derde Wereld. Er wordt een route uitgezet rah circa dertig kilometer door de omgeving van Maas sluis. De organisatoren heb ben gekozen voor paden en wegen met veel beschutting van boerderijen en bomen, zodat de deelnemers van eventuele wind weinig last zullen ondervinden. De tocht wordt gesponsord door het FN V-gebouw De Kern aan de P.C. Hooftlaan, waar de deelnemers tussen half tien en half drie kunnen starten. Na afloop ontvangen ze een leuke herinnering. Schiedam Bij een arbeids ongeval op het terrein van Bröwn Root aan de Nieu we Waterwegstraat is een 26- jarige werknemer uit Rotter dam er met enkele kneuzin gen nog aardig vanaf geko men. Hij kreeg een pijp van zes ton tegen zijn benen aan- geslingerd en aanvankelijk leek de klap veel ernstiger te zijn aangekomen. In het Schielandziekenhuis moest de Rotterdammer worden behandeld. Hij was bezig bij het Schie- damse bedrijf om de zware pijpen, die met een kraan van de wal op een werkboot werden geladen, "af te pik ken', zoals dat heet. Waar schijnlijk is een draad hierbij ontijdig afgebroken. De ar beidsinspectie stelt een on derzoek in. Schiedam De politie zoekt getuigen van een overval, die gisteravond om tien over negen plaatsvond bij het sta tion Schiedam/Rotterdam- West. Hier werd een 77-jari- ge vrouw uit Schiedam over vallen door een ongeveer 20- jarige donkere man met een vechtpet op. Hij overrompel de de oude dame van achte ren en rukte haar handtas kapot. De vrouw bleef hevig geschrokken achter en klaagde later over een pijn- kjke pols. In de tas bevond zich onder meer een porte monnee. Getuigen kunnen contact op nemen met de recherche, te lefoon 260760. Verder wordt een buurt krant uitgegeven en worden er in het buurthuis cursussen van de open school gehou den. Een van de belangrijk ste activiteiten van de buurt vereniging is het buurtwerk, waarmee de bewoners vooral proberen te bereiken dat er betaalbare en goede renova tie- en nieuwbouwwoningen in de wijk tot stand komen. Behalve op huisvestingge- bied is het buurtwerk onder meer actief op het gebied van gezondheidsvoorzienin gen, speelvoorzieningen en de woonlasten. Ook is on langs een werklozenproject opgezet, dat via een klussen- project beoogt werkzaamhe den te verrichten bij bewo ners in Vlaardingen met een laag inkomen. Daarbij moet worden gedacht aan timmer werk, behangen, schilderen. De deelnemers, werkloze wijkbewoners, werken in deeltijdverband, ongeveer twintig uur per week, en met behoud van sociale uitkering. Tevens worden in De Pijpe laar onder meer Nederlandse lessen voor buitenlandse vrouwen gegeven, is er een eethuisje, waarin twee maal per week door vrijwilligers een maaitijd wordt klaar ge maakt, een fotoclub en sport clubs. Het nieuwe bovenwtei voor De Walvisch wordt gemaakt. i féÊS A Wmm De Walvisch 'leeft' weer van de wind... Schiedam Het is sinds de jaren twin tig niet meer voorgekomen, dat alle Schiedamse molens op windkracht hun meel maalden. Van de vier graanmo lens, die na een drastische sloop van vele andere overbleven, waren er twee nauwelijks meer in staat om nog be hoorlijk te functioneren. Dat is nu veranderd. Door de activiteiten van de stichting Schiedamse Molens zijn oak De Walvisch en De Drie Koornbloemen weer in staat van de wind gebruik te maken en met name molenaar Kluit (van De Wal visch) kan nu alle aanvragen voor meel ho noreren, aldus Frans Geerdes, secretaris van de stichting. De Vrijheid en De Noord draaien nog als vanouds. Ondanks de restauratie van de eer ste halverwege de jaren zeventig zal toch in de loop van 1984 nog extra onderhoud aan het metselwerk moeten plaatsvinden. Daar na zal De Vrijheid weer waterdicht zijn, en dat is van belang in een molen waar meel wordt gemalen en opgeslagen. De Noordmolen viert op 3 september het tienjarig bestaan. In het kader van de mo lenpromotie komt de stichting binnenkort met een serie prentbriefkaarten en een lin nen draagtasje met het embleem van de mo lens. De Walvisch is voorzien van zijn bovenwiel, wat op de dag van het jubileum in De. Noord in bescheiden kring gevierd zal worden. De molen kan dan dagelijks gaan maden. In De Drie Koornbloemen worden momenteel de vloeren van de lui- en steenzolder ver nieuwd. Een koppel stenen wordt vervol gens weer 'maalvaardig' gemaakt. Ook hier moet het metselwerk nog worden nagezien en medio september kan een waterdichte staat van de molen bereikt worden. De bonsai is een boompje, waarmee je in de kunst weer veel kanten uit kunt. De Japanse dwergboom leent 2ich om zijn nerf structuren aardig voor potten en schalen. Daar heeft Bert Les handig ge bruik van gemaakt. Zijn plantaardige vormen 2ijn, sinds gisteren, tot 19 sep tember te zien in galerie 't Koetshuys aan de Lange Haven 78 in Schiedam. Behalve het werk van Les is er ook het etsen van Harriet Brigdale-Laup- man, dat de aandacht trekt. Les Es voor Schie damse kunstkenners reeds bekend door eerdere ten toonstellingen in galerie Schieland, ook georgani seerd door An van den Brand, maar Brigdale- Laupman is een onbeken de op het front. Zij werd in 1948 geboren in Kam pen, maar verhuisde zes tien jaar geleden naar Londen. Zij maakt figura tieve etsen en in de verre verte doet het qua stijl denken aan het werk, dat John Hesselberth in Schie dam begin jaren zeventig maakte. In het informatiecentrum van het Maassiuise stadhuis is tot en met donderdag 8 september de tentoonstelling 'Islam, een levenswijze' te bezichtigen. De expositie, bestaat uit fotopanelen, waarop diverse aspec ten van het Islamitische geloofsleven worden belicht. On derwerpen zijn onder meer de familie, de moskee, de voor schriften, het huwelijk en het onderwijs. De tentoonstelling is samengesteld door het Museum voor Land- en Volkenkunde in Rotterdam in samenwerking met de Stichting Nederlands Centrum Buitenlanders te Utrecht. De expositie is te bezoeken gedurende de gebruikelijke ope ningstijden van het stadhuis. Met als inspiratiebron meestal de tentoonstel lingen in het stedelijk museum van Schiedam, gaan hier op dinsdag 20 september de kunstklas sen weer van start. Deze draaien al meer dan tien Drie Vlaardingse popgroe pen treden in september op in Dordrecht. Het gaat om Amy Teeze, Pant Pant en Long John's. Het Pop collectief Dordrecht (PCD) heeft september uitgeroe pen tot popmaand en orga niseert naar schatting ze ventig concerten in scho len, buurthuizen en cafés. Hierdoor moet de aan dacht worden gevestigd op het tekort aan goede oe fenruimten, te weinig mo gelijkheden om op te tre den en het verouderde vergunningenstelsel in Dordrecht, Anti Teeze treedt op vrijdag 16 sep tember op in muziekcafé De Bombardon. Een week later is het de beurt aan Pant Pant. Long John's geeft zondag 18 september een open luchtconcert op het EFM- terrein. Dat optreden be gint om half twee. Anty Teeze tenslotte treedt zon dag 25 september voor het voetlicht op het EFM-ter rein. De jetset van het Waterweggebied kan zich van avond tonen in de Vlaardingse discoclub Pee Dee. „Hoe gekker je er uit ziet hoe mooier", roept eige naar Peter Dangerman enthousiast uit. Hij wil de vrijdagavonden meer leven inblazen en is daarom vanaf vandaag gestart met het opzetten van speciale attracties. Vanavond gaat het om een Ibiza-party. „Het moet", legt Dangerman nader uit, „zoiets worden als in de discotheek Que op Ibiza. Daar komt de jetset, die eens uit de bol wil gaan." Dat wil hij ook in Pee Dee voor elkaar zien te krijgen. „Er moeten hele typische figuren komen. Extrava gant. Pikant, Een tikkqjtje Afsluiting zomerprogramma VKS: Ter afsluiting van het eerste zomerprogramma van de Vlaardingse Kunststichting (VKS) en het- Popoverleg Vlaardingen (POV) treedt de Surinaamse Kasekoband Fra Fra Sound op. De band is twee maal te zien: zater dagmiddag om ongeveer twee uur in het oeverbos de Lïckebaert en 's avonds bij café Westpoint aan de West- havenkade. Fra Fra Sound maakt mu ziek, die een mengeling is van de originele Kasekomu- ziek en moderne popmuziek. De groep zelf noemt de mu ziek 'Parimaribop'. Men treedt regelmatig op voor ra dio en televisie en was eer der dit jaar in de Harmonie te gast bij de VKS. Na zaterdag breekt voor de VKS een moeilijke tijd aan, omdat zij nu niet meer over een podium beschikt, waar programma's gepresenteerd kunnen-worden. De samen werking met de Harmonie werkt niet tot volle tevre denheid en tot een uitspraak is de gemeente nog niet ge komen. Het is nu vrijwel ze ker, dat volgend jaar tijdens de zomermaanden weer een aantal voorstellingen wordt gegeven. snobistische mensen die graag gezien willen wor den. In de picture willen lopen. Het sfeertje van Que, dat willen wij van avond ook een klein beetje realiseren." Peter Dangerman ver wacht naast het gewone publiek 20'n honderd tot honderdvijftig vreemd uit gedoste disco-freaks op zijn Ibiza-party. Ook de disco theek is er op aangepast. „We gaan een beetje een erotische sfeer creëren. Veel groen. Het personeel is extravagant gekleed. Maar verder moet het toch van de mensen zelf ko men." Hij heeft wel, vol gens hem, een viertal su perdisco-artiesten (Gaby Lang, Aqaurius, Kelly Page en Sweetness) gear rangeerd om het evene ment meer luister bij te zetten. „Gaan Vlaardingers en Rotterdammers spontaan uit hun bol?", vraagt hij zich hardop af. Dangerman weet het niet. „We gaan het proberen. Iedereen is terug van zijn Spanje-va kantie. Dat sfeertje van lekker dollen gaan we vanavond terughalen. Waarom zou dat wel in Spanje kunnen en niet in Nederland. Die vrijdagavond-party's zullen wekelijks terugko men, zegt Dangerman. „Volgende week hebben we een Romeinse avond. Iets met gladiatoren en zo." Lachend: „Nee, we maken er .geen Romeins lusthof van." En over veertien da gen heeft Pee Dee de Haz- zel Razzel, de in disco's steeds populairder worden de stripkwis binnenge haald. Dangerman: „Die stripkwis wordt een avondvullend programma, dat elke maand terug zal komen." jaar in het gebouw aan de Hoogstraat. Van alle docenten, die zelf kuns tenaar zijn, is Joop van Meel degene die al vanaf het begin meedoet. Kinderen, volwassenen en zestigplussers kunnen zich bezighouden met beeldende middelen, zo als tekenen, schilderen en etsen. Er zijn groeps- thema's en elke docent bereidt zijn eigen pro gramma voor. Het rooster is ais volgt: de volwassenen kunnen wekelijks terecht bij Ella van Zanten op dinsdag ochtend, Joop van Meel op donderdagochtend of Marjo van Soest op don derdagavond; kinderen kunnen naar de kunst klas op woensdagmiddag of zaterdagochtend bij Roel Rienstra of, even eens zaterdagochtend maar dan niet in het mu seum maar in de Blauwe Brug, bij Bart Isings. Men kan zich inschrijven bij het museum (telefoon 269066). In het Stedelijk Museum in Schiedam is nog tot maandag 19 september de tentoonstelling 'Facetten van de schilderkunst' te zien. Er is werk geëxpo seerd van Age Klink, Jan van der Pol en Anna Ramsair. Tevens is een kleine tentoonstelling ge maakt over het onderwerp 'Hoe wordt een schilderij gemaakt'. In dezelfde periode zijn in Galerie Kunst+. aan de Jo- han Willem Frisolaan schilderijen, gouaches en tekeningen van Klink le zien. Het Stedelijk Museum is dagelijks geopend van tien tot twaaf en van half een tot vijf uur en 's zondags alleen 's middags. Kunst* is op zaterdag en zondag van twee tot 2es uur geo pend en op de andere da gen na afspraak. Het koninklijk Schiedams mannenkoor Orpheus is na de va kantieperiode weer gestart met de repetities, want op zater dag 24 september moet het koor het 35-jarig jubileum van de stichting Schiedamse Gemeenschap weer opluisteren. Op 5 november wordt in samenwerking met de muziekvere niging Sint Radboud een najaarsconcert gegeven. In decem ber worden drie kerstconcerten verzorgd in onder meer de dorpskerk van Kethel en de oud-katholieke kerk op de Dam. In de loop van het volgend jaar gaat Orpheus een tegenbe zoek brengen aan het Hongaarse vrouwenkoor dat in juli ook deelnam aan. het korenfestival in De Ark. Orpheus ver tegenwoordigt dan Nederland op de culturele manifestatie in Boedapest. Orpheus repeteert dinsdagavonden vanaf acht uur in zaal Tivoli aan de Nieuwe Haven. In de galerie van hei Schielandziekenhuis in Schiedam worden tot 6 september wandkleden en sic-radc-n tentoongesteld. De wandkleden zijn van Marianne Staalman-van de Pol en de sieraden van de 'samen exposerende sieraadontwerpers'. De materialen die de kunste naars 'gebruiken voor de sieraden zijn onder meer zilver, been, brons, chroom, hout, perspex en edelstenen. De samen ex poserende sieraadontwer pers bestaan uit Ririi Dado, Marik Hartman, Nic Ha- verschmidt, Hans Horn- man, Nicolette Kool, Er- win Schulthus, Gerard Si mons, Math Volkers, An neke de Vries en Ben Wis man. „Elk sieraad is voor mij als het openen van een deur, achter welke een nieuwe onbekende ruimte zichtbaar wordt," is een uitspraak van een van de exposanten. Kristiaan van Ingelem, or ganist van de Sint Maar tenskerk in Belgische Aalst geeft morgen, zater dag 27 september, een con cert in de Grote Kerk in Vlaardingen. Tijdens een twee uur durend concert .speelt hij werken van Francois Couperin, Bach, Pieter Cornet, Jan-Baptist Loeillet, Charles-Joseph van Helmont en Mathias van den Gheyn. Het concert begint 's mid- lags om drk- uur. De Maassiuise stadsbeiaar- dier Gerard de Waard t geeft vanavond, vrijdag 26 augustus, het laatste bei- aardconcert in de serie 'Torenmuziek'. Op de bei aard van de Grote Kerkto ren speelt hij werken van onder anderen Van der Gheyn, Bach, Beethoven, Giuliani .en Saint Saëns. Het concert begint om half acht en duurt ongeveer een uur. Na afloop kunnen de belangstellenden deel nemen aan een korte rondleiding door de toren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3