SPORT Sparta- Excelsior: Derby kan veel duidelijk maken 171 BI en B2 klaar voor de finales □TENNIS CIRCUIT ROTTERDAM Brabantse Biesbosch: Bescherming tegen radio-actief drinkwater GRAAG .GEDAAN. b£sü!SLi^ml De eerste zegels Hoge scores in Rijnmond-competitie K.N.L.T.B. De Buffel middelpunt van activiteiten Rentree Pattinama op Kasteel Chinezen toch te verslaan Uitslagen RVB-zaterdag Jan van Vught terug naar CVV De keus van de Zuiderklip mag geen natuurgebied worden Tbr na zware mishandeling Ad- Rotterdam De derby Sparta-Excelsior (vanavond om 20.00 uur op het Kasteel) kan veel duidelijk ma ken over de ware kracht van beide teams op dit mo ment. Waar staat Sparta en waar staat Excelsior? De voorgaande drie wedstrijden gaven al enigszins een indicatie, de onderlinge confrontatie zal echter meer duidelijkheid geven over de krachtsverhou dingen. Temeer daar Excelsior weer kan beschik ken over Tonnie Pattinama, wiens schorsing erop zit en mogelijk ook over Frans Struis, wiens he roptreden toch weer even werd uitgesteld. „Het is een psychische kwestie", zegt Rob Jacobs. „In het ziekenhuis heeft hij het advies gekregen nog even te wachten. En als Struis niet voor de volle honderd procent ervan overtuigd is dat hij kan spelen, dan speelt-ie niet". Ook omtrent Mike Snoei heerst er nog wat onzekerheid. „Hij heeft nog wat last van zijn nek en zijn schouders na die val", aldus Excelsiors trai ner, die Steve Wasiman voor lopig even uit de basis houdt. „Hij is er nog niet helemaal rijp voor. Met wat routiniers erbij zal het straks wat een voudiger voor hem zijn". Nochtans is Rob Jacobs geluk kig met de rentree van Patti- nama, die hij dan ook meteen in de mandekking op Louis van Gaal zal zetten en over het invallen van Nico Jalink tegen Den Bosch. „Maar een derby tegen Sparta is weer an ders. Toch heb ik het gevoel dat Jalink eraan komt". Ook toont Rob Jacobs zich te spre ken over Michel Beukers, „maar minder over Paul Giles, die vooralsnog teleurstelt. Mocht Struis nog niet spelen, dan zal Add ie Bijl als vrije verdediger aantreden, Ver moedelijke opstelling Excel sior Van Kelle, Leenheer, Bijl, Rutjes, Van Tour; Pattinama, Ridderhof, Snoei; Van Goozen, Beukers, Giles. Sparta René Eijer tobt met een enkel blessure, waardoor Sparta-trai- ner Bert Jacobs enigszins in de problemen komt vanwege zijn smalle selectie. „Ik heb niet zoveel keus voor die linker kant, dus wacht ik met de op stelling voordat ik weet of Eij er kan spelen". Bert Jacobs toont zich niet ontevreden over Sparta's veldspel, al zou bij wat meer dreiging willen zien uitgaan van de aanval. „We moeten met een beetje geluk de twee thuiswedstrij den tegen Excelsior en FC Den Bosch zien door te ko men. Dan ben je een beetje los van de onderste groep", aldus Jacobs, die inmiddels overzee se contacten heeft met een En gelse spits. Vermoedelijke op stelling Sparta: Van Noort- wijk. Blind, Van Oosten, An~ driessen, Verbeek; Olde Rie- kerlnk, Van Gaal, Van den Berg, Eijer Lengkeek, Hol- verda. Tonnie Pat tinama ...in mandekking tegen Louis van Gaal... Feyenoord Michel van de Korput, niet ge selecteerd voor Oranje, neemt vanavond in stadion De Vliert plaats op de bank. Trainer Thijs Libregts gunt hem een weekje rust om te herstellen van zijn dijbeenblessure. „Za terdag speelt hij weer in Haar lem", zegt Feyenoords trainer, die tegen FC Den Bosch weer over Jacques Troost kan be schikken en derhalve in de volgende opstelling zal aantre den: Hiele, Troost, Duut, Niel sen, Wijnstekers; Hoekstra, Gullit, Cruijff; JeÜazkov, Houtman, Vermeulen. DS'79 Onzekerheden bij DS'79, dat vanavond aan de Krommedijk aantreedt tegen Roda JC, van wege blessures van Wim van der Steene en Piet Wijnberg. „Ik ga een beetje schuiven in het elftal", zegt trainer Hans Doijee. „Om in de aanval wat meer kracht te krijgen, gaat Peter Matena naar voren. Maar hoe ik het verder ga op lossen, daar ben ik nog niet uit". Bridgetown De Chinese ta feltennissers zijn toch te ver slaan. Op de openingsdag van de strijd om de wereldbeker hebben de Chinese toppers verrassende nederlagen gele den. In Bridgetown (Barbados) verloor Cai Zhenhua, de num mer twee op de wereldrang lijst, van de Joegoslaaf Zoran Kali nee. Diens oudere landge- noot Dragutin Surbek versloeg j Jian Jiahng, derde op de lijst, i Door de nederlagen moeten beide Chinezen hun resteren de twee wedstrijden in de pou les winnen om nog in aanmer king te komen voor een plaats bij de laatste vier. Rotterdam In .de tweede ronde van de Rijnmond-com petitie is er gisteravond driftig op los gescoord. CVV over- Rotterdam In de derde klasse zaterdag van de KNVB afdeling Rotterdam zijn enkele wedstrijden vooruit gespeeld. De uitslagen luiden: Energie Boys-NRC/Ommoord 0-2; GGK-VVOH 2-5; Oldi-KD 0-3; SRA-LSV'61 0-0; SSV-Zwarte- waal 2-3; SVDPW-Bernisse 0- 0. speelde het zwakke Excelsior 2 met 8-0 en Papend recht pro fiteerde van de zwakke verde diging van Vlaardingen: 1-7. Uitslagen poule A; CVV-Ex- celsior 2 8-0, Neptunus-Baren- drecht 2-1, HION-DOTO 3-3, DOTO wint na strafschoppen. Poule B: Xerxes-Bolnes 4-0, Hermes DVS-Feyenoord 2 2-2, Hermes DVS wint na straf schoppen, DHS-Excelsior'2Q ö- 5. Poule C: Exceslior M,-De Zwervers 3-D, Overmaas-Spar- ta 2 0-1, WCR-HOV 1-3. Poule D: Spijkenisse-SH O 2-1, SVV 2-Sparta (amateurs) 0-0, Sparta wint na strafschoppen, Vlaar- dingen-Papendrecht( 1-7. Rotterdam Jan van Vught, die vorig seizoen overschrij ving aanvroeg van CVV naar Heeijansdam, is op zijn schre den teruggekeerd. Nadat hij in een oefenwedstrijd werd ge wisseld door trainer Maarten de Keizer, besloot de verdedi ger, die ook nog voor Excelsior uitkwam, zijn overschrijving alsnog in te trekken en zich weer aan te melden bij CVV. Rotterdams Nieuwsblad woensdag RL/KZ/RV/RY/RW/KS 3! augustus 1983 Rotterdam De eerste schifting is compleet. Vorig weekeinde werden in de Bl- en B2-kIassen de laatste toernooien verspeeld die meetellen voor het Rotter dams Nieuwsblad-tenniscir- cuit. De nummers één m BI zijn Barbara Kamp (Zwijn- d recht) en Jan Willem van Dop (Zwijndrecht), terwijl in B2 deze plaatsen waren weg gelegd voor Litania Vrijland (Heerjansdam) en Erie War- menhoven (Rotterdam). De nummers één tot en met acht uit deze categorieën gaan over naar de eindstrijd ('Masterstoemooi'}, die m het weekeinde van 17 en 18 september op het Nieuwer- kerkse gravel wordt afge werkt. Om tot de exacte eindstand in C te komen, rest nog het toernooi van Kralingen '77, dat dit week einde wordt beëindigd. In Kralingen wordt ook in D gespeeld. Het laatste toer nooi in deze klasse loopt zondag 11 september ten einde en wordt georgani seerd door De Sluipers in Reeuw ijk. De stand na 83 gespeelde toer nooien (tot en met 28 augustus) luidt: Dames B1: 1. Barbara Kamp {Zwijndrecht) 440; 2. Joke Rltman (Schiedam) 340; 3. Inge Dolman (Hendrik Ido Ambacht) 237; 4, Ka rin van Schaik (Mijnsheerenland) 215; 5. Mechli Tas (Rotterdam) 175; 6. Corlnne Vrijen hoek (Rotter dam) 110; 7. Luclenne Slgmond (Schiedam) 90; 8. Christiana Kamp 55; 9. Birgit Pardoef (Pijnacker) 52. Heren B1: 1. Jan Willem van Dop (Zwijndrecht) 514; 2. Robert Salari (Gouda) 389; 3. Mark Koevermans (Bergschenhoek) 385; 4. Rik Maas kant (Rotterdam) 324; 5. Anil Kot- toor (India) 245; 6. Bart Jan Ger- ritsma (Dordrecht) 222; 7. Edwin Westrate (Alphen aan de Rijn); 184; 8. Paul de Haan (Zwijndrecht) 165; 9. Harold Strrjen (Maassluis) 149; 10. Hans Wendt (Zwijndrecht) 147. Eric Warmenhoven ...win naar in B2... Dames BZ* 1. Litania Vrijland (Heerjansdam) 509; 2. Petra Jans sen (Poortugaal) 375, 3. Sylvia Rennmgs (Rotterdam) 299; 4 Ma rieke van Gilst (Puttershoek) 202; 5. Sascha Basoski (Rotterdam) 200; 6. Greta van Meurs (Rotter dam) 192; 7. Monique Warmenho ven (Rotterdam) 175, 8. Liesbeth Bakker (Oud-Beijeriand) 170; y. Cann de Groot (Oud-Bei/erland) 120, 10. Joyce Findhammer (Schie dam) 105. Heren B2; 1. Eric Warmenhoven (Rotterdam) 556; 2. Jan Prefer Noordemeer (Oude Tonge) 476; 3. Marco .Scheele (Sarendrecht) 470; 4. Ron Groot (Gouda) 465; 5. Aad van Opstal (Vlaardingen) 324; 6. Victor Mion (Vlaardingen) 287; 7. Herbert PaJm (Rotterdam) 205; 8. Michiei Saia (Oude Tonge) 18D; 9. Dave Kuipers 175; 10. Carlo van der Post 170. Dames C: 1. Mirjam Moerkerken (Heenviiet) 682; 2. Elty Kloppert (Hardmxveld) 606; 3. Leontien de Waal (Dordrechl) 557; 4. Anne-Ma- ne Smalt (Zwartewaal) 502; 5. Mar jolein Vreeke {Hendrik Ido Am bacht) 490; 6. Heieen van Scbaïk (Oud-Beijerland) 391; 7. Manna Va- senna (Heenviiet) 340; 8. Jolanda Rasenberg (Rotterdam) 322; 9. Pa tricia Bijl (Rotterdam) 270; 10. Lok- ke Moe rel (Spijker isse) 267. Heren C: 1 Ralph Kok (Poortugaal) 987; 2, Stephan Veldhoven (Vlaar dingen) 715 3. Henk van de Wolff (Oud-Beijerland) 706; 4 Andreas de With (Capeiie aan den IJssei) 617; 5. Max Doctors van Leeuwen (Krimpen U) 530; 6. Leon de Groot (Hoogvliet) 530; 7. Daan van Kieetf (Hoogvliet) 430; 8. Eddy Schol! (Klaaswaal) 402, 9. Stephan v.d Meer (Hendrik tdO Ambacht) 390; 10 Erik Bakker (Maassluis) 345. Dames D: 1. Esther Markestein (Zuid-Beijerland) 739; 2. Barbara de Kanier (Rotterdam) 721; 3. Mir jam Tannenbaum (Puttershoek) 555; 4 Ariette de Regt (Mijnsheer- enland) 487; 5 Diane Braak (Maas land) 450; 6. Marjolein Baars (Pa- pendrecht) 445; 7. Trudy Nederlof (Pernis) 430; 8. Cörry Warnaar (Pernis) 412; 9. Ellen Keesmaat (Nieuw Lekkerland} 375; 10. Mar- gareth Schouten (Heerjansdam) 349 Heren D: 1. Michel Metselaar (Ca peiie aan den iJssel) 75B; 2. Marcel Vlak (Rhoon) 640; 3. Jac, Hooge- weri (Dordrecht) 561; 4. Evert Meu- leman (Zwijndrecht) 560; 5. Arno Last (Capel'e aan den IJssel) 555; 6 Roger van Maris (Rotterdam) 517; 7. John Uzelenberg (Zwarte- waal) 512, 8. Hans Bijloo (Vlaardin gen) 504; 9. Bart Jan Rust (Zwijn drecht) 500, 10, Hans Mal lie (Ber- kel/Rodennjs) 450; 11. Joost Moe- rel (Spijkenisse) 450. ADVERTENTIE r ramt p» Rotterdam Het waterwinningsbedrijf Brabantse Biesbosch wil de polders Moordplaat, Lepelaar, De Plomp, Turfzakken en Kwestieus in het natuurgebied van de Biesbosch blijven reserveren als spaarbekken voor de drinkwatervoorziening. In deze polders is het vierde en grootste spaarbekken van het bedrijf ge pland. Natuurbeschermers willen de polders tot be schermd natuurgebied verheffen. Het spaarbekken Zuiderklip kan in de toekomst nodig zijn, als rampen met kerncentrales langs de Maas het Maaswater radio-actief zouden besmetten. De Brabantse Biesbosch moet dan over een grote hoeveel heid water in de spaarbekkens beschikken om te voorkomen, dat men radio-actief water voor de drinkwatervoorzie ning zou moeten innemen. Momenteel heeft De Brabantse Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren een 23-jarige Rotterdammer ter beschikking gesteld van de re gering wegens ontoereke ningsvatbaarheid na een mis handeling met de dood als ge volg. De man heeft in de nacht van op 9 maart zijn vriendin «uth Castillio (24) in hun flat |aan de Rotterdamse Rosestraat To erg mishandeld, dat zij aan een shock is overleden. Op de zitting bleek dat er tussen de en de.vrouw al langere L«jd grote spanningen waren. §j~e man dacht, dat zijn vrien- iji-r» hem ontrouw was. -twc^aters' ^ie de man heb- joen onderzocht, zeiden dat hij :aan waanvoorstellingen leed, •Waarvoor hij behandeld moet jpvorden. Het vonnis van de Rotterdamse rechtbank is eon- Storm de eis. De officier achtte a5e mishandeling, die de nood tot gevolg heeft gehad, bewezen, maar vorderde op grond van het psychiatrisch rapport ontslag van rechtsver- ^olging en ter beschikkingstel- mg van de regering. Biesbosch de beschikking over drie grote spaarbekkens. De bekkens Petrusplaat, Honderd en Dertig en De Gijster kun nen, met een capaciteit van 250 miljoen kubieke meter wa ter per jaar, de dubbele hoe veelheid schoon water aan de drinkwaterleidïngbedrijven le veren van wat nu wordt afge nomen. Met het spaarbekken Zuiderklip erbij verdubbelt de capaciteit van het waterwinbe- drijf nog eens. Capaciteit Voor de normale drinkwater voorziening is een verdubbe ling van de capaciteit volstrekt overbodig. Toen de plannen voor de spaarbekkens in de ja ren zestig werden ontwikkeld, veronderstelden de plannen makers nog een sterk groeien de vraag naar drinkwater. De Biesbosch zou mogelijkheden bieden aan Rotterdam, Dor drecht, Brabant en Zeeland om aan die vraag te kunnen voldoen. Zoals alle prognoses uit de jaren zestig is ook deze volledig achterhaald. Het ge bruik van drinkwater is zelfs de laatste jaren enigszins te ruggelopen, waardoor het wa- terwinbedrijf achteraf gezien te groots is opgezet. Nadat in 1973 de eerste twee bekkens Petrusplaat en Hon derd en Dertig in gebruik wa ren. genomen, kwam in 1979 het spaarbekken De Gijster gereed. Omdat inmiddels dui delijk was geworden dat De Brabantse Biesbosch te groots was opgezet, werd afgezien van de aanleg van de Zuider- klip. De polders, in gebruik als landbouwgebied, moeten ech ter wel gereserveerd blijven voor aanleg van het bekken in. de toekomst. Belangrijkste reden voor de reservering is niet de nood zaak een grotere watervoor raad in het waterwingebied op te slaan om droge periodes, waarop de Maas te weinig en daardoor te sterk vervuild wa ter bevat, te overbruggen. Daarvoor bieden de drie hui dige spaarbekkens voldoende capaciteit. Maar men houdt er bij De Brabantse-Biesbosch re kening mee dat er aan de Maas in de toekomst een flink aantal kerncentrales zal verrij zen. Fouten en ongelukken bij die centrales kunnen het Maaswater radio-actief be smetten. In dat geval is een enorme hoeveelheid opgesla gen onbesmet water noodzake lijk om de drinkwatervoorzie ning voor het zuidwesten van ons land niet in gevaar te brengen. Voordat het college van B en W gisteren in vergadering ging, trok het eerst de beurs. Gul kochten (van links naar rechts) de wethouders Van der Have, Jansen en Den Dun nen postzegels van het Rode Kruis, de eerste In de Maas stad. Vrijwilligsters zullen de zegels de komende dagen in postkantoren en winkelbedrijven aan de man brengen. The ma van de nieuwe postzegel-actie is 'Het recht op hulp en bescherming'. Momenteel staan er al drie kerncentrales aan de Maas. Twee daarvan staan in Tihan- ge bij Luik en een derde in Chooz bij de Belgische grens m Frankrijk. Bij Tihange is in middels een derde centrale in aanbouw, terwijl de centrale bij Chooz tot vier eenheden wordt uitgebreid. Volgens de plannen staat er in 1990 langs de Maas voor 8500 megawatt aan vermogen in kerncentra les opgesteld. Overbrugging Bij het waterwinbedrijf houdt men er rekening mee dat na 1990 nog meer kerncentrales langs de Maas kunnen verrij zen. Daarmee wordt de kans groter dat er iets fout gaat en wordt de noodzaak dringender zich daartegen in te dekken. De hoeveelheid water in de spaarbekkens is momenteel voldoende om een droge perio de van vier tot vijf maanden te overbruggen. Het kan bij radio-actieve besmetting van het Maaswater nodig zijn een veel langere periode af te zien van inname van water uit de rivier. Dan is dus ook een veel grotere buffervoorraad in de spaarbekkens nodig. De Brabantse Blesbosch voelt er daarom niets voor de pol ders, die voor het bekken Zui derklip bestemd zijn om te zet ten in beschermd natuurge bied. De aanleg van de spaar bekkens heeft geen stukje na tuurgebied gekost, omdat ook de Petrusplaat, de Honderd en Dertig en De Gijster land- bouwpolders waren. Feitelijk heeft de aanleg van de spaar- berkkens zelfs een kleine uit breiding van het natuurgebied bewerkstelligd. Het grondge bied voor de Zuiderklip is al in handen van het waterwinbe drijf en wordt voor de land bouw gebruikt. De polder Moordplaat is verpacht aan de landbouwer, die er voor ver koop aan De Brabantse Bies bosch ook zijn bedrijf had. In de andere gebieden oefent het waterwinbedrijf zelf de land bouw uit, hetgeen een renda bele zaak is. Het model van de ketels en de stoomketels van De Buffel, dat op zaterdag 24 september voor het eerst te zien zal zijn. Rotterdam Museumschip 'De Buffel' staat aan de voora vond van een drukke maand. Zaterdag 3 september begint het meteen al. Dan wordt, in het kader van de traditionele reünie van oud-opvarenden van hr.ms. Buffel, een optre den verzorgd door het Oud Tamboers- en Pijperskorps der Mariniers (beginnend om kwart voor twee en kwart voor drie). Op de zondagen in september worden vaartochten gehouden met twee historische schepen van het maritiem museum 'Prins Hendrik'. Allereerst zal de stoom sleepboot Dockyard V steeds vertrekken van de Wolfshoek, tegenover de Buf fel. De Leuveha ven kade is de vertrekplaats voor de Gronin ger tjalk Gruno. Op de Binnenvaartdag (17 sep tember) zijn er de hele dag de monstraties modelbouwen door leden van de scheepsmo del bouw vereniging Ridder kerk op de Buffel en zijn er op de kade demonstraties van scheepsambaehten. Op 24 september is er, in het kader van de Open Havendag een presentatie van het model van ketels en stoommachines van de Buffel. Het is de eerste keer dat dat model door het publiek te bekijken is. Tijdens de weekeinden is de vuurto ren hei Lage Licht, waar een expositie over vuurtorens is ingericht, te bezichtigen. Er zijn mensen die onze krant nog met lezen. Uw beste vriend of vriendin <abnr,„T"~— misschien. Breng daar even f verandering in. Arfrt Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I j Po stcad en goed beloond! Want voor die kleine» moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de f Ufa^sddnir Laurenskerk. ft?" l P°SlC0de. Wo, Als °nPJaa(s Ure^kerk Aaar; telefoon.- Stuur de ha 1 1 S

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5