Uit de chaos verrijst het circus Acht jaar cel geëist wegens heroïnesmokkel E 'Strand Hoek van Holland elke vijf jaar opspuiten Kort geding geeft geen uitsluitsel Den Dunnen rept met geen woord over inkrimping Vrijwilligers- eursussen Vrouwen in de wao in het HIC r RUSSEN IN AHOY' Intern rapport rijkswaterstaat: Wereldhandelscentrum viert eerste lustrums Samas-groep wil Pols overnemen Aanleg Oosterpark in Ridderkerk tijdelijk stil FRI 6. Rotterdams Nieuwsblad woensdag EL RS 31 augustus 1983 tussen TTC enRTO Rotterdam „In de Rotterdamse taxiwereld wordt ontzettend veel gepraat. Dat moet ook wel. Want als je geen passagiers hebt, dan ga je natuurlijk niet achter je stuur zitten nik sen." Dit zei rechtbank-president mr. F.J.M. Nivard gisteren in het kort geding, dat de Taxi Telefoon Centrale had aangespannen te gen acht taxi-ondernemers. De ondernemers werden en kele weken geleden uitgeslo ten, omdat zij zich schuldig zouden hebben gemaakt aan het zogenaamde eigen werk. Dit houdt in dat ritten wor den aangenomen zonder dat daarvan dé TTC in kennis is gesteld. Het is in strijd met de gemeentelijke taxi-veror dening. De gedaagden hadden zieb aangesloten bij de Rotter damse Taxi Onderneming (RTO), een onderneming die zich heeft afgesplitst van de TTC. Dat bedrijf heeft twin tig scheepvaartkantoren min of meer onder contract staan, hetgeen volgens de TTC-di- rectie 'eigen werk' is. Het conflict spitste zich toe, toen TTC-directeur Van -Hoorn onlangs via alle taxi's een waarschuwing uit liet gaan dat harder zou worden opgetreden tegen het 'eigen werk*. Bovendien noemde Van Hoorn toen de namen van de chauffeurs van wie bekend was dat zij zich daar aan schuldig maakten. Zij werden voor onbepaalde tijd uitgesloten. „Beide partijen zijn ongeloof- elijk eendrachtig", zei Ni vard, nadat hij beide raads lieden, had gehoord. „Allebei wil men best praten, is men ervan overtuigd dat men rond de tafel moet gaan zit ten, maar de één zit op de ander te wachten. Wellicht dat met een onafhankelijke aan het hoofd nu eindelijk eens gesproken kan wor den." Opheffing De eis van de RTO, onmid dellijke opheffing van de uit sluiting van de acht chauf feurs, kon volgens Nivard niet ingewilligd worden. „In de taxi-verordening staat nou eenmaal dat eigen werk verboden is, U kunt van de rechtbank niet verwachten dat wij dan gaan zeggen: 'Ach jongens, het staat er nu wel, maar laten we dat niet al te nauw nemen'. Dat kun nen jullie niet van mij ver wachten." „Maar", vervolgde de presi dent, „de oplossing is heel simpel. Zo snel mogelijk rond de tafel gaan zitten en met elkaar praten over de problemen. Bovendien kan dan* ook geprobeerd worden Rotterdam Vrijwilligers, die actief zijn in buurt- en clubhuiswerk, kunnen in september weer gaan deelne men aan cursussen. De vrij willigers wordt in de cursus geleerd ambtelijke rapporten te lezen en te interpreteren, men krijgt onderricht over de geschiedenis van het wel zijnswerk en de belangrijkste groepen en bewegingen in de Stad en de manier waarop vrijwilligers het beste kun nen, werken. Aanmelden kan voor 15 sep tember bij het Nlvon, Dirk Smitsstraat 76, telefoon ;118824. Rotterdam.In het Hulp en Informatiecentrum staat van 5 tot en met 21 septem ber een stand van de 'Vrou wen in de wao-groep', de enige belangenorganisatie voor wao-vrouwen in Rotter dam. Wanneer er problemen zijn op het gebied van de wao-uitkering afschatting jen dergelijke kan men daar voor informatie dage lijks tussen 12.00 en 14.00 uur terecht. Het telefoonnummer van de Vrouwen in de waogroep is 190020. 1 die twintig bedrijven, waar onder Shell, weer terug te brengen naar de TTC." Iets, wat volgens één van de chauffeurs onmogelijk is. De bedrijven, waaronder Shell, zouden geen zaken meer wil len doen met de Rotterdamse centrale en overstappen naar ondernemingen buiten Rot terdam, als de RTO opgehe ven zou worden. „Dat heeft te maken met het feit dat de TTC al door de jaren heen weigert in te gaan op de wensen van de consument", aldus de raadsman van de acht chauffeurs. Volgens de raadsman van de TTC liggen de zaken anders. ,,Er is indertijd geprobeerd te praten met de mensen die 'eigen werk' doen. Zelfs om een oplossing binnen het sy steem te vinden, Bijvoor beeld hebben we voorgesteld samen met de RTO die twin tig bedrijven te bezoeken om te praten over een terugkeer. Maar degenen die hier staan willen niet praten. Dan houdt alles op," Commissie Volgens de raadsman van de RTO-chauffeurs hadden zijn cliënten niet uitgesloten mo gen worden. „Daarvoor be staat volgens de statuten een commissie van bijstand en advies. Die oordeelt, in sa menwerking met B en W van Rotterdam, of een ort- door Martijn Verwaaijen dernemer tijdelijk uitgeslo ten mag worden. De TTC is direct tot schorsing overge gaan en spande daarna met een dit kort geding aan. Dat is geen juiste procedure." Bovendien meende de raads man dat de acht chauffeurs uit de TTC waren gestapt, omdat de centrale zich schul dig maakte aan het selectief verdelen van de ritten. „Het gebeurt allemaal zeer selec tief, ook wat de service aan de klanten betreft. Sommige bedrijven krijgen de service waarom gevraagd wordt maar de TTC weigert kenne lijk in te gaan op de eisen van die twintig scheepvaart kantoren. Vandaar dat de RTO die heeft overgeno men." Duidelijk werd wel dat de huidige, in 1976 opgezette taxi-verordening vele haken en ogen kent en erg veel on vrede teweegbrengt onder de ondernemers. Met name de gedwongen aansluiting bij de TTC (met een maandelijkse contributie van rond de tweehonderd gulden) wordt hierbij als on-democratisch ervaren. Vooral, omdat on dernemers die weigeren de TTC te betalen, geen be- drijfsvergunning krijgen. Het betekent, dat de onder nemers zich steeds meer schuldig gaan maken aan werken buiten de centrale om. Volgens de RTQ-onder- nemers meer dan 75 procent. „Want 243 collega's hebben een eigen semafoon waarmee ze buiten de TTC om opge roepen kunnen worden. Het is dan ook erg vreemd dat de TTC dit blijft ontkennen." Beide partijen hebben nu één dag de tijd gekregen een on afhankelijk iemand aan te wijzen die de gesprekken moet gaan leiden. Gesproken is al over oud-burgemeester Thomassen of André van der Louw. Ondanks het feit dat er bin nenkort weer wordt gespro ken werden toch maatrege len voorgesteld. De advocaat van de TTC vroeg de recht bank te eisen dat de RTO on middellijk stopt, dit tegen een dwangsom van 5000 gul den per overtreding. De RTO echter eiste stopzetting van het eigen werk bij de TTC met eveneens een dwangsom, nu van 2000 gul den. De RTO zal gewoon met haar werk doorgaan totdat jnr. Nivard op 9 september uitspraak zal doen. Hoek van Holland Om het strand van Hoek van Holland te handhaven moet het wel licht elke vijf jaar opnieuw worden opgespoten. Dat blijkt uit een intern rapport van rijkswaterstaat. Volgens de deskundigen van rijkswater staat is het strand al twee keer binnen vijf jaar sterk afge kalfd na opspuiting. De be schadiging door de twee ach tereenvolgende stormen is daarbij niet eens meegere kend. Volgens het rapport is de Noorderpier de grote boosdoe ner bij de zandafslag op •het Hoekse strand. Al spoedig na de opspuiting van 1971 werd erosie geconstateerd nabij de. Noorderdam. Vijf jaar na de ophoging, in november 1976, bleek er zoveel zand te zijn verdwenen dat de NAP-lijn vrij dicht bij de duinen was É'iiitriiiiiiiiiniiHfHiiiiiifiriiniiiJiiiimifiiiiJiiitHiiiiiiiiiiiHifiniiiiiiiiinrHiniiriiiiiuiifiHiiiiiJiiiiiiiiiMiiiiiiiiufiiiüiiiHiniiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiifiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiEiiiiiiiiiEiiiiiHDiiftfi^ De chaos in Ahoy*, waaruit vanavond het Russisch Staatscircus verrezen zal zijn. Rotterdam Sportpaleis Ahoy' staat sinds de vroe ge dinsdagmorgen compleet op zijn kop. Honderd dertig man van het Russisch Staatscircus zijn er in getrokken, ogenschijnlijk een enorme chaos veroor zakend. Maar daaruit verrijst sinds dat tijdstip een smetteloos circus, dat vanavond om acht uur zijn Rotterdamse première zal beleven. Ahoy' staat op de toerneel- Leeuwarden, Zwolle, Brus- Onder de boog, waardoor vanavond de artiesten naar binnen komen, toerneemanager Fernand Banning, die de opbouw coördineert en nauwlettend het tijdschema be- waakt. s van een zorgvuldig vastge- stelde samenstelling en hoeveelheid. Twaalf centi- H meter dik, luidt het voor- schrift. En van een bepaal- de vochtigheidsgraad. No- dig, om de vereiste veer- ee kracht te krijgen voor de s stampende paardenhoeven en springende acrobaten. s Als over enkele uren het S publiek zal genieten van een uniek circusprogram- s ma dat slechts tot en h met zondag in Ahoy' te zien zal zijn dan is dat mede het resultaat van 2 twee dagen en twee nach- ten doorwerken, waarin Russen en Nederlanders in s eendrachtige samenwer- king het complete circus s van Houtrust naar Ahoy' hebben gebracht. PiitiiittiiiiiiiiuiiiiiiitiiitiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiifiiiiiiitfiiiiiEiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiJiiiitiiiitiiitiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiitiitiiititiiHiitiiiiifiJiHiiDiutiiiiiitiiiiiittiiJiiiitJiiiiiiiiJiiT? ijst na een verblijf van een kleine week in de Haagse Houtrusthallen. Maandag avond was daar de laatste voorstelling. Het transport naar Rotterdam is de vuur proef, die moet bewijzen dat het circus zó perfect is georganiseerd, dat het zich met slechts één uitvaldag van de ene hal naar de an dere kan verplaatsen. Want na Rotterdam volgen nog Arnhem, Eindhoven, sel. Luik en Gent. De omvang van „de ver huizing" laat zich nauwe lijks schetsen. Wat er al teen al aan materiaal, dat het circus met zich mees leept, uit de vijftien volge laden vrachtwagens rolt, is indrukwekkend. Alles sy stematisch verpakt in hou ten kisten. Illustratief voor de perfectie, waarmee de Russen hun circus in de hand hebben. Aan een man als Fernnand Banning, die in Nederland en België als toerneemana ger optreedt, worden dan ook zware eisen gesteld. En ook aan Ahoy'. Het decor, dat we kennen van het Kerstcircus, werd afge keurd. Dat heeft twee in-- gangen. En de Russen wil len uitsluitend werken met één doorgang tussen zadel plaats en piste. Het nieuwe decor duikelde Ahoy's Wim Buitendijk op in En geland. Restant van het stilgezette circus van David Smart. Een schitterende stalen constructie, die straks in het kerstcireus ook niet zal misstaan. Ander voorbeeld: de berg leem, die vanavond aan het oog onttrokken onder de mat in de piste ligt, is komen te liggen. Omdat op dat moment toch werk in de ha venmond werd uitgevoerd, is besloten het strand opnieuw op te spuiten. Vijf jaar later bleek het strand opnieuw ern stig aangetast. Volgens de samenstellers van het rapport is die periode van tien jaar te kort om de defini tieve conclusie te trekken dat het strand om de vijf jaar op nieuw moei worden opgespo- 19, 20J ten. Maar toch kan er al in die if richting worden gedacht. Rijkswaterstaat heeft het naar buiten altijd doen voorkomen dat de opspuitingen vooral ten behoeve van de strand recrea tie plaatsvonden. Het rapport maakt echter duidelijk dat het in eerste instantie een zelfbe scherming van waterstaat zelf was. Opspuiting is noodzake lijk om de duinenrij te hand haven. Rotterdam De Rotterdamse officier van justitie mr. R. de Groot heeft gisteren tegen een 39-jarige uit Span je afkomstige man acht jaar gevangenisstraf geëist we gens heroïnesmokkel. De man wordt ervan verdacht in november vorig jaar drie kilo heroïne van Nederland naar Spanje in een auto te hebben vervoerd. Hij zou dat hebben gedaan voor een grote" organisatie, die he roïne smokkelt van Turkije, naar Nederland en van Nederland naar Spanje. De verdachte voerde tijdens de behandeling van de zaak aan met een auto naar Span je te zijn afgereisd om daar voor een Turkse vriend een huis in Malaga te kopen. Voor zijn bemiddeling zou hij een bedrag van tiendui zend gulden ontvangen. Hij wist wel dat deze vriend in de heroïnehandel zat, maar hij had er geen weet van dat er drie kilo heroïne in de drempels van de auto ver stopt zat. Volgens de officier van justi tie was de man wel degelijk op de hoogte met het.feit, dat het hier opi heroïnesmokkel ging. Twee dagen voor hij werd benaderd om deze reis te maken, werd hij door een aantal Turken gegijzeld. Vol gens de officier is dit een ge woonte in de heroïnehandel. „Als de grote baas zijn geld niet ontvangt, dan worden mensen gegijzeld om op die manier aan#het geld of aan de heroïne te komen. Als je dan twee dagen later opeens 10.000 gulden kan verdienen met het bemiddelen bij de aankoop van een huis in Ma laga, dan weet je dat er iets mis is", aldus de officier. Grens De raadsman van de ver dachte voerde ter verdedi ging aan dat de man via de Baskische grens Spanje in is gegaan. „Als je weet dat je heroïne in je auto hebt, dan neem je niet de zwaarst be waakte grens van Spanje om het land in te gaan", aldus de raadsman. Hij voerde verder aan, dat de verdachte wist, dat enige tijd daarvoor men sen in Spanje en Nederland voor heroïnesmokkel waren aangehouden, Desondanks is hij niet gevlucht, maar in Tilburg gebleven. De rechtbank wees het ver zoek van de raadsman om onmiddellijke in vrijheidsstel ling af en zal op 13 septem ber uitspraak doen. De twee de verdachte in deze zaak werd wel onmiddellijk in vrijheid gesteld, omdat er door het openbaar ministerie enkele procedurefouten in de dagvaarding zijn gemaakt. Zijn zaak zal later voor de Rotterdamse rechtbank voor komen. Voor de heroïne smokkel van Turkije naar, Nederland en van Nederland naar Spanje zijn in de afgelo pen maanden drie Rotter damse vrouwen door de rechtbank veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie ëneenhalf tot zes jaar. In Spanje zit ook een aantal mensen voor deze smokkel vast. Rotterdam Havenwethouder drs. Roel den Dunnen heeft gisteravond tijdens het diner ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Wereldhandelscentrum (World Trade Centre) met geen woord gerept over de reor ganisaties en bezuinigingen waardoor het in stituut een andere koers moet gaan varen, Hij sprak in zijn functie van commissaris van het WTC. De personeelsbezetting wordt teruggebracht van acht tot vijf medewerkers. Die inkrim ping is volgens de gemeente Rotterdam en de Kamer van Koophandel, de financiers van het WTC, nodig omdat het 'grote' bedrijfsle ven onvoldoende gebruik maakt van" de diensten van het Wereldhandelscentrum. Den Dunnen introduceerde wel een 'tien punten-plan', om het midden- en kleinbedrijf tot meer exporteren aan te zetten. Daartoe behoort een signaleringssysteem voor het op sporen van uitvoermogelijkheden. Premier Lubbers, voornaamste gast op de lu strumviering, noemde Rotterdam de draai schijf, in de internationale handel. Premier Lubbers was gisteren aanwezig bij de eerste-lustrumviering van het World Trade Center in Rotterdam. Rotterdam De Samas- groep (kantoorinrichting en artikelen, administratieve automatisering) wil de han delsonderneming John M. Pols in Rotterdam overne men. Pols is importeur van een: compleet programma van machines en apparaten van twee Westduitse fabrieken, Voor de vijf man personeel van het bedrijf heeft de overneming geen gevolgen. Aannemer failliet drei Dez side spr£ vere Tegi pres de I bew de won Met vooi vred moe wart Ridderkerk De aanleg vani het Oosterpark in Ridderkerk ren ligt tijdelijk stil, omdat de aan nemer Wallaard Aannemings bedrijf BV uit Groot Ammen failliet is verklaard. De cura tor, mr. M.I. Hoogenboom ui Dordrecht, is nu druk doendf nieuwe aannemers te vinder om de projecten die Wallaart onder handen had af te ma ken. „Ik hoop zo snel mogelijk dezf zaak rond te krijgen. De naar van een geïnteresseerde aan nemer is bij ons en de op drachtgever bekend, maar ii heb de laatste tijd wel gemerl dat in de aannemingswerelt niets zeker is, voordat alle zwart op wit staat", aldus d< curator. Het faillissement komt omdaj het bedrijf voor diverse projec ten te laag inschreef na een t( ruglopend aantal opdrachtei Door deze te lage inschrijving gen traden aanzienlijke verlie zen op, waarop de Amrobanj de geldkraan dichtdraaide. DE betekent dat de 120 werkne mers van de diverse besloteï vennootschappen van Wall aard nu op straat staan. J De opdrachtgever voor df aanleg van het Oosterpark, hë. Openbaar Lichaam Rijnmond; verwacht niet dat er grote verj tragingen in het werk ontsi f door het faillissement. hopen dat het werk op h°' termijn kan worden afg maakt", aldus een woordvoer] der van Rijnmond. Tot nu zijn er ruim twee weken ve traging, maar de verwacht""' is toch dat het hoofdwerk het park nog dit jaar gereed De bemoeienis van de aannf mer bij de aanleg van het y keereknooppunt van de rij wegen 15 en 16 was al a rond. Wallaard bouwde nieuwe centrale viaducten, t nog te bouwen kunstwerk? zijn nog niet aanbesteed, zodi de aanleg van dit knooppui niet gehinderd wordt door h faillissement. 6001 Hori; 1. Ik sleei men 12. j hoor WOOI 18. i 22. I booi stuk borc man zang nabc berg meel dichl Vertl 1. h< leng drag horb WOOI liefdi bedt van bakr voor voeg vruel kouc bladi wind 28. c

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6