16 Noodwet is grap Computerles op honderd middelbare scholen Hoogvliet houdt integratiedag 7^ Rotterdam wacht niet op jaarverslagen Buit van 15 mille N atfilmposter aangezien voor racistisch Ellyna Tatum op jazzfestival Project van start ondanks schaarste aan programma's HUI III Zwaar gewond door val Nedlloyd mag niet alleen buitenlanders ontslaan m 1!> Rotterdams Nieuwsblad woensdag 31 augusfus 1983 RZ/EV/RY/RW Stichting Patrimoniums Bejaarden huisvesting "Vervolg van de voorpagina Rotterdam De gemeente Rotterdam gaat het accoun tantskantoor Moret Limperg raadplegen over de boekhou ding van de Stichting Patri moniums Bejaardenhuisves- ting (SPB). Het accountants kantoor is nog bezig met het controleren van de SPB-jaar- verslagen, die sinds '74 niet meer zijn verschenen Gisteren is Patrimoniums Wo ningstichting te Delfshaven (PWS) hieromtrent ingelicht PWS houdt de administratie bij van de SPB. Op 10 augustus beloofden PWS-voorzitter David Solin- ger (ook voorzitter van SPB) en PWS-penningmeester Wout Maaskant aan wethouder voor financien dr. Joop Linthorst dat zowel de financiële versla glegging van de geliquideerde Patrimonium Ontwikkeling door Kees Jonker BV als de SPB-verslagen op 5 september verstuurd zouden worden naar de gemeente. Die toezegging blijkt de 'Patrimo nium Groep' niet geheel te kunnen nakomen. De verslagen van de BV zijn. gisteren aar» de orde geweest in een langdurige vergadering van het managementsteam van PWS, opdat de boekhou ding volgende week maandag 5 september naar het stadhuis kan. Daarentegen ziin de SPB-verslagen pas half ok tober klaar, zo luidt de ver wachting. Ambtenaren van de gemeente Rotterdam, die een toezicht houdende taak heeft op de boekhouding van de 'Patrimo nium Groep', zullen echter niet zo lang wachten. Op korte termijn gaan zij bij Moret Limperg op bezoek om inzage te krijgen in de nog niet goed gekeurde SPB-boekhouding. Daaruit moet onder-meer blij ken hoeveel geld SPB heeft 'doorgesluisd' naar de geliqui deerde BV, die in de jaren '70 bungalows bouwde in Berg- schenhoek. Bovendien moet uit die SPB- verslagen duidelijk worden in hoeverre Pieter van Gemeren ex-PWS-directeur, thans adviseur van PWS, ex-direc teur van de BV en ook secre taris van SPB heeft voldaan aan zijn betalingsverplichtin gen jegens SPB, die hem eind '74 een lening verstrekte van ƒ300.000 a 6,5 procent Volgens Solinger heeft Van .Gemeren 25.000 gulden van de hypothecaire lening afgelost. Dat zou betekenen, dat er een achterstand in de aflossing is ontstaan van 60.000 gulden. Op Van Gemerens villa in Berg- schenhoek nam SPB een hy potheek van ƒ375.000. Rotterdam Uit een loods aan de Keilestraat is een gro te partij badkamertegels ge stolen. De buit is vijftien mil le waard. Niet bekend is, hoe de daders zijn binnengeko men. wMÊmgm gp Rotterdam Een poster van het Natfilmfestival heeft op diverse plaatsen In de stad tot grote misver standen geleid, doordat deze werd aangezien voor een affiche van de racisti sche organisatie Nationaal Front In cafés waar de af fiche was opgehangen zijn zelfs posters verscheurd. Het misverstand kon ont staan doordat ontwerper Ruut Ramseier de afkor ting NF groot op de poster afbeeldde. Heel klein in de rechterbenedenhoek wordt de afkorting verduidelijkt door de afbeelding van een filmstrookje en de woor den 'Natfilïn 5'. Ontwerper Ramseier: „Ik heb er geen ogenblik bij stilgestaan dat mensen aan de hand van de poster zou den veronderstellen dat in Rotterdam een Nationaal Front is opgericht." Om duidelijk te maken dat de ontwerper niemand heeft willen kwetsen, is nu een nieuwe poster ge maakt, zonder de letters NF. Deze poster zal over de 'oude' worden heengeplakt Rotterdam De Amerikaanse jazz-zangeres Ellyna Tatum zal tijdens het Rotterdamse jazzfestival (8, 9 en 10 september) bij de streetparades fungeren als 'second liner'. Tatumr onder meer be kend geworden door haar optreden in de Bond-film 'Live and let die', is in haar eigen land beroemd door de wijze waarop ze massa's mensen kan meeslepen in dergelijke parades. De 'second liner' was vroeger bij negerbegrafenissen degene die, nadat de overledene begraven was, voorop in de zingende en dansende groep terug naar huis ging. Het jazz-festival zal zaterdag 10 september worden besloten met een Jazznight', die zich voornamelijk zal afspelen in de Harbour Jazzclub. Ook daar zal Ellyna Tatum optreden, gesteund door de La Vida Jazzband. Verder treden daar op de Midegtown Jazz Band, Sami Swoi (Polen), en zal van 01.00 tot 04.00 uur een grote jamsession onder leiding van Billy 'B' Jacket het festival afslui ten. m De La Vida Jazzband. mm Spaarbank: 'Instructies verkeerd uitgelegd' 'Nederlands paspoort vereist' Ninni Nilsson en Alaattin Akdemir voor het filiaal van De Spaarbank aan de Eerste Middel landstraat. Vervolg van de voorpagina Botterdam Volgens personeel van het bijkantoor aan de Eerste Middellandstraat zijn er richtlijnen vanuit het hoofdkantoor van De Spaarbank gege ven, die inhouden, dat er naar een Nederlands pas poort moet worden gevraagd, voordat een autover zekering wordt afgesloten. Rotterdam Op hónderd scholen voor mid delbaar onderwijs verspreid over het hele land gaat deze maand een project met com puteren derwijs van start. Op elk van die scho len komen acht microcomputers te staan, waarmee twee jaar lang les kan worden gege ven. Acht van de honderd scholen staan in Rotter dam of omgeving. Het 'honderd seholen-project' wordt bekostigd door de ministeries van onderwijs en economische zaken en kost tweeeneenhalf mil joen gulden. .Volgens een woordvoer der van het ministerie van onderwijs is het niet de bedoeling dat de leerlin gen worden opgeleid tot computerprogrammeur. Het gaat erom dat de bur gers van de toekomst de kennis en de vaardigheid krijgen om informatiesy stemen te hanteren. Het ministerie spreekt in dit verband van het vak bur- gerinformatica. Voor het computerproject hadden zich 750 scholen aangemeld. Het ministerie van onderwijs heeft daar uit scholen geselecteerd die bereid zijn om, naast het aanleren van de be diening, ook aandacht te besteden aan de maat schappelijk aspecten van de computer. Verder heeft men gelet op een sprei ding'over het hele land en over de verschillende schoolsoorten. Druk Opmerkelijk is dat er in ons land nog nauwelijks compu terprogramma's bestaan voor het onderwijs. Dat er nu toch al met het project wordt ge start komt door een sterke druk van het ministerie van economische zaken. Het be drijfsleven roept volgens EZ steeds vaker om compute- ronderwijs, opdat de leerlin gen beter toegerust van school afkomen. De computerprogramma's zullen worden ontwikkeld door het Nederlands instituut voor audiovisuele middelen (NIAM) uit Rotterdam, het instituut dat ook de compute rapparatuur gaat beheren. Het Niam heeft al vele tien tallen jaren ervaring met het inzetten van audiovisuele middelen in het onderwijs. De ruim achthonderd com puters worden geleverd door twee Nederlandse firma's: het kleine bedrijf MCP (As ter), dat tot voor kort slechts vijftig computers per maand leverde, en elektronika-gi- gant Philips. De twee bedrij ven hebben ieder de helft van de order gekregen. Ervaringen Het is de bedoeling dat na twee jaar alle ervaringen van de scholen op een rijtje wor den gezet Daarna volgt nog een proefperiode van twee jaar. Als dat alles achter de rug is moet worden beslist of het vak officieel wordt inge voerd op de scholen. Aan het project wordt deel genomen door twee scholen uit Rotterdam en zes uit de omgeving: de grafische school en de Nassauschool voor leao uit Rotterdam, scholengemeenschap De Glopper uit Capelle aan de IJssel, de openbare mavo W. van Dijk en de rijksscholen gemeenschap uit Brielle, Rijksscholengemeenschap Schravenlant uit Schiedam, Scholengemeenschap Anne de Vries uit Dordrecht en de christelijke nijverheidsschool LHNO en de christelijke land- en tuinbouwschool uit Maasland. De 21-jarige Turkse Rotter dammer Alaattin Akdemir, student aan de pedagogische academie, werd gistermiddag in het bijkantoor van De Spaarbank aan de Eerste Mid dellandstraat 24 een autover zekering geweigerd, hoewel hij een geldig Turks paspoort kon overhandigen. Enkele weken geleden over kwam een andere in Rotter dam wonende Turk hetzelfde. Hij werd door een agent voor een verkeerscontrole aange houden. De man had zijn auto niet verzekerd, waarop de agent hem verbood verder te rijden. De politieman adviseer de de Turk hierop direct een verzekering af te sluiten, waarna hij weer verder zou mogen rijden. De automobilist ging hierop naar het bijkantoor van De Süaarbank aan de Eerste Mid- door Dirk Mellema Foto: Gerard van Offeren Rotterdam De deelgemeente Hoogvliet houdt zaterdag een - zoals zij het noemt - 'in tegratiedag etnische minderheden'. Rond de Oude Wal vinden tal van activiteiten plaats. Volgens de deelgemeente gaat Hoogvliet 'meer en meer het karakter krijgen van een multi-raciale samen leving'. Beleidsmedewerker Jan Maas daarover: „Dit pro cés heeft zich met name vol trokken in de afgelopen drie jaar als gevolg van het door de gemeente Rotterdam geï nitieerde beleid, waardoor woningzoekenden, die hoogst urgent waren en in de oude wijken van de stad woonden," voorrang kregen bij het kie zen van huisvesting in een der zogenaamde tweede iringsgebieden van de stad. Onder deze urgent-woning- - zoekenden uit de oude stads wijken bevonden zich veel migranten." Volgens Maas was reeds een - bescheiden stróom van Suri naams/Antilliaanse en Turk se gezinnen naar Hoogvliet op gang gekomen'. „Per 1 januari 1983 is het aantal personen behorend tot etnische minderheden in de deelgemeente Hoogvliet be cijferd op 2.490. Dat is 5,6 procent van de totale bevol king." Maas wekt de indruk, dat dat percentage hoog is. Het ste delijk gemiddelde lag op 1 ja nuari '83 echter op 14,6 pro- cent. De Oude Wal wordt zaterdag speciaal afgesloten voor het gebeuren. Er komen ver schillende podia met theater, muziek en dans. Lekkere hapjes en drankjes zijn volop aanwezig bij de talloze kraampjes, die op de Oude Wal komen te staan. Gemeente krijgt honderden telefoontjes Rotterdam De gemeente heeft gisteren honderden telefoontjes gehad van verontruste Rotterdammers. Ze hadden een officieel lijkende brief in hun bus ge kregen, waarop maatregelen stonden in verband met NAVO-oefeningen die deze maand in Rotterdam wor den gehouden. De Noodwet Inkwartiering 1963 zou van kracht worden. actiegroep Onkruit en dat er derhalve geen reden is voor paniek. Het college van burgemees ter en wethouders heeft gis- Onkruit had op briefpapier van de gemeente de bewo ners gevraagd hun tuinen en. teren bekend gemaakt dathuizen beschikbaar te stellen het om een 'grap' gaat van de voor officieren. In de tuinen Rotterdam De 52-jange pijpfitter M. Kovacecic uit Rotterdam heeft gisteren een gebroken linkerknieschijf, een open vleeswond, "een hersen schudding en een gekneusde schouder opgelopen door een ongeval aan boord van de tan ker Amoco Texas City. Dit schip ligt in de werkhaven bij Verolme aan de Prof. Ger- brandyweg. Het slachtoffer was in een tank bezig met werkzaamheden, toen hi) over een ballastleiding liep. Door onbekende oorzaak viel hij tweeënhalve meter. Wx de lien (tljdcliT Vjearegclls?) vordt ochten «r zich probleaen^ oc wijkagent in verbinfl, special* poet KilitaJJ •an dc op groen/bruine Voor oaiSerc inlichtingen an i voldoende ruinta voor hatTti de volgende telefooimuneer* 1 Waarna de Minister van I>*ï#nsl? de burgemeester. van de Rotterdammers zou den kampementen worden ingericht. Bovendien was voor elke straat een parkeer verbod afgekondigd en zou ook mogelijk een uitgaans verbod worden toegepast. In de brief staan drie tele foonnummers vermeld waar de Rotterdammers naar toe konden bellen voor nadere inlichtingen en voor het doorgeven van adressen voor het inkwartieren van de troepen. De telefoonnummers betref fen Quick Dispatch, onder deel van de Nedlloyd op welk terrein een deel van de oefening zich afspeelt, het Amerikaanse consulaat en het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger. Quick Dispatch had gisteren tientallen telefoontjes ont vangen, maar kon de aange kondigde maatregelen alleen maar ontkennen. Het Ameri kaanse consulaat had geen enkele reactie gehad en bij het Amerikaanse leger was slechts sprake van een ge rucht. dellandstraat, waarvoor de controle toevallig plaatsvond. De man kwam even later weer ontdaan naar buiten. Hij moest de agent meedelen, dat hij wel een verzekering wilde afsluiten, maar dat De Spaar- nank hem weigerae, ornaat hij Turk was. Zowel de politie man als de Turk willen ano niem blijven. Om na te gaan of deze richtlijn algemeen geldt, is gistermid dag een steekproef genomen. Het gesprek dat in de bank tussen Akdemir en de employé plaatsvond is met behulp van een verborgen microfoon on der zijn overhemd opgenomen. Op de band is te horen dat Akdemir een autoverzekering wil afsluiten. De bankemployé: „Wij nemen alleen maar mensen met een Nederlands paspoort." Akde mir; „Dat begrijp ik niet. Ik woon vlakbij en heb hier een rekening lopen. Ik kan hier toch ook mijn geld neerzet ten?" De employé: „Als je klachten hebt, moet je naar het hoofdkantoor gaan," Kennelijk zijn niet alle natio naliteiten door De Spaarbank uitgesloten. De in Rotterdam wonende Zweedse vrouw Nin ni Nilsson, die ook aan de steekproef meewerkte, kreeg niet direct de vraag voorge legd of zij een Nederlands pas poort bezat. Zij kreeg een fol der en een invuiformulier mee, dat zij de volgende dag kon inleveren. Ook nadat zij had meegedeeld, dat zij de Zweedse nationaliteit bezat, werd dit door de bank bediende niet als een bezwaar gezien. Van deze steekproef is door Rotterdamse journalist Deger Hammudoglu een radio reportage gemaakt, die van middag door de actualiteiten rubriek van de VARA Dingen van de Dag zou worden uitge zonden. Zowel de bankbedienden als de filiaalchef van het bijkan toor aan de Eerste Middelland straat waren niet bereid com mentaar te leveren. Zij verwe zen, naar hét hoofdkantoor van De Spaarbank aan de Bo- tersloot, waar de instructies volgens hen vandaan komen. Maatschappijen De plaatsvervangend chef van de afdeling assurantiën F. Elf- ferïch wijst erop dat De Spaar bank een tussenpersoon is voor verschillende verzeke ringsmaatschappijen. „Het zijn richtlijnen, waar de verzeke ringsmaatschappijen ons mee opzadelen. Er zijn wel eens problemen met buitenlanders, met name met Marokkanen en Turken, die veel naar hun va derland reizen en dan daar bij voorbeeld de auto verkopen. Daarvoor hebben de maat schappijen de zogenaamde Centrale Egalisatiepot inge steld. Hiervoor moeten specia le premies worden betaald." Elfferich bevestigt dat er van uit het hoofdkantoor speciale instructies gelden voor bepaal de bevolkingsgroepen, maar wil deze instructies niet voor lezen. Hij ontkent dat die in structies inhouden, dat een Nederlands paspoort moet worden geëist, „Ik zal stappen ondernemen, want kennelijk worden de richtlijnen ver keerd uitgelegd." Enkele jaren geleden is een aantal verzekeringsmaatschap pijen door de rechter teruggef loten, omdat enkele bevol kingsgroepen van een verze kering werden uitgesloten. Dit bleek in strijd met de anti-dis criminatie-wetgeving. Rotterdam De Rotter damse rederij Nedlloyd mag niet alleen buiten landse zeelteden ontslaan. Dat heeft de Haagse rechtbankpresident mr. R.M. Wijnholt gisteren be paald in het kort geding dat 68 zeelieden van Ned lloyd tegen de staat had den aangespannen. De Rotterdamse rederij had ontslag aangevraagd voor 222 buitenlandse werkne mers vanwege een inkrim ping van haar vloot. Neder landse zeelieden konden ge woon aan het werk blijven. Nedlloyd baseerde zich daar bij op de zogeheten Interim- nota van het ministerie van verkeer en waterstaat. Die gaat ervan uit dat vanaf 1987 Nederlands moet worden ge sproken op Nederlandse schepen. Volgens de Rotterdamse zeeliedenbond FWZ is het in belang van de veiligheid dat de scheepsbemanning een en dezelfde taal spreekt. Ook de nieuwe Nederlandse beman- ningswetgeving gaat er van uit dat buitenlanders van Nederlandse schepen moeten worden geweerd. Door de uitspraak van de rechter is het wetsontwerp, dat dit na jaar in de Kamer zou worden behandeld, op losse schroe ven komen te staan. Mc Roi ree 23- bes ger nin har vol De' Volgens de advocaat van buitenlandse zeelieden, mr J- Heinricï, Is er bij de ontsla- faanvrage bij Nedlloyd spra- e van discriminatie, omdat nationaliteit de overweging was om iemand wel of niet te ontslaan. „Of iemand wel ot niet Nederlands spreekt niet belangrijk. Rui aan zo c .een •zitti '-mar - tijd De li din jben Eaan :waa

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4