WATERWEG Havenkerk: platform van uitersten in gevoelens 1 «sspabio SPORT SVDPW met een oude bus competitie in Werkgroep kinderopvang start nieuwe cursussen Biechten en lachen bij Maasbach Wereld Zending Bcryorgt utu bruiloften en recepties ODO verder zonder Kees van der Kooij DHS geen partij voor Excelsior *20 't (®uh jMnüattJrscIj en EETHUISJE v brielle TEl.Ot8lO-7.9bO Deze rubriek verschijnt eens per 14 dagen. Inlichtingen omtrent adverteren kunt u krijgen op tel. 010-34.03.53. 1 Open dag brandweer Landtong in Rozenburg commissie m. 3 GEVRAAGD MEDEWERKER (M/V) Satelliet eerder Waterpolo toernooi Terwijl steeds meer kerkge bouwen leger en leger raken en gemeenten en parochies steeds minder praktiserende leden krijgen, omdat 'naar de kerk gaanom allerlei redenen voor veel mensen aan waarde heeft ingeboet, zijn er toch nog religieuze bijeenkomsten die zich juist in een groeiende be langstelling mogen verheugen. De bijeenkomsten van de We reld Zending van Johan Maas bach bijvoorbeeld, in de fraai gerestaureerde Havenkerk in Schiedam, trekken nog steeds vele gelovigen. Bij sommige diensten is de kerk zelfs ge heel gevuld. Waarom trekken juist dit soort bijeenkomsten zoveel belangstellenden? Ver slaggever Bert van Elk ging kijken in een poging daar ach ter te komen. Schiedam Er heeft zich een zeer ge- meieerd gezelschap verzameld in het warme zaaltje van de Havenkerk aan de Lange Haven in Schiedam om te luiste ren naar de woorden van de Amerikaan se evangelist Jerry Terry en zijn vrouw Esther Terry-Maasbach. Zeventig men sen zijn afgekomen op een serie van vier speciale leerdiensten, waarin het echt paar aanwijzingen geeft over het gezin en het huwelijk. De meesten zijn al binnen als het echtpaar arriveert in een comfortabele blauwe midden klasser. die menigeen jaloers maakt. Jerry keurig in het pak. Op en top een Ameri kaan, zelfverzekerd, perfect zittend kapsel en een tandpas ta-glimlach. Zelfs het traditio nele stukje kauwgom ont breekt niet; juist voordat hij het kerkgebouw binnenstapt werpt hij net weg. Klappen Binnen ontvangt een jonge man alle gasten. Ook hij gaat onberispelijk gekleed in een pak met een smetteloos wit overhemd en stropdas. Glad geschoren en nog licht naar after-shave ruikend. „Kom binnen, joh en ga zitten", zegt hij uitnodigend en wijst daarop ir. de richting van de stoelen, die in een halve kring zijn op gesteld rond een klein podium waarop een overheadprojector staat. Dat is de plaats waar het allemaal gaat gebeuren. De aanwezigen heffen op ver zoek van de, zoals later blijkt, tijdelijke voorganger het eerste gezang aan "en klappen lustig mee ap de maat van de mu ziek. Geen orgel begeleidt de Sehiedamse gemeente van de Johan Maasbach Wereld Zen ding. maar piano, bas en tam boerijn. Het derde lied wordt op verzoek staande gezongen. Als het gezelschap het refrein aanheft: „Ik hef mijn handen naar U omhoog", worden hon derdveertig handen in de lucht gestoken. „Vader, ik ben Uw Kind!" jubelt de gemeente uit volle borst. Jerry Terry een amu sante en vlotte verteller. stens drie maal per minuut aan zijn auditorium. Elke keer antwoordt de gemeente ge trouw; ja, bijna slaafs en steeds extatischer. Hoe het kan is onbegrijpelijk, maar vlak nadat Zuster Maas bach, Esthers moeder, het spreekgestoelte heeft beklom men, gebeurt het. De gemeen schappelijke zang, die is inge zet gaat automatisch over in gebed, steeds heftiger, tot de gemeenteleden ieder voor zich hardop beginnen te biechten. Eeft kakofonie van geluid, half door Bert van Elk Extase „Prijst de Heer!", zegt de voor ganger met een glimlach op het gezicht. Hij wisselt de uit roep af met „Halleluja". Het moet zijn stopwoord zijn, want hij geeft deze opdracht min- zingend en biddend. „Ik ben een zondaar", kreunt een oude vrouw op de stoel voor mij. „Vergeef mij". Als de emoties na minuten langzaam zijn weggeébt sluit Zuster Maas- bacnaf met: „De Heer is over winnaar." Dan komt de collecte voor 'broeder' Ko Achterberg, die drie weken naar Indonesië gaat, om te helpen bij de ver bouwing van het zendingscen trum en de blauw fluwelen collectezakjes gaan van hand tot hand. Het gaat mij als nuchtere Hol lander allemaal iets te geolied, te snel en te gemakkelijk. Te Amerikaans zou je bijna zeg gen. Binnen deze vier muren lachen mensen ontspannen, die nog geen vijf minuten daarvoor geëxalteerd hun ge voelens uitten. Het 'Prijst den Heer' wordt voor mijn gevoel door de voorgangers te vaak gehanteerd. Jerry heeft een ander stop woord, Op de plaatsen in de zinnen Waar de meer gesecula riseerde Amerikaan 'Yeah, man!' zou zeggen, roept hij 'Amen' uit en kijkt triomfan telijk het rond. Steeds weer wordt -ar op die uitroep gerea geerd. Steeds komen zijn woorden als een echo uit de zaal terug. Jerry is amusant, voorkomend en een vlotte verteller die zijn bijna anderhalf uur durend betoog doorspekt met grappige opmerkingen. Er wordt om ge lachen. Hij valt geen moment uit zijn rol en weet zijn stand punt over het huwelijk en de plaats die het inneemt in. de samenleving goed te verko pen. Er wordt op aanwijzingen van Jerry Terry ijverig geschreven door luisteraars. „Je onthoudt maar vijf procent van wat je hoort", zegt hij tegen zijn luis teraars. Daarom moet het op schrijven als hulpmiddel die nen. Als dat niet voldoende is heeft hij nog twee soorten hulpmiddelen: een gekleurd velletje papier met aanwijzin gen, die het huwelijk moeten veraangenamen. Een blauw velletje voor de heren en een rose voor de dames. En een doos met vier cassettes, waar op de leerdiensten zijn opgeno men. Ze zijn te koop tegen de somma van vijfenveertig gul den. „Geen geld voor wat u krijgt", vindt Robert Maas bach. Onder de douche Op de gekleurde blaadjes staan 'Behulpzame aanwijzingen voor mannen' respectievelijk 'Behulpzame aanwijzingen voor vrouwen'. Het blauwe blaadje vermeldt onder meer: „Reinheid is een Goddelijk principe. Niet alleen reinheid van hart, maar ook reinheid van lichaam. Dus... mannen, vaak pnder de douche." En op het roze velletje: „Vertel hem vaak dat u van hem houdt. (En indien mogelijk, noem hiervoor enkele redenen op.)" En ook: „Als hij te veel eet, klaag er niet voortdurend over. Maar herinner hem er op lieflijke wijze aan dat hij beter voor zijn lichaam moet zorgen, omdat u verlangt dat hij nog lang aan uw zijde zal zijn." Esther Terry-Maasbach ver taalt wat haar echtgenoot zegt, maar haar werk is voor een deel overbodig. De meeste aanwezigen lachen of reageren al op de opmerkingen van^Jer- ry nog voor zij iets heeft kun nen vertalen. Jerry vertelt ook steeds sneller en Esther moet steeds sneller vertalen. Dat gaat lange tijd goed, tot zij hem een keer onderbreekt en toe bijt „Don't interrupt me!". De temperatuur is tot tropi sche hoogte opgelopen. Als Jerry en Esther anderhalf uur nadat de dienst is begonnen, de vierde reden willen door nemen waarop een huwelijk kan stuklopen, wil ik weg. Ik heb behoefte aan frisse lucht. Ik ben niet de eerste die haakt. De dame voor mij is het spoor al enige tijd geleden bij ster geraakt en heeft een grote loupe gepakt. Het tijdschrift komt daarna uit haar tas te voorschijn en ze begint een ar tikel te lezen in 'Nieuw leven', het blad van de Johan Maas bach Wereld Zending. „God heeft uw leven zo gewild". Zou het? ADVERTENTIE. lflaar een gejellig kopje koffie, HOOGSTRAAT 169 - VLAARDINGEN TEL. 356372 SJ-S9 Vlaardingen De stichting Werkgroep Kinderopvang Vlaardingen, het samenwer kingsverband van peuterspeel zalen en kinderdagverblijf De Krentemik, heeft een vijftal cursussen opgezet, die tot het eind van dit jaar duren, De nieuwe lessenreeks sluit ge deeltelijk aan op vorig jaar ge houden cursussen. Dit seizoen is er gestart met een vervolg cursus Algemene Muzikale Vorming, die wordt gegeven in samenwerking met de streekmuziekschool. De lessen worden op donderdag gege ven. In samenwerking met de Vrije Academie wordt een reeks les sen gegeven met als onder werp 'creativiteit en peuters'. De lessen zijn bestemd voor vrijwilligers in peulerspeelza len. Voor de ouders, waarvan de kinderen de peuterspeelza len Zeepbel en Pias bezoeken is een praatgroep opgezet, die op dinsdagavonden bij elkaar gaat komen. Voor de vrijwilligers, die in de peuterspeelzalen werken wordt ook een bestuurscursus gehouden, waarin vergader en discussietechnieken worden doorgenomen. De Stichting Werkgroep Kin deropvang Vlaardingen (WKV) is een overlegorgaan waarin afgevaardigden van de Vlaardingse peuterspeelzalen en het kinderdagverblijf De Krentemik met elkaar praten over onderwerpen, die betrek king hebben op hun vakge bied. De Stichting is vorig jaar januari ontstaan en als vervolg op de Werkgroep Kindercen tra Vlaardingen, die al in 1974 werd opgericht. Toen werden in Vlaardingen de eerste peu terspeelzalen opgericht. Al snel bleek, dat er behoefte was aan het uitwisselen van erva ring. De WKV is altijd een platvorm voor het uitwisselen van ervaringen gebleven. Vlaardingen/Schiedam De nationale brandweerdag wordt dit jaar op zaterdag 10 september gehouden en de kazernes van de korpsen in Vlaardingen en Schiedam zijn die dag opengesteld voor belangstellenden. Aan het Sehiedamse programma wordt nog gewerkt. De Vlaardingse kazerne aan de Hoflaan is die dag van tien tot vier uur open. Leden van het korps geven die dag uitleg over hel functioneren van de brandweer. Er wor den niet alleen demonstraties met het materiaal gegeven, maar ook rondleidingen ge houden in de kazerne. Verder is gezorgd voor een aantal stands met informatie, Uit bezoekcijfers is gebleken, dat elk jaar meer mensen op de nationale brandweerdag de kazernes bezoeken. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiniiiniiiifnimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiuiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Scharensliepen overrompelen bejaarde Schiedam Een 76-jarige be woner van de Prins Maurits- straat heeft gisteren honderd gulden betaald aan twee man nen, die voor hem vijf messen en een zaag hadden geslepen. Nadat het tweetal de ijzerwa ren van de bejaarde man had meegenomen kwam de jongste na een paar minuten weer te rug met de mededeling hij 240 miiiiiiiitiiiiiiiiiiifiNiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiifiiifiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiifiiiiiiiiiuiiij gulden van hem kreeg. De be jaarde vond dat wel erg duur, waarop de scharensliep zei ge noegen te nemen met net biljet van honderd gulden dat de oude man in zijn handen had. Het gaat om twee mannen van ongeveer 20 en 45 jaar, beiden tussen de 1.60 en 1.70 meter lang. Politiewoordvoeder Piet van de Hengel: „Men zij ge waarschuwd. Rozenburg Het Kroonbe- roep tegen het besluit tot ont houding van goedkeuring aan het bestemmingsplan Land tong in Rozenburg is een van de agendapunten van de com missie Ruimtelijke Ordening, die vanavond om acht uur in openbare vergadering bijeen komt. Gesproken wordt ook over de Arob-proeedure in verband met het afgeven van een ver klaring van geen bezwaar door Rijnmond voor de ber ging van baggerspecie op de Landtong. De commissie buigt zich ook over de prioriteit van de wo ningbouw in Rozenburg. Ver der houdt de commissie zich bezig met het privatiseren van openbaar groen- en invaliden parkeerplaatsen. Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 31 augustus 1983 Maasland Het naar de eer ste klas gepromoveerde ODO moet het tijdens de zaterdag beginnende competitie stellen zonder Kees van der Kooij, De Maaslandse routinier krijgt steeds weer last van een vorig jaar opgelopen knieblessure, Vrijwel zeker betekent dit het einde van de carrière van Kees van der Kooij in ODO's eerste twaalftal, waarin hij ruim twintig jaar heeft ge speeld. Door het steeds terug keren van de blessure heeft hij het advies gekregen om het korfballen voorlopig voor ge zien te houden. In zijn lange periode in het eerste tèam heeft Van der Kooij, die als penningmeester ook bestuurslid is, alle succes sen meegemaakt. Met ais hoogtepunten het bereiken van de eerste klas district, zo wel in de micro-competitie als op het veld. Ondanks hei afhaken van Kees van der Kooij is de selec tie voor het eerste twaalftal toch weer uitgebreid. Nieuw komers in de vaste opstelling van trainer Kolt Latupensa zijn Margret Broek en Gerlin- de O versluizen bij de dames en Ai^en Sonneveld bij de he ren. ODO begint haar debuut in de eerste klasse zaterdagmiddag in Dordrecht tegen Snel. een ploeg die al enkele seizoenen steeds net iets tekort kwam om te promoveren. Aanvang 16.00 uur. Het eerste elftal van SVDPW- zaterdag voor de bus, die hen naar de tegenstanders fM g zal moeten J| brengen. 0 Schiedam De penetrante verflucht was men en één van de meest opvallende attrac- vrijwel constant rond het veld van SVDPW ties is een heuse RET-bus. Weliswaar een af- merkbaar. De onlangs opgerichte zaterdag- gedankte, maar de zaterdagafdeling hoopt afdeling speelde al z'n eerste competitiewed- er toch 'de blitzerïk' mee te maken bij uit strijd. Aan ambities geen gebrek. Er 2ijn wedstrijden. Een verfje was echter wel no- nogal wat spelers op dit 'nieuwtje' afgeko- dig. Dat ambities niet altijd parallel lopen met resultaten werd gis teravond tegen Bernisse dui delijk. De meest riante moge lijkheden werden verprust, met als gevolg dat het massaal opgekomen publiek van doel punten bleef verstoken: 0-0. Dat SVDPW-zaterdag gister avond al 'aan de bak' moest is helemaal niet zo vreemd. Im mers, de laagste afdeling telt maar liefst 13 clubs en dat be tekent vier wedstrijden meer spelen dan de overige 'afde' lingsbroeders'. Voor zaterdag en dinsdag staat er opnieuw een wedstrijd op het program ma. De nieuwste telg aan de Sehie damse zaterdagtak, als vrien dendienst één jaartje begeleid door zondagtrainer Sander van der Hoek, zag eigenlijk vrij plotseling het levenslicht. Secretaris Jan Mulder en com- De sportredactie van deze krant is op zoek naar een me dewerker die belast zal worden met het de berichtgeving over het (regionale) hockey. Belangstellenden kunnen tijdens kantooruren contact opnemen met Chris Woerts. Telefoon: 010-34.97.54. Vlaardingen Excelsior M sloot de oefencampagne af met een 3-0 overwinning op het Rotterdamse De Zwervers. Satelliet be haalde tegen Alexandria '66 een 0-0 gelijkspel. VDL komt er steeds beter in en won nu met 2-1 van Zwaluwen. RFC was te sterk voor Hoekse Boys: 3-1. De karakteristieken van de oefen wedstrijden zien er ais volgt uit: Excelsior M-De Zwervers (Rijnmond-trofee) 3-0 Het elftal van trainer Fer Groene- weg was de gehele wedstrijd de betere ploeg. De Rotter damse tegenstander stond dan ook constant onder druk. Vlak voor de rust werd de score ge opend door de hard zwoegen de Ron van Straten die van net binnen het strafschopge bied raak schot. Via de sterk opkomende Paul Husslage bleef Excelsior M gevaarlijk. Via een terecht toegekende strafschop werd het 2-0 door Cor van Hoeven en nieuwko mer Martin Vermeulen be paalde de eindstand op 3-0. De oefenwedstrijd tegen Neptu- nus, die voor vanavond op het programma stond, gaat niet door. Neptunus kan geen elftal op de been brengen. Paul Husslage zal de bekerwedstrijd tegen Sparta 2 en de eerste competitiewedstrijd tegen Ba- rendrecht in verband met va kantie moeten missen. Satelliet-Alexandria '66 0-0 Voor de rust had Satelliet dui delijk het betere van het spel. ■De voorwaartsen, Eduard Kip- puw, Marcel Zeebregts en Ri chard Jansen, konden echter niet tot scoren komen, In de tweede omloop kregen de gas ten de betere kansen, maar een uitblinkende doelman Henk Kloppenburg voorkwam .erger voor Satelliet. RFC-Hoekse Boys 3-1 Beide ploegen maakten er in Rotter dam een uiterst aantrekkelijke wedstrijd van. RFC nam voor de rust al afstand en bouwde de voorsprong na de hervat ting uit tot een 3-0 score. Toen >as kon het team van Cor van ïooy iets terug doen. Eric Klok bepaalde de eindstand via een gave treffer op 3-1. VDL-Zwa luwen 2-1 VDL is aan een uiterst sterk laatste gedeelte van de oefencampag ne bezig, Hield het elftal van Ger Robbemond zondag Ex celsior '20 op afstand (1-0), nu won het op overtuigende wijze met 2-1 van Zwaluwen. De ge blokte Cees de Man nam de belde Maassluise treffers voor zijn rekening, terwijl Theo Juistenga voor de vlaardin- gers tegen scoorde. DHS-Excelsior '2U (Rijn mond-trofee) 0-5 Excelsior '20 loonde zich de meest slagvaar dige ploeg Al binnen vijf mi nuten was het 0-2 voor het elf tal van Eric Gudde John Kloppers en Martin de Vette waren verantwoordelijk voor de doelpunten. DHS kon niet eenmaal gevaarlijk worden en moest lijdzaam toezien hoe Ex celsior nog verder uitliep via goals van Edwin 'Pino' van Hoeven, Mathieu Scheffers en wederom John Kloppers. Vlaardingen-Papendrecht (Rijnmond-trofee) 1-7 Een dramatisch slechte wedstrijd van Vlaardingen dat bij de rust al tegen een hopeloze 1-4 achterstand aan keek. Alleen Danny Molendijk kon nog iets terug doen voor Vlaardingen, De score voor Papend recht stokte uiteindelijk bij zeven doelpunten. GSS-CCO 3-4 John Wessels zette GSS schitterend op voor sprong, maar in dezelfde mi nuut was het al weer gelijk. In de tweede helft zakte het mid denveld van de ploeg van Jaap Klepke ver weg en ook verde digend klopte er weinig van. Na 1-2 voor CCO tikle Erwin van Til nog de gelijkmaker in, maar daarna liepen de Rotter dammers snel uit. Piet Kam per kon vlak voor tijd nog iets terugdoen: 3-4. SVv-2-Sparta (am) (Rijn mond-trofee) 0-0 Een gelijk- opgaande wedstrijd, die m het voordeel van de reserves van SVV moest worden beslist. Ed win Bleiksloot en Ene Kol meier echter verzuimden ech ter ertkele ideale mogelijkhe den te benutten. Bij het nemen van de strafschoppen toonde Sparta zich slagvaardiger. Hermes DVS-Feyenoord-2 (Rijnmond-trofee) 2-2 Een bijzonder goede wedstrijd van Hermes DVS, dat tegen het schaduwteam van Feyenoord zelfs een 2-0 voorsprong nam door goals van Richard van der Ven. De Rotterdammers kwamen via onder andere Ruud Gullit nog terug tot 2-2, maar in het nemen van de strafschoppen was Hermes DVS beter. Cock de Zwart schoot de beslissende penalLy mtsans Joop Beukers houden zich namens het bestuur met de nieuwe afdeling bezig. Mul der: „Het was vooral een kwestie van je behoeden voor een leegloop van de club. Steeds meer leden wilden op zaterdag gaan voetballen. Op de zondag hebben we ook wat leden verloren. Vandaar..." In de Sehiedamse sportwereld gaat echter het verhaal dat die zaterdagafdeling veelal ts ont sproten uit een stukje hobbyis me, opgedaan in sportcafé Mon Ami. Mulder opnieuw: „Dat is inderdaad deels het ge- door John Bunte val. De~eigenaar, Jan de Regt, speelt al vijf jaar in ons twee de. Er zijn dan ook wat spelers bij, die vaak in Mon Ami ko men. En Dick Schaap (van FCN '66 afkomstig, red.) is verloofd met de dochter van onze penningmeester. Maar voor driekwart zijn het echt mensen van SVDPW. We zijn net zo als alle andere vereni gingen, we pakken hier en daar een sponsortje mee." Twee van die 'geldschieters1 zien hun naam op de shirtjes van de beide teams terug: al len komen kleurrijk geschil derd op de oude RET-bus te staan. Vanwaar die bus? Joop Beukers: „Daar konden we via-via heel toevallig aanko men en dat betekent in ieder geval, door de sponsors, gratis vervoer." Jan Mulder, insprin gend: „Het initiatief komt wel iswaar van de zaterdagafde- ling af, maar het is de bedoe ling dat heel SVDPW er ge bruik van gaat maken." Mulder gaat er vanuit dat de vereniging op de zaterdag niet snel groter zal groeien. De Hargaclub heeft het complex gepacht van de gemeente, maar zaterdagveremgmg GTB huurt op haar beurt weer speeltijden van SVDPW. Mul der: „Zoiets zullen we gewoon onderling moeten verdelen. De contacten met GTB zijn ge lukkig goed. En komen er bij ons teveel leden, dan houden we er gewoon mee op Het is zeker niet de bedoeling GTB van ons terrein af te dringen." Vlaardingen De beker wedstrijd Satelliet-DHL be gint niet op de door de KNVB vasgestelde tijd van 16.30 uur, maar reeds om 14.00 uur. Op verzoek van DHL is de wedstrijd naar voren geschoven. Satelliet had met de verschuiving geen enkel probleem. Vlaaridngen In het Vlaardingse Kolpabad wordt zondag 4 septem ber het traditionle water- s polo-toernooi afgewerkt/ waar alle Vlaardingse zwemverenigingen aan meedoen. De eerste wedstrijden starten om 14.00 uur in het zwembad en het toer nooi duurt tot ongeveer 16.00 uur. Zowel de da mes- als de heren teams, van Shell, Viking* 60 als VZC komen tijdens de sportieve happening in actie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3