ROTTERDAM GRAAGGEDAAN. f£=ssaS-- Onze Woongemeenschap kaart woonlasten aan DoeZeivers kunnen aan de slag B en W wijzen afstoten gfemeentetaken niet af 'BON -1 Dirk Nas: Ook strijden tegen koppel bazen Brandbrief aan Tweede Kamer "De Hoek wordt niet vergeten' 'Ouderen beleid van overheid holt achter feiten aan' Rotterdam krijgt totempaal Man onder stroom Vaten gestolen «7is\v>y- Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 26 augustus 1983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam Vanmorgen vroeg is in een pand aan de Haringpakkerstraat brand gesticht. De eerste-, tweede en de zolderverdieping brandden uit. De brand werd ontdekt door een voorbijgan ger, die een onbekende man hard zag weglopen. Enkele seconden later volgde een explosie en een uitslaande brand. s De bewoners, een man (27), vrouw (21) en dochter (an derhalf) wisten zich ternau wernood in veiligheid te stel len door uit het raam van de tweede verdieping te sprin gen. De man en vrouw zijn met rugklachten naar het Dijkzïgtziekenhuis gebracht, de dochter bleef ongedeerd. De uitslaande brand ver woestte drie verdiepingen. Rotterdam In een brandbrief aan de Tweede Kamer heeft woningbouwvereniging Onze Woongemeenschap, beheerder van achtduizend woningen in Rotterdam, uitvoerig de problema tiek rond de stijgende woonlasten aangekaart. In de brief pleit de vereniging vooral voor het ontzien van bejaarden en uitkeringsgerechtig den. Op een schrijven, dat Onze Woongemeenschap onlangs liet rondgaan bij haar huurders, kreeg zij tweehonderd reacties binnen. De inhoud daarvan wordt aangehaald in de brief aan het parlement. Zo wijzen de bewoners erop, dat zij hebben becijferd 45 procent van hun inkomen aan woonlasten te verbruiken. Verder blijken velen te vrezen in de nabije toekomst, hun ver plichtingen niet meer te kunnen voldoen. In twee gevallen volgden op de brief aan de huurders een handtekeningenactie, voorname lijk gericht op het huidige regeringsbeleid. De bewoners zijn, zo stellen ze, fel gekant tegen bezuinigingen op de huursubsidie. Volgens Onze Woongemeenschap ervaart ze dagelijks de gevolgen van de problematiek, on der meer in de vorm van huurinhoudingsacties en protesten tegen verhoging van allerlei ge meentelijke tarieven. Wethouder Vermeulen hij eerste paal: Hoek van Holland ,,De deelgemeente Hoek van Hol land wordt bepaald niet verge ten binnen het Rotterdamse beleid en zeker niet bij de wo ningbouw. Maar wanneer wij plannen hebben voor 7000 wo ningen en we krijgen er 2750 toegewezen dan moeten er prioriteiten worden gesteld. Het is niet leuk om armoe te moeten verdelen. We hebben als wethouders maar een be perkte invloed op het toewij zingsbeleid van de woning bouw." Kanttekening van wethouder Pim Vermeulen van volks huisvesting gistermiddag na het slaan van de eerste paal voor 49 premiehuurwoningen en zeven premie koopwonin gen aan de Columbusstraat. De wethouder stelde dat bouwactiviteiten ook wérk be tekent en 'dat is op dit mo ment bijna net zo belangrijk als het verrijzen van de wo ningen zelf'. De huizen aan de Columbus straat worden gebouwd in maximaal drie lagenl Het zijn twee-, drie- en vierkamerwo ningen speciaal bedoeld voor jonge gezinnen, samenwonen den en alleenstaanden. De ge middelde huur zal onder de vierhonderd gulden per maand blijven. Womngbouwvoorzitter Ad van Nes van de vereniging 'Rotterdam aan-Zee* was voor al blij dat er nu ook weer klei nere woningen worden ge bouwd. Hoek van Holland heeft al een fors contingent grote woningen, maar er was een schreeuwende behoefte aan kleine huizen voor jonge Rotterdam Het ouderen beleid van de regering holt achter de feiten aan en is te veel gericht op financië le aspecten. De forse kor tingen op de budgetten voor bejaardentehuizen en de renovatiestop voor ver ouderde huizen, die in Rot terdam de helft van het be stand uitmaken, maken op name in een bejaardenhuis erg onaantrekkelijk. De nieuwe eisen van rijks ou derenbeleid kan de ge meente onmogelijk met het huidige personeelsbe stand uitvoeren. Dit schrijven burgemeester en wethouders van Rotter dam aan de vaste Kamer commissie voor welzijn en cultuur. De wens van het rijk om meer bejaardenwo ningen te bouwen is in fla grante strijd met het door het ministerie van volks huisvesting gevoerde be zuinigingsbeleid, met name waar het gaat om het toegestane bouwvolume in de sociale woningbouw, al dus burgemeester en wet houders. Wat de serviceflats betreft is het college bang dat de bejaarden de dure huren niet meer kunnen opbren gen, waarmee een betaal baar alternatief dreigt te vervallen. Het college vindt dat de gemeente zelf zeggenschap moet krijgen over planning en financie ring om een goed ouderen beleid te voeren. De enige manier van bezui nigen is volgens burge meester en wethouders het proberen te handhaven van de bestaande 7000 ver zorgingsplaatsen tegen over een toenemend aantal verzorgingsbehoeftigen. De wijkfunctie van de bejaar denhuizen zal pas dan ten volle worden benut. Ongeveer 85 procent van de Rotterdamse bejaarden weet zich in eigen omge ving met enige hulp te handhaven. m Onder het toeziend oog van notaris M. de Vos ter linkerzij de en Rïjnmondgecomrnïtteerde Th. Bakkers (staand) en Rïjn- mondvoorzitter André van der Louw (zittend ter rechterzijde) ondertekent vakbondsbestuurder Dirk Nas de stichtingsacte van Werkmetaal Rijnmond. Rotterdam Burgemeester Bram Peper zal op maandag] 5 september een totempaal onthullen, die aan de ge-' meente is geschonken door de zusterhavenstad Seattle..' 1 De paal is geschonken ter gelegenheid van de herden-; f E= king van 200 jaar diplomatieke betrekkingen tussen ons! S land en Amerika en het vijftigjarig bestaan van het Ge- 1 meenteüjk Havenbedrijf. 5 De schenking vond plaats in oktober 1982 tijdens het ne- ge'nde Tri-Port Seminar, dat met de zustersteden Kobe I en Seattle in Rotterdam werd gehouden. Met het plaat- sen van de totempaal is gewacht tot met de bouw van het Tueuwe Scheepvaartmuseum was begonnen. De paal S komt te staan aan de Wolfshoek (kademuur hoek Wijn- haven/Leuvehaven) tegenover De Buffel. lHIIIIMIIHI|llllltlllllllHIHI|lllllllll»ll[||||||lll|||||IIIHIHHIIlllllllllllllHHIIII»)llHlllHllimilllg Arbeidspool voor ex-RSV'ers een feit Rotterdam De oprich ting van een arbeidspool voor ontslagen werkne mers van het RSV-con- cern is een feit: de Stich ting Werkmetaal Rijn mond, een samenwerking van werkgevers, werkne mers en overheid. Werk metaal wil werknemers voor kortlopende op drachten uitlenen aan de aangesloten metaalbedrij ven en zo hun vakman schap behouden en hen kansen geven op een vas te baan. Rijnmondgecommitteerde Th. Bakkers benadrukte het belang van het feit, dat werknemers, werkgevers er» overheid elkaar hebben kun nen vinden in de nieuwe ar beidspool. Vijf jaar geleden mislukte het nog om de pool Rijnmetaal in stand te hou den. Namens de overheid overhandigde hij de nieuwe stichting twee cheques met een waarde van 50.000 gul den elk als garantie. Eenzelf de bedrag kwam van de stichting sociale begeleiding herstructurering. FNV-districtsbestuurder Dirk Nas, voorzitter van de stichting, was gelukkig met de totstandkoming. ,,Het gro te verschil met eerdere po gingen is, dat Rijnmetaal destijds voortkwam uit de vraag bij werkgevers en Werkmetaal nu uit het aan bod aan werknemers", zei hij. Als positief effect van de arbeidspool zag hij de bestrij ding van koppelbazen-prak tijken. Hij waarschuwde er wel voor, dat de arbeidspool de bestaande arbeidsplaatsen in de metaalsector niet in ge vaar mag brengen. Dertien bedrijven hebben zich als deelnemer van de stichting aangemeld. De ar beidspool kan tussen de 200 en 250 ex-werknemers van het voormalig RSV-cor.cern gaan bevatten. De belang stelling bij ontslagen metaal arbeiders is zo groot, dat ont slagen werknemers bij ande re bedrijven zich al achterge steld voelen en ook in de ar beidspool willen meedoen. Kees Akse aan het werk in de Doe-Zelf-School. Rotterdam Met de komst van de Doe-Zelf- School in de kelder van het bouwcentrum, kun nen doe 't zeivers hun hart ophalen. Vanaf 26 september kan men daar terecht voor elf cursussen doe 't zeiven. Electriciteit, schilderen, stukadoren, timmeren, metselen, lood- gieten, isoleren, tegelzet- ten, stoelen matten, meu bel stofferen en fietsen- maken. Tegen zo laag mogelijke prij zen, die variëren van 180 tot 250 gulden, stelt de nieuw op gerichte stichting Doe-Zelf- School Rotterdam doe 't zei vers in staat om met eenvou dig gereedschap tot prestaties te komen. „Bouwmarkten verschaffen vaak wel producten maar geen voorlichting", zegt Kees Akse, voorlichter van het Bouwcen trum, dat samen met de Volks universiteit de nieuwe stich ting heeft opgericht. „De Stichting geeft naast de nodige voorlichting en infor matie ook cursussen, waar mensen direct met de praktijk te maken krijgen. We hebben ook bewust geen LTS-leraren uitgekozen maar doorgewin terde bouwvakkers." De Doe- Zelf-School in Amsterdam zal de eerste tijd steun verlenen. De cursussen duren zes avon den. Voor werklozen is een ge reduceerde prijs. Overigens zal begin volgende week een sup plement over de Doe-Zelf- school in het Doe-boek van de sociale dienst verschijnen. Rotterdam Tijdens werk aan een treinstel op hei Cen traal Station is de 26-jarige J.H.F.van Gerven ernstig ge wond. Vermoed wordt dat er nog hoogspanning op de snelschakelkast heeft gestaan en het slachtoffer een hoog spanningsdraad heeft ge raakt. De man is in zorgwek kende toestand naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Rotterdam Bij een inbraak in een loods aan de Waalhaven NZ hebben onbekenden twaalf vaten van elk vijftig kilo gram black cobalt-oxide ontvreemd. De waarde van de buit bedraagt 40.000 gulden. Rotterdam B en W van Rotterdam wijzen het pri vatiseren, het onderbrengen in een particuliere organisa tie, van gemeentelijke ta ken niet af. Volgens burge meester en wethouders is privatisering alleen moge lijk als vaststaat, dat de po litieke invloed op de betref fende taak minder kan worden. Daarnaast moet privatisering financieel voordeel bieden. Om te beoordelen of een be paalde taak, die nu door de gemeente wordt uitgeoefend voor privatisering in aan merking komt, heeft het col lege vier kernvragen opge steld. Eerst moet worden vastgesteld of politieke in vloed gewenst of vereist is, vervolgens waar die invloed moet liggen. De derde vraag is of die invloed ook op een andere manier bereikt kan worden en als laatste is er de vraag of privatisering op lan gere termijn voordeliger is. B en W zien verschillende mogelijkheden tot privatise ren. Het kan door het onder brengen van taken bij een stichting of vennootschap, ai of niet met zeggenschap van de gemeente in het bestuur, door fusie van gemeentelijke instellingen met particuliere organisaties, door het instel len van functionele gemeen telijke commissies, door het uitbesteden van de taken of door het overdragen van voorzieningenbeheer aan ge bruikers ervan. Of en in wel ke gevallen gemeentelijke taken geprivatiseerd kunnen worden, willen B en W aan de hand van de vier kern vragen van geval tot geval bekijken. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend oi vriendin misschien. Breng daar even ^ain: verandering in. - Adres.- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I PosfCo7 en goed beloond! Want voor die kleine» moeite krijgt u een kruïdenwijzer. Adres: I p°stcod^r~~~ ^Oeit6 x®aar- Ja*b; J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4